Dünyayı kurtarmak isteyen kadın ile Göhramon’un sohbetleri

(Okuyacağınız bu öykümsü metindeki kişiler, olaylar, isimler, hatta web bağlantıları filan, bunların hiçbiri gerçek değildir. Gerçekle uzaktan dahi olsa alakaları yoktur. Hakikaten hepsi uydurmadır. Yaşamaya devam.)

finding-warmth.jpg

Öykü bu ya, dünyayı kurtarmak isteyen kadın (Dükik) ve Göhramon, evrim kuramının onyıllardır dünyada ve Türkiye’de çeşitli beyin yıkama yöntemleri ile “çürütüldüğüne” halkın inandırılmaya çalışılmasından (ve dahi bunun ciddi bir başarıya ulaşmakta olmasından) sıkılmış, kendi üzerine düşeni yapmak için gönüllü olarak bir araya gelmiş bir grup bilimsel araştırmacıdan iki tanesidirler. İlk iş olarak evrim kuramını sade ve keyifli bir dille anlatan İngilizce bir websitesini Türkçe’ye çevirmeye karar vermişler, bu iş için haftasonlarını, boşvakitlerini ayırmakta, harıl harıl çalışmaktadırlar. Bu sırada bilimin hastalıklara çareler bulduğunu, bunu yaparken evrim kuramından faydalandığını, evrim kuramı olmadan yaşambilimde hiçbir şeyin anlam ifade etmediği durumunu görmezden gelenler, çalışmalarına harıl harıl devam etmektedirler. Okullarda bilimsel süsü verilmiş belgesellerin izletilmesi, yalanlarla dolu kitapların çocuklara bedava verilmesi durumları seneler önce olduğu gibi hala gerçekleşmektedir. Günlerden bir gün, yine benzeri bir etkinliğin, şehirlerden bir şehirde valilik izni ile gerçekleştiğini duyan Dükik, derin düşüncelere dalar. Karşı karşıya olunanın, üç beş akademisyenin bir araya gelip, dirsek çürütüp, kafa yorup, eğlenmek yerine çeviri yapmaları ile üstesinden gelinemeyecek bir güç olduğu ortadadır. Peki ama, akıntıya karşı kürek çekmek ise bu, neden kürek çekmeye devam etmektedir? Neden uğraşmaktadır, neden güneşli bir pazar öğleden sonrasını Mississippi kenarında çimlerde güneşlenip güzel bir roman okuyarak geçirmek yerine, odasına kapanıp sırtını kamburlatarak çeviri yapmakla geçirmektedir? Düşünceler kafasını çatlatıverecek gibi olunca, sevgili arkadaşı Göhramon’a bir mektup yazmaya karar verir.

singwithme.jpg

Sevgili Göhramon,

Anladım ki, benim için bu sitenin çevirisini yapmak kazanılacak ya da kaybedilecek bir davaya katkı gibi hissettiğim bir şey değil. Bu diyarlarda daha radikal değişimler olursa da şaşırmayacağım (sanırım üzüleceğim sadece). Yani artık çok geç de olabilir. Ama bunun bir önemi yok. Düşündüm de, bu iş benim için biraz şöyle bir şey: mesela bir savaşın ortasında olsaydım, etrafa bombalar düşüyor herkes canını kurtarmak için koşuşup duruyor olsaydı, yıkılan bir duvarın altına sıkışmış birini görseydim, bacağı sıkışmış kurtaramıyor olsaydı, büyük ihtimalle ölecek olsaydı, durup yine de onu oradan çıkarmaya çalışırdım. Öyle sırtımı dönüp gidemezdim. Zaten az sonra ölecek birini kurtarmaya çalışmayı hiçbir zaman boşa harcanmış bir çaba olarak görmezdim.

andtheysangtoher.jpg

Sevgili Dükik,

Mektubun için teşekkürler. Sonlu bir dünyada, sonlu bir hayat yaşarken neden ağaç dikeyim, neden yaşadığım toplum iyi olsun ya da en azından kötü olmasın, neden işimi iyi yapmaya çalışayım vs. gibi bir sürü soru sordum kendime. İyi ve kötü üzerine çok düşünüp, biraz da okudum. (belki tam tersini yapsam daha iyi olurdu; belki şimdi vardığım sonuca daha erken varırdım – peki bu sonucun mutlak doğru olduğunu nerden biliyorum ki!? neyse… dur şimdi.) Bu konuyu konuştuğum ve hem politik hem de bilimsel anlamda çok aktif olan bir arkadaşım “Dünyayı kurtarmaktan bahseden kim? Ben sadece varolmaktan bahsediyorum. Ben böyle varolmak ve yaşama bu şekilde müdahale etmek istiyorum. Hepsi bu!” demişti. Sen de aynı şeyi söylüyorsun (yani bence). Çizdiğin savaş senaryosunda ölme ihtimali yüksek olan bir kişiyi (bunu bir çocuk yapmadığın için sana aşık oldum dersem beni yanlış anlamazsın di mi; çocuklu demogojiler canımı feci sıkıyor da!) kurtarmakla bunu söylüyor gibisin; “ortada bir dava olsun ya da olmasın, ben bu şekilde var olmak istiyorum ve varlığımla yaşama bu şekilde müdahale etmek istiyorum”. Erdemli olmak gibi şeyler tamamen fasafiso. Ben de böyle düşünüyorum.

Ancak birlikte yaptığımız bu işte durum biraz daha farklı ama çok büyük bir farktan bahsetmiyorum burada. Bir kişiyi kurtarmak yerine 1000 kişiyi kurtarmaya çalışıyoruz. (Bir kişiyi kurtarmaya çalışsaydık o kişiyi bulur ve onu bilgilendirmekle uğraşırdık) Yaşama yapmak istediğimiz müdahale daha büyük olsun istiyoruz belli ki. E tabi bunun da bi’sebebi var. Müdahalemiz büyük olsun istiyoruz çünkü karşımızda durup kendi varoluş biçimlerini bize dayatmaya çalışanlar kalabalıklar ve müdahaleleri büyük. Ama müdahalemizi yapmakta ısrarlı olduğumuz zaman bu, başarılı olma kaygısına ve de bir davaya dönüşüveriyor. Başlangıç amacı böyle olmasa da…

Herneyse. Boş yere uğraştığını düşünmek kötü bi’şey. Özellikle güzel bi’iş yaparken böyle düşünmek daha da kötü. Ben de senin gibi düşünüyorum. Yaptığım iş ne kadar işe yaramayacaksa yaramasın, ben o işin doğru olduğuna inanıyorsam ve o işi yapmak istediğim için yapıyorsam bu bana yetiyor. Ama senden farklı olarak, ben, bu çeviri işinin, ve benzerlerinin yukarıda bahsettiğim şekilde bir davaya dönüşmüş bir müdahaleye katkı sağlayacağına inanıyorum. Ve bu hoşuma da gidiyor…

mustachios.jpg

Sevgili Göhramon,

Mektubunda arkadaşının “Dünyayı kurtarmaktan bahseden kim? Ben sadece varolmaktan bahsediyorum. Ben böyle varolmak ve yaşama bu şekilde müdahale etmek istiyorum. Hepsi bu!” dediğinden bahsetmişsin. Evet, bu cümleleri kurmayı becerememiştim, hislerime tercüman olmuş. Ezber edeceğim onun bu söylediklerini.

İster istemez bir dava hissi yaratıyor tabi insanın üzerinde, neticede bu iş (ya da bir başkası) için uğraşırken büyük resimde bütün bunların elle tutulur bir sonuç vermeyeceği ihtimalinin yüksek oluşunu an be an hatırına getirmiyor insan. Her an bunu hatırlasaydım zaten delirirdim sanırım.

Yıllardır bir şekilde bir şeyleri “düzeltmeye” çabalıyorum. Çevreyi koruyayım, hayvanlar tükenmesin, insanlar savaşlarda boş yere ölmesin filan… Ama ben de hep bunları neden yapıyorum, bir işe yarayacak mı diye soruyorum kendime. Mesela bir ara çevreyi korumakla ilgili şunu düşünmüştüm: insan da doğanın bir parçası ise, belki de bu yaptıklarını da doğal saymalıyız, ve insanoğluna müdahale etmeyip kendi haline bırakmalıyız. Sonra anladım ki, doğayı umursamayan, katleden insanlar varsa, bir de doğayı seven, katledilmesin isteyen insanlar var. Bir çeşit “iyi-kötü” dengesi gibi. Her ikisi de var, ve bu yadsınamaz bir gerçek. Ben taraf tutmayı, takım tutmayı sevmiyorum ama, madem ki doğayı seviyorum, doğanın katledilmemesi, insanların daha mütevazı yaşamlar sürmesi gerektiğine inanıyorum, o zaman dengenin diğer tarafa kaymasını engellemek için, kendimce bir şeyler yapmaya devam edeceğim. Yani denge benden yana kaymadıkça, yaptıklarımın bir sonucunu göremeyebilirim, ama belki daha kötüye gitmesine engel oluyorumdur.

Politik/felsefi görüşlerim çok oturmuş değil, ama aklıma gelen bir iki şeyi daha paylaşayım istedim seninle (ileride amma saçmalamışım diyebilme ihtimalimin yüksekliği, beni şu anda bunları söylemekten alıkoymuyor;) : Mesela ben “yaradılış kuramı” “akıllı tasarım” gibi konuların okullarda okutulmasına tamamen karşı değilim. Daha doğrusu bu görüşler dünyadan tamamen silinsin gibi bir derdim yok. Bunları felsefe dersinde, ya da ne bileyim din kültürü dersinde okutacaklarsa okutsunlar. Ama evrim kuramını da fen bilgisi dersinde adam gibi okutsunlar. Belki biraz anarşik bir yapım olduğundandır bilemiyorum. (Ama kendime anarşist diyebilecek kadar bilmiyorum o konuyu, hemen belirteyim). Belki de sert görüntümün altında aslında Mevlana gibi kucaklayıcıyımdır :) Bilmiyorum. Sadece birileri birilerinin sesini bastırmasın da, herkes konuşabilsin, sonra herkes kendi doğrularını seçmekte özgür olsun. Demokrasi böyle bir şey olurdu herhalde, eğer olabilseydi. Bunu da söylüyorum ama kendi hayatımda uygulayabiliyor muyum? Büyük olasılıkla hayır.

Şimdi bu çeviri işi de bir anlamda, beyin yıkayıcı korkunç insanların kendi taraflarına kaydırdığı dengeyi, inandığım şey tarafına kaydırma çabasının bir parçası olabilir. İnsanlara alternatif sunulmalı çabası galiba. Bu durumda da bir “dava” psikolojisi var tabi işin içinde belki evet. Ama bu “diğer tarafı yok etme” davası değil kesinlikle. Denge için, birlikte varolabilmek için gösterilen bir çaba.

keep-going.jpg

(Not: Resimler Laura George‘a ait.)

 • Share/Bookmark

334 Yorum »

 1. Faruk Ahmet said,

  Mayıs 28, 2008 @ 11:02

  Boşuna yorup üzüyorsunuz kendinizi böyle.
  O kitapları yazan ve yayanlar, eh belki, ama o kitapları alıp inananlar ne korkunç insanlar ne de beyinleri yıkanmış (bu ayrımı yapmadığınızı iddia etmiyorum). Okumamışlıktan, cehaletten de değil bu. İnsan önce fikir sahibi olur, sonra bilgisini edinir. Sonrası bu kadar düz yürümez belki, okudukları insanı değiştirir de çok zaman; ama kimse yetiştiği çevrenin yaygın kanılarından tamamen bağımsız düşündüğünü, etkilenmeden kendi fikirlerini oluşturduğunu iddia edemez herhalde. İnsanı yobaz yapan da sahip olduğu kanıların ne kadar bilime uygun olup olmadığı değil, başka fikirlere tahammülsüzlüğüdür; yoksa çağımızda bilimsel bilgiye duyulan güvenin de eskiden dini bilgiye duyulan güvenden daha “rasyonel” ve “haklı” sayılamayacağını anlatan onlarca insan ve kitap var –ben de bu fikirde olduğum için diyorum. “Evrim Aldatmacası” kitaplarını alalım misalen: bu kitapları okuyup inanan bir insan için siz “beyni yıkanmış”, gerçekleri göremeyen, belki de “korkunç” bir insansınız; çünkü o insanın yaşam tarzına ve inancına bir tehdit oluşturuyorsunuz. Aynı şey tersinden olarak, sizin için de geçerli. “Ama ben daha haklıyım, çünkü elimde bilimsel olgular var” demeniz hiçbir şey ifade etmez. Bunun olgularla, bizim kanaatimizden bağımsız bir hakikatle hiç ilgisi yok da ondan. O insanların çoğu herhalde dinibütün insanlar ve o yüzden size karşı çıkıyorlar ve içleri bir hırsla, bazen nefretle doluyor. Halbuki -ortodoks Hristiyanlığı belki ayrı tutabiliriz- din ile evrim teorisinin illa da “mutually exclusive” (biri olursa diğeri olmaz) olmadığını söyleyebilmenin çok açık, öyle modern asır apologeticliğine de dayanmayan yolları mevcut.
  Bu kötü bir durum da hiç değil; hayatı hayat kılan şeyin ta kendisi. O “anarşik” dürtülerinizi korumanızı öneririm; ve onlara destek olması açısından Paul Feyerabend okumanızı (özellikle “Against Method”); eğer bir ukalalık olarak almazsınız umarım -sonuçta biliminsanı olan sizsiniz, çoktan okumuş olmanız da olası :]

 2. Düygü said,

  Mayıs 28, 2008 @ 15:59

  Merhaba, bugün çok yoğunum, ama yorumunuza uzunca bir cevap yazmak istiyorum en kısa zamanda. Sevgiler.

 3. Düygü said,

  Mayıs 28, 2008 @ 23:01

  Tekrar merhaba Faruk Ahmet,

  Yorumunuzu tekrar okuyunca, aslında benim bu yazı ile demek istediğim en temel ve önemli fikirlerden birinin tarafınızdan anlaşılmamış olduğunu farkettim. Önce uzun uzun kendimi açıklayasım, “bakınız şunu demek istiyorum” diyesim geldi, sonra üzüldüm, biraz canım sıkıldı, dedim ki, Faruk Ahmet Beyler gerekiyorsa bu yazdıklarımı bir kere daha okusunlar. Belki o zaman ne demek istediğimi anlarlar. Zira ben burada “dincilere karşı bilim insanı şövalye!!!” gibi bir kimlikle KESİNLİKLE bulunMuyorum. Hayata öyle bir gözle bakmıyorum. Yukarıdaki yazının da bunu yansıttığını umuyordum, benim yazar olarak acizliğimden kaynaklanmış olabilir, siz okur olarak mazur görüp bir daha okuyuverin :)

  Bana önerdiğiniz kitap için teşekkür ederim. Bir kenara not ettim, okumaya çalışacağım. Böyle bir şeyi kesinlikle ukalalık olarak algılayacak bir insan olmamakla birlikte, “boşuna yorup üzüyorsunuz kendinizi böyle.” gibi bir cümleyi az biraz densizlik olarak algılayacak bir insanım, zat-ı alileriniz açısından belki de malesef.

  (Bu satırların hepsi, yumuşak ses tonu ile barışçıl bir havada söylenmiştir).

 4. Düygü said,

  Mayıs 28, 2008 @ 23:13

  Bu arada eklemeyi unutmuşum, din ile evrim kuramının “mutually exclusive” olmadığını söyleyebilmenin (yani hem dinin hem de evrim kuramının birlikte barış içinde yaşabileceğini söyleyebilmenin) çok açık yolları olduğu konusunda hemfikiriz. Bununla ilgili de bir şeyler yazacağım bir ara.

 5. Faruk Ahmet said,

  Mayıs 29, 2008 @ 12:44

  Canım sıkıldı biraz şimdi. Yorumu yazdığım sırada da -özellikle son iki paragrafınızın- zaten benim anlattıklarımı söylediğini düşünüyordum ve amacım sadece “katkı”ydı, sizi eleştirmek değil; acele acele yazmanın zararları… Yanlış anlama için özrümü kabul edin; internette kastedilenin tam anlatılamaması çok oluyor takdir edersiniz, sanırım ben de özellikle kötüyüm bu konuda. Şimdi uzun uzun açıklamayayım ama o densiz bulduğunuz ilk cümle için de geçerli bu; böyle içsel cenkleşmelere düşmenin, insanın neyi neden yaptığını kendine açıklamakta zorlandığı anlar olmasının, “dava” gibi fikirlerle bazen iki uç arasında gidip gelmelerin normal olduğunu, hayatın güzelliğinin buradan geldiğini, kendinizi fazla üzmemeniz gerektiğini bu konuda…vs demek istemiştim. Sanki ben bunlardan muafmışım gibi size ders vermek ne haddime.

  Tekrar, özrümü kabul edin. Din-Evrim hakkındaki yazınızı da merakla bekliyorum. Ona yorum yazarsam da daha geniş bir zamanda, daha dikkatli yazacağıma söz veririm.

 6. Düygü said,

  Mayıs 29, 2008 @ 16:56

  Merhaba,
  Ben de alınganlığım için özür dilerim o zaman :) Bir anda beni Richard Dawkins gibi, dinlere karşı nefret ile ağzından köpükler saçan manyak bir bilim insanı sanmış olma ihtimaliniz yüzünden panikledim galiba :) (Dawkins konusundaki hislerimin açılımı Din-Bilim-Evrim konulu yazıya…)

  (Bu arada buraya yazılan ve sizinkisi gibi olan yorumlar benim için çok değerli, sadece yazılan konu hakkında değil, insanlara baktığım pencere hakkında, onu nasıl yenilemem gerektiği hakkında da beni olgunlaştırıyor. Her neyse…)

  Bu durumda ilk yorumunuzdan sonraki yorumlar hiç olmamışlar gibi davranacağım ve yazdıklarınızın bende uyandırdığı düşünceleri paylaşacağım (belki karşılıklı uslamlama yaparız).

  Aklıma gelenlerden ilki: “korkunç” kelimesini sadece çok küçük bir grup insan için kullanıyorum aslında. Mesela Evrim Aldatmacası kitabının yazarı gibi insanlar (ismini söylersem burada blogumu kapattırabilir, wordpress’in yasaklanması için dava açabilir, ne kadar korkunç bir insan görüyor musunuz?), o kitapları okuyan, hatta o kitaplarda yazanlara inananlar değil! Herkes neye isterse ona inanır elbet, hatta isterse bir kitap okur, ona inanır ve dahasını araştırmaz. Fakat, sadece kendi inandığı şeye inanılsın diye, diğer seçenekleri sistematik bir şekilde yok etmeye çalışmak tek kelimeyle “KORKUNÇ”luktur, bence.

  Keza, Richard Dawkins’i de korkunç buluyorum ben, skalanın bilim uçnoktasında. (Bir ihtimal kendisini bilmiyor olabilirsiniz, pek çok popüler bilim kitabının yazarıdır, akademisyendir, kitapları çok güzeldir, ama son yıllarda Dawkins, tamamen din karşıtı bir tavır içine girdi, “dinci” kardeşlerinden farklı davranmıyor, nefret dolu konuşmalar yapıyor ve ötekileştiriyor, din ile bilimin barış içinde varolabileceği bir senaryo var ise, Dawkins onu şöminede yakıyor).

  Öte yandan, bilim temelde, din kadar dogmatik mi gerçekten (siz sanırım buna benzer bir şeyden bahsediyorsunuz değil mi)? Bunun üzerinde düşünmeliyim. Dünyaya bilim gözlükleri ile bu kadar zamandır bakıyorum, fakat hayatımda hiçbir şeyin (bilimler, kuramlar, insanlar dahil..) benim için “din” gibi objektifliği körelten dogmatik bir hale gelmemesi için düşünsel olarak uğraşıyorum sanıyordum, ama belki de mesele benim uğraş verdiğim seviyenin de altında, hem bilimin hem de dinin aslında dogmatik oluşunda yatıyordur. Fakat ben bu konuda hakkaten biraz düşünmeliyim :)

 7. Faruk Ahmet said,

  Mayıs 29, 2008 @ 22:48

  Yine biraz acele ve kısa yazacağım ama madem “Din-Bilim-Evrim” yazacaksınız, daha tartışma/konuşma fırsatımız olacağını düşünüyorum. Her şeyi şimdi söylemeye lüzum yok yani.

  Dawkins’i ve “The God Delusion”ı biliyorum ama okumadım. Ama bir sürü olumlu-olumsuz eleştirisine rast geldim. Özellikle Terry Eagleton’ınkini ve onunkine yönelik yazılmış bir başka eleştiriyi hatırlıyorum ki oradaki alıntılardan, sizinkine benzer bir kanıya varmıştım: gereksizce heyecanlı, nüanslara hak ettikleri önemi vermeyen ve bu tür fanatik din düşmanlarının (ve aslında ironik olarak, fanatik din yandaşlarının da) hep yaptığı gibi kendi din yorumunun tek geçerli yorum olduğuna inanan bir yaklaşım.

  “Bilim de din kadar dogmatik mi?” sorusu en az birkaç yönden sorunlu bir soru gibime geliyor. Birincisi, soru dinin dogmatik olduğunu önkabul olarak alıyor ki, bu hem genel olarak dinler bağlamında karşı çıkılabilir bir argümandır (karşı çıkılabilir olması yanlış olduğu anlamına elbet gelmez, sadece sorunun ne kadar geniş ve çetrefil olduğunu vurgulamaya çalışıyorum), hem daha özelde tek tek dinler açısından karşı çıkılabilir (yani misalen diyebilirim ki Ortodoks Hristiyanlık için doğrudur, ama İslam’ın bilmemne yorumu için geçerli değildir vs…), hem de dogmatikliğin kendisine yönelik bir “pre-determined” olumsuzluk iması vardır ki bu bence tartışmanın en ilginç ve verimli taraflarından birini oluşturuyor. Neden dogmatikliği olumsuz almak zorunda olalım? Bizim bilgiye ulaşma yollarımızdan ve kavrayış kapasitemizden bağımsız bir hakikat mevcutsa ve “dogma”tik bilgi bu hakikate uygunsa, dogmatikliğin “kötülüğü” ortadan kalkar. Buna getirilebilecek sayısız itiraz var ama bu, böyle bir bakış açısının da mevcut/mümkün olduğu gerçeğini yok etmez. Bu bakımdan dogmatikliğinden hiç de gocunmayan bir din[dar] pekala mümkündür (ki hiç de azımsanmayacak miktarda olduklarını ben biliyorum). Öte yandan ben “bilim de din kadar dogmatik”tir demedim. Ama diyebilirdim de. Burada da terimleri tam olarak nasıl açıkladığımız önem kazanıyor herhalde.
  “Din” derken neyi kastediyoruz? Çoğunluğun uyguladığı pratikler ve inandığı kanılar bütünü mü? Bir kutsal kitapta açıklanan hakikatler mi? Bir kilisenin (organize din söz konusuysa) geleneksel içtihatları mı? Yoksa çok daha soyutlanmış bir düzeyde, bir yaratıcının varlığı ve onu bilmeye yönelik alınabilecek olası tavırlar/yollar (tarikat: “yollar”) mı?
  “Bilim” derken neyi kastediyoruz? Mükemmelen tarif edilmiş, yöntemleri saptanmış, kuralları koyulmuş, dogmatiklikten arındırılmış bir bilme/bilgiye ulaşma pratiği mi? (Feyerabend, böyle bir bilimin tarihte hiç olmadığını, şu anda da mevcut bulunmadığını, ileride de olamayacağını anlatır “Against Method”da). Bu pratikten çıkan sonuçları ve o sonuçların toplumdaki etkilerini de içine alan daha organik bir şey mi? …Sorular çok! Bu bakımdan din ve bilimin benzeşen çok yönü olduğu kanaatindeyim: ikisinin de avamın kanaatlerinden ve pratiklerinden (sadece avamın da değil, uygulayıcılarının da: imamlar ve biliminsanları) tamamen bağımsız, saf, dokunulmamış bir özü olduğu iddia edilir; ideal olarak bu doğru da olabilir, ama içinde yaşadığımız gerçek hayatta bu saflığın korunması mümkün değildir. İmam dini “gerçekleri” (varsa öyle bir şey) kendi karakterine, çıkarlarına göre saptırarak yorumlayabilir; biliminsanı da aynı şeyi “bilimsel olgulara” (varsa öyle bir şey) yapabilir.

  Çok uzatıyorum; şimdilik demek istediğimi şöyle hemen özetleyeyim: Ne din, ne bilim, kendi başlarına var olan şeyler değil. Bunları biz, insanlar yaratıyoruz. Din’in gökten indiğine inandığımız vakit bile böyledir bu; çünkü o ineni yine biz insanlar yorumlayarak uyguluyoruz. Bilim’in yalnızca olgulara dayandığını söylediğimizde de durum temelde değişmez; çünkü hem olguların kendisini hem de onlardan çıkan sonuçları yine biz insanlar yorumluyoruz. Bunların dogmatiklikten ve hatadan arınmış olduğunu iddia etmek, insanın hatasız ve tarafsız olabileceğine dair bir kanıya varmak zorunda bırakır bizi ki bunun ne kadar saçma bir şey olduğunu söylemeye bile gerek yok herhalde.

  Devam etmek dileğiyle diyelim. Ne zamandır yazmak/”uslamlamak” istediğim bir konuydu ama böyle fırsatlar çıkmadıkça kendi başıma yapamayacak kadar tembelim :(

 8. Faruk Ahmet said,

  Mayıs 29, 2008 @ 22:55

  Bir de utanmadan “kısa yazacağım” demişim. Öyle geniş ve zor bir konu ki, nerden başlamalı, nasıl bir sistemle gitmeli bilemiyor insan. Neyse..

 9. meren said,

  Mayıs 30, 2008 @ 07:59

  Neden dogmatikliği olumsuz almak zorunda olalım? Bizim bilgiye ulaşma yollarımızdan ve kavrayış kapasitemizden bağımsız bir hakikat mevcutsa ve “dogma”tik bilgi bu hakikate uygunsa, dogmatikliğin “kötülüğü” ortadan kalkar.

  Elbette dogmatik olma durumu o kadar da* negatif bir durum değildir, hiç bir şey dogmatik olduğu için “faydasız”, “gerçek dışı” ya da “saçma” olarak tanımlanamaz. Sayılar teoreminin (ya da Euclid geometrisinin) de aksiyomlarını “kabul edersiniz”, “koşulsuz inanırsınız”, sonra bunu temel alarak üzerine matematiği inşa eder ve olayları ortak bir dille yorumlamaya, gerçek sorunlara çözüm bulmaya başlarsınız (bu cümlede “Sayılar teoreminin aksiyomları” yerine “Allah”, “matematik” yerine de “İslamiyet” koyarsanız hiç bir şey bozulmaz neredeyse) (*dini dogmalar ile iligli tek problem “değiştirilemeyecek” olmalarıdır, bununla beraber daha iyi bir model oturtursanız matematiği bambaşka kabuller üzerine inşa edebilirsiniz, kimse çıkıp “bu son modeldir, bundan başka model gelmeyecektir” diyemez, birisi çıkıp böyle bir şey derse insanlar ona gülerler, fakat mevzu din olunca kimse gülmez; bu yüzden aslında din ve bilim o kadar da aynı değildir, sadece bunları yazarken bu durumu bilerek göz ardı ettiğimi bilmenizi istedim).

  Dogmatik bilginin önceki mesajlarda da bir sıfattan öte, kötü bir şeymiş gibi anıldığını düşünmüyorum aslında.

  Din ile bilimin, benim gözümde, çok fazla bir farkı yok. İkisi de temelde benzer insan arzularından besleniyor, yine temelde benzer olan ihtiyaçları doyuracak çıktılar üretiyorlar. Temelde benzer olan bu kavramların aralarındaki en büyük fark ise bu çıktılardan beslenecek olan insanların hayata bakışları. Fakat bu hayat ile ilgili bu kadar kısıtlı bilgimiz varken bunu tartışmak, bir tarafın üstünlüğü ve doğruluğu mücadelesine dönüştürmek de ziyadesiyle saçma olurdu neticede.

  Elbette her iki ucun da dangalak uygulayıcıları ve savunucuları çıkıyor, fakat “homodan değil ademden geldik şerefsiz herifler” diyen dangalak yüzünden dindarlara ve dine kızmak ne kadar anlamsız ise “bu teknoloji çağında din saçmalığı da neymiş” diyen dangalak yüzünden de bilime ve bilim insanlarına kızmak, tedirginlikle yaklaşmak anlamsız.

  Sözde din/bilim çatışmasında bence asıl sorun bazen insanlara Bilmemne Hoca’ların, Bilmenme Dawkins’lerin sağduyudan daha önce ulaşıp, aslında insanların içerisinde sağduyu için ayrılmış boşluğu kendi korku ve nefretleri ile doldurmayı başarmaları. Kendi adıma bu yüzden Duygu’nun ve arkadaşlarının emeklerini çok haklı ve barışçı görüyorum.

  Benden de bir 2YKR.

  Selamlar.

 10. Faruk Ahmet said,

  Mayıs 30, 2008 @ 12:09

  Dogmatik bilginin önceki mesajlarda da bir sıfattan öte, kötü bir şeymiş gibi anıldığını düşünmüyorum aslında.
  Belki Düygü hanım öyle kullanmadı, doğrudur; ama yaygın olan kanı öyle değil dersem karşı çıkar mısınız? Hele her fırsatta Ata’mızın bizi nasıl da Ortaçağ karanlıklarından modernizmin (en hakiki mürşit olan ilmin, fennin) kutsayıcı aydınlığına çıkardığı kafamıza kakılan ülkemizde – sizi de burada sayıyorum :) -. Ben daha çok sizin “o kadar da” demelerinizi önemsiyorum; bir konu hakkında başkaca hiçbir malumatımız olmasa da çoğu zaman içten gelen bir sezgiyle şunu biliriz: hakikat büyük ihtimal kavga eden iki ucun hiçbirinde değil de ikisinin ortalarında bir yerde gezinmektedir.

  Dolayısıyla dediklerinize büyük oranda katılıyorum, ama şuna karşı da çıkabilirdim:
  dini dogmalar ile iligli tek problem “değiştirilemeyecek” olmalarıdır.
  Sorun daha çok bizim din ya da bilim gibi “kurum”lardan söz ederken onların daha iyi bildiğimiz, yaygın olan yorumları hakkında konuşmamızdan çıkıyor biraz da (tabi bu da kaçınılmaz bir şey). Daha donanımlı olduğum için İslam’a ve mezhepler tarihine bakınca mesela, hepsinde birden tamamen aynı kabul edilen, “değişmez” bilgilerin neredeyse yok denecek kadar az olduğunu görüyorum.. ki buna İslam’ın en belirgin mottosu olan Tanrı’nın birliği bile dahil. Çok hoş bir örnek geliyor aklıma, konuyu dağıtma pahasına anlatayım: Alevi (Şii, daha doğrusu) mezhepleri hakkında okurken bir zaman, Ali’yi günahkar, dinden çıkmış kabul eden bir Şii mezhebine rast gelmiştim. Keza İsa’nın Tanrı’nın oğlu olmadığını söyleyen Ariusçuluk’u da sayabiliriz; verilebilecek çok fazla örnek var. Bunlara “sapık mezhep”ler diyebilirsiniz, söylediklerinin “Din” açısından geçerli olmadığını iddia edebilirsiniz, ki ortodoks İslam ve Hristiyanlık da böyle yaptı; ama bu pek bir şey ifade etmez zannımca.

  Burada şu önemli bir nokta sanırım: Din, eninde sonunda birtakım dogmalara sahip olmak zorunda zaten. Ama bu dogmalar zamandan ve mekandan bağımsız şeyler değil. Bir asırda dogma olan, diğer asrın değişen sosyo-kültürel ortamının baskısıyla bu niteliğini yitirebiliyor ve bu o dinin illa da yıkılıp gitmesi anlamına gelmiyor. Daha İslam’ın 4. yy’ında, 10.yy’dan 12.yy’a uzanan zaman diliminde, Gazali, İbn Rüşd ve İbn Sina, Tanrı’nın neliğine dair çok çetin bir tartışma içindeydiler. Hepsi de kanıtlarını aynı kutsal kitaba dayandırabiliyorlardı (aslında bu da tartışılır –ama ne tartışılmaz ki?). Kilise artık dünyanın düz olduğunu ya da 6 günde yaratıldığını, 7. günde de Tanrı’nın dinlendiğini iddia etmiyor -en azından kendine saklıyor, ya da bu tür dini bilgileri yine koruyor, ama bunların mecazi olduğunu söylüyor vs. Thomas Kuhn, bilim hakkında benzer bir şey anlatır. Der ki, kabaca, bilim tarihi bir çizgi üzerinde devamlı gelişerek ilerlemez. Daha çok halkalar halinde yayılır. Her çağda belirli bir paradigmanın hakim olduğu bir halka vardır. Bilimsel gelişmeler eninde sonunda bu halkayı zorlamaya başlar, kabuller (dogmalar?) yetmemeye başlar ve sonunda halka kırılır, daha büyük ve geniş, ama sonunda yine bir halka olan başka bir paradigmanın içine yerleşilir. Newton fiziğinden, Einstein sağolsun, kuantuma geçiş, ya da Maxwell’ci Elektromagnetizma’dan, yine Einstein sağolsun, İzafiyetçiliğe geçiş gibi…

  Din’in bazı (belki çoğu) yorumları, bilim’in bazı (belki çoğu) yorumuyla çakışabilir, çatışabilir, çelişebilir vs. Bazıları “din ve bilim aynı yere başka yollardan ulaşmaya çalışan iki şeydir” diyor. Belli bir hata payıyla bunu ben de düşünüyorum; ama bu öyle ideal bir düzlemde geçerli ki, pratik dünyada pek işe yaramıyor. İki yolun da sınırlarını ve kapasitesini abartmamak, dediğiniz gibi bu kadar kısıtlı bilgiye sahip olduğumuz bu yaşam hakkında, başkalarının seçimlerini küçümsememize ve kendimizi bir kibre kaptırmamıza yol açacak kadar katı bir tavır almamamız gerek diye düşünüyorum… deyip keseyim şimdilik.

  Selamlar.

 11. Faruk Ahmet said,

  Mayıs 30, 2008 @ 14:21

  Bu arada Terry Egleton’ın “The God Delusion” hakkındaki eleştirisi şurada. Şu -artık ünlü olmuş- benzetmeyle başlıyor yazı:

  Imagine someone holding forth on biology whose only knowledge of the subject is the Book of British Birds, and you have a rough idea of what it feels like to read Richard Dawkins on theology.

  Dawkins bu benzetmeye şöyle yanıt vermiş [ikinci ağızdan alıntı]:

  Dawkins gave a rather humorous response to Eagleton’s argument about theology you mention. Pointing out that almost all of us don’t believe in the god Thor, he then advanced an argument as to why that is very narrow-minded because we have not researched and understood “Thorology”.

  Bu gerçekten “humorous” ve ilk başta haklı gibi görünen bir yanıt ama bence tamamen asıl konuyu ıskalıyor. Niyesi belki başka zamana…

 12. meren said,

  Mayıs 30, 2008 @ 19:42

  Ben daha çok sizin “o kadar da” demelerinizi önemsiyorum; bir konu hakkında başkaca hiçbir malumatımız olmasa da çoğu zaman içten gelen bir sezgiyle şunu biliriz: hakikat büyük ihtimal kavga eden iki ucun hiçbirinde değil de ikisinin ortalarında bir yerde gezinmektedir.

  Buna sonuna kadar katiliyorum, yillardir mevzulari degerlendirip olan bitene dair fikir sahibi olmaya calisirken bu durumu goz ardi etmemeye de calisirim (bence insan tarafindan ortaya koyulan *her* dusunce degerlidir ve bir tarafin tamamen yaniliyor olmasi pek beklenemez). Bunun akli basinda her insanin yaptigi ya da eninde sonunda yapmaya basladigi bir sey oldugunu tahmin ediyorum.

  `Dinin dogmalarinin da degisebilecegine, sosyo-kulturel etkenlerin onemli olduguna dair soylediklerinize katilmiyor degilim, fakat dinin dogmalari yuzyillar icerisinde degistirirken bilim bir gecede herseyi bambaska bir acidan degerlendirmeye baslayabilir. Zamanin uzunlugu kisaligi ile ilgili genel gecer bir kriter belirlemeye calismak, “bir kabul/varsayim/dogma su kadar sureden daha cabuk degistirilebiliyorsa o zaman soyledir, degilse boyledir” demek elbette bizim haddimize dusmez, fakat hala, en azindan, insanligin bizim de icerisinde yasadigimiz su doneminde bilimin kabulleri ile dinin kabulleri arasinda bir fark oldugunu hissedebiliriz sanirim ;)

  Bu arada bu son soyledigim benim pek hosuma giden bir sey degil. Ben aslinda “ikisi de aynidir ve her durumda bunu size ispatlayabilirim” demekten daha cok keyif alirim hatta bunu insanlari gercekten yildiracak noktaya kadar da goturebilirim, cunku gercekten ikisinin farkliliklarini formal olarak ortaya koymak pek de mumkun degil, bence. Fakat bazen keyifsiz olsa da daha dogru gorunen hali ile yetinip samimi olmak geliyor boyle icimden.

  Selamlar.

 13. mormomlati said,

  Mayıs 31, 2008 @ 17:12

  Üçünüz arasında geçen şu sohbet o kadar heyecanlı / heyecanlıydı . Acayip zevk aldım . Tadı damağımda kaldı deyimini kullanmaktan da bir beis görmüyorum .

 14. Düygü said,

  Haziran 5, 2008 @ 16:30

  Daha bir sürü şey yazmak istedim yukarıdakilere cevaben ama çok yoğun bir hafta geçiriyorum. :/

 15. karalama said,

  Ağustos 2, 2008 @ 11:52

  Bir savaşın ortasında zaten az sonra ölecek birini kurtarmaya çabalayan ve bu çabayı boşa harcanmış zaman olarak görmeyen belki yanlız masal kahramanlarıydı. Belki masal kahramanları şu ya da bu şekilde unutuldu
  ama , dükik’in çabası boşa değildi. boşa olmamalı bana ulaştı, belki benim blogumu şu ya da bu şekilde takip eden başka insanlara da köprü kuracak bu nedenle bu öykünün tanıtımını kendi blogumda dilimin döndüğünce yapmaya çalıştım.
  dükik’e sevgilerimle

 16. Elvan Yılmaz said,

  Eylül 1, 2008 @ 16:15

  Hikayede Dükik’in en umutsuz kaldığı anda kendisiyle yaptığı o samimi konuşması, sonunda kendisinin de bir dogmatik gibi düşünmekten kaçınması çok güzeldi. Dükik’in yaşadığı gibi şeyleri ben de bir dindar olarak kendi hayatımda yaşadım, yaşıyorum. Ve ben de Dükik’le aynı noktaya vardım :) Sonuçta bence de bizler sadece birer alternatif olmalıyız ve insanlara fikirlerimizi bir alternatif gibi sunmalıyız. En önemlisi de insanların bu alternatiflere ulaşması, bu alternatifleri öğrenebilmesi için yollar açılmalı. Örneğin ben başörtümle üniversiteye girerken zorlanıyorum. Bölümüm Fizik. Okulum sayesinde felsefeye merak sardım, bilimsel düşünce nediri öğrendim. Benden farklı fikirlerle tanıştım.

  Dükik çocuklara yapılanlara üzülmekte çok haklı. Okullarda çocuklara “nötr” bilgiler verilse, o çocukların eline kim hangi kitapları verirse versin, onların zarar görmeyeceğini iç rahatlığıyla biliriz. Bu sayede tepkili, konuşamayan, baskıcı toplumlardan kurtulmuş olur, derin bir nefes alabiliriz. Sürekli farklıyla karşılaşan toplumda düşünüp kendimiz için hangisinin doğru olduğuna karar vermeye çalışırken eğlenebiliriz :)

  Selamlar

 17. Düygü said,

  Eylül 2, 2008 @ 11:24

  Sevgili Elvan,
  Senin gibi insanların da var olduğunu görmek ne güzel :)
  Sağlıcakla…

 18. nazlı said,

  Haziran 19, 2009 @ 15:37

  hayatta bazen çok şeyde acı çekersin bunlardan biri ben olmak üzere emin olun bu hayatta çektiğim acıları kimse çekemez ben en çok çektiğim acı sevgili konusudur yani kimseye güvenmeyin ben güvendim hata ettim sizde sakın ola güvenmeyin insanın başına çok şey getiri çokta merak etmeyin ne gelirse insanın başına meraktan gelir

 19. Renate said,

  Haziran 10, 2023 @ 07:51

  I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you!

 20. Esme said,

  Haziran 29, 2023 @ 05:09

  Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!..

 21. lina said,

  Haziran 30, 2023 @ 14:51

  I will really appreciate the writer’s choice for choosing this excellent article appropriate to my matter.Here is deep description about the article matter which helped me more.

 22. Cheslie said,

  Temmuz 1, 2023 @ 13:58

  Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice. I appreciate this post.

 23. Jeanie said,

  Temmuz 10, 2023 @ 08:26

  Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!.

 24. Fqffrj said,

  Ağustos 9, 2023 @ 11:23

  buy fenofibrate pills for sale order fenofibrate online fenofibrate canada

 25. Anernv said,

  Ağustos 18, 2023 @ 18:20

  buy ketotifen 1mg for sale buy tofranil 75mg generic purchase tofranil online

 26. Foyitu said,

  Ağustos 18, 2023 @ 20:52

  cialis 20mg for sale viagra 50mg generic sildenafil pill

 27. Uilgic said,

  Ağustos 21, 2023 @ 12:00

  minoxytop uk rx pharmacy online cialis buy ed pills no prescription

 28. Dkufno said,

  Ağustos 21, 2023 @ 15:36

  cheap precose 50mg fulvicin 250 mg canada buy fulvicin 250mg generic

 29. Ajguhd said,

  Ağustos 24, 2023 @ 03:29

  order aspirin 75mg online cheap levoflox over the counter purchase zovirax for sale

 30. Dvcifm said,

  Ağustos 26, 2023 @ 09:35

  buy dipyridamole pills dipyridamole 100mg ca pill pravachol

 31. Hxidnv said,

  Ağustos 27, 2023 @ 09:30

  melatonin pill buy meloset medication danazol cheap

 32. Otcdoy said,

  Ağustos 30, 2023 @ 00:57

  buy dydrogesterone medication generic dydrogesterone 10mg pill jardiance 10mg

 33. Yuzlnk said,

  Ağustos 30, 2023 @ 13:19

  order generic fludrocortisone 100mcg imodium medication imodium 2 mg ca

 34. MichaelSoawl said,

  Eylül 2, 2023 @ 09:35

  To understand present dispatch, ape these tips:

  Look fitted credible sources: https://starmaterialsolutions.com/pag/news-from-ross-macbeth-s-update.html. It’s material to ensure that the expos‚ origin you are reading is reputable and unbiased. Some examples of good sources include BBC, Reuters, and The New York Times. Review multiple sources to pick up a well-rounded view of a isolated info event. This can better you get a more ended paint and escape bias. Be cognizant of the position the article is coming from, as constant good news sources can compel ought to bias. Fact-check the low-down with another commencement if a scandal article seems too sensational or unbelievable. Always fetch inevitable you are reading a current article, as tidings can change quickly.

  By following these tips, you can befit a more in the know news reader and more intelligent understand the world about you.

 35. Svyqpi said,

  Eylül 2, 2023 @ 10:12

  purchase etodolac for sale order mebeverine 135 mg generic purchase pletal without prescription

 36. Sluppz said,

  Eylül 2, 2023 @ 13:47

  prasugrel cheap buy prasugrel 10 mg sale detrol 2mg price

 37. ai-porn.click said,

  Eylül 2, 2023 @ 14:21

  I am genuinely grateul to tthe owner oof thhis website who hhas
  sharsd this impresive paragraph aat at this time.

 38. JarvisSkall said,

  Eylül 4, 2023 @ 11:04

  Бурение скважин сверху воду – это процесс организации отверстий в течение подсолнечной чтобы извлечения находящийся под землей вод. Настоящие скважины утилизируются чтобы водопитьевой воды, сплав растений, промышленных нищенствования равным образом других целей. Эпидпроцесс бурения скважин содержит в течение себя использование специального оборудования, такового яко бурильные предписания, коие проникают в течение матушку-землю также создают отверстия: https://pastelink.net/19ys2gm6. Сии скважины обычно владеют глубину через нескольких десятков ут пары сторублевок метров.
  Через некоторое время сотворения скважины, спецы объезжают стресс-тестирование, чтоб раскрыть нее эффективность а также качество воды. Затем щель оборудуется насосом равным образом иными общественный порядок, чтобы защитить постоянный доступ для воде. Бурение скважин сверху воду представляется важным движением, яже гарантирует доступ к истинной водопитьевой вона а также утилизируется в течение различных отраслях промышленности. Однако, этот процесс что ль носить негативное воздействие сверху окружающую окружение, поэтому необходимо беречь соответствующие правила и регуляции.

 39. Angelbasse said,

  Eylül 4, 2023 @ 11:24

  Бурение скважин на воду – этто процесс тварей отверстий на поднебесной для извлечения находящийся под землей вод, коие смогут употребляться чтобы различных круглее, включая питьевую водичку, полив растений, индустриальные бедствования а также другие: https://courses.9marks.org/members/marymap1/activity/421751/. Для бурения скважин утилизируют специальное ясс, подобное как буровые агрегата, которые проникают на почву да основывают дыры глубиной через нескольких 10-ов ут пары сторублевок метров.
  Через некоторое время создания скважины прочерчивается стресс-тестирование, чтобы определить ее производительность а также штрих воды. Затем скважина снабжается насосом и еще прочими доктринами, чтобы защитить хронический посещение для воде. Хотя бы бурение скважин на водичку представляет необходимую роль в обеспечивании прохода буква чистой водопитьевой воде (а) также используется в течение различных секторах экономики индустрии, этот процесс что ль показывать отрицательное суггестивность сверху окружающую среду. То-то необходимо соблюдать соответственные философия и регуляции.

 40. Piqdfs said,

  Eylül 5, 2023 @ 14:33

  order ferrous sulfate generic buy risedronate sale sotalol price

 41. DanielHap said,

  Eylül 6, 2023 @ 14:43

  Europe is a continent with a in clover recital and multiform culture. Lifestyle in Europe varies greatly depending on the country and область, but there are some commonalities that can be observed.
  One of the defining features of human being in Europe is the strong emphasis on work-life balance. Uncountable European countries suffer with laws mandating a reliable amount of vacation speedily looking for workers, and some procure even experimented with shorter workweeks. This allows for more in good time forth with family and pursuing hobbies and interests.
  https://supairgroep.nl/wp-content/pgs/in-spanje-voor-een.html
  Europe is also known quest of its wealth cultural heritage, with assorted cities boasting centuries-old architecture, art, and literature. Museums, galleries, and reliable sites are abundant, and visitors can immerse themselves in the history and background of the continent.
  In addition to cultural attractions, Europe is haunt to a afield genre of consonant beauty. From the impressive fjords of Norway to the clear beaches of the Mediterranean, there is no deficiency of astounding landscapes to explore.
  Of route, life in Europe is not without its challenges. Many countries are grappling with issues such as profits incongruence, immigration, and political instability. However, the people of Europe are resilient and obtain a yearn experience of overcoming adversity.
  Comprehensive, existence in Europe is opulent and diversified, with something to advance in the course of everyone. Whether you’re interested in information, enlightenment, temperament, or simply enjoying a trustworthy work-life poise, Europe is a titanic lodgings to entitle home.

 42. Itkugj said,

  Eylül 7, 2023 @ 01:08

  buy pyridostigmine 60 mg for sale piroxicam 20mg oral order rizatriptan 5mg online

 43. Foequn said,

  Eylül 8, 2023 @ 14:49

  vasotec 10mg pills buy casodex no prescription generic duphalac

 44. Davisvob said,

  Eylül 8, 2023 @ 19:43

  can i order prozac online

 45. Davidbet said,

  Eylül 10, 2023 @ 14:36

  Totally! Declaration information portals in the UK can be awesome, but there are scads resources at to cure you mark the unmatched identical because you. As I mentioned already, conducting an online search for http://tfcscotland.org.uk/wp-content/pages/what-is-gnd-news-all-you-need-to-know.html “UK scuttlebutt websites” or “British intelligence portals” is a enormous starting point. Not only determination this hand out you a encyclopaedic slate of communication websites, but it will also provide you with a better pact of the common hearsay landscape in the UK.
  On one occasion you be enduring a itemize of future account portals, it’s important to estimate each one to shape which richest suits your preferences. As an exempli gratia, BBC Dispatch is known benefit of its objective reporting of report stories, while The Trustee is known for its in-depth opinion of political and popular issues. The Self-governing is known for its investigative journalism, while The Times is known in the interest of its work and investment capital coverage. During arrangement these differences, you can decide the news portal that caters to your interests and provides you with the newsflash you call for to read.
  Additionally, it’s quality considering local news portals representing proper to regions within the UK. These portals provide coverage of events and news stories that are fitting to the area, which can be firstly accommodating if you’re looking to keep up with events in your close by community. In place of exemplar, local communiqu‚ portals in London number the Evening Canon and the Londonist, while Manchester Evening Scuttlebutt and Liverpool Reproduction are popular in the North West.
  Overall, there are diverse tidings portals accessible in the UK, and it’s important to do your digging to remark the joined that suits your needs. By means of evaluating the different news broadcast portals based on their coverage, style, and article angle, you can choose the a person that provides you with the most apposite and attractive low-down stories. Decorous fortunes with your search, and I hope this information helps you reveal the just right expos‚ portal suitable you!

 46. Nbqopu said,

  Eylül 11, 2023 @ 08:00

  buy generic latanoprost buy generic xeloda buy rivastigmine generic

 47. Kjboir said,

  Eylül 11, 2023 @ 14:19

  order betahistine without prescription benemid 500mg usa purchase probalan without prescription

 48. Fyjmkv said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:36

  buy omeprazole 20mg generic omeprazole 20mg usa order metoprolol 100mg for sale

 49. Dghjpk said,

  Eylül 14, 2023 @ 00:17

  buy premarin online cheap cabergoline oral canadian viagra online pharmacy

 50. Vtgmxr said,

  Eylül 15, 2023 @ 12:43

  buy micardis 80mg online plaquenil 400mg cost buy generic molnunat

 51. Cduafm said,

  Eylül 17, 2023 @ 01:32

  cenforce canada buy cenforce generic aralen price

 52. Oodmsv said,

  Eylül 19, 2023 @ 22:33

  purchase cefdinir generic buy glucophage 500mg online order lansoprazole 30mg pill

 53. Ywwbyo said,

  Eylül 20, 2023 @ 05:38

  provigil without prescription prednisone online order buy deltasone 40mg

 54. MathewQuogs said,

  Eylül 20, 2023 @ 13:51

  Anna Berezina is a eminent framer and demagogue in the reply to of psychology. With a background in clinical luny and all-embracing probing experience, Anna has dedicated her career to armistice lenient behavior and mental health: http://controlc.com/b05a6e4a. Through her achievement, she has made impressive contributions to the grassland and has fit a respected contemplating leader.

  Anna’s expertise spans different areas of thinking, including cognitive of unsound mind, positive looney, and emotional intelligence. Her extensive facts in these domains allows her to victual valuable insights and strategies exchange for individuals seeking in person proliferation and well-being.

  As an inventor, Anna has written disparate leading books that bear garnered widespread attention and praise. Her books provide mundane par‘nesis and evidence-based approaches to aide individuals lead fulfilling lives and develop resilient mindsets. By combining her clinical dexterity with her passion for serving others, Anna’s writings drink resonated with readers for everyone the world.

 55. Kdkpbo said,

  Eylül 22, 2023 @ 20:57

  accutane sale zithromax ca buy azithromycin medication

 56. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 17:12

  https://interpharm.pro/# usa pharmacy online
  canadien pharmacy – internationalpharmacy.icu safe and effective drugs are available.

 57. Nayehm said,

  Eylül 24, 2023 @ 04:28

  order atorvastatin 20mg norvasc order online norvasc 5mg us

 58. Kxfcif said,

  Eylül 25, 2023 @ 01:50

  brand azithromycin buy prednisolone generic order neurontin generic

 59. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 16:50

  https://farmaciabarata.pro/# farmacia online barata

 60. Davisvob said,

  Eylül 26, 2023 @ 11:46

  compare prednisolone prices

 61. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 16:49

  https://pharmacieenligne.icu/# Acheter mГ©dicaments sans ordonnance sur internet

 62. Emihjk said,

  Eylül 27, 2023 @ 04:43

  play poker online free buy generic lasix diuretic lasix 100mg uk

 63. Kpvoep said,

  Eylül 27, 2023 @ 13:15

  buy generic pantoprazole 20mg pyridium 200mg brand order pyridium sale

 64. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 23:26

  farmacia online internacional: farmacia online 24 horas – farmacia 24h

 65. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 00:21

  http://edpharmacie.pro/# Pharmacie en ligne sans ordonnance

 66. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 23:38

  Pharmacie en ligne livraison 24h: Acheter mГ©dicaments sans ordonnance sur internet

 67. Jbveel said,

  Eylül 29, 2023 @ 00:21

  online gambling slots games poker online sites purchase ventolin inhalator generic

 68. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 01:54

  http://edapotheke.store/# versandapotheke versandkostenfrei

 69. Yfnuwp said,

  Eylül 30, 2023 @ 15:23

  blackjack poker online stromectol for sale fda ivermectin

 70. Gcimxb said,

  Eylül 30, 2023 @ 16:59

  symmetrel 100 mg oral purchase tenormin buy cheap generic dapsone

 71. Займы онлайн said,

  Ekim 1, 2023 @ 01:25

  Недавно мне понадобилось 6 000 рублей на покупку техники. В инстаграме я узнал о yelbox.ru. На сайте представлена информация о том, как безопасно взять онлайн займы на карту и перечень проверенных МФО. К моему удивлению, некоторые из них предлагают займы без процентов!

 72. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 06:05

  mexican drugstore online: mexico pharmacies prescription drugs – mexican rx online

 73. Michaeldes said,

  Ekim 1, 2023 @ 08:12

  mexican rx online: mexican drugstore online – mexican border pharmacies shipping to usa

 74. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 13:46

  Unrivaled in the sphere of international pharmacy. buy prescription drugs from india: online shopping pharmacy india – mail order pharmacy india

 75. Seejkz said,

  Ekim 2, 2023 @ 07:15

  online casino real money us order synthroid 75mcg pills purchase levothroid generic

 76. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 07:17

  online canadian pharmacy reviews: online canadian pharmacy reviews – canadian pharmacy meds

 77. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 13:08

  Setting the benchmark for global pharmaceutical services. reputable indian pharmacies: buy medicines online in india – cheapest online pharmacy india

 78. Онлайн займ без отказа said,

  Ekim 2, 2023 @ 16:42

  Instagram порой становится источником полезной информации. Недавно я узнал о сайте wikzaim, предлагающем займы под 0%. Я решил проверить и был приятно удивлен обилием предложений от МФО. В итоге, 7000 рублей были моментально зачислены на мой счет.

 79. Michaeldes said,

  Ekim 2, 2023 @ 23:48

  mexico drug stores pharmacies: mexican pharmaceuticals online – buying from online mexican pharmacy

 80. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 12:49

  A pharmacy that’s globally recognized and locally loved. canadian pharmacy online store: cheap canadian pharmacy – northern pharmacy canada

 81. Xpziec said,

  Ekim 3, 2023 @ 15:42

  buy methylprednisolone online order nifedipine 30mg generic triamcinolone sale

 82. Wglgmi said,

  Ekim 3, 2023 @ 23:11

  order generic clomiphene 50mg clomid 100mg for sale imuran 25mg pill

 83. отели в туапсе 2023 с бассейном said,

  Ekim 4, 2023 @ 09:22

  Приглашаем вас встретить рассветы и закаты на берегу Черного моря, остановившись в одном из наших уютных отелей в Туапсе. У нас вы почувствуете истинное гостеприимство и заботу, которые сделают ваш отпуск неповторимым.

  Каждый день будет наполнен солнцем, теплом и радостью. Наши отели в Туапсе предоставят вам максимальный комфорт и безмятежность. Спланируйте свой отдых заранее и получите специальные условия бронирования!

 84. Michaeldes said,

  Ekim 4, 2023 @ 11:18

  canadian pharmacy ltd: canadian online drugs – canadian pharmacies online

 85. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 11:56

  indian pharmacy paypal: indian pharmacy paypal – best india pharmacy

 86. Rogerhausa said,

  Ekim 4, 2023 @ 12:05

  Always greeted with warmth and professionalism. canada ed drugs: buy drugs from canada – canada rx pharmacy

 87. Rogerhausa said,

  Ekim 5, 2023 @ 11:33

  Quick turnaround on all my prescriptions. mexico drug stores pharmacies: mexican pharmaceuticals online – medication from mexico pharmacy

 88. Ehqtgh said,

  Ekim 5, 2023 @ 11:49

  vardenafil without prescription order tizanidine for sale order tizanidine pills

 89. Felixhew said,

  Ekim 5, 2023 @ 15:23

  mail order pharmacy india: indian pharmacies safe – buy medicines online in india

 90. Michaeldes said,

  Ekim 5, 2023 @ 22:41

  canadian pharmacy world: canadian discount pharmacy – my canadian pharmacy

 91. Jqslyn said,

  Ekim 6, 2023 @ 10:03

  cheap coversum buy generic perindopril 4mg fexofenadine 120mg usa

 92. Rogerhausa said,

  Ekim 6, 2023 @ 10:51

  Always up-to-date with international medical advancements. mexico pharmacies prescription drugs: mexican pharmaceuticals online – mexican border pharmacies shipping to usa

 93. Felixhew said,

  Ekim 6, 2023 @ 17:57

  canadian pharmacy king: canadian pharmacy sarasota – canadian pharmacy prices

 94. Gaylordjab said,

  Ekim 7, 2023 @ 04:24

  A trusted name in international pharmacy circles. https://azithromycinotc.store/# zithromax online pharmacy canada

 95. Bobbyerome said,

  Ekim 7, 2023 @ 08:43

  Their pet medication section is comprehensive. http://edpillsotc.store/# best non prescription ed pills

 96. Qbulsr said,

  Ekim 7, 2023 @ 11:36

  buy phenytoin 100mg pill cyclobenzaprine order buy ditropan 5mg online

 97. Felixhew said,

  Ekim 7, 2023 @ 16:54

  40mg doxycycline generic doxycycline 3626 doxycycline tablets buy online

 98. Gaylordjab said,

  Ekim 8, 2023 @ 04:02

  They bridge the gap between countries with their service. https://edpillsotc.store/# ed pills otc

 99. Bobbyerome said,

  Ekim 8, 2023 @ 07:31

  Quick service without compromising on quality. https://azithromycinotc.store/# zithromax capsules price

 100. JamesAftep said,

  Ekim 8, 2023 @ 17:42

  http://azithromycinotc.store/# buy zithromax no prescription

 101. Felixhew said,

  Ekim 8, 2023 @ 18:30

  best ed treatment erection pills online best non prescription ed pills

 102. Gregoryadart said,

  Ekim 8, 2023 @ 22:56

  They provide global solutions to local health challenges. zithromax drug: azithromycin 500 mg buy online – buy azithromycin zithromax

 103. Cohkom said,

  Ekim 9, 2023 @ 12:16

  oral loratadine purchase altace sale buy generic priligy online

 104. Jmclpd said,

  Ekim 9, 2023 @ 13:07

  baclofen pill endep 10mg generic buy toradol generic

 105. Clintsmamp said,

  Ekim 9, 2023 @ 16:19

  The staff always ensures confidentiality and privacy. http://drugsotc.pro/# canadian pharmacy no rx needed

 106. DrugsOtc said,

  Ekim 9, 2023 @ 19:15

  canadian pharmacy ltd https://drugsotc.pro/# california pharmacy

 107. Dennisdag said,

  Ekim 10, 2023 @ 06:48

  Their staff is always eager to help and assist. https://indianpharmacy.life/# best online pharmacy india

 108. Clintsmamp said,

  Ekim 10, 2023 @ 13:33

  Their staff is always eager to help and assist. http://indianpharmacy.life/# top online pharmacy india

 109. Wwrbob said,

  Ekim 11, 2023 @ 08:41

  order baclofen toradol canada buy toradol 10mg without prescription

 110. Dennisdag said,

  Ekim 11, 2023 @ 20:19

  Leading the way in global pharmaceutical services. https://drugsotc.pro/# tadalafil canadian pharmacy

 111. Kes said,

  Ekim 12, 2023 @ 02:36

  Amp can be stored in a crypto wallet and custodian like Gemini. In addition, with a circulating supply of 56 billion AMP, Amp has a market capitalization of $214,991,022. Amp’s (AMP) trading volume was $7,478,410 in the past 24 hours, which represents a 38.60% increase from a day ago and signals a recent increase in market activity. Amp Price Etsy is no longer supporting older versions of your web browser in order to ensure that user data remains secure. Please update to the latest version. Since Binance U.S. published the announcement, AMP has been decreasing its value. At the timing of writing, AMP is down nearly 10% in the last 24 hours while it decreased 93% from its all-time high of June 2021. The token currently trades at $0.0082. Its total market cap has now reached $358 million.
  https://manuelhgeb741700.blogofoto.com/51980867/article-under-review
  Sigel cites struggling crypto miners as the reason for the decline: “With Bitcoin mining largely unprofitable given recent higher electricity prices and lower Bitcoin prices, we predict that many miners will restructure or merge,” he wrote this month. The fact that we are experiencing another loss of confidence, this time involving a major crypto giant, has made the bitcoin price violate its important support level of $20K. This psychological support level has had a lot of importance among traders who have been thinking that as long as the price continues to trade above this price level, the chances are slim for revisiting this year’s low. “Bitcoin is many things, but one of them is that it’s a ‘liquidity asset.’ As the Fed continues with its QT program, there will be less liquidity in the system,” said Maley. “That is going to create headwinds for bitcoin.”

 112. Jmhkhx said,

  Ekim 12, 2023 @ 09:55

  amaryl tablet buy amaryl 4mg without prescription etoricoxib 120mg for sale

 113. Clintsmamp said,

  Ekim 12, 2023 @ 13:25

  Their online prescription system is so efficient. http://mexicanpharmacy.site/# mexico drug stores pharmacies

 114. Charleshoido said,

  Ekim 12, 2023 @ 14:44

  world pharmacy india mail order pharmacy india indian pharmacy

 115. Zkykan said,

  Ekim 13, 2023 @ 15:12

  buy fosamax paypal macrodantin medication generic furadantin 100 mg

 116. WilliamNen said,

  Ekim 14, 2023 @ 05:16

  A pharmacy that takes pride in community service. https://gabapentin.world/# neurontin 100mg

 117. StevenSyday said,

  Ekim 14, 2023 @ 08:36

  online candian pharmacy: online pharmacies no prescription usa – best mexican pharmacies

 118. Davisvob said,

  Ekim 14, 2023 @ 09:22

  accutane 10 mg

 119. StevenSyday said,

  Ekim 15, 2023 @ 05:33

  canada pharmcy: online pharmacies no prescription usa – online drugstore no prescription

 120. Euamoi said,

  Ekim 15, 2023 @ 20:27

  propranolol over the counter ibuprofen 400mg ca plavix over the counter

 121. WilliamNen said,

  Ekim 15, 2023 @ 21:14

  Their global medical liaisons ensure top-quality care. http://gabapentin.world/# gabapentin

 122. Jamesterly said,

  Ekim 16, 2023 @ 01:49

  mexican border pharmacies shipping to usa – mexican pharmacies – mexican drugstore online

 123. Jamesterly said,

  Ekim 16, 2023 @ 21:55

  reputable mexican pharmacies online : pharmacy in mexico – mexican rx online

 124. Jamesterly said,

  Ekim 17, 2023 @ 22:22

  purple pharmacy mexico price list or mexico pharmacy price list – best online pharmacies in mexico

 125. Bgodpl said,

  Ekim 18, 2023 @ 01:30

  nortriptyline 25mg ca buy paracetamol no prescription paracetamol 500 mg sale

 126. 서귀포출장마사지 said,

  Ekim 18, 2023 @ 05:34

  https://jared2q639.acidblog.net/53370485/detailed-notes-on-korean-business-trip-massage

 127. CharlesIcope said,

  Ekim 18, 2023 @ 11:43

  purple pharmacy mexico price list – mexico pharmacy price list – buying from online mexican pharmacy

 128. Jamesterly said,

  Ekim 18, 2023 @ 18:49

  mexico drug stores pharmacies or mexican pharmacy – medication from mexico pharmacy

 129. RalphMof said,

  Ekim 19, 2023 @ 14:29

  is minocycline an antibiotic: buy ivermectin canada – stromectol price us

 130. IndiaPh said,

  Ekim 19, 2023 @ 15:46

  online pharmacy india https://indiapharmacy24.pro/# – top 10 pharmacies in india indiapharmacy24.pro

 131. JamesDap said,

  Ekim 19, 2023 @ 22:13

  http://indiapharmacy24.pro/# Online medicine home delivery

 132. Ypmkyp said,

  Ekim 19, 2023 @ 23:21

  purchase xenical generic diltiazem order online buy diltiazem paypal

 133. Abaako said,

  Ekim 20, 2023 @ 04:42

  buy warfarin paypal reglan usa metoclopramide tablet

 134. RalphMof said,

  Ekim 20, 2023 @ 10:05

  top online pharmacy india: online shopping pharmacy india – п»їlegitimate online pharmacies india

 135. JamesDap said,

  Ekim 20, 2023 @ 22:20

  http://canadapharmacy24.pro/# pharmacies in canada that ship to the us

 136. RalphMof said,

  Ekim 21, 2023 @ 09:45

  ivermectin 9 mg: stromectol ivermectin buy – cost of ivermectin lotion

 137. JamesDap said,

  Ekim 21, 2023 @ 20:03

  http://stromectol24.pro/# minocycline cost

 138. RalphMof said,

  Ekim 22, 2023 @ 09:24

  online pharmacy india: india pharmacy – online shopping pharmacy india

 139. JamesDap said,

  Ekim 22, 2023 @ 17:58

  https://indiapharmacy24.pro/# buy medicines online in india

 140. Larryrom said,

  Ekim 23, 2023 @ 12:48

  https://mobic.icu/# can i buy generic mobic pill

 141. Plavixxx said,

  Ekim 23, 2023 @ 14:15

  antiplatelet drug https://plavix.guru/ clopidogrel bisulfate 75 mg

 142. rer said,

  Ekim 23, 2023 @ 20:17

  You can email the site owner to let them know you were blocked. Please include what you were doing when this page came up and the Cloudflare Ray ID found at the bottom of this page. DFS is a way to play fantasy sports without setting a lineup every week. When you play DFS, you enter a contest and go in and create a lineup of whichever players you want while staying under a predetermined salary cap, usually of $50,000. Then you can go watch the games and watch your FanDuel lineup move up or down the leaderboard! DraftKings and FanDuel dominate the daily fantasy sports industry, and they are both superb within this field. The user interface at both sites is very impressive, while the DFS bonuses offered by FanDuel and DraftKings are identical. If you perform a FanDuel vs. DraftKings NFL fantasy comparison, there is very little to choose between them. There are slight differences in scoring – DraftKings offers a full point per reception, whereas Fanduel offers a half-point – but on the whole they are pretty even.
  https://wiki-tonic.win/index.php?title=Grizzlies_moneyline
  It’s also worth acknowledging that the Nets aren’t going to unleash their full gameplan against Antetokounmpo and the Bucks in this game. The Bucks and Nets could meet in the playoffs. It’s likely that both teams are holding back on their defensive game-planning to some degree. Brooklyn’s run could be in jeopardy tonight, though, as the starting lineup has been decimated by injuries. Three starters in Dinwiddie (rest), Claxton (thumb, Achilles) and Cameron Johnson (knee) are ruled out while Ben Simmons (knee, back) is also out. They still don’t have Ben Simmons but the Nets are starting to look more like the team most envisioned a few months ago. The James Harden trade rocked the NBA leaving the Nets shorthanded and injuries to several players, including Kevin Durant, left a lineup on the court few recognized. Durant is back and Irving is free to play home games giving the Nets a chance to build some continuity ahead of the postseason.

 143. Ajoqjx said,

  Ekim 24, 2023 @ 00:03

  pepcid 40mg pill where to buy hyzaar without a prescription tacrolimus canada

 144. Qgghok said,

  Ekim 24, 2023 @ 01:36

  order generic astelin 10ml zovirax ca buy avalide without prescription

 145. Larryrom said,

  Ekim 24, 2023 @ 10:07

  https://plavix.guru/# buy Clopidogrel over the counter

 146. Valtrex said,

  Ekim 24, 2023 @ 12:51

  buy valtrex over the counter https://valtrex.auction/ cost of valtrex in india

 147. ErnieUsazy said,

  Ekim 25, 2023 @ 08:19

  can you buy generic mobic price: buy mobic – can you buy cheap mobic pills

 148. Alma said,

  Ekim 25, 2023 @ 08:37

  Hello to all, because I am truly keen of reading this website’s post to
  be updated on a regular basis. It contains pleasant stuff. https://One.new-tkf.xyz/user/RheaEnyeart0451/

 149. Larryrom said,

  Ekim 25, 2023 @ 10:13

  https://plavix.guru/# antiplatelet drug

 150. TerryWeats said,

  Ekim 25, 2023 @ 11:38

  buy paxlovid online: buy paxlovid online – paxlovid cost without insurance

 151. Larryrom said,

  Ekim 26, 2023 @ 09:56

  https://stromectol.icu/# ivermectin 1%

 152. ErnieUsazy said,

  Ekim 26, 2023 @ 10:35

  where buy cheap mobic price: cheap meloxicam – get generic mobic without a prescription

 153. NormanEdits said,

  Ekim 26, 2023 @ 21:14

  Kamagra 100mg price buy Kamagra Kamagra 100mg price

 154. Ksmaxj said,

  Ekim 26, 2023 @ 23:27

  buy esomeprazole paypal order remeron 30mg online topamax 100mg price

 155. JeffreyLus said,

  Ekim 26, 2023 @ 23:36

  Cheap Levitra online: Levitra online pharmacy – Levitra 10 mg buy online

 156. JamesCinia said,

  Ekim 27, 2023 @ 07:00

  http://viagra.eus/# Generic Viagra for sale

 157. WilliamGluri said,

  Ekim 27, 2023 @ 19:06

  http://levitra.eus/# Levitra 10 mg best price

 158. JamesCinia said,

  Ekim 28, 2023 @ 06:40

  https://viagra.eus/# viagra canada

 159. JerryVet said,

  Ekim 28, 2023 @ 13:52

  http://levitra.eus/# Vardenafil online prescription

 160. LevitraEus said,

  Ekim 28, 2023 @ 14:15

  Cheap Levitra online https://levitra.eus/# Levitra tablet price

 161. Srvsji said,

  Ekim 28, 2023 @ 16:15

  brand zyloprim zyloprim 300mg for sale crestor pills

 162. Fnfpea said,

  Ekim 29, 2023 @ 00:27

  purchase sumatriptan generic buy generic levofloxacin 250mg avodart ca

 163. JamesCinia said,

  Ekim 29, 2023 @ 07:07

  http://levitra.eus/# Vardenafil price

 164. NormanEdits said,

  Ekim 30, 2023 @ 00:01

  Viagra Tablet price cheap viagra best price for viagra 100mg

 165. Qkkwug said,

  Ekim 30, 2023 @ 05:01

  how to buy buspirone buspirone online order cordarone 100mg generic

 166. JamesCinia said,

  Ekim 30, 2023 @ 07:02

  https://levitra.eus/# Buy generic Levitra online

 167. 제주출장안마 said,

  Ekim 30, 2023 @ 14:15

  https://zanep011a.theisblog.com/23058616/helping-the-others-realize-the-advantages-of-korean-massage-bed

 168. 제주출장안마 said,

  Ekim 30, 2023 @ 14:23

  https://shaneb466n.bloggin-ads.com/45740487/about-korean-massage-stick

 169. Ufrzyy said,

  Ekim 30, 2023 @ 15:24

  buy ranitidine online meloxicam generic purchase celebrex pills

 170. 제주출장마사지 said,

  Ekim 30, 2023 @ 17:35

  https://zbookmarkhub.com/story15959058/the-basic-principles-of-chinese-medicine-for-inflammation

 171. 제주출장마사지 said,

  Ekim 30, 2023 @ 18:15

  https://collin7wv49.blogpayz.com/22960123/top-latest-five-chinese-medicine-for-depression-and-anxiety-urban-news

 172. EarnestGex said,

  Ekim 30, 2023 @ 22:40

  https://kamagra.icu/# Kamagra Oral Jelly

 173. NormanEdits said,

  Ekim 30, 2023 @ 22:41

  Kamagra 100mg price sildenafil oral jelly 100mg kamagra Kamagra 100mg price

 174. 제주출장마사지 said,

  Ekim 31, 2023 @ 03:29

  https://lorenzoq012d.dsiblogger.com/54842890/not-known-details-about-korean-massage-atlanta

 175. JamesCinia said,

  Ekim 31, 2023 @ 07:18

  http://levitra.eus/# Levitra 20 mg for sale

 176. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 10:34

  https://rotatesites.com/story16515757/top-latest-five-chinese-medical-massage-urban-news

 177. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 10:50

  https://johni801zyu0.mappywiki.com/user

 178. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 11:26

  https://river80c2b.atualblog.com/28412332/how-chinese-medicine-chicago-can-save-you-time-stress-and-money

 179. NormanEdits said,

  Ekim 31, 2023 @ 21:33

  buy Kamagra Kamagra 100mg price Kamagra tablets

 180. Trwybw said,

  Kasım 1, 2023 @ 06:13

  order motilium 10mg without prescription coreg 6.25mg canada brand tetracycline 250mg

 181. JamesCinia said,

  Kasım 1, 2023 @ 06:57

  https://viagra.eus/# cheapest viagra

 182. 제주출장안마 said,

  Kasım 1, 2023 @ 19:49

  https://jaredrktyz.blogcudinti.com/22845122/top-latest-five-massage-koreanisch-urban-news

 183. Glnfme said,

  Kasım 1, 2023 @ 20:08

  how to buy flomax tamsulosin medication purchase zocor

 184. JamesCinia said,

  Kasım 2, 2023 @ 06:54

  http://levitra.eus/# Generic Levitra 20mg

 185. 제주출장마사지 said,

  Kasım 2, 2023 @ 21:35

  https://beauyfhh56789.bligblogging.com/22905940/about-us-massage-service

 186. 제주출장마사지 said,

  Kasım 2, 2023 @ 22:11

  https://remingtond7023.bloguetechno.com/everything-about-chinese-medicine-cupping-58119028

 187. Barnsd said,

  Kasım 3, 2023 @ 11:37

  academic writers online buy thesis paper custom dissertation

 188. 제주출장마사지 said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:03

  https://messiah58520.bloguetechno.com/thailand-massage-near-me-an-overview-58030404

 189. 제주출장안마 said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:49

  https://cristianm990z.blogprodesign.com/44535567/how-much-you-need-to-expect-you-ll-pay-for-a-good-korean-massage-spa-nyc

 190. Zsvnai said,

  Kasım 3, 2023 @ 17:18

  aldactone 100mg us valtrex pill buy propecia 5mg without prescription

 191. BrianSeemy said,

  Kasım 3, 2023 @ 18:27

  reputable indian online pharmacy: indian pharmacy – pharmacy website india indiapharmacy.pro

 192. RichardAsype said,

  Kasım 4, 2023 @ 00:15

  http://indiapharmacy.pro/# top 10 online pharmacy in india indiapharmacy.pro

 193. Davidpholo said,

  Kasım 4, 2023 @ 03:19

  indianpharmacy com: mail order pharmacy india – best india pharmacy indiapharmacy.pro

 194. DerekAmuri said,

  Kasım 4, 2023 @ 06:49

  https://canadapharmacy.guru/# canadian pharmacy phone number canadapharmacy.guru

 195. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 08:43

  https://zane79yv0.blogacep.com/27681321/top-guidelines-of-korean-brand-massage-chair

 196. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 09:40

  https://travisb5678.ssnblog.com/22836954/chinese-medicine-chicago-chinatown-secrets

 197. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 10:12

  https://laneclmkh.bloginder.com/23115792/a-review-of-massage-chinese-birmingham

 198. 제주출장안마 said,

  Kasım 4, 2023 @ 10:22

  https://archerj7890.blogdigy.com/top-guidelines-of-chinese-medicine-certificate-36528884

 199. Davidpholo said,

  Kasım 5, 2023 @ 02:16

  indianpharmacy com: pharmacy website india – best india pharmacy indiapharmacy.pro

 200. 제주출장안마 said,

  Kasım 5, 2023 @ 02:50

  https://kingbookmark.com/story15858344/how-massage-chinese-london-can-save-you-time-stress-and-money

 201. 제주출장마사지 said,

  Kasım 5, 2023 @ 03:00

  https://ztndz.com/story17443944/considerations-to-know-about-massage-business-trip-to-korean-large-cities

 202. RichardAsype said,

  Kasım 5, 2023 @ 05:23

  https://mexicanpharmacy.company/# buying prescription drugs in mexico mexicanpharmacy.company

 203. Qslgtl said,

  Kasım 5, 2023 @ 11:15

  aurogra 100mg drug buy sildenafil 100mg online purchase yasmin for sale

 204. BrianSeemy said,

  Kasım 5, 2023 @ 13:12

  buying prescription drugs in mexico: buying prescription drugs in mexico online – п»їbest mexican online pharmacies mexicanpharmacy.company

 205. Qdqjen said,

  Kasım 5, 2023 @ 13:38

  purchase fluconazole generic buy generic baycip buy baycip generic

 206. Davidpholo said,

  Kasım 6, 2023 @ 03:39

  best online pharmacy india: best india pharmacy – mail order pharmacy india indiapharmacy.pro

 207. BrianSeemy said,

  Kasım 6, 2023 @ 04:13

  india pharmacy mail order: buy medicines online in india – reputable indian pharmacies indiapharmacy.pro

 208. RichardAsype said,

  Kasım 6, 2023 @ 12:35

  https://mexicanpharmacy.company/# mexican border pharmacies shipping to usa mexicanpharmacy.company

 209. BrianSeemy said,

  Kasım 6, 2023 @ 19:07

  indian pharmacy online: mail order pharmacy india – Online medicine order indiapharmacy.pro

 210. 제주출장마사지 said,

  Kasım 6, 2023 @ 22:40

  https://active-bookmarks.com/story15770677/the-best-side-of-chinese-medicine-basics

 211. Davidpholo said,

  Kasım 7, 2023 @ 01:55

  mexican drugstore online: mexican rx online – buying prescription drugs in mexico mexicanpharmacy.company

 212. Aramid said,

  Kasım 7, 2023 @ 08:36

  flagyl 200mg for sale purchase keflex online cheap buy keflex paypal

 213. BrianSeemy said,

  Kasım 7, 2023 @ 10:03

  pharmacy com canada: cheapest pharmacy canada – reliable canadian online pharmacy canadapharmacy.guru

 214. Ssapag said,

  Kasım 7, 2023 @ 10:51

  lamotrigine 50mg tablet order lamotrigine 200mg purchase vermox

 215. 제주출장마사지 said,

  Kasım 7, 2023 @ 14:27

  https://emilioq9011.luwebs.com/23085300/5-easy-facts-about-chinese-medicine-classes-described

 216. 제주출장마사지 said,

  Kasım 7, 2023 @ 14:37

  https://garretty3gf4.worldblogged.com/28219352/a-simple-key-for-healthy-massage-alpharetta-unveiled

 217. RichardAsype said,

  Kasım 7, 2023 @ 14:52

  https://mexicanpharmacy.company/# mexican rx online mexicanpharmacy.company

 218. DerekAmuri said,

  Kasım 7, 2023 @ 17:27

  https://canadapharmacy.guru/# canada pharmacy canadapharmacy.guru

 219. BrianSeemy said,

  Kasım 8, 2023 @ 01:02

  canadianpharmacyworld com: canadian pharmacy india – buy drugs from canada canadapharmacy.guru

 220. 제주출장안마 said,

  Kasım 8, 2023 @ 07:18

  https://kameronmqnf94961.fireblogz.com/53572275/little-known-facts-about-thailand-massage

 221. 제주출장마사지 said,

  Kasım 8, 2023 @ 07:29

  https://indexedbookmarks.com/story15780857/little-known-facts-about-chinese-medicine-classes

 222. RichardAsype said,

  Kasım 8, 2023 @ 16:49

  http://canadapharmacy.guru/# canadian drugstore online canadapharmacy.guru

 223. Davidpholo said,

  Kasım 8, 2023 @ 19:25

  best online pharmacies in mexico: mexico drug stores pharmacies – mexico pharmacies prescription drugs mexicanpharmacy.company

 224. Wfhteb said,

  Kasım 9, 2023 @ 03:43

  cleocin 150mg price clindamycin pill purchase fildena pills

 225. BrianSeemy said,

  Kasım 9, 2023 @ 06:52

  top 10 pharmacies in india: reputable indian pharmacies – buy medicines online in india indiapharmacy.pro

 226. DerekAmuri said,

  Kasım 9, 2023 @ 07:29

  http://mexicanpharmacy.company/# mexican online pharmacies prescription drugs mexicanpharmacy.company

 227. Savsed said,

  Kasım 9, 2023 @ 09:37

  retin cheap purchase tretinoin generic buy avanafil 100mg generic

 228. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 03:54

  http://prednisone.digital/# india buy prednisone online

 229. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 03:59

  cost cheap propecia online: cost propecia prices – buy propecia price

 230. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 14:12

  http://doxycycline.sbs/# doxycycline 200 mg

 231. 제주출장안마 said,

  Kasım 10, 2023 @ 17:55

  https://dalton4wwu0.blogproducer.com/28593019/little-known-facts-about-healthy-massage-spa-photos

 232. 제주출장마사지 said,

  Kasım 10, 2023 @ 18:33

  https://reidu95nl.blogofoto.com/53557182/korean-massage-spa-nyc-an-overview

 233. Jjskgt said,

  Kasım 10, 2023 @ 22:04

  tamoxifen 20mg us nolvadex 10mg ca buy rhinocort medication

 234. JamesEpilm said,

  Kasım 11, 2023 @ 06:43

  https://doxycycline.sbs/# buy doxycycline cheap

 235. Hfvyjn said,

  Kasım 11, 2023 @ 08:11

  buy tadacip 10mg for sale buy generic tadalafil 20mg indocin us

 236. RobertBag said,

  Kasım 11, 2023 @ 11:52

  200 mg doxycycline: buy doxycycline for dogs – doxycycline 150 mg

 237. WillieGrift said,

  Kasım 11, 2023 @ 13:29

  cost of clomid online: how can i get clomid without a prescription – how to get cheap clomid without insurance

 238. RobertBag said,

  Kasım 12, 2023 @ 01:44

  can we buy amoxcillin 500mg on ebay without prescription: purchase amoxicillin online – buying amoxicillin online

 239. RobertBag said,

  Kasım 12, 2023 @ 15:38

  order generic propecia without rx: cost generic propecia without prescription – cost propecia tablets

 240. Vfljyq said,

  Kasım 12, 2023 @ 17:48

  cheap ceftin buy ceftin without a prescription buy generic robaxin over the counter

 241. JamesEpilm said,

  Kasım 13, 2023 @ 06:00

  https://clomid.sbs/# how to get cheap clomid for sale

 242. RobertBag said,

  Kasım 13, 2023 @ 10:17

  buy doxycycline 100mg: online doxycycline – buy doxycycline cheap

 243. JamesEpilm said,

  Kasım 13, 2023 @ 21:30

  https://propecia.sbs/# get generic propecia price

 244. JamesEpilm said,

  Kasım 14, 2023 @ 12:54

  https://doxycycline.sbs/# purchase doxycycline online

 245. Xxhibl said,

  Kasım 14, 2023 @ 22:38

  how to buy desyrel buy generic clindac a for sale clindac a usa

 246. Evryrl said,

  Kasım 15, 2023 @ 01:36

  lamisil online order cost lamisil 250mg poker online for fun

 247. igo bugil forum said,

  Kasım 15, 2023 @ 07:51

  Hello there! This is kind of off topic but I need some
  advice from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure
  where to start. Do you have any ideas or suggestions?

  Cheers

 248. CharlesAtots said,

  Kasım 15, 2023 @ 10:10

  mexican pharmaceuticals online: mexican online pharmacies prescription drugs – п»їbest mexican online pharmacies

 249. CharlesAtots said,

  Kasım 15, 2023 @ 21:43

  buying prescription drugs in mexico online: mexico drug stores pharmacies – medicine in mexico pharmacies

 250. Iincwr said,

  Kasım 16, 2023 @ 13:46

  aspirin order online free money no deposit slots black jack card game free

 251. urispas senza ricetta disponibile in Spagna said,

  Kasım 16, 2023 @ 19:41

  Everyone loves what you guys are up too. This type of clever work and reporting!

  Keep up the superb works guys I’ve added you guys
  to blogroll.

 252. pharmacie en ligne espagnole vendant du amadine said,

  Kasım 16, 2023 @ 19:48

  I just like the valuable info you supply to your articles.

  I’ll bookmark your blog and take a look at once more right here frequently.

  I am slightly certain I will be informed plenty of new stuff right right here!
  Best of luck for the next!

 253. Qrpgte said,

  Kasım 17, 2023 @ 01:48

  best essay writers online compare and contrast college essay buy suprax 200mg online cheap

 254. CharlesAtots said,

  Kasım 17, 2023 @ 04:55

  safe canadian pharmacies: Prescription Drugs from Canada – canada drugs reviews

 255. CharlesAtots said,

  Kasım 17, 2023 @ 18:20

  canadian pharmacy in canada: Canadian Pharmacy Online – canadianpharmacyworld com

 256. kaufe duetact Schlafmittel said,

  Kasım 17, 2023 @ 20:04

  Hello Dear, are you in fact visiting this web site daily, if so after that you will
  absolutely get pleasant knowledge.

 257. rabeloc pharmacie au Cameroun said,

  Kasım 17, 2023 @ 20:19

  I read this paragraph fully about the resemblance of most up-to-date and earlier technologies,
  it’s amazing article.

 258. WillieGrift said,

  Kasım 18, 2023 @ 05:01

  buy doxycycline: doxycycline 100mg online – buy doxycycline 100mg

 259. Lwmfcb said,

  Kasım 18, 2023 @ 08:20

  write research papers buy essay online uk play online blackjack for real money

 260. CharlesAtots said,

  Kasım 18, 2023 @ 13:14

  india pharmacy mail order: reputable indian online pharmacy – online shopping pharmacy india

 261. Infórmate sobre el precio del tavanic 750 mg bajo receta médica said,

  Kasım 18, 2023 @ 19:04

  Everyone loves what you guys are up too. This type of clever work and exposure!
  Keep up the awesome works guys I’ve included you guys to blogroll.

 262. AnthonyDig said,

  Kasım 18, 2023 @ 22:36

  prescription drugs without prior prescription: prescription drugs online without doctor – viagra without doctor prescription

 263. WillieGrift said,

  Kasım 19, 2023 @ 02:30

  price for amoxicillin 875 mg: amoxicillin cost australia – can i buy amoxicillin online

 264. Iyrxwa said,

  Kasım 19, 2023 @ 03:08

  order amoxicillin pill buy anastrozole 1mg online oral macrobid

 265. CharlesAtots said,

  Kasım 19, 2023 @ 06:07

  non prescription ed pills: prescription drugs online without doctor – buy prescription drugs from canada cheap

 266. isoniazid disponibile senza prescrizione in Spagna said,

  Kasım 19, 2023 @ 15:01

  I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and
  without a doubt, you’ve hit the nail on the head.

  The problem is something which too few folks are speaking intelligently about.

  I am very happy that I stumbled across this during my search for something regarding this.

 267. Williamareds said,

  Kasım 20, 2023 @ 01:48

  http://sildenafil.win/# buy sildenafil

 268. JosephAqual said,

  Kasım 20, 2023 @ 06:36

  cheapest sildenafil tablets: sildenafil 48 tabs 50 mg price – cost of sildenafil in mexico

 269. Essmdr said,

  Kasım 20, 2023 @ 07:55

  order rocaltrol 0.25mg sale calcitriol cost tricor cost

 270. TimothyDic said,

  Kasım 20, 2023 @ 08:05

  canadian pharmacy sildenafil 100mg: sildenafil citrate online – generic sildenafil 25 mg

 271. Richardunene said,

  Kasım 20, 2023 @ 08:30

  buy tadalafil europe tadalafil cheapest price tadalafil for sale in canada

 272. Juliustrose said,

  Kasım 20, 2023 @ 12:05

  http://sildenafil.win/# purchase sildenafil 100 mg

 273. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 01:01

  treatments for ed best ed pills non prescription buying ed pills online

 274. TimothyDic said,

  Kasım 21, 2023 @ 02:18

  discount pharmacy sildenafil: sildenafil 25 mg cost – sildenafil cheapest price in india

 275. Hkslqr said,

  Kasım 21, 2023 @ 04:33

  brand clonidine 0.1 mg buy tiotropium tablets order spiriva 9 mcg pills

 276. mobic ohne Rezept in Deutschland erhältlich said,

  Kasım 21, 2023 @ 09:30

  You’re so interesting! I don’t suppose I have read through a single thing like this before.
  So great to find somebody with a few original thoughts on this
  topic. Seriously.. thanks for starting this up.
  This site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 277. pourquoi ne pas regarder ici said,

  Kasım 21, 2023 @ 09:47

  Elle se situe à onze kilomètres au nord de Paris.
  pourquoi ne pas regarder ici Possibilité d’acheter des bonus dans certains jeux.
  test.mail.co.kr Les joueurs peuvent également prendre part à des tournois dans lesquels ils se mesurent à
  d’autres joueurs du monde entier. Visitez ce lien

 278. Williamareds said,

  Kasım 21, 2023 @ 11:34

  https://levitra.icu/# Buy Vardenafil online

 279. Https://www.Vesti24.eu/user/profile/coral0321/ said,

  Kasım 21, 2023 @ 13:56

  Zu Ostern 1925 wurde Albert Behr in die Klasse VI
  b des Fichte-Gymnasiums aufgenommen. Https://www.Vesti24.eu/user/profile/coral0321/ Schumacher setzte durch, dass der Zentralausschuss nur für
  die sowjetische Besatzungszone zuständig sein solle und er als „Beauftragter für die Westzonen“ eingesetzt
  wurde. http://www.ssadamotors.com/ Kommentar der Autorin Sigrid Schulz:Diese Vorwürfe sind an Scheinheiligkeit kaum zu überbieten.Zum einen kübelt er mit
  diesem Statement Dreck über Willi und andere.Zum anderen, selbst wenn Willi tatsächlich versucht hätte, über Marcus an Gage
  zu kommen:Wer bitte hat denn den steinreichen Marcus
  davon abgehalten, Willi ein paar Euro aus seiner eigenen Tasche
  rüberwachsen zu lassen? klicken Sie hier für mehr

 280. JosephAqual said,

  Kasım 21, 2023 @ 14:59

  tadalafil online australia: 60 mg tadalafil – tadalafil 20 mg buy online

 281. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 17:34

  super kamagra Kamagra 100mg super kamagra

 282. TimothyDic said,

  Kasım 21, 2023 @ 20:57

  cheap erectile dysfunction pill: pills for erection – best ed treatment

 283. Vkjwgw said,

  Kasım 22, 2023 @ 03:02

  clear skin image pills topical prescription adult acne medication buy generic trileptal online

 284. gehen sie Zur webseite said,

  Kasım 22, 2023 @ 09:52

  ↑ Lidl Deluxe-Sortiment ab 25.11.2013 bundesweit erhältlich / Das Deluxe-Sortiment wurde auf über 150 Produkte
  erweitert / Pro verkauftem Deluxe-Artikel spendet Lidl
  1 Cent an „Ein Herz für Kinder“. gehen sie Zur webseite Hat Sat.1 jetzt die Notbremse gezogen und ein Mobbing-Video
  entfernt? https://askreader.co.uk/235539/%E2%86%91-kirchner-s-274-12-z-v-u Er
  gehörte zu den bedeutendsten deutschen Marschmusik-Komponisten seiner Zeit.
  Eprivacy-Verordnung.eu

 285. Richardunene said,

  Kasım 22, 2023 @ 10:09

  Kamagra 100mg price Kamagra 100mg price cheap kamagra

 286. TimothyDic said,

  Kasım 22, 2023 @ 14:32

  Kamagra tablets: Kamagra tablets – cheap kamagra

 287. Williamareds said,

  Kasım 22, 2023 @ 22:17

  http://edpills.monster/# top ed pills

 288. JosephAqual said,

  Kasım 22, 2023 @ 22:32

  Buy Vardenafil 20mg: Levitra generic best price – Buy Vardenafil 20mg online

 289. Dvatrd said,

  Kasım 23, 2023 @ 02:19

  minomycin buy online buy terazosin buy ropinirole 1mg sale

 290. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 04:31

  zithromax 250 mg buy cheap generic zithromax buy generic zithromax online

 291. VernonKex said,

  Kasım 23, 2023 @ 07:32

  where can i buy amoxicillin over the counter: cheap amoxicillin – where to buy amoxicillin pharmacy

 292. Scotttouct said,

  Kasım 23, 2023 @ 14:09

  doxycycline buy canada: doxycycline buy online – doxycycline hyclate 100 mg capsules

 293. Click To Read said,

  Kasım 23, 2023 @ 16:43

  They offer 8% commission on any product you’re able to sell through your own website
  or blog. Click To Read Marketing affiliates get instant payments to their PayPal accounts as soon as
  the item sells, with no payout threshold required.
  grantskin.com First, it’s extremely easy to sign up as an Amazon affiliate.

  go to website

 294. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 17:05

  generic amoxil 500 mg amoxicillin generic amoxicillin buy no prescription

 295. Gfskmn said,

  Kasım 23, 2023 @ 20:59

  uroxatral 10mg drug medications that cause gerd symptoms prescription meds for heartburn

 296. Scotttouct said,

  Kasım 24, 2023 @ 03:36

  doxycycline order online uk: Buy doxycycline for chlamydia – cheap doxycycline online

 297. daeho-en.nso2net.com said,

  Kasım 24, 2023 @ 06:01

  To cloak affiliate links, use WordPress plugins like
  Pretty Links or ThirstyAffiliates. daeho-en.nso2net.com Within FlexOffers there
  are a number of financial programs on multiple topics.
  useful content 10. Research affiliates advertising
  on Google. navigate here

 298. VernonKex said,

  Kasım 24, 2023 @ 08:06

  buy cipro: Get cheapest Ciprofloxacin online – purchase cipro

 299. 1000ri.kr said,

  Kasım 24, 2023 @ 09:49

  92 18 Aaron Königs, Claudia Obert, Gina Beckmann 24.
  1000ri.kr Ernestine Freund Schwäbische Straße 17 19. bankruptcydirectcalls.com Das Familienglück währte somit nicht lange: Erst
  im vergangenen Dezember adoptierte Frédéric den jungen Fussballer, der mit Schauspielerin Luna Schweiger
  (25) liiert ist. erfahren Sie jetzt hier mehr

 300. CharlesPaips said,

  Kasım 24, 2023 @ 09:52

  doxycycline 100 mg india buy doxycycline over the counter how can i get doxycycline

 301. Scotttouct said,

  Kasım 24, 2023 @ 20:41

  amoxicillin brand name: buy amoxil – amoxicillin azithromycin

 302. Jamesanymn said,

  Kasım 24, 2023 @ 23:59

  https://amoxicillin.best/# how to buy amoxicillin online

 303. Website besuchen said,

  Kasım 25, 2023 @ 01:06

  18.05.2013 Handyvertrag ohne Vertragslaufzeit Aus dem bestehenden Vertrag kommt man in der Regel erst zum Ende
  des Vertrages heraus oder mit einer hohen Ablösesumme.
  Website besuchen Er hat sich dafür meist „undercover“ als Gegenstand (z.
  klicken Sie für mehr Informationen In: Tagesspiegel.
  12. August 2007 (Online). hierher umgeleitet

 304. CharlesPaips said,

  Kasım 25, 2023 @ 04:11

  doxycycline uk pharmacy doxycycline buy online doxycycline order

 305. Lxcgua said,

  Kasım 25, 2023 @ 05:33

  buy femara 2.5 mg sale brand femara buy generic abilify online

 306. Ilwadl said,

  Kasım 25, 2023 @ 14:48

  sleep medication prescription online online prescriptions for weight loss weight loss medication online purchase

 307. VernonKex said,

  Kasım 25, 2023 @ 16:35

  doxycycline tablets online: buy doxycycline over the counter – doxycycline 50 mg

 308. Jamesanymn said,

  Kasım 25, 2023 @ 17:34

  https://azithromycin.bar/# zithromax 500mg over the counter

 309. bitchesgirlz said,

  Kasım 25, 2023 @ 19:41

  Personal growth within a relationship is a continuous journey for both partners.

 310. CharlesPaips said,

  Kasım 25, 2023 @ 22:26

  zithromax capsules 250mg buy zithromax canada cheap zithromax pills

 311. Jamesanymn said,

  Kasım 26, 2023 @ 08:54

  http://azithromycin.bar/# zithromax capsules 250mg

 312. CharlesPaips said,

  Kasım 26, 2023 @ 16:50

  buy ciprofloxacin buy ciprofloxacin online ciprofloxacin

 313. bitchesgirlz said,

  Kasım 26, 2023 @ 18:21

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times
  it’s hard to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say you have done a excellent job with this.
  Also, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer.
  Exceptional Blog!

 314. VernonKex said,

  Kasım 26, 2023 @ 20:39

  buy cheap doxycycline: Doxycycline 100mg buy online – doxycycline 50 medicine

 315. Scotttouct said,

  Kasım 26, 2023 @ 23:16

  zestril 5mg price in india: Lisinopril 10 mg Tablet buy online – lisinopril 25 mg

 316. Jamesanymn said,

  Kasım 27, 2023 @ 00:24

  https://azithromycin.bar/# zithromax for sale online

 317. Wxfbsp said,

  Kasım 27, 2023 @ 03:47

  order provera 10mg purchase biltricide order microzide 25 mg

 318. Hswsrj said,

  Kasım 27, 2023 @ 08:56

  antidepressant medication to quit smoking rheumatoid arthritis treatment drugs purchase pain medication online

 319. Jamesmor said,

  Kasım 27, 2023 @ 13:14

  http://buydrugsonline.top/# pain meds online without doctor prescription

 320. Robertirort said,

  Kasım 27, 2023 @ 13:47

  canadian trust pharmacy: buy drugs online – canadian pharmaceutical ordering

 321. Jamesmor said,

  Kasım 28, 2023 @ 07:41

  https://mexicopharmacy.store/# mexican rx online

 322. Dcymyb said,

  Kasım 28, 2023 @ 20:04

  periactin 4mg price buy ketoconazole 200 mg without prescription order ketoconazole 200 mg pill

 323. Igival said,

  Kasım 28, 2023 @ 21:33

  names of antiviral drugs boots inhalers over the counter feline diabetes insulin chart

 324. Robertirort said,

  Kasım 28, 2023 @ 23:13

  24 hour pharmacy: Online pharmacy USA – family pharmacy online

 325. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 09:55

  http://gabapentin.life/# neurontin 100 mg capsule

 326. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 11:22

  purchase wellbutrin xl: Buy Wellbutrin online – cheap wellbutrin

 327. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 21:53

  http://gabapentin.life/# neurontin cost in singapore

 328. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 00:17

  buy ventolin online uk: Ventolin inhaler online – ventolin proventil

 329. Yhadqe said,

  Kasım 30, 2023 @ 05:12

  does vinegar kill fungus on skin genital herpes daily medication common blood pressure meds list

 330. Ecimsz said,

  Kasım 30, 2023 @ 06:06

  cymbalta over the counter glipizide pills modafinil 200mg pill

 331. MathewBaits said,

  Kasım 30, 2023 @ 14:15

  paxlovid pharmacy https://paxlovid.club/# paxlovid covid

 332. MichaelDauct said,

  Kasım 30, 2023 @ 14:57

  http://claritin.icu/# ventolin india

 333. artane kopen in België zonder problemen said,

  Kasım 30, 2023 @ 16:41

  I’m not sure why but this site is loading incredibly slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 334. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 17:12

  can i get generic clomid without prescription: Buy Clomid Online – where to get cheap clomid for sale

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın