En dürüst ama en yanlış cevap

repres.jpg

Küçük bir anı.

Üniversite’den mezun olduğum sene bir yıl boyunca çalışıp para ve deneyim kazanabileceğim bir iş aramaya başladım. O esnada yurtdışındaki doktora programlarına başvurmayı, sınavlara girmeyi, diğer gereken işlemleri halletmeyi planlıyordum. Bütün bunlar için para lazımdı, ve bu geçici iş, bana gereken maddi kaynağı sağlayacaktı. (İşlerin hiç planladığım gibi gitmediğini, hayatımın en korkunç aylarını geçirdiğimi söylesem herhalde şaşırmazsınız, ama hikayenin bu kısmı sıkıcı boşverin :)

ODTÜ Biyoloji’den mezun, İngilizce’si “advanced”, bağyan olduğundan kelli askerlikten muaf, represantabl sayılabilecek bir insan olarak büyük ilaç ve medikal cihaz firmalarının represant denilen satış temsilcilerinden olmaya karar verdim (maaşı iyi sayılırdı). Kendime “represantabl sayılabilir” diyorum, birkaç sebebi var: elim yüzüm düzgün bir insan olmakla birlikte, hippi gibi giyinen alternatif gençlik akımına kapılmış bir bünye idim, gardırobumda düzgün bir etek ve topuklu ayakkabı, komodin çekmecemde çeşitli makyaj malzemeleri bulunmamaktaydı. Hani bu durumu küçük bir alışveriş ile düzeltebilirdim de, daha kötüsü çok küçük gösteriyordum (insanlar beni olduğumdan 6 yaş filan küçük sanırlar), suratımda da böyle masumcana, enseye vur lokmayı kap gibi bir ifade olduğu söylenirdi. Yüzüme hin bir ifade vermeyi başarabilsem dahi, çok makyajla ancak “annesinin makyaj malzemeleri ile oynamış küçük kız” olabiliyordum. Bu şekilde doktorları o ilaçları yazmaya, tıbbi laboratuvarları o cihazları almaya nasıl ikna edecektim? Muhtemelen edemeyecektim.

topuk-olayi.jpg

Topuklu ayakkabıları ile adeta, yıllardır sıralarda çürümüş dirseklerimi, sabahlara kadar ders çalışmalarımı, yıldızlı pekiyilerimi, okul derecelerimi filan bir ceviz gibi tak tak kıran, sapı kollarının hemen altında bitiveren minicik çantaları artık vücutlarının bir parçasıymış gibi görünen, ağlasalar dahi kaliteli marka rimelleri akmayan, röfleli saçlı ablalardan metrelerce geride başlamıştım zaten yarışa.

Birgün sanırım Eczacıbaşı’nın ilanını gördüm. Hemen başvurdum. Önce yazılı bir sınava alıyorlardı. Matematik, Türkçe, beyin cimnastiği ordövrü bir test. Bu testi geçenler ise ertesi hafta sözlü mülakata alınıyorlardı. Teste girmek için bile topuklu ayakkabılarını eksik etmeyen ablaların arasından, egomu o topuklarda çiğnetmeden, yılların ineği olarak tabi ki sıyrıldım, tabi ki testten çok yüksek bir puan alıp geçtim (“çok yüksek” diyorum da, beynimin bir oyunu olabilir, zira belki de sadece “geçti, kaldı” diye açıklıyorlardı, puan söylemiyorlardı, ama ben “çok yüksek” aldım diye hatırlıyorum :)

Ertesi hafta mülakata gittim. Sıram gelince dikdörtgen bir masanın üç kenarına dizilmiş sorgucuların odasına buyur edildim. Yüzümdeki makyajı sanki bana ait olmayan bir kıyafeti giyiyormuşçasına taşıyordum, huzursuzdum, çocuktum, toydum, ama yine de o toyluğun verdiği bir aptal cesareti ile kendime güven hisleri içindeydim de. Bir takım sorular sordular cevapladım. Sonra, neden bu işi yapmak istediğimi sordular. Daha önce başka bir ilaç firmasının represantlarını eğitim toplantısında kongre hostesliği yaptığımı, orada aslında eğitmenlerin işinin benim ilgimi çok çektiğini (zira akademik yönümün çok kuvvetli olduğunu), yani aslında eğitmen olmak istediğimi fakat eğitmen olabilmek için önce bu işi yapıp, işin nasıl yürüdüğü hakkında birebir fikir ve deneyim edinmem gerektiğini düşündüğümü söyledim. Bana çok mantıklı bir sebep gibi duyuluyordu, ve tamamen de dürüst hislerimdi (eğer bir doktora programına kabul edilmezsem “eğitmenlik”, yapmayı isteyebileceğim bir işti). Belki onlara da mantıklı duyulmuştu, belki onlar beni aslında işe almayı düşünebilirlerdi, “akıllı bir kız” diye geçirmişlerdi belki kafalarından, pozitif bir hava, karmada bir artış var gibiydi sanki… Taa ki içlerinden biri O soruyu sorana ve ben de O soruya verilebilecek en dürüst ama en yanlış cevabı verene dek:

Sorgucu: Peki Duygu Hanım. Sizce bir çalışma ortamında işleri en çok zorlaştıran etken nedir?

Düygü Hanım: (Hiç düşünmeden pat diye cevabı yapıştırır) İnsanlar!

saglik.jpg
 • Share/Bookmark

66 Yorum »

 1. meren said,

  Haziran 12, 2008 @ 07:04

  Efendim siz orada 3 puanlık bir soruya 10 puan’lık yanıt yapıştırmışsınız. Öyle ki hemen bu yanıtın hemen ardından “hiç birinizi işe almıyorum lan” deyip kapıyı çarpıp çıksaymışsınız hiç garip durmazmış yani.

 2. Ceyhun AKSAN said,

  Haziran 12, 2008 @ 14:32

  Aslında verilebilecek en güzel cevap budur, ancak insan kaynakları departmanlarında görev almış arkadaşlarımın o an nasıl düşünebileceklerini şöyle bir merak ettiğimde karşıma, insan değil de daha başka ve daha ikinci planda bir cevap verilmesi gerekliliği geldi. Çünkü bu cevap sanırım, sivri dilli, hak yedirmez… vb. izlenimler katmıştır o anki atmosfere. Zira, yorumlarda da topuklulara, makyaja takılmış olman, sanırım bir olay durumunda bunu da aklının bir köşesinden fırlayarak o an kullanmaktan çekinmeyeceğin anlamına da gelebilir -tamam onlar bu yorumları bilmiyorlar ama bu işi yapanların cidden doğa üstü öngörü yeteneklerinin hatta düşünce okuma gibi özelliklerinin olduğunu tahmin ediyorum- :D Rol kabiliyetim yüksektir, hemen o mood’a girdim. Kişisel fikrim ise, verdiğin cevaptan dolayı tebrik edilmeyi hakettiğin. Peki sonra herhangi bir görüşme oldu mu? -merak ettim-

 3. Düygü said,

  Haziran 12, 2008 @ 15:02

  Eheh, hayır tabi ki biz sizi ararız deyip bir daha aramadılar. :)

  İnsanlarla iletişmeyi uğraşmayı böylesine yoğun gerektiren bir iş için, “çalışma ortamını en zor kılan” etken olarak “insanlar” cevabını vermem, masadan pozitif enerjinin vakumla hüp diye çekilip kalan boşluğu bir şaşkınlığın doldurmasına sebep olmuştu. Daha ağzımdan çıkarken “verilMEmesi gereken bir cevap” verdiğimi anladım ama artık çok geç idi. Hani şimdi olsa “insanlar” dedikten sonra “ve tabi ki ben onlarla nasıl başa çıkılması gerektiğini çok iyi biliyorum” filan derdim (ama bu da ne kadar doğru bir söylem olurdu tartışılır :)

  Eh bir de, “insanlar” kelimesinin ağzımdan çıkış tonunda az biraz bıkkınlık vardı.

 4. baratrion said,

  Haziran 15, 2008 @ 14:31

  “homo homini lupus” gibi veciz bir sözle cevabınızı desteklemenizi beklerdim : )

  not: yazılara bulduğunuz fotoğraflara bayılıyorum. sırf bunun için mesai harcadığınızı düşünmeye başladım.

 5. Melikeadlıkişi said,

  Haziran 20, 2008 @ 07:47

  Düygüşüm zamanında gerekli gereksiz pek çok iş görüşmesi yaşamış biri olarak bu cevabının hastası oldum, okuduğumda yarıldım, iyi ki de doğru söylemişsin. O üçlü seni arada yad ediyorlardır :)

 6. Düygü said,

  Haziran 20, 2008 @ 17:03

  Bu arada, bunca zaman sonra düşünüyor düşünüyorum, ama hala verilecek başka bir cevap bulamıyorum :) Oraya gelen onlarca *belki yüzlerce* “tıbbi mümessil adayları” acaba ne cevaplar verdiler? Keşke bir istatistik çalışma yapılsaymış. Süper olurmuş.

 7. Anonim said,

  Haziran 27, 2008 @ 00:00

  “satmaya çalışacağım sizin ürünleriniz”… ya da “yöneticiler” ve “siz sorgu memurları” na ne dersin..

 8. Faruk said,

  Haziran 27, 2008 @ 12:30

  aslında insanların işleri en çok zorlaştıran faktör olduğu tek platform iş hayatı değil hayatın komplesi belki de…fakat enteresandır aynı insan faktörü (tabi aslında bu insanlar diğer insanlar oluyor genelde:) ) iş hayatı ya da komple hayatı kolaylaştıran bir faktör de olabiliyor…

  bir de konuyla ilgili enteresan bir anımı anlatmak istiyorum :)
  bir gün bir arkadaş ve eşine askerlik günlerimden bahsederken askerliği iğrenç yapan tek şeyin aslında oradaki insanlar olduğunu söylediğimde arkadaşın eşi “e geriye ne kaldı ki zaten?” diyerek beni söyleyecek hiçbirşeyi kalmamış insan pozisyonuna düşürmüştü :)

 9. duygu said,

  Temmuz 8, 2008 @ 15:42

  düygü hanım,
  ben de düşündüm vallahi, doğru cevap ne olabilir ya da en azından başka ne cevap verilebilir diye, ama neyin ucundan tutsak yine “insanlar”a çıktı sonu. bu durumda o faktör bakış açımız olabiler mi acıba? yukarıda başka bi yorumcunun da dediği gibi önyargılarımız vs? (hemmen bi “biz”lik durumu yarattım müsaadenizle :) ) ama yok yani, benim aklım ve açım bu durumda başka bi cevap üretemedi, bileşenlerde bir sorun var sanırım. şimdi ben de merak ediyorum “doğru” cevap ne olabilir diye!?

 10. arzu said,

  Temmuz 13, 2008 @ 16:18

  ben kesin işe alırdım. dürüstlük çok değerli.

  ben de işe ilk başladığım, 10 yıl kadar çok küçük gösteriyordum. bol bol ceket aldım, saçlarımı dümdüz fön çektirdim, dik çene falan idare etmeye çalıştım. ama artık bebek yüzlü ve genç görünümlüler, yönetici veya kurum sözcüsü pozisyonlarında tercih edilmeye başlandı. nedeni de, şirketlerin halka sevimli ve yakın görünme ve güven yaratma ihtiyaçları. halk, hinoğlu hin, kendine kazanan tiplere para kazandırmak istemiyormuş çünkü.

  bu arada genç, çıtır bir represant, çok satış yapardı kesin.

 11. Nurcann said,

  Haziran 9, 2010 @ 09:28

  bn 21 yaşımdan beri hep yüksek topuklu giyiyorum.9 cm boyu var ayaklarımı çok şık gösterioo :)

 12. Bilge said,

  Aralık 20, 2012 @ 08:47

  Selamlar,
  Selamlar,
  Blogunuza epeydir sardırmış durumdayım, başlangıcını unuttum gitti. Meren’in fotoğraf günlüğü’nden buralara geldim sanırım. Bu yazıyı okuyunca tam da şu anda içinde olduğum anı resmetmiş gibi geldiniz bana. Ben de Haziran 2012′de moleküler biyoloji’den mezun oldum, ne yapsam da -labı ne kadar çok sevsem de- doğaya ait olduğumun farkına vardım, en azından lab+saha olsun istiyorum hayatımda, o yüzden bir doğa koruma STK’sında çalıştım bir süre. Şimdi de dahil olabileceğim çalışmalara bakıyorum, ABD’ye başvurular yapıyorum, eee bir de azıcık param olsun da diye birkaç yere başvuruyorum Türkiye koşullarında. Moleküler biyolog ve genetikçi diye iş ilanına yazan tek firma, tıbbi yazar arayan firma idi, ben de hem biraz tecrübem olur, bak ne güzel çeviri, tıbbi terimler falan diye başvurdum, mülakata gittim bir güzel. Sınav ve çeviri yapma kısmı iyiydi, gel gör ki mülakatta patlattım bombayı. İşte ‘gelecek hedefleriniz nedir, feşmekan?’ diye sorulan soruya cevabım, ‘ya ben de şimdi doktora başvuruyorum, Eylül’e kadar çalışacağım bir yer arıyorum.’ olduktan sonra karşımdaki kişinin bir anda değişen yüz ifadesine bakıp ‘ama sizin de tecrübelerinizden bir şeyler kazanmak isterim bu esnada’ dediysem de sanırım bir işe yaramadı. Velhasıl, birkaç günü var sonucun belli olmasına-ya da ben hala öyle sanıyorum!- ama bu minnacık pot (!) bir soru işareti olacakmış, geri kalan her şey çok iyi olacakmış başvurumda, mışmış. İşin tuhafı söylediğim şey bana ne kadar dürüst ve normal gelse de-hala yani!- kime bu dediğimi söylesem gözler hep pörtledi, ‘yahu sen hiç mi bilmiyorsun mülakat işini?’ dedi herkes. Böyle bir durum yani.

 13. Cvyuni said,

  Ağustos 9, 2023 @ 09:36

  order fenofibrate 160mg pill tricor 160mg brand buy cheap fenofibrate

 14. Qpbnkh said,

  Ağustos 18, 2023 @ 17:04

  ketotifen 1mg brand brand ziprasidone 40mg tofranil for sale online

 15. Klghel said,

  Ağustos 19, 2023 @ 11:45

  cialis 5mg brand order viagra 50mg for sale viagra 50mg without prescription

 16. Xrpopp said,

  Ağustos 21, 2023 @ 14:18

  buy generic acarbose order glyburide 2.5mg fulvicin 250 mg cost

 17. Zwfywm said,

  Ağustos 22, 2023 @ 02:26

  purchase minoxytop sale tamsulosin 0.4mg over the counter the blue pill ed

 18. Ggwowe said,

  Ağustos 24, 2023 @ 16:32

  order aspirin generic purchase hydroquinone generic buy imiquad generic

 19. Gtvhkn said,

  Ağustos 26, 2023 @ 08:24

  purchase dipyridamole generic oral dipyridamole pravachol 10mg pills

 20. Vegtmv said,

  Ağustos 28, 2023 @ 04:00

  purchase melatonin online cheap oral desogestrel buy generic danazol for sale

 21. Zhqske said,

  Ağustos 30, 2023 @ 12:06

  florinef 100 mcg cost buy rabeprazole 10mg generic buy imodium 2 mg

 22. Zfnowi said,

  Ağustos 30, 2023 @ 18:31

  dydrogesterone for sale online order empagliflozin 10mg online order jardiance 25mg online

 23. Ddwsmw said,

  Eylül 2, 2023 @ 12:25

  prasugrel ca tolterodine pill tolterodine 2mg price

 24. Lybjgt said,

  Eylül 3, 2023 @ 15:04

  monograph for sale order generic etodolac 600 mg pletal 100 mg tablet

 25. Nsnfoz said,

  Eylül 5, 2023 @ 13:13

  brand ferrous 100mg actonel 35 mg us cost sotalol 40mg

 26. Soajpj said,

  Eylül 8, 2023 @ 01:21

  mestinon 60mg usa buy generic feldene order maxalt 10mg sale

 27. Jmemcj said,

  Eylül 8, 2023 @ 13:30

  buy cheap generic enalapril enalapril online buy buy lactulose

 28. Xaizin said,

  Eylül 11, 2023 @ 13:04

  betahistine canada buy benemid generic buy probenecid 500 mg generic

 29. Dylduw said,

  Eylül 12, 2023 @ 04:31

  buy zovirax sale purchase rivastigmine online cheap brand exelon

 30. Ojaxgk said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:20

  buy omeprazole 20mg pill metoprolol generic order metoprolol 100mg pills

 31. Bocyrz said,

  Eylül 14, 2023 @ 08:10

  premarin 600 mg without prescription premarin price viagra online buy

 32. Ambita said,

  Eylül 15, 2023 @ 12:07

  how to get telmisartan without a prescription buy telmisartan without a prescription brand molnupiravir 200mg

 33. Hevvym said,

  Eylül 17, 2023 @ 00:18

  cenforce 100mg generic naproxen for sale aralen 250mg for sale

 34. Fmcggt said,

  Eylül 17, 2023 @ 11:13

  cialis for sale order generic sildenafil 50mg sildenafil 20 mg

 35. Jfzmga said,

  Eylül 19, 2023 @ 21:16

  cefdinir 300mg generic generic omnicef 300 mg buy cheap generic lansoprazole

 36. Gfakia said,

  Eylül 20, 2023 @ 22:35

  modafinil 100mg drug buy modafinil generic buy prednisone for sale

 37. Xmoriv said,

  Eylül 23, 2023 @ 08:06

  isotretinoin 10mg for sale cheap amoxil tablets zithromax us

 38. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 20:48

  http://interpharm.pro/# health canada approved online pharmacies
  best online pharmacy without prescription – internationalpharmacy.icu Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 39. Hmbgft said,

  Eylül 24, 2023 @ 02:40

  how to buy atorvastatin proventil 100mcg oral amlodipine over the counter

 40. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 13:12

  https://farmaciabarata.pro/# п»їfarmacia online

 41. Thomasfut said,

  Eylül 24, 2023 @ 14:29

  online apotheke preisvergleich online apotheke preisvergleich п»їonline apotheke

 42. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 14:25

  http://farmaciabarata.pro/# farmacias online seguras en espaГ±a

 43. Hgfzsv said,

  Eylül 25, 2023 @ 15:24

  order azithromycin 500mg generic azithromycin 250mg brand brand neurontin

 44. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 14:33

  http://pharmacieenligne.icu/# п»їpharmacie en ligne

 45. Sbvjld said,

  Eylül 27, 2023 @ 12:08

  order pantoprazole 40mg online generic zestril 5mg pyridium where to buy

 46. Wjllhy said,

  Eylül 27, 2023 @ 15:40

  online blackjack free casino blackjack buy generic lasix

 47. Billybet said,

  Eylül 27, 2023 @ 16:15

  http://edapotheke.store/# internet apotheke

 48. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 21:07

  acquistare farmaci senza ricetta: Cialis senza ricetta in farmacia – acquistare farmaci senza ricetta

 49. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 17:38

  http://itfarmacia.pro/# farmacia online migliore

 50. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 21:09

  Acheter kamagra site fiable

 51. Xcztyw said,

  Eylül 29, 2023 @ 08:59

  online poker free purchase monodox for sale ventolin inhalator online buy

 52. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 18:20

  http://itfarmacia.pro/# migliori farmacie online 2023

 53. RickeyCic said,

  Eylül 29, 2023 @ 21:17

  acheter sildenafil 100mg sans ordonnance

 54. Fuagyy said,

  Eylül 30, 2023 @ 15:51

  symmetrel 100 mg drug symmetrel price buy dapsone 100 mg generic

 55. Xerxnw said,

  Ekim 1, 2023 @ 00:19

  real money spins online blackjack online betting ivermectin lice

 56. Michaeldes said,

  Ekim 1, 2023 @ 03:42

  best canadian pharmacy online: legitimate canadian pharmacies – northwest pharmacy canada

 57. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 11:24

  Their cross-border services are unmatched. reputable indian pharmacies: п»їlegitimate online pharmacies india – indianpharmacy com

 58. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 21:13

  mexico pharmacies prescription drugs: mexico drug stores pharmacies – reputable mexican pharmacies online

 59. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 10:48

  They have a great selection of wellness products. safe reliable canadian pharmacy: legitimate canadian pharmacies – best online canadian pharmacy

 60. Gbtmte said,

  Ekim 2, 2023 @ 17:28

  roulette online free levothyroxine online buy order generic levoxyl

 61. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 22:21

  canadian pharmacy phone number: online canadian pharmacy – canadian pharmacy 365

 62. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 10:29

  Love their spacious and well-lit premises. pharmacy canadian superstore: pharmacy canadian superstore – maple leaf pharmacy in canada

 63. Urjced said,

  Ekim 3, 2023 @ 14:01

  medrol 4 mg online buy methylprednisolone online cheap triamcinolone 4mg

 64. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 00:59

  legitimate canadian pharmacy: best canadian pharmacy to order from – my canadian pharmacy

 65. Michaeldes said,

  Ekim 4, 2023 @ 07:16

  reputable indian online pharmacy: buy prescription drugs from india – mail order pharmacy india

 66. Llcbut said,

  Ekim 4, 2023 @ 07:37

  clomiphene 50mg price isosorbide without prescription buy cheap azathioprine

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın