Bilimle ilgili Türkçe bloglar ve siteler

(12 sene sonra gelen not: değerli okurlar, artık bu blogu güncellemeye vaktim olmuyor malesef, ama başkalarının haberi olsun istediğiniz bilim sitesi ve bloglarını sizler lütfen yorumlarda paylaşmaya devam edin. Sevgiler. Duygu) 

Uzun zamandır Türkçe bilimsel yazılar yazabileceğim kollektif bir blog oluşturma hayali kuruyordum. Hatta bu sebeple üniversiteden bir arkadaşımla “Yaşambilim” isimli bir blog bile oluşturmuştuk, fakat bir türlü hayalimdeki gibi yürümedi ve vakit ayıramadım. Son birkaç aydır da, İngilizce bilim yazarlığı işlerine bulaşma derdine düştüğümden en sonunda aklımdaki bilimsel yazıları İngilizce yazacağım bir blog açmaya karar verdim.

Bunun sebebi tartışmayı planladığım konularda (mesela doktora konum olan embriyoda üyelerin gelişimi ve rejenerasyonu) Türkiye’de çalışan kimse olmaması ve Türkçe yazılacak böyle bir blogun uzay boşluğuna konuşmaktan farklı olmayacağını anlamamdı. Takip etmek isterseniz söz konusu yeni blogum burada (resme tıklayın):

friz.jpg

Bununla birlikte, İnternet’te Türkçe bilim kaynaklarının artmasını, bu konuda uğraş vermeyi istiyor ve seviyorum (bakınız: Evrim Çalışkanları’nın Evrimi Anlamak projesi). İlk iş çevremde bilimsel konularda yazan blog sahiplerini ve bildiğim diğer birkaç siteyi buradan tanıtmaya karar verdim.

Yani aslında bu yazının iki amacı var:

1) Sizlere bilimsel yazılar içeren Türkçe bloglardan bildiğim birkaç tanesini tanıtmak.

2) Bildiğiniz benzer bloglar var ise sizlerden onları yorumlarda listelemenizi rica etmek. (Bu listeyi daha sonra ayrı bir blog yazısı olarak girip sürekli güncelleyerek bilimsel bloglar arayanlar için bir kaynak oluşturabiliriz).

Benim tanıtmak istediğim blogların kısacık listesi şöyle (resimlerin üzerine tıklayarak bu bloglara ulaşabilirsiniz):

Müspet İlimler Kumpanyası

muspetilimler.jpg

Çok yazarlı bir blog olan Müspet İlimler Kumpanyası şu anda yurt dışında doktora ve doktora sonrası eğitimlerini sürdürmekte olan dört kişiden oluşuyor. Blogun sloganı: “Bilim ve başka ilginç konular üzerine düşünceler…” Şimdiye kadar “evrim, bilim haberciliği, bilim felsefesi, arkeoloji, doğa tarihi, doğa koruma, davranışsal ekoloji” gibi konularda ilginç yazılar yayınlanmış.

Ailenizin Bilim İnsanları Mağaradan Bildiriyor

yarasa.jpg

Yok-ki’nin sayesinde daha geçen gün haberim olan bu blogun hemen en sevdiklerim listesinin tepelerine yükseliverdiğini söylemeliyim. İstanbul’da yüksek lisans yaptıklarını tahmin ettiğim iki öğrencinin mağaralarda yarasa türlerini inceledikleri arazi çalışmalarını anlatan yazılarından oluşan çok yeni bir blog bu. Biyoloji alanında çalışan ama teknik bilgileri, arazi çalışmalarını aktaran başka bir blog bilmiyorum.

Evrim ve Tarihi Devirler

evrim-flash.jpg

İngilizce Orjinali John Kyrk isimli bir tasarımcıya ait bu flash uygulama, sanırım Uzay Sezen tarafından Türkçe’ye çevrilmiş (bu bilgiyi doğrulamam gerekiyor). 14 milyar yıl öncesinden günümüze evrenin, dünyanın ve canlıların oluşumunu özetleyen bir zaman şeridi olan çok güzel bir uygulama, mutlaka göz atmalısınız.

Kuyucuk Projesi Blogu

kuyucuk.jpg

Kuyucuk Gölü Kars’ta bulunan ve pek çok göçmen kuşa ev sahipliği yapan bir doğal güzellik imiş. Bu bölgenin korunmasına, kuşların halkalanmasına ve bölgede ekoturizm yapılmasına yönelik Kuyucuk Projesi’ni hayata geçiren kişi Stanford Üniversitesi’nden Dr. Çağan Şekercioğlu. Proje İngiltere’den Whtiley Altın Çevre Ödülü’nü kazanmış, bu sayede 2 yıl boyunca 60bin sterlinlik bir para fonuna sahip olmuş. Kuyucuk Projesi’nin bloguna resme tıklayarak ulaşabilirsiniz. Projenin resmi web sitesi ise burada.

Evrim Teorisi

evrteosite.jpg

“Evrim Teorisi ile ilgili öğrenmek istediğiniz herşey burada” sloganı ile bizleri karşılayan bu site, evrim kuramını bilimsel olarak anlatan ilk Türkçe sitelerden birisi. Sadece evrim kuramı ile ilgili bilgi vermeyip evrim karşıtı düşüncelere cevaplar niteliğinde pek çok yazı da yine bu sitede mevcut. (Yine bu sebepten, Evrimi Anlamak istesinin aksine, sadece bilimsel değil bir anlamda daha politik bir site olduğunu belirtmeliyim.)

Son olarak yaşasın Evrim Çalışkanları diyor yeni bir başka blog haberi ile bitiriyorum:

Evrim Çalışkanları Blogu

ec.jpg

Geçtiğimiz hafta sonu Evrim Çalışkanları’nın resmi blogunu yayına soktuk. Buradan Evrim Çalışkanları’nın yeni çalışmaları ve Evrimi Anlamak’taki yenilikler hakkında haber alabilir, Evrim Çalışkanları Gazetesi’nin yeni sayılarına ulaşabilirsiniz. Zaman içinde başka içeriklerle de ortamı şenlendireceğiz.

Benim tanıtacaklarım bu kadar. Tanıtmaya yerimin yetmediği ama aklıma gelen birkaç başka site de şöyle:

TÜBİTAK – Bilim ve Teknik Dergisi

Bilimsel Konular

Fizik Bilim

Sıra sizde :)

Son güncelleme: bu yazıda bahsi geçen tüm bağlantılara pek çokları eklendi. Bütün bu bağlantıların tam listesini “Türkçe bilim blogları ve web siteleri” isimli bir listede topladım. Buraya tıklayarak listeye ulaşabilir ve katkıda bulunabilirsiniz.

Güncelleme:

Bu yazıyı yayınladıktan sonra şu sitelere rastladım, listeye ekliyorum:

Astronomi ile ilgili siteler

Gökbilim Forum

Gökbilim Dergi

Gök Günce

OMÜGüncel Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gözlemevi Blogu

Gök Ayna

Uzay ve Astronomi

Bilim Feslefesi

No Dry Light (ismine aldanmayın, Türkçe yazılar da var)

Genel – Bilim Haberler siteleri

Genç Bilim

Evrim Kuramı ile ilgili siteler

Evrim Çalışma Grubu

Kimya ile ilgili siteler

Kimyasanal.net

Mustafa Can

 • Share/Bookmark

117 Yorum »

 1. Baran Ozgul said,

  Aralık 28, 2008 @ 03:44

  Cok guzel yazilar. Ikinci paragraftaki “Evrimi anlamak” linki farkli yerlere gidii.

 2. B. Duygu Ozpolat said,

  Aralık 29, 2008 @ 11:41

  Teşekkür ederim.

  (Düzeltme için de :)

 3. Ersin said,

  Aralık 29, 2008 @ 11:45

  Bilim haberlerini takip edenleri
  eğlendiren farklı bir site biliyorum.
  Madem biliyorum, söyleyeyim hemen:

  binbir gece bilim.net

  Kendisinde bolca bilim masalı yer alıyormuş.
  “Hem çocuklar, hem de koca bebekler için”miş.

 4. B. Duygu Ozpolat said,

  Ocak 7, 2009 @ 18:44

  Ersin teşekkürler.

  Ben de yazının sonuna daha sonradan bulduğum bazı siteleri ekledim bu arada. Haberiniz ola.

 5. Arif Bayırlı said,

  Ocak 8, 2009 @ 15:45

  Merhabalar,

  İnternet üzerinde Türkçe bilim kaynağı bulmak gerçekten zor. Özellikle güncel haberleri ya da bilimsel çalışmalarda bulunan kişilerin yorum ve görüşlerini bulmak daha da zor. Yurt dışında günce kültürü almış başını gidiyorken bizdeki “paylaşıma kapalı” zihniyet hala durduğu yerde sayıyor.

  Yukarıda baglantılarını paylaştıgınız siteler için teşekkür ederim, bunları okuma listeme ekleyeceğim.

  Bunun yanında blogum GökGünce’ye yer verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

  Bir tane de ben eklemek istiyorum listeye : Güncel astronomi haberlerini ve astronomi makalelerini bulabileceğiniz tamamen Türkçe bir portal : http://www.uzayveastronomi.com

 6. B. Duygu Ozpolat said,

  Ocak 8, 2009 @ 15:57

  Arif Bey verdiğiniz adres için çok teşekkür ederim. Eskiden amatör bir astronom olan bendeniz, en azından astronomi ile ilgili böyle pek çok kaynak olmasına sevindim. Sanırım biraz da Bilim ve Teknik Dergisi’nin uzun yıllardır düzenlediği etkinlikler sevdirdi pek çok gence astronomiyi. Bir çeşit “ekosistem” oluştu.

  Daha nemsiz bir memlekete taşınınca yeniden astronomi ile ilgilenmek istiyorum. Burada şanslıysanız yazın belki yaz üçgenini, veya bazı gezegenleri görebiliyorsunuz, nem yoğunluğu ve ışık kirliliği kalanları görünmez yapıyor. Üstelik eyalet o kadar düz ki, yakın mesafede tepesine çıkacak bir dağ bile yok :)

 7. B. Duygu Ozpolat said,

  Ocak 8, 2009 @ 16:39

  Son güncelleme: bu yazıda bahsi geçen tüm bağlantılara pek çokları eklendi. Bütün bu bağlantıların tam listesini “Türkçe bilim blogları ve web siteleri” isimli bir listede topladım. Listeye ulaşmak ve katkıda bulunmak için buraya tıklayın.

 8. Erol said,

  Ocak 9, 2009 @ 15:50

  Anatolian Shepherd blogunda da zaman zaman Turkce bilim yazilari cikiyor, ozellikle de Turkiye’nin genetik yapisi ile ilgili, listeye eklemeye deger bence…
  http://gokcumencom.blogspot.com/

 9. user said,

  Ocak 24, 2009 @ 07:48

  Merhaba su adreste bazi yazilar bulunabilir:

  http://sayilarvekuramlar.blogspot.com/search/label/bilim

 10. Mehmet Karaca said,

  Şubat 11, 2009 @ 02:56

  Ben de kendimce bir tıp bloğu yazıyorum adresi: http://www.mehmet.com/. Saygılar…

 11. riemann said,

  Şubat 12, 2009 @ 11:19

  şunu buldum:

  http://www.nanoturkiye.net/

 12. Arif Bayırlı said,

  Şubat 15, 2009 @ 08:25

  Merhaba,

  Yaklaşık 1 ay önce başladığım ve ilgilendiğim alanlardaki (Fizik, Beyin Araştırmaları, Matematik ve Bilim Felsefesi) blog yazılarına, haberlere ya da videolara referanslar verdiğim yeni blogum Bilim Günce’yi de listeye ekleyebiliriz sanırım :

  http://bilimgunce.blogspot.com

 13. Bilgesu Güngör said,

  Şubat 19, 2009 @ 04:42

  Merhaba,

  Aslında herkesin bildiği bir site ama listede göremediğim için eklemek istedim. http://www.tubitak.gov.tr/

  Bir de http://www.biltek.tubitak.gov.tr/ adresindeki bilgi paketleri bölümü çok eğlenceli, eklemek isterseniz.

 14. B. Duygu Ozpolat said,

  Şubat 19, 2009 @ 11:01

  Merhaba Bilgesu,

  http://www.biltek.tubitak.gov.tr adresi listede var. O bilgi paketlerinin hazırlanmasında ben de yer almıştım bir zamanlar :)

 15. Bilgesu Güngör said,

  Şubat 21, 2009 @ 06:33

  evet bende dün farkettim benden sonra mı koydunuz yoksa zaten var mıydı emin olamadım. Ama yine de bozuntuya vermek istemedim :) ayrıca ellerinize sağlık o zaman. gerçekten çok güzeller.

  http://vcell.ndsu.edu/animations/ şöyle bir adres var. ingilizce animasyon. bu sefer belki bi katkım olmuştur :)

 16. Bilgesu Güngör said,

  Şubat 21, 2009 @ 08:49

  çok özür dilerim türkçe bloglar ve siteler başlığı altındaydık değil mi? Ama animasyon olunca dilin pek önemi yok gibi geldi bana. yine de yararlanmak isteyenler için bir kaynak olabilir.

  Sevgiler, Saygılar :)

 17. nanotürkiye said,

  Mart 3, 2009 @ 00:23

  NanoTürkiye’yi de listeye eklediğiniz için teşekkürler.

 18. maymunsoyu said,

  Mart 19, 2009 @ 10:37

  tesadüfen şu sitelere rastladım içeriği iyi mi kötü mi bilmem.
  http://www.canlibilimi.com/
  http://www.biyolojici.com/

 19. Cemal Şen said,

  Ekim 8, 2009 @ 12:08

  Türkçe gökbilim güncelerinden http://astroturk.net sitesini de listeye eklerseniz sevinirim.

 20. Emre kul said,

  Mayıs 15, 2010 @ 03:58

  http://yek567.blogspot.com/ İngilizceden çeviri makaleler, Bilim ve Teknoloji hakkında, yayınlarsanız sevinirim.

 21. Mustafa CAN said,

  Haziran 20, 2010 @ 09:30

  canmustafa.com’a yazınızda değindiğiniz için teşekkürler.

 22. İsmail said,

  Haziran 21, 2010 @ 15:24

  http://ismailari.com Bilgisayar bilimleri (özelde yapay görme ve öğrenme; genelde eğitim, akademi, bilim tarihi, güncel bilim, programlama)

  Takipteyiz! :)

 23. Düygü said,

  Haziran 22, 2010 @ 08:09

  Listeye eklendiniz efem :) Teşekkürler.

 24. kerem said,

  Temmuz 9, 2010 @ 12:44

  http://hakimiyetiilmiye.blogspot.com/

  Arkadaşım Çağrı Yalgın’ın sitesi, şimdilik serbest format ilerliyor.

 25. Onur said,

  Temmuz 25, 2010 @ 13:02

  Mağaradan bildiren ailemizin bilim insanları yeni projeleri için yeni bir site açmışlar:

  http://yarasalar.org/

 26. Can said,

  Ağustos 25, 2010 @ 08:41

  Selam,

  Benim sitemi belirttiğin için çok teşekkür ederim. Harika bir liste hazırlamışsın. Ama sen listeyi hazırladıktan sonra sitemin adresi değişti.

  Eskisi:
  Biyo RSS: (http://biyorss.blogspot.com/)

  Yenisi:
  Biyo RSS: (http://biyorss.com/)

  Bir de BiyoRSS’i biyoloji kategorisine alabilirsen çok sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 27. Deniz Öğüt said,

  Eylül 26, 2010 @ 09:28

  Merhaba,

  Bilim ve gelecek dergisinin Web sitesi: http://www.bilimvegelecek.com.tr/

  Selam ve sevgi…

 28. Deniz Öğüt said,

  Eylül 26, 2010 @ 09:37

  Tekrar Merhaba,

  http://www.bilimvegelecek.com.tr/ adresinde de bir arkadaş listeleme çalışması yapmış; oraya/oradan da güncelleme yapmak mümkün olabilir belki.

  İyi çalışmalar…

 29. SAMET AYAN said,

  Kasım 11, 2010 @ 02:37

  Tüm dünya ya kimya bilminde yardımcı oluyoruz…

 30. EkolojiGrubu said,

  Aralık 19, 2010 @ 03:06

  http://www.ekolojigrubu.com Hacettepe Üniversitesi Ekoloji Grubu Topluluğunun sitesidir daha yeniyiz :)

 31. Mustafa said,

  Ocak 1, 2011 @ 15:04

  http://kodveus.blogspot.com var bir de Bilgisayar Bilimleri için. Ama ne kadar bilim sitesi tartışılır :)

 32. cemile said,

  Ocak 1, 2011 @ 18:43

  yerbilimleri ser kilimleri http://www.yerbilimleri.com

 33. Ali said,

  Aralık 23, 2011 @ 06:46

  Merhaba,
  Daglari, cogunlukla cografi ve jeolojik acidan ele alan bir blog sayfasi actim; cok cok yeni henuz.

 34. Havadelisi said,

  Aralık 25, 2011 @ 11:42

  Selam,

  Hava ve iklimle ilgili, meraklılarının büyük ilgi gösterdiği öte yandan bilimden asla taviz vermeyen bir blog:

  http://havadelisi.com

 35. shule said,

  Aralık 31, 2011 @ 04:59

  http://www.yerbilimleri.com

  sitesi çok işime yaradı teşekkürler

 36. Çağrı Yalgın said,

  Ocak 26, 2012 @ 19:00

  Dergimiz Açık Bilim’i (http://www.acikbilim.com) ekleyebilir misin listeye?

  Bir de Hakimiyeti İlmiye’yi yayından kaldırdım, onu da silebilirsin.

 37. Oğuz Sezgin said,

  Kasım 15, 2013 @ 07:41

  Büyük kısmı kendi emeğimle hazırladığım bilim ve teknoloji sitesi pek çok kişinin ilgisini çekmeye başardı. Umarım siz de bilim sitemiz http://www.gercekbilim.com'u beğenirsiniz.

 38. Burcu Yağmur Kabaalioğlu said,

  Ekim 16, 2014 @ 08:08

  Selam Duygu,
  2000 yılında İstanbul’daki kuş gözlemcilerini bir araya getirmek amacıyla İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu (İKGT) kuruldu. O zamandan beri kuşlar vasıtasıyla doğayı korumak ve farkındalık yaratmak amacıyla toplantılar, geziler, projeler yapıyoruz. Belki internet sayfamızı (http://www.ikgt.org) yazıya eklemek isteyebilirsin. Böylece daha çok (potansiyel) kuş gözlemcisiyle bir araya gelebiliriz.
  Sevgiler :)
  Bir Kuşçu / Burcu

 39. Utku Işık said,

  Nisan 6, 2015 @ 04:04

  Merhaba Duygu Hanım,

  Optimist Yayın Grubu olarak, ağırlıklı iş dünyası başta olmak üzere, yönetim, inovasyon, liderlik, değişim, yeni trendler ve kişisel deneyim konularında kitaplar yayınlamakta ve Türk okurlarına ana akımlar konusunda içerikler üretmekteyiz.

  Nisan 2015′de yayınladığımız “Bilimi Anlamak” adlı kitabımızdan protokol olarak göndermek istiyoruz. Ulaştırabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşabilir misiniz? Teşekkürler, iyi çalışmalar…

  Utku

 40. Hakon said,

  Nisan 29, 2015 @ 06:26

  yerbilimleri ser kilimleri http://www.yerbilimleri.com

 41. Gorkem Saylam said,

  Ağustos 15, 2015 @ 17:42

  Merhaba, Turkiye’de yasam bilimleri bilincinin artirilmasi amaciyla kurdugum yasam bilimleri temali bir populer bilim sitesi olan, http://www.biyogaraj.com u da listenizin biyoloji kategorisine
  ekleyebilirsiniz…

 42. artık said,

  Ağustos 18, 2015 @ 16:53

  biyogaraj çok güzel bir site olmuş dizayn bakımından harika..aradığını da hemen bulabiliyorsun üstelik bunu yapan bir üniversite değil bir lise öğrencisi gelecek için fazlasıyla vaat veriyor :)

 43. Science for kids said,

  Aralık 29, 2015 @ 11:10

  http://science-forkids.blogspot.com diye bir blog da var.

 44. ömer said,

  Mayıs 10, 2016 @ 18:31

  Türkçe bilgi ve bilim sitesi inanın çok şaşırdım tebrikle.

 45. Sabri Ünal said,

  Mayıs 21, 2016 @ 21:53

  Fark etmeden birkaç spam yorumu da bu başlıkta onaylamışsınız :)

  Lakin yazınız çok işime yaradı, ben de bilim bloglarının birlikte bulunduğu bir rss uygulaması üstüne çalışıyordum ama bilim bloglarını hiçkimse tam listelememişti. bu yazınız sürekli güncellenmesi sayesinde çok işime yaradı

  iyi çalışmalar.

 46. Muhammet Durgun said,

  Mart 2, 2017 @ 02:18

  Merhaba. Benim de yönetim-organizasyon bilimi konularıyla ilgili bir sitem var. Bu sitede stratejik yönetim, örgütsel davranış, insan kaynakları yönetimi gibi 23 farklı alt başlıkta yazılar yazıyorum. Göz atmanızı öneririm.

  http://www.yonetselzihin.com

 47. Onur Arpat said,

  Mayıs 22, 2019 @ 18:07

  Merhaba Duygu,

  Epeydir ugramamistim biyolokum’a, hos anilar canlandirdi. Nasilsin? Umarim her sey yolundadir.

  Bir ricam var: Bilim sayfalarinda “nöroloji ve nörobilim” basligi altina noroblog.net sayfamizi da eklemek ister misin? Istersen cok seviniriz :)

  Sevgiler…

  Onur

 48. Ahmet said,

  Eylül 7, 2019 @ 04:00

  Şöyle bir site var. Genel bir blog. Fizik, kimya, biyoloji, astronomi gibi alanlarda yazılar yazıyor. Bence eklemelisiniz.

 49. Mert said,

  Mayıs 21, 2020 @ 17:02

  https://bilgdata.com
  Siteside listeye girmeyi hak ediyor bence :)

 50. Mehmet Gündoğdu said,

  Haziran 10, 2020 @ 16:02

  Son zamanlarda rastladığım bir siteyi sizlere önermek istiyorum.Site eğitim alanında hizmetler vermekte bunun yanı sıra bir çok değişik özelliğide var. işte site : https://hascoding.com

 51. Nusret said,

  Temmuz 26, 2020 @ 09:52

  Evrim yasası ile ilgili en önemli sitelerden, hatta başta geleni diyebileceğim https://www.evrimagaci.org sitesini nasıl unutursunuz!

 52. Biyolokum said,

  Ocak 1, 2021 @ 16:29

  Bu listeyi yapmaya başladığım zaman Evrim Ağacı daha annesinin karnından doğmamıştı da o yüzden.

 53. decorator-don.ru said,

  Haziran 11, 2023 @ 05:32

  Я только что прочитал эту статью, и мне действительно понравилось, как она написана. Автор использовал простой и понятный язык, несмотря на тему, и представил информацию с большой ясностью. Очень вдохновляюще!

 54. BusterFaick said,

  Temmuz 14, 2023 @ 07:43

  Register and get a 200% bonus on your first deposit, hurry up the number of seats is limited click here

 55. Kevinhauff said,

  Ağustos 3, 2023 @ 19:53

  Have time to buy top products with a 70% discount, the time of the promotion is limited , click here

 56. Gofrkh said,

  Ağustos 9, 2023 @ 10:57

  purchase tricor sale fenofibrate price order tricor 200mg sale

 57. Yvwkcg said,

  Ağustos 18, 2023 @ 09:42

  generic tadalafil buy viagra 50mg generic order generic sildenafil 100mg

 58. Obgasz said,

  Ağustos 19, 2023 @ 02:40

  zaditor 1mg sale buy ketotifen 1mg generic order tofranil 75mg without prescription

 59. Ghmbuz said,

  Ağustos 21, 2023 @ 00:58

  mintop order online order minoxidil online buy erectile dysfunction drugs

 60. Civhww said,

  Ağustos 21, 2023 @ 23:51

  acarbose usa order acarbose 25mg pills brand fulvicin 250 mg

 61. Adell Mensch said,

  Ağustos 22, 2023 @ 04:30

  I have discovered that rates for online degree pros tend to be a great value. For example a full Bachelors Degree in Communication in the University of Phoenix Online consists of Sixty credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online offers a Bachelors of Business Administration with a full study course element of 180 units and a worth of $30,560. Online degree learning has made taking your education been so detailed more than before because you could earn your degree from the comfort in your home and when you finish from office. Thanks for all other tips I have certainly learned from your web-site.

 62. Tijpoo said,

  Ağustos 23, 2023 @ 16:34

  aspirin 75 mg drug buy levofloxacin 500mg online buy zovirax

 63. Ceznmi said,

  Ağustos 26, 2023 @ 17:07

  dipyridamole 25mg drug brand plendil order pravachol generic

 64. Weqxdi said,

  Ağustos 26, 2023 @ 23:26

  order melatonin 3mg pills melatonin over the counter purchase danazol for sale

 65. Cqzodq said,

  Ağustos 29, 2023 @ 15:22

  buy generic dydrogesterone empagliflozin 25mg over the counter brand jardiance 10mg

 66. Wcbojd said,

  Ağustos 30, 2023 @ 21:16

  buy florinef online bisacodyl 5mg uk imodium 2mg for sale

 67. Glffjy said,

  Eylül 1, 2023 @ 16:15

  monograph 600mg tablet buy monograph 600mg cilostazol cost

 68. Cwhxxv said,

  Eylül 2, 2023 @ 22:31

  generic prasugrel 10mg thorazine 100mg uk detrol 2mg tablet

 69. Ccfvrx said,

  Eylül 5, 2023 @ 23:09

  buy generic ferrous buy ascorbic acid 500mg online cheap buy sotalol 40mg pills

 70. Zdyrdt said,

  Eylül 6, 2023 @ 06:32

  buy cheap mestinon purchase feldene generic order rizatriptan without prescription

 71. Richardfoone said,

  Eylül 8, 2023 @ 03:36

  50$ to the account of new players Play the best casino and win the jackpot! 50 Bonus

 72. Npmytr said,

  Eylül 8, 2023 @ 23:18

  vasotec 5mg pill order bicalutamide 50mg generic lactulose drug

 73. Jrrrda said,

  Eylül 10, 2023 @ 14:07

  buy generic latanoprost over the counter buy zovirax online cheap rivastigmine online

 74. Kyyyvy said,

  Eylül 11, 2023 @ 22:18

  betahistine 16 mg generic purchase zovirax generic probenecid 500 mg price

 75. Ubipsx said,

  Eylül 13, 2023 @ 18:18

  order premarin 600 mg generic purchase dostinex online viagra us

 76. Ynpofm said,

  Eylül 14, 2023 @ 01:43

  omeprazole 20mg tablet singulair where to buy lopressor cost

 77. Ysmjeg said,

  Eylül 15, 2023 @ 16:36

  buy telmisartan generic buy hydroxychloroquine without a prescription buy movfor no prescription

 78. Umvxkm said,

  Eylül 16, 2023 @ 01:00

  real cialis pharmacy prescription cialis pharmacy sildenafil 50mg pills

 79. Ynpwtu said,

  Eylül 17, 2023 @ 10:01

  cenforce without prescription cenforce 50mg price generic chloroquine 250mg

 80. Zpwkty said,

  Eylül 19, 2023 @ 15:19

  cost modafinil 200mg order deltasone 40mg for sale buy prednisone 40mg pills

 81. Madvit said,

  Eylül 20, 2023 @ 06:45

  purchase cefdinir generic cefdinir 300mg pill how to buy lansoprazole

 82. Thomastow said,

  Eylül 22, 2023 @ 03:33

  Новинки кино и телесериалов без рекламы смотрите бесплатно здесь

 83. Wdgwsi said,

  Eylül 22, 2023 @ 11:46

  isotretinoin order online isotretinoin uk azithromycin us

 84. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 01:32

  http://interpharm.pro/# canada phamacy
  top rated canadian mail order pharmacies – internationalpharmacy.icu Their loyalty points system offers great savings.

 85. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 09:59

  http://interpharm.pro/# top rated canadian pharmacies
  rx from canada – interpharm.pro A name synonymous with international pharmaceutical trust.

 86. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 12:33

  https://interpharm.pro/# canadian pharmacy online no prescription needed
  canadian pharmacie – interpharm.pro Leading with compassion on a global scale.

 87. Thomasfut said,

  Eylül 24, 2023 @ 13:28

  п»їonline apotheke online apotheke versandkostenfrei internet apotheke

 88. Werpmc said,

  Eylül 24, 2023 @ 15:10

  order atorvastatin sale buy atorvastatin 80mg buy amlodipine 5mg online cheap

 89. Ijrcgj said,

  Eylül 24, 2023 @ 15:19

  azithromycin 250mg without prescription buy neurontin buy neurontin 100mg generic

 90. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 18:55

  http://farmaciabarata.pro/# farmacias online baratas

 91. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 20:06

  https://farmaciaonline.men/# farmacie on line spedizione gratuita

 92. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 20:02

  https://farmaciabarata.pro/# farmacias online baratas

 93. Frxrhm said,

  Eylül 26, 2023 @ 20:25

  online casino real money us slot games free order furosemide 40mg online cheap

 94. Billybet said,

  Eylül 27, 2023 @ 14:31

  https://itfarmacia.pro/# acquisto farmaci con ricetta

 95. Rypefj said,

  Eylül 27, 2023 @ 20:56

  order protonix 20mg without prescription order pantoprazole pill pyridium 200 mg pills

 96. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 15:51

  http://esfarmacia.men/# farmacia online barata

 97. Vevlsp said,

  Eylül 28, 2023 @ 18:03

  playing poker online online blackjack with friends buy ventolin 4mg pills

 98. RickeyCic said,

  Eylül 29, 2023 @ 02:54

  Viagra homme prix en pharmacie

 99. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 16:50

  http://itfarmacia.pro/# farmacia online miglior prezzo

 100. Phifna said,

  Eylül 30, 2023 @ 07:59

  casino online blackjack stromectol 6mg pills ivermectin 3mg oral

 101. 양산출장샵 said,

  Eylül 30, 2023 @ 12:07

  This article resonated with me on a personal level. Your ability to connect with your audience emotionally is commendable. Your words ar양산출장샵e not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 102. Michaeldes said,

  Eylül 30, 2023 @ 23:25

  mexican online pharmacies prescription drugs: best online pharmacies in mexico – buying prescription drugs in mexico

 103. Exxsav said,

  Eylül 30, 2023 @ 23:51

  symmetrel uk order tenormin generic buy avlosulfon 100mg generic

 104. Займы онлайн на карту said,

  Ekim 1, 2023 @ 01:17

  Когда мне срочно потребовалось 30 000 рублей на оплату обучения, я узнал о yelbox.ru через VK. На сайте я нашел подборку официальных МФО и статьи о том, как правильно брать займ на карту онлайн . Был удивлен, что некоторые МФО предоставляют займы без процентов!

 105. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 16:54

  Delivering worldwide standards with every prescription. reputable mexican pharmacies online: mexican online pharmacies prescription drugs – buying from online mexican pharmacy

 106. Dwnfqn said,

  Ekim 1, 2023 @ 23:53

  roulette games play slots for real money united states synthroid 75mcg pill

 107. Michaeldes said,

  Ekim 2, 2023 @ 15:42

  pharmacies in mexico that ship to usa: buying prescription drugs in mexico – mexican pharmaceuticals online

 108. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 16:18

  Read information now. buying from online mexican pharmacy: buying prescription drugs in mexico – mexico drug stores pharmacies

 109. Займы на карту без отказа said,

  Ekim 2, 2023 @ 16:37

  Жизнь полна неожиданностей, и иногда деньги нужны срочно. В таких случаях на помощь приходит Yandex. Благодаря сайту wikzaim, я моментально нашел МФО 2023 года и получил нужную сумму.

 110. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 08:32

  global pharmacy canada: canadian pharmacy 365 – canada pharmacy

 111. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 15:58

  Always professional, whether dealing domestically or internationally. cheapest online pharmacy india: best india pharmacy – п»їlegitimate online pharmacies india

 112. Wpkyrc said,

  Ekim 3, 2023 @ 16:53

  clomid 50mg cheap order imdur 20mg for sale order azathioprine 50mg generic

 113. Iytuxr said,

  Ekim 3, 2023 @ 22:50

  buy generic medrol nifedipine price order triamcinolone 4mg without prescription

 114. Michaeldes said,

  Ekim 4, 2023 @ 03:31

  pharmacy website india: online shopping pharmacy india – india online pharmacy

 115. Seago said,

  Ekim 4, 2023 @ 04:10

  All of your play at participating casinos, including not only land-based casinos but also online casinos is pooled together. That includes if you play on Caesars online gambling sites in New Jersey. So it is entirely up to you where and when you want to redeem your rewards. For example, you can play at Harrah’s Philadelphia, but save your comps to use towards a meal on your next trip to Harrah’s (or another Caesars’ owned casino) in Atlantic City or Las Vegas. Borgata Casino NJ should sound familiar to residents of the Garden State, as it serves as the mobile betting platform for the famous Borgata Hotel, Casino & Spa in Atlantic City, NJ. Considering the brand’s brick-and-mortar location is operated by MGM Resorts International, it should come as no surprise that Borgata Casino runs on a nearly identical platform as BetMGM Casino. Borgata’s mobile app is available on iOS and Android devices on their respective App Stores, while its desktop site can be accessed at casino.borgataonline.
  http://xn--hq1bq8p28dm5f.xn--mk1bu44c/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=102109
  The slots offered on smartphones are few when compared to the number of titles that are provided for web users. This is because there are many titles that have not been changed or revamped to suit smartphones. There is a lot of variety when it comes to gaming categories offered on the web when compared to the options that are provided for handheld instruments.  The best online casinos are those that don’t just have all your favorite casino games. They’re also safe and secure to use, offer numerous deposit and withdrawal methods for convenience, and have an aesthetically pleasing look. The FanDuel Casino – Real Money version on iOS ranks #57 in Casino. With a 4.8 rating, it has over 24,000 reviews. Usually, they are. In most online casinos, if you are a newly registered player, you will be able to take advantage of the same welcome bonus as the one available on the PC version. What is more, some mobile casinos offer special bonuses and deals exclusively to their mobile users. It is no wonder why more and more casino websites are becoming mobile-oriented since the number of people using smartphones and tablets is gradually increasing.

 116. сауна в туапсе с бассейном said,

  Ekim 4, 2023 @ 09:17

  Кто сказал, что настоящий рай на земле не существует? Откройте для себя отели Туапсе в 2023 году! У нас каждый гость – особенный, и мы знаем, как сделать ваш отдых идеальным.

  Роскошные номера, завораживающие виды на Черное море, великолепная кухня и сервис мирового класса – все это и многое другое ждет вас. Сделайте свой отпуск незабываемым с нашими отелями в Туапсе!

 117. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 11:37

  india pharmacy mail order: top online pharmacy india – cheapest online pharmacy india

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın