Hepimiğz Kardeeeğğğşizz

Emrah eğer müzik kariyerini bu sözleri söylediği zamanda bıraksaydı, belki de bugün Türkiye’nin önde gelen ermişleri arasında yavaş yavaş yükseliyor olacaktı. Ne kadar bilgece bir söz!

(Ama Emrah malesef daha sonraları “Hey hey hey taksi, bütün işlerim gitti aksi, heeey dur taksi” gibi şarkılar söyleyerek, nazarımda bu şansını kaybetmiş bulunmaktadır -ki biliyorsunuz ben Türkiye Erenlerini Belirleme Komitesi Başkanı B. Düygü Özpolat Eren’im.)

resim Dejeneratör‘den

Hepimiz kardeşiz! Adem ve Havva’nın çocukları isek de, hepimiz kardeşiz. Evrim kuramına göre de, ortak bir atadan geliyoruz, eh yani hepimiz kardeşiz (üstelik dünyadaki bütün diğer canlılarla da kuzen, amca kızı, kayınço filanız). Yani ironik, ama bu hepimiz kardeşiz fikri, birçok din açısından bakıldığında da böyle, bilim açısından bakıldığında da böyle. En azından bu konuda bir uzlaşma var.

Buna rağmen hala şöyle şeyler yaşanıyor bu dünyada:

resim Dejeneratör‘den

Şimdi şu yukarıda gördüğünüz kardeşlerimiz kendilerini safkan Türk, ve safkan Türk olmanın da övünülecek, onları üstün kılan bir şey olduğunu zannediyorlar (yetmiş altıncı göbekten köpek kuzenimiz gördüğünüz gibi bu olaydan rahatsız, aydın bir köpeğimiz). Bu adamlara herhangi bir ırktan olmanın övünülecek bir durum teşkil etmediğini anlatmanın imkanı yok, varsa da bu işin zorluğu, bir miktar deveye hendek atlatma birimi üzerinden ölçülüyor. Acaba diyorum biz bu cücük beyinli “kardeşlerimize” aslında safkan Türk filan olmadıklarını, belki de çok yakın zamandaki kuşaklarda bile Ermeni, Kürt, Arap vesaire vesaire dedeleri olduğunu göstersek akılları başlarına gelir mi? Hatta daha geriye gitsek ve onlara atalarının Orta Asya’dan bile gelmediğini, ne bileyim Afrika’dan çıkar çıkmaz ilk kavşaktan sola döndüklerini göstersek? Çok mu yıkılırlar? Yıkılır da yeniden doğarken hepimizin kardeş olduğunu, ister Havva ile Adem, ister dik yürüyen kıllı primat anne ve baba olsun, hepimizin o bir çift canlının yavrularının yavrularının……yavrularının yavruları olduğumuzu idrak ederler mi? İdrak eder de kendilerinden utanırlar mı?

National Geographic dergisi, The Genographic Project isimli bilimsel bir araştırma projesi başlatmış (çok yeni değil, birkaç senedir devam ediyor). Projenin amacı, ilk insanların Afrika’dan diğer kıtalara hangi yolları izleyerek dağıldığını ve günümüzdeki insan topluluklarının bulundukları yere nasıl geldiklerini, ve birbirlerine olan bağlantısını araştırmak. Bu arada insanların maymunlarla ortak atası olduğu gerçeğine ek olarak, Dünya üzerindeki bütün insanların Afrika’dan çıktığı da artık kesin olarak biliniyor. İnsan DNAsı üzerinde yapılan araştırmalar, bu atalarımızın 60 bin yıl önce Afrika’dan çıkıp bir göç yolculuğuna başlamış olduğunu gösteriyor. Örneğin, bu atalar ve onların torunlarının torunlarının … torunlarından kimileri geçtikleri yerlerde kalmış, kimileri yola devam etmiş. Genographic projesi kapsamında ise, bilim insanlarından oluşan bir ekip dünyanın çeşitli bölgelerindeki insan topluluklarından kan örnekleri toplayıp DNA’larını inceliyor ve “İnsanın Yolculuğu” haritasını çıkarıyor. Çıkardıkları harita şöyle bir şey (edindikleri tüm bilgileri içermiyor, bir örnek sadece):

resim National Geographic‘ten

Eğer siz de çooook eski zamanlardaki atalarınızın yolculuğunu merak ediyorsanız, Genographic’in web sitesinden 99.95 ABD dolarına bir paket satın alabilirsiniz.

Projeyi birkaç yıl önce ilk duyduğum andan beri kendime bu paketi almak istiyordum, ama o ekonomik ferahlık anı bir türlü gelmiyordu. Sonunda gözümü kararttım, kredi kartı borcu demedim, aldım. Bir biyolokum olarak kendi DNAm ile ilgili bana bilgi verecek her şey ağzımı çılgınlar gibi sulandırıyor. Madem binlerce yıl önce yaşamış atalarım nerelerden geçip de bugün Türkiye’de yaşadıkları yere gelmişler bunun bilgisine DNA üzerinden ulaşabilme şansım var, tabi ki öğreneceğim.

Paketin içinden bir poster, bir CD, bir takım teşekkür mektuplarının yanı sıra,

…DNA’mı, kutudaki yanak kazıma çubuğu ve deney tüpü vasıtası ile kendilerine nasıl gönderebileceğimi anlatan kullanım kılavuzu çıktı.

Solda ağzınıza sokup yanağınızdan hücreleri kazıyan çubuğu, sağda ise bu çubuğun hücreleri toplamış olan pamuklu ucunun konulacağı bir sıvının bulunduğu tüpü görüyorsunuz. Tüpün üzerinde, bana gönderilen paketin benim anonim kalmamı sağlayan barkodu ve numarası var. Hücreler Genographic’e gönderildikten sonra bütün işlemler bu numara üzerinden yürüyor. Paketi satın aldığınızda içinden hangi numaranın çıkacağı proje tarafından bilinmediği için, siz sonuçları açıklamazsanız, kimse sizin sonuçlarınızla sizi ilişkilendiremiyor. (Hani olur da kimse bilmesin isterseniz).

Ve fekat ben sonuçlarımı sizlere burdan birkaç haftaya açıklayacağım (Çinli filan çıkarsam bi düşünebilirim). Siteden takip ettiğim kadarıyla DNA’mı hücrelerden ayrıştırmışlar (DNA isolation) fakat henüz incelemeye başlamamışlar:

resim National Geographic‘ten

Bu testin sonucu bana yüzde kaç Türk, yüzde kaç Kürt, yüzde kaç Faslı, yüzde kaç Fransız (biliyorum var biraz) olduğumu söyleMEyecek. Zira bu projenin amacı daha geniş zamana yayılmış olan bilgileri incelemek (yani atalar Afrika’dan çıkıp Orta Asya’ya gitmiş mi onu öğreneceğiz sanırım). Fakat artık DNA testleri ile etnik kökenin öğrenilmesi de mümkün (yüzdeler şeklinde olmuyor ama!). Ne kadar garip bir şey bu değil mi? Yani altı üstü, minnacık hücrenin içinde paketlenmiş bir molekülün bu kadar çok bilgi içermesi, beni hala hayrete düşürüyor.

DNA, senin hastasıyım… (Bu cümle yazılırken fonda Emrah’tan Aşığım Ben Sana şarkısı… çalmıyordu, ama çalabilirdi de).

 • Share/Bookmark

12 Yorum »

 1. lady lazarus said,

  Şubat 16, 2009 @ 06:36

  Süper :D bu testi ben de yaptırsam yüzde 100 çingene olup olmadığımı öğrenebilir miyim? hastasıyım :D atalarımın hare krişna diyarından, efenim Racastan mı Jaipur mu neredense möö kaç yılında çıkıp ta Balkanlara konuşlandığını öğrenmek istiyorum :D ya da bana bu kesin etnik kökeni bildirecek bi test var mıdır?

  Şimdi sana bu testin sonucunda zınk diye “çinlisin kardeşim” ya da “seni gidi maori dölü” diye bi şey gelmeyecek sanırım de mi? dil gruplarındaki gibi Hint-Avrupa, Ural-Altay ya da Sami benzeri genel, ortalama bi sonuç mu verecekler?

 2. mormomlati said,

  Şubat 16, 2009 @ 10:46

  ben tahminde bulunmak isterim nede olsa bedava ;
  % 44.25 Afrika
  % 17.89 Kafkasya
  % 10.55 Orta Asya
  % 20.45 Anadolu
  % 6.86 Uzakdoğu

 3. Atilla Aktuna said,

  Şubat 17, 2009 @ 12:45

  Efendim,

  Ben özellikle sizin araştırmacı bilim insanı kişiliğinizden etkilendim bu yazıda. (Bkz: Emrah’ın 3 şarkısı ve linkleri)

  İlk fotoğraftaki kişileri de “kardeşlerimiz” olarak nitelemenizi önce şaşkınlıkla karşıladım. Sonrasında gelen “cücük beyinli” tanımlamanızla şaşkınlığım geçti.

  Yahu bu cücük beyinli değil, beyinsizlere ne söylense az!

  Köpeğe saygılarımı sunuyorum.

  Not: DNA sonuçlarınızı merakla bekliyorum.

 4. Düygü said,

  Şubat 17, 2009 @ 13:01

  lady lazarus, hayır öyle bir sonuç gelmeyecek. Yukarıda National Geographic’ten alıntıladığım resimdeki gibi bir harita gelecek sanıyorum. Bakalım gelsin hepbirlikte göreceğiz. Ona göre ısmarlayıp ısmarlamamaya karar verebilirsiniz. Bu arada İnternet üzerinden satın alınabilecek başka etnik köken testleri de mevcut. Daha ayrıntılı bilgi veriyor olabilirler. (Çok da emin değilim, bu işin bilimsel yönünü de anlatmak istiyorum aslında buradan vaktim olursa). Fakat daha pahalı olduklarına rastladım. Bunun bir sebebi, Genographic’in hali hazırda IBM filan gibi sponsorlarının olması, o yüzden paketi daha ucuza satıyor olmaları olabilir.

  Bu arada Genographic’ten bu paketi alınca, sonuçlarınızın bu bilimsel araştırmaya katılması da söz konusu eğer siz onaylarsanız :) Ne güzel değil mi?

  Atillacığım, beyinler cücük de olsa, hiç olmasalar da, bu adamlarla kardeşiz işte ne yapalım :)

 5. cagatay said,

  Mart 8, 2009 @ 17:29

  Merenin sayfasindan buraya ulastim ve cok hosuma gitti. bos bir vaktimde butun yazilarinizi tabiki ilgimi cekerse okurum. ama cekecegini dusunuyorum. Neyse bende diger arkadaslar gibi sonuclari merak etmekteyim. Belki sonuclardan cok, cikabilecek degisik varyasyonlar beni heyecanlandiriyor. belki kendimde deneyebilirim. neyse cok ozel degilse sonuclari yayinlarsaniz sevinirim. dusuk cumleler ve imla hatalarindan dolayi kusura bakmayin.

 6. Barış Purut said,

  Mart 26, 2009 @ 12:36

  Eyvah eyvah, Mahsun Kırmızıgül duyarsa çok kızacak. Emrah’ın değildi bu şarkı :) Söylemişse bilemem ancak…

 7. Baris Ozyurt said,

  Mayıs 17, 2009 @ 04:46

  paket geri geldi mi yengecigim? Afrika’ nin hangi kabilesindenmissiniz? Cok merak ediyorum gelen raporu, merak ettigim sizin kokeniniz degil tabi, basit bir uygulamayla kokenin nereye kadar takip edilebildigi :-)

 8. “Kriptografi Gördüm”, Wunjo… » Çinli miyim? 我中文? said,

  Mayıs 17, 2009 @ 14:30

  [...] Genographic projesine göndermiş sonuçları da sizinle paylaşacağımı söylemiştim. (O yazı burada.) Üzerinden aylar geçti, sonuçlar da bana ulaşalı aslında epey bir zaman oldu ama ben bir [...]

 9. potasyum_manganat said,

  Haziran 28, 2011 @ 06:31

  nice biloglar gördüm aslında yoktular… ve nice biloglar gördüm hiçbirinden bu bilogu okuduğum kadar zevk alıp, birşeyler öğrenmedim… lö leziz , lö mikemmel!

 10. Duygu said,

  Haziran 28, 2011 @ 06:57

  :))) Çok teşekkür ederim ki ama!

 11. Barış said,

  Aralık 6, 2013 @ 05:23

  “Bu arada insanların maymunlarla ortak atası olduğu gerçeğine ek olarak, Dünya üzerindeki bütün insanların Afrika’dan çıktığı da artık kesin olarak biliniyor”

  yapmayın lütfen tüm bunlar teoriden başka bir şey değil,tamam anladık darvinistsiniz ama biraz tarafsız olmaya çalışın ve her teoriyi bilimsel gerçek olarak kabul etmeye kalkmayın arada çok fark var.

 12. Barış said,

  Aralık 6, 2013 @ 08:13

  paylaştığınız fotoğraf paint terk bir çalışma olmuş,böyle sahte fotoğraflarla kişileri suçlamaya ne hakkınız var,hem hani böyle haplogrup veya mtDNA araştırmaları etnisiteyle ilgili değil ortaka atalarla ilgiliydi? öyleyse niye atalarının ermeni kürt olduğunu öğrenseler akılları başlarına gelir mi diyorsunuz.karar verin etnikçi ırkçımısınız değilmisiniz?

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın