Bir ülkenin bilim dergisi de sansürlenirse…

Ortaokul son sınıfı yeni bitirdiğim yazdı. Yaz tatillerinde hep gittiğimiz Burdur’da, akşamları yaşıtlarımla Bimtaş denilen çay bahçesinde oturur sohbet ederdik. Bu akşamlardan birinde bisikletime atlayıp Bimtaş’a vardığımda, arkadaşlarımın masasında benden birkaç yaş büyük, gözlüklü ve tanımadığım bir çocuk da oturuyordu.

Çocukla ilgili olay şuydu: Fen Lisesi’ni o sene kazanmıştı, çok akıllı olduğu her halinden belliydi, sohbet sırasında yeri geldikçe araya bilimsel bilgiler sıkıştırıyor, masadaki diğerleri onunla inek diye dalga geçiyor, o ise buna aldırmayıp anlayışlı ve sakince gülümsüyor, Amerikalıların dediği gibi “cool” bir şekilde oturuyordu.

Bu işe hasta oldum. O anda kendi kendime, “ben de aynı bu çocuk gibi olmak istiyorum” diye düşündüğümü gayet net hatırlıyorum. (Yoncimik yerine bu çocuğu rol modeli seçmiş olmamın oldukça talihli bir hareket olduğu aşikar).

Her ay başında gazete bayilerine koşup Bilim ve Teknik Dergisi almam, TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları’nı okumaya başlamam bu şekilde gerçekleşti. Adını bile bilmediğim, artık görsem hatırlamayacağım o çocuk benim kahramanımdı. Ama beni bilime bağlayan, bilim insanı olma hayallerimi perçinleyen, içimdeki bilim hayvanını besleyen, yıldız kaydığında “aaaa göktaşının atmosferle sürtünmesinden dolayı ortaya çıkan ışımaaaa!!!!” derken dilek tutmama vakit kalmamasına sebep olan asıl kahramanım Bilim ve Teknik Dergisi idi. Artık okumuyorum ama bu dergi ile büyüyen herkes gibi benim için çok özel bir yeri olageldi.

Ama şunu eklemeliyim Bilim ve Teknik Dergisi benim için, sadık bir okur için ifade ettiğinden daha çoğunu ifade ediyor. Kendi başıma Türkiye’nin hayvanat bahçelerini kurtarmaya kalktığımda ve bu işte bana destek olsa olsa Bilim ve Teknik olur dediğimde, yüzümü kara çıkarmadılar. Bana ilk kez New Scientist’tan bilimsel bir yazı çevirme fırsatını tanıyıp, daha sonraları çok severek yapacağım çeviri işi konusunda yolumu açan da o dönemde derginin genel yayın yönetmeni olan Raşit Gürdilek idi. Şimdi ben büyüdüm, ülkemin yalnız, mahzun ve bilimden yoksun bırakılmış güzel insanları gelişmiş ülkelerdeki insanlar kadar bilimsel kaynaklara (bir nevi, devletin sağlamadığı eğitim eşitliğine) sahip olsunlar diye boş zamanlarımı Evrimi Anlamak sitesinin çeviri işlerine koşarak harcıyorum. Bir anlamda borcumu ödemeye çalışıyorum.

Ben ve benim gibi nice insanın bilim eğitiminde, bilimi sevmesinde adeta bir mihenk taşı olan bu dergi, Mart sayısında Darwin’in 200. doğum günü ile ilgili dosyayı kapak yapmak istediğinde ne oldu biliyor musunuz?

SANSÜRLENDİ!

Radikal Gazetesi’ndeki habere göre:

Darwin ve evrim teorisiyle ilgili kapak ile yazıları gören Cebeci, Derginin Yayın Yönetmeni Çiğdem Atakuman’a sert tepki göstererek dosyayı dergiden çıkarttırdı. Dergi ‘ikinci konu’ olan ‘Küresel ısınma’ temasıyla çıkarken, Yayın Yönetmeni Atakuman’a görevden alındığı sözlü olarak iletildi.

Haberin tamamı burada.

Sevgili ülkemin sevgili gençleri, sizden öncekiler olan biteni oturup izleyip uğunmakla yetindiler. Bari siz elinizi bir taşın altına koyun.

Sokağa dökülüp kızgın bir kitleye dönüşmekten ve kavga etmekten bahsetmiyorum. Bir iş için gönüllü olmaktan, şikayet etmeyi bırakıp yanlış olduğunu düşündüğünüz bir şeyi düzeltmek için somut adımlar atmaktan bashediyorum. Bildiğiniz bir şeyi sizin gibi eğitim olanağı olmamış birilerine öğretmekle başlayabilirsiniz. Gönüllü öğretmen olun, birilerine okuma yazma öğretin. Böyle bir organizasyon yoksa siz başlatın.

Bugün Darwin sansürleniyorsa, yarın kim bilir neler göreceğiz?

Televizyon seyretmeyin. Bi’şey yapın!

 • Share/Bookmark

141 Yorum »

 1. nazim keven said,

  Mart 10, 2009 @ 01:50

  hey gidi benim yanliz ve guzel ulkem hey, bilim teknigi de sansurlesinler bakalim…ben tubitakta bir sansur mekanizmasi oldugundan yillarca suphe etmistim zaten, misal eskiden yillarca dawkins’in gen bencildir’inin ikinci baskisini yapmamakda israr etmislerdi ki benim okugum tubitak kitaplari icinde gen bencildir acik ara en etkili en ikna edici en zihin acici en insanin ufkunu genisleten kitapti…evrimle bi alip veremedikleri var o cok belliydi…

  hareket gecmek bir birey olarak bir seyler yapmak temmennilerine yurekten katiliyorum, ve harbiden vur kir parcala degil oku ogren ogret paylas verilmesi gereken mesaj…bilim teknik veya turkiyedeki gazeteler dergiler kurumlar hepsi yozlasti kadrolasti…artik insanlarin oralarda pek bir mucadele alani kaldigina inanmiyorum….neyse ki gerek de yok…henuz fark edemedikleri sey dunya ve internet cok buyuk bir degisim icinde…bir iki yila kadar dergilerin kartellesmis basinin isi biticek, insanlar haberlerini makalelerini tamamen sosyal medyadan takip edicekler…ve sosyal medyayi sansurlemek hic de kolay olmayacak…gecen gun misirda sosyal medyanin nasil aktif bir bicimde ogrenci hareketleri olusturmada ve insanlari bilinclendirmede kullanidigi ile bir yazi okuyordum da, bayildim…devlet bir elemanin sitesini bloke ediyor, eleman siteyi baska bir adresten mirrorliyor…devlet o adresi de bloke ediyor, eleman baska bir adresten mirrrorliyor…her adres degisikligi facebook gruplarindan veya twitterdan aninda bir ton ogrenciye duyuruluyor….cok eglenceli bir kacma kovalamaca ve devletler bunu fazla fazla hakediyor….bir gosteride polis elemanin birini tutukluyor, cep telefonu ile cekilen tutuklama goruntuleri aninda twitter uzerinden dunyaya geciyor, bu sefer internet uzerinden cocugun serbest birakilmasi icin super baski ve polis serbest birakmak zorunda kaliyor….gosterilerde ne zaman polis siddet uygulamaya kalksa kalabaliktan cep telefonlari yukseliyormus havaya, hepsinin kamera acik, polis tabi ne yapicagini sasiriyor….yine gozaltilar, hapis cezalari uyguluyorlar guclerini yettigine tabi diger insanlari korkutmak icin, ama gercekten internet gercek dunyadan cok farkli bir duzlem…

  velhasil, bilim teknigi sansurlemelerine uzuluyorum, ama bir yandan da guluyorum: en azindan ellerini ogrenmis olduk, bu adamlar tubitak i bile sansurleyebiliyorlar, yani is basa duser. madem onlar yayinlamayacak, ben de kendi blogumda ve baska bloglarda evrimle ilgili biraz daha fazla yazip cizeyim bari bu sene :)

 2. beyza said,

  Mart 10, 2009 @ 04:36

  Bu ulkemizin hazin bir gercegi sanirim… Ne zaman farkli dusuncelere saygi gostermeye baslayacagiz yada ne zaman bu dusuncelerden korkmamayi ogrenecegiz acaba? Gecen sene de http://www.richarddawkins.net sansurlenmisti. Hatta siteye girerseniz “banned in Turkey” diye ayrilmis bir bölum bile gorebilirsiniz (zekice bir davranis, takdir ediyorum kendilerini). TUBITAK gibi bir kurumun bile siyasetin icine dustugunu gormek artik uzuyor insani.
  Bir kac gundur acaba yeni yazi gelmis mi Biyolokum’dan diye sitene goz atiyordum. Amacim uslubun sayesinde biraz da olsun gulmekti… Dusunmeye sevk ettin, guzel de oldu.

 3. koray löker said,

  Mart 10, 2009 @ 04:46

  Son sansürlenişiydi bu BvT’in… Bundan sonra zaten koyunlar tarafından çıkarılacağı için gerek bile kalmayacak…

  Çünkü efsane editörü Raşit (valla yayıncılığı bilemem, ama adamın havası, aurası bir karizmatik gerçekten) ve TÜM yayın kadrosu Tübitak’tan istifa ettiler…

  Fakat, bu dergiye hasret çekeceğiz demek değil tabii ki, buyrun sizi NTV Bilim dergisine alalım. Tam kadro eski BvT çalışanları tarafından hazırlanan dergi, Ankara coğrafyası açısından “bir yan binada” hayatına yeni bir isimle devam edecek…

  Açıkçası çocukluğumuzun zamanındaki ilişkiler üzerinden bakarsak, bugün yeni çocuklara bilim sevdirmeyi de Tübitak değil, NTV yayınlarından biri becerebilir diye düşünüp teselli bile olabiliriz (ya da kendimi kandırıyorum, o kurumun arkasında olmayışı çok şey kaybettirebilir derginin yapısına, gerçi şu anki hali herhalükarda değil ama…)

  Fakat koca Tübitak’ın Başbakanlık merasına dönüşü n’olacak, o çok tartışmalı işte…

 4. Arif Bayırlı said,

  Mart 10, 2009 @ 10:37

  Sansürcü ve akıl-mantık-bilim düzleminden uzak devlet anlayışının yansımasını nihayet görebildik Tübitak Bilim ve Teknik’te de. Derginin gecikmesi ve yan tarafta NTV Bilim’in onca içerik ve görsellikle piyasaya çıkmışken, Bilim ve Teknik’in “Küresel İklim Değişikliği” gibi klişe bir başlık ve bir avuç yazı ile yayınlanması kafamı karıştırmıştı zaten. 2009′un başından beri Astronomi Yılı için “yüksek sesle” yayın yapan bu dergi Darwin yılına gelince çekimser kalıyor.. Ne acı, ama bir o kadar da tanıdık…

  Bir süredir pozitif bilimin aktarılması konusunda bu zihniyetle karşı karşıya olduğumuz gerçeği beni her geçen gün yaralıyordu, bu da üstüne eklendi…Harika..

 5. Enis said,

  Mart 10, 2009 @ 11:02

  Bilimsellikten uzak bir BvT yaratma çabasında başarılı oldular gibime geliyor.

  Sessiz kalmak, sadece ekmeklerine yağ sürmek olur.

  Ne kadar üzücü bir durum.

 6. Betul said,

  Mart 10, 2009 @ 13:05

  Ne kadar uzucu bir durum gercekten de, hele boyle ulkemizden uzakken ki bu gordugumuz goruntu daha da fazla koyuyor bana. Sanki icinde huzur olmayan evini terk edersin de, bahcede kendine gelmeye calisirken iceriden gelen sacma sapan kavga gurultuleri dinlerken huzunlenirsin. Turkiye bizim ulkemiz, bahcesinde boyle umutsuzca saga sola bakiniyoruz sanki bizler de. Birseyler yapmali. Bizden baska kimsesi kalmadi bu ulkenin.

 7. Meren said,

  Mart 10, 2009 @ 13:46

  Bu aslinda bir firsat.

  Ben neredeyse sevinecegim sansurlenmis olmasina.

  Sansurlenmese idi, kac kisi, 15.000 kisi mi okuyacakti Bilim ve Teknik’in o sayisini? Peki bu kisilerin yuzde kaci Darwin’i daha once duymamis insanlar olacakti?

  Simdi ise medyada yer alan populer bir hadiseye donustu olay. Tabi bunu hukumeti elestirmek icin firsat kollayan gunluk aptal gazetelerinin ve tv kanallarinin son derece sig bir sekilde ele aliyor olmasi uzucu, fakat bunun bile bir cok insani Internet’te “dur bakayim su isin asli ne imis” diye arastirma yapmaya itecegini dusunuyorum.

  Bu yuzden bu firsati iyi degerlendirip bu mevzu ile ilgili twitter’da, facebook’ta, kisisel gunluklerde, her turlu sosyal network’te en azindan bir iki kelime edip insanlari dogru kaynaklara yonlendirmek gerekli. Gidip Harun Yahya’nin kitaplarindan degil Evrim Caliskanlari’ndan ogrenmeli insanlar bu isin ne oldugunu.

  Bakarsiniz bu da yanimiza kar kalir, belki bu sefer de biz dustugumuz yerden bir avuc toprakla kalkariz.

  Selamlar.

 8. menaar said,

  Mart 10, 2009 @ 16:12

  hiç şaşırmadım vallahi, çünkü burası Türkiye, burası yasaklar bölgesi, çünkü burda özgür düşünmek, özgür giyinmek yasak, “kendin” olmak yasak, blogunda özgürce yazmak, youtube a girmek yasak… neden? birileri blogunda birşeyler söyledi, youtube hesabına istediği videoyu koydu diye. ha noldu, pireye kızan yorgan yakan Türkiye, tavşan olan, dağa küsen, dağın haberinin bile olmadığı Türkiye… bir dergi istediği kapağı koyamamış nolur ki, olur böyle şeyler, çünkü burası Türkiye… sen amerikada bunlardan biraz uzak kalmışsın duygu, burda çok doğal böyle şeyler, o yüzden hiç yadırgamıyorum.

 9. riemann said,

  Mart 10, 2009 @ 16:29

  meren, yazdıklarını okuyunca ne geldi aklıma.. sözlük yazarı olan bizler (sen ben düygü, varsa başkaları) dönüşümlü olarak her gün TSİ günün ilk saatlerinde evrim teorisi, darwin e yasak vs. gibi ilgi çeken, tık alan, günde onlarca entry girilen ve dolayısıyla sol frame’de sıkça bulunan başlıklara “evrimianlamak.org” adresini de içeren birer entry girsek, böylece o entry 24 saat boyunca o başlığa tıklanınca insanların karşısına çıkan ilk site olsa? benim mesela blogumdaki bi yazıya saat 01.00′de evrim teorisi başlığına birisinin girdiği bi entry yüzünden o gün içinde 1000 kişi girmişti (o güne kadar günlük ziyaretçi rekorum 40 kişiydi) ve o gün sanırım evrim teorisi başlığı taş çatlasa 30 entry yapmıştı. biz daha spekülatif başlıkları bulup onlara dayarız entryleri.. spekülatif başlık dediğin şey bi gün öncesinden belli ediyo kendini zaten.. nası fikir? benim aktivizm anlayışım da ne garipmiş be..

 10. riemann said,

  Mart 10, 2009 @ 16:39

  bi de bu yazının taglerinden olan “üzüntü ve muz kabuğu” sanırım hiçbir yazıya bu kadar cuk oturmamıştı.. :))

 11. meren said,

  Mart 10, 2009 @ 18:40

  riemann’cığım, aslında haklısın. Fakat sözlüğe ulaşan insanlar zaten belli konularda aydın ya da aydınlanmak için gerekli kaynaklara nasıl ulaşacaklarını bilen insanlar, dolayısıyla dediğin ne kadar verimli olur bilemiyorum (hatta korkarım bir noktada antipatik bile olabilir :)).

  Ben ekşi sözlük gibi bir yerde cahillik yapan kişinin, içinde bulunduğu durumun bir “tercih” olduğunu, kolay kolay değiştirilemeyeceğini ya da değiştirmek için harcanacak emeğe değmeyeceğini düşünüyorum neredeyse. Fakat yine de ekşi sözlük de dahil olmak üzere mümkün olan her platformda -ortamın etik sınırlarını zorlamadan- bu işin propagandasını yapmak gerektiğine sonuna kadar inanıyorum.

  Radikal’in yorumlarına baktım, her yerde “evrimci arkadaşlar fosillere baksın da kendilerine gelsinler” diyen insanlar var. Uzun bir süre başka alternatif olmadığından dolayı üç beş etkili martavala kendisini kaptırmış bu insanlara ulaşmak için, onlara bizlerden önce ulaşanların ortaya koyduğu efordan fazlasını ortaya koymak gerekecek.

  İş Internet’in sunduğu kaynakları sömürmekse bizimle başa çıkabilecek pek kimse olduğunu sanmıyorum açıkçası. Öte yandan yaşanan bu son hadise bir şeyler yapmanın ne kadar gerekli olduğunu apaçık gösteriyor.

 12. Enis said,

  Mart 10, 2009 @ 20:17

  “insanların atasının maymun olduğunu söyleyen insanlar şimsi size soruyorım neden atanız olan günümüzün maymunları evrim geçirip insanlaşamıyor yoksa onlar geri zekalımı? ”

  Yazım hatalarına dokunmadan, Hürriyet’in haber yorumlarından buraya taşıdım.

  Böyle bir cehaletle daha sistematik mücadele edilmeli bence, ekşi sözlükle yapılacak şey değil.

  “TÜBİTAK olarak işimiz gücümüz yok sansürle mi uğraşacağız? Çok açık söyleyeyim, kimse bundan bir ideoloji okumaya çalışmasın. Bizim Darwin ile ne kavgamız olabilir. Adamcağız ölmüş gitmiş.”

  Keşke yukarıdaki alıntıyı da haber yorumlarından taşımış olsam, ama ne yazık ki üsttekini söyleyen bir bakan.

 13. Betul said,

  Mart 10, 2009 @ 22:27

  Daha sistematik derken yapilabilecek olan Duygu’nun dedigi ile baslar sanirim. Yani dort koldan saldirmamiz lazim. Bugun Sirbistanli bir arkadasimla bu konuyu konusuyorduk. Kendisi de vakti zamaninda ulkesinde Darwin’in mufredatlardan tamamen kaldirildigini ve yasaklandigini soyledi. “Biliyor musun kac ayni aldi bilim insanlarinin bu bloku kaldirmasi” dediginde nasi hissettim tarif edemem. Yani kac ayini almis da uzulmus dusunun, boyle bir konu icin aylarca ugrastik ama sonra kazandik diye gururla anlatirken (hakli olarak) bizim bu durumlara yillardir maruz kaldigimizi, ama hala bir arpa boyu yol gidemedigimizi soyleyemedim elbet. “Sagol kardes” diyebildim.

  Ulkeyi ayaga kaldirirsak bir sey yapamazlar. Bu sey boyle biseydir. :) Tek basina birsey ifade etmez ama aslinda ne buyuk seydir derdi Devekusu Kabere’de Metin Akpinar. Yani bizim de yapmamiz lazim bu seylerden. Cunku bu insanlar “nasil olsa kimse farketmez, bisey olmaz” mantigi ile yapiyor bu sansurleri. Turkiye’nin bir fanusta oldugunu, dis dunya baglantisini olmadigini zannediyorlar. Iste boyle olmadigini, artik bir imparatorluk olmadigimizi, bir dunya duzenine ait oldugumuzu ve yapilan her davranisin bir bedeli oldugunu bu arkadaslara hatirlatmak lazim.

 14. Betul said,

  Mart 10, 2009 @ 22:28

  ““Biliyor musun kac ayni aldi bilim insanlarinin bu bloku kaldirmasi…” bu cumledeki ayni = ayini olacak, ilginc bir yazim hatasi olmus, affola :)

 15. Betul said,

  Mart 10, 2009 @ 22:40

  Bu arada, (Duygu kusura bakma, duzeltme imkani olmadigimdan yukarida gonderdigim yaziya eklemeler yapip duruyorum) benim de “dunyayi ayaga kaldirmaktan” kastim sokaklara dokulup olaylar cikarmak degil :) Bilim caginda egitim ile bilmeyen birinin elinden tutmak ile mumkun bunlar. Hele o genc beyinler, o cocuklar… O ogrenmek isteyen, heyecanli kitle. Iste en cok bundan kiziyorum, 9 yasindaki kardesimin acip okuyacagi bir bilim kaynagi olmamasina kiziyorum..

  Belki bunu da yapmak lazim. “Cocuklar icin Evrimi Anlamak” :)

 16. Selman Yavuz said,

  Mart 10, 2009 @ 23:22

  Öncelikle Herkese Merhabalar,

  Aslına bakarsanız ben bu konunun gazetelere taşınmış olmasını, bu konunun siyasallaştırılması olarak görüyorum.Darwin nasıl siyasal bir malzeme olurmuş diyorsanız anlatayım.

  Çocukluğumuzda maymunların atamız olduğu konusunu konuşurduk, bunlar bize tabiri caize yüklenmiş bilgilerdi ve ilkokuldan beridir tekrarlıyorduk,Gel zaman git zaman bir grup adam gelip bize bunun siyasal bir malzeme haline getirildiğini anlattı.
  Belgeseller izletti,filmler seyrettirdi, kitaplar okuttu.
  İlk geçlik çağlarında bizler bunca bilgi karmaşasından ötürü yamulduk, ve inandık. çünkü daha mantıklı ve kanıtlanmış gibi gözüküyordu.
  Darwin ve evrim konusunun hitlerden tutunda maoya kadar zamanın diktatörlerine malzeme olduğunu öğrendim mesela, buna göre insanların sınıflandırıldığını ve henüz evrimini tamamlamamış(!) insanların köle olarak kullanıldığını.
  Bu işin bir de dini boyutu var ki buna hiç girmiyorum bile.

  Çok zaman geçti bunları dinlediğimiz günün üstünden.
  Bakıyorumda çocukluğumda nasıl bir bilgi yığınına sokulup bazı şeylere inandırılmışsam, bu adamlarında bana yaptıkları buydu, ha mantıklı ha saçma bunun bir önemi yok.
  Olaya objektif bakabilmek adına bu konularda gerçekten bilgi sahibi insanların yazdıklarını okuyorum, sizin yazdıklarınızıda birkaç siteden takip ediyorum.Evrim anlayışınızın, araştırmalarınızın ve yazılarınızın kafamdaki evrim teorisinin siyasal ağırlığını dengelediğini hissediyorum.
  Bunun için Teşekkür ederim.
  Gördüğüm manzara bu konunun gazeteler tarafında, siyasi bakış açıları ve kutuplar üzerinde bir malzeme olduğudur, bilimsellikten uzak taraftar mantığıyla savunuluyor yada kötüleniyor oluşudur.

  Ben Küresel ısınma konulu bir yazıyı, Darwinin 200. yılından daha değerli buluyorum.Bilim ve Teknikde Kuantum konulu bir kapak görsem, dergiyi bulana kadar eve dönmüyorum.abarttım tamam :)

  Sansür konusunda Tübitak ve Bilim ve Teknik ekibinin bu konunun meraklılarına ve takipçilerine mantıklı ve anlaşılır cevaplar verebileceğine inanıyorum, her ne kadar takipçisi olmasamda bunun neden yapıldığına dair bilim teknik dergisine mail yazdım, cevap alırsam paylaşacağım.
  Bu tür bir konunun, bu şekilde gündeme gelmesiyle son dönemde yapılan Tübitak araştırmalarının ve açıklanan faydalarının gölgelendiğini hissediyorum.

 17. meren said,

  Mart 11, 2009 @ 00:37

  Sevgili Selman Yavuz,

  Gördüğüm manzara bu konunun gazeteler tarafında, siyasi bakış açıları ve kutuplar üzerinde bir malzeme olduğudur, bilimsellikten uzak taraftar mantığıyla savunuluyor yada kötüleniyor oluşudur.

  Bu sözlerine katılıyorum. Fakat dönen bu oportünist kepazeliğin içinden “iyi” bir şeylerin çıkabileceğini de hesaba katmalısın. Her ne kadar siyasi bir çekişme halini alır gibi olan her mevzunun bir ucundan Hürriyet ve diğer zırtapozlar, bir ucundan da Vakit ve diğer zırtapozlar tutuyor olsa da onların çıkardığı yaygara sayesinde bir şeylerin “varlığından” haberdar olan bir kitle var. Gözlerinin önünde gerçekleşen bu çekişmeye maruz kalan kitlenin içindeki akıllı insanların işi bir adım öteye götürüp bir şeylerin -senin yaptığın gibi- aslını öğrenmeye çalışacağı ihtimaline inanıyorum ben. Bu yüzden o meraklı kitleyi doğru kanallara yönlendirmeye çalışmak lazım. Diğer türlü senin de dediğin gibi bu manzara bilimsellikten uzak taraftarların oynadığı bir diğer piyes olarak kalır.

  Ben Küresel ısınma konulu bir yazıyı, Darwinin 200. yılından daha değerli buluyorum.

  Küresel ısınma konulu bir yazı da değerli tabi, fakat Nature’dan tut Science’a, Scientific American’dan tut New Scientist’a kadar elle tutulur tüm bilimsel içerikli dergilerin geçtiğimiz sayılarında kapak yaptıkları bu mevzunun Türkiye’de bu kadar alenen ört bas edilebildiğini görmek bence Darwin’li kapaktan da, küresel ısınma ile ilgili kapaktan da daha önemli: içinde bulunduğumuz acıklı durumu fark etmemiz için bir değil bin Bilim ve Teknik kapağı heba olsun, nedir ki.

 18. Meren’in Fotoğraf Günlüğü » Blog Archive » Bir Sansür Hikayesinin Düşündürdükleri said,

  Mart 11, 2009 @ 02:38

  [...] Löker’in yazdığı iki ayrı eleştirinin dergi moderasyonu tarafından sansürlenmesi. Bilim ve Teknik Dergisi’nin Darwin ile ilgili kapağının sansürlenmesi olayına imza atan zihniyetten çok uzak olduğuna inanmadığım bir zihniyetin bu kadar yakınlarda [...]

 19. tanla said,

  Mart 11, 2009 @ 14:39

  Guzel ulkemin guzel fikirli insanlari ve ulkeme faydali bulduklari yasaklari.. nereye kadar..
  Uzun araliklarla gerceklesen sansurler milliyetci kalibina sigdirilip goz boyanirken,, yurdum genci “ama bak su linkle ulasabiliyoruz biraz uzun is ama olsun..” diyerek masumca sansure pabucunu ters giydirdigini dusunuyor ve hala yerinde oturup parmak sallamaya devam ediyor..
  Kaliplar gorundugunden daha hizli kapatirken goruz acisini, daha bir ilimli olmaya basladi herkes.Hayret. Simdi bir bilim dergisi, bilim basligiyla sansur uyguluyor yine bir bilim ogesine..Enteresan…

  Bende bu olayi su link sayesinde ogrendim .. himm ise yarar mi bilmiyorum..denemekte yarar var.

  http://odtuevrimesahipcikiyor.wordpress.com/

 20. Ceren said,

  Mart 12, 2009 @ 08:17

  TUBİTAK’ın konuyla ilgili açıklaması:

  http://www.tubitak.gov.tr/home.do;jsessionid=CDB1040E0F69D448EEE1BA79ACA61DCE?ot=5&rt=&sid=0&pid=0&cid=13654

  Açıkcası, devlet kurumu tarafından çıkartılan bir dergide, Dr. Atakuman’ın kimseye bilgi vermeden, 3 gün içerisinde kafasına göre içerik ekleyip bastırtabileceğine ben pek inanmadım. Öte yandan “evet biz Darwin’i sansürledik” demelerini de beklemiyordum.
  Mart sayısını almamakla birlikte, “Darwin” sayısını sabırsızlıkla bekleyeceğim.

 21. eda said,

  Mart 12, 2009 @ 15:02

  Düygü merhaba,

  Seni blog aracılığıyı tanımış ve çok sevmiş birisi olarak her ay çıkmakta olan ve benim de olabildiğince katkı sağlamaya çalıştığım kültür-sanat-yaşam dergimiz-karga mecmua- için Darwin yılı münasebetiyle bir röportaj yapmak istesem, ne dersin, vaktin olur mu?

  Sevgiler

  Karga mecmua hakkında daha fazla bilgi için http://www.kargamecmua.org

 22. Atilla Aktuna said,

  Mart 13, 2009 @ 03:02

  Yavaş yavaş, adım adım, sindire sindire…

  Nasıl olsa bu da unutulacak değil mi?

  Her şey değişiyor :(

 23. Enis said,

  Mart 14, 2009 @ 02:41

  ….

  Atakuman, önceki gün TÜBİTAK’a çağrılarak, Başkan Prof. Dr. Nüket Yetiş’e bilgi verilmek üzere iç denetim görevlilerince 4-5 saat süreyle sorgulandığını söyledi.

  ’Beni yok saydılar’

  Atakuman, “Suçlama veya aklama araştırması değildi. Olayın nasıl olduğunu sordular, anlattım. TÜBİTAK’ın yazılı açıklamasında anlattıklarımın yer alacağını sandım. Ancak benimle konuştukları sırada açıklama yaptılar ve görüşlerime hiç yer verilmedi” dedi

  ….

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11207244.asp?gid=229

 24. Alperen said,

  Mart 14, 2009 @ 07:45

  Sn. Çiğdem Atakuman’ın konuyla ilgili açıklaması:

  http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=926035&Date=14.03.2009&CategoryID=77

  Açıklamanın doğru olduğunu varsayarak yazıyorum;

  Darwin sayısını bekleyeceğim ancak Tübitak’ın açıklaması inandırıcı gelmediği için çıkacağından emin değilim. Çıksa bile Tübitak’ın açıklamasındaki samimiyetsizlikten ötürü içerik olarak doyurucu olacağını zannetmiyorum, umarım yanılırım. En kötüsü “Bilim ve Teknik” ve “Tübitak” a karşı bir güvensizlik problemi yaşıyorum, dergiyi artık almasam mı diye düşünüyorum ama doğru bir tepki olup olmadığına emin değilim, içimden bir ses bu sansürcülerin işine gelir diyor.

 25. netci said,

  Nisan 2, 2009 @ 12:24

  bilgi için teşşekürler yüreginize sağlık

 26. fatih said,

  Nisan 6, 2009 @ 14:26

  selam ben sizin bildiğiniz manada örümcek kafalı biriyim,sansür olayı tabiki mantıksız keşke bir orta yol bulunsa idi ne güzel olurdu,şunu hep merak etmişimdir bilim ve din ne zaman birbirine küstüler,ve niçin küstüler tabiki sansürlenmesinin altında yatan sebep din değilse nedir bence sorun burada

 27. Duygu said,

  Nisan 6, 2009 @ 14:48

  Fatih Bey,

  Yazdığınız yorumun tarzından hiç de örümcek kafalı biri gibi duyulmuyorsunuz :) (Zaten böyle bir yakıştırmayı ben buradaki herhangi bir okur için hiç yapmadım sanıyorum, yapmışsam ayıp etmişim, ama kimseyi böyle yargılamamaya çok özen gösteriyorum).

  Bu blogda aslında ben uzun zamandır anlatmaya ve bir orta yol bulmaya çalışıyorum. Ama gerek dindar kesimden gelen arkadaşların, gerekse bu blogun pek kıymetli okuyucularının böyle bir uzlaşma için pek çaba gösterdikleri söylenemez.

  Bilim ve din yapısal olarak birbirinden o kadar farklı ki, insanlara her ikisini de kabullenmek istiyorlarsa bunu yapmanın yolunu öğretmek gerekiyor sanırım. Bilim sürekli yeni sorulara cevap arıyor, dinin ise kurallarının yazıldığı bir kitap var, bu kurallar yeni gelişmelere ters düşüyor gibi göründüğünde insanlar paniğe kapılıyorlar.

  Ama uzun zaman süreçlerine baktığımızda, insanlık dünyanın yuvarlak olduğunu kabullenmekte de zorlanmıştı, fakat bugün bunu kabul etmeyen bir insana deli derler. Ben açıkçası şu an insanların evrim kuramına gösterdikleri tepkinin de böyle bir tepki olduğunu düşünüyorum. Bilim ve din yüzeyde birini kabul ediyorsak diğerini edemeyiz gibi görünse de, insanlar kavga etmeyi bırakıp orta yol bulmayı isteselerdi, geçmişe bakıp daha önce yapılmış hatalardan ders alsalardı, mutlaka barışçıl bir çözüm bulunurdu.

  Fakat zaten insanlığın en temel sorunu da bu değil mi? Yani geçmişte yaptığımız hangi hatadan ders aldık ki din ve bilim konusundaki hatalarımızı tekrarlamayacağız?

  Kısaca, din ve bilimin birbirine küsmesinin sebebi insanların futbol takımı taraftarı olmayı, takım tutup birbiri ile kavga etmeyi sevmesi malesef.

  Selamlar,

  Duygu

 28. erk ekin said,

  Nisan 9, 2009 @ 17:37

  selam biyolokum. siteyi bu gece keşfettim ve çok sevdim. sitenin her satırı düşünsel anlamda benim yoluma paralel. şimdi sitede cevabını bulamadığım bir soru yöneltmek istiyorum.
  evrim kuramı, ya da daha çok bilinir adıyla evrim teorisi aslında teoriden çok ispatlanmış bir kanun olsaydı dindar arkadaşlarımız sinirlenirler miydi, küçük ya da büyük çaplı herhangi bir savaşa vesile olur muydu bu durum? aslında ntv bilim’de de geçtiği gibi besbelli kanıtlanmış gerçek bir bilim evrim, fakat acaba sonuna teori sözüğünün gelmesi başka güçlerin elinde mi? çok merak ettiğim ama cevabı hakkında ufaktan da tahmin yürütebildiğim bir sorudur, fikrinizi merak ettim. :)

 29. B. Duygu Ozpolat said,

  Nisan 9, 2009 @ 19:33

  Teori kelimesinin dilimizde (ve İngilizce’de de) iki kullanımı var:

  Birincisi günlük dilde teori. “Fikir” yerine kullanılıyor. Örnek: “Gündelik hayat teorileri” “Benim aslında bu çocuğun kaybolmasıyla ilgili bir teorim var.” vesaire… (Yani fikir yürütüyorsak, konu üzerinde de biraz düşünmüşsek, bunu teori olarak sunuyoruz.)

  İkincisi bilimsel bir kavram olarak teori (bu arada teori ve kuram aynı anlama geliyor). Bilimde teoriler, belli doğa olaylarını açıklayan ve pek çok bilimsel deney ve gözlem ile sağlamlık kazanmış mekanizmalardır diyebiliriz. Bunlar sadece “fikir”den ibaret değildir. Teoriler yeni bulgular ve gözlemler ışığında yeniden şekillenebilir. Zaten bilimin özü budur.

 30. Sansur: Beni alma onu al « Prensese Mektuplar said,

  Ocak 4, 2010 @ 13:03

  [...] Birincisi mutlaka duymussunuzdur Tubitak’in Bilim Teknik Dergisinin kapagina uygalidigi Darwin sansuru. Ikincisini Turkiye blogosferini takip eden birisi degilseniz belki duymamissinizdir, Fotoritim [...]

 31. netflimizle said,

  Ocak 28, 2010 @ 12:16

  Kısaca, din ve bilimin birbirine küsmesinin sebebi insanların futbol takımı taraftarı olmayı, takım tutup birbiri ile kavga etmeyi sevmesi malesef. tamamen katılıyorum..

 32. zehra said,

  Nisan 20, 2010 @ 08:16

  merhabalar..sitenize (özellikle odtü anılarınızı özlemle paylaşarak) göz atma fırsatı buldum ve çok beğendim..emeğinize sağlık..bilim ve din, benim görüşüme göre, hayatı anlamlandıran formlar..birinin diğerine galip gelmesi beklentisi tarihsel süreçte hep olagelmiş. kilisenin baskısı batıyı bilime yaklaştırırken, diğer dinlerin bu süreçteki etkinliği daha az araştırma konusu olmuş. tabii ki bunda batının bilime kaynaklık edici rolü yadsınamaz. herşeyi bilimle açıklayabilir miyiz, evet açıklayabiliriz ama sanırım bir yanımız eksik kalır. eğer inandığımız değerler, inanç sistemi bize hayat karşısında daha dik durabilme (her koşulda) imkanı verebilecek argümanlara sahipse ya da “ruhumuza dokunuyorsa”, bence bu argümanlara dayanan bya da dayanmaya çalışan insanları ötelememek gerekir. kimbilir, belki birgün bizlerde o argümanlara ihtiyaç duyabiliriz.

 33. Raymondnek said,

  Temmuz 6, 2023 @ 13:10

  Healy company offering novelty in the world of healthcare – Healy wave device, which heals illnesses at all levels – energy, mental and physical. Based on the creed of quantum physics, using progressive knowledge and developments in the area of psychology and physiotherapy. Portative home doctor who painlessly successfully treats and counteracts onset of sicknesses – most diverse spectrum, more than 5 thousand, and catalogue is growing. Partial list of treatment softwares – digital su-Jock, digital homeopathy, digital herbal medicine, digital flower therapy, digital health nutrition and diet, i-ging, Schuessler salts, Alaskan gem elixirs, Australian bush flowers, macrobiotics, manual therapy elements, to in -depth meditation and relaxation programs.

  View More

 34. فیلم روز said,

  Ağustos 4, 2023 @ 09:38

  I have read so many articles regarding the blogger lovers except this article is really a fastidious article, keep it up.

 35. filmroz said,

  Ağustos 4, 2023 @ 13:49

  Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day.

 36. CNC machine manufacturer said,

  Ağustos 22, 2023 @ 09:28

  I have fun with, result in I found exactly what I used to be having a look for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 37. stripper jobs near me said,

  Ağustos 23, 2023 @ 15:28

  I am really impressed with your writing talents as well as with the layout on your weblog. Is that this a paid topic or did you modify it your self? Anyway keep up the nice high quality writing, it is uncommon to peer a nice weblog like this one these days..

 38. starting a payment processing company said,

  Ağustos 24, 2023 @ 07:26

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 39. how to start a payment processing company said,

  Ağustos 24, 2023 @ 09:17

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. But think about if you added some great images or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this blog could undeniably be one of the very best in its field. Wonderful blog!

 40. orange county strippers said,

  Ağustos 25, 2023 @ 14:02

  I also believe that mesothelioma is a extraordinary form of cancer malignancy that is often found in those previously exposed to asbestos. Cancerous tissue form inside the mesothelium, which is a protective lining that covers many of the body’s organs. These cells usually form within the lining from the lungs, mid-section, or the sac that encircles the heart. Thanks for giving your ideas.

 41. las vegas female strippers said,

  Ağustos 25, 2023 @ 14:23

  With every little thing that appears to be developing throughout this subject matter, all your opinions are actually quite refreshing. Having said that, I beg your pardon, because I do not give credence to your entire suggestion, all be it exciting none the less. It seems to me that your comments are actually not entirely justified and in simple fact you are yourself not really wholly confident of the point. In any event I did enjoy reading through it.

 42. Tarot Card Readings said,

  Ağustos 26, 2023 @ 10:15

  I do agree with all the ideas you have presented in your post. They are very convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 43. SMD LED said,

  Ağustos 26, 2023 @ 13:18

  I was just seeking this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 44. iso merchant services said,

  Ağustos 26, 2023 @ 19:00

  I?ll right away grab your rss feed as I can’t find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me know so that I could subscribe. Thanks.

 45. articol seo said,

  Ağustos 28, 2023 @ 04:27

  very nice post, i definitely love this website, keep on it

 46. bokep indo said,

  Ağustos 28, 2023 @ 13:06

  Thanks for the ideas you are giving on this web site. Another thing I want to say is the fact that getting hold of some copies of your credit rating in order to check out accuracy of any detail may be the first action you have to accomplish in credit improvement. You are looking to thoroughly clean your credit history from detrimental details flaws that damage your credit score.

 47. situs bokep said,

  Ağustos 29, 2023 @ 20:31

  Wonderful work! This is the type of info that should be shared around the internet. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 48. 奈飞中文 said,

  Ağustos 30, 2023 @ 05:11

  Thanks for your posting. One other thing is when you are marketing your property by yourself, one of the difficulties you need to be alert to upfront is when to deal with home inspection reviews. As a FSBO home owner, the key concerning successfully moving your property along with saving money in real estate agent income is expertise. The more you know, the smoother your property sales effort might be. One area that this is particularly significant is home inspections.

 49. Saltwater Fishing Rod manufacturer said,

  Ağustos 30, 2023 @ 08:15

  Hey! I simply would like to give a huge thumbs up for the nice info you will have here on this post. I can be coming again to your weblog for extra soon.

 50. Magnetic Assemblies said,

  Ağustos 31, 2023 @ 00:38

  My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be what precisely I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of the subjects you write regarding here. Again, awesome weblog!

 51. stripper near me said,

  Ağustos 31, 2023 @ 14:01

  I have really learned newer and more effective things from the blog post. One other thing I have seen is that typically, FSBO sellers will certainly reject anyone. Remember, they’d prefer not to use your providers. But if an individual maintain a steady, professional partnership, offering guide and staying in contact for about four to five weeks, you will usually be capable to win a meeting. From there, a house listing follows. Thanks

 52. best android mobile phone under rupees 15000, said,

  Ağustos 31, 2023 @ 20:24

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 53. iso vs payment processor said,

  Eylül 1, 2023 @ 00:31

  Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, would test this? IE still is the market leader and a good portion of people will miss your magnificent writing due to this problem.

 54. delta dunarii said,

  Eylül 1, 2023 @ 09:29

  cazare cu ponton pescuit

 55. 英国代写会不会被查 said,

  Eylül 2, 2023 @ 12:41

  Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a leisure account it. Look advanced to far brought agreeable from you! However, how could we communicate?

 56. 加拿大计算机代写 said,

  Eylül 2, 2023 @ 16:25

  I was just seeking this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 57. how to start a payment processing company said,

  Eylül 2, 2023 @ 22:18

  I’m curious to find out what blog platform you are working with? I’m having some minor security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

 58. bokep jepang said,

  Eylül 3, 2023 @ 06:43

  Good day! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 59. flat chested nude pictures said,

  Eylül 3, 2023 @ 07:00

  Appreciating thee persistebce youu put into your website and detailed information yoou present.
  It’s goood tto come across a log evfery once iin a while that isn’t the same olld rewhashed information. Wonrerful read!
  I’ve bookmarked your siute and I’m addinhg yourr RSS feed to myy Google account.

 60. Anton said,

  Eylül 3, 2023 @ 07:02

  Howdy just wanted tto gice yyou a bridf heads up and let you
  know a few of thhe pictures aren’t loadsing correctly.
  I’m not sjre whhy but I thin its a linking
  issue. I’ve tried it in twwo differeht browsers annd both
  show thhe same outcome.

 61. from this source said,

  Eylül 4, 2023 @ 07:45

  I have read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create such a magnificent informative website.

 62. Live Singapore said,

  Eylül 4, 2023 @ 08:50

  One thing I’d really like to say is that car insurance cancelling is a terrifying experience and if you’re doing the correct things as a driver you simply won’t get one. Lots of people do have the notice that they are officially dumped by their own insurance company they then have to scramble to get more insurance after having a cancellation. Low-cost auto insurance rates tend to be hard to get after having a cancellation. Understanding the main reasons for auto insurance cancellation can help individuals prevent sacrificing one of the most vital privileges available. Thanks for the suggestions shared through your blog.

 63. plasma pyrolysis system manufacturer said,

  Eylül 6, 2023 @ 04:24

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any recommendations for newbie blog writers? I’d really appreciate it.

 64. plasma pyrolysis system manufacturer said,

  Eylül 6, 2023 @ 04:45

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?

 65. how to become a credit card processing agent said,

  Eylül 6, 2023 @ 22:15

  Nearly all of whatever you assert is supprisingly accurate and it makes me ponder why I had not looked at this in this light previously. Your article truly did switch the light on for me personally as far as this subject goes. However at this time there is one particular position I am not too comfy with so while I make an effort to reconcile that with the main theme of your position, allow me see what the rest of the visitors have to say.Very well done.

 66. rtp slot gacor hari ini said,

  Eylül 7, 2023 @ 13:47

  Wow, fantastic weblog structure! How long have you ever been blogging for? you make running a blog glance easy. The full look of your website is great, let alone the content!

 67. led batten lights said,

  Eylül 8, 2023 @ 12:50

  Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 68. Jackbiz said,

  Eylül 9, 2023 @ 02:26

  finasteride 0.1

 69. crushonai said,

  Eylül 10, 2023 @ 01:10

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 70. start a credit card processing company said,

  Eylül 10, 2023 @ 12:54

  Somebody essentially lend a hand to make critically articles I might state. That is the very first time I frequented your web page and so far? I surprised with the analysis you made to make this actual submit amazing. Excellent activity!

 71. credit card processing business start-up said,

  Eylül 10, 2023 @ 15:35

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 72. video porno said,

  Eylül 12, 2023 @ 08:05

  Hello my friend! I want to say that this post is amazing, nice written and include approximately all significant infos. I?d like to see more posts like this.

 73. https://learnician.com/kz/ru said,

  Eylül 13, 2023 @ 12:47

  Things i have observed in terms of personal computer memory is the fact there are requirements such as SDRAM, DDR etc, that must fit in with the specifications of the mother board. If the personal computer’s motherboard is kind of current and there are no main system issues, updating the storage space literally will take under an hour. It’s one of the easiest pc upgrade methods one can picture. Thanks for sharing your ideas.

 74. Rainbow water said,

  Eylül 14, 2023 @ 07:25

  I found the post to be highly good. The shared information are greatly appreciated

 75. art deco said,

  Eylül 14, 2023 @ 10:56

  Mybudgetart.com.au is Australia’s Trusted Online Wall Art Canvas Prints Store. We are selling art online since 2008. We offer 1000+ artwork designs, up-to 50 OFF store-wide, FREE Delivery Australia & New Zealand, and World-wide shipping.

 76. istana99 slot said,

  Eylül 14, 2023 @ 15:15

  There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain nice factors in options also.

 77. 인천출장마사지 said,

  Eylül 15, 2023 @ 04:10

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 78. Limo in uae said,

  Eylül 15, 2023 @ 05:27

  I found the post to be highly good. The shared information are greatly appreciated
  Regards

  Chauffeur service in Dubai

 79. telegram每次登录都需要验证码吗 said,

  Eylül 15, 2023 @ 05:28

  Good blog post. A few things i would like to add is that computer memory should be purchased in case your computer still can’t cope with whatever you do by using it. One can put in two RAM boards containing 1GB each, in particular, but not one of 1GB and one of 2GB. One should check the manufacturer’s documentation for one’s PC to make certain what type of ram is essential.

 80. casinon utan svensk licens said,

  Eylül 17, 2023 @ 02:15

  Thanks for sharing your ideas in this article. The other factor is that any time a problem takes place with a computer motherboard, people should not go ahead and take risk connected with repairing that themselves for if it is not done right it can lead to irreparable damage to the entire laptop. It is almost always safe to approach a dealer of that laptop for that repair of that motherboard. They’ve technicians who definitely have an know-how in dealing with mobile computer motherboard complications and can have the right analysis and perform repairs.

 81. (Promotional products supplier|Promotional products supplier china|Promotional products manufacturer} said,

  Eylül 18, 2023 @ 06:22

  I realized more something totally new on this weight reduction issue. 1 issue is a good nutrition is vital whenever dieting. A massive reduction in bad foods, sugary meals, fried foods, sugary foods, pork, and white-colored flour products may perhaps be necessary. Holding wastes parasites, and toxic compounds may prevent ambitions for fat-loss. While selected drugs in the short term solve the issue, the unpleasant side effects are usually not worth it, and so they never offer you more than a short lived solution. This is a known fact that 95 of dietary fads fail. Thank you for sharing your notions on this web site.

 82. residual income from digital payments said,

  Eylül 18, 2023 @ 07:36

  Its like you read my mind! You seem to grasp so much about this, such as you wrote the guide in it or something. I think that you can do with some p.c. to power the message home a little bit, but other than that, that is fantastic blog. An excellent read. I will definitely be back.

 83. velvet matte lip gloss said,

  Eylül 19, 2023 @ 19:48

  As I web-site possessor I believe the content material here is rattling great , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

 84. starting a credit card processing company said,

  Eylül 20, 2023 @ 11:25

  Another thing is that when evaluating a good internet electronics shop, look for online shops that are constantly updated, maintaining up-to-date with the most current products, the very best deals, and helpful information on services and products. This will ensure you are dealing with a shop which stays atop the competition and provide you what you should need to make knowledgeable, well-informed electronics expenditures. Thanks for the vital tips I’ve learned through the blog.

 85. fiserv ISO Program said,

  Eylül 20, 2023 @ 15:22

  Hello there, simply become aware of your blog via Google, and found that it’s really informative. I?m gonna be careful for brussels. I will be grateful for those who proceed this in future. Many people will likely be benefited out of your writing. Cheers!

 86. 서귀포출장마사지 said,

  Eylül 21, 2023 @ 22:43

  I wanted to take a moment to express my gratitude for the wealth of invaluable information you consistently provide in your articles. Your blog has become my go-to resource, and I consistently emerge with new knowledge and fresh perspectives. I’m eagerly looking forward to continuing my learning journey through your future posts.

 87. 7 segment LED display said,

  Eylül 23, 2023 @ 07:57

  After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any approach you can remove me from that service? Thanks!

 88. Minoo Welding Gun said,

  Eylül 23, 2023 @ 08:41

  One more thing. I believe that there are numerous travel insurance web sites of dependable companies that allow you enter holiday details and acquire you the prices. You can also purchase the particular international travel insurance policy on the internet by using the credit card. All that you should do will be to enter all travel information and you can be aware of the plans side-by-side. Simply find the plan that suits your allowance and needs and after that use your credit card to buy the item. Travel insurance on the web is a good way to check for a respectable company pertaining to international travel cover. Thanks for discussing your ideas.

 89. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 18:17

  http://interpharm.pro/# discount canadian pharmacy
  order meds from canada – internationalpharmacy.icu A trusted voice in global health matters.

 90. 출장안마 said,

  Eylül 24, 2023 @ 00:18

  I simply wanted to convey how much I’ve gleaned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s abundantly clear that you’re committed to providing valuable content.

 91. Fortnite hacks said,

  Eylül 24, 2023 @ 14:49

  Out of my investigation, shopping for consumer electronics online may be easily expensive, nonetheless there are some how-to’s that you can use to obtain the best offers. There are usually ways to obtain discount discounts that could help to make one to come across the best consumer electronics products at the smallest prices. Interesting blog post.

 92. Thomasfut said,

  Eylül 24, 2023 @ 17:46

  acheter medicament a l etranger sans ordonnance Pharmacie en ligne livraison gratuite Pharmacie en ligne livraison 24h

 93. 출장안마 said,

  Eylül 25, 2023 @ 01:27

  Your positivity and enthusiasm are undeniably contagious! This article brightened my day and left me feeling inspired. Thank you for sharing your uplifting message and spreading positivity among your readers.

 94. 출장마사지 said,

  Eylül 25, 2023 @ 01:43

  Your storytelling prowess is nothing short of extraordinary. Reading this article felt like embarking on an adventure of its own. The vivid descriptions and engaging narrative transported me, and I eagerly await to see where your next story takes us. Thank you for sharing your experiences in such a captivating manner.

 95. 출장안마 said,

  Eylül 25, 2023 @ 06:38

  Your positivity and enthusiasm are truly infectious! This article brightened my day and left me feeling inspired. Thank you for sharing your uplifting message and spreading positivity to your readers.

 96. starting a credit card processing business said,

  Eylül 25, 2023 @ 06:56

  Through my notice, shopping for electronics online may be easily expensive, but there are some tricks and tips that you can use to acquire the best deals. There are constantly ways to uncover discount discounts that could make one to buy the best electronic products products at the smallest prices. Good blog post.

 97. White label payments said,

  Eylül 25, 2023 @ 07:26

  Thanks for the new things you have exposed in your writing. One thing I’d prefer to discuss is that FSBO connections are built after some time. By bringing out yourself to owners the first saturday and sunday their FSBO is definitely announced, prior to a masses begin calling on Mon, you produce a good connection. By giving them tools, educational materials, free reviews, and forms, you become a strong ally. By taking a personal fascination with them along with their predicament, you make a solid relationship that, oftentimes, pays off as soon as the owners opt with an agent they know as well as trust – preferably you actually.

 98. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 18:09

  https://farmaciaonline.men/# farmacia online piГ№ conveniente

 99. Kaylah Schaefer said,

  Eylül 25, 2023 @ 18:48

  It’s rare to find a blog that combines entertainment and valuable insights. This one does it seamlessly!

 100. 출장안마 said,

  Eylül 26, 2023 @ 11:17

  Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 101. bokep jepang said,

  Eylül 26, 2023 @ 15:34

  It’s appropriate time to make a few plans for the long run and it is time to be happy. I have learn this publish and if I may I wish to counsel you few fascinating things or tips. Maybe you could write subsequent articles referring to this article. I desire to learn even more issues approximately it!

 102. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 18:07

  https://pharmacieenligne.icu/# Pharmacie en ligne fiable

 103. 출장안마 said,

  Eylül 27, 2023 @ 13:12

  Your dedication to sharing knowledge is unmistakable, and your writing style is captivating. Your articles are a pleasure to read, and I consistently come away feeling enriched. Thank you for being a dependable source of inspiration and information.

 104. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 00:41

  acheter sildenafil 100mg sans ordonnance

 105. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 09:30

  http://edapotheke.store/# online apotheke deutschland

 106. 출장마사지 said,

  Eylül 28, 2023 @ 11:03

  Your dedication to sharing knowledge is unmistakable, and your writing style is captivating. Your articles are a pleasure to read, and I consistently come away feeling enriched. Thank you for being a dependable source of inspiration and information.

 107. 출장마사지 said,

  Eylül 28, 2023 @ 11:56

  I’ve found a treasure trove of knowledge in your blog. Your dedication to providing trustworthy information is something to admire. Each visit leaves me more enlightened, and I appreciate your consistent reliability.

 108. 출장마사지 said,

  Eylül 28, 2023 @ 12:05

  This article resonated with me on a personal level. Your ability to connect with your audience emotionally is commendable. Your words are not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 109. 제주출장안마 said,

  Eylül 28, 2023 @ 12:08

  I just wanted to express how much I’ve learned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s evident that you’re dedicated to providing valuable content.

 110. 창원출장마사지 said,

  Eylül 28, 2023 @ 12:31

  I’ve discovered a treasure trove of knowledge in your blog. Your unwavering dedication to offering trustworthy information is truly commendable. Each visit leaves me more enlightened, and I deeply appreciate your consistent reliability.

 111. link bokep said,

  Eylül 28, 2023 @ 16:54

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 112. 제주출장마사지 said,

  Eylül 29, 2023 @ 03:24

  I couldn’t agree more with the insightful points you’ve made in this article. Your depth of knowledge on the subject is evident, and your unique perspective adds an invaluable layer to the discussion. This is a must-read for anyone interested in this topic.

 113. 창원출장마사지 said,

  Eylül 29, 2023 @ 03:31

  I am continually impressed by your ability to delve into subjects with grace and clarity. Your articles are both informative and enjoyable to read, a rare combination. Your blog is a valuable resource, and I am sincerely grateful for it.

 114. video porno said,

  Eylül 29, 2023 @ 07:18

  https://unanews.in/e0a4aae0a58de0a4b0e0a4a6e0a587e0a4b6-e0a4b8e0a4b0e0a495e0a4bee0a4b0-e0a494e0a4b0-e0a4afe0a582e0a4aae0a580e0a4b8e0a580e0a48fe0a4b2/

 115. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 11:00

  https://edapotheke.store/# online apotheke versandkostenfrei

 116. Nikhil Kerr said,

  Eylül 29, 2023 @ 20:30

  The depth of this article is astonishing. Well researched and well written.

 117. 출장안마 said,

  Eylül 30, 2023 @ 00:56

  This article is a true game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions hold incredible value. I’m eagerly anticipating implementing them. Thank you not only for sharing your expertise but also for making it accessible and easy to apply.

 118. 제주출장안마 said,

  Eylül 30, 2023 @ 01:03

  Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 119. 창원출장안마 said,

  Eylül 30, 2023 @ 01:12

  I’m genuinely impressed by how effortlessly you distill intricate concepts into easily digestible information. Your writing style not only imparts knowledge but also engages the reader, making the learning experience both enjoyable and memorable. Your passion for sharing your expertise shines through, and for that, I’m deeply grateful.

 120. 제주출장마사지 said,

  Eylül 30, 2023 @ 23:36

  I just wanted to express how much I’ve learned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s evident that you’re dedicated to providing valuable content.

 121. 창원출장안마 said,

  Eylül 30, 2023 @ 23:52

  Your passion and dedication to your craft radiate through every article. Your positive energy is infectious, and it’s evident that you genuinely care about your readers’ experience. Your blog brightens my day!

 122. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 15:02

  Their medication therapy management is top-notch. world pharmacy india: india pharmacy – online shopping pharmacy india

 123. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 23:24

  indian pharmacy paypal: india online pharmacy – india pharmacy

 124. cayman kitchen custom interior said,

  Ekim 2, 2023 @ 02:40

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!

 125. 출장안마 said,

  Ekim 2, 2023 @ 04:32

  Your passion and dedication to your craft radiate through every article. Your positive energy is infectious, and it’s evident that you genuinely care about your readers’ experience. Your blog brightens my day!

 126. 제주출장마사지 said,

  Ekim 2, 2023 @ 04:35

  Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 127. 창원출장마사지 said,

  Ekim 2, 2023 @ 04:39

  Your passion and dedication to your craft shine brightly through every article. Your positive energy is contagious, and it’s clear you genuinely care about your readers’ experience. Your blog brightens my day!

 128. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 14:24

  Setting global standards in pharmaceutical care. buying prescription drugs in mexico: pharmacies in mexico that ship to usa – purple pharmacy mexico price list

 129. Michaeldes said,

  Ekim 2, 2023 @ 14:37

  canadian pharmacy online: vipps approved canadian online pharmacy – reputable canadian online pharmacies

 130. how to become a credit card processing company said,

  Ekim 2, 2023 @ 16:06

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 131. 제주출장안마 said,

  Ekim 2, 2023 @ 22:50

  I’ve found a treasure trove of knowledge in your blog. Your dedication to providing trustworthy information is something to admire. Each visit leaves me more enlightened, and I appreciate your consistent reliability.

 132. 창원출장마사지 said,

  Ekim 2, 2023 @ 22:55

  Your blog has rapidly become my trusted source of inspiration and knowledge. I genuinely appreciate the effort you invest in crafting each article. Your dedication to delivering high-quality content is apparent, and I eagerly await every new post.

 133. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 00:32

  india pharmacy: reputable indian pharmacies – top 10 pharmacies in india

 134. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 14:04

  They have expertise in handling international shipping regulations. online shopping pharmacy india: best online pharmacy india – indianpharmacy com

 135. Psychedelic Tapestry said,

  Ekim 3, 2023 @ 14:41

  http://www.factorytapestry.com is a Trusted Online Wall Hanging Tapestry Store. We are selling online art and decor since 2008, our digital business journey started in Australia. We sell 100 made-to-order quality printed soft fabric tapestry which are just too perfect for decor and gifting. We offer Up-to 50 OFF Storewide Sale across all the Wall Hanging Tapestries. We provide Fast Shipping USA, CAN, UK, EUR, AUS, NZ, ASIA and Worldwide Delivery across 100+ countries.

 136. how to become a credit card processing company said,

  Ekim 3, 2023 @ 19:59

  Hi, i think that i noticed you visited my weblog thus i got here to ?return the want?.I am attempting to in finding things to improve my site!I assume its good enough to use some of your concepts!!

 137. 제주출장안마 said,

  Ekim 3, 2023 @ 20:41

  I want to express my sincere appreciation for this enlightening article. Your unique perspective and well-researched content bring a fresh depth to the subject matter. It’s evident that you’ve invested considerable thought into this, and your ability to convey complex ideas in such a clear and understandable way is truly commendable. Thank you for generously sharing your knowledge and making the learning process enjoyable.

 138. 창원출장마사지 said,

  Ekim 3, 2023 @ 20:47

  I can’t help but be impressed by the way you break down complex concepts into easy-to-digest information. Your writing style is not only informative but also engaging, which makes the learning experience enjoyable and memorable. It’s evident that you have a passion for sharing your knowledge, and I’m grateful for that.

 139. Michaeldes said,

  Ekim 4, 2023 @ 02:32

  canadian pharmacy antibiotics: canadian pharmacy no scripts – online canadian pharmacy review

 140. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 03:19

  п»їbest mexican online pharmacies: buying from online mexican pharmacy – mexican border pharmacies shipping to usa

 141. Layne Faulkner said,

  Ekim 4, 2023 @ 06:15

  I appreciate your thoughtful analysis and clear writing. Your posts are always a pleasure to read.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın