Bir süreliğine evde olmayabiliriz (ama siz kapıyı yine de çalın…)

Son üç gündür, labımızda çalışan hemen herkesle birlikte San Antonio’da bir toplantıdaydık. Daha önce bahsettiğim gibi bizim labda kopan kolları, parmakları nasıl uzatabiliriz sorusuna cevap arıyoruz. Yapılan araştırmanın neredeyse tamamı maddi olarak ABD ordusuna bağlı bir birim tarafından destekleniyor. Biz de bu sebeple her altı ayda bir onlara rapor vermek ve yeni fikirleri tartışmak için ülkenin bir yerinde toplanıyoruz.

Bu toplantıların en büyük faydalarından biri, çalıştığımız alanda ses getirmiş işler yapmış ve bu sayede bu projede kendilerine yer bulmuş hocalarla ve öğrencileri ile tanışıp kaynaşma fırsatı sunması. Ben de bu toplantıda bir sürü yeni fikirler edindim, ayrıca son zamanlarda yeterince çalışmadığım hissine kapıldım, haziran sonuna kadar doktora yeterlik sınavı gibi bir sınava girmem de gerektiği için (okul değiştirdiğim için -teknik olarak önceki okulda doktora yeterlik sınavını vermiş olsam da- yeni projeye başladığımdan dolayı yeniden bir sınava girmem gerekiyor) dış dünya ile bağlantılarımı ciddi ölçüde kesmeye karar verdim. Yani haziran sonuna kadar hiç yazmayacağım demiyorum ama daha az yazacağım kesin.

Bu esnada siz şuralara göz atarak harika vakit geçirebilirsiniz:

1) Bir Alman Prensesine Mektuplar: Nefis bir blog. Dünya’nın çeşitli yerlerine dağılmış birkaç yazara ev sahipliği yapan bu blogda, onların yaşadıkları yerlerle ilgili aktardıkları ilginç anılarını, veya hayata, sanata, müziğe, her şeylere dair, ne bileyim işte, adı üstünde, bir  Alman prensesine yazdıkları mektupları okuyun :)

2) Karga Mecmua:  Kadıköy’deki Karga Bar tarafından çıkarılan, büyük bir kısmı gönüllü yazarlardan oluşan, genellikle her ay bir konuyu işleyen harika bir dergi. İstanbul’un çeşitli yerlerinde ücretsiz olarak dağıtılıyor. Sanırım bu aydan itibaren İstanbul dışına da posta ücretini karşılamak amacıyla aldıkları ufak bir abonelik ücreti ile size dergiyi gönderiyorlar. Ama daha da güzeli, derginin İnternet sitesinden bütün sayılarına ulaşabiliyor pdf olarak indirebiliyorsunuz. Derginin Nisan 2009 sayısını edinirseniz içinde ufak bir süprizle karşılaşacaksınız! :)

3) Eh bir de Evrimi Anlamak sitesinin haberleşme listesinden siteye yeni eklenecek yazıları takipte olun. Çok güzel bölümler hazırlık aşamasında!

 • Share/Bookmark

3 Yorum »

 1. Recep Hilmi Tufan said,

  Nisan 21, 2009 @ 07:11

  Bağlantılar için teşekkürler. Güzel şeyler…

 2. Uygar said,

  Nisan 21, 2009 @ 20:05

  Türkiyenin karlı topraklarında biyolog adayı olan ve sadece bu sebepten bile içi kıpır kıpır olan bir genç olarak yazılarınızı takip ediyorum. Dünyanın bir yerinde böyle araştırmaların yapıldığı, bu araştırmaların birileri tarafından desteklendiği ve bir tanesinde sizin olmanız çok sevindirici… Bilim dünyasına çok şey kattığınız aşikar, bir gün beraber çalışmak dileğimle… Yeni maceranızda başarılar.

 3. polente said,

  Nisan 29, 2009 @ 07:44

  PTT’ye güvenebilir mişim demek ki, yaşasın:)

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın