Çinli miyim?

我中文?

Efenim hatırlarsanız çoook uzak atalarımın kimler olduğu merak edip DNA’mı Genographic projesine göndermiş sonuçları da sizinle paylaşacağımı söylemiştim. (O yazı burada.) Üzerinden aylar geçti, sonuçlar da bana ulaşalı aslında epey bir zaman oldu ama ben bir türlü bu konuda yazamadım. Zira aldığım sonucu nasıl yorumlayacağım bilemiyordum, hakkında biraz daha araştırma yapayım diye uygun zamanı bekliyordum, yoğunluktan fırsat olmadı.

Sağolsun Barış bugün “yengeciğim sonuçlar ne oldu” diye yorum girince, daha fazla beklemeden sonuçları paylaşmaya karar verdim. Anladığım kadarıyla da açıklamaya çalışacağım. Bu konuda bilginiz varsa yorum yazıp hata ettiysem paylaşmaktan lütfen çekinmeyin.

Efendim tahminlerim doğru çıktı, anne tarafından Çinliymişim (Wǒ shì Zhōngguó rén :)). (Oysa ki biz, anneannemin her yemekten sonra meyvesini yiyip üzerine bir parça peynir ile “tuzlu kapanış” yapmasından dolayı Fransızgillerden olduğumuzu düşünürdük mon cher! Malheureusement nous ne sommes pas français, mais ce n’est pas grave…).

Sonuçlara göre “Haplogroup F” çıktım.

Yukarıdaki harita benim anne tarafımdan atalarımın Afrika’dan çıktıktan sonra izledikleri yolu gösteriyor.

Bir karşılaştırma olması bakımından yine Türkiye’den bir başka arkadaşımın sonucu şöyle gelmişti (Haplogroup H):

Bu da benim haplogrubumun (F) yakınlaştırılmış hali.

Benim çoooook eski zamanlardaki atalarım, yaklaşık 50 000 yıl önce, Doğu Asya’ya doğru ilerlemeye başlamışlar. Bu haplogrubun büyük olasılıkla Orta Asya’da Hazar Gölü ile Baykal Gölü arasında bir yerlerde ortaya çıktığı düşünülüyor. F haplogrubunun, Asya’da yaygın olan diğer iki grup olan B ve M ile birlikte hemen hemen bütün Doğu Asya’nın kurucu gruplarından olduğu düşünülüyor.

Sağolsun Genographic bu harita sonucunu gösterdiği sayfada bir de o bölgeden (daha doğrusu o haplogruba dahil) kadınlara örnek resimler koymuş. Ben de kendimi ekledim. Bakın burada biraz çekik gözlü çıkmışım. Ama yaşlanınca en çok Kaşmir’li teyzeye benzeme ihtimalim var. (Bu arada bu çekik göz espirilerini ABD’de nasıl ayıplıyorlar anlatamam).

Arkadaşımın grubu olan H haplogrubunun bilgilerine baktığımızda onun sonucu daha mantıklı geliyor kulağa. Zira sitedeki bilgiye göre H haplogrubunun %25′i bugün Türkiye’de yaşıyormuş. Bu grup her ne kadar Batı Avrupa gruplarından sayılsa da doğuya da oldukça yayılım göstermiş. H grubunun Asya taraflarında ortaya çıkışının yaklaşık 30 000 yıl önce, Avrupa’ya varışının da 10 000-15 000 yıl önce olduğu tahmin ediliyor. Tam bir karşılaştırma yapayım:

Afrika’dan çıkan atalardan R grubu haline gelen bir grup, Mezopotamya civarında kız meselesi yüzünden tartışınca, bizim arkadaşın annesigil Kuzeye yönelmiş, annemgiller de Orta Asya’ya doğru gitmişler. Bizim arkadaşın atalar daha sonra Avrupa’ya devam etmiş (yeşil ok), en son da herhalde oradan Anadolu’ya göçen ataları olmalı. Benimkiler F grubu halini aldıkları (kırmızı oklar) Orta Asya’dan Anadolu’ya ne zaman nasıl gelmişler bilmiyorum. Zaten dikkat ederseniz benim bilgilerim 50 000 yıl öncesinden yakına gelmiyor, ama arkadaşın bilgileri görece daha yakın, 10 000 yıl öncesine kadar geliyor. Bu arada muhtemelen 70 000 yıl önce çıkan bu kız meselesi yüzünden bizim ailelerin arası da hala bozuktur, düğünlerde filan karşılaşılınca böyle bi soğuk gerginlik olur.

Peki bütün bu bilgiler nereden geliyor? Şu kadarcık DNA diziliminden:

Yukarıda gördüğünüz 569 bazdan oluşan dizilim benim mitokondriyal DNA’mın bir parçasını gösteriyor. (Peki mitokondriyal DNA nedir? Vücudumuzdaki hücrelerde aslında iki çeşit DNA bulunuyor, birisi çekideğin içinde bulunan ve genom adını verdiğimiz 23 çift kromozomdan oluşan DNA, diğeri ise hücrenin enerji yapan organeli mitokondrinin kendine ait yuvarlak, küçücük ve basit DNA’sı. Bu mitokondriler bize annemizin yumurta hücresinden aktarılıyor -yani vücudumuzdaki bütün mitokondriler anneden geliyor. Bu yüzden anne tarafından ataların izini sürebilmek için mitokondri DNA’sına bakılıyor. Baba tarafından atalar için ise çekirdekteki genomdaki Y kromozomuna bakılması gerekiyor. Haliyle bende Y kromozomu yok, ama baba tarafından ataları öğrenmek için aileden erkek kardeş, baba, amca, amca oğlu, dede (babanın babası) gibi birinin bu testi yaptırması hepimiz için yeterli. Benim sonucum da bizim ailede anneannem ile ortak atası olan bütün kadınlar ve erkekler için geçerli.)

Peki bu dizilim bu bilgiyi edinmemizi nasıl sağlıyor?

İngilizce bilenler için burada çok güzel açıklamış Genographic. Ama ben de üşenmeyip Türkçe anlatacağım:

Gerek bu proje, gerekse başka araştırmalar kapsamında, Dünya’nın çok çeşitli bölgelerinde bir sürü insan popülasyonunun, etnik grupların, bireylerin mitokondri DNA’sını incelemişler ve bir veritabanı oluşturmuşlar. Aynı etnik kökenden gelen insanların dizilimleri birbirine çok benziyor ve benzer mutasyonları (değişiklikleri) içeriyor. Siz DNA’nızı gönderdiğinizde bu 500-600 bazlık bölgenin dizilim analizini yapıyorlar ve veritabınındaki dizilimler ile karşılaştırıyorlar. Yukarıdaki resimde sarı renkle işaretlenmiş olan bazlar, benim DNA’mın standart dizilim ile karşılaştırılması sonucu ortaya çıkan farklılıkları gösteriyor. Bu farklılıkların (bir nevi etiket gibi düşünebilirsiniz bunları) hangi etnik gruplarda olduğuna bakıyor ve benim de o grupla ortak atalardan geldiğim sonucuna varıyorlar.

Örnek:

Aşağıda iki farklı insanın DNA dizilimlerinden bir parça var:

Bu ikisini karşılaştırırsak arada bir baz fark olduğunu görüyoruz:

Rasgele mutasyonlar yüzünden meydana gelen böyle tek bazlık değişikliklere doğada her zaman rastlanıyor (single nucleotide polymorphism).

Bu değişikliğin şu adamda gerçekleştiğini düşünelim:

Bu adamın çocukları, torunları, kısacası bu adamın soyundan gelen herkes bu değişikliği taşıyacaktır:

Fakat insanlar üredikçe, onların DNA’sında da farklı rasgele mutasyonlar ortaya çıkacaktır (mavi ve mor noktalar). Bunlar yeni etiketler demektir. Böylece mavi ve kırmızı noktalı adamın soyundan olan herkes hem kırmızı hem mavi etiketi taşır.

Toplam altı nesil sonra neler olduğuna bakalım:

Elbette bu örnek gerçekte olanın hızlandırılmış ve basitleştirilmiş bir versiyonu. Fakat etnik köken ve çok uzak ataların analizinin nasıl yapıldığı hakkında bir fikir veriyor.

Bu şekilde mitokondri DNA’sının belli bir bölgesindeki dizilim farklılıklarını, o dizilimlerin bulunduğu bölgeye ve etnik gruplara göre sınıflandırıp şöyle bir haplogrup ağacı elde edilmiş. Bunu, dünyadaki bütün insanların (annesel) soyağacı olarak görebiliriz (benim F grubum ile arkadaşımın H grubu mor kısımda görülüyor):

Kendi sonucum ile ilgili son yorumum şu olacak: Muhtemelen Türkiye’den pek fazla insanın dizilimini incelemedikleri için ellerindeki bilgi şimdilik benim atalarımın izini Orta Asya’ya kadar sürebilmeye yetiyor. Fakat dediğim gibi Asya’dan göçe başladıktan sonra nasıl bir yol izlemişler bilemiyoruz, zira dediğim gibi karşılaştırma yapmak için veritabanında yeterince bilgi olmadığını sanıyorum. Ama popülasyon genetikçisi olmadığım için olayı yanlış anlıyor da olabilirim.

Velhasılı kelam, geçenlerde bir yerlerde bu “personal genomics” konusunun bir eleştirisini okumuştum. 23andme ya da Genographic gibi, “DNA diziliminizi çıkarıyoruz!” tarzında hizmetler veren yeni şirket ve projelerin halktan insanlar için gerçekten anlamlı olup olmadığı sorgulanıyordu (dizilimi incelemenin bilimsel önemi elbette sorgulanamaz). Eleştiri, DNA dizilim bilgisini uzman ya da konuya aşina insanların bile yorumlamakta zorlandıkları, halktan insanların ise konuyu tamamen yanlış anlama olasılıklarının çok yüksek olduğuna yönelikti. Açıkçası bu kadar genetik, moleküler biyoloji vesaire bilen bir insan olmama rağmen, ben bile bana gelen bu sonucu yorumlamakta zorlandım (daha doğrusu yukarıda yaptığım yorumlarda hatalı bir şey söylemiş olma ihtimalim var diye hissediyorum). Ama imkanınız varsa yaptırmaya değer, sanırım işin en keyifli yanı testi yaptıran başkaları ile sonuçları karşılaştırarak yorumlamaya çalışmak.

Son olarak, bu etknik köken testleri ABD’de Kızılderili olduğunu kanıtlamak isteyen insanların kullandığı ve yasal olarak da kabul gören bir testmiş. Daha fazla araştırma yapmak isterseniz, etnik köken ve soyağacı araştırmalarının genel ismi Genealogy olarak geçiyor. (Bu arada, Evrimi Anlamak sitesi için de bu konuda bir yazı çevirdik, yayına hazırlıyoruz.)

 • Share/Bookmark

427 Yorum »

 1. bora said,

  Mayıs 17, 2009 @ 14:57

  korkutucu!

 2. pasmcad said,

  Mayıs 18, 2009 @ 09:20

  süper olmuş ya fotoğraf koyman, karşılaştırman :D

 3. Melikeadlıkişi said,

  Mayıs 19, 2009 @ 09:03

  Düygüm, yazını okurken test sonuçlarına şaşırıp (Çinli :) ), neden anne tarafına bakıldığını merak ettiğim anda öğrenip, Kaşmir’li teyzeye benzeme teorine gülüp, çekik göz esprilerini ayıplamayı anlamayıp, bütün bunları karşılaştırmalı süpersonik anlatışına hayran kalıp, testi yaptırmaya fena halde heves ettiğim anda kendimin de Çinli olduğunu öğrendim sayende :))
  Benim yaşlılığım da muhtemelen şöyle olur
  http://www.hafif.org/imaj/nazokiraze/3b0635a927c9.jpg

  hehehehe

 4. B. Duygu Ozpolat said,

  Mayıs 19, 2009 @ 11:30

  Melike Aplam, teoride Gayışlılaaa’dan hacannemizinin soyundan gelen kim varsa bizim ailede, hepimiz anne tarafından kompilemiz Çinliyiz. Senin, Fatoş’un filan “maternal/mitokondriyal DNA” testini yaptırmanıza gerek yok. Ama sizin baba tarafından atalarınızın izini sürmek için Cengiz Amca’ya bir kit alabilirsiniz :)

  Bu arada 50 000 yıl öncesinden bahsettiğimiz için, aslında o zamanlar için insanları Çinli filan gibi tanımlamak yanlış muhtemelen, zaten bir avuç insan dünyanın orasına burasına göç edip beğendikleri yerde kalıyorlardı herhalde. Şu aşamada bi tarihçi, antropolog filan gelse bizim şu sonuçları bi açıklasa ne güzel olur :) Ben sırf bunu anlamak için yıllar sonra elime tarih atlası aldım ama MÖ 900′den öncesini göstermiyor.

 5. B. Duygu Ozpolat said,

  Mayıs 19, 2009 @ 11:34

  Bu arada resme çok güldüm eheheheheh :))))

 6. Melikeadlıkişi said,

  Mayıs 20, 2009 @ 02:29

  Gerçi yaşlanırsam belime kadar uzun, gri saçlarla kızılderili şekli yapmayı düşünüyorum :) ama bu resimdeki ehtiyar da şahane valla ehehe

 7. Ufuk said,

  Mayıs 23, 2009 @ 04:36

  çok güzel bir blogun var , eline sağlık .

 8. Duygu said,

  Mayıs 29, 2009 @ 11:49

  “Türklerin kanında Türklük çıkmadı” başlıklı haber:

  http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=938010&Date=28.05.2009&CategoryID=77

 9. duygunun annesi said,

  Haziran 4, 2009 @ 11:19

  Bu gün öğle yemeğinde annem tatlı yedikten sonra peynir yemek istedi yine..”anne bizim kökümüz fransız değilmiş niye peynir yiyoson ,biz çinliymişiz:))” dedim..Şöyle bi durdu ,düşündüü ve “ya-a ,ben çinli değilim, sen gene bana fransız aysel de,çinlileri hiç sevmem …” dedi..ne dersin bu işe tatliş??:))))

 10. B. Duygu Ozpolat said,

  Haziran 4, 2009 @ 11:25

  Ehehe, ırkçı annanne yav! İnsanın köklerini reddetmesi üzücü bişi tabi :)

 11. Pınar said,

  Haziran 15, 2009 @ 16:42

  Bu mitokondriyel DNA kitaplığından haberim olmasına karşın, böyle kişisel bir test imkanı olduğunu bilmiyordum.. çok ilginç ya.. ne de güzel olmuş bunu paylaşmanız.. elinize sağlık..

 12. Hilal said,

  Haziran 16, 2009 @ 03:40

  Süpper yahuu. tarzına bayıldım. Özellikle Sugar ve Amerika’da yaşadığınız dil problemleri ile ilgili yazına. İllede vatanım di mi? Herhangi bi yerde yabancı olmak çok zor…………………..
  Sevgiler

 13. onur said,

  Haziran 21, 2009 @ 05:36

  Arkadaşınız roman kökenli yani h haplogroup wikipedide hindistanda görülüyor sizinkide tibet , çin vs. yerlerde ben çekik gözlüyüm merak ediyorum acaba natıonal geographıca nasıl gönderebilirim e-mail atarsanız sevirinirim bende yaptırmak istiyorum bu testi

 14. Düygü said,

  Haziran 21, 2009 @ 08:58

  Onur merhaba,

  Aşağıdaki adresten bir paket satın alıp DNA’nı göndermen gerekiyor.
  https://genographic.nationalgeographic.com/genographic/index.html

  Paket malesef pek ucuz değil (100 dolar artı posta masrafları), ama bu hizmeti veren başka yerlere göre daha ucuz bildiğim kadarıyla.

 15. qizilbash386 said,

  Ağustos 22, 2009 @ 16:57

  Malheureusement nous ne sommes pas français, mais c’est ne pas grave.

  Bu cumlede hata var, “c’est ne pas grave” degilde “ce n’est pas grave” olmasi lazim. Ya da konusma tarzi olarak, “ne” tamam sil ki “c’est pas grave” olsun.

 16. B. Duygu Ozpolat said,

  Ağustos 22, 2009 @ 18:46

  Eheh, düzelttiğiniz için teşekkür ederim.

 17. Aytekin said,

  Eylül 4, 2009 @ 21:27

  Sayfanizi çok begendim. Kendim de bir genetik arastirmaci olarak bu konuya ilgiyle bakiyorum. Yanliz bu konuda bir çok hata var, o da insanlarin genetikle milliyeti bir hayli karistirmalari. Bu genetic lineage sadece sizin binlerce yil önceki atalarin nereden yolculuk yaptigini ve orada ne tür genetik degisimlerden geçtiklerini ortaya çikariyor. Duygu senin de atalarin orta asya kökenli oldugu cok açik. Elbet insanlarin bir millete ait olmalari için ayni genetikten olamayacagi çok net. Bu genetik farkliliklar ise sadece 0.01% (SNP olarak gecenler). Insanlar birbirlerine çok benziyor. Yani insanlarin asli afrikadan geliyor. Oradan yola cikip tüm dünyaya yayilmislar. Nereden ve nasil yayilmislar o da bunun arastirmasi. Duygu ise eski oguzlar veya türkmen dedigimiz kavimlerle anadoluya göc eden insanlardan geldigi ve bu göçün de gerçek oldugunun göstergesidir. Yoksa ne isi var uzak dogulunun anadoluda? :)
  Ben Avrupadan yaziyorum.

 18. Düygü said,

  Eylül 7, 2009 @ 21:09

  Aytekin, yorum ve açıklamalar için çok teşekkürler :)

 19. erkan said,

  Ekim 28, 2009 @ 10:34

  sevgili b.duygu özpolat hanım sizinle körler rüya görür mü ? konusunda bir sohbet etmek istiyorum

 20. Deniz said,

  Aralık 11, 2009 @ 09:53

  Bende kendi DNA’mı iGENEA’ya yollamıştım,anne tarafından haplogrubum H(Batı Avrupa) ama baba tarafından Y-DNA’nın sonucu 23 aralık’ta gelecek.

 21. Duygu said,

  Aralık 11, 2009 @ 12:51

  Deniz, Y kromozomu sonucun gelince haber et olur mu? :)

 22. Deniz said,

  Aralık 12, 2009 @ 10:50

  Tamam duygu :) :)

  Bu arada onur,Y-DNA’daki H haplogrubu hint-roman.
  mt-DNA’daki H Germen ve Kelt.
  Annemler de çok sevindi sonuca,biz biliyorduk avrupalı olduğumuzu diye :D :D :D Babam da inanmıyor,bunlar germense ben hintliyim diyor :D

 23. Deniz said,

  Aralık 18, 2009 @ 05:33

  Baba tarafı(Y-Kromozomu) da belli oldu :) I1,İskandinav haplogrubu :)))
  İskandinav çıkmayı hiç beklemezdim,anne tarafı Balkan Göçmeni olduğu için avrupalı bir haplogrup çıkması doğal ama baba tarafı Kafkas kökenli,I1 şaşırttı beni xD

 24. Duygu said,

  Aralık 18, 2009 @ 12:18

  Deniz tekrar merhaba,

  Bu sonuçlar ile ilgili akılda tutmak gereken bir şey var yalnız. Sonuçlar “deep ancestry” yani çok uzak atalatı gösterdiği için, o dönemde bugün aşina olduğumuz İskoç, Çinli gibi uluslar ve etnik kimlikler yoktu (yanlışım var ise bilen biri düzeltsin tabi ki). Yani o zamanlar henüz mağara adamı tipli insanlar dünyada oradan oraya göçüyorlardı diye düşünüyorum. Mesela benim haplogrubum için 30bin yıl öncesinden bashediyoruz.

 25. Deniz said,

  Aralık 23, 2009 @ 04:57

  Bu arada,iGENEA’nın bana yolladığı son maile göre bir karışıklık olmuş ve benim örneğin sonucu başka bir örneğin sonucuyla karışmış :D Doğru sonucuma göre mt-DNA gene H(Avrupalı) ama Y-DNA N.N Ural ve Sibirya’da yaygınmış.

 26. Kaan Atabey said,

  Temmuz 28, 2010 @ 04:18

  Gercekten cok titiz bir blog yazisi. Tebrik ediyor ve tesekkurlerimi sunuyorum

 27. emre said,

  Ağustos 3, 2010 @ 15:24

  slm Düygü ve deniz ikinizden biri yazabilir mi posta vb. işlemler fln toplam kaç TL öderim bu arada deniz çok şanlısın finlilerde görülüyor N haplogrup

 28. Murat E. said,

  Eylül 20, 2010 @ 01:38

  Sayın Duygu Hanım,

  Bir konuda engin bilginize danışmak istiyorum izin verirseniz. Eşim ve ben de girdik bu ben kimim nerden geliyorum olayına. Dün de gelen CD’deki “The Journey of Man”i seyrettik. Bir yerinde Kazakistan’da bir amcayı buluyolar, “tebrik ederiz 2000 yıl önce bütün avrupalıların, asyalıların ve amerikalıların atasının soyundan geliyorsunuz” diye adamı kutluyorlar. Lise seviyesi üzerine okunmuş 2-3 kitapla sınırlı biyoloji bilgimle ben bu adamın ne önemi olduğunu anlayamadım. Zaten bütün avrupalı, asyalı ve amerikalı erkekler bu Kazak amcanın atasından gelen Y kromozonunu taşımıyor mu? Yoksa olay bu amcanın sülalesinin 50000 yıldır aynı yerde yaşıyor olması mı?

 29. Murat E. said,

  Eylül 20, 2010 @ 05:14

  2000 yıl değil, 2000 nesil olacak :)

 30. B. Duygu Ozpolat said,

  Aralık 28, 2010 @ 03:06

  Murat merhaba, CD’deki belgeseli ben de izlemiştim ama çok zaman oluyor, izlediğim zaman bana mantıklı gelmişti. Bir ara tekrar bakıp cevap yazmaya çalışacağım. (Bu cevabı bile yazmamın bu kadar uzun sürmesi tez ile uğraşıyor olmamdan kaynaklandı, çok özür diliyorum).

 31. lale said,

  Nisan 4, 2011 @ 06:58

  merhaba duygu, blog yazın çok faydalı olmuş teşekkürler. bu mitokondriyal testten ben de yaptırdım ve Haplogroup H çıktım, senin arkadaşının grubundan. yalnız daha detay alt grupta (Subhaplogroup) ne çıktığımı anlayamadım, bunu anlamanın bir yolu var mı hiç biliyor musun? buradaki rakamlardan farklı dallardakiler bende de cıktı ama hangisine ait olduğum kısmı mechul kaldı.
  http://www.genebase.com/doc/mtdnaHaplogroup_H_Tree.pdf

 32. B. Duygu Ozpolat said,

  Nisan 5, 2011 @ 15:13

  Lale merhaba,

  Bildiğim kadarıyla sana gönderdikleri bağlantıda Subhaplogroup’un ne olduğunu söylemiyorlarsa (Genographic ekibi) bunu öğrenmenin başka bir yolu yok. Ama zaman içinde daha detaylı bilgi edindikçe bizim için sağladıkları bilgiyi de güncelleyeceklerini söylemişlerdi, tabi ne kadar güven olur bilemiyorum.

 33. Necati Hakan Erdoğan said,

  Nisan 8, 2011 @ 15:07

  Merhaba, hep başımızı yakan Çin Prenseslerinin kızı Duygu Hanım :)

  Yazınızı, “HaploGroup C3″ ile ilgili araştırmalar yaparken buldum, (Meşhur Cengiz Han geni yani.) Ve keyifle okudum. Bir kaç soru sormak istiyorum.

  1) “Biraz Çinliymişim” cümlesini Genographic ekibi mi söyledi, yoksa bu sizin bir yorumunuz mu? Resminizi ve haritayı inceledim, bence oklara göre Çinliden çok Hindu genleri baskın görünüyor.
  2) Noktalarla mutasyonun gösterildiği grafiği inceledim. Kuşaklar geçtikçe nokta sayısı artıyor. Yani DNA’mız kuşaklar geçtikçe uzuyor mu? İlk noktanın bilgisi asla kaybolmuyor mu? “Tüm atalarımızın bilgisi bizimle beraber” diyebilir miyiz?
  3) “Haplogroup H” ve “Haplogroup F” bilgileri, hangi milletten olduğunu anlamak için yeterli değil. Bunların alt grupları var. (HaploGroup C3c, HaploGroup C3d gibi.) Bunları da paylaşır mısın?

 34. Mistik Ali said,

  Nisan 19, 2011 @ 17:37

  merhabalar , benim kardeşimde yaptırdı bu testi ve sonuç Haplogrup HV çıktı , ortaya çıktığı yer avrupaymış ancak taaaa 30000 yıl öncesine dayanıyor . En yakın genetik eşleşme ise Kazakistan’dan .. güzel bir sayfa hazırlamışınız , iyi günler

 35. Seda Dal said,

  Aralık 26, 2011 @ 11:28

  Çok iyiymiş, ben de öğrenmeyi çok istiyorum yalnız İngilizceden fazla çakmadığım için anlayamadım ben nasıl oluyor? Anlatabilir misiniz? Teşekkürler

 36. ece said,

  Ocak 19, 2012 @ 10:41

  bende bu testi yaptırmayı o kadar çok istiyorum ki sizi çook kıskandım natgeo ya nasıl dna nızı gönderdiniz ben kaçırdım galiba :( s.o.s.

 37. yuhanna said,

  Eylül 14, 2013 @ 16:44

  Duygu cinliden cok hintlilere benziyorsun ve genetik arastirman bu sonucu dogrular nitelikte. Ayrica orta asya gocu %15 i gecmiyor bu bir efsane.

 38. baris said,

  Aralık 6, 2013 @ 05:21

  emeğinize saygı duymakla birlikte söylemek zorundayım ki kismen bilimsel ama malesef te kısmen uydurma hikayeler ve genellemelerle dolu bir yazı olmuş.

  mesela paylaştığınız önceki linkte :”Bu testin sonucu bana yüzde kaç Türk, yüzde kaç Kürt, yüzde kaç Faslı, yüzde kaç Fransız (biliyorum var biraz) olduğumu söyleMEyecek. Zira bu projenin amacı daha geniş zamana yayılmış olan bilgileri incelemek (yani atalar Afrika’dan çıkıp Orta Asya’ya gitmiş mi onu öğreneceğiz sanırım)”
  demişsiniz oysa burada

  “Efendim tahminlerim doğru çıktı, anne tarafından Çinliymişim (Wǒ shì Zhōngguó rén :)).” şakaysa komik değil ciddiyse hiç komik değil:)

  bir başka konu “Benim çoooook eski zamanlardaki atalarım, yaklaşık 50 000 yıl önce, Doğu Asya’ya doğru ilerlemeye başlamışlar. Bu haplogrubun büyük olasılıkla Orta Asya’da Hazar Gölü ile Baykal Gölü arasında bir yerlerde ortaya çıktığı düşünülüyor.”

  50 bin yılı hangi verilerle ve hesap yönemiyle hesaplamışlar? ayrıca siz hazar denizi ile baykal gölü arasında kaç bin kilometre ve ne nasıl coğrafı farklılıklar var biliyomusunuz hiç araştırma gereği duydunuz mu? “Hazar Gölü İle Baykal Gölü arası” şişliyle ortaköy arası gibi bir şey mi sanıyorsunuz? :)))

  “F haplogrubunun, Asya’da yaygın olan diğer iki grup olan B ve M ile birlikte hemen hemen bütün Doğu Asya’nın kurucu gruplarından olduğu düşünülüyor”

  bunu kim düşünüyor,hangi ünlü düşünür ? :))

  o patylaşılan resimdeki kadın çinli mi acaba eminmisiniz bundan? ve ayrıca kendi fotonuzda çekik gözlü filan değilsiniz gözleriniz neredeyse kapalı.

  “Arkadaşımın grubu olan H haplogrubunun bilgilerine baktığımızda onun sonucu daha mantıklı geliyor kulağa. Zira sitedeki bilgiye göre H haplogrubunun %25′i bugün Türkiye’de yaşıyormuş. Bu grup her ne kadar Batı Avrupa gruplarından sayılsa da doğuya da oldukça yayılım göstermiş. H grubunun Asya taraflarında ortaya çıkışının yaklaşık 30 000 yıl önce, Avrupa’ya varışının da 10 000-15 000 yıl önce olduğu tahmin ediliyor.”

  evet popülizm peşindeki kimi sözde bilimadamlarının hollywood hatta bollywood senaryolarını aratmayacak fantastik ve zorlama tahmnilerinden söz ediyorsunuz,ayrıca cümlede fena halde bir anlatım bozukluğu var.

  “Baba tarafından atalar için ise çekirdekteki genomdaki Y kromozomuna bakılması gerekiyor. Haliyle bende Y kromozomu yok, ama baba tarafından ataları öğrenmek için aileden erkek kardeş, baba, amca, amca oğlu, dede (babanın babası) gibi birinin bu testi yaptırması hepimiz için yeterli.”

  o halde niye talarım da atalarım diye yazıp durdunuz yukarıda,anne tarafından atalarım deseniz daha doğru olmaz mı.sonuçta bir yarınız eksik kalıyor.

  “Siz DNA’nızı gönderdiğinizde bu 500-600 bazlık bölgenin dizilim analizini yapıyorlar ve veritabınındaki dizilimler ile karşılaştırıyorlar. Yukarıdaki resimde sarı renkle işaretlenmiş olan bazlar, benim DNA’mın standart dizilim ile karşılaştırılması sonucu ortaya çıkan farklılıkları gösteriyor. Bu farklılıkların (bir nevi etiket gibi düşünebilirsiniz bunları) hangi etnik gruplarda olduğuna bakıyor ve benim de o grupla ortak atalardan geldiğim sonucuna varıyorlar.”

  e hani etnik bir sonuca odaklı çalışma değildi bu? basbaya etnik köken araştırması işte.

  hem anneden gelen mitocondrial dna test sonuçlarını gösteriyorsunuz hem de örnek “ata” olarak bir adamı ve onun erkek çocuklarını örneklendiriyorsunuz,bu ne saçmalık? bu nasıl bir mantık ve nasıl bir cinsiyetçilikve hatta tutarsızlık? :))

  “Elbette bu örnek gerçekte olanın hızlandırılmış ve basitleştirilmiş bir versiyonu. Fakat etnik köken ve çok uzak ataların analizinin nasıl yapıldığı hakkında bir fikir veriyor.”
  diyerek etnik kökene ne kadar taktığınızı da bir kez daha göstermişsiniz

  “Açıkçası bu kadar genetik, moleküler biyoloji vesaire bilen bir insan olmama rağmen, ben bile bana gelen bu sonucu yorumlamakta zorlandım”

  zorlandığınız hatta kafanızın oldukça fazla karıştığı yazdıklarınızdan besbelli :))

  neyse yine de eğlenceli bir blog yazısı olmuş :)

 39. nicea said,

  Mart 22, 2015 @ 11:14

  F haplofroup un daha çok kuzey doğu anadolu yani artvin gürcistan ve hazar arasında iranda birde hindistanın bir bölgesinde olduğunu düşünüyorum çünkü yeni genetik haritaları öyle. ve tabiki baskın olarak, yoksa çoğumuzda diğer haplogroupe larda var, karadeniz r1b ağırlıklı. sarışınlık bu nedenle olabilir. H de romanların çingenelerin geni, göçebe olduklarından bir çok ulusta H geni yaygın.
  bu gen oluşumunun sadece göçlerle ilgili olduğunu düşünmüyorum. orta asya ve batı avrupada görülen R geni etçil ve süt ağırlıklı beslenme ile ilgili olabilir. Gve Jler ler meyve ve sebze ağırlıklı olabilir, ayrıca güneş ışınlarının iklimin etkisi olduğunu düşünüyorum. kuzey asya baştan başa N. sayılır.

  https://www.google.com.tr/search?q=f+haplogroup&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=xecOVe-uAcbjasu9gdgK&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=842&bih=349#tbm=isch&q=f+haplogroup+caucasia&imgrc=xPKX828hMNcN9M%253A%3BTVFiyCeNjo2HmM%3Bhttp%253A%252F%252Fbudyon.org%252Feng%252Frel%252Fenglish1_html_m2e777878.png%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.budyon.org%252Fthe-book-relic-europe-at-the-begin-of-the-times%252F%3B600%3B626 inceleyin.

 40. nicea said,

  Mart 22, 2015 @ 11:15

  http://www.budyon.org/the-book-relic-europe-at-the-begin-of-the-times/

 41. Oğuzhan Türk said,

  Mayıs 12, 2016 @ 00:58

  Merhaba. Doku örneğini yurtdışına nasıl gönderdiniz? Ben gönderemedim. Yasak dendi. Mail ile cevap verebilirsiniz: stkyoht@hotmail.com

 42. cihat said,

  Ağustos 25, 2016 @ 04:07

  merhaba bende bu testi erkek kardeşime yaptırdım sonuç %100 asia minor diyor,translate den bakınca anadolu demekmiş asia minor rica etsem benim test sonuçlarına bakıp biraz yorumlarmısınız,haplogrubum
  L-M317

 43. Serdar bayram said,

  Eylül 6, 2016 @ 08:54

  Iyi gunler.ben daha yeni yaptirdim.fakat anlamadigim bagzi noktalar oldu.maternal ve paternal haritalari iki farkli yerde iki farkli sekilde cizmisler.hangisi dogru harita anlamis degilim dogrusu

 44. Eronimo said,

  Eylül 3, 2021 @ 04:23

  Bu test bence sizin tam tarihimizi doğrular bir şekilde zaten Orta Asya da Türkler Çin baskısından dolayı Avrupa’ya göç ediyor ve Anadolu Ya Oğuz Türkleri Ya da türkmenler gibi gelen Türk boylarından olduğunuzun kanıtı bence ….

 45. rama said,

  Haziran 10, 2023 @ 20:12

  Wonderful illustrated information. I thank you about that. No doubt it will be very useful for my future projects. Would like to see some other posts on the same subject!

 46. Karlotta said,

  Haziran 11, 2023 @ 03:08

  Wow! Such an amazing and helpful post this is. I really really love it. It’s so good and so awesome. I am just amazed. I hope that you continue to do your work like this in the future also.

 47. lina said,

  Haziran 30, 2023 @ 18:14

  This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information…

 48. Daveen said,

  Temmuz 2, 2023 @ 06:43

  I just got to this amazing site not long ago. I was actually captured with the piece of resources you have got here. Big thumbs up for making such wonderful blog page!

 49. Jazmin said,

  Temmuz 11, 2023 @ 02:07

  Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!..

 50. Nkxjeo said,

  Ağustos 9, 2023 @ 03:41

  buy fenofibrate 160mg sale buy tricor generic buy tricor 200mg online cheap

 51. Geaxvw said,

  Ağustos 9, 2023 @ 04:58

  tricor where to buy order fenofibrate 160mg sale buy generic tricor online

 52. Wffjjk said,

  Ağustos 18, 2023 @ 14:54

  buy tadalafil 20mg viagra sale cheap sildenafil 50mg

 53. Iafiyk said,

  Ağustos 19, 2023 @ 08:24

  cialis 5mg sale cialis 5mg us sildenafil 100mg pills

 54. Uvsccn said,

  Ağustos 19, 2023 @ 11:33

  zaditor 1mg price geodon brand imipramine 75mg uk

 55. Kdukkt said,

  Ağustos 20, 2023 @ 20:31

  precose pills order acarbose sale griseofulvin 250 mg generic

 56. Nyhmxu said,

  Ağustos 21, 2023 @ 06:10

  order mintop sale purchase flomax without prescription ed pills that really work

 57. Otlwhe said,

  Ağustos 21, 2023 @ 23:11

  brand mintop order tamsulosin 0.4mg for sale best erection pills

 58. Fwiaga said,

  Ağustos 22, 2023 @ 09:02

  precose cost fulvicin 250 mg over the counter griseofulvin online

 59. Foxpbm said,

  Ağustos 23, 2023 @ 21:38

  aspirin pill imiquimod for sale zovirax creams

 60. Khyzop said,

  Ağustos 24, 2023 @ 14:03

  aspirin 75 mg oral zovirax without prescription order imiquad for sale

 61. ShawnOravy said,

  Ağustos 25, 2023 @ 02:08

  брилкс казино
  https://brillx-kazino.com
  В 2023 году Brillx предлагает совершенно новые уровни азарта. Мы гордимся тем, что привносим инновации в каждый аспект игрового процесса. Наши разработчики работают над уникальными и захватывающими играми, которые вы не найдете больше нигде. От момента входа на сайт до момента, когда вы выигрываете крупную сумму на наших аппаратах, вы будете окружены неповторимой атмосферой удовольствия и удачи.Добро пожаловать в удивительный мир азарта и веселья на официальном сайте казино Brillx! Год 2023 принес нам новые горизонты в мире азартных развлечений, и Brillx на переднем крае этой революции. Если вы ищете непередаваемые ощущения и возможность сорвать джекпот, то вы пришли по адресу.

 62. Dswoha said,

  Ağustos 25, 2023 @ 15:54

  dipyridamole 100mg pill dipyridamole 100mg over the counter brand pravastatin

 63. Wduoao said,

  Ağustos 27, 2023 @ 01:11

  dipyridamole 25mg tablet purchase felodipine online cheap pill pravachol

 64. Vjrgbl said,

  Ağustos 27, 2023 @ 04:06

  purchase meloset generic meloset sale cost danazol 100mg

 65. Gltaii said,

  Ağustos 28, 2023 @ 01:00

  buy meloset 3mg sale cerazette canada buy danocrine 100mg generic

 66. Stzrtb said,

  Ağustos 29, 2023 @ 12:06

  order florinef for sale buy florinef sale order loperamide pills

 67. Rxwypf said,

  Ağustos 29, 2023 @ 19:31

  dydrogesterone usa purchase dapagliflozin online cheap buy generic jardiance

 68. Okkycq said,

  Ağustos 30, 2023 @ 15:23

  duphaston 10mg generic order sitagliptin 100mg generic order jardiance generic

 69. Nzdpfs said,

  Ağustos 31, 2023 @ 09:56

  purchase fludrocortisone sale buy florinef 100mcg online imodium uk

 70. Vsevav said,

  Eylül 1, 2023 @ 18:34

  prasugrel 10mg generic pill prasugrel 10mg how to get detrol without a prescription

 71. Syinxj said,

  Eylül 2, 2023 @ 00:43

  purchase monograph online cheap oral monograph 600 mg where can i buy cilostazol

 72. MichaelSoawl said,

  Eylül 2, 2023 @ 10:30

  To presume from actual dispatch, dog these tips:

  Look for credible sources: http://tfcscotland.org.uk/wp-content/pages/understanding-the-importance-of-a-news-peg-in.html. It’s important to ensure that the newscast outset you are reading is reliable and unbiased. Some examples of reputable sources include BBC, Reuters, and The New York Times. Read multiple sources to get back at a well-rounded aspect of a isolated news event. This can better you carp a more ideal facsimile and avoid bias. Be in the know of the perspective the article is coming from, as set reputable hearsay sources can contain bias. Fact-check the gen with another origin if a communication article seems too unequalled or unbelievable. Always fetch sure you are reading a fashionable article, as tidings can change-over quickly.

  By following these tips, you can befit a more aware of rumour reader and more intelligent know the beget here you.

 73. Wouvnc said,

  Eylül 3, 2023 @ 07:59

  prasugrel 10 mg cost dramamine 50mg ca detrol 2mg cost

 74. Inlcvd said,

  Eylül 3, 2023 @ 08:16

  order etodolac 600 mg online cheap order cilostazol generic buy cilostazol 100 mg online cheap

 75. Ekrifd said,

  Eylül 4, 2023 @ 18:51

  ferrous sulfate 100 mg canada buy risedronate pills buy betapace 40 mg

 76. Vxdjfo said,

  Eylül 6, 2023 @ 08:30

  buy ferrous sulfate 100 mg without prescription order ferrous 100 mg without prescription order betapace 40mg online

 77. Jvynwo said,

  Eylül 6, 2023 @ 15:15

  pyridostigmine online order order feldene pills purchase rizatriptan generic

 78. Qnyxcs said,

  Eylül 7, 2023 @ 19:07

  buy enalapril pills buy bicalutamide 50 mg for sale buy duphalac medication

 79. Mmndla said,

  Eylül 7, 2023 @ 19:48

  order pyridostigmine 60 mg generic feldene for sale rizatriptan 10mg ca

 80. Orrgaj said,

  Eylül 9, 2023 @ 08:38

  vasotec 10mg canada buy generic duphalac online buy lactulose without a prescription

 81. Davidbet said,

  Eylül 10, 2023 @ 15:46

  Totally! Declaration news portals in the UK can be overwhelming, but there are numerous resources at to cure you espy the perfect one for the sake of you. As I mentioned before, conducting an online search for https://marinamarina.co.uk/articles/age-of-eboni-williams-fox-news-anchor-revealed.html “UK newsflash websites” or “British news portals” is a vast starting point. Not only desire this chuck b surrender you a encompassing list of hearsay websites, but it determination also afford you with a heartier brainpower of the in the air news view in the UK.
  On one occasion you secure a liber veritatis of embryonic rumour portals, it’s powerful to gauge each one to shape which richest suits your preferences. As an case, BBC Intelligence is known benefit of its ambition reporting of news stories, while The Trustee is known pro its in-depth criticism of governmental and social issues. The Self-governing is known for its investigative journalism, while The Times is known in the interest of its affair and funds coverage. During arrangement these differences, you can decide the rumour portal that caters to your interests and provides you with the newsflash you have a yen for to read.
  Additionally, it’s usefulness all things neighbourhood despatch portals representing fixed regions within the UK. These portals yield coverage of events and dirt stories that are relevant to the area, which can be specially accommodating if you’re looking to hang on to up with events in your close by community. For event, provincial news portals in London contain the Evening Pier and the Londonist, while Manchester Evening Scuttlebutt and Liverpool Repercussion are hot in the North West.
  Overall, there are diverse statement portals available in the UK, and it’s high-ranking to do your inspection to find the everybody that suits your needs. Sooner than evaluating the contrasting low-down portals based on their coverage, dash, and position statement angle, you can decide the individual that provides you with the most related and engrossing info stories. Meet destiny with your search, and I ambition this data helps you reveal the correct expos‚ portal inasmuch as you!

 82. Hmovym said,

  Eylül 10, 2023 @ 18:49

  buy betahistine betahistine 16 mg price purchase benemid

 83. Llcnbh said,

  Eylül 10, 2023 @ 22:32

  purchase zovirax capecitabine order order rivastigmine 6mg pills

 84. Asvfqb said,

  Eylül 11, 2023 @ 23:57

  xalatan drug oral xeloda buy generic rivastigmine over the counter

 85. Qljsic said,

  Eylül 12, 2023 @ 06:53

  betahistine tablet order zovirax eye drops probenecid for sale online

 86. Bflsaw said,

  Eylül 12, 2023 @ 23:01

  order omeprazole 20mg generic order lopressor 100mg without prescription medication to stop heart attack

 87. Dzifay said,

  Eylül 13, 2023 @ 21:06

  premarin 0.625mg generic sildenafil overnight shipping order viagra 50mg sale

 88. Ycxolq said,

  Eylül 14, 2023 @ 06:21

  buy premarin sale viagra mail order us brand sildenafil 50mg

 89. Hgjjwc said,

  Eylül 14, 2023 @ 10:30

  omeprazole usa purchase montelukast pill buy lopressor 50mg without prescription

 90. Qjplda said,

  Eylül 15, 2023 @ 03:56

  buy telmisartan generic buy micardis tablets buy movfor generic

 91. Nhlqrn said,

  Eylül 15, 2023 @ 20:39

  buy micardis 80mg buy micardis tablets movfor pill

 92. Msqjsv said,

  Eylül 16, 2023 @ 08:08

  order tadalafil generic tadalafil uk order viagra 100mg sale

 93. Ralzue said,

  Eylül 16, 2023 @ 12:03

  cenforce online naproxen 250mg drug where to buy aralen without a prescription

 94. Xllcts said,

  Eylül 17, 2023 @ 06:48

  tadalafil 10mg ca buy cialis for sale sildenafil tablet

 95. Wtuyhk said,

  Eylül 17, 2023 @ 19:01

  purchase cenforce cheap naproxen purchase chloroquine

 96. Xrkeqz said,

  Eylül 19, 2023 @ 03:39

  purchase cefdinir generic glucophage 1000mg price lansoprazole 30mg us

 97. Cosiwe said,

  Eylül 19, 2023 @ 22:20

  modafinil for sale oral prednisone 40mg deltasone 40mg brand

 98. Syahna said,

  Eylül 20, 2023 @ 18:40

  provigil order online order prednisone 5mg without prescription deltasone 10mg tablet

 99. Vhhlas said,

  Eylül 21, 2023 @ 14:19

  order omnicef 300mg pills order cefdinir generic buy lansoprazole 15mg pill

 100. Sgdgdc said,

  Eylül 22, 2023 @ 16:32

  buy accutane generic purchase amoxicillin online zithromax order

 101. Ynnpgx said,

  Eylül 23, 2023 @ 03:02

  order atorvastatin 80mg generic oral proventil 100mcg norvasc order

 102. Mrnnnz said,

  Eylül 23, 2023 @ 05:31

  purchase absorica for sale azithromycin medication azithromycin 250mg usa

 103. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 08:24

  http://interpharm.pro/# canada pharmacys
  buy meds online without prescription – interpharm.pro Everything about medicine.

 104. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 09:12

  https://farmaciaonline.men/# farmacia online

 105. Jgdjqo said,

  Eylül 24, 2023 @ 20:07

  azithromycin 250mg price buy azipro 500mg generic neurontin 800mg generic

 106. Ihneop said,

  Eylül 25, 2023 @ 01:40

  order atorvastatin 80mg sale buy proventil generic order amlodipine 10mg pill

 107. Thomasfut said,

  Eylül 25, 2023 @ 05:37

  Pharmacie en ligne livraison 24h Pharmacie en ligne sans ordonnance Pharmacie en ligne livraison 24h

 108. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 10:24

  http://farmaciaonline.men/# farmacie online affidabili

 109. Kmqwuc said,

  Eylül 25, 2023 @ 12:30

  azipro 500mg pills order azipro 500mg for sale gabapentin for sale

 110. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 10:51

  http://pharmacieenligne.icu/# acheter mГ©dicaments Г  l’Г©tranger

 111. Cmfnle said,

  Eylül 26, 2023 @ 18:58

  order pantoprazole 40mg pill buy generic phenazopyridine buy phenazopyridine generic

 112. Hikprv said,

  Eylül 27, 2023 @ 00:22

  real money casino app poker game where can i buy lasix

 113. Billybet said,

  Eylül 27, 2023 @ 11:40

  https://edapotheke.store/# online apotheke gГјnstig

 114. Lvhxji said,

  Eylül 27, 2023 @ 13:04

  casino online real money legitimate online slots for money lasix where to buy

 115. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 17:19

  Acheter kamagra site fiable

 116. Wzysdg said,

  Eylül 28, 2023 @ 06:19

  buy protonix tablets pantoprazole sale pyridium 200mg uk

 117. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 12:59

  https://itfarmacia.pro/# acquistare farmaci senza ricetta

 118. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 17:08

  Viagra homme prix en pharmacie

 119. Favecd said,

  Eylül 28, 2023 @ 20:56

  poker game albuterol online order purchase ventolin inhalator online

 120. Ogsxtk said,

  Eylül 29, 2023 @ 07:00

  real casino slot machine games buy doxycycline tablets order albuterol online cheap

 121. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 14:25

  http://esfarmacia.men/# farmacia online 24 horas

 122. Xizsxz said,

  Eylül 29, 2023 @ 22:08

  amantadine 100mg usa brand atenolol dapsone 100mg pills

 123. Zugkce said,

  Eylül 30, 2023 @ 11:31

  free roulette slots games free is ivermectin a prescription drug

 124. Kaqlcy said,

  Eylül 30, 2023 @ 22:21

  free roulette games big fish casino online ivermectin 6 mg for sale

 125. Займы онлайн на карту said,

  Ekim 1, 2023 @ 01:18

  Когда мне срочно понадобилось 20 000 рублей на лечение, я нашел упоминание сайта yelbox.ru в Instagram. Там было много полезной информации о том, как взять онлайн займы , и список лучших МФО. Удивило, что некоторые организации предлагают займы без процентов!

 126. Michaeldes said,

  Ekim 1, 2023 @ 07:03

  pharmacies in mexico that ship to usa: buying prescription drugs in mexico – pharmacies in mexico that ship to usa

 127. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 07:36

  Helpful, friendly, and always patient. online pharmacy india: india pharmacy – canadian pharmacy india

 128. Buqrkb said,

  Ekim 1, 2023 @ 08:19

  cost amantadine order dapsone 100mg without prescription buy dapsone online cheap

 129. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 23:19

  canadian pharmacy tampa: pharmacy wholesalers canada – the canadian pharmacy

 130. Pisfke said,

  Ekim 2, 2023 @ 03:13

  poker online for money cheap generic levothroid buy levoxyl sale

 131. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 07:11

  Great place with even greater staff. online pharmacy india: top 10 pharmacies in india – indianpharmacy com

 132. Yzzgxe said,

  Ekim 2, 2023 @ 15:03

  sugarhouse casino online oral synthroid 100mcg order generic synthroid 100mcg

 133. Hauxjk said,

  Ekim 2, 2023 @ 20:13

  medrol 16 mg tablets order adalat 10mg online triamcinolone 4mg cost

 134. Michaeldes said,

  Ekim 2, 2023 @ 22:46

  mexican mail order pharmacies: buying prescription drugs in mexico online – buying prescription drugs in mexico online

 135. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 00:28

  canada ed drugs: safe online pharmacies in canada – canadian pharmacy no scripts

 136. Ymmnqh said,

  Ekim 3, 2023 @ 19:48

  clomiphene price order clomiphene pill cheap imuran 50mg

 137. Iubnkv said,

  Ekim 4, 2023 @ 05:39

  order generic serophene purchase clomiphene pill buy generic imuran 50mg

 138. Rogerhausa said,

  Ekim 4, 2023 @ 05:59

  A trusted voice in global health matters. reputable indian online pharmacy: top 10 pharmacies in india – top online pharmacy india

 139. Efarqz said,

  Ekim 4, 2023 @ 06:08

  medrol without prescription buy medrol online purchase aristocort online cheap

 140. снять отель в туапсе у моря недорого said,

  Ekim 4, 2023 @ 09:18

  Мечтаете об идеальном отпуске на Черноморском побережье? Туапсе – великолепный выбор, а мы знаем, как сделать ваш отдых неповторимым! Благодаря богатому опыту и профессионализму, мы подберем отель, который превзойдет все ваши ожидания.

  Позвольте себе роскошь наслаждаться каждым моментом отдыха, погружаясь в атмосферу комфорта и уюта. Ваши пожелания – наш приоритет. Хотите просыпаться под шум моря или предпочитаете тишину горных склонов? Мы найдем идеальный вариант для вас.

  Каждый отель в Туапсе, предложенный нами, гарантирует высокий стандарт обслуживания, чистоту, удобство и комфорт. Мы верим, что отдых должен быть настоящим наслаждением, и готовы предложить вам лучшее!

 141. Michaeldes said,

  Ekim 4, 2023 @ 10:14

  mexican border pharmacies shipping to usa: buying from online mexican pharmacy – mexico drug stores pharmacies

 142. Rogerhausa said,

  Ekim 5, 2023 @ 05:27

  A trailblazer in international pharmacy practices. buying prescription drugs in mexico online: mexican border pharmacies shipping to usa – mexican rx online

 143. Axnzmx said,

  Ekim 5, 2023 @ 08:15

  levitra drug generic levitra 10mg buy zanaflex without prescription

 144. Ylrqrw said,

  Ekim 5, 2023 @ 13:36

  buy perindopril 8mg for sale buy cheap fexofenadine order allegra pill

 145. Yxhtrs said,

  Ekim 5, 2023 @ 19:51

  levitra over the counter buy digoxin pill tizanidine for sale

 146. Michaeldes said,

  Ekim 5, 2023 @ 21:40

  pharmacy website india: indianpharmacy com – reputable indian online pharmacy

 147. Jerame said,

  Ekim 5, 2023 @ 23:09

  Neat blog! Is your theme custom made or did
  you download it from somewhere? A theme like yours with
  a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme. Bless you

 148. Rogerhausa said,

  Ekim 6, 2023 @ 04:45

  Top 100 Searched Drugs. canadian pharmacy india: best online canadian pharmacy – canadian pharmacy drugs online

 149. Geroge said,

  Ekim 6, 2023 @ 06:02

  I read this paragraph completely on the topic
  of the resemblance of most up-to-date and preceding technologies, it’s amazing article.

 150. Shontia said,

  Ekim 6, 2023 @ 11:16

  Admiring the dedication you put into your site and in depth information you present.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same unwanted rehashed material. Great read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 151. Malynda said,

  Ekim 6, 2023 @ 14:53

  After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments
  are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails
  with the exact same comment. There has to be an easy method you can remove me from that
  service? Cheers!

 152. Pinar said,

  Ekim 6, 2023 @ 16:12

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this site is genuinely pleasant.

 153. Diem said,

  Ekim 6, 2023 @ 17:14

  We stumbled over here from a different web page and thought I should check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to
  going over your web page repeatedly.

 154. Lucia said,

  Ekim 6, 2023 @ 22:25

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact used to be a entertainment account it.
  Look complex to more added agreeable from you! However, how
  can we keep up a correspondence?

 155. Jjfydb said,

  Ekim 6, 2023 @ 23:42

  coversyl without prescription clarinex tablet allegra 120mg pill

 156. Tamera said,

  Ekim 7, 2023 @ 03:23

  Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you
  knew where I could locate a captcha plugin for
  my comment form? I’m using the same blog platform as yours
  and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 157. Bobbyerome said,

  Ekim 7, 2023 @ 04:28

  Offering a global touch with every service. http://doxycyclineotc.store/# buy doxycycline medicine

 158. Wally said,

  Ekim 7, 2023 @ 05:18

  I got this web site from my buddy who shared with me regarding this
  web site and now this time I am browsing this web site and
  reading very informative posts at this place.

 159. Fdejpk said,

  Ekim 7, 2023 @ 07:07

  where to buy dilantin without a prescription flexeril 15mg drug buy oxybutynin 5mg pill

 160. Darren said,

  Ekim 7, 2023 @ 08:18

  I really like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and reporting!

  Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to my personal blogroll.

 161. Felixhew said,

  Ekim 7, 2023 @ 09:15

  doxycycline prescription price Doxycycline 100mg buy online doxycycline 500mg

 162. Gaylordjab said,

  Ekim 7, 2023 @ 14:52

  The best in town, without a doubt. http://edpillsotc.store/# ed drugs compared

 163. Vhbbxi said,

  Ekim 7, 2023 @ 20:18

  brand phenytoin flexeril pill generic oxybutynin 5mg

 164. Bobbyerome said,

  Ekim 8, 2023 @ 01:18

  I’m grateful for their around-the-clock service. https://doxycyclineotc.store/# doxycycline prescription online

 165. Bobbye said,

  Ekim 8, 2023 @ 02:20

  When some one searches for his essential thing, thus he/she needs to
  be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 166. Gregoryadart said,

  Ekim 8, 2023 @ 05:35

  Their health seminars are always enlightening. doxycycline 30: doxycycline no script – buy doxycycline monohydrate

 167. Maybell said,

  Ekim 8, 2023 @ 07:46

  Hi colleagues, good paragraph and nice urging commented at this place, I am really enjoying by these.

 168. Felixhew said,

  Ekim 8, 2023 @ 10:16

  natural remedies for ed buy ed pills online ed drugs

 169. Marcela said,

  Ekim 8, 2023 @ 13:32

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
  when i read this article i thought i could also create comment due to this brilliant article.

 170. JamesAftep said,

  Ekim 8, 2023 @ 16:32

  http://azithromycinotc.store/# where can i get zithromax over the counter

 171. Gaylordjab said,

  Ekim 8, 2023 @ 16:47

  This international pharmacy offers top-tier service globally. https://doxycyclineotc.store/# doxycycline 100mg price south africa

 172. Zspzgh said,

  Ekim 8, 2023 @ 20:11

  buy loratadine for sale loratadine ca priligy 90mg over the counter

 173. Winifred said,

  Ekim 8, 2023 @ 20:38

  No matter if some one searches for his essential thing, therefore he/she wants
  to be available that in detail, thus that thing
  is maintained over here.

 174. Bobbyerome said,

  Ekim 9, 2023 @ 01:55

  Their health awareness campaigns are so informative. https://edpillsotc.store/# top ed pills

 175. Ajypeb said,

  Ekim 9, 2023 @ 08:12

  order lioresal for sale buy generic endep over the counter purchase toradol for sale

 176. Clintsmamp said,

  Ekim 9, 2023 @ 11:50

  The staff always remembers my name; it feels personal. http://drugsotc.pro/# canadian pharmacy world coupon

 177. Sherri said,

  Ekim 9, 2023 @ 12:30

  Pretty section of content. I simply stumbled upon your weblog
  and in accession capital to claim that I acquire in fact loved account
  your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your feeds
  or even I success you access consistently quickly.

 178. Florrie said,

  Ekim 9, 2023 @ 17:24

  I always spent my half an hour to read this webpage’s posts everyday along with a
  mug of coffee.

 179. Ysyblf said,

  Ekim 9, 2023 @ 21:58

  buy baclofen 25mg pills purchase ozobax for sale buy ketorolac pill

 180. Qnybzq said,

  Ekim 10, 2023 @ 04:20

  buy claritin generic how to buy claritin order dapoxetine 30mg

 181. Fredericka said,

  Ekim 10, 2023 @ 04:31

  whoah this blog is wonderful i really like reading your articles.
  Stay up the good work! You already know, lots of individuals are hunting around for this info, you can help
  them greatly.

 182. Dennisdag said,

  Ekim 10, 2023 @ 05:38

  A trusted voice in global health matters. https://indianpharmacy.life/# world pharmacy india

 183. Charleshoido said,

  Ekim 10, 2023 @ 05:56

  п»їlegitimate online pharmacies india buy medicines from India online shopping pharmacy india

 184. Clintsmamp said,

  Ekim 10, 2023 @ 07:18

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. https://drugsotc.pro/# canadian pharmacy online reviews

 185. Abmwjf said,

  Ekim 11, 2023 @ 06:13

  buy baclofen 10mg purchase amitriptyline without prescription order generic toradol 10mg

 186. Clintsmamp said,

  Ekim 11, 2023 @ 07:19

  Breaking down borders with every prescription. http://mexicanpharmacy.site/# mexican online pharmacies prescription drugs

 187. Hvwsml said,

  Ekim 11, 2023 @ 14:41

  baclofen drug purchase baclofen sale generic toradol

 188. Natyzu said,

  Ekim 11, 2023 @ 16:29

  order amaryl amaryl price order etoricoxib 120mg for sale

 189. Dennisdag said,

  Ekim 11, 2023 @ 19:17

  A true asset to our neighborhood. http://indianpharmacy.life/# india online pharmacy

 190. Kes said,

  Ekim 12, 2023 @ 01:16

  However, the number-one seeded Bucks were knocked out of the playoffs in the first round by the underdog Miami Heat meaning the number five Knicks made it further. It is a major provider of financial services, offering banking, mortgages, credit cards, loans, investments, insurance, and other financial services to individual consumers, small businesses, middle market businesses, and large corporations. Here is how to receive a cryptocurrency by sharing your PayPal destination address: The most conclusive reason for this is that the app needs to be updated, especially when there’s a new version. Sometimes, it can also be because Crypto is currently buggy. It can commonly be linked to software glitches resulting in erratic behavior. Disney CEO Bob Iger said during Disney’s earnings conference call Wednesday that the company is “not necessarily looking for cash infusion” if partners could provide other assets — such as content — as the company transitions ESPN to a direct-to-consumer business. Sources say Disney is targeting 2025 as a potential launch date for an unbundled-from-cable ESPN streaming service. While ESPN+ exists today, it doesn’t include ESPN’s most valuable live sports such as Monday Night Football and most NBA playoff games.
  https://fast-wiki.win/index.php?title=Cryptocurrency_stocks_price
  There are many different ways to transform a virtual currency into a physical object: most frequently, by making a coin that replicates the familiar experience of cash. However, Bitcoin currently has an individual unit value of around $30,000, and a total market capitalization—defined as the unit value multiplied by the number of Bitcoin in circulation—of over $625 billion, clearly demonstrating that it is considered valuable by a large number of people. The issuer stores the Bitcoin with BitGo Trust Company, a secure, regulated custodian, purpose built for holding digital assets. Strict KYC and AML standards ensure that the provenance of all cryptocurrency in custody has been vetted. Securely manage your coins with the pioneer of hardware wallets. Despite their obvious differences, Bitcoin turns out to be similar to a fiat currency insofar as it is backed largely by consumer confidence. As belief in the crypto space grows, so too will confidence in Bitcoin.

 191. Charleshoido said,

  Ekim 12, 2023 @ 04:05

  online pharmacy 365 precription drugs from canada order pharmacy online egypt

 192. Clintsmamp said,

  Ekim 12, 2023 @ 07:06

  A powerhouse in international pharmacy. https://indianpharmacy.life/# cheapest online pharmacy india

 193. casino said,

  Ekim 12, 2023 @ 17:31

  Яндекс подсказал мне отличный сайт caso-slots.com, когда я искал казино на деньги. Тут есть все для удачной игры: различные казино с игровыми автоматами, бонусы на депозит и статьи с советами по игре. Теперь я знаю, как увеличить свои шансы на победу!

 194. Mitdpu said,

  Ekim 13, 2023 @ 09:16

  alendronate usa buy generic gloperba order furadantin

 195. Charleshoido said,

  Ekim 13, 2023 @ 10:52

  reddit canadian pharmacy mexican pharmacy online canadian pharmacy india

 196. Clintsmamp said,

  Ekim 13, 2023 @ 16:49

  A pharmacy I wholeheartedly recommend to others. https://indianpharmacy.life/# online pharmacy india

 197. Yyzodn said,

  Ekim 14, 2023 @ 00:11

  fosamax ca colchicine ca nitrofurantoin 100 mg tablet

 198. StevenSyday said,

  Ekim 14, 2023 @ 04:10

  canadianpharmacymeds: cheap canadian drugs that ship to the US – my canadian pharmacy reviews

 199. WilliamNen said,

  Ekim 14, 2023 @ 04:25

  Medscape Drugs & Diseases. http://gabapentin.world/# neurontin cost

 200. ZAgYmqqo said,

  Ekim 14, 2023 @ 05:43

  The disease can be transferred to animals with serum from affected patients, demonstrating the causal role of circulating anti acetylcholine receptor antibodies propecia vs generic

 201. Lfrxbh said,

  Ekim 15, 2023 @ 04:03

  oral glimepiride 4mg order misoprostol pills buy etoricoxib 120mg for sale

 202. Zlkzmf said,

  Ekim 15, 2023 @ 15:55

  order generic inderal 20mg generic propranolol buy plavix generic

 203. WilliamNen said,

  Ekim 15, 2023 @ 20:14

  Learn about the side effects, dosages, and interactions. http://canadapharmacy.cheap/# canadian pharmacy uk delivery

 204. Wtoorj said,

  Ekim 16, 2023 @ 05:24

  buy generic inderal for sale clopidogrel over the counter clopidogrel 150mg tablet

 205. Jamesterly said,

  Ekim 16, 2023 @ 15:49

  best online pharmacies in mexico and mexico pharmacy – buying from online mexican pharmacy

 206. Desatf said,

  Ekim 17, 2023 @ 21:04

  pamelor 25 mg price order methotrexate for sale purchase panadol online cheap

 207. Meuhmy said,

  Ekim 18, 2023 @ 10:21

  generic pamelor methotrexate 10mg cost buy acetaminophen online

 208. CharlesIcope said,

  Ekim 18, 2023 @ 10:41

  mexican drugstore online and mexico pharmacy price list – mexico pharmacies prescription drugs

 209. Jamesterly said,

  Ekim 18, 2023 @ 14:31

  purple pharmacy mexico price list and mexican drugstore online – buying prescription drugs in mexico

 210. Rxaoaw said,

  Ekim 19, 2023 @ 04:57

  how to get xenical without a prescription orlistat 60mg sale buy diltiazem 180mg for sale

 211. JamesDap said,

  Ekim 19, 2023 @ 09:59

  https://canadapharmacy24.pro/# canadian pharmacy service

 212. Hgqevi said,

  Ekim 20, 2023 @ 00:04

  order coumadin 2mg generic paroxetine pill order metoclopramide sale

 213. RalphMof said,

  Ekim 20, 2023 @ 03:58

  buy prescription drugs from india: indian pharmacy – top 10 pharmacies in india

 214. JamesDap said,

  Ekim 20, 2023 @ 10:36

  http://indiapharmacy24.pro/# indian pharmacy paypal

 215. Qmjqfh said,

  Ekim 20, 2023 @ 19:54

  xenical 60mg cheap buy diltiazem 180mg for sale order diltiazem generic

 216. Plzhuc said,

  Ekim 21, 2023 @ 00:39

  warfarin 2mg usa buy maxolon generic buy reglan 10mg pill

 217. RalphMof said,

  Ekim 21, 2023 @ 03:34

  minocin 50 mg for scabies: stromectol without prescription – ivermectin tablet 1mg

 218. JamesDap said,

  Ekim 21, 2023 @ 09:04

  http://stromectol24.pro/# ivermectin 50ml

 219. RalphMof said,

  Ekim 22, 2023 @ 03:12

  reputable indian online pharmacy: pharmacy website india – best india pharmacy

 220. JamesDap said,

  Ekim 22, 2023 @ 06:52

  https://canadapharmacy24.pro/# canadian world pharmacy

 221. Cgqjxh said,

  Ekim 22, 2023 @ 21:26

  order generic azelastine 10 ml purchase avalide without prescription order avalide sale

 222. Larryrom said,

  Ekim 23, 2023 @ 08:24

  https://paxlovid.bid/# Paxlovid over the counter

 223. Tdsaao said,

  Ekim 23, 2023 @ 16:11

  order famotidine 20mg pill order pepcid 20mg pills prograf generic

 224. rer said,

  Ekim 23, 2023 @ 19:47

  Here are the top 2023 World Series odds from our best sports betting apps. Pittsburgh has the best record in the National League, but is still at +15000? Like Baltimore, we’re still in “wait and see” mode with the Pirates, but this line is beyond disrespectful to what has been one of the best teams through the first 20 percent of the season. If you’re into betting World Series odds and you haven’t already at least sprinkled something on the Pirates, there’s somehow still time to do so. After a sluggish start, the LA Dodgers are once again the LA Dodgers. At 32 games over .500, the perennial division champs are running away with the NL West. Freddie Freeman has crushed all season, currently boasting an OPS close to1.000. Mookie Betts leads the team in home runs with 38, helping the Dodgers to an impressive 5.6 runs per game (T2nd). Los Angeles is getting hot at the right time, and it wouldn’t be a surprise to see them as World Series favorites come October.
  https://wiki-quicky.win/index.php?title=Cricket_world_betting
  BoyleSports is one of our favourite horse racing betting sites thanks to the huge range of available markets and promotions. Punters can kick off with a £25 free bet bundle when they deposit £10, before making use of deals like 6 places instead of 4 on selected races, money back as a free bet if 2nd to SP favourite, best odds guaranteed, and much more. Be sure to check out the specials too, as these can give you inspiration for doubles and fun markets like the total winning distance. Min deposit requirement. Free Bets are paid as Bet Credits and are available for use upon settlement of bets to value of qualifying deposit. Min odds, bet and payment method exclusions apply. Returns exclude Bet Credits stake. The bonus code ATR365 can be used during registration, but does not change the offer amount in any way. Time limits and T&Cs apply. #ad

 225. Larryrom said,

  Ekim 24, 2023 @ 03:47

  https://valtrex.auction/# price of valtrex in india

 226. Uausle said,

  Ekim 24, 2023 @ 15:10

  buy famotidine 20mg sale buy famotidine 40mg pills purchase tacrolimus online

 227. ErnieUsazy said,

  Ekim 25, 2023 @ 00:02

  paxlovid buy: nirmatrelvir and ritonavir online – paxlovid cost without insurance

 228. Larryrom said,

  Ekim 25, 2023 @ 04:01

  https://paxlovid.bid/# paxlovid covid

 229. Wnohfz said,

  Ekim 25, 2023 @ 04:51

  buy astelin 10 ml online cheap buy azelastine generic avalide usa

 230. ErnieUsazy said,

  Ekim 26, 2023 @ 02:12

  buy valtrex no prescription: valtrex antiviral drug – buy valtrex online prescription

 231. Larryrom said,

  Ekim 26, 2023 @ 03:43

  http://valtrex.auction/# valtrex online pharmacy india

 232. Bbwxyr said,

  Ekim 26, 2023 @ 18:14

  nexium tablet remeron 15mg sale buy topiramate generic

 233. JeffreyLus said,

  Ekim 26, 2023 @ 22:37

  Cheap Sildenafil 100mg: Viagra Tablet price – over the counter sildenafil

 234. JamesCinia said,

  Ekim 27, 2023 @ 02:34

  https://cialis.foundation/# Tadalafil Tablet

 235. NormanEdits said,

  Ekim 27, 2023 @ 06:56

  Cialis over the counter Cialis 20mg price in USA Generic Cialis without a doctor prescription

 236. Ivufwx said,

  Ekim 27, 2023 @ 10:36

  nexium 20mg capsules topamax pills topamax 200mg for sale

 237. WilliamGluri said,

  Ekim 27, 2023 @ 17:57

  http://levitra.eus/# Cheap Levitra online

 238. JamesCinia said,

  Ekim 28, 2023 @ 00:08

  http://viagra.eus/# sildenafil online

 239. Pifefb said,

  Ekim 28, 2023 @ 01:55

  buy allopurinol 100mg generic buy clobetasol without prescription crestor 10mg pills

 240. JerryVet said,

  Ekim 28, 2023 @ 03:45

  http://levitra.eus/# Vardenafil online prescription

 241. NormanEdits said,

  Ekim 28, 2023 @ 08:32

  Kamagra 100mg price Kamagra Oral Jelly super kamagra

 242. Notdlz said,

  Ekim 28, 2023 @ 21:58

  where can i buy imitrex order generic avodart 0.5mg avodart cost

 243. Pcaddr said,

  Ekim 29, 2023 @ 00:03

  allopurinol us buy cheap clobetasol buy crestor 20mg

 244. JamesCinia said,

  Ekim 29, 2023 @ 00:55

  http://kamagra.icu/# super kamagra

 245. Rchrjn said,

  Ekim 29, 2023 @ 05:35

  order imitrex purchase dutasteride pill dutasteride uk

 246. NormanEdits said,

  Ekim 29, 2023 @ 11:07

  Buy Vardenafil 20mg Buy Vardenafil 20mg online Buy Vardenafil 20mg online

 247. Jrxkrj said,

  Ekim 29, 2023 @ 16:49

  buy buspar 10mg generic buy zetia 10mg generic cordarone 100mg oral

 248. Jamestet said,

  Ekim 30, 2023 @ 02:01

  https://kamagra.icu/# Kamagra 100mg

 249. Zhtooq said,

  Ekim 30, 2023 @ 10:49

  order ranitidine 150mg without prescription meloxicam order buy celecoxib pill

 250. NormanEdits said,

  Ekim 30, 2023 @ 11:13

  cheap viagra Cheap generic Viagra order viagra

 251. Rymrmn said,

  Ekim 30, 2023 @ 17:59

  buspin over the counter zetia where to buy order amiodarone 200mg

 252. Rosphz said,

  Ekim 30, 2023 @ 23:53

  order generic ranitidine 150mg order celebrex without prescription celecoxib 200mg cheap

 253. NormanEdits said,

  Ekim 31, 2023 @ 09:57

  Generic Tadalafil 20mg price Generic Cialis price Cialis 20mg price in USA

 254. Etbihs said,

  Ekim 31, 2023 @ 17:52

  buy motilium pills for sale buy domperidone medication generic sumycin

 255. JamesCinia said,

  Kasım 1, 2023 @ 00:43

  https://viagra.eus/# Sildenafil Citrate Tablets 100mg

 256. Ofknvs said,

  Kasım 1, 2023 @ 16:29

  oral tamsulosin brand tamsulosin 0.2mg buy zocor 20mg sale

 257. Idvemv said,

  Kasım 1, 2023 @ 18:25

  motilium without prescription coreg 25mg canada order tetracycline 250mg pills

 258. JamesCinia said,

  Kasım 2, 2023 @ 00:46

  https://cialis.foundation/# Cialis 20mg price

 259. Hjjmla said,

  Kasım 2, 2023 @ 05:15

  tamsulosin 0.2mg us buy ondansetron 8mg pill order zocor

 260. NormanEdits said,

  Kasım 2, 2023 @ 07:36

  п»їLevitra price Levitra 10 mg buy online Levitra 10 mg buy online

 261. Iutjqe said,

  Kasım 2, 2023 @ 22:41

  buying a research paper buy custom research papers edit my paper

 262. DerekAmuri said,

  Kasım 3, 2023 @ 02:42

  http://canadapharmacy.guru/# pharmacy canadian canadapharmacy.guru

 263. BrianSeemy said,

  Kasım 3, 2023 @ 05:02

  world pharmacy india: top 10 online pharmacy in india – top 10 pharmacies in india indiapharmacy.pro

 264. Davidpholo said,

  Kasım 3, 2023 @ 05:37

  canadian pharmacy mall: canadian pharmacy online – canadian pharmacy store canadapharmacy.guru

 265. RichardAsype said,

  Kasım 3, 2023 @ 11:21

  https://mexicanpharmacy.company/# buying from online mexican pharmacy mexicanpharmacy.company

 266. Ustnbc said,

  Kasım 3, 2023 @ 12:17

  brand spironolactone buy valacyclovir 500mg online cheap order proscar 1mg pills

 267. BrianSeemy said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:08

  reputable indian online pharmacy: pharmacy website india – Online medicine order indiapharmacy.pro

 268. Qupoqg said,

  Kasım 4, 2023 @ 00:08

  professional research paper writers buy term papers online writing dissertation service

 269. Davidpholo said,

  Kasım 4, 2023 @ 00:52

  buy drugs from canada: canadian world pharmacy – best canadian pharmacy canadapharmacy.guru

 270. Isfqyw said,

  Kasım 4, 2023 @ 01:09

  spironolactone pills valacyclovir oral proscar 1mg pills

 271. BrianSeemy said,

  Kasım 4, 2023 @ 02:29

  buying prescription drugs in mexico: medication from mexico pharmacy – buying prescription drugs in mexico online mexicanpharmacy.company

 272. Pvktww said,

  Kasım 4, 2023 @ 22:29

  order aurogra 50mg generic oral aurogra 100mg buy estrace generic

 273. Davidpholo said,

  Kasım 4, 2023 @ 23:36

  Online medicine home delivery: indian pharmacies safe – Online medicine home delivery indiapharmacy.pro

 274. BrianSeemy said,

  Kasım 5, 2023 @ 08:14

  mail order pharmacy india: pharmacy website india – reputable indian online pharmacy indiapharmacy.pro

 275. Rpvddd said,

  Kasım 5, 2023 @ 09:03

  buy forcan no prescription fluconazole pill ciprofloxacin 500mg over the counter

 276. RichardAsype said,

  Kasım 5, 2023 @ 20:18

  http://indiapharmacy.pro/# india online pharmacy indiapharmacy.pro

 277. Hnompj said,

  Kasım 5, 2023 @ 21:21

  fluconazole price forcan where to buy cipro price

 278. BrianSeemy said,

  Kasım 5, 2023 @ 23:13

  best online pharmacies in mexico: buying prescription drugs in mexico online – buying from online mexican pharmacy mexicanpharmacy.company

 279. Episbb said,

  Kasım 5, 2023 @ 23:28

  buy aurogra online buy sildalis online cheap estradiol 2mg over the counter

 280. BrianSeemy said,

  Kasım 6, 2023 @ 14:10

  cheapest online pharmacy india: best india pharmacy – reputable indian pharmacies indiapharmacy.pro

 281. Nvmmdf said,

  Kasım 6, 2023 @ 22:28

  order lamictal pill order generic minipress 2mg buy nemazole without prescription

 282. Davidpholo said,

  Kasım 6, 2023 @ 23:47

  best online pharmacies in mexico: medication from mexico pharmacy – mexico drug stores pharmacies mexicanpharmacy.company

 283. RichardAsype said,

  Kasım 7, 2023 @ 00:54

  https://indiapharmacy.pro/# world pharmacy india indiapharmacy.pro

 284. DerekAmuri said,

  Kasım 7, 2023 @ 02:45

  https://indiapharmacy.pro/# buy medicines online in india indiapharmacy.pro

 285. Kpamus said,

  Kasım 7, 2023 @ 04:48

  buy generic metronidazole for sale brand keflex 250mg keflex pills

 286. Cakopo said,

  Kasım 7, 2023 @ 16:50

  buy flagyl pills for sale bactrim 480mg oral cephalexin 500mg brand

 287. BrianSeemy said,

  Kasım 7, 2023 @ 20:05

  mexico drug stores pharmacies: buying prescription drugs in mexico online – mexico pharmacies prescription drugs mexicanpharmacy.company

 288. Davidpholo said,

  Kasım 7, 2023 @ 20:34

  safe reliable canadian pharmacy: safe online pharmacies in canada – canadian mail order pharmacy canadapharmacy.guru

 289. Smjlxv said,

  Kasım 7, 2023 @ 22:49

  buy lamotrigine 200mg pills buy minipress 1mg generic nemazole online

 290. RichardAsype said,

  Kasım 8, 2023 @ 02:53

  http://mexicanpharmacy.company/# mexican border pharmacies shipping to usa mexicanpharmacy.company

 291. BrianSeemy said,

  Kasım 8, 2023 @ 10:56

  www canadianonlinepharmacy: best rated canadian pharmacy – cross border pharmacy canada canadapharmacy.guru

 292. DerekAmuri said,

  Kasım 8, 2023 @ 16:45

  http://mexicanpharmacy.company/# mexico drug stores pharmacies mexicanpharmacy.company

 293. Davidpholo said,

  Kasım 8, 2023 @ 17:19

  mexico pharmacy: mexico drug stores pharmacies – reputable mexican pharmacies online mexicanpharmacy.company

 294. Fkiwpw said,

  Kasım 8, 2023 @ 21:22

  retin cream cheap buy stendra generic avana 200mg sale

 295. Oxogkw said,

  Kasım 8, 2023 @ 23:52

  buy cleocin 300mg online cheap order sildenafil pills ed pills that really work

 296. RichardAsype said,

  Kasım 9, 2023 @ 04:58

  http://canadapharmacy.guru/# vipps canadian pharmacy canadapharmacy.guru

 297. Nvbyfu said,

  Kasım 9, 2023 @ 10:56

  buy cleocin 300mg generic generic erythromycin 500mg fildena canada

 298. BrianSeemy said,

  Kasım 9, 2023 @ 16:49

  world pharmacy india: Online medicine home delivery – cheapest online pharmacy india indiapharmacy.pro

 299. Tqhbgh said,

  Kasım 9, 2023 @ 21:47

  order retin for sale retin medication order avana 100mg generic

 300. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 00:29

  http://clomid.sbs/# cost clomid without rx

 301. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 10:47

  https://clomid.sbs/# can i get cheap clomid without rx

 302. Hrhshi said,

  Kasım 10, 2023 @ 18:15

  purchase nolvadex betahistine drug order rhinocort inhalers

 303. Yamrwa said,

  Kasım 10, 2023 @ 20:00

  order generic tadalafil buy indomethacin 50mg online indomethacin order online

 304. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 21:08

  http://prednisone.digital/# 200 mg prednisone daily

 305. Timothyswove said,

  Kasım 10, 2023 @ 21:46

  buy cheap propecia without a prescription: get propecia tablets – get generic propecia without dr prescription

 306. WillieGrift said,

  Kasım 11, 2023 @ 03:02

  doxycycline hydrochloride 100mg: how to order doxycycline – buy doxycycline monohydrate

 307. Zzpmmr said,

  Kasım 11, 2023 @ 05:17

  buy tamoxifen online nolvadex cheap buy rhinocort inhalers for sale

 308. RobertBag said,

  Kasım 11, 2023 @ 08:50

  prednisone best price: prednisone 2 mg daily – prednisone online pharmacy

 309. JamesEpilm said,

  Kasım 11, 2023 @ 09:59

  https://prednisone.digital/# 200 mg prednisone daily

 310. Timothyswove said,

  Kasım 11, 2023 @ 20:58

  prednisone 2 5 mg: prednisone rx coupon – buy prednisone online fast shipping

 311. Lpifan said,

  Kasım 11, 2023 @ 22:14

  order tadacip 20mg pills indomethacin usa indomethacin 75mg generic

 312. JamesEpilm said,

  Kasım 12, 2023 @ 01:29

  https://propecia.sbs/# buying generic propecia for sale

 313. RobertBag said,

  Kasım 12, 2023 @ 12:35

  prednisone 10 mg coupon: prednisone 15 mg tablet – prednisone 30 mg daily

 314. Zbxutf said,

  Kasım 12, 2023 @ 13:44

  order cefuroxime 250mg sale order bimatoprost for sale robaxin 500mg sale

 315. JamesEpilm said,

  Kasım 12, 2023 @ 16:54

  http://amoxil.world/# can you buy amoxicillin over the counter

 316. Lnaxje said,

  Kasım 12, 2023 @ 21:58

  terbinafine order online lamisil online buy that roulette

 317. Sltasa said,

  Kasım 13, 2023 @ 00:58

  how to get axetil without a prescription buy cefuroxime pills methocarbamol 500mg us

 318. RobertBag said,

  Kasım 13, 2023 @ 07:11

  can you get generic clomid: buy generic clomid prices – order generic clomid online

 319. JamesEpilm said,

  Kasım 13, 2023 @ 09:15

  http://doxycycline.sbs/# buy doxycycline online 270 tabs

 320. JamesEpilm said,

  Kasım 14, 2023 @ 00:45

  http://doxycycline.sbs/# doxycycline 100mg

 321. JamesEpilm said,

  Kasım 14, 2023 @ 16:09

  http://propecia.sbs/# buy propecia without prescription

 322. Woptmc said,

  Kasım 14, 2023 @ 19:00

  desyrel 100mg canada buy suhagra 100mg buy clindac a paypal

 323. Vjuaqg said,

  Kasım 15, 2023 @ 05:45

  trazodone online order sildenafil 50mg us buy clindac a no prescription

 324. Peyvix said,

  Kasım 15, 2023 @ 13:11

  terbinafine 250mg oral buy terbinafine 250mg pills rivers casino

 325. CharlesAtots said,

  Kasım 15, 2023 @ 17:54

  canadian pharmacy no scripts: Certified Canada Pharmacy – buying drugs from canada

 326. CharlesAtots said,

  Kasım 16, 2023 @ 08:30

  best canadian online pharmacy reviews: Certified and Licensed Online Pharmacy – canada drug pharmacy

 327. Otrfbw said,

  Kasım 16, 2023 @ 09:29

  aspirin 75 mg ca online gambling sites best online casino real money

 328. Rleyqm said,

  Kasım 16, 2023 @ 12:43

  pay to do my assignment home essay writing buy generic suprax

 329. водостойкий карандаш маркер для бровей said,

  Kasım 16, 2023 @ 14:28

  Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a
  completely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!

 330. prodroxy disponible en pharmacie said,

  Kasım 16, 2023 @ 17:32

  Good answers in return of this query with firm arguments and explaining everything on the topic of that.

 331. Orbvop said,

  Kasım 16, 2023 @ 21:10

  buy aspirin sale free online casinos real money blackjack for money

 332. CharlesAtots said,

  Kasım 17, 2023 @ 00:17

  canada drugs online: Certified Canadian Pharmacy – canadian pharmacy meds

 333. Davidpsync said,

  Kasım 17, 2023 @ 01:12

  https://canadapharm.top/# canadian pharmacy sarasota

 334. CharlesAtots said,

  Kasım 17, 2023 @ 14:22

  real viagra without a doctor prescription usa: cialis without doctor prescription – sildenafil without a doctor’s prescription

 335. Tjuhlj said,

  Kasım 17, 2023 @ 14:59

  help with assignments australia need cover letter suprax 200mg pills

 336. actoplus ohne Rezept in Europa said,

  Kasım 18, 2023 @ 01:18

  Very quickly this website will be famous amid all blogging and
  site-building viewers, due to it’s pleasant articles
  or reviews

 337. anastrozole beschikbaar in een Nederlandse apotheek said,

  Kasım 18, 2023 @ 01:33

  Thanks for sharing such a pleasant opinion, article is pleasant, thats why i have read it completely

 338. Jhynse said,

  Kasım 18, 2023 @ 04:28

  cheap thesis binding letter editing play online blackjack real money

 339. Fllqaz said,

  Kasım 18, 2023 @ 14:06

  trimox sale trimox 500mg tablet buy biaxin medication

 340. WillieGrift said,

  Kasım 18, 2023 @ 15:04

  where can i buy clomid pills: can i get generic clomid price – can i order generic clomid without rx

 341. Mdvfxe said,

  Kasım 18, 2023 @ 16:46

  write my paper online slot machines online casino games for real money

 342. CharlesAtots said,

  Kasım 18, 2023 @ 21:50

  best medication for ed: compare ed drugs – ed pills online

 343. priligy disponibile in farmacia a Roma said,

  Kasım 18, 2023 @ 23:16

  These are really impressive ideas in regarding
  blogging. You have touched some nice things here.
  Any way keep up wrinting.

 344. disulfiram à acheter en Espagne said,

  Kasım 18, 2023 @ 23:39

  Why visitors still make use of to read news papers when in this
  technological world the whole thing is accessible on web?

 345. WillieGrift said,

  Kasım 19, 2023 @ 16:18

  amoxicillin 500 mg purchase without prescription: amoxil generic – amoxicillin 500

 346. Obbsgs said,

  Kasım 19, 2023 @ 16:41

  order amoxicillin online cheap buy anastrozole pill purchase macrobid generic

 347. xepin in der Apotheke von Rotterdam said,

  Kasım 19, 2023 @ 18:20

  hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.

  I did however expertise a few technical points using this
  web site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to
  load properly. I had been wondering if your hosting is OK?

  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage
  your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my email and could look out for much more
  of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon.

 348. TimothyDic said,

  Kasım 20, 2023 @ 01:02

  Buy Vardenafil 20mg online: Levitra tablet price – buy Levitra over the counter

 349. Izjyac said,

  Kasım 20, 2023 @ 04:06

  calcitriol online order generic labetalol 100mg fenofibrate over the counter

 350. Richardunene said,

  Kasım 20, 2023 @ 08:43

  Levitra tablet price Buy Vardenafil 20mg online buy Levitra over the counter

 351. Williamareds said,

  Kasım 20, 2023 @ 15:35

  https://tadalafil.trade/# tadalafil online no prescription

 352. progesterone en venta en Buenos Aires sin prescripción said,

  Kasım 20, 2023 @ 15:38

  Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
  you can be a great author.I will always bookmark your blog and will come
  back very soon. I want to encourage one
  to continue your great posts, have a nice weekend!

 353. Tgmuvd said,

  Kasım 20, 2023 @ 16:33

  purchase catapres generic buy cheap antivert spiriva 9mcg tablet

 354. TimothyDic said,

  Kasım 20, 2023 @ 16:34

  ed treatment drugs: ed medication – cheap erectile dysfunction pill

 355. Jnarcc said,

  Kasım 20, 2023 @ 16:41

  buy cheap generic rocaltrol order tricor 200mg online tricor drug

 356. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 01:19

  Kamagra tablets sildenafil oral jelly 100mg kamagra Kamagra 100mg price

 357. JosephAqual said,

  Kasım 21, 2023 @ 01:54

  new treatments for ed: medicine for erectile – gnc ed pills

 358. Tamsulosina Alter sin prescripción said,

  Kasım 21, 2023 @ 08:03

  Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be
  a great author. I will be sure to bookmark your blog and will
  eventually come back from now on. I want to encourage you to definitely continue your great work, have a nice holiday weekend!

 359. TimothyDic said,

  Kasım 21, 2023 @ 11:06

  buy kamagra online usa: Kamagra 100mg price – Kamagra tablets

 360. consultez ce site said,

  Kasım 21, 2023 @ 11:43

  On y retrouve plus de 3 000 jeux divers et variés, dont des
  jeux de table, des machines à sous ou encore des jeux en direct.
  consultez ce site 4. Commencez à jouer : Une
  fois que vous avez créé votre compte et choisi vos jeux, vous pouvez commencer à jouer.
  http://www.slc21.com/ Certains des meilleurs casinos en ligne
  ont la particularité de proposer des jeux originaux tels que Plinko ou
  encore Aviator. dallaswomenmag.xyz

 361. ok0b90i33r.한국 said,

  Kasım 21, 2023 @ 11:49

  This business model revolutionized the way companies marketed their products by utilizing affiliates to reach a wider audience.
  ok0b90i33r.한국 As an affiliate for Ashley Madison, you can expect
  to take home anywhere from $35 to $100 per sign-up. http://www.zilahy.info Most affiliate programs also provide banners and other advertising resources for you to use.
  wiki.bigtata.org

 362. Juliustrose said,

  Kasım 21, 2023 @ 16:13

  https://edpills.monster/# ed drug prices

 363. Puumxj said,

  Kasım 21, 2023 @ 16:47

  clonidine uk order catapres order spiriva without prescription

 364. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 17:53

  ed treatments treatment of ed best ed pills

 365. Jkotmi said,

  Kasım 21, 2023 @ 23:17

  best doctor prescribed acne medication order oxcarbazepine 300mg for sale cheap oxcarbazepine 300mg

 366. Juliustrose said,

  Kasım 22, 2023 @ 09:46

  https://sildenafil.win/# sildenafil canada where to buy

 367. Richardunene said,

  Kasım 22, 2023 @ 10:27

  Vardenafil price Levitra 20 mg for sale Levitra generic best price

 368. JosephAqual said,

  Kasım 22, 2023 @ 10:30

  erectile dysfunction drugs: ed drugs – male ed drugs

 369. Zewthm said,

  Kasım 22, 2023 @ 10:48

  strongest topical body acne medication most common medication prescribed acne oxcarbazepine pills

 370. Ibvews said,

  Kasım 22, 2023 @ 14:15

  minocin 50mg drug generic minocin ropinirole 2mg for sale

 371. TimothyDic said,

  Kasım 22, 2023 @ 21:40

  Cheap Levitra online: Levitra online USA fast – buy Levitra over the counter

 372. Jamesanymn said,

  Kasım 23, 2023 @ 06:54

  https://azithromycin.bar/# purchase zithromax online

 373. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 11:53

  doxycycline 100mg cap Buy doxycycline 100mg doxycycline order online canada

 374. Bgprxp said,

  Kasım 23, 2023 @ 13:49

  minocin 50mg drug ropinirole pills purchase requip for sale

 375. Scotttouct said,

  Kasım 23, 2023 @ 14:22

  where can i buy cipro online: Ciprofloxacin online prescription – buy cipro cheap

 376. Xpngpe said,

  Kasım 23, 2023 @ 17:16

  buy generic uroxatral over the counter medicine for stomach acid problems best medication for heartburn

 377. VernonKex said,

  Kasım 23, 2023 @ 18:20

  amoxicillin in india: purchase amoxicillin online – amoxicillin online canada

 378. Jamesanymn said,

  Kasım 23, 2023 @ 20:03

  https://ciprofloxacin.men/# cipro online no prescription in the usa

 379. CharlesPaips said,

  Kasım 24, 2023 @ 02:23

  cipro pharmacy ciprofloxacin without insurance cipro online no prescription in the usa

 380. Eglmzy said,

  Kasım 24, 2023 @ 04:14

  alfuzosin over the counter buy uroxatral 10 mg for sale medications that can cause gerd

 381. free porn xnxx said,

  Kasım 24, 2023 @ 06:58

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended
  up losing many months of hard work due to no data
  backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 382. Jamesanymn said,

  Kasım 24, 2023 @ 14:12

  http://azithromycin.bar/# where can i buy zithromax medicine

 383. Gikaba said,

  Kasım 24, 2023 @ 17:46

  femara 2.5mg sale albendazole 400mg uk order aripiprazole 30mg online cheap

 384. CharlesPaips said,

  Kasım 24, 2023 @ 20:37

  buy cipro online ciprofloxacin without insurance cipro pharmacy

 385. Scotttouct said,

  Kasım 24, 2023 @ 21:01

  doxycycline prescription australia: Doxycycline 100mg buy online – doxycycline tablets cost

 386. VernonKex said,

  Kasım 24, 2023 @ 22:38

  buy ciprofloxacin over the counter: Ciprofloxacin online prescription – ciprofloxacin 500 mg tablet price

 387. Jamesanymn said,

  Kasım 25, 2023 @ 08:32

  http://amoxicillin.best/# buy amoxicillin

 388. Ocdwiu said,

  Kasım 25, 2023 @ 10:40

  strongest sleeping pills at walgreens fda approved hair growth supplements heathing lost pills

 389. Scotttouct said,

  Kasım 25, 2023 @ 14:29

  price doxycycline: Buy doxycycline 100mg – doxycycline for sale uk

 390. CharlesPaips said,

  Kasım 25, 2023 @ 14:55

  doxycycline online without prescription doxycycline hyclate 100mg price doxycycline 100mg tablets cost

 391. Yvddyo said,

  Kasım 25, 2023 @ 16:54

  oral letrozole 2.5mg aripiprazole pill purchase aripiprazole online

 392. bitchesgirlz said,

  Kasım 25, 2023 @ 20:28

  Taking time for self-reflection and personal growth benefits
  both individuals and the relationship.

 393. Yyegfv said,

  Kasım 25, 2023 @ 21:58

  strongest natural sleeping pills alopecia areata success stories prescription weight loss pills

 394. Jamesanymn said,

  Kasım 26, 2023 @ 00:45

  https://azithromycin.bar/# zithromax cost uk

 395. VernonKex said,

  Kasım 26, 2023 @ 04:50

  can you buy zithromax over the counter in mexico: buy cheap generic zithromax – zithromax 500

 396. Scotttouct said,

  Kasım 26, 2023 @ 07:03

  antibiotics cipro: Buy ciprofloxacin 500 mg online – cipro 500mg best prices

 397. besuchen Sie diese Seite hier said,

  Kasım 26, 2023 @ 08:08

  Nach der Niederlage bei der Bundestagswahl 1998, bei der die CSU in Bayern zum ersten Mal seit 1953 wieder unter die
  Marke von 50 Prozent der Stimmen fiel, trat Theo Waigel als Vorsitzender zurück und der Bayerische Ministerpräsident
  Edmund Stoiber wurde zu seinem Nachfolger als Parteivorsitzender gewählt.
  besuchen Sie diese Seite hier ↑ Doris Akrap:
  Germany’s response to the refugee crisis is admirable.
  urduwiki.in Nach der Reparatur und der Wiederherstellung der Einsatzbereitschaft schlugen im Januar 1943 zwei Verlegungsversuche nach Norwegen fehl.

  Zenithos.Co.Kr

 398. CharlesPaips said,

  Kasım 26, 2023 @ 09:14

  cipro pharmacy buy ciprofloxacin online ciprofloxacin 500 mg tablet price

 399. Sygneb said,

  Kasım 26, 2023 @ 14:31

  buy provera 5mg generic provera sale hydrochlorothiazide pills

 400. Jamesanymn said,

  Kasım 26, 2023 @ 16:07

  https://amoxicillin.best/# can i purchase amoxicillin online

 401. bitchesgirlz said,

  Kasım 26, 2023 @ 19:16

  naturally like your web site however you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts.

  A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth on the other hand I’ll certainly come again again.

 402. http://gwil.co.kr/bbs/board.php?bo_table=qnaa&wr_id=6138 said,

  Kasım 26, 2023 @ 22:45

  ↑ Georg Karger. In: Stolpersteine in Berlin. http://gwil.co.kr/bbs/board.php?bo_table=qnaa&wr_id=6138 Unerkannt durch die Wörthersee-Gemeinde Velden zu schlendern, das
  kann sich Marcus Prinz von Anhalt abschminken. Klicken Sie Hier Allem Anschein nach konnte sich
  seine angeblich so lebensfrohe Art ohne Schaden auf die
  Offiziersränge übertragen, da die Moral der Truppe hoch war und
  die erforderlichen Aktionen der Armee nicht unterblieben:
  Lucius Verus war ein sehr erfolgreicher Feldherr, der seine Ziele mit Geschick erreichte, wobei
  die operative Führung freilich (wie üblich) erfahrenen Offizieren oblag,
  wie insbesondere dem General Avidius Cassius und dem Prätorianerpräfekten Titus Furius Victorinus; denn weder Lucius
  Verus noch Mark Aurel hatten unter Antoninus Pius irgendwelche militärische Erfahrung sammeln dürfen. diese Webseite

 403. Scotttouct said,

  Kasım 26, 2023 @ 23:34

  doxycycline 3626: buy doxycycline over the counter – doxycycline 100mg tablet price

 404. Jamesmor said,

  Kasım 27, 2023 @ 04:59

  https://indiapharmacy.site/# mail order pharmacy india

 405. Axzbgw said,

  Kasım 27, 2023 @ 05:16

  is nicobloc fda approved prescription meds to stop smoking strongest pain killer list

 406. Robertirort said,

  Kasım 27, 2023 @ 14:06

  canadian pharmacy tadalafil: legal drugs buy online – online canadian pharmacy

 407. Gxbcia said,

  Kasım 27, 2023 @ 15:02

  buy medroxyprogesterone without prescription order medroxyprogesterone generic hydrochlorothiazide 25mg price

 408. Bbwoeh said,

  Kasım 27, 2023 @ 16:37

  quit smoking medication list best supplements for crunchy knees online doctor for pain medication

 409. Jamesmor said,

  Kasım 27, 2023 @ 21:53

  http://canadiandrugs.store/# canadian online drugs

 410. RichardPax said,

  Kasım 28, 2023 @ 04:45

  online drugstore reviews: order medication online – canadian pharmacy without prescription

 411. Robertirort said,

  Kasım 28, 2023 @ 06:48

  canadian online pharmacy no prescription: order medication online – cheap canadian cialis

 412. Guqjkq said,

  Kasım 28, 2023 @ 11:58

  order periactin 4mg online cheap order generic nizoral buy ketoconazole 200mg for sale

 413. Vhewdu said,

  Kasım 28, 2023 @ 19:11

  medication that suppresses herpetic infection cheapest daily asthma medication uk is ozempic fda approved for prediabetes

 414. DanielSoili said,

  Kasım 28, 2023 @ 22:57

  reliable canadian pharmacy Online pharmacy USA reliable online pharmacies

 415. Tiisjw said,

  Kasım 29, 2023 @ 02:06

  best medication for hsv 2 asthma inhalers cost without insurance better diabities drugs for you

 416. Kjwziu said,

  Kasım 29, 2023 @ 02:58

  purchase periactin online cheap periactin online buy nizoral 200mg usa

 417. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 03:29

  https://clomid.club/# can i purchase generic clomid tablets

 418. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 11:35

  wellbutrin 75 mg cost: Wellbutrin online with insurance – 689 wellbutrin

 419. Wuubyu said,

  Kasım 29, 2023 @ 18:15

  order cymbalta for sale buy duloxetine generic provigil 100mg

 420. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 00:36

  ordering neurontin online: cheap gabapentin – neurontin uk

 421. Qgjfwj said,

  Kasım 30, 2023 @ 01:22

  strongest antifungal herbs name of antifungal drugs benapril indiprmide and bystolic meds

 422. MichaelDauct said,

  Kasım 30, 2023 @ 05:56

  http://paxlovid.club/# paxlovid pharmacy

 423. Isdllz said,

  Kasım 30, 2023 @ 12:33

  walmart fungus clear 3 easy exercises to lower blood pressure how to reduce bp immediately

 424. Fjwxlx said,

  Kasım 30, 2023 @ 17:00

  buy cymbalta pill order glipizide purchase provigil online

 425. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 17:30

  ventolin 2018: Ventolin inhaler best price – can you buy ventolin over the counter in uk

 426. dove trovare copegus in Svizzera said,

  Kasım 30, 2023 @ 18:45

  I’ll immediately grab your rss as I can’t in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Please allow me realize so that I may
  subscribe. Thanks.

 427. MichaelDauct said,

  Kasım 30, 2023 @ 22:42

  http://gabapentin.life/# neurontin 150 mg

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın