Hollanda’da doktora bir nedir?

Geçenlerde, ODTÜ Biyoloji Bölümü’nden arkadaşım, şimdilerde Hollanda’da doktora yapmakta olan Melis Or Akman ile mektuplaştık. Melis’e, blogumda doktora konusunda bana gelen soruları cevaplamak istediğim bir bölüm yapmaya karar verdiğimden bahsedip, Avrupa’da doktora yapan biri açısından sorulara cevap vermek isterse çok sevineceğimi söylemiştim.Üşenmemiş aşağıdaki pek faydalı yazıyı yazmış. Kendisine (siz kafası karışık, gelecek kaygılı yeni nesiller adına) çok çok teşekkür ediyorum. (Bu cümle beni yaşlı gösterdi, aman!)

Nasıl başvuruluyor?

Avrupa’da doktora yapmak Amerika’ya göre biraz daha farklı. İlk olarak başvurular genellikle üniversiteye değil, belirli projelerdeki pozisyonlara yapılıyor. Bu projelerin genel hatları belli olduğu halde, doktora öğrencisi, istediği şekilde projesini yönlendirme hakkına sahip.

Eğer ilginizi çeken bir grup varsa, direk grup liderine ya da gruptaki herhangi başka bir profesöre (genelde grup liderleri sizinle ilgilenemeyecek kadar meşgul olduğundan assoc. prof hatta post-doclara bile) e-posta atarak, onlarla çalışmak istediğinizi yazarsanız, sizin için bir proje ayarlama olasılıkları bile var. Genelde en çok önem verdikleri sizin istekliliğiniz ve farkındalığınız. Geçmişte neler yaptığınız tabi ki önemli ama daha çok önem verdikleri ne yaptığınızdan çok nasıl yaptığınız. Yani sizin adam gibi çalıştığınıza inanırlarsa, ‘Bu çocuk akıllı, zaten doktora 4 sene, bu konuyu da öğrenir.’ gözüyle bakıyorlar. Eğer yeteneklerinize güveniyorsanız, attığınız e-postada nasıl bir konuda, hatta daha spesifik olarak nasıl bir projede yer almak istediğinizi söylemeniz, hem istekliliğinizi hem de ciddiyetinizi göstermeniz için bir artı olabilir. Eğer direk bir projeye başvurmuşsanız, o proje için neler yapabileceğiniz, ilgilendiğiniz konularla nasıl örtüştüğünden bahsedin. Niyet mektubunuz üstünde mutlaka zaman harcayın, çünkü sizinle ilgili en dikkkatle okudukları belge o. Başvurmak istediğiniz grupta sizi destekleyecek para yoksa bile sizi çeşitli burslara yönlendirip, bursu almanız için destek olabilir ve süreci kolaylaştırabilirler.

Asağıdaki sitede birçok güzel proje yer alıyor, belki istediğiniz gibi güzel pozisyonlar bulabilirsiniz.

http://evol.mcmaster.ca/evoldir.html

Başvuru yaparken herhangi bir para ödemiyorsunuz, genelde belgelerinizi pdf dokumanı olarak ya da bazı durumlarda normal posta ile gönderiyorsunuz. Başvurunuzu yaptıktan sonra 3-4 hafta içinde cevap gelebiliyor ama çok daha uzun beklediğiniz süreçler de olabilir. Bazı ülkelerde işler daha yavaş yürüyor, eğer hiç bir cevap almazsanız tekrar e-posta gönderebilir, başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Bu da sizin istekliliğinizi göstermenize yardımcı olabilir. Genelde ilk mulakatı telefonla yaparlar, gerçekten var olup olmadığınızı, İngilizcenizi (toefl şart değil ama olsa ne aladır), CV’nizin doğruluğunu test ederler. İkinci aşamada ise sizi mulakata çağırır (tabi ki tüm masraflar onlara ait) ve bir sunum yapmanızı beklerler. Aradıkları kişiyseniz 1 ila 6 ay içinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Peki Hollanda’da doktora bir nedir?

Hollanda’da doktora yapmak Avrupa’daki bir çok ülkeye göre çok daha avantajlı çünkü doktora öğrencilerine ‘knowledge migrant’ olarak özel bir vize uygulanıyor. Üniversiteden maaş bağlanıyor (ilk sene net 1420, 2. Sene 1600, 3. Sene 1660 ve 4. Sene 1700 euro civarında maaş uygulanıyor). Direk çalışan statüsünde olduğunuz için, emeklilik paranız da yatıyor maaşınızdan. Ülkeden ayrılırken ister günlerinizi emekliliğinize saydırabilir ya da biriken paranızı alabilirsiniz. Erkekler için diğer bir güzelliği de 4 sene yurtdışında çalışmış olduğunuz için bedelli askerlik hakkı kazanmanız. Bu vizenin diğer bir getiriside eşinizi yanınıza aldırabilmeniz ve hatta eşinizin de direk çalışma iznine sahip olması.

Doktora yaparken Türkiye’de olduğu gibi ders almıyorsunuz. Genelde 5 gün süren kısa kurslar oluyor ve bu kurslarda bilim insanları konularını anlatıp, araştırmalarından bahsediyorlar. Kullanılan teknikleri öğrenebiliyor ve bir çok araştırmacıdan projenizle ilgili yorum alabiliyorsunuz. Böyle kurslarda genelde projenizi sunmanız isteniyor ve böylece doktora öğrencilerinden ve profesörlerden oluşan katılımcılar projenizi eleştiriyor ve size yardımcı oluyorlar. Bilim konulu dersler dışında, kişisel gelişim içinde bir çok kurs oluyor, mesela bilimsel makale yazma, öğretmenlik, sunum becerileriyle ilgili dersler alabiliyorsunuz. Tüm bu kursların masraflarını okul ödüyor ve sizi sonuna kadar destekliyorlar.

Doktoranızın ilk senesi genelde literatur tarama ile geçiyor, eğer konuyla ilgili bilginiz varsa hemen deney yapmaya da başlayabilirsiniz tabi. Zamanınızın %10’u asistanlıkta kullanılmak üzere ayrılıyor. Eğer maaşınız üniversite üzerinden değil de özel bir bütçe üzerinden yatıyorsa (genelde mühendislik gibi pratik araştırmalarda), asistanlık yapmanız beklenmiyor ve tüm zamanınızı projeniz için kullanabiliyorsunuz.

İlk 4-5 ayınızın sonunda proje planınızı kapsamlı şekilde yapmış olmanız ve bir kaç kere sunmuş olmanız bekleniyor. Diğer üniversitelerle işbirliği çok önemli olduğundan, konunuzla ilgilebilecek bir kaç gruptan fikir almanız için, toplantılar yapılıyor ve bu sayede projeniz iyice şekilleniyor. Yurtdışında (genelde 2 kere Amerika ve sayısız Avrupa) konferanslara, kurslara ve toplantılara gitmeniz destekleniyor ve tüm masraflarınız karşılanıyor.

31 ila 41 iş günü arasında izniniz oluyor. Tatile çıkarken kimseden izin almıyorsunuz, bu konuda da çok esnekler.

Hollanda’da hiyerarşi yok. Profesörünüze dahi ilk ismiyle hitap edip, aklınıza gelebilecek herhangi bir konuyu sanki dayınızla konuşuyormuşçasına rahat konuşabiliyorsunuz.

Genelde projenizi sahiplenmenizi bekliyorlar . Bu durumun hem iyi hem de kötü yanları mevcut. Genelde toy olan biz doktora öğrencileri tamamen danışmansız ve yardımsız kalabiliyor ve bu durum tecrübesizlikten doğan gecikmelere neden olabiliyor. Grup liderleri genelde bir anda yok olabilen ninja karakterler gibidirler, unutmayınız (bakiniz PhD comics). Konuştuğum hemen hemen tüm doktora öğrencilerinin bir numaralı derdi bu olmuştur. Tabi bu durum size aşırı bir esneklikte sağlayabilir ve eğer ne yaptığını bilen bir insansanız çok da çekici gelebilir.

Hollanda’da doktora hakkında daha çok bilgi için buraya.

Yazan: Melis Or Akman

(NOT: Bu yazıları çalan çırpan, kendisi yazmış gibi yapan, kaynak vermeden kullanan, üzerinden reklam alan olur şimdi. O yüzden bu blogdaki yazıların bir takım telif hakları olduğunu hatırlatmak ve ayrıntılı bilgi için sizleri şuraya almak isterim. Biyolokum.com’daki yazılar Creative Commons by-nc-sa lisansı altında yayınlanmaktadır.)

 • Share/Bookmark

320 Yorum »

 1. azuth said,

  Aralık 2, 2009 @ 20:23

  doktora yapiyorsunuz fakat, allaskina dahi anlamina gelen de leri ayirmayi ögrenin!

 2. Düygü said,

  Aralık 2, 2009 @ 20:44

  ALASKİNA valladamı yalnışlar yapmisiz?

 3. Can said,

  Aralık 3, 2009 @ 04:57

  Benzer bir süreç yaşayıp Eindhoven Teknik’ten çalıştığım konunun duayeni bir Prof. amca mailleşmiştim.. Adam kendi çalışma grubundaki araştırmacılarla (özellikle Türk olanlara) tartışıp konuya uygun olduğumu düşünmüş. Ancak sonra kallavi bir rakip nedeniyle yatmıştı iş.. Neyse…

  Yeterliliği verdikten sonra ben buradaki doktorayı bitiririm diyorum :) Ancak, Hollanda’da post-doc konusunda da bilgisi olan var mı merakı içerisindeyim (aştım ben, aştım :P).. Örneğin, yine proje bazlı ve maaşlı mı alıyorlar araştırmacıları, bi de, ne gibi deneyim avantaj sağlar? (Not: Mühendislik ile diğer doktora programları arasında fark var mı bilemiyorum)

  Bu arada, iş deneyimleriyle sabit olmak üzere, Avrupa’daki en anlaşılan İngilizce’yi konuştuları için dahi Hollanda’da çalışılır/okunur… :)

 4. Melis said,

  Aralık 3, 2009 @ 05:42

  Sevgili Can,
  Ne güzel demişsin en anlaşılan İngilizce’yi konuşuyorlar diye. Hem akademide hem normal hayatta hakkaten dil konusunda hiç bir sorun yaşanmıyor. Dilenciler bile çok rahat İngilizce konuşabiliyorlar. Başvuru işleyişi doktora ile hemen hemen aynı. Başvurular yine projelere yapılıyor, ama sizi beğenirlerse proje de yaratabilirler tabi. Tek fark maaş. Postdoc maaşları baya iyi, miktarı tam bilemiyorum ama sanırım net 2300 ila 2500 civarında. Yine ‘knowledge migrant’ statüsünde oluyorsunuz, ne hakkınız varsa eşiniz de aynı haklara sahip oluyor.
  Bence en iyi yöntem, labları tek tek araştırıp e-posta yoluyla kendinizi tanıtmak ve hali hazırdaki projelere başvurmak olur. Başarılar!
  Melis

 5. meren said,

  Aralık 3, 2009 @ 11:46

  Ne güzel yazmış ama Melis. Ellerine sağlık.

 6. Melis said,

  Aralık 3, 2009 @ 12:13

  Teşekkür ederim efendim. Asıl ben kalbi gibi temiz bu sayfayı bana ayırdığı için Düygü Hanıma teşekkürü bir borç bilirim.

 7. Murat Gunduz said,

  Aralık 3, 2009 @ 14:41

  Hamburg’da post-doc yapıyorum, benim bu konudaki naçizane deneyimimi paylaşmak isterim :P. Avrupada
  ( Melis’in doktora için söylediklerine benzer) post-doc için de genellikle projedeki pozisyonlara başvuruluyor. Fakat ben işimi sağlama alıp, kendi projemi yazdım, post-doc için buda bir alternatif. Kendi projenizi yazmak istiyorsanız, projenin kabul edilmesi, para bulunması biraz zaman alıyor, fakat bir ton avantajı var. Hazır bir projeye başvuracaksanız, proje kadar o projenin patronuda çok önemli, işini bilen bir patronla çalışmak çok önemli. Tabiki post-doc maaşları kıytırık doktora öğrencilerine nazaran biraz daha fazla :P

  Murat

 8. Alper KANAT said,

  Aralık 3, 2009 @ 16:10

  Güzel yazı olmuş; ellerinize sağlık. Kendimi akademiye uzak görsem de PhD. yapma ihtimalim var benim de.. Faydalı bir yazı oldu benim için… Teşekkürler..

 9. Can said,

  Aralık 4, 2009 @ 02:36

  Cevabın ve yazın için çok teşekkür ederim Melis. Şu an için cazip geliyor bu postdoc işi, Hollanda da benim için en öne çıkan ülke. Ama, accıcık daha yaşlanmış bir PhD mezunu olunca ne düşünür insan, bilemiyorum.. :) Bakalım, kısmet :P

  Düygü Hanım, size de teşekkür ederim efenim yaptığınız faideli amme hizmeti için…

  A. Murat Eren’e de teşekkür ederim, içimden geldi..

 10. Duygu said,

  Aralık 4, 2009 @ 18:50

  Bu arada post-doc konusunda şöyle faydalı bi kaynak buldum: http://frizzledthoughts.blogspot.com/2009/11/guide-for-becoming-and-being-post-doc.html

 11. ferayebend said,

  Aralık 5, 2009 @ 13:05

  (Biyolokumdan not: Aşağıdaki yorumları Friend Feed’de, “Hollanda’da doktora Avrupa’da ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektir” konusundaki tartışma esnasında ferayebend yazmıştı. Faydalı olacağını düşündüğüm için buradan da paylaşıyorum)

  ferayebend:

  imdii, gündelik ırkçılık ile kurumsal ırkçılığı öncelikle bir kenara ayırmak gerekiyor. gündelik ırkçılık konusuna gelince de “aa sen türke benzemiyorsoaan,” hezeyanları düpedüz ırkçılıktır. biyolokum, bunu sen yapıyorsun diye demiyorum ama bu yorumu pozitif algılayıp “bakın biz türkler yüksek bir türkün ahfadıyız, boyumuz uzun tenimiz beyaz. o sizin gördüğünüz kürtler,” diyen bir kesim varki eyvah eyvah (bunları abartmıyorum, duydum böyle bir şey). bu hassasiyet o kadar belirgin ki almanya’da “aa sen türke benzemiyorsun” demekten kaçınıyorlar. burada öğrendiğim iğrenç almancamla konuşunca aksanımdan ecnebi olduğumu anlayıp nereden geliyorsun dediklerinde türkiye cevabını duyunca konuyu kapatıyorlar, yanlış bir şey söylememek için. bir de ikinci bir kesim var, türke benzemiyorsunun yanı sıra, herhalde burada doğdun, ailende yabancı mı var, burada akrabaların mı var, yoksa neden almanya’ya geldin, gibi süppersonik sorular soran bir cenah var. bu, “onlar hep bu türkleri görmüş o yüzden böyle” gibi bir gerekle geçiştirilebilecek bir şey değil. bir sosyal özellik/araz iyi de olsa kötü de olsa, bir kültürle ilişkilendiriliyorsa bu etnosentrizmdir (etnik odaklı düşünme/tanımlama), maalesef ırkçılıktır. yani o adam bakıp da insanları mesela “kırmızı giyenler, geniş ailelerde yaşarlar, işsizdirler, hep suç işlerler” olarak değil de türkler şöyle böyledir diye tanımlıyorsa bu o adamın “türklerle” olan deneyiminden değil, bazı şeyleri türk olarak kategorize etmesindendir.

  konu kurumsal ırkçlığa gelince işler daha da belirsiz ancak korkunç bir hal alıyor. kuzey avrupa ülkelerine gelen doktora öğrencileri bilimin merkez ve çevre ülkelerinden gelenler olarak iki kategoriye ayrılıyor. merkez ülkeri, kuzey amerika ve kuzey avrupa ülkeleri anglo-fonlar ve almanya için almanca konuşulan ülkeler ağırlıkta oluyor (isviçre, avusturya vs.). çevre ülkeler ise komik ama araştırmaya yeterli pay ayırmayan güney avrupa ülkeleri (italya yunanistan), doğu avrupa ülkeleri, orta doğu ve tabi ki bir akademik prekarya klasiği olan asyalı doktora öğrencilerimiz. şimdi hollandadaki durum nedir bilemem, ancak bu ayrım kendini, almanya’da da, nerede gösterir nelere yolaçar bunları anlatmam lazım. öncelikle merkez ülkelerinden gelen öğrenciler doğrudan iyi/tanınmış/paralı hocalarla eşleşerek bilimsel kastın üst kategorisini oluşturuyorlar; pek tanınmamış parası az hocaların seçimleri dar olduğu için çevre ülkelerinden gelen öğrenciler tercih ediliyor ya da süpersonik proflar golden-boy/girl doktora öğrencilerine köle olması için bu öğrencileri alıyor. sonuçta ortaya çıkan resim, çevre ülkelerden gelen öğrencilerin vasıfsız doktora tezleriyle mezun olmaları (abartıyorum ama resmi anladınız). bunun nedeni, çevre ülkelerinde eğitimini tamamlamış öğrencilerin notlarının ve başarılarının denkliğinin doğru ölçülememesi, merkezdeki öğrencilerin hem ölçü araçlarının ortaklığından hem de kişisel ilişkinin varlığı sebebiyle “iyi” olduğuna kani olunması. diğer taraftan da çevre ülkelerinden kaçan öğrencilerin, “kötü” de olsa bu hocalara ve bu pozisyonlara, çevre içinde olabilmek için tamah etmesi ve üçüncü dünya ülkesi rezilliğinden kaçmasının sevinciyle köleliğe gönüllü olması

  peki bu ne bokumuza zarar veriyor. sistemi, üniversite’nin işleyişini bilmeyen öğrenciler angarya işlere koşturuluyor (beleşe ders vermek, bilgisayar adminliği yapmak vs). durumunun sağlam olmamasından korkan çevre ülkesi öğrencilerinin de buna başkaldırması elbet ki pek beklenilir olmuyor. başka bir önemli sorun ise kontratların enstitüler için en “karlı” olacak şekilde dağıtılması. sosyal güvence ve emeklilik primi ödemek istemeyen enstitüler, yerli öğrencilerine “zorunlu olarak” bu primlerin dahil olduğu kontratlar hazırlarken, “kar” etmelerini sağlayacak şekilde işin renginin farkında olmayan yabancı öğrencilere ise kendi primlerini “isterlerse” kendilerinin yatırabileceği burslar dağıtılıyor. burs iyidir, cv’nizde iyi gözükür gerekçesiyle bu öğrenciler güvencesiz, geleceksiz çalışma şartlarına mahkum ediliyor. (post-doc olarak devam edeceklerini düşünürsek)

  kısacası, yabancı düşmanlığı demeyelim, yabancı sömürüsü diyelim. hollanda demeyelim, almanya diyelim. var böyle bişi. yükselişte mi, inişte mi, çıkışta mı bilemem ama. maalesef var.

 12. ahmetteke said,

  Aralık 7, 2009 @ 15:19

  merhabalar, yazınız çok güzel, elinize sağlık. hollanda’da da başarılar diliyorum. :) benim sorum sosyal bilimler doktorasıyla alakalı; özellikle iletişimde doktora yapabilmek için nasıl bir süreç söz konusu? bu konuda bilginiz varsa, beni aydınlatabilir misiniz? teşekkürler şimdiden…

 13. Melis said,

  Aralık 9, 2009 @ 17:45

  Sosyal bilimlerle ilgili olarak Avrupa Hukuku’nda doktora yapan bir arkadaşıma sordum ve o, genelde masterı tamamladıktan sonra hocaların pozisyonları kişiye özel açtığını, bursu ya da maaşı da kişiye özel bulduklarını söyledi. Sosyal bölümlerde okuyan hiç arkadaşım yok malesef ama çalışmak istediğiniz konuyla ilgilenen hocalarla direk temasa geçmek bence bir başlangıçtır, ve hiç yoktan iyidir. Elbetteki bu Hollanda için geçerlidir.

 14. Mümtaz said,

  Aralık 18, 2009 @ 06:11

  Bu faydalı yazı için çok teşekkürler. Aklımdaki birçok soru işareti bu sayede yok oldu.

 15. Hüseyin said,

  Şubat 23, 2010 @ 19:46

  Merhaba,
  Eindhoven Teknikten master için kabul aldım. Aylık olarak ortalama bir öğrencinin ne kadar paraya ihtiyacı olduğunu sormak istiyorum. Konut, yeme-içme gibi alt başlıklarda belirtebillirseniz sevinirim. Yazı için ve cevap için şimdiden çok teşekkürler.

 16. Faiz Muhaffel said,

  Mart 27, 2010 @ 06:01

  Merhabalar,
  6 ay boyunca Eindhovenda kaldım o yüzden yazınıza harfiyen katılıyorum çok güzel açıklamışsınız..:) Gerçekten de Hollanda doktora yapmak veya araştırmacı olmak için son derece uygun bir ülke.. Dil problemi hemen hemen hiç yaşamıyorsunuz.. İnsanlar yardımcı ve destekleyici.. Çalışma saatleri esnek sporunuzu yapar, konsere de gider, partilere de akarsınız..:PP Sadece işiniz ciddiye almanızı istiyorlar, toplantı saatleri günleri konusunda çok sıkılar yalnız, 2 dk bile geç kalınca hoşsuzluklarını belli ediyorlar..
  Hüseyin kendi tecrübemle sana şöyle açıklayayım:
  Kira: 300-350 (çok sanslıysan 250ye bulur çok bahtsızsan 400e de kalabilirsin ama bu ort. rakam)
  Yeme: 150-200 (öğlen için yemekhane diye birşey yok, kendi yemeğini kendin getirmezsen kantine dünyanın parası gider ondan sefer tası fora..:D)
  İçme: 60-80 (Dünyanın en güzel biralarının dibine (belçika biralarını kastediyorum) gidiyorsun ondan özellikle ilk aylar düşündüğünden fazla harcayabilirsin..:)
  Diğer: 50-60 (ıvır zıvır vs..)
  yaklaşık 700 euro civarı bir harcaman olur arkadaşım.. İyi çalışmalar..

 17. Amfoes said,

  Nisan 14, 2010 @ 00:25

  Selamlar,

  Türkiye’den başvuran öğrenciler için Hollanda’daki yüksek lisans programları (ekseriyetle doktora programları) burslar açısından çok daha cazip. Bu durumda Hollanda’daki Türk nüfusunun da etkisi var muhtemelen. Zira ‘entegrasyon’ temalı burslara denk gelmiştim.

  Birçok üniversite, program tanıtım sayfalarında yaşam masraflarına – daha çok fikir vermesi açısından -pek ayrıntılı olmasa da yer arıyorlar. Bununla birlikte gözlemleyebildiğim kadarıyla Avrupa’daki bir ülkede eğitiminize devam etmek istiyorsanız, yaşam masrafı aylık olarak 600 ile 900 Avro arasında değişiyor. Ev kirası ve özellikle alışma süresince yeme / içme masraf listesinin en üst sırasında yer alan iki kalem.

  Nasıl yüksek lisans programlarına başvuru bir sanat haline geldiyse, post-doç başvuruları başta olmak üzere araştırma projeleriniz için kaynak bulmanız da ciddi ciddi beceri gerektiren bir hale geldi. Nasıl proje yazılır, projenizle ilgilenebilecek yatırımcıları ikna edebilmek için nasıl bir “pitch talk” daha etkili olur vb. temalı danışmanlıklar türedi. Birçok araştırmacı muhtemelen araştırmalarına ayırdıkları zamanın daha fazlasını bu sürece ayırmak zorunda kalıyorlar. Neyse, konudan kopmayalım.

  Sevgiler,

  Not. Melis çok hoş, tatlı bir hatunmuş bu arada. Kavak Yelleri dizisindeki Mine’ye benzettim. İsim de yabancı gelmiyor ama çıkaramadım.

 18. Hande said,

  Temmuz 12, 2010 @ 16:52

  Merhaba Melis,

  Verdigin bilgiler icin tesekkurler. Hollanda’ya yuksek lisans icin gidiyorum. Sana sormak istedigim sorular var. Bu mesaji gorup bana ulasabilrisen cok sevinirim.

  Tesekkurler,

  Hande
  yanaklar@gmail.com

 19. Dilek said,

  Ağustos 6, 2010 @ 16:48

  Merhaba arkadaşlar. Bahar dönemi için Hollanda daki Technich University of Eindhoven dan kabul aldım. Biyomedikal mühendisliğinde master tez dönemindeyim. Tez araştırması ve desteği için gideceğim ama aklıma takılan sorular var. Gitmiş olmak için gitmek istemiyorum işin aslı üniversite netten araştırdığım kadarıyla güzel ama bu aralar Hollanda hakkında bayağı olumsuz şeyler duyuyorum…Hollanda da yaşayan birleri orda 5-6 ay nasıl geçer yazarlarsa sevinirim. Karşılaşacağım bütün olabilecek olumsuz şeyleri de unutmazlarsa sevinirim….
  Teşekkürler herkese…

 20. Metin said,

  Ağustos 9, 2010 @ 10:29

  boşverin hollandayı, almanyayı. gidecekseniz avustralyaya veya yeni zelandaya gidin. muhteşem yerler, geri dönmek istemeyeceksiniz

 21. seda said,

  Ağustos 16, 2010 @ 14:10

  Merhabalar,

  Bu siteyi yeni kesfettim. Dogrusu benzer tecrubeleri edinmis birisi olarak Melis’in yazisini begendigimi ve oldukca faydali buldugumu soylemeliyim. Kendi adima rahatlikla soyleyebilirim ki, Hollanda’da doktora yapmak gercek bir bilim insani gibi hissetmeme yol acti. Bunun en onemli sebeplerinin basinda, artik ogrenci/ asistan vs tanimlamalarinin disinda ve otesinde, hiyerarsiden uzak, tek basiniza bir projenin sorumlulugunu yukleniyor olmaniz geliyor. Daha once de bahsedildigi gibi, bu durum bir miktar stresi beraberinde getiriyor olsa da genel olarak bakildiginda artilari ve katma degeri oldukca fazla :) Bir de isin maddi yani var ki, su ana kadar tanistigim ve diger ulkelerde doktora yapan arkadaslarim/meslektaslarim burada sunulan sartlarin baska yerde olmadigini soyluyorlar. Katildiginiz kongreler, toplantilar, kurslar vs de yaniniza kar oluyor:)
  Ancak, isin bir de “yabanci” olmak kismi var ki, kanimca “yabana” atilacak gibi degil…Ferayebend’in yazisinda degindigi pek cok nokta dogrudur; 5 yildan fazladir Hollanda’da yasayan biri olarak sahsi kanaatim, maalesef yabancilara, daha dogrusu cevre ulkeler olarak tanimlanan gruba karsi bu tavrin eksilmedigi, cogaldigidir. Universite ortaminda ve proje bazinda angarya isler, karli/karsiz kontratlar vs mevzularina cok sukur maruz kalmadim, ancak universite icinde ve disinda “Sen cok degisik bir Turksun” yorumunu sayisiz defalar isittim. Dahasi ulkem ve kulturum hakkinda igneleyici, hafiften asagilayici ifadeler, tavirlar cok gordum.
  Sozun ozu, Hollanda’ya (belki genel olarak kuzey Avrupa’ya demeli) gelmeyi planlayan arkadaslara tek tavsiyem bu yorum ve tavirlara hazirlikli olmalaridir. Zira, ozellikle Hollandalilar, akillarindan geceni kibarlik/zerafet suzgecinden gecirmeden karsilarindakine aktarmakla meshurdurlar ve bunu da acik sozluluk olarak kabul ederler (bana gore patavatsizliktir o ayri:))
  Bana gore burada yasanan en buyuk zorluk, asla bir yabanci oldugunuzun size unutturulmamasidir!

 22. melis said,

  Eylül 9, 2010 @ 15:34

  Dilekcigim Hollandaya 5-6 ayligina gelipte mutsuz doneni gormedim acikcasi. Genelde daha uzun surelerde sorunlar cikabiliyor. Aile ulke ozlemi gibi. TU Eindhoven’da doktora ve yuksek lisans yapan buyuk bir Turk kominitesi de var. Her konuda sana yardim edebilecek, sosyalligine sosyallik katacak bir suru guzel insan. Guzel Turk lokantalari, guzel baklavacilar bile var. Bence mutsuz olmazsin, cok sey ogrenirsin ve mutlu donersin. Fakat kislarin burada cok depresif gectigini unutma. Gelebiliyorsan Subattan sonra gel.

  Seda’nin soylediklerinin bir kismina katiliyorum ama sunu da soylemeliyim ki calistiginiz gruba gore degisiklik gosteriyor gordugunuz muamele. Ben sanslilardanim sanirim, cok iyi bir grupta calisiyorum. Insanlar cana yakinlar ama sunuda itiraf etmeliyim ki bu noktaya gelmem de zaman aldi. Bazen yabanci gibi hissetmek, cevrenizdekilerden degil de icinizde kopan firtinalar yuzunden de kaynaklanabiliyor. Mesela ben uzun sure Turk olmamin zorlugunu kendi icimde yasadim. Igneleyici sozlere falan maruz kalmadim hic ama ya kalirsam diye bir tedirginlik vardi ki bu durum beni biraz da olsa ezik olmaya itiyordu. Dedigim gibi bu bir surec, bir zaman sonra umursamamaya baslayip, aman bana ne, ne dusunurlerse dusunsunler ben kendimi biliyorum moduna giriyorsunuz. Iste o zaman hersey rahatliyor. Karsinizdaki sizi ignelemeye calissa bile oyle algilamiyorsunuz, gulup geciyorsunuz. O zaman insanlarda yaninizda daha rahat oluyor, sizde agziniza geleni esirgememeye basliyorsunuz. Turkiye’deki gibi geyik muhabbeti bile yapiyorsunuz. Yukarda yazdigim yaziyi okuyan bir kac arkadasim da olmus, onlar da bana hep pozitif seyler yazdigimi soylediler. Ama yapacak bir sey yok, benim icin her sey hep pozitif ilerledi. Dedim ya sansliyim. Sunu da ekleyeyim ki Avrupa’da irkciligin en az hissedildigi ulkelerden biri de Hollanda’dir.
  Ama yine de yabanci muamelesi gormek caninizi sikacaksa, Amerika ya Avusturalya’yi secmenizde yarar var. Tabi dil bariyeri yok, bununda etkisi vardir mutlaka. Bu arada daha uzun ozel sorulari olan insanlar bana mail atmaktan cekinmesinler lutfen. Yardimci olmaya calisirim.

 23. Miyase said,

  Aralık 12, 2011 @ 16:20

  Merhaba,

  Phd’ye kabulde yas faktoru önemli mi? ( ödeme alabilmek icin yas sınırı var diye duymustum) Boyle birsey duydunuz mu?

 24. nr said,

  Ağustos 8, 2014 @ 14:09

  merhaba, ben Hubrecht İnstutitute’ de doktora yapmak istiyorum lisans mezunuyum . yükseklisans yapmadım. ortalamam 84.6 direk doktoraya başlamak istiyorum bu mümkünmüdür? İELTS ‘den kaç gereklidir?

 25. Burcu said,

  Ocak 22, 2015 @ 10:02

  Merhaba, benim için çok bilgilendirici bir yazı oldu. Ben şu an yüksek lisans tez aşamasındayım, aynı zamanda araştırma görevlisiyim. Ancak çoğu kişi gibi benimde en büyü engelim dil. İngilizcem kendime yetiyor ve pratiğim hiç yok denilebilir. Doktoramı yurt dışında özellikle İngiltere ve ya Hollanda’da yapmak çok istiyorum. Sınavları kazansam bile gittiğimde çok büyük sorun yaşar mıyım :(

 26. mk said,

  Ekim 16, 2015 @ 14:30

  merhaba, türkiye’de lisans öğrencisiyim. yurtdışında okumak istiyorum. ortalamam 3.20/4.. master için yeteri kadar param yok o yüzden direk phd’ye başvuru yapmayı düşünüyorum, öğrendiğim kadarıyla phd’de öğrenciye para ödeniyormuş. sizce gerekli sınavları da alıp bu ortalama ile kabul edilir miyim direk lisanstan??????

 27. Tahir said,

  Eylül 15, 2016 @ 04:02

  Buradan özellikle Melis Sait isimli kullanıcıya sormak istiyorum.
  Öncelikle mail adresinizi gönderebilir misiniz? Lisansım Tarih, Yüksek Lisansım Tarih-Yakınçağ, ve şu an Türkiye de doktora tez aşamasındayım. Ancak Bir Avrupa veya Amerika’da Doktora yapmak istiyorum. Bu konuda anlatılanların dışında sorularım olacak.
  - yaşım 42. 17 yıllık öğretmenliğim var. evliyim ve iki çocuğum var. Bu durumda Avrupa ya da Hollanda da doktora yapabilir miyim?
  - Tarih çıkışlı olmakla birlikte konu olarak tarihteki göç olaylarının insanlar ve coğrafyalar üzerindeki etkilerden yola çıkarak Suriye ve Türkiye göçlerinin etkileri konulu bir doktora çalışması yapmak istiyorum. ancak konunun incelenmesi tarih süzgecinden geçmiş olsa bile ‘Uluslar İlişkiler’ bilim dalı çerçevesinde incelemek istiyorum. Tarih de Uluslar arası ilişkiler de Sosyal Bilimlerin alt dalı olsalar da farklı bilim dalları yani interdisiplin olmuş oluyor. bunlar olabilir mi? olursa ilgili enstitüllerle nasıl irtibata geçerim. kendi projemi yazmak için onların bir klavuzu var mı?
  - Diğer bir konu ise doktora çalışmasını eğitim metotları üzerine de yapabilirim yıllardır yaptığım şeylerden biri bu kiminle nasıl irtibata geçebilirim. Bir ailem var onları yanıma almak durumundayım. nasıl olur. Kime ne yazmalıyım. vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim.

 28. Berna said,

  Mayıs 22, 2018 @ 12:33

  Merhaba Duygu!

  Bende Biyoloji bolumu mezunuyum hali hazirda master tezimle ugrasiyorum. Ayni zamanda Hollanda da PhD bakiyorum. Sen hangi universitede yaptin doktorani ve hangi alanda? 6 aylik surem var eksik belgelerimi kapatmam icin genel olarak istedikleri belgeler hakkinda bilgi verebilir misin rica etsem. Yorumlarini bekliyorum!!!

  Berna

 29. Davidmko said,

  Eylül 10, 2023 @ 01:24

  https://localcoinswap.net

 30. Dalton Montjoy said,

  Eylül 10, 2023 @ 14:57

  Very nice design and fantastic content, hardly anything else we require : D.

 31. isfshx said,

  Eylül 13, 2023 @ 07:41

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 32. dsfyrd said,

  Eylül 13, 2023 @ 09:29

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 33. zsfnoj said,

  Eylül 13, 2023 @ 10:24

  Localcoinswap (reputable P2P platform) is a reputable P2P exchange where you can buy and sell bitcoins
  https://localcoinswap.net

 34. hsfedo said,

  Eylül 13, 2023 @ 11:21

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 35. msflyn said,

  Eylül 13, 2023 @ 12:20

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 36. zsfzeo said,

  Eylül 13, 2023 @ 14:13

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 37. fsflac said,

  Eylül 13, 2023 @ 15:12

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://localcoinswap.net

 38. dsfnmk said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:13

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 39. csfawq said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:12

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  https://localcoinswap.net

 40. lsfyzj said,

  Eylül 13, 2023 @ 18:12

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 41. gsfcjn said,

  Eylül 13, 2023 @ 19:10

  de Nexo token verhandelbaar op allerlei exchanges zoals Huobi, Localcoinswap, Binance Dex, HitBTC en een paar andere
  https://localcoinswap.net

 42. tsfjmy said,

  Eylül 13, 2023 @ 20:08

  Compra y vende bitcoin en LocalCoinSwap
  https://localcoinswap.net

 43. isfsue said,

  Eylül 13, 2023 @ 21:07

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 44. wsfdpf said,

  Eylül 13, 2023 @ 22:05

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 45. Robbie Hirsch said,

  Eylül 17, 2023 @ 04:28

  I’ve read several just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you place to make the sort of fantastic informative site.

 46. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 14:12

  https://interpharm.pro/# mexican prescription drugs online
  licensed canadian pharmacies – internationalpharmacy.icu The children’s section is well-stocked with quality products.

 47. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 03:25

  http://onlineapotheke.tech/# online apotheke versandkostenfrei

 48. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 02:22

  http://farmaciabarata.pro/# farmacia barata

 49. Thomasfut said,

  Eylül 25, 2023 @ 20:38

  gГјnstige online apotheke gГјnstige online apotheke online apotheke preisvergleich

 50. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 03:02

  https://farmaciaonline.men/# acquisto farmaci con ricetta

 51. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 10:01

  Viagra sans ordonnance 24h

 52. Billybet said,

  Eylül 27, 2023 @ 11:30

  https://edpharmacie.pro/# pharmacie ouverte

 53. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 09:19

  Pharmacie en ligne sans ordonnance – п»їpharmacie en ligne

 54. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 12:47

  https://esfarmacia.men/# farmacias online seguras en espaГ±a

 55. RickeyCic said,

  Eylül 29, 2023 @ 09:55

  acheter mГ©dicaments Г  l’Г©tranger – Pharmacie en ligne pas cher

 56. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 14:16

  http://edapotheke.store/# internet apotheke

 57. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 00:04

  Always stocked with the best brands. canadian pharmacy india: top 10 pharmacies in india – online pharmacy india

 58. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 10:00

  pharmacies in mexico that ship to usa: medicine in mexico pharmacies – purple pharmacy mexico price list

 59. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 23:41

  A true gem in the international pharmacy sector. mail order pharmacy india: india pharmacy mail order – world pharmacy india

 60. Michaeldes said,

  Ekim 2, 2023 @ 08:07

  mexico drug stores pharmacies: mexican pharmacy – mexico drug stores pharmacies

 61. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 11:11

  canadian pharmacy sarasota: legal canadian pharmacy online – canadian drug stores

 62. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 23:07

  Providing international caliber services consistently. mexico drug stores pharmacies: mexican drugstore online – mexican mail order pharmacies

 63. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 13:01

  mexican pharmaceuticals online: medicine in mexico pharmacies – mexican rx online

 64. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 22:43

  Helpful, friendly, and always patient. online shopping pharmacy india: indian pharmacy online – canadian pharmacy india

 65. Rogerhausa said,

  Ekim 4, 2023 @ 21:58

  Been a loyal customer for years and they’ve never let me down. world pharmacy india: indian pharmacy paypal – india pharmacy

 66. Felixhew said,

  Ekim 5, 2023 @ 19:39

  online pharmacy india: online pharmacy india – india pharmacy

 67. Michaeldes said,

  Ekim 6, 2023 @ 20:01

  reputable indian pharmacies: top online pharmacy india – reputable indian online pharmacy

 68. Rogerhausa said,

  Ekim 6, 2023 @ 20:45

  Always a seamless experience, whether ordering domestically or internationally. online pharmacy india: pharmacy website india – top online pharmacy india

 69. Felixhew said,

  Ekim 6, 2023 @ 21:49

  mexican pharmaceuticals online: medicine in mexico pharmacies – buying from online mexican pharmacy

 70. Gaylordjab said,

  Ekim 7, 2023 @ 14:41

  Always responsive, regardless of time zones. http://azithromycinotc.store/# can you buy zithromax over the counter

 71. EdPills said,

  Ekim 7, 2023 @ 15:55

  best non prescription ed pills https://edpillsotc.store/# – what is the best ed pill

 72. Bobbyerome said,

  Ekim 7, 2023 @ 17:42

  Outstanding service, no matter where you’re located. https://edpillsotc.store/# erection pills

 73. Felixhew said,

  Ekim 7, 2023 @ 20:51

  cheap erectile dysfunction pills online ed pills non prescription new treatments for ed

 74. JamesAftep said,

  Ekim 8, 2023 @ 00:34

  http://edpillsotc.store/# buying ed pills online

 75. Jesica Vizzi said,

  Ekim 8, 2023 @ 06:52

  You are a very smart individual!

 76. Gaylordjab said,

  Ekim 8, 2023 @ 16:36

  Helpful, friendly, and always patient. https://azithromycinotc.store/# zithromax 500 mg

 77. Bobbyerome said,

  Ekim 8, 2023 @ 17:49

  A pharmacy that feels like family. https://edpillsotc.store/# ed remedies

 78. Felixhew said,

  Ekim 8, 2023 @ 22:29

  doxycycline 100 mg forsale outside the us buy doxycycline doxycycline prescription canada

 79. Clintsmamp said,

  Ekim 9, 2023 @ 06:16

  Providing global access to life-saving medications. http://drugsotc.pro/# canadian pharmacy near me

 80. Dennisdag said,

  Ekim 9, 2023 @ 15:55

  They always have the newest products on the market. https://mexicanpharmacy.site/# reputable mexican pharmacies online

 81. Clintsmamp said,

  Ekim 9, 2023 @ 23:56

  Their prices are unbeatable! http://mexicanpharmacy.site/# mexico drug stores pharmacies

 82. Charleshoido said,

  Ekim 10, 2023 @ 19:50

  best online pharmacies in mexico best online pharmacy in Mexico best online pharmacies in mexico

 83. Clintsmamp said,

  Ekim 10, 2023 @ 23:40

  Stellar service in every department. http://indianpharmacy.life/# indianpharmacy com

 84. Dennisdag said,

  Ekim 11, 2023 @ 06:00

  The staff always goes the extra mile for their customers. http://mexicanpharmacy.site/# pharmacies in mexico that ship to usa

 85. Charleshoido said,

  Ekim 12, 2023 @ 12:44

  cheapest online pharmacy india indian pharmacy online best india pharmacy

 86. Clintsmamp said,

  Ekim 13, 2023 @ 09:51

  earch our drug database. https://mexicanpharmacy.site/# mexican border pharmacies shipping to usa

 87. Charleshoido said,

  Ekim 13, 2023 @ 21:15

  buying prescription drugs in mexico best online pharmacy in Mexico medicine in mexico pharmacies

 88. Dennisdag said,

  Ekim 13, 2023 @ 21:39

  They consistently go above and beyond for their customers. https://mexicanpharmacy.site/# medicine in mexico pharmacies

 89. StevenSyday said,

  Ekim 13, 2023 @ 23:11

  canadian medications: canada drug pharmacy – online canadian pharmacy review

 90. StevenSyday said,

  Ekim 14, 2023 @ 17:02

  where can i buy neurontin online: neurontin 300 mg cost – neurontin 400 mg capsule

 91. WilliamNen said,

  Ekim 15, 2023 @ 06:37

  They understand the intricacies of international drug regulations. https://canadapharmacy.cheap/# canada drugs online review

 92. StevenSyday said,

  Ekim 15, 2023 @ 14:26

  neurontin singapore: how to get neurontin – buy neurontin 300 mg

 93. Jamesterly said,

  Ekim 16, 2023 @ 09:08

  buying from online mexican pharmacy – mexican pharmacies – best online pharmacies in mexico

 94. Jamesterly said,

  Ekim 17, 2023 @ 08:02

  п»їbest mexican online pharmacies or medicines mexico – mexican mail order pharmacies

 95. CharlesIcope said,

  Ekim 17, 2023 @ 21:15

  reputable mexican pharmacies online or buying from online mexican pharmacy – mexico pharmacies prescription drugs

 96. 서귀포출장마사지 said,

  Ekim 18, 2023 @ 05:34

  https://open-isa.org/members/pocketcafe48/activity/665847/

 97. Jamesterly said,

  Ekim 18, 2023 @ 08:48

  mexican mail order pharmacies or mexico pharmacy price list – mexican mail order pharmacies

 98. RalphMof said,

  Ekim 19, 2023 @ 04:40

  adderall canadian pharmacy: canada pharmacy – canadian pharmacy meds review

 99. JamesDap said,

  Ekim 19, 2023 @ 09:50

  http://stromectol24.pro/# ivermectin 2mg

 100. RalphMof said,

  Ekim 19, 2023 @ 21:30

  indian pharmacy: best india pharmacy – top online pharmacy india

 101. JamesDap said,

  Ekim 20, 2023 @ 10:26

  http://canadapharmacy24.pro/# canadian pharmacy drugs online

 102. RalphMof said,

  Ekim 20, 2023 @ 19:58

  ivermectin 20 mg: stromectol tablets buy online – minocycline 50mg without doctor

 103. JamesDap said,

  Ekim 21, 2023 @ 08:55

  http://indiapharmacy24.pro/# top 10 online pharmacy in india

 104. JamesDap said,

  Ekim 22, 2023 @ 06:43

  https://indiapharmacy24.pro/# pharmacy website india

 105. RalphMof said,

  Ekim 22, 2023 @ 19:26

  minocycline 100 mg tabs: stromectol ivermectin buy – buy stromectol online

 106. Larryrom said,

  Ekim 23, 2023 @ 03:01

  https://paxlovid.bid/# buy paxlovid online

 107. Plavixxx said,

  Ekim 23, 2023 @ 14:13

  Plavix generic price https://plavix.guru/ plavix best price

 108. Larryrom said,

  Ekim 23, 2023 @ 20:04

  https://plavix.guru/# generic plavix

 109. ErnieUsazy said,

  Ekim 24, 2023 @ 10:15

  stromectol 3 mg tablet price: stromectol how much it cost – minocycline 50mg pills

 110. Valtrex said,

  Ekim 24, 2023 @ 12:47

  valtrex 1000 mg price canada https://valtrex.auction/ valtrex price uk

 111. Valtrex said,

  Ekim 24, 2023 @ 12:50

  can you buy valtrex online https://valtrex.auction/ generic valtrex 1000mg for sale

 112. TerryWeats said,

  Ekim 24, 2023 @ 18:35

  п»їplavix generic: antiplatelet drug – antiplatelet drug

 113. Larryrom said,

  Ekim 24, 2023 @ 20:22

  https://paxlovid.bid/# paxlovid covid

 114. ErnieUsazy said,

  Ekim 25, 2023 @ 12:22

  how to get valtrex cheap: buy valtrex online – valtrex 500mg best price

 115. Paxlovid said,

  Ekim 25, 2023 @ 13:42

  paxlovid for sale https://paxlovid.bid/ paxlovid covid

 116. Larryrom said,

  Ekim 25, 2023 @ 20:21

  http://plavix.guru/# buy clopidogrel online

 117. TerryWeats said,

  Ekim 26, 2023 @ 09:34

  ivermectin buy uk: ivermectin 4000 – stromectol 3 mg tablet price

 118. Larryrom said,

  Ekim 26, 2023 @ 20:00

  http://plavix.guru/# cheap plavix antiplatelet drug

 119. Ramirobub said,

  Ekim 27, 2023 @ 00:54

  cheapest cialis: Cialis 20mg price – Cialis 20mg price in USA

 120. NormanEdits said,

  Ekim 27, 2023 @ 06:48

  buy viagra here Sildenafil 100mg price Cheap generic Viagra

 121. JerryVet said,

  Ekim 27, 2023 @ 13:52

  https://cialis.foundation/# Cialis over the counter

 122. JamesCinia said,

  Ekim 27, 2023 @ 16:06

  http://cialis.foundation/# cialis for sale

 123. NormanEdits said,

  Ekim 28, 2023 @ 08:21

  Tadalafil Tablet Cialis 20mg price Buy Tadalafil 5mg

 124. JamesCinia said,

  Ekim 28, 2023 @ 17:08

  http://levitra.eus/# Buy Levitra 20mg online

 125. WilliamGluri said,

  Ekim 28, 2023 @ 17:44

  https://viagra.eus/# Buy Viagra online cheap

 126. JerryVet said,

  Ekim 28, 2023 @ 19:03

  http://levitra.eus/# п»їLevitra price

 127. Jamestet said,

  Ekim 30, 2023 @ 07:46

  https://kamagra.icu/# cheap kamagra

 128. NormanEdits said,

  Ekim 30, 2023 @ 11:04

  п»їcialis generic Buy Tadalafil 10mg Cheap Cialis

 129. JamesCinia said,

  Ekim 30, 2023 @ 17:10

  https://kamagra.icu/# Kamagra Oral Jelly

 130. 제주출장안마 said,

  Ekim 30, 2023 @ 17:47

  https://beaus6429.blogaritma.com/22888062/the-ultimate-guide-to-chinese-medicine-body-map

 131. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 03:08

  https://chancey1987.bligblogging.com/23164178/not-known-factual-statements-about-chinese-medicine-basics

 132. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 03:28

  https://mario0ug71.ampblogs.com/fascination-about-chinese-medicine-chi-59156892

 133. NormanEdits said,

  Ekim 31, 2023 @ 09:48

  п»їkamagra Kamagra 100mg Kamagra Oral Jelly

 134. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 10:34

  https://cash7wq76.csublogs.com/28303710/the-best-side-of-chinese-medicine-certificate

 135. 제주출장마사지 said,

  Ekim 31, 2023 @ 11:25

  https://erich891bzx1.signalwiki.com/user

 136. 제주출장마사지 said,

  Ekim 31, 2023 @ 16:32

  https://dean64963.blazingblog.com/23020738/chinese-medicine-clinic-options

 137. NormanEdits said,

  Kasım 1, 2023 @ 08:41

  Buy Tadalafil 20mg buy cialis pill Cialis 20mg price

 138. NormanEdits said,

  Kasım 2, 2023 @ 07:26

  viagra canada Viagra online price Buy Viagra online cheap

 139. JamesCinia said,

  Kasım 2, 2023 @ 16:44

  http://viagra.eus/# Buy Viagra online cheap

 140. 제주출장안마 said,

  Kasım 2, 2023 @ 21:34

  https://bookmarkloves.com/story17517141/rumored-buzz-on-chinese-medicine-bloating

 141. 제주출장안마 said,

  Kasım 2, 2023 @ 22:10

  https://keegan85174.mybuzzblog.com/2123273/what-does-chinese-medicine-blood-pressure-mean

 142. BrianSeemy said,

  Kasım 3, 2023 @ 09:35

  mexican rx online: mexican border pharmacies shipping to usa – medicine in mexico pharmacies mexicanpharmacy.company

 143. Davidpholo said,

  Kasım 3, 2023 @ 14:23

  legitimate canadian pharmacy: best canadian pharmacy to buy from – my canadian pharmacy canadapharmacy.guru

 144. 제주출장마사지 said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:02

  https://rafael80eb2.dm-blog.com/22942004/not-known-factual-statements-about-korean-barbershop-massage

 145. IndiaPharmacy said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:35

  reputable indian online pharmacy https://indiapharmacy.pro/# – legitimate online pharmacies india indiapharmacy.pro

 146. IndiaPharmacy said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:37

  top 10 online pharmacy in india https://indiapharmacy.pro/# – best online pharmacy india indiapharmacy.pro

 147. 제주출장마사지 said,

  Kasım 3, 2023 @ 17:27

  https://bookmarkfox.com/story1210953/new-step-by-step-map-for-city-massage-columbus-ga

 148. 제주출장안마 said,

  Kasım 3, 2023 @ 18:02

  https://simon3qrq8.timeblog.net/58430974/rumored-buzz-on-healthy-massage-spa-reviews

 149. BrianSeemy said,

  Kasım 3, 2023 @ 19:39

  online pharmacy india: indian pharmacies safe – top 10 pharmacies in india indiapharmacy.pro

 150. 제주출장안마 said,

  Kasım 4, 2023 @ 08:42

  https://bookmarklogin.com/story15882661/top-healthy-massage-spa-reviews-secrets

 151. BrianSeemy said,

  Kasım 4, 2023 @ 09:09

  buying prescription drugs in mexico: reputable mexican pharmacies online – medication from mexico pharmacy mexicanpharmacy.company

 152. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 09:24

  https://mario80a1z.total-blog.com/the-korean-bubble-massage-diaries-47762691

 153. 제주출장안마 said,

  Kasım 4, 2023 @ 09:39

  https://bookmarkmargin.com/story15872781/the-best-side-of-korean-massage-near-me-now-open

 154. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 10:11

  https://river3st9w.blog-mall.com/22907410/considerations-to-know-about-massage-business-trip-to-korean-large-cities

 155. 제주출장안마 said,

  Kasım 4, 2023 @ 10:21

  https://cash6qg32.bloguerosa.com/22846692/top-guidelines-of-chinese-medicine-journal

 156. Davidpholo said,

  Kasım 4, 2023 @ 11:40

  mexico drug stores pharmacies: reputable mexican pharmacies online – mexican drugstore online mexicanpharmacy.company

 157. BrianSeemy said,

  Kasım 5, 2023 @ 00:07

  buying prescription drugs in mexico online: mexico pharmacies prescription drugs – mexican border pharmacies shipping to usa mexicanpharmacy.company

 158. 제주출장마사지 said,

  Kasım 5, 2023 @ 02:26

  https://genghisv206pmi0.qodsblog.com/23000320/the-5-second-trick-for-chinese-medicine-cooling-foods

 159. 제주출장안마 said,

  Kasım 5, 2023 @ 02:50

  https://brooksi9372.webbuzzfeed.com/23164340/new-step-by-step-map-for-chinese-medicine-body-chart

 160. 제주출장안마 said,

  Kasım 5, 2023 @ 03:00

  https://mysocialport.com/story1165673/5-tips-about-korean-bath-massage-you-can-use-today

 161. Davidpholo said,

  Kasım 5, 2023 @ 11:42

  canadian pharmacy prices: canadian pharmacy price checker – canadian pharmacy world reviews canadapharmacy.guru

 162. BrianSeemy said,

  Kasım 5, 2023 @ 15:01

  top 10 pharmacies in india: reputable indian online pharmacy – online shopping pharmacy india indiapharmacy.pro

 163. RichardAsype said,

  Kasım 5, 2023 @ 15:10

  https://indiapharmacy.pro/# Online medicine home delivery indiapharmacy.pro

 164. BrianSeemy said,

  Kasım 6, 2023 @ 06:00

  pharmacy website india: indian pharmacy online – india pharmacy mail order indiapharmacy.pro

 165. Davidpholo said,

  Kasım 6, 2023 @ 12:24

  buying from online mexican pharmacy: mexican online pharmacies prescription drugs – mexico drug stores pharmacies mexicanpharmacy.company

 166. RichardAsype said,

  Kasım 6, 2023 @ 20:41

  http://canadapharmacy.guru/# canadadrugpharmacy com canadapharmacy.guru

 167. 제주출장마사지 said,

  Kasım 6, 2023 @ 22:40

  https://edwardq271zvo0.wikifordummies.com/user

 168. Davidpholo said,

  Kasım 7, 2023 @ 09:30

  best online pharmacies in mexico: buying prescription drugs in mexico – mexico drug stores pharmacies mexicanpharmacy.company

 169. BrianSeemy said,

  Kasım 7, 2023 @ 11:51

  best online pharmacies in mexico: п»їbest mexican online pharmacies – mexico pharmacies prescription drugs mexicanpharmacy.company

 170. 제주출장안마 said,

  Kasım 7, 2023 @ 14:26

  https://martinh18xb.widblog.com/77334648/an-unbiased-view-of-chinese-massage-oil

 171. 제주출장안마 said,

  Kasım 7, 2023 @ 14:36

  https://emiliano12109.humor-blog.com/22865854/rumored-buzz-on-chinese-medicine-bloating

 172. 제주출장마사지 said,

  Kasım 7, 2023 @ 14:46

  https://lorenzobvpic.buyoutblog.com/22937018/the-5-second-trick-for-massage-koreanisch

 173. RichardAsype said,

  Kasım 7, 2023 @ 22:41

  http://mexicanpharmacy.company/# buying prescription drugs in mexico online mexicanpharmacy.company

 174. BrianSeemy said,

  Kasım 8, 2023 @ 02:50

  canadian pharmacy no rx needed: northwest canadian pharmacy – canadian drug pharmacy canadapharmacy.guru

 175. Davidpholo said,

  Kasım 8, 2023 @ 06:16

  cheapest online pharmacy india: indian pharmacy – Online medicine home delivery indiapharmacy.pro

 176. 제주출장마사지 said,

  Kasım 8, 2023 @ 07:28

  https://zionp123e.ambien-blog.com/28507308/a-secret-weapon-for-korean-massage-chair-brands

 177. 제주출장안마 said,

  Kasım 8, 2023 @ 07:40

  https://keikof466key0.blogdun.com/profile

 178. BrianSeemy said,

  Kasım 8, 2023 @ 17:43

  world pharmacy india: online shopping pharmacy india – indianpharmacy com indiapharmacy.pro

 179. RichardAsype said,

  Kasım 9, 2023 @ 00:45

  http://mexicanpharmacy.company/# mexican pharmacy mexicanpharmacy.company

 180. Davidpholo said,

  Kasım 9, 2023 @ 03:06

  india pharmacy: online pharmacy india – mail order pharmacy india indiapharmacy.pro

 181. bookthatcondo.com said,

  Kasım 9, 2023 @ 04:47

  Wow! Thank you! I constantly needed to write on my blog something like that. Can I include a fragment of your post to my site?

 182. BrianSeemy said,

  Kasım 9, 2023 @ 08:39

  buying from online mexican pharmacy: medication from mexico pharmacy – mexican pharmaceuticals online mexicanpharmacy.company

 183. RobertBag said,

  Kasım 9, 2023 @ 22:31

  prednisone 5mg daily: prednisone 20mg cheap – prednisone uk

 184. Donaldgange said,

  Kasım 9, 2023 @ 23:27

  http://doxycycline.sbs/# doxy
  generic clomid without insurance [url=http://clomid.sbs/#]generic clomid without rx[/url] can i order generic clomid no prescription

 185. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 05:07

  http://propecia.sbs/# get propecia without dr prescription

 186. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 08:00

  cost cheap propecia for sale: cost of generic propecia online – get cheap propecia tablets

 187. Donaldgange said,

  Kasım 10, 2023 @ 10:36

  https://amoxil.world/# order amoxicillin online no prescription
  buy amoxicillin without prescription [url=http://amoxil.world/#]medicine amoxicillin 500mg[/url] where to buy amoxicillin

 188. Hectorhak said,

  Kasım 10, 2023 @ 11:11

  You revealed this wonderfully.
  pilot resume writing service best essay writing service australia personal statement writing service review

 189. Ernestalork said,

  Kasım 10, 2023 @ 14:21

  You actually mentioned that effectively.
  paid essay writing service [url=https://topswritingservices.com/#]write essays for money[/url] best canadian essay writing service

 190. Stevynmomma said,

  Kasım 10, 2023 @ 14:22

  Terrific content. Many thanks!
  write my history essay for me essay scholarships college essay writing help

 191. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 15:28

  http://clomid.sbs/# where to get cheap clomid without dr prescription

 192. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 17:23

  buying cheap propecia without a prescription: buying propecia – buy propecia pills

 193. 제주출장마사지 said,

  Kasım 10, 2023 @ 18:33

  https://connercvfow.losblogos.com/22834488/the-single-best-strategy-to-use-for-massage-coreen

 194. Hectarhak said,

  Kasım 10, 2023 @ 18:48

  Wow plenty of amazing material!
  best university essay writing service [url=https://essayservicehelp.com/]best capstone project writing service[/url] custom article writing service

 195. write a essay said,

  Kasım 10, 2023 @ 21:12

  You should take part in a contest for one of the greatest blogs online. I’m going to highly recommend this web site!

 196. Timothyswove said,

  Kasım 10, 2023 @ 23:26

  buying generic propecia price: order cheap propecia no prescription – propecia medication

 197. Donaldgange said,

  Kasım 11, 2023 @ 03:05

  https://doxycycline.sbs/# doxycycline hyclate
  prednisone 50 mg for sale [url=http://prednisone.digital/#]buy 40 mg prednisone[/url] prednisone online australia

 198. WillieGrift said,

  Kasım 11, 2023 @ 17:14

  prednisone buy: purchase prednisone – order prednisone online no prescription

 199. Donaldgange said,

  Kasım 11, 2023 @ 19:02

  http://clomid.sbs/# clomid tablets
  buy propecia for sale [url=http://propecia.sbs/#]cost cheap propecia[/url] cost cheap propecia for sale

 200. JamesEpilm said,

  Kasım 11, 2023 @ 22:12

  http://propecia.sbs/# rx propecia

 201. RobertBag said,

  Kasım 12, 2023 @ 02:52

  buy propecia without prescription: propecia tablets – cost of generic propecia without insurance

 202. Donaldgange said,

  Kasım 12, 2023 @ 10:58

  https://prednisone.digital/# where can i get prednisone
  buy doxycycline cheap [url=http://doxycycline.sbs/#]generic for doxycycline[/url] how to buy doxycycline online

 203. JamesEpilm said,

  Kasım 12, 2023 @ 13:37

  https://clomid.sbs/# cost clomid without rx

 204. RobertBag said,

  Kasım 12, 2023 @ 16:46

  where to buy generic clomid without insurance: where to buy generic clomid pill – where buy clomid without dr prescription

 205. RobertBag said,

  Kasım 13, 2023 @ 11:27

  where can i buy generic clomid without dr prescription: can you get clomid without insurance – can i get clomid

 206. Donaldgange said,

  Kasım 13, 2023 @ 15:56

  https://propecia.sbs/# get propecia without a prescription
  cost of cheap propecia [url=https://propecia.sbs/#]order generic propecia without insurance[/url] buy cheap propecia pills

 207. [https://forumbb21.com forum bb21 said,

  Kasım 13, 2023 @ 23:31

  I’m more than happy to uncover this great site. I want to to thank you for your time for this particularly wonderful read!!
  I definitely appreciated every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new things on your website.

 208. RobertBag said,

  Kasım 14, 2023 @ 02:12

  can you get clomid: where buy generic clomid tablets – how can i get clomid

 209. Donaldgange said,

  Kasım 14, 2023 @ 07:34

  https://doxycycline.sbs/# doxylin
  amoxicillin 500 [url=http://amoxil.world/#]amoxil pharmacy[/url] amoxicillin 500 mg where to buy

 210. RobertBag said,

  Kasım 14, 2023 @ 17:06

  over the counter prednisone cheap: prednisone for dogs – where to buy prednisone uk

 211. CharlesAtots said,

  Kasım 15, 2023 @ 05:05

  100mg viagra without a doctor prescription: buy prescription drugs from india – legal to buy prescription drugs from canada

 212. Moshefreem said,

  Kasım 15, 2023 @ 10:01

  http://withoutprescription.guru/# prescription drugs without doctor approval
  mexican rx online [url=http://mexicopharm.shop/#]mexican rx online[/url] mexican drugstore online

 213. CharlesAtots said,

  Kasım 15, 2023 @ 15:52

  prescription drugs without doctor approval: non prescription ed drugs – viagra without a doctor prescription

 214. CharlesAtots said,

  Kasım 16, 2023 @ 05:43

  cheapest online pharmacy india: india online pharmacy – world pharmacy india

 215. Moshefreem said,

  Kasım 16, 2023 @ 08:59

  http://mexicopharm.shop/# mexico drug stores pharmacies
  buying prescription drugs in mexico online [url=http://mexicopharm.shop/#]pharmacies in mexico that ship to usa[/url] buying prescription drugs in mexico

 216. CharlesAtots said,

  Kasım 16, 2023 @ 21:33

  online prescription for ed meds: online prescription for ed meds – ed prescription drugs

 217. Moshefreem said,

  Kasım 16, 2023 @ 22:42

  https://withoutprescription.guru/# viagra without a doctor prescription
  new treatments for ed [url=https://edpills.icu/#]ed pills that work[/url] otc ed pills

 218. amitriptyline sandoz disponibile online in Italia said,

  Kasım 16, 2023 @ 22:47

  When someone writes an paragraph he/she retains
  the thought of a user in his/her brain that how a user can know it.

  Thus that’s why this post is amazing. Thanks!

 219. Anzeichen für den Verkauf von alli in Marokko said,

  Kasım 16, 2023 @ 22:57

  Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!

  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to
  all your posts! Keep up the excellent work!

 220. BadawiElich said,

  Kasım 17, 2023 @ 06:18

  Regards, I value this!
  roulette european [url=https://red-dogcasino.online/#]red dog casino no deposit bonus code[/url] free no download slots with bonus rounds

 221. CharlesAtots said,

  Kasım 17, 2023 @ 12:06

  canadian pharmacy prices: Certified Canadian Pharmacy – best canadian online pharmacy reviews

 222. Moshefreem said,

  Kasım 17, 2023 @ 12:20

  http://edpills.icu/# ed drugs
  escrow pharmacy canada [url=https://canadapharm.top/#]Accredited Canadian and International Online Pharmacies[/url] canadian pharmacy 1 internet online drugstore

 223. {kopen antabuse in Spanje online|http://vn.innern.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=906306 said,

  Kasım 17, 2023 @ 13:16

  I am sure this article has touched all the internet visitors, its really really fastidious paragraph on building up new
  web site.

 224. Ghoukaslot said,

  Kasım 17, 2023 @ 15:05

  Regards! I value it!
  aztec treasure red casino valid no deposit bonus codes for red dog casino

 225. TawniaMoode said,

  Kasım 17, 2023 @ 17:27

  Nicely put, Cheers!
  online video poker for real money https://red-dogcasino.online/ red dog casino 100 no deposit bonus codes

 226. Von Ärzten empfohlene Medikamente said,

  Kasım 17, 2023 @ 20:53

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thanks

 227. CharlesAtots said,

  Kasım 18, 2023 @ 02:27

  canadian pharmacy 24h com safe: Buy Medicines Safely – canada discount pharmacy

 228. ArdeenShalf said,

  Kasım 18, 2023 @ 05:09

  Regards! A good amount of material.
  red dog casino bonus [url=https://reddog-casino.site/#]red dog casino bonus codes[/url] online casino free chip no deposit

 229. Moshefreem said,

  Kasım 18, 2023 @ 07:00

  https://canadapharm.top/# canadian discount pharmacy
  canadian compounding pharmacy [url=https://canadapharm.top/#]Accredited Canadian and International Online Pharmacies[/url] online canadian pharmacy

 230. Wilfredrhile said,

  Kasım 18, 2023 @ 12:59

  Incredible tons of superb info.
  akilies the game high stakes casinos free live blackjack

 231. WillieGrift said,

  Kasım 18, 2023 @ 15:10

  doxycycline prices: buy doxycycline for dogs – buy doxycycline monohydrate

 232. Orlegeexare said,

  Kasım 18, 2023 @ 22:17

  Thanks a lot, Plenty of facts!
  $10 deposit casino https://reddog-casino.site/ european roulette

 233. Moshefreem said,

  Kasım 18, 2023 @ 23:10

  http://withoutprescription.guru/# prescription drugs without prior prescription
  mexico pharmacies prescription drugs [url=https://mexicopharm.shop/#]mexico drug stores pharmacies[/url] best online pharmacies in mexico

 234. Lori said,

  Kasım 18, 2023 @ 23:56

  It’s an amazing article for all the online viewers; they
  will get advantage from it I am sure.

 235. KaleAxofe said,

  Kasım 19, 2023 @ 03:31

  Regards! Quite a lot of facts!
  onlinevideopoker [url=https://red-dogcasino.website/#]red dog casino canada[/url] red dog casino 100 no deposit bonus codes 2023

 236. Denysepek said,

  Kasım 19, 2023 @ 10:37

  Wow lots of wonderful material!
  roulet online red dog casino no deposit bonus codes for existing customers

 237. CharlesAtots said,

  Kasım 19, 2023 @ 12:08

  mexico drug stores pharmacies: reputable mexican pharmacies online – mexico drug stores pharmacies

 238. Moshefreem said,

  Kasım 19, 2023 @ 15:26

  http://canadapharm.top/# canadian world pharmacy
  canadian family pharmacy [url=https://canadapharm.top/#]Certified Canada Pharmacy[/url] online canadian pharmacy reviews

 239. sertraline tegen een competitieve prijs said,

  Kasım 19, 2023 @ 15:28

  Hello to every one, it’s actually a pleasant for me
  to visit this web page, it consists of valuable Information.

 240. TimothyDic said,

  Kasım 20, 2023 @ 00:08

  best ed pills: treatments for ed – what is the best ed pill

 241. ChetwynFrins said,

  Kasım 20, 2023 @ 01:20

  Wonderful postings, With thanks!
  cleopatra gold slot machine [url=https://reddog-casinos.website/#]red dog casino login[/url] online slots free no download

 242. EnokNem said,

  Kasım 20, 2023 @ 02:14

  Truly tons of useful material!
  high stake casinos https://red-dogcasino.website/ roulette online real money

 243. Richardunene said,

  Kasım 20, 2023 @ 03:04

  tadalafil 20mg uk [url=http://tadalafil.trade/#]tadalafil soft gel[/url] tadalafil daily 5mg

 244. RuqayyahFum said,

  Kasım 20, 2023 @ 12:33

  Kudos, Numerous postings!
  casino fish game free casino slot games for fun no download poker deluxe free

 245. TimothyDic said,

  Kasım 20, 2023 @ 15:20

  best ed pills at gnc: ed pills – ed pills online

 246. Richardunene said,

  Kasım 20, 2023 @ 17:07

  Cheap Levitra online [url=https://levitra.icu/#]buy Levitra over the counter[/url] Vardenafil online prescription

 247. JosephAqual said,

  Kasım 20, 2023 @ 19:21

  best erectile dysfunction pills: compare ed drugs – best pill for ed

 248. Juliustrose said,

  Kasım 20, 2023 @ 21:22

  https://tadalafil.trade/# buy tadalafil online usa

 249. wellbutrin sans effets indésirables said,

  Kasım 21, 2023 @ 00:00

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you
  penning this write-up plus the rest of the website is also very good.

 250. Tyrelvef said,

  Kasım 21, 2023 @ 01:39

  You have made the point!
  bc game owner [url=https://bcgamecasino.fun/#]is the bc lions game on tv tonight[/url] fsu bc game 2023

 251. BernadeaJom said,

  Kasım 21, 2023 @ 05:52

  Beneficial postings. With thanks!
  bc crash game https://bcgamecasino.fun/ tower legend bc game

 252. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 09:40

  best non prescription ed pills [url=http://edpills.monster/#]best ed pills online[/url] ed medications online

 253. TimothyDic said,

  Kasım 21, 2023 @ 09:53

  Vardenafil buy online: Levitra tablet price – Cheap Levitra online

 254. Ishafig said,

  Kasım 21, 2023 @ 09:55

  Fantastic information. Kudos.
  bc game bc lions game tonight hockey game victoria bc

 255. luxuriousrentz.com said,

  Kasım 21, 2023 @ 13:37

  Writing blog articles uncompensated in a deal
  for being permitted to deposit links to your products may
  be beneficial because you will possess total access to each blogger’s followers.

  luxuriousrentz.com Rakuten’s affiliate network offers a reliable and profitable opportunity for both advertisers and affiliates.
  http://envico.co.kr Next, you will need to verify your email account and
  will then be redirected to a page. click Here for More

 256. KesegowaaseORNAL said,

  Kasım 21, 2023 @ 23:48

  You have made your stand extremely well!!
  bc game casino code [url=https://bc-game-casino.online/#]bc game today[/url] game bc

 257. Richardunene said,

  Kasım 22, 2023 @ 02:19

  Levitra online USA fast [url=https://levitra.icu/#]Vardenafil online prescription[/url] buy Levitra over the counter

 258. Williamareds said,

  Kasım 22, 2023 @ 03:55

  https://kamagra.team/# Kamagra 100mg price

 259. JosephAqual said,

  Kasım 22, 2023 @ 04:12

  how much is sildenafil in canada: purchase sildenafil citrate – sildenafil 25 mg uk

 260. TimothyDic said,

  Kasım 22, 2023 @ 04:28

  buy generic tadalafil online uk: tadalafil daily 5mg – generic tadalafil united states

 261. Adeoladeque said,

  Kasım 22, 2023 @ 07:14

  Seriously loads of valuable data!
  bc game casino bc game crash bcgame casino

 262. read more said,

  Kasım 22, 2023 @ 07:15

  Whatever social platform you use, it’s important
  to understand how you can link to merchants and what kind of disclosure tools and
  requirements the platform has. read more Hearst Television participates in various affiliate marketing programs, which means we may get
  paid commissions on editorially chosen products purchased through our links to retailer sites.
  sublimememories.wiki How Much Can Beginner Affiliate Marketers Make?

  kannikar.net

 263. surgery.rhea.kr said,

  Kasım 22, 2023 @ 08:27

  Casino Titan offre d’excellentes promotions en ligne et des offres de bonus casino pour
  sa grande variété de jeux, allant des jeux de machines
  à sous jusqu’au vidéo poker et au baccarat,
  en passant par la roulette européenne et 12 jackpots progressifs.
  surgery.rhea.kr Certains développeurs sont déjà sur le coup, et de telles applications pourraient rapidement voir le jour.
  jetez un œil à ce site web À ce titre, le lancement d’Amazon Fresh aux États-Unis vise clairement à concurrencer
  les super et hypermarchés classiques, en proposant près de 20 000 références, dont 1 500 produits frais
  (fruits et légumes, viandes, poissons), avec
  une possibilité d’être livré le jour même (48).
  Lien web

 264. Juliustrose said,

  Kasım 22, 2023 @ 08:35

  https://levitra.icu/# Vardenafil buy online

 265. Serihildebounk said,

  Kasım 22, 2023 @ 10:01

  Kudos! Very good stuff!
  bc game скачать https://bc-game-casino.online/ bc game score

 266. Richardunene said,

  Kasım 22, 2023 @ 18:48

  Buy Vardenafil 20mg [url=https://levitra.icu/#]п»їLevitra price[/url] Levitra online USA fast

 267. Deon?waw said,

  Kasım 22, 2023 @ 21:33

  You actually explained this wonderfully.
  bc game crash strategy [url=https://bcgamecasino.pw/#]bc crash game[/url] who won the bc lions game last night

 268. Scotttouct said,

  Kasım 23, 2023 @ 08:42

  where can i buy amoxicillin without prec: amoxil for sale – where to buy amoxicillin pharmacy

 269. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 11:03

  lisinopril online canada [url=https://lisinopril.auction/#]Over the counter lisinopril[/url] online pharmacy lisinopril

 270. Cherver said,

  Kasım 23, 2023 @ 14:42

  Cheers. I appreciate this.
  when is the next bc lions football game https://bcgamecasino.pw/ bc game restricted area

 271. VernonKex said,

  Kasım 23, 2023 @ 18:30

  zithromax 500 mg for sale: zithromax antibiotic without prescription – zithromax capsules

 272. Jamesanymn said,

  Kasım 23, 2023 @ 19:13

  http://amoxicillin.best/# can you buy amoxicillin over the counter canada

 273. Scotttouct said,

  Kasım 23, 2023 @ 20:13

  lisinopril brand name australia: Over the counter lisinopril – prinivil 5mg tablet

 274. CharlesPaips said,

  Kasım 24, 2023 @ 01:11

  buy ciprofloxacin over the counter [url=http://ciprofloxacin.men/#]Buy ciprofloxacin 500 mg online[/url] ciprofloxacin generic

 275. Brinleighsousa said,

  Kasım 24, 2023 @ 01:34

  Kudos! I like this.
  bc game usa bc lions game today bc game crash hack

 276. Mein Neuester Blogbeitrag said,

  Kasım 24, 2023 @ 02:01

  Der CDU-Politiker Martin Heipertz trat auf einer Bühne
  auf mit der Aussage, er sei gegen COVID-19-Impfungen, da nach seiner Ansicht
  die Impfstoffe auf Abtreibungen beruhen würden. Mein Neuester Blogbeitrag Diese Sicht nennt der Historiker Eckart Conze „ostentativ
  revisionistisch“. kokolia.wiki Vinzenz Völkel/Siegfried Höhne: Augustus
  - Friedenskaiser und Gewaltherrscher Bayern 2 Radiowissen. https://illinoisbay.com

 277. Scotttouct said,

  Kasım 24, 2023 @ 12:23

  buy amoxicillin online with paypal: purchase amoxicillin online – amoxicillin capsule 500mg price

 278. Jamesanymn said,

  Kasım 24, 2023 @ 12:58

  http://amoxicillin.best/# amoxicillin 875 125 mg tab

 279. Graniasab said,

  Kasım 24, 2023 @ 16:19

  Whoa a lot of terrific data.
  clemson bc game on tv https://bcgamecasino.website/ bcgame app

 280. see page said,

  Kasım 24, 2023 @ 17:25

  ”As affiliates promote a company’s product or service, they’re helping
  to bring it some exposure to a much larger network of viewers than what would
  otherwise be possible. see page When your done Selecting the merchandise you would like to market all for you to do now is
  to get visitors to the hyperlink that promotes your products.

  view it now There are twelve levels of membership,
  and even as a level one member, you do not have complete knowledge of what it takes to become twelfth level member.
  http://www.h-hotel.co.kr

 281. CharlesPaips said,

  Kasım 24, 2023 @ 19:24

  amoxicillin 500mg capsule cost [url=https://amoxicillin.best/#]amoxil for sale[/url] amoxicillin where to get

 282. VernonKex said,

  Kasım 24, 2023 @ 22:51

  purchase cipro: Ciprofloxacin online prescription – buy ciprofloxacin

 283. Scotttouct said,

  Kasım 25, 2023 @ 06:00

  where can i get amoxicillin 500 mg: cheap amoxicillin – amoxicillin cephalexin

 284. Jamesanymn said,

  Kasım 25, 2023 @ 07:21

  http://doxycycline.forum/# doxycycline brand name india

 285. CharlesPaips said,

  Kasım 25, 2023 @ 13:42

  amoxicillin online pharmacy [url=http://amoxicillin.best/#]amoxil for sale[/url] amoxicillin buy canada

 286. bitchesgirlz said,

  Kasım 25, 2023 @ 18:44

  Embracing challenges as opportunities for growth strengthens the
  relationship.

 287. Scotttouct said,

  Kasım 25, 2023 @ 22:55

  zithromax antibiotic: buy zithromax – zithromax price canada

 288. Jamesanymn said,

  Kasım 25, 2023 @ 23:44

  https://doxycycline.forum/# doxycycline 50 mg

 289. Malindadum said,

  Kasım 26, 2023 @ 04:21

  Amazing info. Cheers!
  1win куда вводить промокод https://1winoficialnyj.online/ 1win автоматы

 290. VernonKex said,

  Kasım 26, 2023 @ 05:02

  amoxicillin 500 mg without prescription: cheap amoxicillin – order amoxicillin 500mg

 291. CharlesPaips said,

  Kasım 26, 2023 @ 08:01

  zithromax 500mg price in india [url=http://azithromycin.bar/#]zithromax antibiotic[/url] buy azithromycin zithromax

 292. Jamesanymn said,

  Kasım 26, 2023 @ 15:06

  https://amoxicillin.best/# amoxicillin 250 mg

 293. Scotttouct said,

  Kasım 26, 2023 @ 15:24

  zestril 20 mg price canadian pharmacy: Over the counter lisinopril – lisinopril 5mg tabs

 294. bitchesgirlz said,

  Kasım 26, 2023 @ 17:46

  I always spent my half an hour to read this webpage’s content
  everyday along with a cup of coffee.

 295. FalconWew said,

  Kasım 26, 2023 @ 21:44

  Thanks! Plenty of posts!
  бонус код 1win [url=https://1winvhod.online/#]baixar 1win[/url] как использовать бонусный счет на 1win

 296. Jamesmor said,

  Kasım 27, 2023 @ 04:05

  https://ordermedicationonline.pro/# buy meds online

 297. Robertirort said,

  Kasım 27, 2023 @ 07:04

  mexican pharmaceuticals online: mexican online pharmacy – medication from mexico pharmacy

 298. BridgettPug said,

  Kasım 27, 2023 @ 07:27

  Many thanks, I like it.
  1win рабочее зеркало сейчас сегодня https://1winoficialnyj.site/ сегодня 1win

 299. Robertirort said,

  Kasım 27, 2023 @ 22:34

  online shopping pharmacy india: indian pharmacies safe – top 10 online pharmacy in india

 300. Www.Oy2B25B99M3Qamd566H.Com said,

  Kasım 28, 2023 @ 00:23

  Il vous faudra cependant du matériel, car un casque de réalité virtuelle
  est logiquement nécessaire. http://Www.Oy2B25B99M3Qamd566H.Com Les plus en vue sur
  le marché français incluent notamment Net Entertainment, Play’n Go, Betsoft, Yggdrasil Gaming, Playson, BTG, Pragmatic Play et Evolution Gaming.
  diskusi.smk-roudlotussholihin.sch.id La société australienne Aristocrat a débuté son activité dans les années 1950 en développant des jeux pour les
  casinos terrestres. site connexe

 301. Usk-WaterVop said,

  Kasım 28, 2023 @ 07:25

  You actually revealed this perfectly!
  1win liquipedia 1win промокод при регистрации 2023 1win официальный сайт букмекерской конторы

 302. Grizelthavy said,

  Kasım 28, 2023 @ 09:20

  Truly all kinds of good knowledge!
  1вин обзор и слотов 1win онлайн 1вин https://1winoficialnyj.website/ 1win акции

 303. FalconWew said,

  Kasım 28, 2023 @ 14:51

  Nicely put, Thanks.
  1win csgo [url=https://1winvhod.online/#]промокоды 1win[/url] 1win бонусы казино как потратить

 304. Jamesmor said,

  Kasım 28, 2023 @ 14:55

  https://buydrugsonline.top/# on line pharmacy with no perscriptions

 305. Robertirort said,

  Kasım 28, 2023 @ 15:15

  safe canadian pharmacy: Mail order pharmacy – online pharmacy review

 306. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 02:40

  https://claritin.icu/# can you buy ventolin over the counter in uk

 307. NanineHam said,

  Kasım 29, 2023 @ 05:02

  Effectively spoken indeed! .
  1win vs sprout 1win официальный сайт 1win скачать на андроид бесплатно

 308. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 05:50

  how to buy cheap clomid now: Buy Clomid Shipped From Canada – where to buy generic clomid without prescription

 309. AllegraImimb said,

  Kasım 29, 2023 @ 12:37

  Well spoken really! !
  1win ставки приложение https://1winregistracija.online/ обзор 1win зеркало промокод 2024

 310. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 14:38

  https://clomid.club/# generic clomid online

 311. DonaldSeimi said,

  Kasım 29, 2023 @ 15:39

  https://wellbutrin.rest/# purchase wellbutrin sr
  how to buy clomid without prescription [url=http://clomid.club/#]generic clomid prices[/url] cheap clomid for sale

 312. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 17:33

  wellbutrin bupropion: buy wellbutrin – where to buy wellbutrin

 313. Aryehinoxy said,

  Kasım 30, 2023 @ 02:02

  Amazing content, Thank you!
  como usar o bonus da 1win как выводить деньги с 1win 1win казино онлайн 1win casino

 314. TarynnIcove said,

  Kasım 30, 2023 @ 06:46

  Seriously plenty of helpful data!
  1xbet bonus code 1xbet mobi apk скачать на андроид promo code for 1xbet nigeria

 315. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 09:08

  neurontin medication: gabapentin best price – neurontin brand name 800mg

 316. MathewBaits said,

  Kasım 30, 2023 @ 16:41

  paxlovid buy http://paxlovid.club/# paxlovid pill

 317. Atlket said,

  Kasım 30, 2023 @ 16:43

  You have made your point quite clearly..
  бесплатный ваучер 1win https://1winvhod.online/ ваучер 1win промокод

 318. MichaelDauct said,

  Kasım 30, 2023 @ 21:35

  https://claritin.icu/# ventolin sale uk

 319. Atifagrone said,

  Kasım 30, 2023 @ 22:02

  Wonderful postings. Thanks a lot.
  как выиграть lucky jet на 1win 1win партнерка 1win приложение

 320. Sudiinole said,

  Kasım 30, 2023 @ 22:40

  Awesome postings, Cheers.
  1win рабочее зеркало [url=https://1winoficialnyj.online/#]1win ставки на спорт[/url] букмекерская контора 1win рабочее зеркало

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın