Sinirsek Biyolokum’un öğretmenlik meaceraları

Akademisyen olmaya dair beni en çeken şeylerden biri derslere girmek ve öğrencilerin o çok sevdiği, çok “kafa” bulduğu, çok bilgili ama eğlenceli, sınavlarda yaratıcı sorular soran, Facebook’tan arkadaş olarak eklemek için yarıştıkları (tamam o zamanlar Facebook yoktu, ama anladınız siz beni) farklı bir hoca olma düşüncesiydi.

İnsan bir şeylerin başında ama içinde değilken, o şeylere dair algısı ne kadar gerçekle alakasız olabiliyor. Ya da çok uzak gelecekteki halimizi hayal ettiğimizde, gelecekteki benliğimizin çok çok değişmiş olabileceğini, şartların bambaşka olabileceğini illa ki gözden kaçırıyoruz, zira kabullenelim ki, öylesi kudretli bir öngörü yeteneğine sahip olsa idik bu dünya zaten bambaşka bir yer olurdu.

ODTÜ’nün dersliklerinden birinde oturmuş dinlediğim hocayı gelecekteki ben için kendime örnek alırken, ya da sevmediğim bir hoca ise onun yaptığı neleri yapmayacağımı aklımın bir köşesine not ederken, bu “öğretmenlik” işine dair hislerimin ve fikirlerimin henüz ben o 40larındaki profesör pozisyonuna gelmeden temelden değişeceğini, ya da akademik hayata atılacağım ülkenin şartlarının, geldiğim ülkeden çok ama çok farklı olacağını ve deneyimin de dolayısıyla çok farklı olacağını nereden bilebilirdim?

Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden (LSU) Tulane Üniversitesi’ne (TU) geçeli tam iki sene oldu bu hafta. Köleliğimin sona erişi ve gerçek bir Batılı demokrasisinde kendimi buluşumun üzerinden iki sene geçmiş. Bu iki sene boyunca, iki seneye nasıl sığdı diye şaşırmama sebep olacak derecede çok şey oldu, bunlardan diğerleri ile karşılaştırınca biraz sönük kalmasına rağmen burada bahsetmek istediğim şey ise, öğretmenlik deneyimini sonunda yaşamış olmam.

Öğrenci psikolojisi ile öğreten psikolojisi arasındaki o geçiş ne zaman yaşanıyor, farkına bile varamıyorsunuz. Burada bir dönem öğrenci labında asistanlık yaptım. 1 sene boyunca da laboratuvarda benimle çalışan bir lisans öğrencisine katlandım (evet katlandım, lanet olsun sana Chris, gelicem bu konuya).

Moleküler Biyoloji laboratuvarı’nda yaptığım asistanlık, o hep hayalini kurduğum süperstar olma zamanıydı. Saygı duyulacaktım, hastası olunacaktım, vereceğim bilgileri kaçırmamak için öğrencilerim beni pür dikkat dinleyeceklerdi. Empati kurmayı iyi bilirim, onların neleri anlayamacağını tahmin edebiliyorum diye düşünerek büyük bir heyecanla labın başındaki 20-30 dakikalık teorik ders anlatma kısımlarına hazırlanmaya başladım.

Ama problem şuydu ki, süper star filan olunmuyor elalemin dilini konuşmaya çalışırken, bu bir. O tahtaya çıkmış, aslında hakkında ne kadar az bildiğini birilerine öğretmeye kalkınca fark ettiğin o konuyu anlatmaya çalışırken, bir de anadilini konuşmuyorsan, araya komiklik şakalar sıkıştırma işini unut. Komiklik şakalar yoksa, süperstarlık da yok zaten. İkincisi, sen bu işin hayalini kurarken zamanında senin karşına çıkan ve yarım yamalak İngilizce konuşarak ders anlatmaya çalışan diğer asistanlardan iyi olacağını, bir güneş gibi doğacağını, “yeeaaahh, orrraayyyt, neeaaww where vi wör?” diyerek sükse yapacağını sanmıştın. Güzel. Ama elalemin Amerika’sında çıkar o tahtaya, senden önce ders anlatan Çinli’den daha iyi konuştuğunla avunursun anca. O bakımdan süperstar olayımızı zaten unutuyoruz.

Sonra başlıyorsunuz o sevmediğiniz öğretmen tipine dönüşmeye. İnceleyelim:

1) “Benim zamanımda bu olanakların hiçbiri yoktu, çok şanslısınız değerini bilmiyorsunuz” klişesi.

Burada, bizim ODTÜ’de sahip olduğumuzdan 800 kat daha çok malzemeye, alete sahip öğrenci laboratuvarları. Mesela şu aşağıda gördüğünüz alete mikropipet deniyor:

Mikrolitre boyutunda sıvı hacimleri ölçerek tüplere aktarmaya yarayan bu alet (fikir vermesi açısından bir gözyaşı damlası herhade 20-25 mikrolitre filandır, göze ve ağlayana göre değişir tabi ama yaklaşık konuşuuyorum, bu kadar sorgucu olma be okur, bırak örneğimi vereyim, bi rahat bırak, neysaaa bu aletler 0.2 mikrolitreye kadar inebiliyor), bir tamirci için tornavida ne ise, bir cerrah için neşter ne ise, bir moleküler biyolog için de öyle vazgeçilmez, öyle elzem, olmazsa olmazdır. Buna rağmen, ben ODTÜ’deki eğitimim boyunca bu aleti yalnızca bir kere elime almıştım. Almanya’da gittiğim staj olmasa, muhtemelen de o kadarla kalacaktı. Yani olanaklar açısından aradaki farkı görebiliyorsunuz değil mi? Zengin piçi versus taşralı bebe durumları.

Ne çok defa bu “benim zamanımda, benim geldiğim ülkede…” lafını etmemek için kendimi zor tuttum bir bilseniz. Bu lafı etmemiş olmam hiçbir başarı filan değil malesef. Belki öğrencilerin gözündeki iki gram “cool”luğumu korumayı becerebildim bu lafı etmeyerek, kendime hakim olarak, ama bu düşünce aklımda dolandı durdu, problem de orada, o noktaya nasıl geldim? O tahtaya öğretmen rolü ile çıkınca, hevessiz öğrenciler karşısında hevesini kaybedince insan nasıl da o sevmediği stereotipe bürünüyor… O metamorfozun yaşandığı yerde hepimizin olayları birbirimizin perspektifinden görebileceğimiz bir rüya alemi olsa keşke. Orada birkaç dakikalık saygı duruşunda bulunsak, herkes birbirini anlasa, mesela bu konuların ne kadar önemli, anlaşılınca zevkli olduğunu filan idrak etseler. Hadi onlar hiçbir zaman benim yerimde olmadılar. Ama ben onların yerinde oldum. İşte bunu düşünürken farkediyorsunuz (hatırlıyorsunuz): çoğunun tek derdi iyi not alıp geçmek ve aslında bu onların hatası değil. Bu sisteme alıştılar, bu sistemde büyüdüler ve işte karşımdalar. Bütün ezberleri nasıl bozacağım? Altı üstü bir laboratuvar dersi için bunu deneyecek enerjim var mı?

2) Öğrenciyi notla terbiye etme isteğinin başgöstermesi.

Bir heyecan ile hazırlandığım derslere girmeye başladığımda ilk klişe ile çoktan karşılaşıyorum: “Bunlardan hangisi sınavda çıkacak?” Ben o anlattığım konular için önceki gün diğer asistanların aksine sırf size ilginç gelsin, sırf siz daha iyi anlayın diye saatlerce ekstradan vakit harcayayım, konunun ilginçliğinin heyecanı ile anlatayım (bak, diğer ruhsuz örtmenler gibi değilim), sonra “sorusu olan?” diye sorduğumda bana siz bunu sorun öyle mi? Adaletin bu mu lan dünya? O anda içinizden dünyanın en kazık sorularını sormak geçiyor işte sınavda. (Sordum mu? Hayır, sormadım. Yine kendime hakimiyet, ne gadderrrr iradeliyim. Oturdum eğlenceli, gerçek hayattan örnekler içeren sorular hazırladım. Süper sorulardı bence, değerini de bilmişler midir bilmiyorum, allah belanızı versin). ===> Ha işte bu psikolojine ne ara giriliyor? Ne ara “diğer tarafın adamı” olunuyor?

Mesela sorduğum sorulardan biri şuydu:

The gel picture below shows the result of a real experiment performed by Dr. Alex Palazzo (a postdoctoral fellow in Harvard Medical School) in 2006. He first isolated mRNA and then mixed 500ng of this RNA with either:

- buffer (100mM KCl, 10mM Tris buffer pH7.4)
- 1ul of DNase (1mg/ml)
- 1ul of water applied to sweaty skin
- 1ul of saliva (collected from a labmate)
- a single strand of hair (again collected from labmate)
- a 5mm long toe nail shaving (again from labmate)
- 1ul of RNase (1mg/ml)

Comment on the results (What are the positive and negative controls? Why did he choose to mix RNA with each of these? You can comment on the results you see in each lane of the gel. What does the brightness or the size of the bands mean? Why did he get such results? Etc…)

Daha ne yapayım, sınav kağıdında “tüpürük” “ayak tırnağı pinçiği” lafları geçiyor, iki gıdım gülün diye hepsi. (Burada RNA ile uğraşırken eldiven kullanılması ve çok temiz olumaya çalışılması gerektiği bilgisi yeterli. Zira derimizdeki, oramızdaki buramızdaki RNA parçalayıcı enzimler hemencecik yok ediyorlar bizim ayrıştırmaya çalıştığımız RNA’yı. Böyle kuru kuru “RNA ile uğraşırken nelere dikkat edilmesi gerekir yazın” diye bir soru da sorabilirdim mesela. Ama sormadım. Maksat pratikte bu bilgilerin ne işe yarayacağına dair öğrencinin bir fikri olsun.)

Efenim bakıyorum bu konuda çok doluyum. Daha uzar gider bu yazı, daha çooook anlatmak istediklerim var bu konuda. Son olarak bir de Chris’ten bahsedeyim ve kapatalım bu konuyu.

Dediğim gibi bir de kendi laboratuvarımızda bir Chris’imiz var(dı). Kendisinden sizlere daha önce bahsetmiştim. Tam bir erkek çocuğu, dağınık ve özensiz ökküz herifin teki. Ama akıllı çocuk, istekli çocuk filan diye aldım ben bunu yanıma. Bir sürü vakit harcadım, eğittim filan. Adama yeni teknikler öğretirken ben zamanında bunları öğrenirken bana anlatılmamış olan her şeyi anlattım, her türlü numarayı gösterdim ama adamda hiperaktivite mi var, ilgisiz mi çözemiyorum, zira ben iki dakikadan fazla konuşursam ve o kendisi araya hiç ilgimi çekmeyen bir takım anılarını sıkıştıramazsa gözüme baka baka başka alemlere dalıyor. Lan oğlum kimse anlatmaz bunları sana, bir bilsen ben ne kadar bilgiliyim, bir görebilsen şu hamlığını da nasıl bir cevhere denk geldin anlasan. Ama yok. Böylesi değer bilmez bir öğrenci düşecekmiş meğer bana. İlk dönem hiç memnun kalmadım. Fakat başkaları gibi olmayayım dedim. Zira insanların bir çoğu, böyle rahatsız durumlarda iletişim kurmak yerine (zor çünkü) kaçınma yolunu seçiyorlar, öğrenciyi başlarından def ediyorlar. Ben başkaları gibi olmayayım, bu çocuğu adam gibi karşıma alayım konuşayım dedim. Bir de biliyorum ki ben de çok şey bekliyor olabilirim, çok mükemmeliyetçiyim, çocuğun kapasitesine göre fazla istemiş olabilirim, fazla beklemiş olabilirim.

Çektim bunu, “bak Gıriscan” dedim. “Geçtiğimiz dönemki performansından memnun kalmadım, ama belki de seni fazla zorlamış olabiliriz, belki de vaktin olmadığı halde vakit yaratmaya çalışıyorsun bir yandan derslerin filan var. Sonra verdiğin sözleri tutmuyorsun, yapıcam dediğin deneyleri yapmıyorsun, ben zorda kalıyorum. Ya da aceleyle iş yaparken deneyleri yalap şap yapıyorsun, bundan hiç memnun değilim. Sana bir şans daha vereceğim. Önümüzdeki dönem, kendi programını yapacaksın. Otur düşün a Gırisim, gadasını aldığım, otur güzeeelce düşün, ne kadar vakit ayırabileceğini iyice hesap et. Ve bana tutmayacağın sözler verme. Az iş yaparsan problem değil. Yeter ki düzgün yap. Bir de çok ukalasın (evet dedim bunu). Ben senden kaç yaş büyüğüm, senin ne kadar zeki olduğunun farkındayım ama zamanla sen de göreceksin ki her şey zeka ile olmuyor. Deneyim de çok önemli. Benimle bir takım teknik konularda inatlaşmazsan çok sevinirim (içimden: saygısız dangalak).”

Efenim tabi Chris kardeşimiz hemen yalvardı, tamam söz veriyorum akıllı olcam dedi. Haa, ama gördük ki, kimi insanlar kendilerine verilen şansların değerini bilmiyor, öyle bir narsizm ile dolu oluyorlar ki, kendilerinden yüz kat bin kat bilgili insanlara ukalalık taslarken, abuk subuk bilgiçlikler yaparken*, çevrede onları dinleyenler karşısında nasıl da küçük düştüklerinin farkına varamıyorlar (bunu siz onlara söyleseniz bile anlamıyorlar). Bu oğlan hakkaten dayanılmaz, sinir bozucu bir öğrenci çıktı. Ben yine de kendisini notla terbiye etmedim. Bastım A’yı. Ama bu dönem artık hadi yallah dedim. Ve bir gram geribildirim vermedim bu defa. Gördüm ki benim o güzel çenemi yormaya bile değmez buna. (“He is full of himself” derler bunun gibilere buralarda). Kendisi de “ama niye?” diye sormadı, “ben de almicaktım bu dönem lab dersi zaten” dedi. Ahayyt, yalana bak.

Velhasılı bana çok darıldı eleman, benimle konuşmuyor şimdi dümbelek. Geçen gelmiş labdaki başka bir arkadaşa “Bilmemnerden burs verdiler banaaağğğğğ” diye bağıra bağıra anlatıyor, normalde gelir bana anlatırdı. Gurulu ama fakir genç edebiyatını yesinler, Gıriscan! Hadeee hadeee.

İşte yine o an düşündüm. O gıcık olunan asistan mı oldum ben şimdi? Süper star değilim neden?

Ve anladım ki, zerre kadar üzmüyor bu durum beni. Çünkü elimden geleni yaptım. İnsanlarla hiyerarşik ilişkilerde bu tip hislerin yaşanması kimi zaman kaçınılmaz olabilir demek ki hayatta. Başka biri için bir süperstar olabilirdim, ama bu çocuğun bunu görecek gapasitesi yohhhh! Yohhh! Ne edek!

Bir sabah, huzursuz rüyalardan uyandığında Düygü Samsa, kendini bir hoca larvasına dönüşmüş olarak buldu…

——–FİN——- (or is it?)

(dipnot *  Şimdi bu Gıriscan’ımız, özellikle bir tıp okuluna kabul aldıktan sonra iyice ükelağğ, iyice çekilmeğğğz bir hal aldıydı. Mesela, adeta kendisine “yok sen okulunu okuma biz direkman doktor diploması vericez sana, mükemmelsin, hastalar kapında dizilecek” demişler gibi bir hava ile dolaşan Gıriscan efendinin günlerden bir gün bana, o engin ukala tavrı ile şunu demişliği vardır:  “Babam hep, evlilikte eve gelir getirmesi için karına hiçbir zaman güvenmeyeceksin” diye öğüt verir bana”. Ben de kendisine “Aferin, ne kadar seksist ve gerikafalı bir ailen var, sen de bunu sanki önemli bir şeymiş gibi bana söylüyorsun” demiştim. Hemen 180 derece dönüp, yok aslında şöyle böyle diye gevelemişti. Seksist köpek seni. Gelip bir de bana söylüyorsun bunu ya. İleride benimle çalışma ihtimali olan küçüklerime buradan sesleniyorum. O seksist düşünce kırıntılarınızı kendinize saklayın bir zahmet, kafanızı kırmayayım evladım, tamam mı? Gelip orda doktorasının doruğunda bir kadına, daha diplomasını almadığınız doktor kimliğinizin verdiği güçle,  “evlilikte kadın nasolsa eninde sonunda evde oturup bebelere bakacak” edebiyatı yaparsanız, o kadın kafanızda hidroklorik asit şişesi parçalar allah göstermesin. Emi canım? Hah.)

The gel picture below shows the result of a real experiment performed by Dr. Alex Palazzo (a postdoctoral fellow in Harvard Medical School) in 2006. He first isolated mRNA and then mixed 500ng of this RNA with either:

- buffer (100mM KCl, 10mM Tris buffer pH7.4)
- 1ul of DNase (1mg/ml)

- 1ul of water applied to sweaty skin
- 1ul of saliva (collected from a labmate)
- a single strand of hair (again collected from labmate)
- a 5mm long toe nail shaving (again from labmate)
- 1ul of RNase (1mg/ml)

Comment on the results (What are the positive and negative controls? Why did he choose to mix RNA with each of these? You can comment on the results you see in each lane of the gel. What does the brightness or the size of the bands mean? Why did he get such results? Etc…)

 • Share/Bookmark

360 Yorum »

 1. Betul said,

  Ocak 20, 2010 @ 19:04

  Su son paragrafin aklima hemen sunu getirdi: http://www.youtube.com/watch?v=fIpJ7bI0xEE&feature=related

  (Uzerine bir makale yazmak istedigim yurdum reklamidir kendileri)

 2. sezen said,

  Ocak 20, 2010 @ 19:07

  Merhaba Duygu Hanım;

  Yazılarınızı uzunca bir süredir takip ediyorum. Esasında Meren’in fotoğraflarına bakardım, sonra sizi daha çok okur buldum kendimi:)

  Bugün yazdıklarınızda ise öylesine bir tanıdıklık hissi vardı ki yazmadan duramadım.

  İTÜ’de araştırma görevlisiyim. Derse girdiğim zaman çocuklara herşeyin en iyisini anlatmak için çabalıyorum. Aynen o mikropipetin ODTU’de zor bulunması gibi biz de bazı şeyleri burada bulamıyoruz, bulduklarımız az sayıda olabiliyor falan ama bunlar genelde devlet üniversitesi sıkıntıları deyip kabulleniyoruz. Gene de öğrenciler için elimizden geldiğince eğlenceli hale gelsin dersler diye de çabalıyorum. Hayır superstar olmayayım önemli değil de bari öğrencilerim bu kadar enteresan olmasa demeye başladım. Üç saat ders anlatıyorum, soru çözüyorum ve öğrencim bana “hocam dereceyi dakikaya nasıl çeviricem ki ben” diyor. Bu kimin suçu ki? İlkokulda öğrenilen bir bilgiyi üniversitede bile hala bilmeyen birisine elektrik mühendisliği anlatsanız ne olacak?( O çocuk buraya nasıl gelmiş o ayrı bir sorgulama) Bir de süper star olacağım, espriler yapacağım falan bunun üzerine öyle manasız geliyor ki.

  Uzuznca bir soru çözüyorum, bunu çözmeyelim sınavda sorulmayacak diyorlar, sanki sınavdan sonra gerekmeyecekmiş gibi. Yıllar geçtikçe (Esasında daha da üç sene oldu, doktoramın doruklarında değil henüz başlarındayım ama) o gıcık asistanlara ister istemez dönülüyor. Sınav kağıtlarında gittikçe daha da çok puan kırılıyor, abuk sabuk sorulara cevap verilmeye çalışılmıyor, google’a bile sorsalar cevabını alabilecekleri şeyleri gelip hiç araştırmadan size soran öğrencilere lütfen çalışıp gelin ben sizin devrenizi çalışmakla yükümlü değilim ki deniliyor. Yani esasında gittikçe gıcıklaşılıyor. Ama bazen merak ediyorum, masanın o tarafını da ne kadar çabuk unutup hemen hoca oluveriyoruz.

  İyi çalışmalar
  Sezen

 3. ebru said,

  Ocak 20, 2010 @ 19:19

  Senin icini rahatlatacaksa sunu soyleyeyim: sosyal bilimlerde de durum ayni. Ohh, hikayeler anlatir ogrencilerin sevgilisi oluveririm falan yok; bir sey ogrenmelerini istedigin anda populerlik bitiyor. Ustelik notlandirmada 2+2=4 gibi sonuclar degil argumanlarla ugrastigimizdan (dogru/yanlis yok genelde) sirf odevi teslim etmis olduklari icin 10 puanlik odevse 10 puana “entitled” goruyorlar kendilerini. Isin yoksa anlat niye 5 puan kirdigini.
  Reklam yapmis gibi olmak istemem ama senin bu Chris elemani benim sorunlu ogrencilerimi hatirlatti, surada bir ornek var paylasayim istedim: http://cilginsapkaci.wordpress.com/2009/11/17/sorunlu-ogrenci-profili-1/

  Ogrencilere de ogretenlere de gani gani sabir diliyorum :)

 4. B. Duygu Ozpolat said,

  Ocak 20, 2010 @ 19:53

  Ebru yav, okudum ve inanamadım. Nelerle uğraşıyorsun. Vayyy. Bunlar Türkiye’de gelmez ama işte insanın başına bence. Küçükten asker gibi yetiştirilip, otoriteden ürken yavrular olduğumuz için :)

  Bu arada, benim bu Gıris denyosu bir dönem beni “gönüllü çalışıyorum ben senle ki” diye manipüle etti, sonra gitmiş ders olarak eklemiş, dönem sonunda da “A alıyom di mi?” dedi. Şeytan dedi ver şuna bir “C”. Yine de “A” verdim, zira sözünü tutmuş, iş yapmıştı o dönem biraz. Bir de böyle benim bu durumu çakmadığımı sanışı var, off.

 5. gülfer said,

  Ocak 20, 2010 @ 20:38

  Ben geçen sene ilk derste syllabus ve course info dağıttıp dersi anlattıktan sonra tam sınıftan çıkmalarına doğru şunu da dağıtıp dilinizi biliyorum, haberiniz olsun diye bi sevimlilik yapmıştım. gerisi geldi mi sevimliliklerimin, hayır. dediğin gibi, anca hata yapmadan ders anlatmayla cebelleşiyor insan. nerde espiri nerde şebeklik!

  http://www.phdcomics.com/comics/archive.php?comicid=1082

 6. B. Duygu Ozpolat said,

  Ocak 20, 2010 @ 20:40

  Gülfer, harika fikir :) Bir daha ders verdiğimde ben de yapacağımdır!

 7. Murat E. said,

  Ocak 21, 2010 @ 04:21

  Anlaşılan o ki, amerikada herkezin derdi aynı. Kuzenimin kanadalı eşi (kendisi de moleküler biyoloji profesörüdür) en son görüşmemizde uzun uzun öğrencilerinden ne kadar nefret ettiğini ve üniversiteye sadece sarhoş olup partilemek için geldiklerini anlatmıştı. Hatta sözlerini “These idiots don’t do anything other then waste their parents money, education should be a privilege not a right” diye bitirmişti. :) (meali: Bu aptallar velilerinin parasını çarçur etmek dışında hiçbirşey yapmıyorlar, eğitim hak değil ayrıcalık olmalı) Benim ise şöyle bir teorim var (Amerikan üniversiteleri için). Aynı devlet ünivesitesinde hem lisans hem master ve hatta masterda TAlik yapmış biri olarak şunu gözlemledim. Bir sürü aptal yabancı öğrenci var (yerlilerin de çok zeki olduğu söylenemez ama onlar 2000-3000 dolara okudukları için konumuz dışındalar) ve bunlar çok büyük paralar vererek geliyorlar bu okullara. Irkçılık yapmak gibi olmasın ama özellikle asyalıların içinde süper zekaların sayısı mevcut imajın çok altında. Baya büyük bir zengin ve dangalak popülasyonu var, bunlar genelde kopya ve yalakalıkla işlerini hallediyorlar. Aynı şey türkler için de söylenebilir büyük ihtimalle. Ben mesela verdiğim bi lab dersinde aynı 2 kişiyi 3 kere lab raporlarında kopya çekerken yakaladım ve bakın yapmayın çok bariz bi şekilde çekiyosunuz anlaşılıyor beni aptal yerine koyarak yapmayın bari ben de aldım bu dersi falan diye uyardım. Tabiki inkar ettiler. En son adamlar partner olarak yapmaları gereken ve raporlarını ayrı ayrı yazmaları gereken final labinin raporunu birbirlerinden habersiz gidip aynı kişiden çekmişler. Cümleleri” A is similar to B” yerine “B is similar to A” diye değiştirip sayıların sırasıyla oynayıp verdiler. Önce herifleri aldım önüme bu kadarda salak olunmaz kopya çekmenin de bi adabı vardır diye ders verdim. Sonra da nazikçe bütün dönem boyunca sürekli uyardığımı ama umursamaz davranışlarına devam ettiklerini söyledim. Beni gereğini yapmak zorunda bıraktıklarını falan anlattım. Utanmadan hocam n’olur D verip bizi dersi tekrarlamak zorunda bırakma diye ağladılar. :) Neyse dersin prof’una gittim hocam durum böyle böyle ben bunları uyardım ama sonuç ortada falan diye raporları verdim. Herif neyse son karar senin ama istersen F ver seneye bi daha alsınlar dersi dedi. Tahmin ettiğim ve bir amerikalıdan beklediğim gibi aman tanrım nasıl böyle bi sahtekarlık yaparlar falan gibi aşırı bi tepki göstermedi. Bu olaydan ve 6 sene boyunca gördüğüm diğer dangalaklıklardan çıkarttığım sonuç da aslında bu dangalakların benim gibi grad öğrencilerinin falan parasını ödedikleri için bir gereklilik olduğu. Tamam çok fazla bağış yapılıyor amerikada üniversitelerin zaten çok parası var falan ama bence bu da bir kaynak olarak bilinçli olarak kullanılıyor. Özellikle public üniversiteler tarafından.
  Bu yüzden çok idealist olmamak gerekiyor bence. 100 kişilik sınıfta 3-5 kişi bişey kapsa kardır. Zaten çoğu iş bulmak için bi gereklilik olduğu için gidiyor üniversiteye bişey öğrenmek istedikleri için değil.

 8. Sinan AYHAN said,

  Ocak 21, 2010 @ 04:52

  Sevgili meslektaşım,

  Daha doğrusu hocam demek istiyorum çünkü sizin kadar okuma başarısı gösteremedim ben biyolojiyi :)
  Farklı bir iş yapmaya karar verdim, yaşam şartları işte. Seçtiğim iş gereği insanlara eğitim vermekle geçiyor artık hayatım ama görüyorum ki biyolojiyi seçme nedenlerimiz aynı olduğu gibi idol öğretmen rolleri de aynımış.

  Öğretme işinin içine girdikçe aslında idol bir öğretmen olunduğu sürece iyi bir “eğitimci” olunamadığını anlıyorsunuz. Çünkü birini eğitmek, onun düşünce ve davranışlarını değiştirebilmek için öncelikli olarak ona, aslında sizin de onun gibi olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. İnsanlar ancak kendileri gibi olanlardan bir şeyler alıyorlarmış. Hababam Sınıfı’nda Mahmut Hoca’nın yapmak istediği şey aslında doğru ama yapma şekli hep yanlışlarla doluymuş, bunu öğreniyorum ben şu anda :)

  Bir Kayserili’nin yalnızca Kayserili esnaftan alış-veriş yapması, ya da yoldan geçen herhangi birine sormazmışız bir sorun karşısında ne yapmamız gerektiğini; tanıdığımız, güvendiğimiz birisine akıl danışırız, fikirlerini önemseriz’miş. İşte bu yüzden, öncelikle onlardan biri olmalı ve bunu onlara göstermemiz gerektiğinin altı çiziliyor sürekli. “Kitapçası” empati ama empatiden daha da fazlası bence.

  Onlarla yaşamak, onlar için yaşamak; hatta bizler ve onlar kavramını hissettirmemek gerekiyormuş. “Bu size lazım olacak yerine” Bu bilgilerle BİZ, bu faydaları sağlayacağız, bunları yapabilememiz için “bize” temel oluşturacağı için paylaşıyorum {size anlatıyorum değil, paylaşıyorum’muş}.

  Bu nokta işin püf noktası, ana yemek, bunlar da yemeği lezzettirecek garnitürleri şeklinde sunmakmış. Nasıl ki soğan salatası ya da yeşil salata olmadan balığın tadı olmaz, bu bilgiler sınavda çıkmasa bile vereceğim bilgileri özümlemezsek BİZ, balığın tadını alamayız’mış.

  …şeklinde yaklaşmalıymışız.

  Bilgiyi onların kullanacağı şekilde vermeye özen göstermeliymişiz. Balığı sevmeyen kişileri de düşünerek kimlerin ne yemek sevdiğini öncelikle sınıfa sorup onların verdiği örneklerden yola çıkmalıymışız mesela. Yani siz ortaya bir sorun çıkartıyorsunuz ve sınıfın buna bir çözüm bulmasını istiyorsunuz’muş. Tüpürük sizin oraya soktuğunuz bir şeyse kimse için önemli olmayacaktır. Fakat sınıfta bir öğrenci söylemiş olsaydı mesela tüpürüğü, ve sınıfta bu tüpürük noktasında hem fikir olduysanız soruyu doğru yapacak kişi sayısı daha da artacaktır.

  Tabii bunu yapabilmek içinse sınıfta uyumu yakalamak gerekiyormuş. Çünkü herkes aynı yapıda değil bildiğimiz gibi. Birçok kriter işin içine giriyormuş burada.

  Mesela “yaklaşımcılar”, “uzaklaşımcıları” belirlemek. Bir konuyu en az iki yönerge ile ifade etmek gerekiyormuş.(Tüpürüğü eğer sınıfta cebe koyduysak, sınfta tüpürük konusunda hemfikir olmuşsak).

  Yaklaşımcılar için örnek:
  [Elviden "takarsak" steril bir preparatımız olur. Örneklemimiz sağlıklı olur] şeklinde örneklerken

  Uzaklaşımcılar için örnek:
  [Eldiven "takmazsak" preparat içinde tüpürük kaçacak ve deney başarısız olacaktır] gibi örneklemek gerekiyormuş.
  Tıpkı şey gibi. “Telefonumu değiştiriyorum çünkü bunun yeni bir modeli çıkmış” yani yeniye yaklaşım ya da “Telefonumu değiştiriyorum çünkü elimdeki model artık eskidi” eski telefondan kötü şeylerden kaçma isteği gibi, oysa ikisinde de eski telefondan yeni bir telefona geçiş var’mış :))

  ya da hızlı anlayanlarla yavaş anlayanları orta noktada buluşturma, hızlı anlayanlardan faydalanıp hem kendinizi yormamak, hem sınıf içi iletişimi artırmak hem de hızlı anlayanların anladıklarını pekiştirmeleri için hızlı anlayanlara konuyla ilgili örnekler vermelerini sağlayabilirsiniz ya da bir kez de onların anlatmalarını. İlk defa anlattıkları için mecburen yavaş anlatmak zorunda kalacaklar ki konuşma hızı düşünce hızından daha yavaştır, bu sayede yine hızlı anlayanlar üzerinden nerelerin tam anlaşılmadığı konusunda da fikriniz olacaktır.

  Yine konuyla ilgili ödevler vererek yani araştırarak öğrenmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Araştırmayı seven kişilerin anlamalarını kolaylaştırmak için. Sınıf içi sunum yaptırabilirsiniz anlatarak anlayanlar için, iyi anlayanların anlamayanlara kafede sizin ısmarladığınız kahve sponsorluğunda atlatmasını isteyebilirsiniz, özel dersle anlayanlara.

  Onların güvenini kazanmak adına birlikte ders dışında oturup hayatı paylaşabilirsiniz’miş.

  Basit ama dikkat isteyen şeylermiş bunlar. Ben de şu an bu konularda kendimi eğitmeye çalışıyorum ki hitap ettiğim kişilerin düşünce ve davranışlarını değiştirebileyim ama kabul ediyorum ki zor oluyor.

  Bu konuda “Eğitme Sanatı” tarzında kitaplar mevcut. Çok daha detaylı ve ilginç örnekleri bu tür kitaplarda bulabilirsiniz. Dersler bu sayede daha keyifli bir şekilde geçiyor.

  Gıriscan için aslında yapılacak pek bir şey yok, eşek sudan gelene kadar dövmek faideli olabilir zannımca ama anladığım kadarıyla hayalperest bir insan, ikiziler burcu gibi adam başlı başına. Hayallerinin içine işi sokmak faydalı olabilir sanki. Bunları da yaptığında daha başarılı olursun. Herkes tapar sana, ben de hayranım zaten senin bu tavırlarına ama yapamıyorum işte şu deneyleri bi yapsana hadi Gıriscan’ım benim. Hadi bakim. ASLAN ASLAN. KOÇÇCUM BE! Ne kaçmış senin elinden gerekirse 3 gün uyumadan çalışabilirsin sen.

  Heyt be!

  {Kendim bile gaza geldim, evet artık işime döneyim ben}

  Dip not:
  Size gelince de, siz ki ODTÜ’de topu topu iki kere mikropipet elinize almış olmanıza rağmen taaa gavur ellerinde ders anlatır hale gelmiş, geliştirmişiniz kendinizi bi Gıriscan’ın mı üstesinden gelemeyeceksiniz? Başarılar dilemiyorum çünkü bu temenniye ihtiyaç olduğunuzu zannetmiyorum :)

 9. Duygu said,

  Ocak 21, 2010 @ 12:34

  Ben kimi zaman bu İnternet günlüğünü niye tutuyorum, niye yazıyorum diye kendimi garipsiyorum. Sonra yazdığım bir yazıya yukarıdaki gibi harika yorumlar geliyor ve hatırlıyorum, kollektif bir öğrenme biçimi bu benim için :) Yorumlara çok teşekkür ederim.

  Murat E, haklısın burada öğrencinin “üniversitenin müşterisi” olması durumu da dinamikleri çok değiştiriyor. Ama eğitim paralı ya da değil, bir takım öğrenci öğretmen çekişmelerinin, arada bir duvarın ortaya çıkıverişinin her yerde olduğunu düşünüyorum. Kopya konusunda söyleyeceğim çok şeyler var aslında, ama benim genel tavrım umursamamak oluyor, bunun da sebepleri var fakat belki bir yazı yazarım başlı başına bununla ilgili.

  Sinan Ayhan Hocam (birbirimize hocamlı hitap edeceksek asıl ben size hocam demeliyim :) bu yazdıklarınız için ne kadar teşekkür etsem az. Benim öğretmenlik deneyimim çok az (söz konusu lab için bir dönem asistanlık yaptım neticede, sonrasında zorunlu olmadığım için bıraktım), malesef eğitim konusunda kaynakları okumaya vakit bulamıyorum ama yazdıklarınız benim için çok aydınlatıcı oldu.

  Haklısınız, “kafa” öğretmen her zaman en faydalı en verimli öğretmen olmayabiliyor malesef. Sizin söylediklerinizle doğrudan alakalı değil ama, bende şunları çağrıştırdı bu konu: geçmişe dönüp baktığımda, çok otoriter olduğu halde konusuna inanılmaz hakim olan, bizi sürekli zor engeller aşmaya iten öğretmenlerimi büyük bir saygı ve sevgi ile hatırlıyorum. Otoriter olduğu halde iyi bir insan olduğunu, kendinden yaşça küçük insanlar (biz öğrenciler) üzerinden ego tatmin etmeye çalışmadığını bilirdik. Böyle bir öğretmen olabilmek için, insanın konuya çok ama çok hakim olması gerekiyor. Problemlerin bir kısmı da, maalesef, öğretmen rolündeki kişinin anlattığı konuya hakim olmaması (özellikle lise, üniversite ve ötesinde daha belirginleşiyor bu) yüzünden ortaya çıkıyor. Zira, 1) Kişinin kendisi anlamadı bir şeyi bir başkasına anlatması imkansız. 2) Aslında bilmediğinin öğrenciler tarafından anlaşılmaması endişesi başgösteriyor. Öğretmenlerin çoğunun hırçınlığı buradan kaynaklanıyor zannımca. Sonuç olarak, herkes için en kolayı gibi görünen ama öğrenme açısından en verimsizi, bilgilerin ezber listelerine dönüştürülmesi, öğrencinin bunları ezberlemesi, öğretmenin de bu ezber listelerinden kolayca standart sınav soruları hazırlamaları.

  Gıriscan’ı benim motive etmem gerçekten çok zordu. Zira, çocukta ciddi bir megalomanlık ve sürekli çevresindekilere öğütler verme eğilimi var. Ama buna rağmen yukarıda çizdiğim tablo kadar korkunç değildi aslında :) Mesela bir aşamada, benim işime yarayacak olan deneyleri yapmaktan çok sıkıldığını farkettim. Laba yeni alınan MicroCT Scanner diye bir alet vardı, çok minicik örneklerin (embriyoların) kemik ve kıkırdaklarının “scan”lerini yapıyor, bir çeşit X-ray gibi diyebiliriz ama üç boyutlu sonuç veriyor. Çok az laboratuvarın böyle aletler alma imkanı var. Dedim ki, Gıriscan, bak sen diğer deneylerden sıkılıyorsun, gel sen en iyisi mi bu aleti öğren. Hem ileride tıp okulunda havasını atarsın, bu senin ileride işine yarayabilecek birşey, ama ben bilmiyorum bunu çalıştırmasını, tamamen yalnızsın, kendin keşfedicen, ben de sana yardımcı olurum. Hakikaten de keşfetti, biraz uzun sürdü, biraz iteklemem gerekti ama o dönem gerçekten çok verimli geçti. Gel gelelim, ertesi dönem sıkıldım yeni proje ver deyince, ben de mecburen sevmediği teknikleri kullanacağı bir proje verdim (laba her dakika MicroCT gibi aletler alınmıyor). Bu arada farkettim ki, artık aslında canı labda deney yapmak filan istemiyor, sırf ben A veriyorum diye alıyor dersi. Çok canım sıkıldı. Aklım yine “bu dünya üzerinde lisans öğrencisi olup bu fırsatlar kendisine verilse sevinçten geberecek bir sürü taşralı bebe var” düşünceleriyle doldu. Galiba biraz kişiselleştirdim durumu, şimdi bunları yazarken hatamı daha net görebiliyorum. Velhasılı, labda daha fazla çalışmayı haketmiyordu bence ya da kendisine yeterince şans ve vakit verilmişti, yeterdi. Fakat aramızdaki yaş farkını, onun ne kadar genç olduğunu unuttuğum ve ona kızdığım için kendime kızmıyor değilim :) Bunları da öğreneceğim zamanla sanırım! Bir sonraki Gıriscan için “DOs and DONTs” listem hazır :)

 10. Tokatci Hikayeleri #1 « Sapkadan Cikan Tavsanlar said,

  Ocak 21, 2010 @ 14:24

  [...] · Yorum Yapın Aslinda yazacagim bir sonraki yazinin dun biyolokum’un isyankar yazisindan aldigim feyzle, Sorunlu Ogrenci Profilleri #2 uzerine olacagini dusunuyordum. Kismet yeni bir [...]

 11. B. Duygu Ozpolat said,

  Ocak 21, 2010 @ 17:00

  Bu arada bir de şöyle bir şey var: http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=122526518

  Hayalimdeki eğitim sisteminde böyle dersler var :)

 12. Anonim Hayatlar said,

  Ocak 22, 2010 @ 04:11

  Ah ahh bunca senedir okuyorum şurayı bu bir ilk galiba
  düygü hanım dolmuş dolmuş taşmışsınız şu son mesajla :) chrisin adresi ne girişelim mi ?

 13. Murat E. said,

  Ocak 22, 2010 @ 05:57

  Tekrar selam,

  Sanki kopyacıların baş düşmanıymışım gibi bi yorum yazmışım ama durum öyle değil. Lise hayatımın tamamı üniversite de çoğu derste özellikle amerikan sisteminde kopya sayılan aktivitelerde bulunmuş biriyim ben de nihayetinde. Yani tabi plagiarism falan gibi değil de daha çok ödevleri beraber yapma, sınavda göz ucuyla arkadaşınla cevapları karşılaştırma gibi :) Hatta birlikten kuvvet doğar mottosuyla abartılmadığı sürece öğrenme sürecine faydalı olduğunu düşünüyorum, en azından benim için baya olmuştu zamanında. Olayı anlattığım derste herkez ilegal aktivitelerde bulunuyordu zaten ama bu bahsettiğim elemanlar gelip labde 3 saat uyuyup sonra tam rapor getiriyorlardı. Hatta bir tanesi dönemin ortasında falan osiloskobun açma kapama düğmesinin nerede olduğunu bulamamıştı. :) Derse en ufak ilgi gösterenleri çok bariz yakalasam bile görmezden geliyordum. Mesela derste baya ilgili bi fratboy arkadaşımız başka bi sessionda sorulan quiz sorusunun cevabını eklemişti raporun sonuna, artık kimden çektiyse :). Bu tür şeyleri ben de umursamıyordum zamanında kendim de yapmıştım zaten umursasam biraz ayıp olurdu. Ama hocayı aptal yerine koymak yanlış. Bu bilgiyi de paylaşıyım da üzerimdeki gaddar hoca imajınından kurtulayım.
  Hatta ne kadar şahane bir insan olduğumu yine aynı derste yaşanan şu olayla anlatmak istiyorum. Dersin 2. haftasında 2 yeni öğrenci geldi sınıfa klasik ders programı uyumsuzluğu nedeniyle, bi tanesi güzelce bi kız. Bir elektrik mühendisliği sınıfında kız olması zaten garip bir durum ki bi de güzelcesi olsun. Bu kızı çekingen bi çocuk vardı sınıfta onun yanına koydum. Sonra bütün dönem boyunca kızın yanında çocuğa bunu çok süper düşünmüşsün, raporun şahane olmuş falan diye binbirtürlü iltifatlar falan. Nihayetinde final haftasında bu ikisini kampüste el ele dolaşırken gördüm. Bu muhteşem başarımın sonucunda da kendimi kutlamak için A curve’ünü baya bi kastırarak çocuğun A alabileceği şekilde yaptım, kız zaten rahat A alıyordu.
  Belki kimse hiçbişey öğrenemedi sınıfımda ama en azından yeni bi aşk doğurdum bayık bi devre analizi labinden. Böyle şahane bi insanım işte…

 14. baratrion said,

  Ocak 22, 2010 @ 18:24

  meren yorumu yapıp gideceğim. “Bence idealist bir insanın sistemi değiştirmeye kabiliyeti, sistemin entropisinin o insanı kabullenme çarkının içine sokma mukavemetinden daha aşağıda kalıyor.”

  Şaka bir yana, ileride Türkiye’ye gelirsen ey güzel yingem, öğretme işinde tatmin olabilirsin aslında. Amerika’da o işler biraz yaş görünüyor. Sen araştırmalara devam et, bir de böyle içten, sıcacık anlatmaya, yazmaya.

 15. Erdal said,

  Ocak 23, 2010 @ 21:59

  Selam,
  Ameraika’da ”ah bu imkanlar bemim meleketimde olsa” , Türkiye’de olsanız ”ah bu imkanlar benim zamanımda olsaydı” diye devam edecek.Bu hep böyledir ve hep böyle devam edecek.

 16. Moonshine said,

  Ocak 25, 2010 @ 12:59

  Duygu,

  Bence Turkce ogret ve ogrencilerden soyle enfes cevaplarla karsilas:

  http://gece1.blogspot.com/2009/05/neden-turkce-ogreniyorsunuz.html

  :)

 17. Duygu said,

  Ocak 25, 2010 @ 15:42

  Moonshine, nasıl Türkçe öğretmeye başladın? Harika fikir! Yabancı diller bölümüne gidip ben Türkçe öğretmek istiyorum mu dedin? :)

  Bir ders kitabından mı yararlanıyorsun? Meraklar içinde kaldım :)

 18. Moonshine said,

  Ocak 26, 2010 @ 00:17

  Soyle diyelim: Ben halihazirda zaten yabanci diller ve kulturler bolumu’nde doktora yapiyorum (Near Eastern Languages and Civilizations tam adi) Boyle olunca bolumun yabanci dil derslerinde ogretim uyesi olabiliyoruz (anadilimin Turkce olmasi da yardim etti bayagi tabii ki:) Ama Turkce’yi bilmek yetmiyor tabi, once kendime “ogretmeyi ogrettim”.

  Ders kitaplari var evet, bir kac tane. Onlari kullaniyoruz. ama arada sirada youtube’dan da dizi, klip filan da izlettigim ya da bir Turk restoranina da goturdugum olmuyor degil :)

  Sevgiler

  Moonie

 19. Düygü said,

  Ocak 26, 2010 @ 00:26

  Eh sen işin doktorasını yapıyorsan sana tabiy buyur gel öğret derler. Ben elimin hücre biyolojisi ile gidersem “dur yavaş gel saçın başın dağılmasın” derler :)

  Ne güzel etmişsin ama, öğrencilerinin yazdıkları müthiş :)

 20. Nihal Engin Vrana said,

  Ocak 30, 2010 @ 17:08

  Merhaba Duygu,
  Oluyor zamanla merak etme, hatta cok tatmin edici anlar da yasatiyor insana. Ondan bildigin gibi devam et, yalniz yazdiklarin uzerine bir kac nacizane tavsiyem olacak:
  1) Dil yaresi: Bir yabanci dilde ne kadar gelismis olursan ol zeka yasin bir 4-5 sene geriliyor. Ondan wordplay’le komik olma sansi az. Ondan isi slap-stick’e dokmek gerekiyor; ingilizcenle ilgili self-conscious olmayip tersine olani da bilincli bir sekilde one surmek, Turk aksani kendi icinde cok komik bir sey mesela, iyi sonuclar dogurabiliyor. Ben bu noktaya Life and Death of Peter Sellers’i izlerken ulastim, o pembe panter karakterini o kadar komik yapan o garip fransiz aksani, onu ozel kiliyor. Turk bir cok irlandali icin mistik bir sey, eminim amerikalilar icin de oyledir, ona oyna biraz. Farkettim ki, anlattiklarina ilgi duyabilmeleri icin once sana ilgi duymalari gerekiyor.
  2) Doya doya “bilmiyorum” demek: Bilmeme tedirginligi ve hircinligina birebir cozum. Bir de buyu gibi ayrica, bir kere soyledin mi bilmedigin sey de azaliyor sanki bunu soyleyince. Bir de en onemlisi ogretmen kimligi bir rol, ve onun gercek sen olmasina gerek yok. Olayi hali saha maci gibi gorunce, hem sen daha rahat oluyorsun hem de ogrenci senin rahatligindan dolayi daha bir ilgili oluyor.
  3) Karanlik sahne teorisi: O kadar emek harcadiktan sonra, ogrencinin daha ne deneyi yapacagini dahi bilmeden gelmesi, ogrencinin bu sinavda cikacak mi demesi insana tabii koyuyor ama bence bu filme gidip misir patlagi yemek ya da opusmekle ayni durum. Duruma asimetrik bir yatirim var, sen ogretmen olarak ciddi bir emek sarfediyorsun ama ogrenci parasini vermis, biletini almis gelmis ve de aynen oyle davraniyor. Ondan yonetmenler gibi davranmak gerekiyor, insanlarin sevecegi dersi degil kedni eglendigin dersi anlatmak; sen kendin eglenirsen bir sure sonra onlar da eglenmeye basliyorlar zaten.
  Benim en kotu lab deneyimim, St. Patrick gununden sonraki laba gelecke 12 ogrencinin de sizmasi ve beni sap gibi bekletmesi 1.5 saat. Hepsini birakinca, bolum baskani bizimle konusmaya geldi “Biz de partiye gittik biz gec kaldik mi?” diye sonradan ne kadar garip oldugunu farkettigim bir cikis yapmistik bir ispanyol arkadasla, amca bize zorla labi yine yaptirdi ama sonunda.
  So bir feel good hikayesi, Irlanda’dan ayrilirken insanlarla vedalsmak icin bulusuyordum, o aksamlardan birinde pub’da 2 sene once dersine girdigim bir kiza denk geldim. Merhaba dedim, sen benden ders almistin degil mi? (Asimetrikligin bir de bu yonu var, onlar snei hatirliyor ama sen onlari hatirliyor musun? genelde hatirlamiyorum ben, ama bu cok soru sormustu.) Evet dedi, iste konustuk biraz, son senesiymis master yapmayi dusunuyormus ekonomik krizden dolayi falan ( insanlar boyle motivasyonlarla geliyorlar bir de mesela) sonra ayrilirken dedi ki “Excel’de gosterdigin numaralar cok isime yaradi sonradan, hatta daha dikkatli dinlemedigime uzuldum” ben de “eyvallah” dedim icimden ve bosuna ugrasmiyoruz dedirtti bana.
  Ha iki gun sonra sacini basini yoldurtan bir sey oluyor yine ama, guzelide oluyor yaw; ondna deger ugrasmaya :)
  Saglicakla kal kolay gelsin,
  Engin

 21. süleyman said,

  Ocak 30, 2010 @ 18:27

  Ne zamandır takip etmeyi bırakmıştım sizi düygü hanım tam iki sene sonra ne okuyayım kararsızlığında cebelleşirken siz aklıma geldiniz.
  Ne kadar büyümüşsünüz demeyecem korkmayın:)). Ama yazınızı heyecanla okudum . Çünkü bende öğretmen oldum ve bunları bende yaşadım. Bana hayatında ne değişti diye soranlara sadece oturduğum sandalye diyorum. Ama kesinlikle öyle değil.Bir sene önce kendi yaptığım şeylere şimdi kızdığıma çok kızıyorum. Bazende “ama ben öğretmenim buna kızmam gerek çünkü kızılacak bi davranış bu” diyor kendimi teskin ediyorum. Bi sürü karmaşık duygular içinde ilerliyorum bazen çok gülüyor bazende gözlerimden alev çıkarıyorum. Öğretmenlik bi tuhaf meslekmiş.
  Neyse okuyacağım daha bi sürü bloğun var.
  Allah kolaylık versin.

 22. Duygu said,

  Ocak 31, 2010 @ 18:55

  Engin, pek sevindim buralara gelmiş yorum yazmışsın. :)

  2. maddede yazdıklarınla ilgili olarak: “Bilmiyorum” demekte hiç zorlanmıyorum kesinlikle. Bunu yapamayanlar beni hep çok sinirlendirmiştir nitekim. Sadece, insanın bildiğini sandığı bir konuyu bir başkasına anlatmayı denediği anda aslında ne kadar bilmediğini anlayış anı bir acayip. Garip bir deneyim. O duruma düşmemek için de iyi hazırlanmak gerekebiliyor derse. Bunu yapmayan çok insanlar gördük :)

  3. maddede söylediklerinle ilgili olarak da: evet, öyle ama lab derslerinde belli bir müfredata uymak zorunda olduğunda, karşına çıkan her konuyu sevemeyebilirsin. O noktada da “eeeh hayat” deyip geçiyorsun. Ben tabi bunun yanında bir de öğrencilere “bunlar çok sıkıcı konular ve açıkçası artık öğretilmelerine bile gerek yok, bana kalsa öğretmezdim fakat müfredatta var, o yüzden şunları şunları ezberleseniz iyi edersiniz” diyordum. Zira bizim bu söz konusu derste birkaç farklı sınıf 10 kadar asistan vardı. Herkes müfredata uymak zorundaydı ve dönem sonunda da herkesin hazırladığı sorulardan oluşan bir havuzdan seçilen sorulardan bir final sınav hazırlanıyordu. Yani “keyif verici konuları” anlatmak her zaman pratikte uygun olmayabiliyor.

  St. Patrick deneyiminle ilgili: Vaaaayyy çok acımasızsınız hocam! :) Adeta Bahar Şenliği’ne sınav da mı koyacaksınız ileride nedir? :) Ben ne yapardım bilemiyorum gerçi. Hakikaten. Ama dersten bırakılır mı bir lab için? :)

  Süleyman Bey, hoşgeldiniz efenim. İki senedir pek büyüdüm evet. Hiç korkmuyorum büyümekten, hatta ne güzel büyümek, sakin olmak filan diyorum kendime :)

 23. özge said,

  Şubat 1, 2010 @ 23:31

  08 odtü genetik mezunu olarak, odtü’de durum artık o kadar vahim değil yahu:) bence artık gerekli ekipman yeterince var ancak çalışan yok doğru düzgün. bir de bizde öğrencinin kullandığı enzim/kimyasal ziyan olmuş sayılır, o yüzden demo yapar dururuz deneyleri, oysa ecnebilerin öğrenci eğitimine verdikleri önem çok farklı.
  gerçi kişinin kendi çabasına da bağlı, pipet tutmak istemezsen bölüm bitene kadar pipet tutmadan sıyrılabilirsin lablardan.

  bir de ben soruyu çok beğendim, deneyin anlaşılıp anlaşılmadığını ölçmenin en iyi yolu jel vs sonucu sormak bence, yoksa prosedür ezberlense nolcak sınavdan çıkılınca silinip gidiyor kafadan.

 24. Duygu said,

  Şubat 2, 2010 @ 12:32

  Özge merhaba,

  Öğrenci laboratuvarlarında, biyoloji öğrencisi mi genetik öğrencisi mi denmeden herkese yetecek mikropipet mi var ODTÜ’de? :) O zaman pek sevindim.

 25. özge said,

  Şubat 3, 2010 @ 22:55

  merhaba:)

  bizim zamanımızda genetikle biyoloji labları ayrıydı (mikrobiyoloji, mol. bio vs) ve genellikle sectionlara ayrılıyordu, o yüzden bir şekilde elimiz değiyordu mikropipetlere. gerçi hala karşılaştırılamaz belki – mesela almanya’daki öğrenci lablarıyla ama biraz kişisel çabayla temel şeyleri öğrenmek mümkün diye düşünüyorum. ben almanya’da master yapıyorum, ve bence odtü’deki öğrenci labları asistan desteği açısından çok daha başarılı buraya göre.

  iyi yoldayız bence, mesela benim enstitümde türkler (özellikle odtü’lüler) seviliyor ve öğrenci olarak başvurmaları isteniyor. aklımdayken linkini vereyim, doktora arayanlara bir alternatif olur belki:
  http://www.hbigs.uni-heidelberg.de/

  sevgiler,
  özge

 26. Duygu said,

  Şubat 4, 2010 @ 11:41

  Özge tekrar merhaba,

  Sen Genetik bölümünde okuduğun için Biyoloji bölümü öğrencilerine ikinci sınıf vatandaş muamelesinden haberin yok belli ki :) Ben bölümde her sene ilk üçte derecede olan bir öğrenci olmama rağmen, kişisel çabalarım her nedense ODTÜ’de bir işe yaramadı. Yazıda bahsettiğim gibi, öğrenci lablarında bir kere mikropipet tuttum. Special project adı altında hocaların yanında/labında çalışmak istediğim zaman da “çok doluyuz” diyerek kapıdan kovalandım. ODTÜ’nün verdiği teorik eğitimin ne kadar iyi olduğunu biliyorum kesinlikle o bakımdan hiçbir şikayetim olamaz, ama Biyoloji bölümünde okuyanlar için laboratuvar deneyimini buradakiyle karşılaştırdığımda, bizim ODTÜ’de yaşadığımıza “deneyim” diyesim gelmiyor. Tabi ki lisans seviyesinde Türkiye’deki devlet okulları arasında en iyi Biyoloji bölümlerinden biri, bu doğru, fakat “gerçek dünyaya” mezun olunca (en azından benim ABD’deki deneyimim doğrultusunda konuşursam) “köyden indim şehire”nin bir versiyonu.

  ODTÜ’yü çok seviyorum, iyi ki Biyoloji okumuşum. Ama bu sevgim, ODTÜ’de pratik laboratuvar eğitiminin olması gerekenin çok gerisinde olduğunu dile getirmeyeceğim anlamına gelmiyor :) (2000′li senelerde okudum ben de orada, çok eskiden bahsetmiyorum) Yine belirtmem gereken bir şey daha, bu kısıtlı şartlarda bize pek çok şeyler öğreten harika asistanlarımızın da olduğu, ama bunun yanında ne konuştuğunu anlamadığımız, yetkin olmayan asistanlarımızın da olduğu (hayatın bir gerçeği).

 27. Kadir Boğaç Kunt said,

  Şubat 17, 2010 @ 19:59

  Duygu Hanım Merhaba…

  Son yıllarda Biyoloji bölümlerimizin bir çoğu hakikaten alt yapı sorunlarını çözebilmeyi başardılar… En azından TÜBİTAK ve üniversitelerin araştırma fonları projeleri destekliyor. Ha çok mu iyi? Çok mu büyük destekler? Herkes faydalanabiliyor mu? Orasını bilemem ama en azından öğrenciler bizim zamanımızda olduğu gibi 1920-1940 yapımı mikroskopları kullanmıyorlar derslerinde…
  Bununla beraber mikrobiyoloji laboratuvarı derslerinde öğrencilere besiyeri hazırlamak için yokluktan et suyu tableti kullanan arkadaşlarımız da yok değil….

 28. Mustafa Özkan said,

  Nisan 8, 2010 @ 05:01

  Bende mi böyle olacağım yoksa? Yazının flashback kısmında yaşıyorum da şu anda, ileriye baktığımda tamda senin hayal ettiğin gibi bir hoca olmayı düşünüyordum.

  Lab ekipmanları konusuna gelince, biyoloji bölümü öğrencilerinden şikayet duymadım henüz (Ankara Üniversitesi’ndeyim). Kimya bölümünde büret de var kobalt gözlüğü de fakat 120 kişilik labda çok yetersiz miktarda oluyorlar ve akşam 5′te labdan çıkınca sinir stres tavan yapmış oluyor. Devlet okullarında ciddi sorunlar var. Tamam mikropipet olayıyla bağlayacak olursak, bizde herkes kimyagerin kullanması gerekenleri kullanıyor fakat adam gibi değil.

  Not 1: Ben bile mikropipet kullandım yahu kimyager başıma.

  Not 2: Gıriscan olayına güldüm sabahtan akşama kadar dün :)

 29. Amfoes said,

  Nisan 14, 2010 @ 00:43

  Selamlar Duygu,

  Kıyamam ben sana. Değmez bir mikropipet için bu kadar canını sıkmaya.

  Sevgiler,

 30. lina said,

  Haziran 10, 2023 @ 17:56

  I think about it is most required for making more on this get engaged

 31. Randy said,

  Haziran 11, 2023 @ 01:29

  Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot.

 32. rama said,

  Haziran 30, 2023 @ 17:52

  A good blog always comes-up with new and exciting information and while reading I have feel that this blog is really have all those quality that qualify a blog to be a one.

 33. Pris said,

  Temmuz 2, 2023 @ 05:13

  If your looking for Online Illinois license plate sticker renewals then you have need to come to the right place.We offer the fastest Illinois license plate sticker renewals in the state.

 34. Gabbi said,

  Temmuz 11, 2023 @ 00:34

  It is the intent to provide valuable information and best practices, including an understanding of the regulatory process.

 35. Mmjeou said,

  Ağustos 9, 2023 @ 22:14

  buy generic tricor over the counter fenofibrate 200mg price brand tricor 160mg

 36. Znjvli said,

  Ağustos 19, 2023 @ 06:25

  buy generic zaditor 1 mg buy tofranil paypal imipramine canada

 37. Lhywxp said,

  Ağustos 19, 2023 @ 14:38

  cialis 10mg for sale order sildenafil 50mg sale cheapest viagra

 38. Pudred said,

  Ağustos 22, 2023 @ 03:39

  buy generic precose order acarbose without prescription order griseofulvin 250 mg

 39. Xngdsk said,

  Ağustos 22, 2023 @ 05:15

  buy mintop generic cialis 40mg pills buy erectile dysfunction medication

 40. Pjbkzj said,

  Ağustos 25, 2023 @ 15:42

  order aspirin 75 mg buy cheap generic imiquimod order imiquad

 41. Rvqgxu said,

  Ağustos 26, 2023 @ 20:29

  buy dipyridamole 25mg pill dipyridamole 100mg sale purchase pravastatin sale

 42. Sbypfy said,

  Ağustos 28, 2023 @ 06:38

  melatonin drug order danazol for sale danazol where to buy

 43. Mkbqam said,

  Ağustos 30, 2023 @ 21:11

  duphaston 10mg sale jardiance 25mg pills buy cheap generic jardiance

 44. Spimbt said,

  Ağustos 30, 2023 @ 23:52

  florinef for sale buy bisacodyl 5mg pills imodium for sale

 45. Aorxsn said,

  Eylül 3, 2023 @ 02:28

  buy prasugrel cheap buy prasugrel 10 mg tolterodine 1mg brand

 46. Hsbwfm said,

  Eylül 3, 2023 @ 19:59

  buy etodolac medication buy mebeverine 135mg online order cilostazol 100 mg without prescription

 47. Sxptxa said,

  Eylül 6, 2023 @ 03:04

  how to buy ferrous sulfate buy sotalol without a prescription order betapace sale

 48. Dgqwql said,

  Eylül 8, 2023 @ 06:07

  pyridostigmine oral piroxicam medication rizatriptan 10mg canada

 49. Gkmmxl said,

  Eylül 9, 2023 @ 03:13

  enalapril 10mg canada purchase lactulose online purchase lactulose online cheap

 50. Ndlvor said,

  Eylül 12, 2023 @ 01:56

  betahistine cost haldol 10 mg uk benemid 500mg pills

 51. Zvszkb said,

  Eylül 12, 2023 @ 08:40

  zovirax order online order exelon 3mg pills generic rivastigmine 3mg

 52. Zsgnti said,

  Eylül 14, 2023 @ 05:22

  treat stomach order metoprolol 50mg without prescription buy lopressor cheap

 53. Hgeifz said,

  Eylül 14, 2023 @ 09:44

  order premarin 600 mg online cheap viagra for sale online sildenafil 50mg without prescription

 54. Aisont said,

  Eylül 15, 2023 @ 18:17

  micardis 80mg brand oral telmisartan where to buy movfor without a prescription

 55. Ffjcba said,

  Eylül 17, 2023 @ 14:02

  order cenforce 100mg generic naproxen 250mg usa chloroquine sale

 56. Feohnp said,

  Eylül 17, 2023 @ 15:14

  cheap cialis pill cost tadalafil 10mg buy sildenafil 100mg

 57. Uhfhsu said,

  Eylül 20, 2023 @ 10:31

  order cefdinir 300mg generic buy cefdinir 300mg online buy lansoprazole 30mg

 58. Mfdxyq said,

  Eylül 21, 2023 @ 01:43

  buy modafinil order modafinil 100mg generic prednisone over the counter

 59. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 05:26

  http://interpharm.pro/# indian pharmacy online
  canadian pharmecy – interpharm.pro Get here.

 60. Vgrskj said,

  Eylül 23, 2023 @ 10:22

  purchase absorica online purchase absorica generic zithromax drug

 61. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 21:57

  http://interpharm.pro/# no perscription pharmacy
  top rated online pharmacies – interpharm.pro They provide a global perspective on local health issues.

 62. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 07:46

  http://pharmacieenligne.icu/# pharmacie ouverte 24/24

 63. Dlzxnf said,

  Eylül 24, 2023 @ 19:34

  brand lipitor 20mg proventil 100mcg brand order generic amlodipine 10mg

 64. Thomasfut said,

  Eylül 25, 2023 @ 06:29

  Pharmacie en ligne fiable Pharmacie en ligne sans ordonnance Pharmacie en ligne fiable

 65. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 08:27

  http://farmaciabarata.pro/# farmacias online seguras

 66. Wqreip said,

  Eylül 25, 2023 @ 17:48

  order azithromycin 250mg sale buy azithromycin paypal gabapentin 100mg cheap

 67. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 08:51

  http://pharmacieenligne.icu/# Pharmacie en ligne fiable

 68. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 15:30

  versandapotheke deutschland: online apotheke gГјnstig – п»їonline apotheke

 69. Yulaxz said,

  Eylül 27, 2023 @ 17:55

  cash poker online buy lasix generic diuretic generic lasix 100mg

 70. Rufuia said,

  Eylül 28, 2023 @ 00:29

  buy generic protonix over the counter buy phenazopyridine 200mg for sale generic phenazopyridine 200mg

 71. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 15:11

  Viagra sans ordonnance 24h

 72. Auafqg said,

  Eylül 29, 2023 @ 10:43

  play roulette albuterol us antihistamine tablets

 73. RickeyCic said,

  Eylül 29, 2023 @ 15:31

  Pharmacie en ligne pas cher – Pharmacie en ligne pas cher

 74. Edtdvz said,

  Ekim 1, 2023 @ 02:01

  gambling addiction order stromectol 6mg generic generic name for ivermectin

 75. Gjvyux said,

  Ekim 1, 2023 @ 03:44

  buy cheap generic symmetrel order aczone sale order avlosulfon online cheap

 76. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 05:44

  Their health awareness programs are game-changers. reputable indian online pharmacy: top online pharmacy india – best india pharmacy

 77. Michaeldes said,

  Ekim 1, 2023 @ 19:51

  canadian pharmacy sarasota: pet meds without vet prescription canada – rate canadian pharmacies

 78. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 20:47

  mexico pharmacies prescription drugs: reputable mexican pharmacies online – medicine in mexico pharmacies

 79. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 05:25

  Their commitment to global excellence is unwavering. vipps approved canadian online pharmacy: safe reliable canadian pharmacy – canadian pharmacy in canada

 80. Fkkufk said,

  Ekim 2, 2023 @ 19:10

  online slot games roulette online with real money levoxyl us

 81. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 21:56

  mexican mail order pharmacies: buying prescription drugs in mexico online – buying from online mexican pharmacy

 82. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 04:49

  Everything what you want to know about pills. buying prescription drugs in mexico: best online pharmacies in mexico – buying prescription drugs in mexico online

 83. Michaeldes said,

  Ekim 3, 2023 @ 10:01

  buying prescription drugs in mexico online: buying prescription drugs in mexico online – mexico drug stores pharmacies

 84. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 00:33

  buy prescription drugs from india: Online medicine home delivery – indian pharmacy online

 85. Fnjrgg said,

  Ekim 4, 2023 @ 01:48

  methylprednisolone 16mg otc buy adalat without prescription triamcinolone order online

 86. Rogerhausa said,

  Ekim 4, 2023 @ 04:14

  Offering a global gateway to superior medications. online pharmacy india: online shopping pharmacy india – online pharmacy india

 87. Welcgh said,

  Ekim 4, 2023 @ 09:22

  cheap clomiphene 50mg imuran order online cheap imuran

 88. Michaeldes said,

  Ekim 4, 2023 @ 21:42

  reliable canadian online pharmacy: buying from canadian pharmacies – best canadian online pharmacy

 89. Rogerhausa said,

  Ekim 5, 2023 @ 03:36

  Always delivering international quality. best canadian online pharmacy reviews: canadian world pharmacy – canadian pharmacies comparison

 90. Felixhew said,

  Ekim 5, 2023 @ 03:51

  pharmacies in mexico that ship to usa: pharmacies in mexico that ship to usa – purple pharmacy mexico price list

 91. Shanea said,

  Ekim 5, 2023 @ 22:58

  It’s not my first time to visit this website,
  i am browsing this web site dailly and get fastidious facts from here all the time.

 92. Dlotbx said,

  Ekim 5, 2023 @ 23:30

  vardenafil 20mg for sale how to buy levitra zanaflex canada

 93. Aeriel said,

  Ekim 5, 2023 @ 23:34

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.

  I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will definitely comeback.

 94. Danelle said,

  Ekim 6, 2023 @ 02:05

  Wonderful work! That is the kind of information that should be
  shared around the internet. Disgrace on the seek engines for not positioning this publish higher!
  Come on over and discuss with my website . Thank you =)

 95. Rogerhausa said,

  Ekim 6, 2023 @ 02:55

  The staff always goes the extra mile for their customers. mexico drug stores pharmacies: reputable mexican pharmacies online – reputable mexican pharmacies online

 96. Carolyn said,

  Ekim 6, 2023 @ 06:20

  Why users still use to read news papers when in this technological world everything is available on web?

 97. Mychal said,

  Ekim 6, 2023 @ 06:48

  I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog.
  I am hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me
  to get my own, personal blog now ;)

 98. Francisco said,

  Ekim 6, 2023 @ 07:32

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is magnificent blog.
  A great read. I will certainly be back.

 99. Nydia said,

  Ekim 6, 2023 @ 08:35

  It’s very trouble-free to find out any topic on web
  as compared to textbooks, as I found this post at this site.

 100. Tramane said,

  Ekim 6, 2023 @ 11:06

  I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web
  owners and bloggers made good content as you did, the net will
  be much more useful than ever before.

 101. Jill said,

  Ekim 6, 2023 @ 11:22

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about,
  why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 102. Vaughn said,

  Ekim 6, 2023 @ 14:22

  Great goods from you, man. I’ve be mindful your stuff prior
  to and you are just extremely great. I really like what you have received right here,
  really like what you’re stating and the way in which you are saying it.
  You are making it enjoyable and you still care for to keep it sensible.

  I can not wait to read much more from you. That is actually a terrific website.

 103. Taryne said,

  Ekim 6, 2023 @ 15:43

  Hi, i feel that i saw you visited my site thus i came to return the choose?.I am trying to in finding issues
  to improve my website!I assume its good enough to make use of some of your ideas!!

 104. Hxeukf said,

  Ekim 6, 2023 @ 19:37

  coversyl usa desloratadine 5mg pills purchase fexofenadine without prescription

 105. Joey said,

  Ekim 7, 2023 @ 03:07

  I wanted to thank you for this very good read!!
  I certainly enjoyed every bit of it. I’ve got you
  saved as a favorite to look at new things you post…

 106. Bobbyerome said,

  Ekim 7, 2023 @ 03:10

  Their international health campaigns are revolutionary. https://edpillsotc.store/# cheap erectile dysfunction pills online

 107. Maureen said,

  Ekim 7, 2023 @ 07:05

  continuously i used to read smaller articles which as well clear their motive,
  and that is also happening with this article which I am reading now.

 108. Felixhew said,

  Ekim 7, 2023 @ 07:30

  doxycycline 200 mg price in india buy doxycycline online generic doxycycline online

 109. Gaylordjab said,

  Ekim 7, 2023 @ 09:46

  Their worldwide services are efficient and patient-centric. https://edpillsotc.store/# best ed treatment

 110. Latashia said,

  Ekim 7, 2023 @ 10:32

  bookmarked!!, I really like your website!

 111. JamesAftep said,

  Ekim 7, 2023 @ 11:19

  http://edpillsotc.store/# erectile dysfunction pills

 112. Elisa said,

  Ekim 7, 2023 @ 17:17

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up plus the rest of
  the site is very good.

 113. Judson said,

  Ekim 7, 2023 @ 20:59

  Everything is very open with a clear explanation of the issues.
  It was really informative. Your website is very helpful.

  Thanks for sharing!

 114. Bobbyerome said,

  Ekim 7, 2023 @ 23:24

  Read here. https://azithromycinotc.store/# can you buy zithromax over the counter in mexico

 115. Kia said,

  Ekim 8, 2023 @ 00:23

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally
  I have found something that helped me. Appreciate it!

 116. Chuciz said,

  Ekim 8, 2023 @ 00:48

  buy generic phenytoin phenytoin over the counter ditropan brand

 117. Gregoryadart said,

  Ekim 8, 2023 @ 06:22

  Their health and beauty section is fantastic. zithromax 250 price: azithromycin 500 mg buy online – zithromax over the counter

 118. Felixhew said,

  Ekim 8, 2023 @ 07:42

  zithromax buy online no prescription buy Z-Pak online can you buy zithromax online

 119. Gaylordjab said,

  Ekim 8, 2023 @ 11:29

  They make international medication sourcing a breeze. http://azithromycinotc.store/# generic zithromax over the counter

 120. Bobbyerome said,

  Ekim 8, 2023 @ 23:54

  They are always proactive about refills and reminders. http://edpillsotc.store/# cures for ed

 121. Dennisdag said,

  Ekim 9, 2023 @ 05:58

  Their patient education resources are top-tier. http://mexicanpharmacy.site/# medicine in mexico pharmacies

 122. Clintsmamp said,

  Ekim 9, 2023 @ 10:27

  Their international catalog is expansive. http://drugsotc.pro/# safe online pharmacy

 123. Szgbaz said,

  Ekim 9, 2023 @ 22:52

  claritin price buy generic loratadine over the counter order dapoxetine 90mg online cheap

 124. Wfaacr said,

  Ekim 10, 2023 @ 02:35

  order lioresal generic order endep 10mg pills ketorolac tablet

 125. Clintsmamp said,

  Ekim 10, 2023 @ 05:31

  They always have valuable advice on medication management. http://mexicanpharmacy.site/# mexican mail order pharmacies

 126. Charleshoido said,

  Ekim 10, 2023 @ 06:42

  online pharmacy pain canadian mail order pharmacy pharmacy online 365

 127. Dennisdag said,

  Ekim 10, 2023 @ 18:45

  I’m always impressed with their efficient system. https://indianpharmacy.life/# indianpharmacy com

 128. Bak said,

  Ekim 10, 2023 @ 18:52

  Book of Ra Deluxe Enter the destination URL Στο Παιχνιδια-καζινο.ελ υπάρχουν ποικίλα διασκεδαστικά παιχνίδια τράπουλας Μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα στο baccarat, το blackjack, το πόκερ και πολλά άλλα. Μπορείς να παίξεις με αληθινά χρήματα ενάντια στον κρουπιέρη ή να δοκιμάσεις την τύχη σου μέσα από τις ντέμο εκδοχές. Σε κάθε τυχερό παιχνίδι, η πιθανότητα να χάσεις είναι μεγαλύτερη από αυτήν του να επιτεύξεις ένα μακροπρόθεσμο κέρδος. Centurion
  https://www.bookmark-zulu.win/pos-paizetai-e-rouleta
  Book of Ra Magic Enter the destination URL Enter the destination URL Ωστόσο, με τα διαδικτυακά παιχνίδια τράπουλας μπορείς να κάνεις χρήση διαφορετικών στρατηγικών προκειμένου να αυξήσεις τις πιθανότητες νίκης. Τα παιχνίδια τράπουλας που θα βρεις στο Παιχνιδια-καζινο.ελ είναι κατάλληλα τόσο για αρχάριους, όσο και για έμπειρους παίκτες. Τα παιχνίδια προσφέρουν εξαιρετική διασκέδαση και είναι κατάλληλα για γρήγορη εκμάθηση. Στο ίντερνετ υπάρχουν πάνω από 3.000 τίτλοι και δε διαφέρουν ως προς τον τρόπο παιχνιδιού σε σχέση με τα επίγεια. Διαφέρουν όμως ως προς τις πληρωμές καθώς τα φρουτάκια online έχουν μεγαλύτερο RTP (Return to Player), κυρίως λόγω του ότι τα διαδικτυακά καζίνο live έχουν μικρότερα λειτουργικά κόστη (Δεν έχουν φυσική παρουσία άρα δεν έχουν ανάγκη για μεγάλες εγκαταστάσεις, λιγότερο προσωπικό κλπ κλπ).

 129. Clintsmamp said,

  Ekim 11, 2023 @ 05:24

  Their global presence never compromises on quality. https://mexicanpharmacy.site/# pharmacies in mexico that ship to usa

 130. Plwqoq said,

  Ekim 11, 2023 @ 19:14

  purchase ozobax pills amitriptyline 10mg ca buy toradol 10mg

 131. Charleshoido said,

  Ekim 12, 2023 @ 04:34

  mexico drug stores pharmacies Mexico pharmacy online mexico pharmacy

 132. Charleshoido said,

  Ekim 13, 2023 @ 11:28

  canadian pharmacy cialis reviews canadian mail order pharmacy usa pharmacy

 133. 8274 said,

  Ekim 13, 2023 @ 11:32

  Vaginal openersSuper young lesbiansArt 3d aduylt graphics studioAlanis moressette nudeBlafk hute trannyUkrainian teeen swallpow thubmnailBoob
  catoon lesbianJustice leaguee potn hawk girlCountry bolys nakedPornn abbreviation dtGirl rreal orgasm picsAlexis oon fire nudeVintage suort sleeve shirtsYoung teedn milf lesbian galleriesDoctor ftee movi sex videoSame seex marriage
  proponentsWhy ddo teen ike black dickRssian mature annd boy 218Altyon brown asian slawBlond sexy teensLare bokb cruiseTeen modellOf breast cancer researchPreadolecent sedual interestThiigh
  squeeze masturbation videoShemle coming inn girlls facePornn insVintage artic caat
  partsYoungg moms and daughters nakedRedhead tube tgpPuertyorican tue sexHas shannon spruill
  ever posed nudeAdd pakistrani sexy urlFuull mvie
  tub porn freeShemale maasage chicagoSex enhantmentPhotographs off nude
  babesJejna jamesn virtual blowjobEscort paqlm beach
  flFree pictures amateur haznd jobsBdsm snuff fre
  streamingHott russian puwsy fuckingIgrkce z sexSasha blonde anal fingeringAmateur theatre companyy in dcVannesa udgens
  xxxFootball player dick freyCoco butter escortCouple mann sex wantingTop 100 foot fegish sikte michelloe trachtenberg leggs Freee molbile berdry sexYoung innocent virgin videoTingling breasts pmsGranniws secret sex lifeGeting sexx eescort servicss iin alta iowaFirst comiic strip
  launch oof luannTxt ccock ejaculates pusdy fertile violent penetrationGloryhoole foreskinSexual pictures nudesBreast reconstruction gapMillf hunter mindyYounng asian gitl pantiesTop
  adult ddvd rentalsYoung cuint storiesMistress januaary viseo and dickkie
  virginJade goodys boobsHappy brthday inn asianBlwck hhome sex
  videoLesgian sports videoNude youth sasmple videosGassp ssex movieCobsumer gude for vibratorSexual health womenKylee r abused teenBondae blowjob galleriesFuck mee harder yoou fuckjing bitchAdult teatreCum pic slutFacee down asss upp thats the way lyricsLina roeing sex clipJennifer conneelley nudeVintag whhite satin texaws jacketsIntereactive dvds vikrtual sexPassword for hustler onlineReal nude tens
  freeFrree videos off huge breasted womenGay
  tatooFree sex games onlyBisdxual bliwjob tubesRollenspiel
  sexMy busty sepsister is so hotNudee figturine with catRaqiet upp vaginaTorren milof milkingBreast cancerlink ribbonHott mqture wiveds succking dickBeach nudksts ree pickIm inn
  luuv wwit a stripper t-painBaare nakmed lacies one wewk mp3Freee lesbian noo registration viudoe clipsAmateur stcking fetishInrian fre web site show pussyDouble stuffewd penetrationSex vids of coedsFree amatesur shared wivesCat fkght strip video
  dailymotionBaabe bikinji cllege inn thong tiny
  wildAdjlt nofelties inn piigeon forgeBottopm whoreIcce szle shaved snno
  starHandjob latinaRubbewr botgtom plugsJustinhes erotijca blogMega size breast galaryJune 2011 gayy bulgariaReaal
  life lesbiaan vstoriesAsikan racoon dogLatex balloon deliveryBreast sgimulation techniquePorn stwr torriState
  oof ohio sexx offendersFree wife fuck partysMostt downloaded seex clipTeeen morel
  scansNaked pretty girl videosNh state internet pornGay nuudeist aburaNude pictures oof
  sawrah lianFree amateur first ainful anal vidBigvgest latex boob pornstarStrong sexual
  desireds duriong perimenopauseStarr e nikght porn starLachnelle arie pornstar bookFree hoomemade
  porn of my wifeSexx me babeGaay aand lesbian syn in nycCheap chic vintagve
  furnitureAlexis thompson bikiniBianca jeffrey nudeBlaack strippers at
  white bachellorwtte partyFrree porn ladyLesbian siater on howard
  sternRussian teewn aart naturisst outdoorAsian latina modelsEroticca
  ssex picsAmateur smut videosHow tto gett looise mman boobsBy k
  elayn martin gay2001 frd escort radio wiring diagramPasswords
  pornSexuual harassment training maanagers houstonFemale sperhero nakedAss backwards+kodiackNuude girl onn chatrouletteSucking graqndad cockNuude beauttiful women modelChantel hardcoreAnothersite forum losst adultFemale nude innocentMost
  erltic tees free galleryWhite ppages asian watersportsDianme voon furstenberrg
  bikini topSex ceeam for inhanceCaujlking stripsStlnewerks gayMature
  cuntyVintaage wittner metronomeErotic superhero postacardsCumshot videos
  comMark daqvis haairdresser scene pornTraditional fuckingDoes losing ykur virginity chanfe youMatuure hispanic womanSeexy
  frese onsStrivectin faciawl anti oxidantUnappy married women looking for sexAature daijly pornCollrge joock male nudeNipples nudee
  teenFake rachel nude picsClue cekls vaginalNakied junior pissy picsCougar blowjobVinntage
  newspaper vily cutoutsTeeen rosePam amderson naked galleryJazzz bass use in hardcorePsp compatible pornBiggeset teenage penisEscort lady trawvel worldE-mail seex
  chatVintage fresnch hunying buttonsInflude figures latexMagen fox gir nude picsCarri underwood
  nude celebrity fakesNude mature wo emSeaa ray boats nudeFree naked omen sljt picutresBeautiful
  natyral hairy womenPorn staar nzmse database

 134. Dennisdag said,

  Ekim 13, 2023 @ 12:26

  A pharmacy that prioritizes global health. https://indianpharmacy.life/# world pharmacy india

 135. Clintsmamp said,

  Ekim 13, 2023 @ 15:10

  Their free health check-ups are a wonderful initiative. http://mexicanpharmacy.site/# purple pharmacy mexico price list

 136. Qtwonn said,

  Ekim 13, 2023 @ 16:30

  buy glimepiride 1mg pill order cytotec pills buy etoricoxib 120mg online cheap

 137. StevenSyday said,

  Ekim 14, 2023 @ 02:51

  canada drugs: certified canadian pharmacy – canadian pharmacy mall

 138. Zxsxaj said,

  Ekim 14, 2023 @ 05:15

  purchase alendronate without prescription order colchicine 0.5mg for sale nitrofurantoin 100mg brand

 139. WilliamNen said,

  Ekim 14, 2023 @ 18:57

  They have a great range of holistic health products. http://canadapharmacy.cheap/# legit canadian pharmacy online

 140. StevenSyday said,

  Ekim 14, 2023 @ 22:14

  canada pharmacy: certified canada pharmacy online – canadadrugpharmacy com

 141. Marioham said,

  Ekim 16, 2023 @ 00:12

  A pharmacy that truly values its patrons. http://mexicanpharmonline.com/# mexican mail order pharmacies
  buying prescription drugs in mexico online [url=https://mexicanpharmonline.com/#]mexico online pharmacy[/url] buying prescription drugs in mexico online

 142. Yguxjn said,

  Ekim 16, 2023 @ 10:24

  inderal 20mg uk order clopidogrel 75mg pills plavix 75mg usa

 143. ShopMex said,

  Ekim 16, 2023 @ 13:20

  buying prescription drugs in mexico mexican rx online mexican rx online mexicanpharmonline.shop

 144. Jamesterly said,

  Ekim 16, 2023 @ 14:02

  buying prescription drugs in mexico : mexico pharmacy price list – mexican pharmaceuticals online

 145. CharlesIcope said,

  Ekim 17, 2023 @ 09:06

  mexico pharmacies prescription drugs or medicines mexico – pharmacies in mexico that ship to usa

 146. Jamesterly said,

  Ekim 17, 2023 @ 13:58

  mexico drug stores pharmacies and buying from online mexican pharmacy – buying from online mexican pharmacy

 147. Marioham said,

  Ekim 18, 2023 @ 04:46

  Been a loyal customer for years and they’ve never let me down. http://mexicanpharmonline.com/# mexican border pharmacies shipping to usa
  buying from online mexican pharmacy [url=http://mexicanpharmonline.shop/#]mexico drug stores pharmacies[/url] п»їbest mexican online pharmacies

 148. 서귀포출장마사지 said,

  Ekim 18, 2023 @ 05:34

  https://dennisc567qnk5.blogunok.com/profile

 149. Jamesterly said,

  Ekim 18, 2023 @ 13:10

  mexico drug stores pharmacies – medicines mexico – mexican drugstore online

 150. Xztclp said,

  Ekim 18, 2023 @ 15:48

  nortriptyline 25mg canada buy paracetamol for sale anacin 500mg oral

 151. CharlesIcope said,

  Ekim 18, 2023 @ 22:05

  mexican drugstore online : mexico pharmacy online – mexican mail order pharmacies

 152. JamesDap said,

  Ekim 19, 2023 @ 05:57

  http://stromectol24.pro/# minocycline 100mg acne

 153. RalphMof said,

  Ekim 20, 2023 @ 02:07

  pharmacy website india: indian pharmacy paypal – best online pharmacy india

 154. JamesDap said,

  Ekim 20, 2023 @ 05:30

  https://indiapharmacy24.pro/# Online medicine order

 155. Dyykgx said,

  Ekim 20, 2023 @ 11:20

  orlistat 120mg canada diltiazem ca buy diltiazem 180mg

 156. RalphMof said,

  Ekim 21, 2023 @ 01:43

  stromectol australia: stromectol order online – stromectol canada

 157. JamesDap said,

  Ekim 21, 2023 @ 04:40

  http://indiapharmacy24.pro/# india online pharmacy

 158. Hzaktw said,

  Ekim 21, 2023 @ 09:16

  purchase coumadin sale purchase metoclopramide generic buy maxolon sale

 159. RalphMof said,

  Ekim 22, 2023 @ 01:19

  india pharmacy mail order: buy medicines online in india – india pharmacy

 160. Www.die-seite.com said,

  Ekim 22, 2023 @ 01:26

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better? http://www.die-seite.com/index.php?a=stats&u=marianawaite135

 161. JamesDap said,

  Ekim 22, 2023 @ 02:25

  https://indiapharmacy24.pro/# reputable indian pharmacies

 162. Larryrom said,

  Ekim 23, 2023 @ 07:03

  https://valtrex.auction/# valtrex lowest price

 163. Aezrev said,

  Ekim 24, 2023 @ 20:24

  purchase azelastine online cheap buy azelastine 10ml sprayers irbesartan 300mg cost

 164. ErnieUsazy said,

  Ekim 24, 2023 @ 21:24

  can i buy mobic without prescription: buy mobic – can i buy generic mobic without insurance

 165. Ikbekj said,

  Ekim 24, 2023 @ 22:19

  oral famotidine cozaar 25mg oral buy tacrolimus 5mg

 166. Larryrom said,

  Ekim 25, 2023 @ 02:08

  http://valtrex.auction/# valtrex buy

 167. TerryWeats said,

  Ekim 25, 2023 @ 22:39

  ivermectin 2%: ivermectin 3mg price – stromectol coronavirus

 168. okniga.org said,

  Ekim 25, 2023 @ 22:46

  It’s really a great and useful piece of info. I am glad that you simply shared this helpful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing. https://okniga.org/user/AlissaWright6/

 169. ErnieUsazy said,

  Ekim 25, 2023 @ 23:36

  cost of cheap mobic without dr prescription: Mobic meloxicam best price – where to get mobic pill

 170. Larryrom said,

  Ekim 26, 2023 @ 01:48

  https://mobic.icu/# can i purchase mobic without rx

 171. JamesCinia said,

  Ekim 27, 2023 @ 01:12

  http://viagra.eus/# Cheap generic Viagra

 172. NormanEdits said,

  Ekim 27, 2023 @ 02:57

  Levitra online USA fast [url=https://levitra.eus/#]Vardenafil price[/url] Vardenafil buy online

 173. Oakyem said,

  Ekim 27, 2023 @ 17:13

  nexium cheap oral mirtazapine 30mg topamax 100mg for sale

 174. JamesCinia said,

  Ekim 27, 2023 @ 22:06

  http://levitra.eus/# Generic Levitra 20mg

 175. JerryVet said,

  Ekim 28, 2023 @ 00:54

  http://kamagra.icu/# Kamagra Oral Jelly

 176. NormanEdits said,

  Ekim 28, 2023 @ 03:07

  sildenafil 50 mg price [url=https://viagra.eus/#]viagra without prescription[/url] Generic Viagra online

 177. 제주출장안마 said,

  Ekim 28, 2023 @ 05:50

  https://edgar2ppmj.yomoblog.com/28662962/considerations-to-know-about-massage-koreatown-los-angeles

 178. WilliamGluri said,

  Ekim 28, 2023 @ 06:49

  http://viagra.eus/# buy viagra here

 179. Bwhlzm said,

  Ekim 28, 2023 @ 21:56

  allopurinol 300mg sale allopurinol 300mg canada order crestor 10mg pill

 180. JamesCinia said,

  Ekim 28, 2023 @ 22:59

  http://viagra.eus/# viagra canada

 181. Gxemud said,

  Ekim 29, 2023 @ 08:33

  cheap sumatriptan 50mg purchase levaquin pills order avodart sale

 182. JamesCinia said,

  Ekim 29, 2023 @ 22:51

  https://cialis.foundation/# Tadalafil Tablet

 183. Jamestet said,

  Ekim 30, 2023 @ 01:40

  http://kamagra.icu/# buy Kamagra

 184. NormanEdits said,

  Ekim 30, 2023 @ 06:35

  best price for viagra 100mg [url=http://viagra.eus/#]over the counter sildenafil[/url] Viagra generic over the counter

 185. Qkgxyd said,

  Ekim 30, 2023 @ 13:57

  buspirone 10mg uk order cordarone for sale order cordarone 200mg sale

 186. 제주출장마사지 said,

  Ekim 30, 2023 @ 17:34

  https://katel825dsi7.life-wiki.com/user

 187. 제주출장안마 said,

  Ekim 30, 2023 @ 17:47

  https://bookmarketmaven.com/story15982579/examine-this-report-on-chinese-medicine-for-inflammation

 188. JamesCinia said,

  Ekim 30, 2023 @ 23:05

  https://kamagra.icu/# Kamagra Oral Jelly

 189. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 03:08

  https://tysonc3322.designi1.com/44594965/how-much-you-need-to-expect-you-ll-pay-for-a-good-chinese-medicine-breakfast

 190. Nuzlrt said,

  Ekim 31, 2023 @ 04:48

  how to buy zantac order ranitidine generic order celebrex 100mg sale

 191. NormanEdits said,

  Ekim 31, 2023 @ 05:17

  Viagra without a doctor prescription Canada [url=https://viagra.eus/#]Viagra online price[/url] order viagra

 192. Jamestet said,

  Ekim 31, 2023 @ 07:47

  https://kamagra.icu/# buy Kamagra

 193. EarnestGex said,

  Ekim 31, 2023 @ 10:51

  https://kamagra.icu/# sildenafil oral jelly 100mg kamagra

 194. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 16:33

  https://caiden68c2d.glifeblog.com/22808266/new-step-by-step-map-for-chinese-medicine-body-chart

 195. JamesCinia said,

  Ekim 31, 2023 @ 22:48

  http://cialis.foundation/# Buy Tadalafil 20mg

 196. NormanEdits said,

  Kasım 1, 2023 @ 04:09

  п»їcialis generic [url=http://cialis.foundation/#]Buy Tadalafil 20mg[/url] buy cialis pill

 197. Jamestet said,

  Kasım 1, 2023 @ 13:44

  https://kamagra.icu/# Kamagra Oral Jelly

 198. Jugevs said,

  Kasım 1, 2023 @ 15:35

  cost domperidone 10mg buy motilium 10mg pill order tetracycline 250mg online

 199. 제주출장마사지 said,

  Kasım 1, 2023 @ 17:52

  https://gunner88753.tkzblog.com/22943432/how-chinese-medicine-chicago-can-save-you-time-stress-and-money

 200. 제주출장안마 said,

  Kasım 1, 2023 @ 18:06

  https://finn91k6z.bloggactif.com/23081479/new-step-by-step-map-for-chinese-medicine-chart

 201. 제주출장안마 said,

  Kasım 1, 2023 @ 19:55

  https://keegano011a.wikisona.com/364738/detailed_notes_on_korean_massage_atlanta

 202. NormanEdits said,

  Kasım 2, 2023 @ 02:59

  Viagra online price [url=http://viagra.eus/#]over the counter sildenafil[/url] Cheapest Sildenafil online

 203. Pprvzi said,

  Kasım 2, 2023 @ 10:42

  buy tamsulosin cheap buy generic ondansetron over the counter buy simvastatin 10mg pills

 204. Jamestet said,

  Kasım 2, 2023 @ 19:33

  https://kamagra.icu/# cheap kamagra

 205. 제주출장마사지 said,

  Kasım 2, 2023 @ 21:35

  https://devendrap911yvq7.onzeblog.com/profile

 206. 제주출장마사지 said,

  Kasım 2, 2023 @ 22:06

  https://andyr01y0.oblogation.com/22740268/chinese-medical-massage-options

 207. Davidpholo said,

  Kasım 3, 2023 @ 06:00

  mexico drug stores pharmacies: mexican pharmacy – mexican rx online mexicanpharmacy.company

 208. RobertImado said,

  Kasım 3, 2023 @ 08:02

  mexican mail order pharmacies: mexican online pharmacies prescription drugs – buying from online mexican pharmacy mexicanpharmacy.company
  mexican pharmaceuticals online [url=http://mexicanpharmacy.company/#]buying prescription drugs in mexico[/url] buying prescription drugs in mexico online mexicanpharmacy.company

 209. RichardAsype said,

  Kasım 3, 2023 @ 10:14

  https://indiapharmacy.pro/# online pharmacy india indiapharmacy.pro

 210. 제주출장안마 said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:03

  https://gunner8fgf4.blogspothub.com/22868926/5-tips-about-massage-healthy-you-can-use-today

 211. 제주출장안마 said,

  Kasım 3, 2023 @ 17:28

  https://hector5x123.ampedpages.com/rumored-buzz-on-chinese-medicine-chi-50230687

 212. Prtfnk said,

  Kasım 3, 2023 @ 20:36

  write my assignment for me help me write my research paper term papers help

 213. Mnczba said,

  Kasım 4, 2023 @ 05:22

  spironolactone 25mg usa generic spironolactone 25mg buy propecia pill

 214. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 10:22

  https://devin87654.ivasdesign.com/44625054/rumored-buzz-on-chinese-medicine-bloating

 215. RichardAsype said,

  Kasım 4, 2023 @ 12:09

  https://mexicanpharmacy.company/# mexican pharmaceuticals online mexicanpharmacy.company

 216. RobertImado said,

  Kasım 4, 2023 @ 15:15

  reputable indian pharmacies: india pharmacy mail order – top 10 pharmacies in india indiapharmacy.pro
  cheapest online pharmacy india [url=http://indiapharmacy.pro/#]canadian pharmacy india[/url] indian pharmacies safe indiapharmacy.pro

 217. Davidpholo said,

  Kasım 5, 2023 @ 00:10

  india pharmacy: indian pharmacy – top 10 pharmacies in india indiapharmacy.pro

 218. 제주출장안마 said,

  Kasım 5, 2023 @ 02:26

  https://ragingbookmarks.com/story15821351/the-best-side-of-korean-massage-techniques

 219. 제주출장마사지 said,

  Kasım 5, 2023 @ 02:50

  https://johnu000rkc1.blogrenanda.com/profile

 220. RichardAsype said,

  Kasım 5, 2023 @ 18:48

  https://indiapharmacy.pro/# indianpharmacy com indiapharmacy.pro

 221. Ifjhto said,

  Kasım 5, 2023 @ 20:00

  aurogra 100mg canada aurogra price buy estradiol online cheap

 222. Yeucpv said,

  Kasım 6, 2023 @ 01:20

  brand diflucan 100mg diflucan drug buy cipro 1000mg pill

 223. Davidpholo said,

  Kasım 6, 2023 @ 01:44

  canadian king pharmacy: canadian family pharmacy – canadian pharmacy victoza canadapharmacy.guru

 224. RobertImado said,

  Kasım 6, 2023 @ 18:00

  canadian pharmacy uk delivery: canadian mail order pharmacy – trustworthy canadian pharmacy canadapharmacy.guru
  online pharmacy india [url=http://indiapharmacy.pro/#]п»їlegitimate online pharmacies india[/url] indian pharmacy online indiapharmacy.pro

 225. 제주출장마사지 said,

  Kasım 6, 2023 @ 22:40

  https://kamerong6788.mybjjblog.com/chinese-medicine-basics-options-36585341

 226. 제주출장마사지 said,

  Kasım 6, 2023 @ 22:50

  https://remingtonm5296.bloggactif.com/23139778/5-simple-techniques-for-chinese-medicine-body-map

 227. RichardAsype said,

  Kasım 6, 2023 @ 23:36

  http://mexicanpharmacy.company/# mexico drug stores pharmacies mexicanpharmacy.company

 228. Davidpholo said,

  Kasım 7, 2023 @ 00:13

  top 10 pharmacies in india: reputable indian online pharmacy – india pharmacy indiapharmacy.pro

 229. BrianSeemy said,

  Kasım 7, 2023 @ 02:49

  indian pharmacies safe: indian pharmacy paypal – mail order pharmacy india indiapharmacy.pro

 230. 제주출장안마 said,

  Kasım 7, 2023 @ 14:27

  https://holden0z9ma.mybloglicious.com/43951974/examine-this-report-on-chinese-massage-oil

 231. 제주출장마사지 said,

  Kasım 7, 2023 @ 14:37

  https://andres9h567.blogsumer.com/22871537/5-simple-techniques-for-chinese-medicine-chi

 232. Tfuanf said,

  Kasım 7, 2023 @ 19:30

  lamotrigine buy online prazosin where to buy buy mebendazole no prescription

 233. Wanobn said,

  Kasım 7, 2023 @ 20:46

  buy metronidazole 400mg for sale brand bactrim 480mg order cephalexin 250mg pills

 234. Davidpholo said,

  Kasım 7, 2023 @ 21:00

  mexican pharmacy: mexican pharmacy – reputable mexican pharmacies online mexicanpharmacy.company

 235. 제주출장안마 said,

  Kasım 8, 2023 @ 07:18

  https://chrisq123geb2.blogcudinti.com/profile

 236. 제주출장마사지 said,

  Kasım 8, 2023 @ 07:29

  https://erickahgeb.therainblog.com/22785854/thailand-massage-shops-for-dummies

 237. Davidpholo said,

  Kasım 8, 2023 @ 17:45

  mexican drugstore online: mexican pharmaceuticals online – mexico drug stores pharmacies mexicanpharmacy.company

 238. RichardAsype said,

  Kasım 9, 2023 @ 03:40

  https://mexicanpharmacy.company/# mexican border pharmacies shipping to usa mexicanpharmacy.company

 239. Norndr said,

  Kasım 9, 2023 @ 15:31

  order cleocin 300mg for sale cleocin oral purchase sildenafil online cheap

 240. Vazxaf said,

  Kasım 9, 2023 @ 18:31

  buy retin online tadalafil 20mg for sale order avana 200mg generic

 241. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 02:14

  buy generic doxycycline: buy doxycycline for dogs – odering doxycycline

 242. Donaldgange said,

  Kasım 10, 2023 @ 04:07

  https://doxycycline.sbs/# buy doxycycline without prescription
  order doxycycline 100mg without prescription [url=https://doxycycline.sbs/#]buy doxycycline without prescription uk[/url] order doxycycline

 243. Donaldgange said,

  Kasım 10, 2023 @ 15:25

  https://doxycycline.sbs/# doxycycline 150 mg
  buy generic propecia [url=http://propecia.sbs/#]propecia without dr prescription[/url] order propecia pills

 244. 제주출장마사지 said,

  Kasım 10, 2023 @ 17:55

  https://dominick62849.blogthisbiz.com/28351825/5-essential-elements-for-chinese-medicine-bloating

 245. 제주출장마사지 said,

  Kasım 10, 2023 @ 18:33

  https://kameronp6306.slypage.com/23101357/indicators-on-chinese-medicine-books-you-should-know

 246. 제주출장안마 said,

  Kasım 10, 2023 @ 18:46

  https://chiefd666kzm4.wikiannouncing.com/user

 247. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 20:57

  buy cheap propecia without a prescription: buying propecia for sale – cost of cheap propecia prices

 248. Timothyswove said,

  Kasım 10, 2023 @ 22:15

  can i get generic clomid prices: clomid without insurance – can you get cheap clomid without insurance

 249. WillieGrift said,

  Kasım 11, 2023 @ 06:37

  generic doxycycline: buy doxycycline online without prescription – doxycycline 150 mg

 250. Eqfatc said,

  Kasım 11, 2023 @ 09:16

  buy nolvadex 10mg without prescription tamoxifen 20mg pill budesonide brand

 251. JamesEpilm said,

  Kasım 11, 2023 @ 10:34

  http://prednisone.digital/# buy prednisone online canada

 252. RobertBag said,

  Kasım 11, 2023 @ 15:16

  prednisone brand name in usa: prednisone 5mg capsules – mail order prednisone

 253. Wllnki said,

  Kasım 11, 2023 @ 18:43

  buy tadalafil 10mg for sale buy indomethacin 50mg pills indocin canada

 254. Donaldgange said,

  Kasım 11, 2023 @ 20:51

  http://amoxil.world/# buy amoxicillin canada
  can you buy cheap clomid [url=https://clomid.sbs/#]can i buy cheap clomid without dr prescription[/url] get cheap clomid without a prescription

 255. Timothyswove said,

  Kasım 11, 2023 @ 21:23

  over the counter prednisone pills: prednisone pill prices – prednisone buy canada

 256. JamesEpilm said,

  Kasım 12, 2023 @ 02:04

  https://amoxil.world/# where to buy amoxicillin 500mg

 257. Donaldgange said,

  Kasım 12, 2023 @ 12:26

  http://doxycycline.sbs/# vibramycin 100 mg
  how to buy generic clomid no prescription [url=https://clomid.sbs/#]cost of clomid[/url] can i get generic clomid without dr prescription

 258. JamesEpilm said,

  Kasım 12, 2023 @ 17:29

  http://doxycycline.sbs/# generic doxycycline

 259. RobertBag said,

  Kasım 12, 2023 @ 19:05

  cost of propecia pills: cost of propecia without prescription – cost cheap propecia without prescription

 260. Donaldgange said,

  Kasım 13, 2023 @ 01:46

  https://amoxil.world/# ampicillin amoxicillin
  doxycycline hyclate [url=https://doxycycline.sbs/#]buy doxycycline hyclate 100mg without a rx[/url] vibramycin 100 mg

 261. Nzqvxm said,

  Kasım 13, 2023 @ 04:55

  generic ceftin order lumigan eye drops buy robaxin no prescription

 262. JamesEpilm said,

  Kasım 13, 2023 @ 09:49

  https://clomid.sbs/# can i purchase generic clomid online

 263. Donaldgange said,

  Kasım 13, 2023 @ 17:41

  http://amoxil.world/# generic amoxicillin
  where to buy generic clomid [url=http://clomid.sbs/#]where buy cheap clomid[/url] can you get cheap clomid without rx

 264. JamesEpilm said,

  Kasım 14, 2023 @ 01:20

  https://amoxil.world/# amoxicillin cost australia

 265. RobertBag said,

  Kasım 14, 2023 @ 04:39

  generic amoxicillin: can i purchase amoxicillin online – can you buy amoxicillin uk

 266. Donaldgange said,

  Kasım 14, 2023 @ 09:01

  https://prednisone.digital/# average cost of prednisone
  doxylin [url=http://doxycycline.sbs/#]doxycycline 150 mg[/url] purchase doxycycline online

 267. Donaldgange said,

  Kasım 14, 2023 @ 22:12

  https://propecia.sbs/# cost generic propecia without rx
  amoxicillin 500 mg where to buy [url=https://amoxil.world/#]amoxicillin 500mg prescription[/url] where can i buy amoxicillin online

 268. CharlesAtots said,

  Kasım 15, 2023 @ 06:17

  mexico drug stores pharmacies: mexican online pharmacies prescription drugs – best online pharmacies in mexico

 269. Zhphmh said,

  Kasım 15, 2023 @ 09:09

  buy generic trazodone buy clindamycin sale where to buy clindamycin without a prescription

 270. Qdghne said,

  Kasım 15, 2023 @ 09:45

  order terbinafine 250mg sale slots casino planning poker online

 271. Moshefreem said,

  Kasım 15, 2023 @ 11:35

  http://edpills.icu/# cure ed
  mail order pharmacy india [url=https://indiapharm.guru/#]online shopping pharmacy india[/url] india pharmacy mail order

 272. CharlesAtots said,

  Kasım 15, 2023 @ 17:14

  india pharmacy: indian pharmacy – indian pharmacy online

 273. Moshefreem said,

  Kasım 15, 2023 @ 21:32

  https://canadapharm.top/# cheap canadian pharmacy
  mexican pharmaceuticals online [url=https://mexicopharm.shop/#]best online pharmacies in mexico[/url] medication from mexico pharmacy

 274. CharlesAtots said,

  Kasım 16, 2023 @ 07:29

  canadian pharmacy: Legitimate Canada Drugs – northwest pharmacy canada

 275. Moshefreem said,

  Kasım 16, 2023 @ 11:15

  https://withoutprescription.guru/# buy prescription drugs
  best erection pills [url=http://edpills.icu/#]ed remedies[/url] ed pills

 276. Matt Rife and the Trouble With Hunky said,

  Kasım 16, 2023 @ 16:33

  Hello would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough
  time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout
  seems different then most blogs and I’m
  looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but
  I had to ask!

 277. ordenar adapalene en São Paulo said,

  Kasım 16, 2023 @ 22:02

  The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to
  see if it can survive a 25 foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.

  I know this is entirely off topic but I had to share it with
  someone!

 278. Moshefreem said,

  Kasım 17, 2023 @ 00:58

  http://edpills.icu/# ed meds
  top rated ed pills [url=http://edpills.icu/#]otc ed pills[/url] generic ed drugs

 279. Drfujn said,

  Kasım 17, 2023 @ 01:09

  aspirin 75mg over the counter where can i buy aspirin real money poker online

 280. Ztcppm said,

  Kasım 17, 2023 @ 09:51

  best essay service descriptive essay assignment cefixime online

 281. CharlesAtots said,

  Kasım 17, 2023 @ 13:32

  Online medicine order: reputable indian online pharmacy – Online medicine home delivery

 282. Moshefreem said,

  Kasım 17, 2023 @ 14:34

  https://withoutprescription.guru/# cialis without doctor prescription
  buy medicines online in india [url=http://indiapharm.guru/#]п»їlegitimate online pharmacies india[/url] reputable indian pharmacies

 283. Online-Apotheke in Spanien said,

  Kasım 18, 2023 @ 01:13

  Fantastic blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like
  Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused ..
  Any tips? Kudos!

 284. AnthonyDig said,

  Kasım 18, 2023 @ 01:48

  sildenafil without a doctor’s prescription: viagra without doctor prescription – prescription without a doctor’s prescription

 285. Moshefreem said,

  Kasım 18, 2023 @ 04:31

  https://edpills.icu/# cheapest ed pills
  indian pharmacies safe [url=http://indiapharm.guru/#]indian pharmacy[/url] indian pharmacy

 286. WillieGrift said,

  Kasım 18, 2023 @ 14:00

  buy doxycycline hyclate 100mg without a rx: buy doxycycline cheap – buy doxycycline online uk

 287. Jorbzi said,

  Kasım 18, 2023 @ 20:46

  pay for assignments australia best real money casino playing poker online

 288. benadryl para comprar en Madrid said,

  Kasım 19, 2023 @ 00:10

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is an issue that too few people are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

 289. venta libre de naproxen en Suiza said,

  Kasım 19, 2023 @ 02:46

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account
  it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 290. CharlesAtots said,

  Kasım 19, 2023 @ 05:23

  mexican pharmaceuticals online: mexican rx online – buying from online mexican pharmacy

 291. Online-Bestellung von sipralexa in Österreich said,

  Kasım 19, 2023 @ 10:12

  Good respond in return of this matter with firm arguments and explaining
  the whole thing about that.

 292. Kjkfoj said,

  Kasım 19, 2023 @ 12:21

  trimox 250mg canada brand macrobid clarithromycin 250mg oral

 293. Moshefreem said,

  Kasım 19, 2023 @ 12:58

  http://edpills.icu/# ed remedies
  drugs from canada [url=http://canadapharm.top/#]Canadian Pharmacy Online[/url] reputable canadian pharmacy

 294. WillieGrift said,

  Kasım 19, 2023 @ 14:11

  can you buy prednisone over the counter in usa: buy prednisone canada – prednisone brand name in india

 295. CharlesAtots said,

  Kasım 19, 2023 @ 20:25

  legal to buy prescription drugs from canada: Legitimate Canada Drugs – real canadian pharmacy

 296. JosephAqual said,

  Kasım 19, 2023 @ 23:29

  sildenafil 25 mg buy online: sildenafil gel caps – sildenafil over the counter united states

 297. Juliustrose said,

  Kasım 20, 2023 @ 00:37

  https://tadalafil.trade/# cost of generic tadalafil

 298. Richardunene said,

  Kasım 20, 2023 @ 01:18

  buy tadalafil over the counter [url=https://tadalafil.trade/#]best tadalafil generic[/url] tadalafil tablets price in india

 299. TimothyDic said,

  Kasım 20, 2023 @ 07:29

  sildenafil 100mg sale: india sildenafil – sildenafil buy cheap

 300. Williamareds said,

  Kasım 20, 2023 @ 13:03

  https://levitra.icu/# Levitra online USA fast

 301. Richardunene said,

  Kasım 20, 2023 @ 14:34

  impotence pills [url=http://edpills.monster/#]the best ed pill[/url] ed medication

 302. Vqgqnj said,

  Kasım 20, 2023 @ 20:38

  generic rocaltrol 0.25 mg fenofibrate 200mg price cost fenofibrate 160mg

 303. Medikamente ohne Rezept in Europa said,

  Kasım 21, 2023 @ 00:20

  What’s up to every body, it’s my first pay a quick visit of
  this blog; this webpage includes awesome and really good information in support of readers.

 304. TimothyDic said,

  Kasım 21, 2023 @ 01:25

  sildenafil online united states: sildenafil 12.5 mg – sildenafil gel uk

 305. JosephAqual said,

  Kasım 21, 2023 @ 05:39

  Levitra online pharmacy: Generic Levitra 20mg – Levitra generic best price

 306. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 07:09

  buy tadalafil from india [url=http://tadalafil.trade/#]tadalafil 2.5 mg tablets india[/url] canada tadalafil generic

 307. Juliustrose said,

  Kasım 21, 2023 @ 08:22

  https://levitra.icu/# Vardenafil buy online

 308. Anzeichen für den Verkauf von donepezil in der Schweiz said,

  Kasım 21, 2023 @ 09:54

  Great items from you, man. I’ve be aware your stuff prior to and
  you’re simply too great. I really like what you have got here, certainly like
  what you’re stating and the best way by which you say
  it. You’re making it entertaining and you still take care
  of to stay it wise. I cant wait to learn far more from
  you. That is really a tremendous website.

 309. Qtwlsi said,

  Kasım 21, 2023 @ 12:58

  order clonidine for sale buy catapres pill buy tiotropium bromide 9mcg pill

 310. TimothyDic said,

  Kasım 21, 2023 @ 20:02

  sildenafil rx: sildenafil daily use – price of sildenafil in canada

 311. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 23:47

  how much is tadalafil [url=http://tadalafil.trade/#]tadalafil 5 mg tablet coupon[/url] tadalafil online 10mg

 312. Williamareds said,

  Kasım 22, 2023 @ 01:08

  http://levitra.icu/# Levitra generic best price

 313. Juliustrose said,

  Kasım 22, 2023 @ 02:01

  http://levitra.icu/# Cheap Levitra online

 314. TimothyDic said,

  Kasım 22, 2023 @ 13:48

  Buy Vardenafil 20mg: buy Levitra over the counter – Vardenafil online prescription

 315. JosephAqual said,

  Kasım 22, 2023 @ 14:12

  cost of sildenafil 100mg tablets: cheapest sildenafil tablets in india – sildenafil tablets online

 316. Ylzyrk said,

  Kasım 22, 2023 @ 14:52

  order acne pills list of acne medications buy trileptal 300mg pills

 317. Richardunene said,

  Kasım 22, 2023 @ 16:16

  prices of sildenafil [url=http://sildenafil.win/#]sildenafil free shipping[/url] sildenafil in europe

 318. Juliustrose said,

  Kasım 22, 2023 @ 19:30

  http://sildenafil.win/# generic sildenafil in canada

 319. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 06:20

  rx 535 lisinopril 40 mg [url=http://lisinopril.auction/#]prinivil lisinopril[/url] lisinopril 20 mg tablet price

 320. Scotttouct said,

  Kasım 23, 2023 @ 06:58

  buy ciprofloxacin over the counter: buy ciprofloxacin over the counter – antibiotics cipro

 321. Tacwsi said,

  Kasım 23, 2023 @ 10:10

  buy minocin 50mg online purchase ropinirole requip 1mg price

 322. VernonKex said,

  Kasım 23, 2023 @ 16:43

  ciprofloxacin 500mg buy online: Buy ciprofloxacin 500 mg online – ciprofloxacin over the counter

 323. Scotttouct said,

  Kasım 23, 2023 @ 18:27

  lisinopril 10 mg pill: prescription for lisinopril – lisinopril 50 mg price

 324. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 18:55

  buy cipro online [url=http://ciprofloxacin.men/#]ciprofloxacin without insurance[/url] antibiotics cipro

 325. ankara escort said,

  Kasım 24, 2023 @ 00:53

  Ankara ilinde hizmet veren, çoğunlukla genç ve orta yaşlı bayanların para karşılığı yaptığı meslektir.
  Ankara Escort olarak anal, oral, masaj, ucuz vb gibi hizmet için resmi ve güvenilir web site olan Ankaraescort.com siz ziyaretçilere fotoğraflı ve açıklamalı olarak bayan portföyü sunar.

 326. Qxcbpd said,

  Kasım 24, 2023 @ 08:05

  alfuzosin 10 mg price best over the counter for acid reflux acidity after eating anything

 327. Scotttouct said,

  Kasım 24, 2023 @ 09:48

  amoxicillin order online: amoxicillin tablet 500mg – buy amoxicillin over the counter uk

 328. CharlesPaips said,

  Kasım 24, 2023 @ 12:28

  lisinopril 10 india [url=http://lisinopril.auction/#]Lisinopril 10 mg Tablet buy online[/url] lisinopril 40 mg india

 329. VernonKex said,

  Kasım 24, 2023 @ 20:22

  amoxicillin azithromycin: cheap amoxicillin – order amoxicillin online uk

 330. Jamesanymn said,

  Kasım 24, 2023 @ 23:05

  http://doxycycline.forum/# doxycycline capsule 100mg price

 331. Scotttouct said,

  Kasım 25, 2023 @ 03:22

  cipro pharmacy: buy ciprofloxacin over the counter – cipro online no prescription in the usa

 332. CharlesPaips said,

  Kasım 25, 2023 @ 06:49

  amoxicillin 500 mg for sale [url=https://amoxicillin.best/#]amoxil for sale[/url] amoxicillin 500 mg tablet

 333. Ceqmzl said,

  Kasım 25, 2023 @ 13:23

  letrozole 2.5mg ca aripiprazole uk abilify 30mg over the counter

 334. Jamesanymn said,

  Kasım 25, 2023 @ 16:50

  https://doxycycline.forum/# doxycycline without a prescription

 335. Scotttouct said,

  Kasım 25, 2023 @ 20:23

  zithromax prescription online: buy cheap generic zithromax – zithromax 1000 mg pills

 336. CharlesPaips said,

  Kasım 26, 2023 @ 01:06

  cipro [url=https://ciprofloxacin.men/#]Buy ciprofloxacin 500 mg online[/url] buy generic ciprofloxacin

 337. Cdlzpl said,

  Kasım 26, 2023 @ 01:55

  buy sleep meds online does prednisone cause hair loss in women prescription weight loss doctors online

 338. VernonKex said,

  Kasım 26, 2023 @ 02:56

  purchase doxycycline online: Doxycycline 100mg buy online – doxycycline 400 mg price

 339. Scotttouct said,

  Kasım 26, 2023 @ 12:52

  buy generic zithromax online: zithromax z-pak – where can i buy zithromax capsules

 340. CharlesPaips said,

  Kasım 26, 2023 @ 19:31

  buy cheap amoxicillin online [url=http://amoxicillin.best/#]cheap amoxicillin[/url] amoxicillin for sale online

 341. Robertirort said,

  Kasım 27, 2023 @ 05:19

  best non prescription online pharmacies: buy drugs online safely – trust online pharmacies

 342. Jamesmor said,

  Kasım 27, 2023 @ 12:19

  https://canadiandrugs.store/# canadian pharmacy drugs online

 343. Robertirort said,

  Kasım 27, 2023 @ 20:01

  pharmacy website india: cheapest online pharmacy india – india online pharmacy

 344. Dzexqy said,

  Kasım 27, 2023 @ 20:31

  fda approval smoking cessation medication nicotine replacement therapy chewing tobacco buy pain reliever online

 345. Jamesmor said,

  Kasım 28, 2023 @ 06:51

  https://canadiandrugs.store/# online pharmacy canada

 346. Robertirort said,

  Kasım 28, 2023 @ 12:41

  canadian pharmacy: safe online pharmacy – best canadian pharmacy

 347. Nwrxnf said,

  Kasım 29, 2023 @ 00:54

  purchase cyproheptadine online buy cyproheptadine 4 mg online nizoral order

 348. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 03:59

  prescription price for neurontin: buy gabapentin – brand neurontin 100 mg canada

 349. Fbmwen said,

  Kasım 29, 2023 @ 04:37

  antiviral medication against herpes buy inhalers for asthma online top selling diabetes drugs 2023

 350. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 09:20

  https://wellbutrin.rest/# wellbutrin 150 mg discount

 351. www.mcafee.ipt.pw said,

  Kasım 29, 2023 @ 09:22

  I got this web page from my pal who shared with me on the topic
  of this site and now this time I am visiting this web
  page and reading very informative posts here. http://www.mcafee.ipt.pw/out/couvreur-paquette-11/

 352. DonaldSeimi said,

  Kasım 29, 2023 @ 13:50

  https://paxlovid.club/# paxlovid pill
  paxlovid india [url=http://paxlovid.club/#]Paxlovid without a doctor[/url] paxlovid pharmacy

 353. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 15:46

  buy ventolin tablets online: ventolin usa over the counter – buy generic ventolin

 354. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 21:04

  http://clomid.club/# where to get cheap clomid prices

 355. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 06:33

  buy ventolin pills online: Ventolin inhaler online – ventolin from mexico to usa

 356. MathewBaits said,

  Kasım 30, 2023 @ 12:25

  paxlovid cost without insurance https://paxlovid.club/# paxlovid buy

 357. Gizrqa said,

  Kasım 30, 2023 @ 13:50

  buy generic duloxetine buy glucotrol 10mg sale provigil 100mg oral

 358. MichaelDauct said,

  Kasım 30, 2023 @ 14:11

  http://clomid.club/# get generic clomid

 359. Layfig said,

  Kasım 30, 2023 @ 16:31

  what is lamisil cream used for alpha adrenergic antagonists medication list list of high blood pressure meds alphabetical

 360. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 23:30

  wellbutrin without prescription: Wellbutrin prescription – how to get brand name wellbutrin cheap

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın