FOTOROMAN: “Olması gerektiği gibi bir cumartesi”

Cumartesi sabahı kalktım, Meren’e dedim ki “Hadi La Madeleine’den benim şu sevdiğim palmier denilen tatlıdan al da gel, kahvaltı yapalım. Hatta bir tane de kiş (quiche) alsana, ikimiz paylaşalım.” (oradaki “La”, tükkanın ismi Fransızca olduğundan, yoksa Meren’le lanlu lunlu konuşmuyorum). O çıktı, ben de filtre kahve yaptım.

Bu cumartesi için planım, sabahtan okulun yazlık havuzu kenarında uzanıp, arada bir suya girip çıkıp canım sıkılana kadar kitap okumak, sonra da akşam üstüne doğru dondurma yemekti. Dondurma aşamasında birkaç arkadaşımın bana katılma ihtimali vardı. Plan bundan ibaretti ve ABD’de yaşayan ve yaza hazırlanan her gerçek tüketici gibi, bir Kindle bir de bikini sahibi olduğuma göre, planın gerçekleşmemesi için bir sebep olamazdı.

Kindle’ın yanına okumak için bir de TIME alayım derken derginin arka kapağında RTE’yi gördüm. “Hey gidinin, nerdeeen nereye” dedim. (Nitekim havuz kenarına varıp da kendisi hakkında yazılanları okuyunca TIME’ın da RTE için “Nerdeeen nereye” demiş olduğunu görecektim).

Meren löziz yiyeceklerle geldi, sütlü kahvemizi alıp bıdır bıdır konuşarak kahvaltımızı ettik.

Kahvaltımız bitince, önceki hafta misafirimiz olan Diana ve Ed’in getirdiği çiçeklerin suyunu değiştirdim.

Üstümü giydim, çantamı alıp çıktım. Meren bütün gün bir fotoğraf işi ile uğraşacağından araba onda olacaktı ki bu da benim gün boyu gideceğim her yere bisikletle gitmem için harika bir bahaneydi.

Hava biraz kapalı ve rüzgarlıydı, ama güneşlenmek gibi bir derdim olmadığından, bu durum hoşuma bile gitti.

Dönem sonu geldiği için yurt odalarını boşaltan ve kampüsten ayrılmakta olan öğrencilerden başka kampüste kimseler yoktu.

Yaz boyunca yeniden yüzmeye başlamaya karar verdiğim için mutluydum. Yolda “Hatta önce biraz koşar sonra da cosss diye havuza atlar yüzerim ki” diye hayaller kuruyordum. Spor salonuna vardığım zaman, yazlık havuzun henüz açılmamış olduğunu gördüm. Bu beni birazcık sinir etti, ama spor salonunun bir de her zaman açık olan olimpik havuzu olduğundan çok problem etmedim.

Neyse ki ayrı bir bölümde şezlonglara yatılabiliyordu yine de. Kendime havuz (ve demir parmaklık) manzaralı bir şezlong seçtim. Ve uzunca bir süre bir şeyler okudum. Biraz Fransızca çalıştım.

Tam da havanın serinliğinden tüylerim diken diken olmaya başlarken bulutlar gitti, güneş açtı. (Pörfek).

Sıcakta bir süre daha mayışarak bir şeyler okuduktan sonra içeri girip olimpik havuzda yüzdüm. Gözlüğümü unutmuşum, kafamı nefes almak için her sudan çıkarışımda saçlarım ağzımı kapadığından, saçımı toplayacak tokam da olmadığından o şekilde yüzmek biraz keyifsizdi. Ama uzun bir zamandan sonra havuzda olmak çok güzeldi.

Eve döndüm, Meren henüz çıkmamıştı. İkimize birer sandviç hazırladım. Bilgisayar başında biraz vakit geçirdim. Portakal suyu içtim.

Saat 3 buçuğa doğru yine evden çıktım bisikletimle.

N’Orlins’ın düz sokaklarında bisiklet binmek çok güzeldi. Şansıma hava arada bir kapıyordu ve nem rahatsız edici boyutlarda değildi. Dondurmacıya vardığımda Eric ve Virginia çoktan oradalardı.

(“Meren kolu yöntemi ile fotoğraf çekme” denemelerim burada başlıyor.) :)

Dondurmayı onlar ısmarlamak için ısrar ettiler. Peki, dedim. Kahveli ve reyhan-hindistan cevizi aromalı dondurma istedim, dondurmacı nedense iki ayrı kaba koymuş. Bir iEAT fotoğrafı için fırsat doğmuş oldu.

Uzun uzun sohbet ettik. Yakında işi gücü, her şeyi bırakıp ABD’den başlayıp, Avrupa, büyük ihtimalle Trans-Siberian ekspresine binerek Moğolistan, Tibet ve birkaç Asya ülkesini daha gezmeyi planlıyorlar. Ne zamandır bu yolculuk için hazırlık yapıyorlar. Biraz onların yolculuk planlarından, biraz hayattan, insanlardan, ilişkilerden, evlilikten, geylerden, lezbiyenlerden, kıskançlıktan filan bahsettik. Birkaç saat sonra eve gitmeleri gerekiyordu, arabayı satmış olduklarından yürüyeceklerdi. Ben de onlarla yürüdüm. O sırada Lex’le mesajlaşıp Fransız Mahallesi’nde feribot iskelesinde buluşmak için sözleştik.

Eric ve Virginia’dan ayrıldıktan sonra, iskeleye doğru giderken yolda şunu gördüm:

Bir otoparkın ortasındaydı. Paslanmıştı. Neden orada olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu. “Günün Fotokritik fotoğrafı” için iyi bir fırsattı. Fırsatı kaçırmadım.

İskeleye vardığımda Lex’in feribotunun gelmesi çok sürmedi.

Lex, Bywater Mahallesi’nde akşam bir sergi açılışı olduğundan bahsetmişti. Oraya yürüyerek gitmeye karar verdik. (Bisiklet getirmemişti). Biraz uzaktı ama sohbet ede ede yürümek fikri güzeldi.

Yolda ben acıktığımı söyleyince Lex çantasından bir sandviç çıkardı, iki şişe bira alıp bir duvarın üzerine oturup sandviçi birlikte yedik, biralarımızı içtik ve bana New York’a taşındığından beri neler yaptığından bahsetti, her zaman olduğu gibi şaşırarak ve onun bu hafif şapşal, çok serseri, yaptığı bir sürü ilginç şeye rağmen kendini beğenmişlikten eser olmayan, kendisi ve dolayısıyla insanlarla hiçbir problemi olmayan halini pek sevdiğimi düşündüm. İyi ki de arkadaşımdı. (Bu aşağıdaki fotoğrafta yaptığı yaramazlığın aynısını Meren’e de yapmış. Bikinili fotoğrafları için mutlaka tıklayın!)

Yürürken bir ara şunu gördük:

Lex burada yaşamadığı halde bunun ne anlama geldiğini biliyordu. Buralarda Fred diye manyak herifin biri, kendine iş edinmiş, bütün grafitilerin üzerini iğrenç gri bir boya ile boyayıp, grafitileri yok ediyormuş. Bu yazıyı da grafiticiler Fred’e not bırakmışlar. (Dear Fred, fuck our art and I’ll make it less artistic. / Sevgili Fred, sanatımızın .mına korsan, bu eserler gitgide daha az sanatsal hale gelecek.) “Umarım birileri bu Fred’i bulup kıçını tekmeler dostum ha!” dedim Lex’e.

Gittiğimiz yerde üç farklı galeri vardı ve çok güzel çalışmalara rastladık. Bunlardan en favorim kendisine “video sanatçısı” diyen David Greber isimli bir elemanın kısa filmleriydi. Filmler hem galeride bir odada duvara yansıtılıyordu, hem de galerinin bahçesindeki bir perdede, başka sanatçıların çalışmalarıyla birlikte, arka arkaya izleyebiliyordunuz. (Websitesinde bazı çalışmalarını bulabilirsiniz, çok komik abzürd şeyler).

Diğer favorim ise, Dan Tag isimli sanatçının başka bir galerideki “The Things You Own Ending Up Owning You” isimli enstalasyonu idi (“installation” Türkçesini bilen varsa deyiversin). Aşağıdaki fotoğrafta sağ alttaki resmin bomboş bir odanın duvarlarına çizilmiş hali idi bu. İçeri girdiğinizde, barkodun oluşturduğu hapishane parmaklıklarının içinde, yani bir hücrede hissediyordunuz. Güzel fikir, Fight Club’daki hikaye.

Galerilerden üçüncüsünde ise müzik dinletisi de vardı. Ortamdaki iki minik yavru bu müzikle hipnotize olmuş biçimde adamları seyrediyordu. Lex’le bir kenara oturup biz de dinledik.

Bir süre sonra Lex’in nefiz bir arkadaşı olan Costa Rica’lı deniz biyologu Diana ve benim datlı koca Meren de bize katıldılar. Diana sırtımdaki dövmeyi görünce, ünlü birini görmüş fanatikler gibi “Amanın! Sen Darwin’in ispinozları dövmeli kızsın! Sen O’sun! Ben bu dövmeyi herkese gösteriyorum! Hastasıyım! Vay beee, seninle tanıştık ne güzel oldu!” diye bir süre tezahürat yapınca, bir güzel kabardım. Nasıl da mutlu oldum. Şöhret beni oracıkta değiştirebilir, şımarık bir insan yapabilirdi, ama şimdilik yapmadı gibi.

Bir yerlerde bir şeyler içtik. Sonra  Amanda ve sevdiceği Chris ile Magazin caddesindeki Balcony Bar’da buluştuk.

Yine acıkır gibi olmuştuk, erimiş peynirli patates kızartması ısmarladık. Patatesler gelince ben “bu da benim doğum günü pastammış meğersem” dedim.

Diana -daha o gün tanıştığım Diana- “Aaaaa neeeaa doğum günün mü bugün senin??? Neden söylemedinnnn???” diye ayağa fırlayıp 5-10 dakika ortadan kayboldu. Sonra elinde, üzerinde, bükülüp çubuk haline getirilmiş kağıt peçeteden bozma bir mum sokuşturulmuş bir dilim pasta ile çıkageldi. Bu durumda mum üfleyip dilek tutmaktan başka çarem kalmamıştı. :)

Gece eve döndüğümüzde ise Amanda’nın masama koyduğu ve o gün benim için Japon marketinden aldığı abur cuburları bulacaktım.

Yattığımda, “işte cumartesi dediğin böyle yaşanması gereken bir gün” diye düşündüm, kendimi tebrik ettim, hayatıma giren renkli kişiliklere manevi bir selam çakıp, yeni yaşımın ilk uykusuna daldım.

 • Share/Bookmark

81 Yorum »

 1. gülfer said,

  Mayıs 9, 2010 @ 23:12

  Ne güzel geçmiş bir gün:)
  Cumasını-cumartesisini-pazarını sandelye tepesi-masa önü-bilgisayar karşısında ödev yazarak geçiren biri için hele! Resimlere bakıp “aaaaa ben 3 hafta önce bu barda seasoningli patates kızartması yedim, çalışan türklerle konuştum,” “aaaaa bu feribot o feribot,” “evet evet fransız mahallesi,” “acaba dondurmayı gelato districtte mi yediler?” gibi düşüncelerle azıcık nefes aldım, dinlenmiş oldum.
  Son resim sayesinde canım çok fena mochi çekti gerçi ama idare edicem artık:)
  Mutlu yıllar!

 2. koray löker said,

  Mayıs 9, 2010 @ 23:29

  eloooo, yazı nerde ‘aaaanım! tamam dondurma, havuz falan güzel de… şanatçıyız, albümümüz şıkıcak, yaz gelmeden bombayı pâtlâtmâk lâzım!

 3. Faruk Ahmet said,

  Mayıs 10, 2010 @ 03:48

  Aa, iyi ki doğdun!

  Çok güzel günmüş gerçekten. Benim bu yıl gerçekleştirdiğim tüm aktivitelerin toplamının yaklaşık 1.3 katını bir güne sığdırmışsın :)

  “Installation”‘a genelde enstalasyon diyorlar senin de dediğin gibi; illâ Türkçe olsun istiyorsan “yerleştirme”.

  Nice yıllara.

 4. yagmur said,

  Mayıs 10, 2010 @ 05:49

  biyolokum,
  nice mutlu yillara, nice guzel insanlara ve yazilara!

 5. Umut (eski hallaç!) said,

  Mayıs 10, 2010 @ 07:00

  Eğlenceli olmuş! Doğum günün kutlu olsun!

 6. brod said,

  Mayıs 10, 2010 @ 07:24

  bir yandan günü yaşarken, bir yandan kendi gününün izleyicisi olmak kötü bir şey. kendini kendinin üçüncü gözü olmaktan kurtarmak güzel bir şey. bir arkadaşım alplerde doğa gezintisi yaparken kendini facebooka koyarım diye fotoğraf çekerken yakaladığını anlatmıştı.

 7. ayşegülnazcan said,

  Mayıs 10, 2010 @ 10:44

  Sanırım internet aleminin en güzel “şunu yaptım bunu yaptım” konulu yazısı olmuş bu:)
  ve evet, doğumgünün ayrıca kutlu olsun!

 8. Mehmet said,

  Mayıs 10, 2010 @ 15:19

  Nice mutlu yıllara Düygü!

 9. Meryem said,

  Mayıs 12, 2010 @ 06:41

  Mutlu seneler Duygu, çok güzel bir doğumgünü olmuş: )
  dün gece rüyamda seni ve mereni gördüm iyi mi:) benim lanet bilinçaltım gündüzleri ne topladıysa gece rüyamda karşıma çıkarıyor ama fena da olmuyor sabah kalkınca düşünüp baya bi eğleniyorum : )
  nice mutlu seneler diliyorum,sevgiler
  meryem

 10. sefa o. said,

  Mayıs 12, 2010 @ 15:30

  selam biyolokum. bu bloga nasıl rastladım hiç bi fikrim yok. greader olabilir. fakat rastladığım ilk günden beri ilgiyle takip ediyorum. hoş, eğlenceli ve samimi bir blog. hatta bi ara ff’ten de takip etmiştim ama orası bana çok baş ağrıtıcı ve karmaşık geldiği için bu ısrarımdan vazgeçmiştim.

  blogunu çok sevmemin bir diğer tarafı biyoloji öğrencisi olmamdır desem yanlış olmaz :) günümün 5-6 saatini (bazen daha fazla) internette geçiren bir öğrenci olarak derslerimin çok da iyi olduğu söylenemez tabii :) (aslında üzülen smiley olmalı bu cümlenin sonunda.) ama internette vakit geçirmemin faydası olmuyor da değil. bu sayede biyoloji ile ilgili sınıf arkadaşlarımdan daha çok ve farklı bilgiye daha hızlı ulaşmayı öğrendim. ve hala da öğreniyorum…

  aslında normalde bu kadar samimi değilimdir ilk intibalarda ama blogundaki samimiyetine inanarak ve yaptığın işin ne kadar güzel olduğunu belirterek motive etmek için yazdım bu yazıyı.

  sevgiler, sefa o.

 11. Düygü said,

  Mayıs 12, 2010 @ 15:35

  Sefa, yorumuna pek teşekkür ederim. Bu blogu yazmaya başlamamın amacı, ailemin ve arkadaşlarımın ben onlardan uzaklardayken nasıl olduğumdan neler yaptığımdan rahatça haberdar olabilmeleriydi. Zamanla böyle senin gibi biyoloji öğrencilerine de faydası olur hale dönüştüğüne çok seviniyorum.

  Çalışmalarında başarılar.

  Duygu

 12. daryal said,

  Mayıs 13, 2010 @ 13:19

  “sonsuz cumartesi “demek isterim.

 13. İstanbul since 1453 said,

  Mayıs 19, 2010 @ 16:45

  Kindle denen necis ve habis aletle okuyucuları özendirdiğin için hiç mi vicdanın sızlamadı.Yalnız kindle ile bikiniyi bir arada görebileceğimiz tek adreste burasıdır herhalde. :D

 14. ikinehir said,

  Haziran 14, 2010 @ 13:44

  2 farkli bilgisayarda denememe ragmen fotograflari goremiyorum maalesef, dugun fotograflarini da goremedim. cok merak ettim ama. ve de mutlu yillar! :)

 15. Düygü said,

  Haziran 14, 2010 @ 14:54

  Malesef Türkiye’deki Google yasağı yüzünden göremiyorsunuz resimleri ve fotoğrafları.
  Şuradaki bilgiler faydalı olabilir belki: http://friendfeed.com/meren/35339571/yasaktan-etkilenen-google-servislerine

 16. Ankara since 2004 said,

  Temmuz 25, 2010 @ 08:46

  Çok güzel bir gün geçmiş, harika bir yazı olmuş ama hepsinden çok kindle’da kaldı gözüm.

  Yanlış bilmiyorsam biz bu kindle’ı türkiye’den temin edebilsek de pek verimli kullanamıyoruz.
  Bizi reeder gibi foxit gibi ne idüğünü belirleyemediğimiz markalara bırakan amazon utansın.

 17. Efkan said,

  Kasım 22, 2010 @ 17:37

  Mik-kem-mel bir gün efenim. Yaşamış kadar oldum. :) EAT bölümüne yönlendirilerek hayatımın en iğrenç yemeğini de görmüş oldum gerçi. :) Bu EAT lafını ise o kadar türkçe lafın arasında okuyup ne bu yahu demem ise ayrı bir mesele. :)

 18. milling turning vertical lathe said,

  Ağustos 22, 2023 @ 09:37

  Thanks for every other informative blog. The place else could I am getting that kind of information written in such a perfect manner? I have a mission that I am simply now running on, and I have been at the look out for such info.

 19. strippers for hire said,

  Ağustos 23, 2023 @ 14:23

  Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks!

 20. start a merchant processing company said,

  Ağustos 24, 2023 @ 15:40

  Thanks for the tips about credit repair on this excellent web-site. What I would offer as advice to people should be to give up a mentality that they buy at this moment and shell out later. Being a society we tend to make this happen for many issues. This includes getaways, furniture, in addition to items we’d like. However, you should separate one’s wants from the needs. While you are working to fix your credit score you really have to make some trade-offs. For example you may shop online to economize or you can look at second hand stores instead of high priced department stores for clothing.

 21. how to become a credit card processing company said,

  Ağustos 25, 2023 @ 03:48

  you are really a good webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a fantastic job on this topic!

 22. nude waitresses said,

  Ağustos 25, 2023 @ 13:43

  One more thing is that when looking for a good on the net electronics shop, look for online stores that are consistently updated, trying to keep up-to-date with the most recent products, the most beneficial deals, as well as helpful information on product or service. This will ensure that you are getting through a shop that stays on top of the competition and provide you things to make intelligent, well-informed electronics expenditures. Thanks for the vital tips I have really learned from your blog.

 23. vegas in room strippers said,

  Ağustos 25, 2023 @ 13:59

  Based on my study, after a in foreclosure home is available at a bidding, it is common with the borrower to still have any remaining balance on the bank loan. There are many loan merchants who make an effort to have all fees and liens paid back by the future buyer. However, depending on specific programs, legislation, and state regulations there may be a few loans that are not easily solved through the switch of lending products. Therefore, the obligation still lies on the customer that has had his or her property in foreclosure process. Thanks for sharing your ideas on this blog site.

 24. Tarot Reader said,

  Ağustos 26, 2023 @ 10:15

  It?s actually a cool and helpful piece of information. I?m glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 25. iso merchant services said,

  Ağustos 26, 2023 @ 11:24

  Pretty nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I will be subscribing for your feed and I hope you write once more soon!

 26. SMD LED said,

  Ağustos 26, 2023 @ 12:46

  Together with every thing that appears to be developing throughout this subject matter, many of your perspectives are actually somewhat refreshing. Nonetheless, I am sorry, because I can not give credence to your whole idea, all be it exciting none the less. It would seem to me that your remarks are generally not totally rationalized and in fact you are generally your self not even totally confident of the point. In any event I did appreciate reading through it.

 27. articol seo said,

  Ağustos 27, 2023 @ 14:53

  I just could not depart your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts

 28. link bokep said,

  Ağustos 28, 2023 @ 12:32

  Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch!

 29. crushon.ai said,

  Ağustos 30, 2023 @ 04:35

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing concern with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 30. danube delta said,

  Ağustos 30, 2023 @ 10:28

  afaceri 2024

 31. ice rod said,

  Ağustos 30, 2023 @ 16:50

  My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be precisely what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome web log!

 32. rubber magnet said,

  Ağustos 30, 2023 @ 22:58

  Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Many thanks

 33. cincinnati strippers said,

  Ağustos 31, 2023 @ 13:06

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 34. Property Dealer in Hazaribagh Jharkhand said,

  Ağustos 31, 2023 @ 19:34

  One other thing I would like to say is that as opposed to trying to suit all your online degree classes on times that you complete work (considering that people are worn out when they come home), try to get most of your lessons on the saturdays and sundays and only a couple courses for weekdays, even if it means taking some time away from your weekend. This is beneficial because on the week-ends, you will be far more rested along with concentrated in school work. Thanks for the different guidelines I have acquired from your blog site.

 35. merchant services agent program said,

  Ağustos 31, 2023 @ 23:57

  Wow! This can be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I’m also a specialist in this topic therefore I can understand your hard work.

 36. how to start a merchant processing company said,

  Eylül 2, 2023 @ 00:54

  Wow, amazing weblog format! How long have you ever been running a blog for? you make blogging look easy. The entire glance of your site is fantastic, let alone the content material!

 37. 计算机代写 said,

  Eylül 2, 2023 @ 14:48

  I acquired more something totally new on this weight-loss issue. Just one issue is that good nutrition is especially vital any time dieting. An enormous reduction in junk food, sugary food, fried foods, sugary foods, pork, and bright flour products could be necessary. Holding wastes parasitic organisms, and toxic compounds may prevent desired goals for fat loss. While specific drugs for the short term solve the matter, the horrible side effects are certainly not worth it, and so they never offer you more than a short-lived solution. This is a known proven fact that 95 of diet plans fail. Many thanks sharing your ideas on this website.

 38. how to start a merchant processing company said,

  Eylül 2, 2023 @ 21:35

  I am not certain where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time studying more or working out more. Thanks for excellent info I used to be on the lookout for this info for my mission.

 39. situs porno said,

  Eylül 3, 2023 @ 05:14

  Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

 40. ninja turtle party for kids said,

  Eylül 4, 2023 @ 04:21

  It?s really a cool and helpful piece of information. I?m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 41. he has a good point said,

  Eylül 4, 2023 @ 07:05

  Audio started playing any time I opened this internet site, so frustrating!

 42. plasma pyrolysis system manufacturer said,

  Eylül 6, 2023 @ 03:43

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 43. plasma pyrolysis system manufacturer said,

  Eylül 6, 2023 @ 04:45

  Thanks a lot for sharing this with all of us you really know what you’re talking about! Bookmarked. Kindly also visit my site =). We could have a link exchange agreement between us!

 44. merchant processing agent said,

  Eylül 6, 2023 @ 21:38

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to search out somebody with some unique thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is one thing that is wanted on the net, someone with a little originality. useful job for bringing one thing new to the web!

 45. slot gacor said,

  Eylül 7, 2023 @ 13:03

  Good site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 46. https://ai-porn-xxx.com/tag/finger-fucking-girls said,

  Eylül 7, 2023 @ 13:15

  When I originally commmented I clicked the “Notify me when new comments are added” checxkbox and
  nnow eacch timee a comment iis aeded I get three e-mailswith the same comment.

  Is thgere any way you can rsmove peoplke from tht service? Thank you!

 47. led batten lights said,

  Eylül 8, 2023 @ 12:08

  One thing is one of the most frequent incentives for using your cards is a cash-back and also rebate supply. Generally, you’ll get 1-5 back in various buying. Depending on the cards, you may get 1 back on most purchases, and 5 back on acquisitions made at convenience stores, gasoline stations, grocery stores along with ‘member merchants’.

 48. https://ai-porn-gen.com/german-shepherd-domestic-knotting-furry said,

  Eylül 8, 2023 @ 12:11

  Thasnk you, I have just been searching foor inro approximately ths subject forr ages and yours is thhe best I have fond ouut so far.
  But, wat concerning the botgom line? Are you sure aout the source?

 49. crush ai said,

  Eylül 10, 2023 @ 00:28

  One more thing to say is that an online business administration study course is designed for college students to be able to well proceed to bachelors degree courses. The 90 credit diploma meets the lower bachelor education requirements then when you earn your associate of arts in BA online, you will have access to the most up-to-date technologies in this field. Some reasons why students want to get their associate degree in business is because they can be interested in the field and want to get the general training necessary just before jumping to a bachelor college diploma program. Thx for the tips you actually provide as part of your blog.

 50. start a merchant services company said,

  Eylül 10, 2023 @ 12:20

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 51. how to become an iso said,

  Eylül 10, 2023 @ 14:10

  Somebody essentially help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to make this particular publish incredible. Fantastic job!

 52. iso merchant services said,

  Eylül 11, 2023 @ 09:24

  Great write-up, I?m regular visitor of one?s web site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 53. kontol kuda said,

  Eylül 13, 2023 @ 00:30

  I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 54. start a credit card processing company said,

  Eylül 16, 2023 @ 01:37

  very nice submit, i certainly love this web site, carry on it

 55. https://terraroof.kz/ said,

  Eylül 16, 2023 @ 06:14

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 56. how do I start a credit card processing iso said,

  Eylül 21, 2023 @ 04:06

  Thanks for the recommendations you have provided here. Yet another thing I would like to state is that personal computer memory demands generally increase along with other developments in the technologies. For instance, any time new generations of processors are brought to the market, there is usually a matching increase in the dimensions calls for of both computer system memory plus hard drive room. This is because the application operated by these cpus will inevitably surge in power to use the new technologies.

 57. display module said,

  Eylül 23, 2023 @ 04:50

  I have observed that online diploma is getting favorite because getting your degree online has changed into a popular solution for many people. Many people have not necessarily had a possible opportunity to attend a conventional college or university nonetheless seek the increased earning potential and a better job that a Bachelors Degree offers. Still people might have a degree in one training but would like to pursue a thing they now possess an interest in.

 58. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 05:12

  https://interpharm.pro/# www canadian pharmacies
  global health supplies canada pharmacy – interpharm.pro The epitome of excellence in international healthcare.

 59. 办理安徽毕业证 said,

  Eylül 24, 2023 @ 06:54

  whoah this weblog is fantastic i like studying your articles. Stay up the good work! You already know, lots of people are searching round for this info, you could help them greatly.

 60. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 19:51

  https://onlineapotheke.tech/# online-apotheken

 61. fortnite aimbot said,

  Eylül 24, 2023 @ 20:33

  Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 62. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 20:58

  http://farmaciaonline.men/# п»їfarmacia online migliore

 63. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 20:54

  http://farmaciaonline.men/# farmacie online autorizzate elenco

 64. kontol kuda said,

  Eylül 27, 2023 @ 04:18

  Thanks for the thoughts you have provided here. Furthermore, I believe there are many factors which really keep your car insurance premium down. One is, to bear in mind buying cars that are from the good list of car insurance businesses. Cars that are expensive will be more at risk of being robbed. Aside from that insurance coverage is also using the value of the car, so the higher in price it is, then higher the particular premium you have to pay.

 65. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 03:24

  farmacie online sicure: viagra generico – farmacie online sicure

 66. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 06:55

  https://edapotheke.store/# online-apotheken

 67. RickeyCic said,

  Eylül 29, 2023 @ 03:47

  Acheter mГ©dicaments sans ordonnance sur internet – Pharmacie en ligne livraison 24h

 68. starting a credit card processing business said,

  Eylül 29, 2023 @ 07:52

  Hi! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 69. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 08:28

  https://itfarmacia.pro/# acquisto farmaci con ricetta

 70. film porno said,

  Eylül 30, 2023 @ 03:26

  http://radio9digital.net/gustavo-zavallo-el-federalismo-se-ha-ido-perdiendo/

 71. strippers houston said,

  Ekim 1, 2023 @ 03:24

  Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch!

 72. Michaeldes said,

  Ekim 1, 2023 @ 11:17

  canadian pharmacy oxycodone: reputable canadian pharmacy – canadian pharmacies comparison

 73. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 17:45

  They consistently exceed global healthcare expectations. mexican drugstore online: mexico pharmacies prescription drugs – mexican pharmaceuticals online

 74. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 21:59

  canadian world pharmacy: safe online pharmacies in canada – canadian pharmacy antibiotics

 75. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 17:08

  I appreciate the range of payment options they offer. india pharmacy: reputable indian online pharmacy – pharmacy website india

 76. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 23:07

  india online pharmacy: online pharmacy india – online shopping pharmacy india

 77. Michaeldes said,

  Ekim 3, 2023 @ 02:32

  canadian pharmacy no rx needed: canadapharmacyonline – canadian pharmacy price checker

 78. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 16:48

  Their 24/7 support line is super helpful. canadian pharmacy india: mail order pharmacy india – indian pharmacy online

 79. how to start a payment processing said,

  Ekim 4, 2023 @ 01:05

  I have mastered some important things through your website post. One other thing I would like to convey is that there are numerous games in the marketplace designed specifically for toddler age young children. They consist of pattern acknowledgement, colors, wildlife, and designs. These often focus on familiarization in lieu of memorization. This will keep children and kids occupied without sensing like they are studying. Thanks

 80. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 01:48

  purple pharmacy mexico price list: п»їbest mexican online pharmacies – mexican mail order pharmacies

 81. merchant services business model said,

  Ekim 4, 2023 @ 07:28

  What an eye-opening and thoroughly-researched article! The author’s attention to detail and capability to present complicated ideas in a understandable manner is truly commendable. I’m thoroughly captivated by the depth of knowledge showcased in this piece. Thank you, author, for providing your knowledge with us. This article has been a game-changer!

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın