Rejenerasyonlu sanat

Zaman geçtikçe hayatıma ne kadar damgasını vurduğunu farkettiğim bir minik biyolokum özlü sözü var. Annem bunun öyküsünü dost meclislerinde anlatmaya bayılır, ben de hep utanırım (ama işte şimdi de ben size söyleyeyim). İlkokulda filan olmalıydım. Fen derslerini çok seviyordum, ama annem bir sanat insanı olduğundan beni sürekli çeşitli el işi ve sanatsal faaliyetlerle oyaladığından, adeta bir kişilik bölünmesi yaşıyordum. Sevgili büyüklerim de, hunharca “e büyüyünce nolcen bakalım” sorularıyla beni buna acilen bir cevap aramaya itiyorlardı. Oysa ki de daha çok gençtim.

İşte bu ahval ve şerait içinde, bir gün anneme demişim ki “Anneciğim, ben bilim kadınının yanında birazcık da terzi olabilir miyim?”.

Aynen de o şekil devam ediyoruz efem. Elim bilimde, gözüm sanatta, her daim bir kişilik bölünmesinden muzdarip yaşıyorum bu hayatı. Arada bir de ruhumun karanlık köşelerinden yukarıdaki gibi şeyler çıkıyor.

Bu resmi birkaç ay önce yaptım. Resimdeki tüm canlılar, Alexa’nın labına geldiğimden beri kendileri ile tanıştığım şahane omurgasızlar, her birinin ayrı bir bombastik rejenerasyon yeteneği var. Ben de oturdum sanatını yaptım, kendimce kutladım.

 • Share/Bookmark

247 Yorum »

 1. 16-46 said,

  Nisan 16, 2012 @ 09:01

  vallahi de billahi de çok beğendim hatta çok değişik ve özgün hatta süper bir şey diyebilirim, sakın vazgeçmeyin bu tarz çalışmaya devam edin hem estetik açıdan harika bir şey hem de dünyada böyle bir şey deneyen ya da yapan biri olduğunu sanmadığım için eşsiz… (ve tabii ki de “tüh be! niye daha önceden benim aklıma böyle bir şey gelmedi.) :)

  (+) biyoloji ve sanat bölümündeki yazıları okumaya benim bloğa da beklerim efendim

  (x) annenize saygılar…

 2. bacak said,

  Nisan 17, 2012 @ 10:27

  gayet sanat.

 3. Biyolokum said,

  Nisan 17, 2012 @ 11:10

  Ohaaaaa, Bacakçığımdan gelen bu yorumla havalara uçarım ki ben şimdi :))))

 4. 16-46 said,

  Nisan 17, 2012 @ 15:34

  E desenize ben o kadar yorumu boşuna yazdım :)

 5. Kamil said,

  Nisan 17, 2012 @ 19:44

  Yorum yapılamayacak şeylere yorum yazmak nefret ettiğim şeylerden birisi. Beğendiğimizi belli etmek, ilginç bulduğumuzu anlatmak için ‘yazmak’ (gereksiz) geliyor. O yüzdendir ki buralarda ‘Like’ veya ‘+1′ vs’ler görmek isteriz.

  Bu arada çizimin gerçekten sanatsal olmuş.

 6. Biyolokum said,

  Nisan 18, 2012 @ 08:21

  16-46, Bacak kişisi benim tee ortaokuldan beri arkadaşım, aynı zamanda ressam bir kişilik olduğundan, onun yorumu ile havalara uçuyor olmam sizin yazdığınız yorumun boşuna olduğunu düşündürmesin. Çok teşekkür ederim, sizi şahsen tanımadığımdan haliyle benzer bir tepki göstermemiş oldum (doğal olan da bu değil mi?), ama okuyanların beğenenlerin yorumları beni her zaman çok sevindiriyor.

 7. Gökmen Göksel said,

  Nisan 19, 2012 @ 02:19

  Yinge selam,

  Şimdi çok sert olmasın diye biraz geyik yapıp sonra asıl konuya deyineyim. Ben de senin geçtiğin yollardan geçtim, tiyatro aşkı ile yanıp tutuşurken “önce bir meslek edin (sanki oyunculuk meslek değil!) sonra tiyatronu yine yaparsın hobi olarak” ithamları ile büyüdüm ve bildiğin bilgisayar mühendisi oldum çıktım. Acını paylaşıyor ve hayatın bu gibi çıkmazlardan meydana geldiği yalanıyla geyiğimi noktalıyorum.

  Gelelim asıl mevzuya, başımdan geçen saçma sapan olaylar silsilesi [1] ardından, özellikle sonu -asyon ile biten ve Türkçe’ye okunuşu ile dahil edilmeye çalışılan kelimelere takan bir insan evladı oluverdim ben. “Rejenerasyon” da bunlardan biri haliyle :) Yani “yenilenme” gibi bir kelime kullansak ne süper olurdu sanki galiba valla bak.

  Saygılar,

  [1] http://blog.gokmengoksel.com/2012/04/asyon-turkce-degil
  [2] http://rejener.asyonturkcedegil.com

 8. Biyolokum said,

  Nisan 19, 2012 @ 08:55

  Gökmencim selam,

  Şimdi önce geyik konusunda: Aslında ben kişilik bölünmesi yaşasam da, yani hakikaten bunların her ikisini de olmak istiyorum aslında. Yani her zaman belli bir konuda meslek sahibi olup daha sonra sevdiğin diğer bir konuya profesyonel olarak kaymak mümkün. Ben de aslında işe bilimle başladığım için hiç pişman değilim. Ama ileride şöyle bilimsel çizimler filan yapan bir sanatçı olsam şahane olurdu doğrusu (bilim kadının yanında birazcık değil baya baya terzi de olmak). Sen de aslında tiyatro için geç kalmış sayılmazsın, amatör olarak gruplara dahil olabilirsin misal, başlangıç olarak yani. Neyse bunu sen de biliyorsun zaten, ben de öğüt vermiş gibi olmayayım, sadece geç değil hiçbi zaman klişesi, klişe olsa da doğru.

  Terimleri Türkçeleştirme konusuna gelince, takıntına saygı duyuyorum, o siteyi de görmüştüm ama ardında senin olduğunu bilmiyordum. Eline aklına sağlık. Biz Evrim Çalışkanları projesine başladığımızda bir grup akademisyen/çevirmen aylarca bilimsel terimleri Türkçeleştirmek için kafa patlattık. Nitekim bence çok da iyi bir iş çıkardık, kendimizi övmek gibi olacaksa olsun bre. Fakat o süreçte ortaya çıkan anlayışlardan biri şu oldu: Bir noktada sırf Türkçeleştirmek adına anlaşılırlıktan ve bilimsel doğruluktan ciddi bir kayıp veriyorsak, o zaman yabancı kökenli kelimeyi tutmak daha doğru geldi bize. Mesela, evrimsel biyolojide sık kullanılan bazı kelimeleri gayet güzel Türkçeleştirdik: adaptasyon yerine uyarlanım, fitness yerine seçilim değeri, allopatric speciation gibi kallavi bir kavram için farklıyurtlu türleşme (ki bunların Türkçe karşılıkları yoktu)… vesaire. (Buradan örnek diğer kelimelere bakabilirsin: http://www.evrimianlamak.org/e/S%C3%B6zl%C3%BCk%C3%A7e) Uzun uzun yazıyorum geleceğim nokta şu ki sana cevabım: ”Hayır, rejenerasyon yerine ”yenilenme” desek süper olmaz valla bak, yanlış olur” :) Yani rejenerasyon kullanalım demiyorum, ama karşılığını bulurken çok dikkat edelim diyorum. Düşüneceğim üzerinde, rejenerasyon yerine Türkçe’de ne uygun olur. Ama ”yenilenme” bilimsel açıdan kelimeyi doğru olarak karşılamıyor, haberin ola. :) Yani verdiğin bağlantıyı bence şimdilik askıya alsan çok iyi olur diyorum, rejenerasyon uzman kişisi olarak.

 9. Gökmen Göksel said,

  Nisan 20, 2012 @ 02:10

  Selamlar,

  Yani aslında “yeniden oluşum” gibi bir açıklayıcı kelimeler grubu da kullanılabilir diye düşünüyordum ama tek kelime ile anlatmak icap ederse diye “yenilenme” yi yeterli görmüştüm. Bilim insanları ne diyorsa o tabii, hemen kaldırdım zira ;)

  Müessesemiz her türlü desteğe açıktır efem.

 10. Biyolokum said,

  Nisan 20, 2012 @ 06:12

  Tamamdır :) Ben de bu arada söz ona düzgün karşılık düşünücem. Aslında “yeniden oluşum” daha düzgün karşılıyor tabi, ama tek kelime için kafa patlatmak lazım dediğin gibi. Yenilenme yeterli değil çünkü mesela bağırsaklardaki ya da derideki epitel doku sürekli yenileniyor, ama bunu rejenerasyon olarak tanımlamıyoruz. Çünkü rejenerasyonda, ciddi miktarda bir dokunun ya da organın bir kısmının kesilme, kopma vesaire sonucu kaybedilmesi ve bu travmatik durum üzerine yeniden yapılması süreci kastediliyor.

  Recycling için geridönüşüm bileşik kelimesini kullanıyoruz mesela, çok da güzel. Onun gibi kulak tırmalamayan bir bileşik kelime bulsak rejenerasyon için, şahane olur. Bu yorumları okuyanların aklına bir fikir gelirse söylemekten çekinmesinler. :)

 11. dicle said,

  Nisan 22, 2012 @ 23:40

  “fitness” yerine “seçilim değeri” demişsiniz. “fitness” terimi TDK biyoloji terimleri sözlüğünde yok. sözlüğü sevinç karol, zekiye suludere, cevat ayvalı ve başka bilimciler hazırlamış. 5. baskı, 2010.

  belki “selection value” için “seçme değeri”, hadi sizin tercihinizle “seçilim değeri” denilebilir belki, ama “fit” uygun, “fitness” uygunluk demektir. “fitness” için “seçilim değeri” gereksiz ölçüde betimleyici bir karşılık.

  hem “fitness” için “seçilim değeri” dersek, “selection value” için ne diyeceğiz? ya “fit” için ne diyeceğiz?
  peki ya “un-fit” (unable to survive or produce viable offspring in a particular environment) için ne diyeceğiz?

  yukarıda andığım sözlükte “selection” karşılığı olarak “seçim” deniyor. siz “seçilim” diyorsunuz. “seçilim” ne demek allah aşkına? bu sözcük hiçbir sözlükte yer almıyor. tanımlamak da kolay görünmüyor.

  fitness | uygunluk | seçilim değeri
  fit | uygun | ?
  non-fit | uygun olmayan | ?
  …..

  örneğin “individual fitness” için “bireysel seçilim değeri” demek mi, “bireysel uygunluk” demek mi doğru?

  özetlersem, bir terimin belirli bir alanda (burada biyoloji) yalnız bir karşılığı olmalı (bu karşılık, bir başka alandaki karşılığın aynısı olmayabilir.). burada köken terim “fit”. bir terime karşılık önerirken, olumsuzunu, karşıtını ve o terimden türeyen diğer terimleri bir bütün olarak düşünmek gerekmez mi? sizin tercih ettiğiniz karşılıklarla bu iş bana o kadar kolay görünmüyor.

  başka bir örnek üzerinde de durayım: “natural selection” yerine “doğal seçilim”, “artificial selection” yerine “yapay seçilim” diyorsunuz. seçme’nin yapayı olur mu? yapay göl oluşturulabilir ama oluşturmak eylemi yapay olmaz. açık ki burada “yapay” sözcüğü kullanışsız, hatta yanlış. yaygın olarak kullanılıyor ama yanlış bir karşılık. sanırım üerinde de hiç durulmamış. belki “yöntemli seçme” demek daha doğru olur.

  bir de, “selection” yerine “seçilim” derken “to select” eylemi seçme’nin sonucu üzerinden tarif ediliyor. sonuç, eyleme indirgenemez. “seçilim” sözcüğünde böyle bir kavramsal aksaklık var.

  bir de, örneğin “örneğin hayvan yetiştiricileri en uygun bireyleri seçer, buna yöntemli seçme denir.” gibi kaba bir cümleyi “seçilim” sözcüğünü kullanarak kuramam: “örneğin hayvan yetiştiricileri en uygun bireyleri seçer, buna yapay seçilim denir.” dersem, hem “seçme” hem “seçilim” sözcüklerini birarada kullanmış olurum. bu sözcükler terimdir ve terim birliği zedelenmiş olur. tutarlılık ortadan kalkar.

  “select” seçmek, “selection” “seçme” demektir. bu terimler niçin kullanılmaz anlayabilmiş değilim. “seçilim” sözcüğü sanırım ilk olarak benjamin farrington’un “darwin gerçeği” adlı kitabının çevirisinde kullanılmıştır. bu kitap darwin’e yönelik son derec haksız, felsefi ve sosyolojik bakımdan sakat eleştirilerle doludur ve pek de örtülü olmayan bir biçimde gerici bir kitaptır.

  bilimsel terimlere karşılık öneme işinin çok ayrıntısı var… iyi düşünülmeli. ve bu kadar yeter.

  iyi çalışmalar dilerim.

 12. dicle said,

  Nisan 22, 2012 @ 23:50

  bu arada, yukarıda andığım sözlükte (TDK biyoloji terimleri sözlüğü, sevinç karol, zekiye suludere, cevat ayvalı ve başka bilimciler hazırlamış. 5. baskı, 2010.) “regeneration” karşılığı olarak “yenilenme” denmiş. olur mu? bana olabilir görünüyor. gene de iyi düşünülmesi gerekir.

 13. Biyolokum said,

  Nisan 23, 2012 @ 11:02

  Dicle merhaba,

  Öncelikle bir itiraf ile başlayacağım, sizden bu yorumlar gelince ben nedense bir ”öğretmen bana taktı” psikolojisine kapılıyorum elimde olmadan. Sanki bu eleştirileri yöneltmeniz gereken kurum aslında Evrim Çalışkanları, doğrudan ben değilim. Elbette ben o grubun aktif bir üyesiyim ve bu sözlükçe çalışmasında bulundum, ama kavramların çevirisi sürecinde tek karar alan kişi ben değildim. Bu karşılıklar için haftalarca yaptığımız saatler boyu süren toplantılarda kafa patlatıldı. Bu yüzden, aslında eleştirilerinizi Evrim Çalışkanları’na iletseniz, o zaman hem bana hem de grubun diğer üyelerine ulaşacağından, ben de ”öğretmen bana taktı” piskolojisine girmeyeceğim sanırım.

  Benim bu minik itirafım bir yana, unutmadan, o kavramlara karşılık bulma aşamasındaki ekibin çoğunluğunun doktora sonrası araştırmacı, doktora öğrencisi, uzman çevirmen olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu ekibin bu kavramlara karşılık bulmada yetkin kişiler olduğuna dair güvenim tam. Vakit bulursam bir gün, niye hangi karşılığı kullanmaya karar verdik, bir yazı yazmak isterdim. Ama ona sıra bir türlü gelmiyor.

  Fitness için özellikle saatler süren bir tartışmamız olmuştu. Aramızda Almanca, Fransızca gibi diğer anglosakson dillerini bilenler de olduğundan, bu dillerdeki karşılıklardan da fikir almaya çalıştık. Ve nihayet ”uygunluk” kelimesinin, fitness kelimesi için yeterli bir karşılık olmadığına karar verdik. Seçilim değeri kavramını kullandığımız metinlere bakarsanız, bence gayet güzel geliyor kulağa. Tabi bu biraz da kulak alışması meselesi sanırım.

  Diğer konulara zaman darlığından dolayı giremeyeceğim, ama mesajınızı Evrim Çalışkanları’na iletirseniz, oradan size bir cevap iletilmesi için arkadaşları hareketlendirmeye çalışacağım.

  Rejenerasyon konusunda ise, bu konuda doktorasını almış bir insan olarak, en azından ”yenilenme” kelimesinin yeterli bir karşılık olmadığını söylemeye hakkım var sanıyorum. TDK Biyoloji Terimleri Sözlüğü’nün eski bir baskısı bende vardı, ama benim o sözlüğe dair hatırladığım, sözde Türkçe diye verilen karşıklıkların bir çoğunun Türkçeleştirilmiş İngilizce kelimelerden ibaret olmaları. Variation için varyasyon gibi mesela (bu örneği uydurdum, sözlük şu anda elimde yok). Hatırladığım, o sözlüğü her elime alıp da Türkçe bir karşılık bulmak istediğimde hayal kırıklığına uğradığım ve bir süre sonra kendisini bir referans kaynağı olarak kullanmayı bıraktığım. Tabi 2010 baskısı konusunda bir bilgim yok. Ama biz Evrim Çalışkanları projesine 2010′dan çok önce başladık, ve projeye başladığımız dönemde ortada düzgün bir Türkçe sözlük yoktu biyoloji terimleri için. Bu durumda haliyle, ben birebir çalıştığım, aktif olarak bilim yapan, alanında başarılı ekip arkadaşlarımın önerdiği (veya başka kaynaklardan araştırıp bulup hemfikir olduğu) karşılıkları içeren kendi oluşturduğumuz sözlükçeye güvenmeyi tercih ediyorum.

  Bu aşamada, TDK sözlüğünde rejenerasyon için önerilen ”yenilenme” karşılığının üzerinde iyi düşünülmüş bir karşılık olmadığını görüyorum ve ister istemez, sözlüğün eski baskılarındaki tembel karşılıkları da hatırlayarak, bunun yine tembellikle verilmiş bir karşılık olduğunu düşünmeden edemiyorum. Bu sözlerin kızgınlık yaratacağını tahmin ediyorum, ama bence durum malesef bu.

  Selam ve sevgiler

 14. Meren said,

  Nisan 23, 2012 @ 11:30

  pörfek :)

 15. Biyolokum said,

  Nisan 23, 2012 @ 16:14

  Rejenerasyon kelimesine Türkçe karşılık bulma konusunu şurada tartışıyoruz: http://ff.im/V99VK

 16. dicle said,

  Nisan 23, 2012 @ 23:26

  Tekrar merhaba.

  Hayır, öğretmen değilim. Biyolog da değilim. Ve size “takmış” da değilim. Ne diyeyim, bilmem ki? Size birşeyler öğretmeye çalışmak gibi kendimi bilmez bir niyetim de yok, kesinlikle. Yalnızca kimi konularda az-çok düşünen bir birey olarak, olumlu anlamda uyarıcı olmak peşindeyim, hepsi bu… Sizi “hedef” alıyor gibi görünmemin nedeni, sanırım sizin “blog”unuzda yazıyor olmam. Başka ne olabilir? Oysa, emin olun, yalnızca sizin çok yönlülüğünüzün getirdiği düşünsel esnekliğe güvenebileceğimi hissettiğimden buradayım.

  Evrim Çalışkanları’nı izliyorum; yararlı, güzel bir işin başarılmaya çalışıldığını, vs. söylemem bile gereksiz… Çabanızı sonuna kadar destekliyorum. Çalışmalarınızda gördüğüm temel eksiklik ise, ülkemiz koşullarında yetişmiş insanlara biraz uzak kalıyor olması. Temel amaç, insanları biyoloji, özellikle evrimsel biyoloji konusunda bilgilendirmek, alanı ve uğraşı tanıtmak, hatta sevdirmek ise… Bu, giderilebilir bir eksiklik. Zamanla giderileceğini de umuyorum. Bir deneyim kazanma süreci… Bunun yordamlarından biri de, bence, sizin “biyolokum” adlı sitenizde izlediğiniz bireysel yol ya da çıkış olabilir. Esneklik (disiplinler-arası yaklaşımlar, vb.) olabilir. Örneğin 100 C derecedeki suyun soğuma eğrisiyle, ezberlenen 100 sözcüğün zamanla unutulma eğrisi arasındaki benzeşim gibi…

  Asıl konuya, “dil” sorununa gelirsem, özellikle internette, yabancı kökenli bilimsel terimlere önerilen karşılıklar konusunda sizlerin rolünü de şöyle böyle hissediyorum. Hoşuma gittiği de oluyor. Dediğiniz gibi, “kavramlara karşılık bulma aşamasındaki ekibin çoğunluğunun doktora sonrası araştırmacı, doktora öğrencisi, uzman çevirmen” olması son derece olumlu. Hangi bakımdan olumlu? Özellikle, kavramlarla tanışıklık (kavramlara aşinalık) bakımından. Ve yabancı dil biliyor olmak bakımından. Ama unutulmamalı ki, TDK’nin Biyoloji Terimleri Sözlüğü de alanlarında uzman (büyük çoğunluğu prof.) kişilerce hazırlanmış bir sözlük. Bunu, o sözlüğü “iyi” bulduğumdan değil, bulmadığımdan söylüyorum. Örneğin sözlükte hem “seçim” hem “seleksiyon” deniyor: “Doğal seçim”, “yapay seleksiyon”. Uzman olmak, yabancı dil bilmek son derece önemli ve gerekli, ama yetmediği anlaşılıyor. Bunu söylerken haksız olduğumu da sanmıyorum. İşin politik yönüne ise hiç değinmeyeceğim; çünkü dilin özleşmesi konusunda az çok tutum birliği içinde olduğumuzu sanıyorum.

  Bence sorun, yöntem. Gerek eski, gerek yeni TDK ve hatta eski TDK’den ayrılanların kurduğu Dil Derneği, yabancı kökenli sözcüklere karşılık bulma konusunda bir yöntem geliştirebilmiş değil. Yöntem eksikliği duyuyor da değiller, sanki. Nasıl çalışılıyor, izin verirseniz, sizlerin düşünüşünüz üzerinden kabaca özetleyeyim:

  Örneğin “regeneration” karşılığı “yenilenme” öneriliyor ve az çok kullanılıyor. Siz, konunun uzmanı olarak “aslında ‘yeniden oluşum’ daha düzgün karşılıyor tabi, ama tek kelime için kafa patlatmak lazım”, diyorsunuz. “Yenilenme” karşılığını savunacak değilim. Yanlış olabilir. Ya da eksiği gediği olabilir, gene de az çok “regeneration”ın karşılığı olarak kullanılabilir. Her ne ise… Konuya dönersem, yöntem sorununu ‘tutum’ örnekliyor. Burada sizin tutumunuz. Önce, “oluşum” sözcüğü yerinde mi? Bunu iyi düşünmek gerekiyor. Verdiğiniz örnekten (“Yenilenme yeterli değil çünkü mesela bağırsaklardaki ya da derideki epitel doku sürekli yenileniyor, ama bunu rejenerasyon olarak tanımlamıyoruz. Çünkü rejenerasyonda, ciddi miktarda bir dokunun ya da organın bir kısmının kesilme, kopma vesaire sonucu kaybedilmesi ve bu travmatik durum üzerine yeniden yapılması süreci kastediliyor.”), “yeniden oluşum” değil, “yeniden oluşmak” demenin daha yerinde olacağı anlaşılıyor. İlle de “ol-mak”tan söz edilecekse… Bu karşılık yanlıştır, olmaz demiyorum. Olabilir. Sözcüklerin kavramsal içerikleri (olmak, oluşmak, oluşum, vb.) iyi düşünülmeli, diyorum… Gene, örneğin “fitness” yerine “seçilim değeri” öneriliyor. Burada da dille ilgili yöntemsizlik kendini hemen belli ediyor. Şundan ki, “fit”, “fitness”, vd. terimlere doğal seçme ilkesi üzerinden, daha tam bir deyişle sanki mevcut biyolojik evrim kuramı işaret edilircesine karşılıklar öneriliyor. Gelecekte bu kavramların içerikleri şöyle böyle değiştiğinde, örneğin genişlediğinde, örneğin kurama son derece içkin sözcüklerle karşılanmış “seçilim değeri” karşılığı ayak bağı olabilir, zorluk çıkarabilir. Ama İngilizce konuşup yazan için “fitness” sorun çıkarmaz. “Uygunluk” dersek, bizim için de sorun çıkarmaz. Türkçede, eylemden türeyen sözcükler her zaman daha az sorun çıkarır. (Uygun, uygunsuz, uygunsal, uygunluk, uygunsuzluk, uygun olmayan, ters-uygunluk, karşı-uygunluk, karşıt-uygunluk, uygunlukçuluk,…) Bence, bu konu çok önemli… Sonra, biyolog değilim ama, yani böyle bir deyiş ya da kavram (terim) var mı bilmiyorum, ama “fitness”e “seçilim değeri” denirse, “selection value” deyişinin karşılığı açıkta kalıyor. Ona ne diyeceğiz. Örneğin ben kalktım, doğal seçme sürecinde her bireyin belirli bir ‘seçilim değeri’ olduğunu ve bu değerin ölçülebilir, matematiksel olarak karşılaştırılabilir olduğunu söyledim; bu yoldan, gelecekteki bir çeşidin, hatta türün hesaplanabilir bir olasılığı, öngörülebilirliği olduğunu ileri sürdüm: “Canlı bireylerin seçilim değeri vardır.” dedim. Hatta, diyelim biyolog olarak değil, felsefeci olarak söyledim. (Bu arada, felsefeci de değilim.) Peki, sözünü ettiğim şey “fitness” mi? “Selection value” mu? Uygunluk ile seçilim değeri arasında kuşkusuz bir bağ var, ama bir ve aynı şeyler mi? “Fitness”e “seçilim değeri” diyen sizler, benim “seçilim değeri” dediğime ne diyeceksiniz? “Uygunluk değeri” mi? Belki dersiniz; sorun çözülür. Ama buna, dili geliştirmek denemez.

  Yöntem konusunda bir diğer önemli sorun, belirli bir kavramı/sözcüğü, genellikle, ilişkileri içinde düşünmemekten kaynaklanıyor. Bir sözcüğe karşılık önerirken, olumsuzunu, karşıtını ve o sözcükten türeyen diğer sözcükleri bir bütün olarak düşünmek gerekmez mi? Gerekmeli. Yukarıdaki eleştirimden ayrı olarak, “fitness”e “seçilim değeri” karşılığı öneriliyorsa, köken terim “fit”e, olumsuzu olan “un-fit”e, vb. de karşılıkların düşünülmüş olması gerekir, demek istiyorum. Bunu, yabancı sözcüklere önerilecek bütün karşılıklar için sözkonusu ediyorum… Örneğim “seçilim”i alalım. “Selection”. Peki, “un-selection”a ne diyeceğiz? “Seçilmeyim” mi? Ya da, “seçilim” sözcüğünü önerenler, bu yoldan düşünerek mi o karşılığı önerdiler? Hiç sanmıyorum. Demek ki TDK sözlüğündeki gibi “selection”a “seçim” de diyemeyiz; dersek, “unselection”a da birşey diyebilmeliyiz: “Seçmeyim”? “On selection and unselection”: Seçme ve seçmeme hakkında. “Natural unselection”a “doğal seçmeme ilkesi” dersem, belki başlangıçta biraz yadırganır, sonra alışılır; ve daha önemlisi, yanlış olmaz. Demek ki, “doğal seçme” demek, zorluk çıkarmamak bir yana, kolaylık sağlar… “Uyarlanım” yerine “uyaralanma” demek, vd. de öyle.

  Epeyce yazdım. Tabii, çok eksik. Bu kadarı bile, bir yöntem konusunda, en azından bir yöntemin gerekliliği konusunda kabaca da olsa ipuçları veriyor sanırım.

  İyi dileklerle.

 17. dicle said,

  Nisan 25, 2012 @ 23:07

  Ve tekrar merhaba.

  “Asıl konuya, ‘dil’ sorununa gelirsem, özellikle internette, yabancı kökenli bilimsel terimlere önerilen karşılıklar konusunda sizlerin (Evrim Çalışkanları, vd.) rolünü de şöyle böyle hissediyorum. Hoşuma gittiği de oluyor.”, diye yazmıştım. Sorun, düşünce ve bilim dili ‘geliştirmek’ olduğu için, çok önemli ve bu noktada herkesi şöyle ya da böyle ilgilendiriyor. Bu nedenle, kimi şeyleri yinelemekten de kaçınmayarak, konu üzerinde bir kez daha durma gereği duyuyorum.

  Bana, eleştirilerimi ve önerilerimi Evrim Çalışkanları’na taşımamı önermişsiniz; ancak bunun işin özü bakımından pek farketmeyeceğini, ve buraya yazıyor olmanın bana bir kolaylık da sağlayacağını düşünüyor, hissediyorum. Amacım, kesinlikle, ne ukalalık, ne de ders vermek.

  Yukarıda, “regeneration” sözcüğüne karşılık bulma konusunda açtığınız tartışma ile ilgili olarak şu bağlantı adresini vermişsiniz: http://friendfeed.com/biyolokum/337c3240/rejenerasyon-kelimesine-turkce-karslk-bulma

  Ve konuyu şöyle açmışsınız: “‘rejenerasyon’ kelimesine Türkçe karşılık bulma çalışmaları kapsamında, tartışmayı açıyorum. Önerilen kimi karşılıklar: geriyapım, yeniyapım, yenilenme… Fakat bunların dışında, daha güzel/yaratıcı fikirler de olabilir, onları da alalım.” Ve böyle bir konu için de, sevindirici bir biçimde azımsanmayacak sayıda kişi önerilerini yazmışlar. “Regeneration”a önerilen bir iki karşılık, kimi tümcelerde de kullanılarak sınanmaya çalışılmış… Çabanıza saygı duyuyorum.

  Benim “regeneration” ve benzeri yabancı kökenli sözcüklere/terimlere karşılık bulma çalışmalarında önerdiğim yöntem, yordam, yol… her ne derseniz, anılan bağlantı adresinde örneklenenden biraz farklı.

  1. Öncelikle, doğrudan “regeneration”a karşılık bulmaya çalışmak yerine (terimin şimdiki geçerli karşılıkları: Yenilenme, rejenerasyon: 1. Canlılarda yiten ya da hasarlı bir beden parçasının yenilenmesi; 2. Bitki kültürlerinde organları, embriyoların ya da tüm bitkinin üretimiyle sonuçlanacak morfogenetik yanıt..), ‘köken terim’ belirlenmeli ve tanımlanmalı. Bu örnekte köken terim “(to) regenerate”: “to replace -a lost or damaged organ or part- by formation of new tissue”.

  2. Sözcük türetmede yardımcı olmak bakımından, varsa, anlamdaş ve/veya yakın anlamlı yabancı sözcükler sıralanmalı: reanimation, rebirth, revival, rejuvenation, rejuvenescence, renewal, resurgence, resurrection, resuscitation, revitalization, revivification.

  3. Sonra, sözcüğün yabancı dildeki türevleri sıralanmalı: regenerate, regeneration, regenerative, regenerately, regeneratively, regenerateness, regenerator, regenerated, regeneracy, regenerable

  4. Varsa, sözcüğün olumsuzunun türevleri de sıralanmalı: unregenerate (not regenerate, not reformed), unregeneration, unregenerately, unregeneratively, unregenerateness, unregenerator, unregenerated, unregeneracy, unregenerable

  5. Varsa, sözcüğün karşıtının türevleri de sıralanmalı. Bilebildiğim kadarıyla yok. Şimdi olmasa bile, olabileceği de öngörülmeli. (Örneğin: matter -> anti-matter, anti-material gibi.)

  6. Örnek tümceler sıralanmalı. Örneğin: “The lizard’s tail can regenerate.”; “The lizard is able to regenerate its tail.”; “The tissue cells can regenerate themselves.”, vb.

  (Böyle bir çalışma için standart bir “sheet” bile hazırlanabilir.)

  7. Önerilen sözcüğün, bunların tamamını, hiç olmazsa büyük bir kısmını karşılıyor olması için çalışılmalı. Bu başarılamıyorsa, sözcüğün ya Türkçedeki özümsenmiş karşılığıyla yetinilmeli (örneğin “madde”ye “özdek” dendi, bu karşılık tutunamadı – Türkçenin özümsediği “madde” sözcüğünü kullanmak ve özümsenmiş sözcüklere karşılık bulma konusunda tutucu bir tavır takınmamak en doğrusu); ya ‘yetersiz’ karşılığıyla yetinilmeli (örneğin “regeneration”a “yenilenme” deniyor, siz yetersiz buluyorsunuz – haklı olabilirsiniz, ama isteyen bu karşılıkla yetinebilir); ya da (belki daha iyisi) yabancı dildeki karşılığı (benim tercihimce Türkçeleştirmeye gidilmeden: yani “rejenerasyon” biçiminde) olduğu gibi (“regeneration” biçiminde) kullanılmalı (örneğin “gravitation” karşılığı “yer-çekimi”, “kütle-çekimi” deniyor, ama “to gravitate”e ya da “graviton”a ne deneceğini ben bilmiyorum -bunlar düşünülmemiş; “güneşin yer-çekimi”nden sözetmek de tuhaf – bu durumda en iyisi “gravitasyon” değil, “gravitation” demek – hatta italik yazmak).

  8. Yabancı kökenli bir sözcüğe/terime karşılık önerilirken ‘betimleyici bir karşılıktan’ olabildiğince kaçınılmalı, sakınılmalı. Örneğin “fitness”e önerilen “seçilim değeri” karşılığında olduğu gibi. Bunun sakıncası çok. Kimi sözcükler/terimler, belirli bir kurama, varsayıma, vb. (çok) içkin olabilir. Kant’ın “kendinde şey”i (self-being), hiç olmazsa başlangıçta böyleydi. Artık değil. Dikkat edilirse “self-being” betimleyici ve düşünmeyi sınırlayan yapıda bir sözcük/terim de değil… Örneğin “fit”, “fitness”, vb. sözcükler/terimler de böyle değil. Bunlar, biyoloji alanında kavramsal alanları çok geniş sözcükler. “Seçilim değeri” sözcüğü geniş alanda yalnızca bir kesimle ilgili. “Uygunluk” sözcüğü düşünme ufkunu genişletiyor (hiç olmazsa, olması gereken sınırlar içinde), ama “seçilim değeri” ufku daraltıyor. Bence, biyoloji terimlerinin de, ‘düşünce dili’nin geniş alanı içinde kaldığı (olduğu) her zaman akılda tutulmalı… “Seçilim değeri kavramını kullandığımız metinlere bakarsanız, bence gayet güzel geliyor kulağa.” demişsiniz; ancak unutulmamalı ki, önerilen sözcüğün çok içkin olduğu, tam da önerilen karşılığa dek düşen metinlerden söz ediyorsunuz; yani “fitness”e önerilen karşılık, sanki o metinler için türetilmiş gibi…

  9. Yabancı kökenli bir sözcüğe/terime karşılık önerilirken, dilsel bir tutarlılık, bütünlük gözetilmeli. Örneğin Evrim Çalışkanları’nın sözlükçesinde “fit” için “uygun, dinç, seçilim değeri yüksek”; “fitness” için “seçilim değeri” deniyor. “Seçilim değeri yüksek” deyişi (ifadesi) apaçık ki, “fit” sözcüğüne bir karşılık değil, betimlemenin de ötesinde, bir ‘tanım’… Oysa “uygun”, “uygunluk”, vb. denmesi, tutarlılık ve bütünlük sağladığı gibi (köken terim ve türevleri anlamında), kişinin düşünme sürecinde bir engel de çıkarmıyor; ifadeyi, salt evrimsel biyolojinin alanına hapsetmiyor. (Sonra, İngilizce “fitness” sözcüğü kavramsal içeriği karşılıyor da, niçin “uygunluk” karşılayamıyor olsun? “Uygunluk” sözcüğünün mü, “seçilim değeri” sözcüğünün mü düşünme ve düşünce üretme bakımından potansiyeli var? İyi düşünülmeli.)

  10. Yabancı kökenli bir sözcüğe/terime karşılık önerilirken, önerilen sözcüğün dilsel potansiyeli göz önüne alınmalı. Örneğin yukarıda andığım bağlantı adresinde, “regeneration”a önerilen karşılıklardan biri: “yineleşim”. Bu “-im/-ım” türetme eki nedense seviliyor (“seçilim” sözcüğünde olduğu gibi). Ama bu türetme ekinin potansiyeli iyi düşünülmeli. Önerilen karşılığı onaylıyor değilim, ama şöyle düşünülebilir: “regeneration”a “yineleşim” dersek, “unregeneration”a “yineleşmeyim” mi diyeceğiz? Ya da ne diyeceğiz? Oysa “yineleşme” dersek, “yineleşmeme” de deme olanağımız doğuyor.

  11. Yabancı kökenli bir sözcüğe/terime karşılık önerilirken, kavramsal içerik iyi irdelenmeli. Örneğin “yinelenme” ile “yineleşim” ya da “yineleşme” arasında ne fark var? Yinelenme, birşeyin belirli bir tekrarını dile getirirken, diğer ikisi, karşılıklı tekrarı, tekrarlaşmayı, yinelenişmeyi dile getiriyor. Demek ki kavramsal içerik iyi irdelenmemiş. Öpmek ile öpüşmek bir midir? Öp-üm ile öp-üş-üm bir midir? Benzeri biçimde, “seçme” (select) ile “seçilme” ve “seçilim” bir midir? “Doğal seçme”, “doğal seçilme”, “doğal seçilim” bir midir? Darwin hangisini demiştir? “Natural selection”ın doğru karşılığı nedir?

  Evet, kavramsal içerik iyi irdelenmeli. Örneğin, daha önce yazdığım gibi, “selection” yerine “seçilim” derken “to select” eylemi seçme’nin sonucu üzerinden tarif ediliyor (üstelik buna, nedeni anlaşılmaz biçimde karşılıklılık ilişkisi de eklemleniyor – “-im” türetme eki ile)… Birey açısından sonuç olan şey (yani seçilmiş olma durumu), eyleme (seçme eylemine) indirgenemez. “Seçilim” sözcüğünde böyle bir kavramsal aksaklık da var. “Ger-il-me” ve “ger-il-im” sözcükleri “germek” eylemini nasıl karşılamıyorsa… Nasıl ki, yer-çekimi ile yer-çekilimi bir değilse. Nasıl ki, “yerçekilimi yasası” denemez ise… Yasa, etki üzerinden mi, sonucu üzerinden mi konur? İyi düşünülmeli.

  Sıraladıklara başkaları da eklenebilir… Gene epeyce yazdım. Umarım bu yazdıklarım, az çok işe yarar şeylerdir. Umarım boşuna çaba harcamıyorumdur.

  İçtenikle, iyi çalışmalar dilerim.

  Not: Bu arada, Evrim Çalışkanları’nın Sözlükçe’sinde dilimizde güzel karşılıkları olan sözcükler yerine niçin Osmanlıcalarının kullanıldığını da anlayamadım. Örneğin “nesil”, “nesiller arası süre” deniyor. Sanırım “kuşak” sözcüğü unutulmuş… Bir de, “otobur”, “etobur” deniyor ki, bu sözcükler yerine “otçul”, “etçil” demek daha doğru olur, sanırım; ne de olsa konu “oburluk” ile ilgili değil. Bugün kullanılan “etçil”, “otçul” gibi sözcükler de unutulmuş, sanırım. “Mating ritual” için de “çiftleşme merasimi” denmiş, ki ille de böyle denecek ise, hiç olmaza “tören” sözcüğü kullanılmalı. Belki “yordam” ya da daha iyisi “alışkı” dense, iyi olur. Belki de olmaz. Her ne ise. Sözlükçe konusunda ayrıntıya girmeyeceğim.

 18. burak said,

  Nisan 26, 2012 @ 01:13

  İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Hz.Muhammet(S.A.V)

 19. Biyolokum said,

  Nisan 26, 2012 @ 09:26

  Dicle tekrar merhaba,

  Zaman darlığından hemen kısacık bir şey yazayım, daha sonra uzun uzadıya cevap vereceğim. Yazdıklarınız kesinlikle boşa gitmiyor, aksine, özellikle son yorumunuz benim için inanılmaz faydalı oldu. Bu yazdıklarınızı diğer arkadaşlarla da paylaşacağım.

  Hafta sonu da tekrar okuyup size cevap yazacağımı umuyorum.

  Selam ve sevgiler

 20. dicle said,

  Nisan 27, 2012 @ 01:21

  İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  Sizden ve okuyuculardan, son yazdığım (25 Nisan tarihli) metnin 11. maddesinin 2. paragrafında, parantez içinde yer alan “üstelik buna, nedeni anlaşılmaz biçimde karşılıklılık ilişkisi de eklemleniyor – ‘-im’ türetme eki ile” tümcesindeki “-im türetme eki ile” ifadesini “-il-im türetme ekleri ile” biçiminde okumanızı rica ediyorum…

  Aslında bu ‘karşılıklığın’ nedeni hiç de anlanamaz değil, ama kafa karışıklığına yol açmamak için, belki hiç değinilmese daha iyi olurdu. Burada, bu kadar ayrıntıya girmek gereksiz.

  İyi çalışmalar dilerim.

 21. sezay said,

  Mayıs 3, 2012 @ 03:21

  Bunca kalabalık cümlenin içerisinde güzelim resim yok olup gitti.
  Herkes haklı olabilir.
  Ama yapılan sanat eserini “dil bilgisi tartışmaları ile” gölgelemeye bence kimsenin hakkı olmamalı.

  Duygu ellerine sağlık

 22. erlichyte said,

  Mayıs 10, 2012 @ 10:51

  Bence de bu sanat hernekadar bu konuda soz soyleyecek hicbir otoritem olmasa da :)

  Bu yazi aklima gecen hafta gordugum bir websitesini getirdi, Neuroscience (sinirbilim?) doktorasi yapmis bir sanatci, Japon minimalist resimlerinden esinlenmis sinir hucreleri resimleri yapiyor ama sonuc muhtesem (bence)

  http://www.gregadunn.com/

 23. Biyolokum said,

  Mayıs 10, 2012 @ 11:23

  erlichyte, paylaştığın bağlantı için çok teşekkür ederim. Benim bu sanatçıdan haberim yoktu, müthiş!

 24. dicle said,

  Mayıs 10, 2012 @ 20:54

  Sanırım, sanatla ilgili yorumların yer alması gerektiği varsayılan bu sayfaya, ‘bilimsel terimlerin Türkçeleştirilmesiyle’ ilgili yazmış olmam hoş gitmemiş. Olabilir. Konuyu ben açmış değilim… Sergilenen sanatı hiçe saymak gibi bir yaklaşım içinde olduğumun düşünülmesini de istemem. Şimdi, “rejenerasyonlu sanat” başlığıyla sınırlı kalarak bir iki şey yazacağım.

  Anlayabildiğim kadarıyla, Duygu Hanım geçmişte görsel sanatlarla da (özellikle resim sanatı) ilgilenmiş; annesi de onu bu konuda teşvik etmiş. Bence, kızının kişiliğinin çok yönlü gelişmesi yolunda gösterdiği çaba övgüye değer. Bu olumlu çabanın sonucu, Duygu Hanımın yukarıda örneklenen resim çalışmasının ötesinde…

  Darwin otobiyografisinde, yaşı ilerledikçe sanattan geçmişteki gibi zevk alamadığını yazar. Bu, anladığım kadarıyla, yaşın ilerlemesiyle değil, bir bilimcinin sanatı bir ifade aracı olarak ‘değersiz’ görmesiyle ilgili. ‘Değer’ konusu epeyce derin ve burada estetiğin alanına girmeye niyetim yok… Pavlov ise, bir fizyolog olarak, sanatçılarda ve entellektüellerde beynin farklı örgütlendiğini (kabaca yazıyorum) söyler… “Polymath” denilen çok yönlü yaratıcı kişiler ise, belki ayrıca ele alınmak gerekir. Her ne ise. Bunlar, “rejenerasyonlu sanat” konusunun bir yönüyle ilgili: Bilimcilik-sanatçılık ikilemi…

  Bilimsel bir alanda başarılı olabilmek için gereken yetenekler ile (hatta yetiler ile), bir sanat dalında başarılı olabilmek için gereken yetenekler bir kişide bulunabilir mi? Hem bilimci hem sanatçı olan ve bilim-sanat uğraşını profosyenel de olsa ancak amatör düzeyde gerçekleştiren kişiler olabilir. İleri düzeye seyrek rastlanır. Russell, bildiği tek matematikçi şairin Ömer Hayyam olduğunu söyler. Kuşkusuz, matematik bilim değildir; ama Hayyam’ın dikkate değer bilimsel çalışmaları da vardır… Einstein’ın keman çaldığını ise herkes bilir, ve çalmadaki düzeyi bellidir. Hem Einstein hem “Şeytanın Kemancısı” (Paganini) olunabilir mi? Sanmam… Belki.

  Duygu Hanımın yukarıdaki ‘desen’ine gelince, bir amatör için iyi bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. Hoşgörünüze sığınarak, çalışmayı kısaca eleştireceğim… Desen ilk göze çarpan bakışım (simetri). Bu nedenle bana, duvar çinilerini; daha da çok, çinili tabakları anımsattı. Her bir öğe (figür), yerleştirildiği kesimi karşılayan öğelerle tam bakışımlı olmasa da, öğelerin düzenlenişinde zorlayıcı bir bakışım egemen. Peki, bu bakışım, ‘düzenleme’nin (kompozisyonun) ötesinde neden doğuyor? Hiçbir şeyden. Yani öğeler bakışımlı düzenlenmişler, o kadar… Google’dan hemen bulduğum şu örneğe bakın: http://www.kadineli.net/wp-content/cini-sanati-2.jpg

  Örnekte, figürlerin yönleri (balıkların baş ve kuyruk yönleri) bakışımı hem kırıyor hem destekliyor. Bakışımlı olmakla birlikte durgun değil, hareketli bir düzenleme bu. Yer alan üç çiçeğin ise bakışımla ilgisi yok; salt boşluk doldurmanın ötesinde, düzenlemeyi bütünlüyorlar. Şöyle de söyleyebilirim: Bakışımsız öğeler, bakışımı güçlendiriyor… Bu örnek, düzenleme bakımından daha vasat şu örnekle karşılaştırılabilir: http://www.kutahyakulturturizm.gov.tr/resim/1-636882/0102cini.jpg

  Şu durağan bakışımlı düzenlemede ise, çerçeve süsü, hareketli bir unsur: http://www.minehediyelik.com/Carsi_duzenlemesi_resimleri/nihaleler/nihaleler_16cm_130_N5_b_cini_bardak_alti_nihale_9cm_cinili_halic_desen_toptan_satisi_kutahya_nihaleleri.jpg

  Şu örneklte ise, bağımsız öğeler bir odaktan çıkarak, bakışımı gerekçelendiriyorlar ve sarmaşarak, düzenlemenin bütünlüğünü güçlendiriyorlar: http://www.minehediyelik.com/Carsi_duzenlemesi_resimleri/nihaleler/nihaleler_16cm_130_N35_b_cini_bardak_alti_nihale_9cm_cinili_halic_desen_toptan_satisi_kutahya_nihaleleri.jpg

  Haddim olmayarak, bu kısaca yazdıklarımı ve az çok örneklediklerimi de göz önüne alarak, deseninizi yeniden ele almanızı öneriyorum… Renklendirme konusuna ise, daha uzun yazmak istemediğim için girmeyeceğim. Ingres, resmin deseni renklendirmek olduğunu savlar ve bence doğrudur. Bir resmin desen değeri, siyah-beyaz fotoğraflanmasıyla görülebilir. Bence, çalışmanız bu bakımdan kusurlu değil.

  İçtenlikle, başarılar dilerim.

 25. kerem said,

  Temmuz 4, 2012 @ 01:45

  başta erlichyte’te bir teşekkür bu siteyi yeni gördüm purkinjeler harika:)))
  sanattır deme lüksüm yok:) belki ama sanat alanı için bir son kullanıcı olan ben beğendim, bu tür eserlerden bir sergi olsa giderim keyifle gezerim:)) eline sağlık biyolokum…

 26. CNC machine manufacturer said,

  Ağustos 22, 2023 @ 09:38

  very nice post, i actually love this web site, keep on it

 27. how to start a merchant services company said,

  Ağustos 24, 2023 @ 06:41

  Thanks for your posting. I also think that laptop computers have become more and more popular lately, and now will often be the only kind of computer utilized in a household. This is due to the fact that at the same time that they’re becoming more and more affordable, their processing power is growing to the point where these are as highly effective as personal computers from just a few in years past.

 28. display module said,

  Ağustos 25, 2023 @ 08:47

  Pretty part of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually loved account your weblog posts. Any way I?ll be subscribing for your feeds and even I achievement you get right of entry to constantly rapidly.

 29. strippers near me said,

  Ağustos 25, 2023 @ 22:44

  Thanks , I’ve just been searching for information about this topic for ages and yours is the best I have came upon so far. However, what about the conclusion? Are you certain concerning the supply?

 30. TarotReading said,

  Ağustos 26, 2023 @ 10:46

  Normally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.

 31. articol seo said,

  Ağustos 28, 2023 @ 04:13

  What i don’t realize is actually how you’re not actually much more well-liked than you may be now. You are very intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, produced me personally consider it from numerous varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 32. iso merchant services said,

  Ağustos 28, 2023 @ 21:02

  Hey! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? With thanks

 33. link bokep said,

  Ağustos 29, 2023 @ 04:35

  This is the appropriate blog for anybody who desires to find out about this topic. You realize so much its nearly laborious to argue with you (not that I actually would want?HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just great!

 34. video porno said,

  Ağustos 29, 2023 @ 20:51

  Via my investigation, shopping for electronic devices online can for sure be expensive, nonetheless there are some how-to’s that you can use to obtain the best discounts. There are continually ways to obtain discount promotions that could help make one to possess the best electronic devices products at the smallest prices. Interesting blog post.

 35. Custom Saltwater Fishing Rod supplier said,

  Ağustos 30, 2023 @ 16:37

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

 36. Magnetic Assemblies said,

  Ağustos 30, 2023 @ 23:38

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same area of interest as yours and my users would really benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Thanks!

 37. grinch for hire said,

  Ağustos 31, 2023 @ 07:00

  great submit, very informative. I ponder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 38. delta dunarii said,

  Eylül 1, 2023 @ 06:56

  murighiol

 39. MINERAL WATER BOTTLING PACKAGING PLANT MANUFACTURER said,

  Eylül 1, 2023 @ 14:19

  Thank you, I’ve recently been seeking for information about this topic for ages and yours is the best I’ve discovered so far.

 40. iso merchant services said,

  Eylül 1, 2023 @ 17:45

  I have realized that car insurance providers know the motors which are prone to accidents along with other risks. Additionally they know what sort of cars are given to higher risk plus the higher risk they have got the higher a premium fee. Understanding the very simple basics associated with car insurance will help you choose the right style of insurance policy that may take care of the needs you have in case you get involved in any accident. Thank you sharing your ideas with your blog.

 41. sql数据库代写 said,

  Eylül 2, 2023 @ 12:56

  Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Bless you!

 42. 淘宝程序代写 said,

  Eylül 2, 2023 @ 14:52

  It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 43. santa rental near me said,

  Eylül 4, 2023 @ 01:30

  Thanks for your publication. I would like to opinion that the very first thing you will need to conduct is determine if you really need credit repair. To do that you need to get your hands on a duplicate of your credit score. That should never be difficult, because the government mandates that you are allowed to acquire one no cost copy of the credit report on a yearly basis. You just have to consult the right individuals. You can either look at website for that Federal Trade Commission and also contact one of the leading credit agencies directly.

 44. Live Result sgp said,

  Eylül 4, 2023 @ 22:33

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 45. Recommended Site said,

  Eylül 4, 2023 @ 23:32

  Hello would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 46. plasma pyrolysis system manufacturer said,

  Eylül 6, 2023 @ 05:24

  I was just seeking this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

 47. plasma pyrolysis system manufacturer said,

  Eylül 6, 2023 @ 05:51

  I appreciate, cause I found just what I was looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 48. strippers new jersey said,

  Eylül 8, 2023 @ 12:15

  I?m impressed, I need to say. Actually hardly ever do I encounter a weblog that?s each educative and entertaining, and let me let you know, you’ve hit the nail on the head. Your idea is excellent; the difficulty is something that not enough persons are speaking intelligently about. I’m very joyful that I stumbled across this in my seek for one thing referring to this.

 49. LED Linear Fixture said,

  Eylül 9, 2023 @ 07:32

  Throughout the grand pattern of things you actually receive an A+ for hard work. Exactly where you actually misplaced everybody was in your facts. As it is said, details make or break the argument.. And it couldn’t be more true here. Having said that, let me tell you what exactly did give good results. The text is definitely really powerful and this is most likely the reason why I am taking an effort in order to comment. I do not make it a regular habit of doing that. 2nd, despite the fact that I can see the leaps in reason you make, I am not necessarily convinced of just how you appear to unite the details which inturn help to make the actual conclusion. For the moment I will yield to your point but hope in the future you connect your dots much better.

 50. best ISO agent program said,

  Eylül 9, 2023 @ 10:34

  I?d must check with you here. Which is not something I usually do! I take pleasure in studying a publish that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 51. iso vs payment processor said,

  Eylül 10, 2023 @ 05:51

  I was curious if you ever considered changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 52. how to start a payment processing said,

  Eylül 11, 2023 @ 05:12

  Appreciating the time and effort you put into your blog and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 53. link bokep said,

  Eylül 12, 2023 @ 03:57

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 54. first data ISO Program said,

  Eylül 12, 2023 @ 04:41

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 55. white label payment processing said,

  Eylül 17, 2023 @ 00:01

  whoah this weblog is great i love studying your posts. Stay up the good paintings! You already know, lots of individuals are looking round for this info, you could aid them greatly.

 56. residual income from digital payments said,

  Eylül 18, 2023 @ 13:28

  I just added this blog site to my google reader, great stuff. Can not get enough!

 57. Promotional products manufacturer said,

  Eylül 19, 2023 @ 17:53

  Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 58. 인천출장안마 said,

  Eylül 19, 2023 @ 21:47

  You can definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 59. how to become a payment service provider said,

  Eylül 20, 2023 @ 14:39

  I am no longer positive where you’re getting your information, however good topic. I must spend a while finding out much more or figuring out more. Thank you for magnificent info I used to be on the lookout for this information for my mission.

 60. how to become a credit card processing company said,

  Eylül 21, 2023 @ 21:59

  I really appreciate this post. I?ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 61. 4d charm mascara lengthening black lash said,

  Eylül 21, 2023 @ 22:58

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this web site. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 62. 서귀포출장마사지 said,

  Eylül 22, 2023 @ 11:25

  Your positivity and enthusiasm are truly infectious! This article brightened my day and left me feeling inspired. Thank you for sharing your uplifting message and spreading positivity to your readers.

 63. création d’application mobile said,

  Eylül 22, 2023 @ 23:51

  Another thing I have really noticed is the fact that for many people, low credit score is the reaction of circumstances over and above their control. For example they may happen to be saddled with illness and because of this they have high bills going to collections. It can be due to a work loss or maybe the inability to go to work. Sometimes divorce or separation can truly send the financial circumstances in an opposite direction. Many thanks for sharing your thinking on this website.

 64. 출장안마 said,

  Eylül 24, 2023 @ 14:09

  Your passion and dedication to your craft radiate through every article. Your positive energy is infectious, and it’s evident that you genuinely care about your readers’ experience. Your blog brightens my day!

 65. merchant services business model said,

  Eylül 25, 2023 @ 13:33

  Heya i?m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 66. 출장안마 said,

  Eylül 25, 2023 @ 20:34

  I’m genuinely impressed by how effortlessly you distill intricate concepts into easily digestible information. Your writing style not only imparts knowledge but also engages the reader, making the learning experience both enjoyable and memorable. Your passion for sharing your expertise shines through, and for that, I’m deeply grateful.

 67. 출장마사지 said,

  Eylül 25, 2023 @ 22:32

  Your unique approach to tackling challenging subjects is a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a joy to read. Your blog is now my go-to for insightful content.

 68. white label credit card processing said,

  Eylül 26, 2023 @ 03:51

  Thanks for your post. One other thing is the fact individual American states have their own personal laws which affect home owners, which makes it very, very hard for the the legislature to come up with a brand new set of recommendations concerning home foreclosure on property owners. The problem is that a state offers own laws and regulations which may have impact in an unwanted manner when it comes to foreclosure policies.

 69. how to become a credit card processing company said,

  Eylül 26, 2023 @ 04:44

  Appreciating the time and effort you put into your blog and detailed information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 70. Reynaldo Taylor said,

  Eylül 28, 2023 @ 01:24

  I was gripped from start to finish. Excellent job!

 71. How to start a credit card processing company said,

  Eylül 28, 2023 @ 07:34

  I don?t even understand how I stopped up here, however I thought this publish was once great. I do not recognise who you are however definitely you are going to a famous blogger when you are not already ;) Cheers!

 72. link bokep said,

  Eylül 28, 2023 @ 07:43

  I believe that avoiding refined foods is a first step for you to lose weight. They will taste excellent, but highly processed foods currently have very little nutritional value, making you eat more only to have enough power to get throughout the day. If you are constantly consuming these foods, moving over to cereals and other complex carbohydrates will help you to have more electricity while taking in less. Thanks alot : ) for your blog post.

 73. video porno said,

  Eylül 28, 2023 @ 16:39

  I think one of your advertisings caused my web browser to resize, you may well want to put that on your blacklist.

 74. situs porno said,

  Eylül 29, 2023 @ 06:27

  https://patioscenes.com/what-is-gazebo-screen/gazebo-screen/

 75. 출장마사지 said,

  Eylül 29, 2023 @ 16:49

  I simply wanted to convey how much I’ve gleaned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s abundantly clear that you’re committed to providing valuable content.

 76. 제주출장마사지 said,

  Eylül 29, 2023 @ 17:01

  Your dedication to sharing knowledge is unmistakable, and your writing style is captivating. Your articles are a pleasure to read, and I consistently come away feeling enriched. Thank you for being a dependable source of inspiration and information.

 77. 창원출장마사지 said,

  Eylül 29, 2023 @ 17:12

  I am continually impressed by your ability to delve into subjects with grace and clarity. Your articles are both informative and enjoyable to read, a rare combination. Your blog is a valuable resource, and I am sincerely grateful for it.

 78. 출장마사지 said,

  Eylül 30, 2023 @ 14:54

  I couldn’t agree more with the insightful points you’ve articulated in this article. Your profound knowledge on the subject is evident, and your unique perspective adds an invaluable dimension to the discourse. This is a must-read for anyone interested in this topic.

 79. 제주출장안마 said,

  Eylül 30, 2023 @ 14:58

  I’m genuinely impressed by how effortlessly you distill intricate concepts into easily digestible information. Your writing style not only imparts knowledge but also engages the reader, making the learning experience both enjoyable and memorable. Your passion for sharing your expertise shines through, and for that, I’m deeply grateful.

 80. 창원출장안마 said,

  Eylül 30, 2023 @ 15:11

  Your passion and dedication to your craft radiate through every article. Your positive energy is infectious, and it’s evident that you genuinely care about your readers’ experience. Your blog brightens my day!

 81. nick difrancesco said,

  Ekim 1, 2023 @ 02:46

  Hi there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 82. nyc strippers said,

  Ekim 1, 2023 @ 08:35

  I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be what precisely I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write about here. Again, awesome blog!

 83. 출장안마 said,

  Ekim 1, 2023 @ 13:35

  This article is a true game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions hold incredible value. I’m eagerly anticipating implementing them. Thank you not only for sharing your expertise but also for making it accessible and easy to apply.

 84. 제주출장마사지 said,

  Ekim 1, 2023 @ 13:37

  I simply wanted to convey how much I’ve gleaned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s abundantly clear that you’re committed to providing valuable content.

 85. 창원출장마사지 said,

  Ekim 1, 2023 @ 13:55

  I couldn’t agree more with the insightful points you’ve articulated in this article. Your profound knowledge on the subject is evident, and your unique perspective adds an invaluable dimension to the discourse. This is a must-read for anyone interested in this topic.

 86. How to start a credit card processing company said,

  Ekim 2, 2023 @ 05:55

  This webpage doesn’t render properly on my iphone – you might want to try and repair that

 87. Larry Archer said,

  Ekim 2, 2023 @ 07:04

  This blog never disappoints. It’s a constant source of inspiration and valuable information.

 88. 출장마사지 said,

  Ekim 2, 2023 @ 17:56

  Your writing style effortlessly draws me in, and I find it nearly impossible to stop reading until I’ve reached the end of your articles. Your ability to make complex subjects engaging is indeed a rare gift. Thank you for sharing your expertise!

 89. 창원출장안마 said,

  Ekim 2, 2023 @ 18:06

  This article resonated with me on a personal level. Your ability to connect with your audience emotionally is commendable. Your words are not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 90. 출장안마 said,

  Ekim 3, 2023 @ 12:26

  Your enthusiasm for the subject matter radiates through every word of this article; it’s contagious! Your commitment to delivering valuable insights is greatly valued, and I eagerly anticipate more of your captivating content. Keep up the exceptional work!

 91. 제주출장마사지 said,

  Ekim 3, 2023 @ 12:30

  This article is a true game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions hold incredible value. I’m eagerly anticipating implementing them. Thank you not only for sharing your expertise but also for making it accessible and easy to apply.

 92. 창원출장안마 said,

  Ekim 3, 2023 @ 12:36

  I wanted to take a moment to express my gratitude for the wealth of valuable information you provide in your articles. Your blog has become a go-to resource for me, and I always come away with new knowledge and fresh perspectives. I’m excited to continue learning from your future posts.

 93. Wall Tapestry said,

  Ekim 3, 2023 @ 13:06

  http://www.factorytapestry.com is a Trusted Online Wall Hanging Tapestry Store. We are selling online art and decor since 2008, our digital business journey started in Australia. We sell 100 made-to-order quality printed soft fabric tapestry which are just too perfect for decor and gifting. We offer Up-to 50 OFF Storewide Sale across all the Wall Hanging Tapestries. We provide Fast Shipping USA, CAN, UK, EUR, AUS, NZ, ASIA and Worldwide Delivery across 100+ countries.

 94. start a credit card processing company said,

  Ekim 3, 2023 @ 18:49

  Thanks for the unique tips provided on this weblog. I have seen that many insurance firms offer prospects generous discounts if they choose to insure many cars together. A significant volume of households have got several cars these days, especially those with old teenage youngsters still located at home, and the savings with policies might soon begin. So it is good to look for a great deal.

 95. 출장안마 said,

  Ekim 4, 2023 @ 10:16

  Your unique approach to addressing challenging subjects is like a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a pure joy to read. Your blog has now become my go-to source for insightful content.

 96. 제주출장마사지 said,

  Ekim 4, 2023 @ 10:20

  I couldn’t agree more with the insightful points you’ve articulated in this article. Your profound knowledge on the subject is evident, and your unique perspective adds an invaluable dimension to the discourse. This is a must-read for anyone interested in this topic.

 97. 창원출장안마 said,

  Ekim 4, 2023 @ 10:27

  This article is a real game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions are incredibly valuable. I can’t wait to put them into action. Thank you for not only sharing your expertise but also making it accessible and easy to implement.

 98. starting a payment processing company said,

  Ekim 5, 2023 @ 06:47

  you’re actually a just right webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you have done a excellent process in this topic!

 99. 출장마사지 said,

  Ekim 5, 2023 @ 08:08

  Your passion and dedication to your craft radiate through every article. Your positive energy is infectious, and it’s evident that you genuinely care about your readers’ experience. Your blog brightens my day!

 100. 제주출장안마 said,

  Ekim 5, 2023 @ 08:23

  Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 101. 창원출장마사지 said,

  Ekim 5, 2023 @ 08:33

  Your enthusiasm for the subject matter radiates through every word of this article; it’s contagious! Your commitment to delivering valuable insights is greatly valued, and I eagerly anticipate more of your captivating content. Keep up the exceptional work!

 102. Xzavier Mcdaniel said,

  Ekim 6, 2023 @ 11:43

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

 103. How to start a credit card processing company said,

  Ekim 6, 2023 @ 11:48

  Valuable information. Fortunate me I discovered your website accidentally, and I’m stunned why this twist of fate didn’t came about earlier! I bookmarked it.

 104. 출장안마 said,

  Ekim 6, 2023 @ 18:57

  This article resonated with me on a personal level. Your ability to emotionally connect with your audience is truly commendable. Your words are not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 105. 제주출장마사지 said,

  Ekim 6, 2023 @ 18:59

  Your unique approach to addressing challenging subjects is like a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a pure joy to read. Your blog has now become my go-to source for insightful content.

 106. 창원출장안마 said,

  Ekim 6, 2023 @ 19:03

  I’m genuinely impressed by how effortlessly you distill intricate concepts into easily digestible information. Your writing style not only imparts knowledge but also engages the reader, making the learning experience both enjoyable and memorable. Your passion for sharing your expertise is unmistakable, and for that, I am deeply appreciative.

 107. bankcard usa iso agent program said,

  Ekim 6, 2023 @ 20:21

  One more thing. I really believe that there are quite a few travel insurance web pages of reputable companies that permit you to enter your vacation details to get you the rates. You can also purchase this international travel insurance policy on-line by using your credit card. All you should do would be to enter the travel specifics and you can view the plans side-by-side. Merely find the package that suits your finances and needs and use your bank credit card to buy the idea. Travel insurance on the internet is a good way to do investigation for a trustworthy company for international travel insurance. Thanks for expressing your ideas.

 108. modern art prints said,

  Ekim 6, 2023 @ 23:22

  http://www.bestartdeals.com.au is Australia’s Trusted Online Print Art Gallery. We offer 100 high quality budget canvas prints wall prints online since 2009, Take 30-70 OFF store wide sale, Prints starts $20, FREE Delivery Australia, NZ, USA. We do Worldwide Shipping across 50+ Countries.

 109. 출장마사지 said,

  Ekim 7, 2023 @ 17:17

  Your unique approach to addressing challenging subjects is like a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a pure joy to read. Your blog has now become my go-to source for insightful content.

 110. 제주출장마사지 said,

  Ekim 7, 2023 @ 17:23

  Your positivity and enthusiasm are undeniably contagious! This article brightened my day and left me feeling inspired. Thank you for sharing your uplifting message and spreading positivity among your readers.

 111. 창원출장마사지 said,

  Ekim 7, 2023 @ 17:26

  Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 112. 출장안마 said,

  Ekim 8, 2023 @ 14:21

  I couldn’t agree more with the insightful points you’ve articulated in this article. Your profound knowledge on the subject is evident, and your unique perspective adds an invaluable dimension to the discourse. This is a must-read for anyone interested in this topic.

 113. 출장안마 said,

  Ekim 8, 2023 @ 23:47

  I wish to express my deep gratitude for this enlightening article. Your distinct perspective and meticulously researched content bring fresh depth to the subject matter. It’s evident that you’ve invested a significant amount of thought into this, and your ability to convey complex ideas in such a clear and understandable manner is truly praiseworthy. Thank you for generously sharing your knowledge and making the learning process so enjoyable.

 114. 출장안마 said,

  Ekim 8, 2023 @ 23:55

  Your unique approach to tackling challenging subjects is a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a joy to read. Your blog is now my go-to for insightful content.

 115. 제주출장마사지 said,

  Ekim 9, 2023 @ 00:02

  I wish to express my deep gratitude for this enlightening article. Your distinct perspective and meticulously researched content bring fresh depth to the subject matter. It’s evident that you’ve invested a significant amount of thought into this, and your ability to convey complex ideas in such a clear and understandable manner is truly praiseworthy. Thank you for generously sharing your knowledge and making the learning process so enjoyable.

 116. 창원출장안마 said,

  Ekim 9, 2023 @ 00:06

  This article resonated with me on a personal level. Your ability to emotionally connect with your audience is truly commendable. Your words are not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 117. 출장안마 said,

  Ekim 9, 2023 @ 07:43

  In a world where trustworthy information is more crucial than ever, your dedication to research and the provision of reliable content is truly commendable. Your commitment to accuracy and transparency shines through in every post. Thank you for being a beacon of reliability in the online realm.

 118. 출장안마 said,

  Ekim 9, 2023 @ 16:23

  Your blog has rapidly become my trusted source of inspiration and knowledge. I genuinely appreciate the effort you invest in crafting each article. Your dedication to delivering high-quality content is apparent, and I eagerly await every new post.

 119. 창원출장마사지 said,

  Ekim 9, 2023 @ 17:21

  Your enthusiasm for the subject matter shines through in every word of this article. It’s infectious! Your dedication to delivering valuable insights is greatly appreciated, and I’m looking forward to more of your captivating content. Keep up the excellent work!

 120. 출장마사지 said,

  Ekim 9, 2023 @ 20:28

  Your storytelling prowess is nothing short of extraordinary. Reading this article felt like embarking on an adventure of its own. The vivid descriptions and engaging narrative transported me, and I eagerly await to see where your next story takes us. Thank you for sharing your experiences in such a captivating manner.

 121. start a credit card processing company said,

  Ekim 10, 2023 @ 02:23

  whoah this blog is great i love reading your posts. Keep up the good work! You know, lots of people are hunting around for this info, you could aid them greatly.

 122. Christina Gallagher said,

  Ekim 10, 2023 @ 14:13

  You’ve captured the essence of the subject perfectly.

 123. 출장마사지 said,

  Ekim 10, 2023 @ 14:44

  This article is a true game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions hold incredible value. I’m eagerly anticipating implementing them. Thank you not only for sharing your expertise but also for making it accessible and easy to apply.

 124. 창원출장안마 said,

  Ekim 10, 2023 @ 15:10

  Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 125. 제주출장마사지 said,

  Ekim 10, 2023 @ 22:13

  Your unique approach to tackling challenging subjects is a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a joy to read. Your blog is now my go-to for insightful content.

 126. 창원출장안마 said,

  Ekim 11, 2023 @ 13:04

  I wanted to take a moment to express my gratitude for the wealth of invaluable information you consistently provide in your articles. Your blog has become my go-to resource, and I consistently emerge with new knowledge and fresh perspectives. I’m eagerly looking forward to continuing my learning journey through your future posts.

 127. 서귀포출장마사지 said,

  Ekim 11, 2023 @ 22:30

  I’d like to express my heartfelt appreciation for this enlightening article. Your distinct perspective and meticulously researched content bring a fresh depth to the subject matter. It’s evident that you’ve invested a great deal of thought into this, and your ability to articulate complex ideas in such a clear and comprehensible manner is truly commendable. Thank you for generously sharing your knowledge and making the process of learning so enjoyable.

 128. 출장안마 said,

  Ekim 11, 2023 @ 23:16

  This article is a real game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions are incredibly valuable. I can’t wait to put them into action. Thank you for not only sharing your expertise but also making it accessible and easy to implement.

 129. 창원출장안마 said,

  Ekim 12, 2023 @ 08:06

  I’ve found a treasure trove of knowledge in your blog. Your dedication to providing trustworthy information is something to admire. Each visit leaves me more enlightened, and I appreciate your consistent reliability.

 130. 출장마사지 said,

  Ekim 13, 2023 @ 15:37

  Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 131. how to start an ISO said,

  Ekim 13, 2023 @ 17:38

  I do agree with all the ideas you have presented in your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for newbies. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 132. 출장안마 said,

  Ekim 13, 2023 @ 22:49

  I wanted to take a moment to express my gratitude for the wealth of invaluable information you consistently provide in your articles. Your blog has become my go-to resource, and I consistently emerge with new knowledge and fresh perspectives. I’m eagerly looking forward to continuing my learning journey through your future posts.

 133. 제주출장안마 said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:03

  In a world where trustworthy information is more crucial than ever, your dedication to research and the provision of reliable content is truly commendable. Your commitment to accuracy and transparency shines through in every post. Thank you for being a beacon of reliability in the online realm.

 134. 창원출장마사지 said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:10

  I must applaud your talent for simplifying complex topics. Your ability to convey intricate ideas in such a relatable manner is admirable. You’ve made learning enjoyable and accessible for many, and I deeply appreciate that.

 135. 출장안마 said,

  Ekim 14, 2023 @ 05:29

  I must applaud your talent for simplifying complex topics. Your ability to convey intricate ideas in such a relatable manner is admirable. You’ve made learning enjoyable and accessible for many, and I deeply appreciate that.

 136. 출장마사지 said,

  Ekim 14, 2023 @ 11:04

  I’ve found a treasure trove of knowledge in your blog. Your dedication to providing trustworthy information is something to admire. Each visit leaves me more enlightened, and I appreciate your consistent reliability.

 137. Nixie said,

  Ekim 14, 2023 @ 13:34

  I have seen plenty of useful points on your website about computer systems. However, I have got the thoughts and opinions that laptop computers are still less than powerful enough to be a good selection if you generally do tasks that require many power, like video editing and enhancing. But for net surfing, microsoft word processing, and most other popular computer work they are fine, provided you cannot mind the small screen size. Thank you sharing your thinking.

 138. 출장마사지 said,

  Ekim 14, 2023 @ 19:19

  Your positivity and enthusiasm are undeniably contagious! This article brightened my day and left me feeling inspired. Thank you for sharing your uplifting message and spreading positivity among your readers.

 139. 제주출장안마 said,

  Ekim 15, 2023 @ 07:59

  I’d like to express my heartfelt appreciation for this enlightening article. Your distinct perspective and meticulously researched content bring a fresh depth to the subject matter. It’s evident that you’ve invested a great deal of thought into this, and your ability to articulate complex ideas in such a clear and comprehensible manner is truly commendable. Thank you for generously sharing your knowledge and making the process of learning so enjoyable.

 140. 출장마사지 said,

  Ekim 15, 2023 @ 13:59

  I want to express my appreciation for this insightful article. Your unique perspective and well-researched content bring a new depth to the subject matter. It’s clear you’ve put a lot of thought into this, and your ability to convey complex ideas in such a clear and understandable way is truly commendable. Thank you for sharing your knowledge and making learning enjoyable.

 141. 창원출장안마 said,

  Ekim 15, 2023 @ 14:34

  Your unique approach to addressing challenging subjects is like a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a pure joy to read. Your blog has now become my go-to source for insightful content.

 142. 제주출장마사지 said,

  Ekim 16, 2023 @ 14:35

  This article resonated with me on a personal level. Your ability to emotionally connect with your audience is truly commendable. Your words are not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 143. btyr said,

  Ekim 18, 2023 @ 01:48

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Kudos

 144. 제주출장마사지 said,

  Ekim 18, 2023 @ 21:24

  Your writing style effortlessly draws me in, and I find it nearly impossible to stop reading until I’ve reached the end of your articles. Your ability to make complex subjects engaging is indeed a rare gift. Thank you for sharing your expertise!

 145. 제주출장마사지 said,

  Ekim 19, 2023 @ 17:42

  Your blog is a true gem in the vast online world. Your consistent delivery of high-quality content is admirable. Thank you for always going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 146. 창원출장안마 said,

  Ekim 19, 2023 @ 17:54

  Your enthusiasm for the subject matter radiates through every word of this article; it’s contagious! Your commitment to delivering valuable insights is greatly valued, and I eagerly anticipate more of your captivating content. Keep up the exceptional work!

 147. abstract paintings said,

  Ekim 19, 2023 @ 23:44

  http://www.thebudgetart.com is trusted worldwide canvas wall art prints & handmade canvas paintings online store. Thebudgetart.com offers budget price & high quality artwork, up-to 50 OFF, FREE Shipping USA, AUS, NZ & Worldwide Delivery.

 148. Explore the Horizon said,

  Ekim 20, 2023 @ 23:39

  Someone necessarily assist to make severely articles I would state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the research you made to make this actual post incredible. Wonderful process!

 149. big baller club casino login said,

  Ekim 21, 2023 @ 19:34

  Its like you learn my thoughts! You seem to understand a lot about this, like you wrote the e-book in it or something. I feel that you simply can do with a few to power the message home a little bit, however other than that, this is excellent blog. A great read. I will certainly be back.

 150. btyr said,

  Ekim 22, 2023 @ 23:58

  What an informative and thoroughly-researched article! The author’s thoroughness and ability to present complicated ideas in a comprehensible manner is truly admirable. I’m thoroughly enthralled by the scope of knowledge showcased in this piece. Thank you, author, for offering your knowledge with us. This article has been a game-changer!

 151. btyr said,

  Ekim 23, 2023 @ 18:22

  Thanks for the tips shared on your blog. Something else I would like to say is that fat loss is not information about going on a celebrity diet and trying to lose as much weight as you’re able in a couple of days. The most effective way to shed pounds is by acquiring it gradually and right after some basic recommendations which can provide help to make the most from your attempt to lose weight. You may learn and be following many of these tips, nevertheless reinforcing expertise never does any damage.

 152. btyr said,

  Ekim 24, 2023 @ 20:40

  hey there and thanks on your info ? I?ve definitely picked up something new from proper here. I did then again experience a few technical points using this site, since I skilled to reload the site a lot of times prior to I may get it to load correctly. I had been considering if your web host is OK? Now not that I’m complaining, however sluggish loading instances occasions will very frequently impact your placement in google and could harm your quality rating if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could glance out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this once more soon..

 153. anal sex said,

  Ekim 25, 2023 @ 07:36

  nick.difrancesco@purwell.com

 154. scam business said,

  Ekim 25, 2023 @ 17:14

  info@purwell.com

 155. call girls said,

  Ekim 25, 2023 @ 20:45

  nick.difrancesco@purwell.com

 156. big baller login said,

  Ekim 26, 2023 @ 01:23

  Interesting post here. One thing I’d like to say is that often most professional career fields consider the Bachelor’s Degree as the entry level standard for an online certification. While Associate Degrees are a great way to get started, completing the Bachelors presents you with many entrance doors to various employment goodies, there are numerous internet Bachelor Course Programs available coming from institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another concern is that many brick and mortar institutions provide Online editions of their diplomas but often for a substantially higher cost than the companies that specialize in online education plans.

 157. winmacsofts said,

  Ekim 27, 2023 @ 12:23

  Great work! This is the kind of information that are meant to be shared across the internet. Disgrace on the seek engines for now not positioning this put up upper! Come on over and discuss with my website . Thank you =)

 158. winmacsofts said,

  Ekim 27, 2023 @ 19:26

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 159. 제주출장안마 said,

  Ekim 28, 2023 @ 01:45

  https://benjaminp990tnj4.nizarblog.com/22881022/helping-the-others-realize-the-advantages-of-us-massage-service

 160. wall art prints said,

  Ekim 28, 2023 @ 17:46

  http://www.mybudgetart.com.au is Australia’s Trusted Online Wall Art Canvas Prints Store. We are selling art online since 2008. We offer 2000+ artwork designs, up-to 50 OFF store-wide, FREE Delivery Australia & New Zealand, and World-wide shipping to 50 plus countries.

 161. Jessie Price said,

  Ekim 29, 2023 @ 11:05

  Your dedication to providing accurate and insightful information is evident in every post. Thank you for your hard work!

 162. acompañantes Bogota Colombia said,

  Ekim 29, 2023 @ 15:53

  Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, would check this? IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your magnificent writing because of this problem.

 163. 제주출장안마 said,

  Ekim 30, 2023 @ 12:20

  https://norahl394ydp1.myparisblog.com/profile

 164. 제주출장안마 said,

  Ekim 30, 2023 @ 12:32

  https://andrer7632.thekatyblog.com/22794885/not-known-details-about-chinese-medicine-bloating

 165. 제주출장안마 said,

  Ekim 30, 2023 @ 14:55

  https://myles91ec3.madmouseblog.com/3350089/considerations-to-know-about-korean-massage-spas

 166. 제주출장안마 said,

  Ekim 30, 2023 @ 15:09

  https://ericj902edc3.wikienlightenment.com/user

 167. 제주출장안마 said,

  Ekim 30, 2023 @ 15:36

  https://charlesg305crf8.wikipowell.com/user

 168. 제주출장마사지 said,

  Ekim 31, 2023 @ 01:17

  https://dantertql66655.azzablog.com/22843083/chinese-medical-massage-no-further-a-mystery

 169. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 01:39

  https://emilio61605.blogdal.com/23131529/chinese-medicine-clinic-for-dummies

 170. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 07:57

  https://roberts315xhq1.eveowiki.com/user

 171. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 08:15

  https://caidens0369.spintheblog.com/23096747/not-known-factual-statements-about-chinese-medicine-basics

 172. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 08:52

  https://heinrichu623ztl6.blogsvila.com/profile

 173. 제주출장안마 said,

  Ekim 31, 2023 @ 14:10

  https://heraclitusq901wrm6.verybigblog.com/profile

 174. 피망머니 said,

  Ekim 31, 2023 @ 14:20

  I’m curious to find out what blog platform you happen to be using? I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?

 175. 원조이머니상 said,

  Ekim 31, 2023 @ 14:25

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I have really loved surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I’m hoping you write again very soon!

 176. 제주출장마사지 said,

  Ekim 31, 2023 @ 14:33

  https://shahrukhv009pgw9.dekaronwiki.com/user

 177. Damian Oconnor said,

  Ekim 31, 2023 @ 16:05

  Your posts are always thought-provoking and well-researched. I look forward to reading more.

 178. 제주출장안마 said,

  Kasım 1, 2023 @ 00:29

  https://bookmarkahref.com/story15863480/chinese-medicine-body-map-no-further-a-mystery

 179. 제주출장안마 said,

  Kasım 1, 2023 @ 00:41

  https://donovan26r8u.dgbloggers.com/23045162/the-basic-principles-of-chinese-medicine-bloating

 180. 제주출장안마 said,

  Kasım 1, 2023 @ 01:22

  https://felixfcrha.blogmazing.com/22842867/top-latest-five-massage-koreanisch-urban-news

 181. 제주출장안마 said,

  Kasım 1, 2023 @ 15:20

  https://bookmarkshome.com/story1249724/about-korean-massage-chair-brands

 182. 제주출장마사지 said,

  Kasım 1, 2023 @ 15:38

  https://knox69a2c.blogpayz.com/22932486/the-single-best-strategy-to-use-for-chinese-medicine-blood-pressure

 183. 제주출장마사지 said,

  Kasım 1, 2023 @ 17:05

  https://fernandon6319.dgbloggers.com/23045513/examine-this-report-on-chinese-medicine-bloating

 184. 제주출장안마 said,

  Kasım 1, 2023 @ 17:12

  https://collin0oqp8.blog-a-story.com/2117064/not-known-details-about-healthy-massage-virginia-beach

 185. 제주출장마사지 said,

  Kasım 1, 2023 @ 17:18

  https://sergio3kj56.tinyblogging.com/an-unbiased-view-of-chinese-medicine-for-depression-and-anxiety-66013167

 186. instapaper live said,

  Kasım 1, 2023 @ 20:06

  I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

 187. Eaton Park Thủ Đức said,

  Kasım 2, 2023 @ 08:55

  Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Kindly also visit my website =). We could have a link exchange contract between us!

 188. 模特空降 said,

  Kasım 2, 2023 @ 13:15

  Thank you, I have recently been searching for facts about this subject matter for ages and yours is the best I have found so far.

 189. 제주출장안마 said,

  Kasım 2, 2023 @ 18:45

  https://riverw1w98.ltfblog.com/22779277/new-step-by-step-map-for-healthy-massage-norwalk-ct

 190. 제주출장마사지 said,

  Kasım 2, 2023 @ 19:18

  https://sethb5667.ambien-blog.com/28534525/detailed-notes-on-chinese-medicine-cooker

 191. 제주출장안마 said,

  Kasım 2, 2023 @ 19:24

  https://devinl9372.ka-blogs.com/75902032/little-known-facts-about-chinese-medicine-chicago

 192. winmacsofts said,

  Kasım 3, 2023 @ 11:28

  It?s laborious to seek out knowledgeable people on this topic, however you sound like you know what you?re speaking about! Thanks

 193. 제주출장안마 said,

  Kasım 3, 2023 @ 13:09

  https://anderson3e6jd.arwebo.com/45560448/massage-chinese-garden-an-overview

 194. 제주출장마사지 said,

  Kasım 3, 2023 @ 13:16

  https://franciscoe0740.bloguetechno.com/not-known-details-about-chinese-medicine-cupping-58131911

 195. 제주출장마사지 said,

  Kasım 3, 2023 @ 14:50

  https://agendabookmarks.com/story15745593/massage-chinese-markham-can-be-fun-for-anyone

 196. 제주출장마사지 said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:27

  https://fernandot8258.shotblogs.com/indicators-on-chinese-medicine-books-you-should-know-36645032

 197. 제주출장안마 said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:37

  https://lanep9011.theisblog.com/23081598/little-known-facts-about-chinese-medicine-chart

 198. 제주출장안마 said,

  Kasım 4, 2023 @ 05:59

  https://eduardo3uvw0.blog-a-story.com/2106345/considerations-to-know-about-massage-healthy-spa

 199. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 06:37

  https://johnw594ezs1.livebloggs.com/profile

 200. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 06:54

  https://dominick25rp7.thezenweb.com/5-easy-facts-about-korean-massage-cream-described-59986941

 201. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 07:06

  https://tetrabookmarks.com/story15865632/the-basic-principles-of-healthy-massage-elmsford

 202. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 07:40

  https://titusb80bc.bloggadores.com/22846374/a-secret-weapon-for-chinese-massage-perkins

 203. 제주출장안마 said,

  Kasım 4, 2023 @ 07:52

  https://martin43yz2.izrablog.com/23073766/how-korean-beauty-massage-can-save-you-time-stress-and-money

 204. vape-manufactory said,

  Kasım 4, 2023 @ 09:55

  One thing is one of the most widespread incentives for applying your card is a cash-back or maybe rebate offer. Generally, you get 1-5 back upon various purchases. Depending on the credit cards, you may get 1 returning on most acquisitions, and 5 in return on buying made using convenience stores, gas stations, grocery stores in addition to ‘member merchants’.

 205. 제주출장마사지 said,

  Kasım 4, 2023 @ 23:43

  https://charlieutr89.bloginwi.com/56278331/new-step-by-step-map-for-business-trip-message

 206. 제주출장마사지 said,

  Kasım 5, 2023 @ 00:12

  https://ricardo2qsqo.ivasdesign.com/44563610/korean-massage-beds-ceragem-for-dummies

 207. 제주출장마사지 said,

  Kasım 5, 2023 @ 00:30

  https://pukkabookmarks.com/story15820599/detailed-notes-on-lady-massage

 208. What does it mean to be an ISO of a bank said,

  Kasım 5, 2023 @ 10:38

  fantastic post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!

 209. start a digital payments business said,

  Kasım 6, 2023 @ 14:57

  I think this is one of the most significant info for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 210. 제주출장마사지 said,

  Kasım 6, 2023 @ 20:02

  https://hector80yw0.empirewiki.com/7772264/considerations_to_know_about_korean_massage_spas

 211. 제주출장안마 said,

  Kasım 6, 2023 @ 20:09

  https://wildbookmarks.com/story15983542/detailed-notes-on-chinese-medicine-cooker

 212. 제주출장마사지 said,

  Kasım 6, 2023 @ 20:14

  https://raymond46p7q.designi1.com/44559352/business-trip-message-can-be-fun-for-anyone

 213. 제주출장마사지 said,

  Kasım 7, 2023 @ 11:50

  https://franciscox45l7.blogspothub.com/22777601/top-latest-five-chinese-medical-massage-urban-news

 214. 제주출장마사지 said,

  Kasım 7, 2023 @ 12:03

  https://riverz7146.dailyhitblog.com/28066566/the-basic-principles-of-chinese-medicine-books

 215. 제주출장안마 said,

  Kasım 7, 2023 @ 12:13

  https://shaneg6036.blogcudinti.com/22857696/5-easy-facts-about-chinese-medicine-basics-described

 216. India Thomas said,

  Kasım 8, 2023 @ 03:58

  It’s clear that you’re an authority in your field.

 217. 제주출장마사지 said,

  Kasım 8, 2023 @ 04:41

  https://claytonp0z23.glifeblog.com/22822763/the-best-side-of-chinese-medicine-for-inflammation

 218. 제주출장안마 said,

  Kasım 8, 2023 @ 04:55

  https://knox0wp93.link4blogs.com/44894409/getting-my-chinese-medicine-journal-to-work

 219. 제주출장안마 said,

  Kasım 8, 2023 @ 05:14

  https://israel7dfe4.blogdanica.com/22936151/not-known-factual-statements-about-massage-healthy-photos

 220. film porno said,

  Kasım 8, 2023 @ 11:20

  One thing is that if you are searching for a education loan you may find that you will need a cosigner. There are many circumstances where this is correct because you might find that you do not possess a past credit score so the bank will require that you have someone cosign the financing for you. Interesting post.

 221. book decoration said,

  Kasım 8, 2023 @ 16:41

  bookdecorfactory.com is a Global Trusted Online Fake Books Decor Store. We sell high quality budget price fake books decoration, Faux Books Decor. We offer FREE shipping across US, UK, AUS, NZ, Russia, Europe, Asia and deliver 100+ countries. Our delivery takes around 12 to 20 Days. We started our online business journey in Sydney, Australia and have been selling all sorts of home decor and art styles since 2008.

 222. Sterling Mccullough said,

  Kasım 8, 2023 @ 21:19

  This blog is a true treasure for learners and enthusiasts alike. I’ve learned valuable insights that have enriched my knowledge.

 223. Solomon Gonzalez said,

  Kasım 9, 2023 @ 14:31

  Your posts are always a highlight of my day.

 224. how to become a payment provider said,

  Kasım 9, 2023 @ 17:43

  Great ? I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 225. Marlon Chapman said,

  Kasım 10, 2023 @ 07:39

  This article was a rollercoaster of emotions and information. Brilliant!

 226. 제주출장안마 said,

  Kasım 10, 2023 @ 15:17

  https://beckett70ca2.theideasblog.com/23070893/korean-massage-spas-an-overview

 227. 제주출장안마 said,

  Kasım 10, 2023 @ 15:56

  https://bobo801ayv0.dgbloggers.com/profile

 228. 제주출장마사지 said,

  Kasım 10, 2023 @ 16:11

  https://mysitesname.com/story5348300/5-essential-elements-for-healthy-massage-atascocita

 229. James Grimes said,

  Kasım 11, 2023 @ 00:45

  I appreciate how this blog presents complex concepts in a reader-friendly manner. It makes learning enjoyable and accessible.

 230. reformas en general said,

  Kasım 11, 2023 @ 14:15

  This is undoubtedly one of the best articles I’ve read on this topic! The author’s thorough knowledge and enthusiasm for the subject shine through in every paragraph. I’m so thankful for stumbling upon this piece as it has enhanced my understanding and sparked my curiosity even further. Thank you, author, for taking the time to craft such a phenomenal article!

 231. Leonard Bryan said,

  Kasım 11, 2023 @ 17:52

  You’ve thought of every angle. This post is comprehensive.

 232. link bokep said,

  Kasım 12, 2023 @ 06:57

  Thank you, I have recently been looking for information approximately this subject for a long time and yours is the best I’ve discovered so far. However, what concerning the conclusion? Are you certain about the supply?

 233. Cristofer Mcconnell said,

  Kasım 12, 2023 @ 10:52

  Your high-caliber content sets you apart.

 234. Adelyn Sanford said,

  Kasım 13, 2023 @ 21:13

  Thank you for providing such a comprehensive overview of this complex topic. I feel much more informed and enlightened now.

 235. 유로247 said,

  Kasım 14, 2023 @ 15:13

  I’m curious to find out what blog system you have been using? I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

 236. macanwin said,

  Kasım 14, 2023 @ 23:45

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for novice blog writers? I’d really appreciate it.

 237. white label payment provider said,

  Kasım 18, 2023 @ 04:42

  I’ve noticed that repairing credit activity ought to be conducted with techniques. If not, it’s possible you’ll find yourself destroying your standing. In order to be successful in fixing your credit rating you have to take care that from this moment you pay all of your monthly expenses promptly in advance of their timetabled date. It is really significant given that by not really accomplishing that area, all other moves that you will choose to use to improve your credit ranking will not be effective. Thanks for expressing your tips.

 238. BrettVor said,

  Kasım 18, 2023 @ 23:14

  https://medium.com/@BrennanJan98874/vps-хостинг-39d69662c475
  VPS SERVER
  Высокоскоростной доступ в Интернет: до 1000 Мбит/с
  Скорость подключения к Интернету — еще один важный фактор для успеха вашего проекта. Наши VPS/VDS-серверы, адаптированные как под Windows, так и под Linux, обеспечивают доступ в Интернет со скоростью до 1000 Мбит/с, что гарантирует быструю загрузку веб-страниц и высокую производительность онлайн-приложений на обеих операционных системах.

 239. berita bola said,

  Kasım 21, 2023 @ 08:17

  I think that is among the so much important info for me. And i’m glad reading your article. But want to observation on some general things, The website style is wonderful, the articles is truly excellent : D. Good process, cheers

 240. hawkplay said,

  Kasım 25, 2023 @ 05:44

  Thanks a lot for the helpful article. It is also my opinion that mesothelioma cancer has an particularly long latency time period, which means that symptoms of the disease won’t emerge until eventually 30 to 50 years after the first exposure to asbestos fiber. Pleural mesothelioma, that is certainly the most common type and is affecting the area across the lungs, may cause shortness of breath, chest pains, plus a persistent cough, which may produce coughing up maintain.

 241. air jordan said,

  Kasım 25, 2023 @ 07:21

  I have to show appreciation to you for bailing me out of this incident. Just after checking throughout the world wide web and obtaining views which are not powerful, I believed my life was done. Being alive without the answers to the problems you’ve solved by way of your entire short article is a serious case, as well as the ones which could have badly damaged my entire career if I hadn’t encountered your web site. Your good competence and kindness in taking care of almost everything was important. I’m not sure what I would have done if I had not discovered such a step like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for this impressive and effective guide. I won’t hesitate to recommend your web page to anybody who needs to have guide about this subject matter.

 242. verebidge said,

  Kasım 25, 2023 @ 07:45

  Facial ultrasonographic evaluation was consistent with edema buy cialis 5mg Division of Breast Cancer Research, The Institute of Cancer Research, London, UK

 243. how to sell merchant services over the phone said,

  Kasım 25, 2023 @ 22:42

  Valuable info. Lucky me I found your website by accident, and I am shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

 244. https://www.etransaxle.com/what-is-a-wax-injection-machine said,

  Kasım 26, 2023 @ 04:40

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Cheers

 245. fake company said,

  Kasım 26, 2023 @ 11:20

  jeff@twilio.com

 246. ripoff site said,

  Kasım 27, 2023 @ 00:47

  https://www.bighammerwines.com/blogs/news/why-is-there-a-worm-in-my-tequila-mezcal

 247. https://kapu.ca/ said,

  Kasım 28, 2023 @ 09:40

  I have noticed that online diploma is getting common because getting your college degree online has changed into a popular choice for many people. A large number of people have never had a chance to attend an established college or university yet seek the improved earning possibilities and career advancement that a Bachelor Degree provides. Still some others might have a qualification in one course but would wish to pursue anything they now possess an interest in.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın