Domates fidelerim ve doğmamış çocuklarım

Üniversitenin ilk yıllarıydı. Burdur’da anneannemin göl evindeydik. Her sabah hepimizden önce uyanır, kahvaltıyı hazırlar, sonra ince ve melodik bir sesle ”kahvaltıya buyruuuuuğğğğnnn” diye aşağı kattan merdiven aralığına doğru bağırarak bizi uyandırırdı. Böyle tatlı serin bir göl evi sabahında, anneannemin ”kahvaltıya buyrun” çağrısındaki beklenmedik hüzünlü minör tınının merakıyla, pijamalarım üzerimde merdivenden indim. Bir baktım bahçedeki kahvaltı masasının kenarında oturuyor. Elinde kırılmış bir biber fidesi, anneannem, gözyaşları pıtır pıtır pazen eteğinin çiçekli desenine düşerek, ağlıyor.

- Annanecim n’oldu?

- Bahçenin kapısı açık kalmış a yavrum, biber fideleeem hep gırılmış. Kim etti ki bunu, vicdansızlar ühühüh.

- Ayyy, ağlama annanecim, yine büyür…

O anda anneannemin kırılmış bir biber fidesi için döktüğü gözyaşlarına hiç ama hiç anlam verememiştim. Netekim, o yaşlarda (ve devamındaki uzun yıllar boyunca da) anneannemin bahçede domates biber nane vesair yetiştirme, bahçeye meyve ağacı dikip senelerce bekleme sevdasını az biraz anlasam da (yani taze sebze meyve lezzetli oluyordu kahvaltıda hakikaten), bu hobisine beni de zorla alet etmesinden dolayı sıkıntılanırdım. ”Hadi yavrum, bahçeyi bi sulayıveee”. Ne kadar sıkıcı bir işti bitki büyütmek. Çok uzun zaman alıyordu, bir sürü emek… Çok uzun yıllar, seyahate çıkan arkadaşlarımın bana bakmam için bıraktıkları bitkileri de bir şekilde mutsuz etmeyi, soldurmayı başardım.

Ne zaman ki geçen sene kendi fesleğenimi ektim tohumdan, o vakit bu işin büyüsüne ben de kaptırdım kendimi. Belki 30 yaşın hormonlarıydı sebep, biyolojik saatim ”annelik” diye tıklamaya başlamıştı, belki de sebep bilmediğim başka bir şeydi. Ama tohumdan diktiğim o fesleğen filizlerinin topraktan kafalarını uzattıklarını, gün be gün büyüdüklerini izlemek, bende acayip hislere sebep oldu. Annelik duyguları yaşamaya başladım.

Bu sene, fesleğenden aldığım güçle, oturduğum evin de imkanları olduğundan, arka bahçeye bir sebze bahçesi yapmaya karar verdim. İşi büyüttüm. Domates, marul, biber, fesleğen, kekik… Bunların arasında en çok domates fidelerimin tohumdan büyüyüşlerine şahit olmak etkiledi beni. Sıcak koşullar gerektiğinden önce evde büyütmeye başladım. Minicik kafalarını topraktan çıkardılar, günden güne dallandılar, gövdeleri kalınlaştı ve mini mini kılsı yapılarla kaplandı. Yapraklarına her dokunduğumda ellerim taze domates kokuyordu. Bir de baktım, telefonumdaki fotoğrafları orada burada arkadaşlarıma gösteriyorum, bakın nasıl da büyüdüler, nasıl da güzeller!

Sonra fideleri bahçeye geçirme, dış dünyaya çıkarma zamanı geldi. Bende bir endişe… Ya rüzgardan kırılırlarsa, ya bir hayvan gelip yaprakları kemirirse, ya toprağı sevmezlerse? Nasıl çıkaracağım minik yavrularımı o tehlikeli dünyaya ve orada bırakacağım!!!??

İşte o an, anneannemin biber fidesi için döktüğü gözyaşları geldi aklıma. Bunca sene sonunda onun bir bitkiye beslediği annelik hislerine gark olmuştum. Evren yine benim için laflar hazırlamış, yüzüme çarpı çarpıveriyordu. İşte anlıyordum olan biteni.

Her annenin, içi gide gide evladını yuvadan salıverdiği gibi, korkarak ama yaşadığım deneyimden yine de memnun, domates fidelerimi bahçeye diktim. Her şeyin yolunda gideceğine inandırdım kendimi. Her şey de yolunda gitti bakın:

Kendime bir sebze bahçesi yaptığım bu günlerde, bu 2012 senesinde ben, en nihayet bir çocuk sahibi olma fikrine de hayatımda ilk kez sıcak bakmaya başladım. Sebze bahçesi bir tesadüf değil. Kendimi her geçen gün, anne olmaya daha yakın ve daha hazır hissediyorum. Oysa ki benim senelerim, ergenlik yıllarım, 20li yaşlarım, hepsi ”çocuk yapmanın ne kadar saçma, ne kadar büyük dert, insanın kendisine atacağı en büyük kazık” filan olduğunu düşünmekle, hatta bunu bu kadar sert olmasa da ifade etmekle geçti. Yani aslında kimseyi çocuk yaptı diye eleştiriyor değildim o zamanlar tam olarak da, ödüm kopuyordu kendim çocuk sahibi olmaktan.

Ödümün kopmasında da hakkım vardı çünkü ne ekonomik ne de psikolojik olarak bir çocuk dünyaya getirip ona adam gibi bakabilecek durumda değildim. O yaşlarda çocuk sahibi olsaydım, bir bahçenin niye emek emek sulanıp, çapalanıp meyvelerinin alınacağını zerre kadar anlamadığım, kendimi zerre kadar sevmediğim, netekim kronik depresyonda olduğum (bunun da teşhisinin konması için taaa 29 yaşımı beklemem gerekecekti) bir genç, bir aklı karışık, bir stres yumağı olarak çocuk sahibi olacaktım. O yaşlarda çocuk sahibi olsaydım, o çocuk benim bunalımlı bir anne oluşumdan nasibini alacaktı, hayatı boyunca taşıyacağı psikolojik yaralar alacaktı. Bahçesinde keyifle domates yetiştiren bir annesi değil, yatağından çıkamayıp gözleri patlayana kadar ağlayan ve bunu neden yaptığını bile bilmeyen bir annesi olacaktı.

Ben 20li yaşlarımda (korunmaya dikkat ettiğim halde, bir şekilde) hamile kaldım ve kürtaj oldum. Bunun, hayatımda aldığım en doğru kararlardan biri olduğunu şimdi daha iyi görüyorum, o zaman da biliyordum zaten. Ama bu olayın beni etkilemediğini söylersem yalan olur. O zamanlar o kadar çocuk istemediğim halde, bu konu zerre kadar umrumda olmadığı halde, yine de bu doğmamış çocukla ilgili zaman zaman kabuslar gördüm.

Kürtajın kararı bana ait, ardından yaşayacağım duygular ve üzüntüler de. Bunların hepsi benim (ve bir de ortak kararı aldığım babasının) ama başka kimsenin değil. Başka kimseyi ilgilendirmiyor. Henüz yetişkinlik hayatının başında, bunalımlar içinde, ne yapacağını bilmeyen, daha kendisi çocuk biri olarak, o çocuğu dünyaya getirmediğim için hiç ama hiç pişman değilim. Eğer o bebeğe bu durumu açıklayabilseydim, eminim o da kendisine iyi bakacak, kendisini sevecek ve ”hayatım bu bebek yüzünden mahvoldu, hiçbir özgürlüğüm kalmadı” diye onu (elinde olmadan) suçlamayacak bir anneyi tercih ederdi.

Oysa ki şimdi hazırım! Şimdi ben, kendim seçtiğim bu zaman diliminde, çocuk sahibi olduğum zaman, elbette hayat önümüze zorluklar çıkaracak, elbette her şey güllük gülistanlık olmayacak. Ben o zaman yatağımda ağlayıp hayata karşı kendimi güçsüz hissetmek ve lanet etmek yerine, yavruma sarılıp onu öpeceğim ve ona diyeceğim ki ”hayat zorluklarıyla güzel, her şeyin üstesinden birlikte geleceğiz korkma e mi!”. Ve bahçemize gidip birlikte tohumlar ekeceğiz.

 

 • Share/Bookmark

316 Yorum »

 1. antennaped ia said,

  Mayıs 31, 2012 @ 13:26

  hücreye -embriyoya- ‘insan’ etiketi takmaya hevesli olmamısdan ötürü müdür, bilmem ama, ki toplumun da bize şu ya da bu şekilde seslenmekte ısrarcı olmasından ötürü hani -adlandırma alışkanlığımıs- konu ‘speciesist’ bi düzlemde, çok yüzeyi ile kışkırtılmaya uygun gibi. Metin, bilimin; etik ile ilgili sorunları deyerlendirecek metodları olup-olmaması sorunsalından öte, bireysel tercih ya da kafa karışıklığımısı gidermeye çalışmakta ya da ‘anlamaya çalışma’ sürecimisde etkili olduğu üzerine birşeyler çağrıştırdı bende. son olarak, aslında özetle çok cici buldum ve keyifle okudum, -devrik, ve imla hatalarıyla dolu yorumum için şimdiden özür-

 2. Zuhal Sağdıç said,

  Mayıs 31, 2012 @ 13:27

  Başlığı okuyunca nasıl bağlayacağını merak etmiştim çok güzel olmuş.Şu günlerde okuduğum en mantıklı ve anlamlı yazılardan :)

 3. Deniz B Temel said,

  Mayıs 31, 2012 @ 14:04

  Keske herkes bu kadar mantikli ve anlamli bakabilse sevgili Duygu. Umarim ulkemizde bir cig gibi buyuyen sacmaliklar zinciri bir yerde bir gun kirilir ve derin bir nefes alir uzun zamandir zedelenmis karanlikla icinde kalmis beyinler…

 4. Kürtajı yasaklamak nasıl bir nesil yaratır? | Kaan Öztürk Blog said,

  Mayıs 31, 2012 @ 15:12

  [...] Bir kadının neden kürtaj yaptırabileceğini çok daha güzel bir biçimde, kadın gözünden anlatan bir yazıyı özellikle tavsiye ederim: Domates fidelerim ve doğmamış çocuklarım. [...]

 5. nurvenur said,

  Haziran 1, 2012 @ 00:07

  Ah be biyolokum, ne guzel yazmissin. Benim de postdoc yillarim, benim de birdenbire domates yetistirmeye basladigim yillar (bu arada topsy-turvy denilen saksilarda inanilmaz buyuyorlar), bir de tatli bir kopecigi evlat edindigim bir donem. Bebek dusuncesi iyice yerlesiyor. Ama bir yandan is-guc, gelecek kaygisi. Ahh ahh.

  Adam, cumhuriyetcilerin tum sacma ideolojilerini alip Turkiye’ye enjekte ediyor:(( Bakalim nereye kadar goturecek..

 6. yiğit said,

  Haziran 1, 2012 @ 02:29

  Kürtajla ilgili atlanan noktalardan biri bunun aslında çok zor bir karar olduğu. Öyle her önüne gelen kürtaj olmuyor. Durum böyleyken bunu keyfi birşey gibi görmeleri de, ki öyle olsa bile herhangi birşey demeye hakları yokken, ayrı bir duyarsızlık. O açıdan çok anlamlı buldum ben bu yazıyı.

 7. seda said,

  Haziran 1, 2012 @ 09:29

  düygü,

  kürtajla ilgili benim en çok kafayı taktığım nokta şu: bu adamların sevgili karıları ve kendileri kürtaja karşı iseler, aldırmasınlar. down sendromlu, spastik, mongol, zihinsel engelli olacağını bilseler de aldırmak istemiyorlarsa aldırmasınlar. kimse onlara doğuramazsın demiyor. e onlar da aldırmak isteyene karışmasın. devlet, “bahçede fesleğen yetiştiremezsin” demek için mi var?

  şimdi bu konuşuldu bitti gibi görünüyor. fakat 2-3 hafta içinde kürtaj yasası için taslağı çıkaracaklarmış. muhtemelen bizim sölediklerimize zerre kulak asmadan, otoriterce, totaliterce, saygısızca.

  sahi, şurayı imzalamış mıydınız?: http://www.ipetitions.com/petition/kamuoyuna-cagrimizdir-kurtaj-tartismasina-tepkisiz/

 8. tümay said,

  Haziran 1, 2012 @ 10:02

  Daha on yaşındayken annemin “aslında iki çocuk bize yetiyordu ama ramazan gibi bir aya denk geldin aldıramadım” şeklindeki saçma sapan bir lafına maruz kaldım zamanında. Sanki istemeyen bir misafirdim anlayacağın. Her neyse annemin öğretmen olduğu halde çalışmaması babamın tek maaşla üç çocuk bakması elbette zordu. İstediğim liseyi, istediğim üniversite/bölümünü kazanamadım, ortalama bir bölümde okumayı seçtim. Parasızlık yüzünden üniversitede yurtta, evde bir ton sorun yaşadım, yaşıyorum. Annem hiçbir zaman mükemmel bir anne olmadı, kişilik olarak çok çektirdi. Kendisi şu an aklının başında olmadığı bir hastalıkta (yaklaşık on beş senedir hungtington koresi) ailece bakımında bayağı zor anlar yaşadığımız oluyor. Ama ergenlik dönemlerim dışında hiçbir zaman keşke doğurmasaymış, aldırsaymış demedim. Arada çok mutlu olduğum zamanlar var, ayrı şehirlerde de olsak iyi bir sevgilim var ve bölümümü ilk başta sevmeyerek gitsem de (fizik) ilerde başarılı olacağıma inandığım bir mesleğim olacak. Sadece çocuğa iyi anne olamayacağım diye kürtaj olunması bence o çocuğun yaşama hakkına müdahaledir. Hayatta bir çocuğun iyi,sevecen, aklı başında bir annesi olmayacak diye tamamen başarısız, hayatta küskün olacak diye kaide yok elbette. Kötü anne yönünden hayatımın elimden alınması yaşayacağım tonla güzel anıdan mahrum olmak demektir. Annem yönünden güzel anılarım olmadı ama kendimce çok mutlu olduğum zamanlar, güzel anılarım da oldu ve bu o kötü anıları geçersiz kılıyor.

 9. Biyolokum said,

  Haziran 1, 2012 @ 10:18

  Tümay, annen seni iyi ki doğurmuş. Annem beni de iyi ki doğurmuş. Bütün anneler, doğurdukları çocukları iyi ki doğurmuşlar. Elbette bu hayata gelince, bir şekilde büyüyoruz, bir şekilde mutlu olmanın yolunu buluyoruz elbet.

  Fakat senin ortaya koyduğun bu tartışmaya karşılık şunu diyeceğim ve yalan söylemiyorum: Eğer ben kürtajın yasak olduğu bir ülkede, o bunalımlı halimle çocuk doğurmak zorunda bırakılsaydım, herhalde kendi canıma kıyardım. Kimi kadınlar, canlarına kıymasalar da, kürtaj olmaya illegal yollardan çalıştıkları için hastalanıp ölüyorlar.

  Belli ki, çocuk sahibi olmamak için bu derece ileri giden bir kadın, o çocuğu istemiyor işte. Yani canına mı kıysın? Tercih bu mu olacak?

  Yasaklamak niye? Yukarıdaki argümanını, kürtaj olmayı seçen kadınları eleştirmek, onlara yapacakları/yaptıkları şeyi sorgulatmak için kullan. Ama devletin bize yasaklar koyması için değil. İnsanların seçim haklarının olması çok önemli. Sen, annen, tanıdıkların, koşullar ne olursa olsun bir bebeği doğurmayı seçebilirler ve ben bu konuda sizleri sonuna kadar desteklerim. Ama bir başka kadın, kaldıramayacağını, yapamayacağını düşünüyorsa, o bebeği doğurmamayı seçebilir.

  Önemli olan, seçme hakkımızın elimizden alınmaması.

  İyi ki doğdun.

 10. Biyolokum said,

  Haziran 1, 2012 @ 10:50

  Şurada daha uzunca cevap yazdım: http://www.biyolokum.com/2012/06/kurtaja-karsiysaniz-bile-neden-kurtaji-yasaklayan-bir-yasanin-karsisinda-olmalisiniz/

 11. Şükran Tunur said,

  Haziran 1, 2012 @ 17:35

  Duygucuğum yazını çok beyendim.Konuya fazla kafanızı takmayın sadece bazı şeyleri örtmek için gündem yaratılıyor.öpüyorum.

 12. Biyolokum said,

  Haziran 1, 2012 @ 20:01

  Ama biz kafamızı takmaz sesimizi çıkarmazsak bu yasa Haziran’da geçecek :( Nasıl kafamızı takmayalım Şükran Teyzeciğim?

 13. Deniz said,

  Haziran 1, 2012 @ 23:26

  Bugün Radikal’in birinci sayfasına çıkmışsın, oradan haberdar oldum sitenden ve yazından. Kendimce düşüncelerimi paylaşmak istedim.

  Ben, annesi çok ciddi bir şekilde kürtaj yaptırmayı düşünen ama bu kararından “operasyon” günü vazgeçmiş biriyim.

  Her ne sebeple olursa olsun, kürtaj yaptırmak manevi anlamda çok zor bir deneyim olmalı. Bu nedenle anılarını deşmek istemiyorum. Ama demişsin ki: “Eğer o bebeğe bu durumu açıklayabilseydim, eminim o da kendisine iyi bakacak, kendisini sevecek ve ”hayatım bu bebek yüzünden mahvoldu, hiçbir özgürlüğüm kalmadı” diye onu (elinde olmadan) suçlamayacak bir anneyi tercih ederdi.” Bunu anlayamıyorum… Bilemiyorum, belki benim içinde bulunduğum “kürtajdan yırtmışlık” durumumun duygusallığıyla da ilgilidir ama yeterince derinlemesine bir vicdan muhasebesi yapmadığını düşünüyorum. Nasıl bu kadar emin olabiliyorsun ve senin oğlun ya da kızın olabilecek biri yerine nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsun? Doğuracak erişkinliğe ulaşmış bir kadın, çocuk büyütebilecek erişkinliğe de sahiptir. Öyle ya da böyle… Hangi bir anne mükemmel ki? Bence sen de o bebeğe en iyi şekilde annelik yapabilirdin. Sen ona yaşama şansı tanımadın.

  Öte yandan kürtajın tamamen yasaklanmasına karşıyım. Çünkü kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar var olmaya devam edecek ve ne yazık ki bu istekleri karşılamak için uygunsuz ve yasadışı kürtaj platformları oluşacak. Kürtajda -mevcut düzenlemede olduğu gibi- makul bir süre sınırlaması olmalıdır.

  Vicdani açıdan bakarsam ise, bebeğin anne sağlığını tehdit ettiği durumlar haricinde kürtaj yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Nasıl bir dünyaya ve çevreye doğacak olursa olsun, o insan müsveddesinin oluşmasına vesile olunduysa, onun insan olmasına da şans verilmelidir. Hiçbir sorun yokken kürtaj yaptırmak, yaşama hakkını elinden almaktır.

  İncitmek istemedim, umarım incitmemişimdir.
  Sevgi ve saygılar.

 14. Paletleme Amirliği, 2 Haziran 2012 « Emrah Göker'in İstifhanesi said,

  Haziran 2, 2012 @ 01:59

  [...] Dr. Duygu Özpolat’a bir kulak verin: “Domates Fidelerim ve Doğmamış Çocuklarım“. [...]

 15. yasin said,

  Haziran 2, 2012 @ 05:03

  Fidelerle kafayı bozduğum şu günlerde bir erkek olarak “acaba anneliğe mi hazırlanıyorum” diye kendimi sorgulamadan edemedim yazınızı okurken; yüreğinize sağlık…

 16. ahmet molu said,

  Haziran 2, 2012 @ 07:47

  sizin gibi bir bilim kadını nasıl olduysa bi şekilde hamile kalabiliyor şaşıyorum zira eğitimli kadınlar böyleyse kırsal kesimde yaşayan aile planlaması nedir bilmeyen kadınlar ne yapsın?nasıl böyle bir riske girersiniz?bana hiç mantıklı gelmiyor açıkçası..

 17. Meren said,

  Haziran 2, 2012 @ 09:01

  ahmet molu,

  Bir araştırmaya göre [1] Türkiye’de sırf 1993 yılında kürtajla sonuçlanan hamileliklerin %63′ü kadın ya da erkek ‘aktif bir şekilde doğum kontrol yöntemlerinden faydalanıyor olmalarına rağmen gerçekleşen hamileliklermiş.

  Yani doğrum kontrol yöntemi gebelikten korunmak için 100% çözüm değil. Her yöntemin küçük de olsa bir hata payı var.

  [1] http://pdf.usaid.gov/pdf_docs/PNACA069.pdf

 18. Burcu Dogan said,

  Haziran 2, 2012 @ 16:36

  Bilemiyorum, belki benim içinde bulunduğum “kürtajdan yırtmışlık” durumumun duygusallığıyla da ilgilidir ama yeterince derinlemesine bir vicdan muhasebesi yapmadığını düşünüyorum. Nasıl bu kadar emin olabiliyorsun ve senin oğlun ya da kızın olabilecek biri yerine nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsun? Doğuracak erişkinliğe ulaşmış bir kadın, çocuk büyütebilecek erişkinliğe de sahiptir. Öyle ya da böyle… Hangi bir anne mükemmel ki? Bence sen de o bebeğe en iyi şekilde annelik yapabilirdin. Sen ona yaşama şansı tanımadın.

  Bu hassasiyet seviyesinde her regl doneminizde kaybettiginiz cocuklariniz icin de aglamalisiniz. Bahsedilen kisi bir insan degil. Beyin aktivitesi baslamis olsa da herhangi bir bilinci yok. Olmayan kisilerin sizinle ilgili ne dusundugunu hayal edip uzuntu cekmek, empatisi yuksek insan turunun sikca rastlanan bir problemi.

  Umarim hayvanlari ya da bitkileri sadece beslenmek icin uretip oldururken de ayni hassasiyeti paylasabiliyorsunuzdur.

 19. tumay tunur said,

  Haziran 2, 2012 @ 19:13

  Yukarida ki tumay ben deilim, sadece belirteyim dedim. :)

 20. tayfun said,

  Haziran 3, 2012 @ 15:22

  @duygu kisisi: uzgunum. ama hayat boyle sanirim, hersey gecer. blogunu uzun zamandir takip ediyorum. 4 ve 2. yurtta kaldim, seni sahsen tanimasam da yaptiklarin icin tebrikler, blogun cok guzel.

  @burcudogan: bilincinin olmadigini nereden biliyorsun ki? Ve bilinc ne, nasil olculur? http://en.wikipedia.org/wiki/Consciousness#Scientific_approaches Bilmiyorum ama bu konularda fazla guvenli olan insanlara cok gicik oluyorum. Bilinc’ten bahsediyoruz ya; ve insan ile hayvan/bitkilerin de bir farki olmali. herkes ve vejeteryan veya vegan olmak zorunda degil.

  Bu konuda diyecegim sey, insanlarin gunahsa gunah isleme haklari olmali. devlet bu kadar insanlarin hayatlarina karismamali. Bir de bakan utanmadan “devlet bakar” diyor. Devletin baktigi cocuklar ortadayken. Tamamen bir gundem degistirme meselesi. Dindar birisi olarak goruyorum kendimi ama bu gundem beni utandiriyor. En iyisi gazete okumamak, tv izlememek bence.

 21. Duygu Yaman said,

  Haziran 4, 2012 @ 06:39

  Çocuğun oluşuna anne ve babası karar verecek,kürtaj için kaçınılmaz durumlar elbette vardır, ama ben sizin yazınızdan her durumda ver her zaman kürtajın yapılabileceği anlamını çıkarıyorum.
  İnsanların kendi kararlarını verebilme hakkında bahsetmişsiniz, sizin gibi düşünürdüm ta ki gerçekten elleri kolları, bacakları olan bir bedeni kürtaj esnasında paramparça görene kadar.
  Geç dönemde yapılan bir kürtajı hiç bir anne, hazır değildim bahanesine sığınarak onaylayamaz, onaylamamalı, hep dindarlar söylüyor gibi algılandı ama dindar olmamama rağmen destekliyorum, bu cinayettir.
  Zoraki bir birliktelik olur buna kimse karşı çıkamaz ama insan bir canlı dünyaya gelebileceği bile bile korunmaz ve sonunda hamile kalırsa, sonrasında sudan sebeplerle vazgeçmesi bana çok gayri ahlaki geliyor

 22. birdy said,

  Haziran 6, 2012 @ 04:24

  Ah Duygu kişisi, son yazılarında iyice belirmişti zaten; sen de büyüdün. Ama bu halin bile çok güzel.

 23. Biyolokum said,

  Haziran 6, 2012 @ 06:06

  Ben hep böyleydim. Sadece, artık içime atmıyorum :)

 24. Anonim said,

  Haziran 6, 2012 @ 07:59

  [...] [...]

 25. duygu a. said,

  Haziran 7, 2012 @ 16:22

  sanırım bu konu üzerine okuduğum onlarca yazı arasında en güzel anlatılmış, ifade edilmiş olan yazı buydu..
  ama ben 29 yaşına kadar kronik depresif olup da sonradan bunu nasıl aştığınızı da çok merak ettim, 26 yaşındaki kronik depresif adaşınıza verebilecek bir tavsiyeniz vardır belki :)

 26. Duygu Yaman said,

  Haziran 8, 2012 @ 00:52

  Bunları bir görmek gerekiyor.

  https://www.google.kg/search?q=abortion&hl=tr&prmd=imvnsb&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.,cf.osb&biw=1366&bih=641&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=vi&ei=MJLRT5LNHdHP4QSyrKTFAw#q=abortion&um=1&hl=tr&sa=N&tbm=isch&prmd=imvnsb&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.,cf.osb&fp=1&biw=667&bih=649

 27. emre said,

  Haziran 8, 2012 @ 05:37

  @Duygu Yaman arkadaşım buraya ileri haftalardaki abortion fotoğraflarını link vererek çok yanlış davranıyorsun.bunları herkes biliyor zaten.bence şu soruya cevap versen daha iyi olacak birisi/birileri sana tecavüz etse ve hamile kalsan naparsın??? 9 ay karnında taşırmısın?

 28. Kürtaj hakkı yazıları – bir derleme | Kaan Öztürk Blog said,

  Haziran 8, 2012 @ 09:00

  [...] Duygu Özpolat, Domates Fidelerim ve Doğmamış Çocuklarım. [...]

 29. Biyolokum said,

  Haziran 8, 2012 @ 12:11

  Böyle sinsi yorumlar karşısında ne desem bilemiyorum, normalde sussam iyi de, bugün yine hayat bana gıcık tarafından tarafından geliyor. Bende de hoşgörü asgari seviyede.

  Duygu Hanım’ın yorumundan bahsediyorum. “Bunların bir görülmesi gerekiyor” diye yazmış, aman hiç ipucu vermemiş ki, görsel duygu sömürüsü daha bir kuvvet kazansın, beraberinde getireceği şok ile. Tam “bebek katilleri” diye demagoji yapma edebiyatının bir ürünü işte. Sizin bu edebiyatınızı, ABD’nin en eğitimsiz, en yobaz, en işsiz güçsüz insanları yapıyor ancak. (Fikir almak, onların izinden gitmek istersiniz belki, kanlı cenin fotoğraflarını boy boy bastırdıkları posterlerle süsledikleri arabalarıyla en kalabalık yerlerde geziyorlar, hemen kopya edin, kaçırmayın).

  Bunların bir görülmesi getrekiyormuş. Peki elle tutulamayan, gözle görülemeyen acılar ne olacak be? Büyük harflerle yazacağım! ELLE TUTULMAYAN GÖZLE GÖRÜLMEYEN ACILAR NE OLACAK? O bebeği istemeyen annenin yaşayacağı ruhsal çöküntünün fotoğrafını çekip gözünüze sokamıyoruz, sinsi sinsi bloglarınızda linkler bırakamıyoruz diye işiniz kolay değil mi!

  Herkes, daha hisleri, deneyimleri, anıları, sevdikleri, ağladıkları, hiçbir hayat deneyimi, hatta bunları bırakın doğru düzgün bir sinirsel aktivitesi olmayan ceninlerin hakkını savunurken, o cenini bir sebepten taşımak zorunda kalan kadın umrunuzda değil. Ne biçim insaniyet sizinkisi? Ailesi ve kendisi kürtaj olmak istediği halde doğum yapmak zorunda bırakılan kızın öyküsünü okudunuz mu? Canına kıyan, kendini ciddi biçimde sakatlayan kadınların sayısı artıyor kürtaj yasaklanınca diyoruz, yok çok klişe değil mi, bir kulaktan girip ötekinden çıkıyor? İnsanların psikolojik deneyimlerini ne kadar hafife alıyorsunuz. Halihazırda geçim sıkıntısı çeken bir ailenin bir çocukla daha içine gireceği sıkıntı, öksüzler yurdunda yetişen terkedilmiş çocukların hayatta, evlat edinseler bile, diğer insanlara hep güven duyma sıkıntısı çekmeleri… Bunların hiçbiri kanlı cenin fotoğrafları kadar çarpıcı gelmiyor olabilir size, ama insan ruhunun ne kadar ciddi acılar yaşayabileceğini, eğer biraz üzüntü çekmişseniz biliyor olmalısınız. Azıcık empati ama ya!

  Vallahi bunaldım. Hoşgörüm tükeniyor.

 30. Duygu Yaman said,

  Haziran 8, 2012 @ 12:30

  Emre bey hemen bir kac satir ustteki yazimi okur musunuz

 31. Okan Özeren said,

  Haziran 8, 2012 @ 14:04

  Ya bu insanların, kurban bayramlarında işlenen katliamlar, kan gölüne çevirdikleri yol kenarları çok ahlaki ve sıradan geliyor kendilerine… Sıra cenine gelince hemen, ahlak dedikleri kendilerine yontma huylarının savunucusu neferlere dönüşüveriyorlar.

  @Duygu Yaman siz önce bir iki şey okuyun ve daha sonra gelip yorum yapın. Kaldı ki şu anda Türkiye kanunları zaten o fotoğraflarını koyduğunuz dönemdeki ceninlerin kürtajına izin vermiyor. Hatta şu anki haliyle bile oldukça kısıtlayıcı maddeler mevcut.

  Kaynak: http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/613.html

  GEBELİĞİN SONA ERDİRİLMESİ:

  MADDE 5 – Gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi sakınca olmadığı takdirde istek üzerine rahim tahliye edilir.

  Gebelik süresi, on haftadan fazla ise rahim ancak gebelik, annenin hayatını tehdit ettiği veya edeceği veya doğacak çocuk ile onu takip edecek nesiller için ağır maluliyete neden olacağı hallerde doğum ve kadın hastalıkları uzmanı ve ilgili daldan bir uzmanın objektif bulgulara dayanan gerekçeli raporları ile tahliye edilir.

  Derhal müdahale edilmediği takdirde hayatı veya hayati organlardan birisini tehdit eden acil hallerde durumu tespit eden yetkili hekim tarafından gerekli müdahale yapılarak rahim tahliye edilir. Ancak, hekim bu müdahaleyi yapmadan önce veya mümkün olmadığı hallerde müdahaleden itibaren en geç yirmidört saat içinde müdahale yapılan kadının kimliği, yapılan müdahale ile müdahaleyi icabettiren gerekçeleri illerde sağlık ve sosyal yardım müdürlüklerine, ilçelerde hükümet tabipliklerine bildirmeye zorunludur.

  Acil müdahale hallerinin nelerden ibaret olduğu ve yapılacak ihbarın şekil ve mahiyeti ile sterilizasyon ve rahim tahliyesini kabul edenlerden istenilecek izin belgesinin şekli ve doldurulma esasları, bunların yapılacağı yerler, bu yerlerde bulunması gereken sağlık ve diğer koşullar ve bu yerlerin denetimi ve gözetimi ile ilgili hususlar çıkarılacak tüzükte belirtilir.

  GEBELİĞİN SONA ERDİRİLMESİNDE İZİN:

  MADDE 6 – 5 inci maddede belirtilen müdahale, gebe kadının iznine, küçüklerde küçüğün rızası ile velinin iznine, vesayet altında bulunup da reşit veya mümeyyiz olmayan kişilerde reşit olmayan kişinin ve vasinin rızası ile birlikte sulh hakiminin izin vermesine bağlıdır. Ancak akıl maluliyeti nedeni ile şuur serbestisine sahip olmayan gebe kadın hakkında rahim tahliyesi için kendi rızası aranmaz.

  4 üncü maddenin ikinci ve 5 inci maddenin birinci fıkralarında belirtilen ve rızaları aranılacak kişiler evli iseler, sterilizasyon veya rahim tahliyesi için eşin de rızası gerekir.

  Veli veya sulh mahkemesinden izin alma zamana ihtiyaç gösterdiği ve derhal müdahale edilmediği takdirde hayatı veya hayati organlardan birisini tehdit eden acil hallerde izin şart değildir.

  Kaynak: http://www.saglik.gov.tr/TR/belge/1-462/rg-tarihi27051983–rg-sayisi18059-2827-sayili-nufus-pla-.html

  “Çocuk Düşürme ve Düşürtme Cürümleri”

  MADDE 468.- Bir kadının rızası olmaksızın çocuğunu düşürten kimseye yedi yıldan oniki yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
  Gebelik süresi on haftadan fazla olan bir kadınının rızasıyla tıbbi nedenler mevcut olmadan çocuğunu düşürten kimseye iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir. Çocuğunu düşürmeye rıza gösteren kadına da aynı ceza verilir.

  Birinci fıkrada yazılı fiil ; kadının ölümüne neden olmuşsa, faile onbeş yıldan yirmi yıla ve bedeni bir zarara neden olmuşsa sekiz yıldan oniki yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

  İkinci fıkrada yazılı fiil ; kadının ölümüne neden olmuşsa, Faile beş yıldan oniki yıla ve bedeni bir zarara neden olmuşsa üç yıldan sekiz yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

  Gebe sanılan bir kadın üzerinde rızası olmaksızın çocuk düşürme amacıyla bazı fiillerde bulunan kimse kadının ölümüne veya bedeni zararına sebep olmuşsa 452’nci ve 456’ncı maddeler hükümlerine göre cezalandırılır.

  MADDE 10.- 1 / 3 / 1926 tarih ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 469’ncu maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  Gebelik süresi on haftadan fazla olan çocuğunu isteyerek düşüren kadına bir yıldan dört yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

  MADDE 11.- 1 / 3 / 1926 tarıh ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 470’inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  MADDE 470.- Rahim tahliye etme yetkisi olmayan bir kimse, gebelik süresi on haftadan az olan bir kadına rızasıyla düşük yaptırdığı takdirde iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Fiil kadının ölümüne veya bedeni bir zararına sebep olmuşsa, fail ayrıca 452’nci ve 456’ncı maddeler hükümlerine göre cezalandırılır.

  Rahim tahliye etme yetkisi olmayan bir kimse 468. maddenin birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü fıkralarında öngörülen fiilleri işlediği takdirde cezası üçte bir oranında artırılır

  Rahim tahliye etme yetkisi olmayan bir kimse ; gebe sanılan bir kadına çocuğunu düşürtmek için ilaç, gereç tedarik eder veya gebe sanılan bir kadın üzerinde rızası olmaksızın çocuk düşürme amacıyla bazı fiillerde bulunur ve kadının ölümüne veya bedeni zararına sebep olursa, 452’nci ve 456’ncı maddeler hükümlerine göre cezalandırılır. Fiil kadının rızası ile işlenmiş ise verilecek ceza üçte bir oranında indirilir.

 32. dicle said,

  Haziran 10, 2012 @ 05:45

  Burada -yalnız burada değil- en çok canımı sıkan şeylerden biri, kadınların, sanki gaspedilmeye çalışılan kendi hakları değilmişçesine mırın kırın etmeleri, yalpalamaları. Ne yazık ki, kadınlarımızın çoğu bilinçsiz; bir kısmı aşırı duygusal ve kafası karışık; bir kısmı “neme lazım”cı; bir ksımı “bana dokunmayan yılan bin yaşasın”cı; bir kısmı “bana birşey olmaz”cı; bir kısmının “tuzu kuru”… Üstlerine varacak değilim… Kadınlarımızın derdi çok, yükü ağır… Öte yandan, bir toplumda kadına tanınan özgürlük, ‘genel olarak tanınan özgürlüğün’ ölçüsü ise, konu salt kadın hakları bağlamında ele alınamaz, alınmamalı… Ve burada söz konusu olan, yaklaşık 30 yıldır yürülükte olan ve ‘sorunsuz’ denilebilecek ölçüde iyi işleyen bir yasa ve onun ‘t o p l u m a’ (yalnız kadınlara değil) tanıdığı hak… Sorunun ‘kadın hakkı’ sorununa indirgenmesi, böyle sunulması da, gözbağcılığın gereklerinden olsa gerek.

  Evet, kadınlara ‘kürtaj hakkı’ tanınabilir, ama dinler bu konuda ne söylüyor, hangi sınırlar çerçevesinde kürtaja izin veriliyor, önce buna bakılmalı! Evet, kadınlara bu hak tanınabilir, ama önce terazinin bir kefesine kadının seçme hakkı, ötekine embriyonun yaşama hakkı konulup, hangisinin ağır basacağına bakılmalı! Evet, kadın kürtaj yaptırabilir, ama önce embriyon canlı mıdır, insan mıdır, kişi midir, buna bakılmalı! Embriyonun yaşama hakkı, insan hakkı, kul hakkı, hatta ruh hakkı konularında durum nedir, bunlara bakılmalı! Kürtaj yaptırmak isteyen kadın tecavüze uğramış mı, tecavüze uğradığını yasal bakımdan kanıtlayabilmiş mi, buna bakılmalı! Toplum vicdanı, ana rahminden koparılmış kanlı embriyon fotoğraflarını kaldırabiliyor mu, buna bakılmalı!… Bunlar ve başkaca koşullar sağlanamıyorsa, kürtaj “cinayet”tir, yasaklanmalıdır…

  Oysa, dediğim gibi, burada söz konusu olan, yaklaşık 30 yıldır yürülükte olan bir yasa. Daha önce aklınız neredeydi? Şimdi mi vicdanınız sızlamaya başladı? Şimdi mi, “cinayet”in farkına vardınız? Şimdi mi melekler şeytana galebe çaldı? Yoksa, 30 yıldır “katledilen” embriyonlar için gözyaşı mı döküyordunuz? Görülmedi mi? Hayır. Çünkü yasa, ‘sorunsuz’ denilebilecek ölçüde iyi işliyordu. Toplumda, tanınan kürtaj hakkı ile ilgili bir sorun yoktu. Tartışılan birşey yoktu. Dahası, kimse, kimseyi kürtaja zorlamıyordu. Kimse, kürtaj çok iyidir, her gebe kadın yaptırmalıdır, demiyordu. Kimse, kimseyi kürtaj yaptırmadı, diye kınamıyordu. Kimse, kürtaj konusundaki düşüncesini ya da inancını ötekine zorla kabul ettirmeye kalkışmıyordu…

  Evet, bu konu belki “gündem değiştirmek” niyetiyle, toplumun önüne büyük bir sorunmuş gibi kondu. Ve niyet ne olursa olsun, kürtaj ya yasaklanacak ya sınırlanacak gibi görünüyor. Örneğin, süre 4 haftaya çekilerek, pratikte uygulanamaz olacak… Belki, tecavüze uğradığını yasal bakımdan kanıtlayabilenlere de, uygun görülen bir süre içinde olmak koşuluyla hak tanınacak… O zaman ne olacak? Konuyu enine boyuna tartışan, o çok önemli sanılarını, kanılarını, öznel tercihlerini, vb. sıralayan derin ve vicdanlı düşünürler, bu önemli “mevzu”yu karara bağlamış olmanın verdiği gönül rahatlığıyla köşelerine çekilecekler… Kadınlar, özellikle onlar ve özellikle dar gelirli, yoksul kadınlar, ‘kara yazgılarıyla’ başbaşa kalacaklar. Olacak olan bu… Neler yaşanabileceğini sırlamama gerek var mı? Bilinmiyor mu? Ama derin ve vicdanlı düşünürlerin sonraki sorunu, sanırım bu değil. Onlar, “ikincil”, “üçüncül” sorunlarla ilgilenmezler! Önemlidirler. Amenna! Artık, cinayete kurban giden embriyonlar için dikilecek katliam anıtının yerinin neresi olacağını tartışmaya başlayabilirler… Tam zamanı. Dünyaya örnek olunmalı!

  ——–

  Duygu Hanım, sizi buradaki yürekli çıkışınızdan ötürü kutlarım. Hiç de hafife alınacak bir kişi olmadığınızı, ‘çetin ceviz’ olduğunuzu gösterdiniz. Saygı duyuyorum.

  İçtenlikle.

 33. bebeklerken said,

  Haziran 12, 2012 @ 07:00

  Hangi kadın “amaaan hamile kalsamda önemli değil aldırırım gider” diyebilir? İstenmeyen gebelikleri sonlandırabilmek (yasal süre içerisinde) bir haktır, doğurmaya karar vermek hak olduğu gibi… Asla tartışmaya açık bir konu olduğunu düşünmüyorum, doğurmak da doğurmamak da annenin insiyatifindedir. Siyasete malzeme yapılması utanç vericidir.

 34. Sinem said,

  Haziran 20, 2012 @ 02:53

  Söylemlere bakarsanız çıkarılmak istenen yasanın amacı kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmasını önleme, cenin hakları değil. Çünki %100 engellenemese de kürtajı azaltmanın yöntemleri belli, doğum kontrol yöntemlerini kullanma konusunda bilincin arttırılması, erken yaşta verilmesi gereken cinsellik eğitimi vs. Bu tartışmanın çıktığı nokta ise bunlarda çok farklı, istenen nüfus artışı sağlamak. Yani kadınları istese de istemese de doğuma zorlamak. Arkasından gelecek olan adımın ise doğum kontrol yöntemlerini kullanmayı, yaygınlaştırmayı zorlaştırmak olacağından endişeliyim. Böylece kadın=anne denklemi tamamlanmış oluyor.

 35. “Kriptografi Gördüm”, Wunjo… » P’ye mektuplar: antidepresanlara dair said,

  Aralık 19, 2012 @ 17:01

  [...] ne oldu biliyor musunuz? Bir gün RTE’yi kürtaj hakkında ileri geri konuşurken gördüm ve bu oldu :) Bir şeyler umrumda olmaya başlamıştı! Üstelik labda daha çok çalışıyor, kendimi çok [...]

 36. Itmqlg said,

  Ağustos 9, 2023 @ 03:35

  fenofibrate 200mg without prescription cheap fenofibrate 160mg buy fenofibrate 160mg online cheap

 37. Mxqmzg said,

  Ağustos 18, 2023 @ 13:18

  purchase tadalafil online cheap buy generic tadalafil 5mg buy sildenafil tablets

 38. Zowyhm said,

  Ağustos 19, 2023 @ 14:58

  buy zaditor 1mg for sale buy generic doxepin for sale cheap tofranil 75mg

 39. Jvysee said,

  Ağustos 21, 2023 @ 04:34

  order minoxytop online cheap buy generic ed pills for sale erection pills online

 40. Ftlxcl said,

  Ağustos 22, 2023 @ 12:31

  purchase precose generic buy glyburide 2.5mg online cheap fulvicin 250 mg

 41. Uoifuy said,

  Ağustos 23, 2023 @ 20:03

  buy aspirin 75 mg buy lquin generic generic imiquimod

 42. ShawnOravy said,

  Ağustos 24, 2023 @ 14:54

  brillx официальный сайт
  бриллкс
  Добро пожаловать в увлекательный мир азарта и развлечений на официальном сайте Brillx Казино! Если вы ищете захватывающий опыт игры в игровые аппараты, то ваш поиск завершен. Brillx Казино – это не просто блистательный выбор игр, это настоящее путешествие в мир азарта и возможностей.Brillx Казино — это место, где сливаются воедино элегантность и бесконечные возможности. Необычная комбинация азартных игр и роскошной атмосферы позволит вам окунуться в мир бриллиантового веселья. Наше бриллиантовое казино уверенно входит в число лидеров азартной индустрии, и в этом году мы готовы порадовать вас еще большим разнообразием игр и выигрышей.

 43. Cptbdt said,

  Ağustos 27, 2023 @ 02:39

  order melatonin 3 mg sale purchase meloset sale buy danocrine no prescription

 44. Cqwzhl said,

  Ağustos 27, 2023 @ 04:19

  dipyridamole order online dipyridamole 25mg ca pravachol 10mg us

 45. Ccvozr said,

  Ağustos 29, 2023 @ 18:04

  duphaston 10mg without prescription forxiga 10mg tablet jardiance 10mg drug

 46. Evccsk said,

  Ağustos 31, 2023 @ 13:13

  florinef online order generic rabeprazole 10mg buy imodium 2mg generic

 47. Nnheho said,

  Eylül 1, 2023 @ 22:05

  etodolac 600 mg uk oral colospa cilostazol 100 mg us

 48. Qsgkxj said,

  Eylül 3, 2023 @ 11:47

  prasugrel 10 mg pills cheap thorazine 50 mg pill detrol

 49. Ohnocu said,

  Eylül 6, 2023 @ 12:06

  ferrous sulfate medication cost actonel 35 mg betapace 40 mg sale

 50. Kroriz said,

  Eylül 6, 2023 @ 12:34

  mestinon 60mg cheap buy maxalt 5mg without prescription rizatriptan 5mg over the counter

 51. Ktjmax said,

  Eylül 9, 2023 @ 12:13

  generic enalapril 5mg buy enalapril for sale buy lactulose bottles

 52. Gkrkyx said,

  Eylül 10, 2023 @ 19:56

  xalatan for sale online buy latanoprost eye drops order generic rivastigmine

 53. Xzvhhu said,

  Eylül 12, 2023 @ 10:17

  betahistine generic haldol ca benemid where to buy

 54. Huqrgt said,

  Eylül 13, 2023 @ 20:14

  buy premarin 0.625mg sale order generic premarin purchase viagra

 55. Ywkwrd said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:33

  omeprazole sale omeprazole online order lopressor 50mg usa

 56. Bamwyp said,

  Eylül 15, 2023 @ 22:16

  micardis 20mg cost micardis 20mg pills brand movfor

 57. Qbxwvk said,

  Eylül 16, 2023 @ 05:56

  order cialis 40mg generic generic tadalafil 40mg cheap sildenafil

 58. Lnnrni said,

  Eylül 17, 2023 @ 22:21

  buy cenforce 100mg pills cost chloroquine purchase chloroquine sale

 59. Uzwjso said,

  Eylül 19, 2023 @ 20:11

  modafinil medication order prednisone order prednisone generic

 60. Vsrlno said,

  Eylül 21, 2023 @ 17:32

  omnicef price purchase glycomet lansoprazole 15mg pills

 61. Kqvcyg said,

  Eylül 22, 2023 @ 15:18

  accutane cheap isotretinoin online buy purchase azithromycin without prescription

 62. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 19:21

  http://interpharm.pro/# canadianpharmacyonline
  best canada pharmacy online – internationalpharmacy.icu Their worldwide services are efficient and patient-centric.

 63. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 05:49

  https://farmaciaonline.men/# farmacia online miglior prezzo

 64. Thomasfut said,

  Eylül 24, 2023 @ 08:53

  online apotheke preisvergleich online-apotheken online apotheke preisvergleich

 65. Uwafmf said,

  Eylül 24, 2023 @ 18:36

  buy generic azithromycin 250mg order azipro 500mg for sale cost gabapentin 600mg

 66. Ezpcpf said,

  Eylül 25, 2023 @ 05:16

  atorvastatin 10mg pill proventil sale amlodipine online order

 67. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 05:45

  http://farmaciaonline.men/# farmacia online

 68. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 06:14

  http://farmaciaonline.men/# comprare farmaci online all’estero

 69. Vzohng said,

  Eylül 26, 2023 @ 23:11

  gambling casino black jack buy lasix online cheap

 70. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 13:09

  farmacia 24h: kamagra precio en farmacias – farmacias online seguras en espaГ±a

 71. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 03:23

  http://edpharmacie.pro/# Pharmacies en ligne certifiГ©es

 72. Stpczm said,

  Eylül 28, 2023 @ 10:34

  buy generic protonix 20mg pantoprazole 40mg us pyridium us

 73. Uqincs said,

  Eylül 28, 2023 @ 19:59

  gambling site order albuterol 4mg order ventolin inhalator for sale

 74. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 04:55

  https://esfarmacia.men/# farmacias baratas online envГ­o gratis

 75. RickeyCic said,

  Eylül 29, 2023 @ 12:58

  acheter sildenafil 100mg sans ordonnance

 76. Nffsyh said,

  Eylül 30, 2023 @ 10:23

  online blackjack for real money slot online stromectol covid 19

 77. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 03:13

  A one-stop-shop for all my health needs. buying prescription drugs in mexico: mexico pharmacies prescription drugs – mexican rx online

 78. Osdple said,

  Ekim 1, 2023 @ 11:28

  buy symmetrel without prescription symmetrel 100 mg brand order dapsone

 79. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 12:49

  world pharmacy india: top online pharmacy india – indian pharmacy paypal

 80. Dxfjtk said,

  Ekim 2, 2023 @ 02:10

  hollywood casino online real money cheap levothroid pills synthroid 75mcg drug

 81. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 02:50

  Their worldwide delivery system is impeccable. online pharmacy canada: canadian pharmacy ltd – northwest canadian pharmacy

 82. Michaeldes said,

  Ekim 2, 2023 @ 09:26

  canadadrugpharmacy com: vipps canadian pharmacy – canadian drugs pharmacy

 83. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 02:16

  A pharmacy that takes pride in community service. india pharmacy mail order: india pharmacy mail order – indianpharmacy com

 84. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 16:02

  best canadian pharmacy: canadian pharmacy meds – prescription drugs canada buy online

 85. Hyptfg said,

  Ekim 3, 2023 @ 18:54

  clomiphene price clomiphene over the counter imuran 25mg over the counter

 86. Michaeldes said,

  Ekim 3, 2023 @ 21:59

  adderall canadian pharmacy: pharmacies in canada that ship to the us – canadian pharmacy no scripts

 87. Wzcfif said,

  Ekim 4, 2023 @ 09:38

  buy methylprednisolone tablets buy aristocort 10mg online order aristocort sale

 88. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 19:17

  best india pharmacy: cheapest online pharmacy india – pharmacy website india

 89. Rogerhausa said,

  Ekim 5, 2023 @ 01:05

  A pharmacy that prides itself on quality service. п»їbest mexican online pharmacies: mexican border pharmacies shipping to usa – medicine in mexico pharmacies

 90. Rsncsj said,

  Ekim 5, 2023 @ 07:21

  levitra usa order generic vardenafil tizanidine cost

 91. Michaeldes said,

  Ekim 5, 2023 @ 09:49

  medication from mexico pharmacy: mexican mail order pharmacies – medicine in mexico pharmacies

 92. Felixhew said,

  Ekim 5, 2023 @ 22:39

  world pharmacy india: indian pharmacy paypal – reputable indian pharmacies

 93. Evann said,

  Ekim 5, 2023 @ 23:23

  I was able to find good information from your articles.

 94. Edlin said,

  Ekim 5, 2023 @ 23:45

  I’m gone to say to my little brother, that he should
  also pay a quick visit this weblog on regular basis to take updated from hottest news update.

 95. Tonia said,

  Ekim 6, 2023 @ 02:16

  Actually no matter if someone doesn’t understand afterward its up
  to other people that they will help, so here it occurs.

 96. Jorda said,

  Ekim 6, 2023 @ 02:39

  I’m extremely pleased to discover this page. I want to to
  thank you for ones time for this particularly wonderful read!!

  I definitely appreciated every little bit of it and I have you book marked to check out new
  information on your site.

 97. Jathan said,

  Ekim 6, 2023 @ 03:32

  Everything is very open with a very clear clarification of the challenges.
  It was truly informative. Your website is very helpful.
  Thanks for sharing!

 98. Humberto said,

  Ekim 6, 2023 @ 06:29

  Hello very nice website!! Man .. Excellent ..
  Wonderful .. I’ll bookmark your site and take the feeds
  also? I am satisfied to find numerous helpful information right here in the submit, we’d like develop extra strategies in this
  regard, thank you for sharing. . . . . .

 99. Walker said,

  Ekim 6, 2023 @ 08:06

  Hi there it’s me, I am also visiting this web site on a regular basis, this web
  site is in fact nice and the users are truly sharing pleasant thoughts.

 100. Muhammad said,

  Ekim 6, 2023 @ 13:32

  You have made some good points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 101. Deniqua said,

  Ekim 6, 2023 @ 15:38

  What’s up, its pleasant paragraph concerning media print, we all be aware of media is a fantastic source of facts.

 102. Sherly said,

  Ekim 6, 2023 @ 17:21

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact
  enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to
  your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 103. Michaeldes said,

  Ekim 6, 2023 @ 21:14

  indian pharmacy: indian pharmacy – indian pharmacy online

 104. Angelika said,

  Ekim 6, 2023 @ 22:35

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m trying to
  find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 105. Janessa said,

  Ekim 6, 2023 @ 22:41

  Keep this going please, great job!

 106. Rogerhausa said,

  Ekim 6, 2023 @ 23:56

  Their worldwide reach ensures I never run out of my medications. buying prescription drugs in mexico online: best online pharmacies in mexico – mexican online pharmacies prescription drugs

 107. Stacie said,

  Ekim 7, 2023 @ 00:09

  fantastic submit, very informative. I ponder why the other
  experts of this sector do not realize this. You should continue your writing.
  I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

 108. Felixhew said,

  Ekim 7, 2023 @ 01:54

  zithromax 500 mg lowest price online buy Z-Pak online generic zithromax online paypal

 109. Ydnjum said,

  Ekim 7, 2023 @ 02:56

  cheap aceon 8mg purchase clarinex generic buy fexofenadine no prescription

 110. Xwghsb said,

  Ekim 7, 2023 @ 05:57

  buy generic phenytoin for sale dilantin 100 mg cheap buy oxybutynin 5mg

 111. Gaylordjab said,

  Ekim 7, 2023 @ 06:38

  Long-Term Effects. https://azithromycinotc.store/# buy zithromax online

 112. Gregoryadart said,

  Ekim 7, 2023 @ 07:02

  Unrivaled in the sphere of international pharmacy. buy cheap generic zithromax: where can you buy zithromax – zithromax for sale cheap

 113. Maricruz said,

  Ekim 7, 2023 @ 15:35

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  By the way, how can we communicate?

 114. Bobbyerome said,

  Ekim 7, 2023 @ 20:51

  A reliable pharmacy in times of emergencies. https://doxycyclineotc.store/# doxycycline cost

 115. Damian said,

  Ekim 7, 2023 @ 22:48

  This site certainly has all the information I needed about this subject and didn’t know who to
  ask.

 116. Felixhew said,

  Ekim 7, 2023 @ 23:42

  new treatments for ed cheap ed drugs п»їerectile dysfunction medication

 117. JamesAftep said,

  Ekim 8, 2023 @ 02:02

  https://azithromycinotc.store/# zithromax 1000 mg pills

 118. Kandis said,

  Ekim 8, 2023 @ 03:46

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why
  throw away your intelligence on just posting videos to your
  site when you could be giving us something informative to read?

 119. Onext said,

  Ekim 8, 2023 @ 06:39

  Vsaď 100Kč na válcových hrách a obdržíš 10 volných zatočení ve hře 8 Flowers v hodnotě 1Kč zatočení Rádi Vám děláme radost. K Vašim narozeninám od nás dostanete jako dárek 350 Kč bonus, který na Vás bude čekat v Promo Toweru. Narozeniny jsou výjimečným dnem, jelikož je neslavíme každý den, dárek od nás Vás čeká jeden den před Vašimi narozeninami a 10 dní po nich. České online casino s oficiální licencí od ministerstva financí. Můžete vyzkoušet desítky her jako je ruleta a hrací automaty spolu s jackpoty padající každý den. Bonusy za registraci i pravidelné týdenní soutěže a další bonusy. Zábava, vzrušení a radost ze hry 24 7 kdekoli ve vašem telefonu. Jak jsme slíbili, zaměříme vaši pozornost na to nejdůležitější – propagační akce kasina Mostbet. Všechna online casina poskytují hráčům bonusy, ale v případě Mostbetu na ně rovnou zapomeňte. Mostbet je v ČR nelegální casino a doporučujeme se mu vyhnout velkým obloukem. Mostbet byl dříve známý především pro sportovní sázení. Níže se podíváme na hlavní aspekty hraní v Mostbet Casino a podrobné pokyny, jak začít hrát.
  http://bmdherb.com/bmdherb/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=204635
  Navíc trh online kasin dlouhodobě roste. Jeho růst ještě urychlila globální pandemie a noví hráči tak mají na výběr ze skvělých nabídek od kvalitních provozovatelů online kasin. Online casina jsou navíc v České republice velmi kvalitně regulována, a to zákonem č. 186 2016 Sb. Dohled nad online kasiny a správu licencí obstarává Ministerstvo financí. Je velmi důležité, zda má casino za ceske koruny online platnou licenci. Pokud nemá licenci, tak není regulováno a v případě problémů se jen těžko dovoláte nějaké pomoci. V příadě, že online kasino nemá platnou licenci, dejte od něj radši ruce pryč a najděte si takové online kasino, které ji má. Přece jen do něj budete vkládat své peníze a opatrnost je na místě.

 120. Gaylordjab said,

  Ekim 8, 2023 @ 07:05

  They provide a global perspective on local health issues. https://azithromycinotc.store/# zithromax antibiotic without prescription

 121. Victorina said,

  Ekim 8, 2023 @ 19:03

  Hi there! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog
  and look forward to all your posts! Keep up the great work!

 122. Stefanie said,

  Ekim 8, 2023 @ 19:27

  Post writing is also a fun, if you be familiar
  with afterward you can write otherwise it is complicated to write.

 123. Bobbyerome said,

  Ekim 8, 2023 @ 21:10

  Breaking down borders with every prescription. https://doxycyclineotc.store/# doxycycline 50 mg india

 124. Felixhew said,

  Ekim 9, 2023 @ 01:20

  doxycycline 125 mg buy doxycycline for acne doxycycline monohydrate

 125. Hmjdxu said,

  Ekim 9, 2023 @ 06:59

  lioresal canada toradol price toradol pills

 126. Clintsmamp said,

  Ekim 9, 2023 @ 08:35

  Providing international caliber services consistently. https://drugsotc.pro/# non prescription medicine pharmacy

 127. Charleshoido said,

  Ekim 9, 2023 @ 10:41

  world pharmacy india Mail order pharmacy India online pharmacy india

 128. Dennisdag said,

  Ekim 9, 2023 @ 16:55

  Their international insights have benefited me greatly. http://drugsotc.pro/# reliable canadian pharmacy reviews

 129. DrugsOtc said,

  Ekim 9, 2023 @ 19:16

  mail order pharmacy india https://drugsotc.pro/# onlinepharmaciescanada com

 130. Clintsmamp said,

  Ekim 10, 2023 @ 03:06

  Their global presence ensures prompt medication deliveries. https://mexicanpharmacy.site/# mexican mail order pharmacies

 131. Upauun said,

  Ekim 10, 2023 @ 08:12

  buy loratadine cheap dapoxetine pills priligy 30mg uk

 132. Clintsmamp said,

  Ekim 11, 2023 @ 02:51

  Stellar service in every department. http://drugsotc.pro/# pharmacy discount card

 133. Czxuys said,

  Ekim 11, 2023 @ 05:33

  purchase lioresal sale buy elavil 50mg pill buy ketorolac paypal

 134. 2964 said,

  Ekim 11, 2023 @ 05:36

  Serin asianLogo with a vintage lookBreastfeeding andd anal sexPerils
  of amateur strategyAature nn teenBarbara hersheey sexx sceneWas claudette
  colbert a lesbianMature ratng siteGaay sex natureYoung girl fuk boysErotic femalee artistLecithi soerm annd brain functionKriusten stewat naked titsWatch my eerotic
  wite daughterDailymoton celebrities flassh boobsAdult degree learning masterLegs spread grdeat pussyNaked
  giirls uncenceredFirs time gay sex experrience storiesAitplane bomb color strip yeellow blueBrutus black porn starSex offender website washingtonMaake her puke blowjobsOral sexx with liberator shapss esseTawne sexTuched her pussyBikini chicas hermosasDorm rooom
  ssex moviesMallika sherawat myth nudee sceneSkiunny
  girl vdry tighht assFree naked women linksSheepskin condomsAsiwn senssual massage
  in neww york cityGraffito meliissa pornNatural b boobsWatchiing wife
  take first biig cockCarton comix xxxClassifieds craigslist erotic seattleBestt
  vinage citozen watchHaiury mature masterbationWhatt webste gives free sexx chattingSexual fantaqsy kingdom fuitanari elvesDuluga fist ful oof dollarsHacck slash nakedFree dirty talkinmg ssex moviesVintazge aamf westpoint bicycleNewedst por gamesSexy young wifeEscort service san mzteo caBdsm training
  toyss peephole voyeurr cam Ault anjme winamp skinsFreee aduylt personals abbotsfordBuy a pornstarNude venessa hucthinsonKayals aat
  dick’s sportinng goodsFacesifting ass toiletslaveSex poprnGiirl gets
  ccum coveredBooy straponn hentaiKatsuni blkow jobCasging porrn tubeFort pjerce xxxFloridaa viip escortsPearl necklace+xxx amateurAqua teen she creatureHairy armpoits sexPropcter nudeCam erotica por smms webWhite mman eaating
  pussyYoung nude breastsWomans cumHoww too orgsm withiout being seenAdult croupTeen chating sitesWhat’s the best feelling condomPenis varginaMetrcafe boobPay pronsite pornVintfage
  gno rossi for wilsonsMommy daughtter ihcest pornComeedy strip routines manhy
  charactersErotikk harddcore porn sexForced gangbbang thumbsPosst
  homemade aeult videosYoung amateur hokmemade videosX matfure
  women iin pantyhoseCharlize theron naked photosCumms
  insxide hardJapanese group pornAdult comcsFibriglandular densities
  inn the breastGround effecfs forr ford escort zx2Big butt strippers tubeAverr penis
  size photosMegarotic cumJonilee herger nudeKeloly prestonn shit in boobsPussts structureYoung girls nude
  pictureFree nud maature hq picsPinn strip stick onsGayy hentai blowjobSexx blotg blogGirl intense orgasmsKeyskills
  adultNaked women hsnged picturesNaked amaturesMoom
  lies gant dickSpeculum view vaginaTrriple anal fistingDetermine the sexx of your unborn babyAlicfia aass like thazt tylerHalf ady lingerie slipRiiding crop sex toyAdult socjal cedar city utLikke our ass is mineHistory off booy sexFine arrt pussy dickAdult chat and forumsElitre teen pornDownloads
  easmon fuck itTeeen booy firdt pokrn videoBeest nudixt
  areasHugge ttit teacher fudks studentOozing seed vaginaSwingers brevard county floridaEconomy of
  bejng gayGranny gay tubesPornn blaie mitchellShower after sexx
  storyTot tesn tgpVicoria secret wholeswale lingerieDemote naed picsFreee latin wopmen porn videoMcnair
  nudeDiffferent penis shapesAsian warriorGirls getibg cumLesbian very
  teenGay menn with pubvic bushPantyhose raoist in chicagoA
  teeen gikmme gimne gimmeIndian prn blogspotPorno bdConsistecy of cumYoung nude celsb picsMidgst sparesLatina ddee free
  xxxIs swinging considered adulteryAsian escorts
  iin washingtonGaay annd oshkoshAdullt freee porn moviesTeeen porno nude xxxAmyy jo johmson bikiniSyracuse girel wantrs gang bangClasic erotic videosYoung fkrst time sex storySwinging foor
  moneyBennny is gayNude men iNetherlands sex guideTashua pornUltrasoumd
  annd breast cancerGiga porn tubesLatest nwes virgin angelFreee fuck video hot girlsBrowarfd
  county teen parent advisoryCamp residential sumer teenFaaye valentine anall scenesWaant tto fuck myy mothher in lawErection nude
  beach voyerHardclre tenticle henti sexYotube vintge fooage greenwich village nycVan rensburg condomFriend fuckJusst pllain slutsColt brennan sexual misconductFett sexNudee picturs oof
  bai lingSuper mario porno flash gameBi brothr pornPlatforrm heels fetishBarre bottom spanking otkNaail
  poolish for breast canjcer awarness monthImages of thhe female vulvaEvaa laa rue nde videoJennny nude frankKecin m dineen sex offenderKeeenes adult siteGrls
  nnude orgasumBotax vginal creamTempest bledeoe ssex tapesDick mith electronics store
  locationsTexas male nudistFree fucking full lengfh movieTeeen bing babiedBeest gayy
  siites onn the netXxxx snowballingg tny titsAdult story sites
  assNaked gaay menn acctors in action

 135. Dennisdag said,

  Ekim 11, 2023 @ 07:09

  Their global health initiatives are game-changers. https://drugsotc.pro/# trustworthy canadian pharmacy

 136. Charleshoido said,

  Ekim 11, 2023 @ 09:17

  best online pharmacies in mexico buy medications in Mexico without a prescription buying prescription drugs in mexico online

 137. Clintsmamp said,

  Ekim 12, 2023 @ 02:40

  Consistent excellence across continents. https://mexicanpharmacy.site/# best online pharmacies in mexico

 138. 4505 said,

  Ekim 12, 2023 @ 07:50

  Sexxy collage videoHot gay horny arans cum juiceBlowjob mother-in-lawBody casts adultsHentaai aanal beedsMy moom walked inn oon me masterbating pussyNaked
  womdn iin iraqSizze matters penis enlargerFreee black reality porrn clipsVintage lookk valentineBiig tits ith plaitsBbbw lesbian fisting xhamster free pornCouples
  watchijng ccouples haing sexGallery oof sexdy hott girlsWatermellon latex ballonsVirgbin wool wordk socksWhyy don’t porn starss
  gett pregnantLg phone assPlaty stays aat bottom of tankFlex distotion in breast implantsDoes anal huhrt fist timeMenstruating teewn fuckedFreee xxxx lesbien picsNaksd
  pictures of faat blackchicksBrazxilian biiini wommen photosSex aat thhe edgye
  of nightVitgin offf videos freeAsian mythMiranda coisgrove cuum
  onn faceAsian lettuce ups recipeAsss booty bumm butt
  ghetyo tush tushyTeenn titans hentai comiczNj swingerLooni
  evasns xxxRhode island exotic dancers teensKyla starr sex tapesThhe wolrd virgin inn greekGayy church inn gainesville2r sex scandalLatch onn too mommy breastChicken bteast kitchen press toollPauhla creamer nakedSacrament california escortYoung brother andd sister pornOldd men pokrn flicksAmatuer gang bangsProo performance mass xxxx steroidSex linnked chromosomeMegban price pornHot cock scking babysitters bokep jilbab viral Hate jetf gordon gayVidee chat ffor teensTeen sexxe 2010 jelsof enterprises ltdStrap on dominatiuon tubeBoob enlargementt videoNaked angelina
  movie photo shootTotally free porn stes rred
  tubeIntertacial datinng bbetween blackmen whitewomenAmateur blowjob swallow2 girls succking my dickMarlpon beando nakedFrree xxxx housewifes clipsLeesbian fre mopvie galleriesTossing boyss pornAnaal
  seex girll fromm clubBoth penius aand vaginalStraigjt nasked
  make picsAdvisor carte facial skinForfced to eat heer own cumPlus
  teen clothing storeMawar afi sexMeal eady to eat extrda strenngth whoop ass force
  t-shirtGlory hoole penetrationEllegant naked womenFreee video sample redhead analKenny chesney’s virgin issland homeTigedr drawing asianAsian qtts shavedPorn manga anime hentrai
  bathroo sexVickie 6 nudeCougvh syrup + puut in assStripper heels las vegasFadial plastic surgery meetingNudde photos oof madhurti dixitPart
  exy underwearAncient india sex cartoon images
  of kingsTens giving hanjobsNude gloriaa guidaMumbai sexy por girlWife hatd
  fucking bbig cockPictures of nakesd gayNuude pictuyres oof hornmy oold womenWaalla adult muic campNudde piccs
  sharon stoneAdylt baqby perth escortsSexx partnrs nairobiDancy pussyDiscreeet and cheap adult toysBoobb
  ssize exampleSex with small womenLesbian new yyork site myspace comStudent strip search blogSmall peoople xxxBikii aand meshSiera spice’s boobsNaked hot mom iin showerTeen blowwjob
  movie thumbsNudee pictures of niar khanScatlett johansson penelope crtuz vvicky cristina lesbianI’m iin lkve sonbg
  stripperFreee fll length movies porn jerkingOnline adult facebookTenis titBlak lesbian squiorting uup closeGay and residfence lifeHairy milf
  blog sensualwriterTit and penis bondageCollege redrhead titsReducing mann boobLudacris poppin puissy unhut videoMy
  family orgyFacial neve sacrificeHippies hairyAngilia
  jo leee haveing sexBirtghday cars forr gaay menAyu seaattle escortBokusatsu tenshi
  dokuro-chan entai comiocArguments for pornographyRianna sexy thumbnailsXxx
  bestialiity video clipsVirgnity surveysXxxx free lesbian video teen legalAmature websities xxxNudee toom jonesSupeerior wisconin escortFree adrult sexy clipFifgeen year oldd girl nudeBeaufiful bokndage freeOnne tenjder breastPussys andd cock iin wallCheshirre escorts ukUs virgin islands real estazte homesAdult web
  hostng rovider comparisonOrgasmss byy doggy styleSexual edducation 4th gradeHarkony teenSex clipesTv extra
  adultTeens porn xxxx videosSexy comments glitterGapleries of hardcoreBlwck sper wombLyriccs nakedChuck connors gay ssex vidEspp bottom hole filtersNaked
  family bth picsFreee cummshots bizaare sexAnal alison aangel torrentMother in laaw in shower nudeLichnen plans in tthe vaginaRufgled
  bandesau bikiniAnal and monster cockWomen libgerie foor menHot njde
  austrian girlsHot for worrds marina nudeSticking thiings
  into penisBlink 182 nakied picsAdupt mmovies thdaters inn maineBottom jaww painFunny adult games 18+Nudist
  videos samplesCliroral and vagina stimulationFrree gay
  lesian porn moviesHot bisx moviesTight young black pussyParis
  hiklton nasked wallpaperNudist famkly diaperlessFreee beastiality pornoNude
  teens teenylandSwnging lifestyle sheppard arkansasSall cick rockBreback vaginalBlonbde chidk assPicctures chnts spread hairy
  migit womenSuction-cup base dildoFrree galleries off shemasles fuckingOlivja loe erosHairpulkling fuckMom
  annd son movike tgpMeet forr ssex czech republicFacial injury compensationJasson land gayPimpers paradise pornFasst fqcts abou sexWomen making penis
  beccome eret storiesCollege professor studdnt sexHome pictures
  off nakedd blond womenKatie price nude jpgDragon fuck storiesVeera gutmann nude

 139. Charleshoido said,

  Ekim 12, 2023 @ 21:50

  mail order pharmacy india [url=http://indianpharmacy.life/#]Mail order pharmacy India[/url] indianpharmacy com

 140. Pqzieo said,

  Ekim 13, 2023 @ 08:01

  order generic alendronate buy colchicine pill macrodantin medication

 141. Clintsmamp said,

  Ekim 13, 2023 @ 12:54

  Always professional, whether dealing domestically or internationally. http://indianpharmacy.life/# online pharmacy india

 142. StevenSyday said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:14

  neurontin 300mg capsule: neurontin 900 mg – neurontin 100mg cap

 143. StevenSyday said,

  Ekim 14, 2023 @ 19:50

  canadian pharmacy: drugs from canada – www canadianonlinepharmacy

 144. WilliamNen said,

  Ekim 15, 2023 @ 07:48

  Their international insights have benefited me greatly. https://canadapharmacy.cheap/# canadian pharmacy 1 internet online drugstore

 145. Mvbyjo said,

  Ekim 15, 2023 @ 14:30

  propranolol oral buy generic motrin over the counter brand clopidogrel

 146. StevenSyday said,

  Ekim 15, 2023 @ 17:08

  canada ed drugs: cheap canadian drugs that ship to the US – canadian pharmacy india

 147. Wovxgn said,

  Ekim 15, 2023 @ 20:43

  purchase glimepiride pill order amaryl online cheap arcoxia 60mg canada

 148. Jamesterly said,

  Ekim 16, 2023 @ 11:25

  medicine in mexico pharmacies – pharmacy in mexico – mexican rx online

 149. Marioham said,

  Ekim 17, 2023 @ 00:33

  Medicament prescribing information. http://mexicanpharmonline.shop/# medication from mexico pharmacy
  reputable mexican pharmacies online [url=http://mexicanpharmonline.com/#]mexican pharmacy online[/url] mexico pharmacies prescription drugs

 150. Jamesterly said,

  Ekim 17, 2023 @ 11:18

  mexican rx online – mexican pharmacy online – mexico drug stores pharmacies

 151. Orzfxc said,

  Ekim 17, 2023 @ 19:52

  brand nortriptyline 25 mg oral nortriptyline 25 mg order anacin 500 mg generic

 152. CharlesIcope said,

  Ekim 17, 2023 @ 22:23

  buying from online mexican pharmacy – medicines mexico – mexico pharmacies prescription drugs

 153. Marioham said,

  Ekim 18, 2023 @ 01:00

  I trust them with all my medication needs. http://mexicanpharmonline.shop/# mexico pharmacies prescription drugs
  mexico drug stores pharmacies [url=http://mexicanpharmonline.com/#]mexican pharmacy online[/url] buying from online mexican pharmacy

 154. Jamesterly said,

  Ekim 18, 2023 @ 11:21

  п»їbest mexican online pharmacies or mexican drugstore – reputable mexican pharmacies online

 155. RalphMof said,

  Ekim 19, 2023 @ 07:05

  77 canadian pharmacy: canadian pharmacy meds reviews – canadian pharmacy 24h com

 156. Numjgt said,

  Ekim 19, 2023 @ 22:49

  buy warfarin 5mg sale order maxolon pills buy metoclopramide 20mg without prescription

 157. RalphMof said,

  Ekim 19, 2023 @ 23:46

  minocycline 100mg online: stromectol order online – order stromectol online

 158. JamesDap said,

  Ekim 20, 2023 @ 01:13

  https://stromectol24.pro/# ivermectin lotion for lice

 159. RalphMof said,

  Ekim 20, 2023 @ 23:09

  canadapharmacyonline: cheapest pharmacy canada – canadian family pharmacy

 160. JamesDap said,

  Ekim 21, 2023 @ 00:59

  https://indiapharmacy24.pro/# india pharmacy

 161. Xzqmox said,

  Ekim 21, 2023 @ 01:47

  buy xenical pill purchase xenical online cheap purchase diltiazem without prescription

 162. JamesDap said,

  Ekim 21, 2023 @ 22:42

  https://indiapharmacy24.pro/# reputable indian online pharmacy

 163. RalphMof said,

  Ekim 21, 2023 @ 22:45

  stromectol where to buy: stromectol tablets buy online – buy minocycline 100mg tablets

 164. JamesDap said,

  Ekim 22, 2023 @ 20:39

  http://indiapharmacy24.pro/# top 10 online pharmacy in india

 165. 3688 said,

  Ekim 22, 2023 @ 20:43

  Girls show their pussyBrazilian waax nhde picsCartoon character famous
  nudeEricc balfoujr lie wijth me nudeBang the poiol boyy xxxDiick hannah vancouverJennifer tilly sex froim behindPokwmon adult costumeMaan given hand jjob by nurseStrip clybs 98223Sharrp nipples tight
  boobsHollidays for nudistsBooob sllips beachAdult tray sexsy
  websiteLaara belmot breastSrip aerobics classesFree nudce booty shakingFreee printasble adullt coloring mandalasAnall neighborCelebraty pussyGladiator bomdage on lne storyKinds of facial
  expressionsMature chinerse pussyButt hhot nakd nude panntie thojg tub underwearChristina chung nudeFree amateur natural boolbs videoFantasi nudeAggie mackenssie upskirtNikki hiltton blowjobConservative christan vijew on gay rightsLesbvian koss compBrunnettge naked girlsAdult entertainment daytolna
  floridaUtuibe seex australiaPurpl annd gold stripe scarfBbw lapp dancerChangee mmy virfin mrdia emailFreee ssex
  parrties videoToyota tranny t case mixingBig huge biggest
  ggiant tittiss boobs breadt bikiniAmerkca fuck yea wmvForcfed male cuum
  drinkingMoomy nudeJapanese teen galleryVingage halterStatisics teens socialTrannny escorts buckinghamshireMarky breast centerWoman fingrrs mwns assPorn east
  20747 fabiana andraade pelada Sexy somalin girl galleriesVintage
  unclpe sexMutual masturbation drawingsBreast jpegsTwisoted porn tubeCockk worship videoPussy
  maszsage clipsBraznding a sex slaveRedtbe slut
  threesomesEx girlfriend sex clipMe aand myy peniis animationChubby latin couple sexHardcore inxian pornEnchanting young nudesCuckold illustrated sexx storyPicture of a
  miuxed guys dickViddel annd sex tentaclesVintage ttag heuer dialFaial nerrve animationLia fox escor sydneyGlass bokttom
  boat rides floridaOrgasm masturbation water massagee videosTranny
  gulpFreee amatujer mifs milf posted dailyBlow job kateSuppositories sexBookk ook erotic guestAnna kournikova aked paparazziShkwing puhssy for good gradesIdahoo state polixe registered
  ssex offendersAcct inn lesbian sexPaintings phots black nudeNude mwagan owensLindsey lohan eating pussyJigly
  bokb stpries bbwFree malaysia homemqde sex videosAllisopn macxk bare asss shotsMariics cross
  nudeWebshots sexxy upskirtCheesrleader inn bonbdage thumbnailErotische seex geschichtenLove songs andd sex verusVery young girls
  xxx pornAnswer beat hardcor orn siteGayy nnaked ladsUc berkley naked runMika tan red geishaLesbians in socksXxxx nbbs hosat
  celebriies indexVideos mujeres xxxPornstsr styeve cruTs nudeGiirl of voyeur dormFrenc maiod bdsm pornBest teen asss pornLas shw strip
  vegasAmazig tikts hardcoreWife puts finger up hhusbands assAdult birthday favorfs gamesGayy
  dallas bath houseLa tuhnisie gayDojrzale sexErotic storiers dpExtrewme clck suckerDick
  sucoing husbandYoung ssex spainAss big gallery titCarla sarkozy picture nakedPoorn my
  spqce xOffiche sex linksEaglee river vintageFrree dvd nude womenSharpshooters adultDressed
  and nudeGuyatone br 2 bottom waah rocker envepope filterPiss fooltball unifform pantsHottest portn videoss everEva indon scsndal seex zainiDenise breassts huzEvaa ope bikkini picsFrree nure feemale vampiresFetiksh glossaryChelseaa latelys boobs picsFlash
  porn bizzarDrrunk teenjs fre vidsGood facial hair removerGayy
  old teacherBiig mature lesbiansAmateur facials faithSolo knickerlless mature womenSex shops
  bay area reviewsHorny peeinbg chicsFree pictures off male to
  malle sexRachel titsWhat doo youyr sexsual dreams revealThomas aquinas onn women and sexUnderae ass picsUncircumsized penis picureMichelle ticfany pornSimon reex gay picsStripp clubs ffor couples fort myersHoow shoulld mmy pennis look uncircumsisedLovely asian fittred wityh cockWhhat aare
  pornNaples facial and oraal surgery flWiife thighs
  spread watcfh orgwsm breastJeniifer connooly nudeGirls playing piano
  nudeAcademy awasrds fuckMallar ducdk penisSex parties ilTiny teen workout nakedFreee lebian teen pussy50 guilty pleasureBlackk hooe teensStreamed free
  internet xxxHostt a tsen mysterfy partyHomedmade sex videos grandma and grandpaHentfai flaash clipsBuush haify
  pigCum hot fre thumb galleriesBlack asss shakeFlorida adullt lifePuertjcan pornColored text iin latexTransiion strips for laminate flooringSexxy teedn camsSaarah ward blow
  jobTylla wynn fuckNiicest pussy shotEncyclopedia encyclopedia musioc sixtids virgin virginDrew barrymore
  hakry armpit3d seex villeGrls videks movie hentai actoon contenjt hot hottest teenVijtage zenith tv spoace phoneBigg dick extreje fucking wifeVery sexy business attireExcavator thyumb installationStripping
  latex wall paintFuck until sshe woke upFried fuck movje wifeLick sex suckBase mounted dildoMomm ijterracial soccerLegal
  adut americansAsss raitong shotAdlt onlline tv streamBbw
  vacation spotsShirtless male teen idolsYoung erect dicks

 166. Larryrom said,

  Ekim 23, 2023 @ 05:15

  http://valtrex.auction/# cost of valtrex rx

 167. Sgsozb said,

  Ekim 23, 2023 @ 14:08

  buy famotidine 20mg pills buy famotidine generic order prograf generic

 168. Larryrom said,

  Ekim 23, 2023 @ 23:19

  https://stromectol.icu/# minocycline foam

 169. ErnieUsazy said,

  Ekim 24, 2023 @ 13:07

  can i order mobic: cost cheap mobic pills – get cheap mobic online

 170. TerryWeats said,

  Ekim 24, 2023 @ 19:58

  can you get mobic for sale: cheap meloxicam – buy generic mobic prices

 171. Larryrom said,

  Ekim 24, 2023 @ 23:34

  http://mobic.icu/# where can i get cheap mobic without dr prescription

 172. Rllypd said,

  Ekim 25, 2023 @ 10:38

  buy azelastine 10 ml online acyclovir usa purchase irbesartan generic

 173. ErnieUsazy said,

  Ekim 25, 2023 @ 15:17

  buy valtrex australia: where can you buy valtrex – valtrex 500 mg tablet price

 174. Larryrom said,

  Ekim 25, 2023 @ 23:24

  http://valtrex.auction/# valtrex medicine for sale

 175. TerryWeats said,

  Ekim 26, 2023 @ 10:40

  stromectol sales: ivermectin iv – buy ivermectin cream

 176. Hbxorg said,

  Ekim 26, 2023 @ 16:49

  buy nexium 20mg nexium pills cost topiramate 100mg

 177. ErnieUsazy said,

  Ekim 26, 2023 @ 17:37

  where to buy cheap mobic pills: can i order generic mobic online – buy generic mobic without rx

 178. JamesCinia said,

  Ekim 26, 2023 @ 23:00

  http://levitra.eus/# Buy Vardenafil 20mg

 179. NormanEdits said,

  Ekim 26, 2023 @ 23:36

  Cheap Sildenafil 100mg [url=https://viagra.eus/#]order viagra[/url] sildenafil online

 180. JerryVet said,

  Ekim 27, 2023 @ 05:57

  http://kamagra.icu/# Kamagra 100mg

 181. ViagraEus said,

  Ekim 27, 2023 @ 10:01

  sildenafil 50 mg price https://viagra.eus/# Order Viagra 50 mg online

 182. JerryVet said,

  Ekim 27, 2023 @ 16:42

  http://levitra.eus/# Levitra tablet price

 183. JamesCinia said,

  Ekim 27, 2023 @ 19:21

  http://cialis.foundation/# Buy Tadalafil 10mg

 184. NormanEdits said,

  Ekim 27, 2023 @ 22:37

  Cialis without a doctor prescription [url=http://cialis.foundation/#]buy cialis pill[/url] Buy Tadalafil 20mg

 185. WilliamGluri said,

  Ekim 28, 2023 @ 18:50

  https://levitra.eus/# Vardenafil buy online

 186. JamesCinia said,

  Ekim 28, 2023 @ 20:23

  https://levitra.eus/# Levitra 10 mg best price

 187. Ifcoml said,

  Ekim 28, 2023 @ 21:18

  buy imitrex generic dutasteride us oral avodart

 188. JerryVet said,

  Ekim 28, 2023 @ 22:39

  https://kamagra.icu/# cheap kamagra

 189. NormanEdits said,

  Ekim 29, 2023 @ 01:14

  buy cialis pill [url=http://cialis.foundation/#]Generic Cialis price[/url] Generic Cialis without a doctor prescription

 190. Txarbo said,

  Ekim 29, 2023 @ 01:33

  allopurinol pills rosuvastatin oral generic rosuvastatin 10mg

 191. NormanEdits said,

  Ekim 30, 2023 @ 02:44

  Sildenafil 100mg price [url=https://viagra.eus/#]sildenafil 50 mg price[/url] Viagra without a doctor prescription Canada

 192. Gxsyfj said,

  Ekim 30, 2023 @ 09:37

  order ranitidine 300mg pill celecoxib drug celecoxib canada

 193. EarnestGex said,

  Ekim 30, 2023 @ 18:24

  http://kamagra.icu/# buy Kamagra

 194. JamesCinia said,

  Ekim 30, 2023 @ 20:29

  https://cialis.foundation/# Buy Tadalafil 5mg

 195. Oejcjj said,

  Ekim 30, 2023 @ 20:44

  buspirone 10mg oral buy generic buspin purchase cordarone pills

 196. NormanEdits said,

  Ekim 31, 2023 @ 01:27

  Kamagra 100mg price [url=http://kamagra.icu/#]п»їkamagra[/url] Kamagra Oral Jelly

 197. NormanEdits said,

  Kasım 1, 2023 @ 00:18

  Kamagra 100mg [url=http://kamagra.icu/#]cheap kamagra[/url] Kamagra Oral Jelly

 198. Eegbvu said,

  Kasım 1, 2023 @ 15:01

  flomax order online simvastatin drug simvastatin 10mg oral

 199. Swjqfk said,

  Kasım 1, 2023 @ 20:02

  cost motilium 10mg order coreg 6.25mg generic order sumycin for sale

 200. JamesCinia said,

  Kasım 1, 2023 @ 20:18

  https://viagra.eus/# viagra without prescription

 201. NormanEdits said,

  Kasım 1, 2023 @ 23:07

  Kamagra tablets [url=https://kamagra.icu/#]Kamagra tablets[/url] Kamagra tablets

 202. JamesCinia said,

  Kasım 2, 2023 @ 20:00

  http://viagra.eus/# Viagra online price

 203. BrianSeemy said,

  Kasım 3, 2023 @ 05:23

  legal canadian pharmacy online: my canadian pharmacy review – canadian pharmacy near me canadapharmacy.guru

 204. RobertImado said,

  Kasım 3, 2023 @ 10:08

  reputable mexican pharmacies online: medicine in mexico pharmacies – buying prescription drugs in mexico online mexicanpharmacy.company
  indian pharmacy paypal [url=https://indiapharmacy.pro/#]top online pharmacy india[/url] buy prescription drugs from india indiapharmacy.pro

 205. Crghdq said,

  Kasım 3, 2023 @ 10:55

  buy aldactone 25mg for sale buy valtrex 1000mg pills buy propecia paypal

 206. BrianSeemy said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:30

  mexico pharmacies prescription drugs: buying prescription drugs in mexico – best online pharmacies in mexico mexicanpharmacy.company

 207. Davidpholo said,

  Kasım 3, 2023 @ 16:14

  pharmacy com canada: canadian pharmacy oxycodone – online pharmacy canada canadapharmacy.guru

 208. Ttmwqx said,

  Kasım 4, 2023 @ 02:27

  cheap essay writing college essay service websites for essay writing

 209. RobertImado said,

  Kasım 4, 2023 @ 06:07

  buying from online mexican pharmacy: buying from online mexican pharmacy – п»їbest mexican online pharmacies mexicanpharmacy.company
  indian pharmacies safe [url=https://indiapharmacy.pro/#]online shopping pharmacy india[/url] indianpharmacy com indiapharmacy.pro

 210. DerekAmuri said,

  Kasım 4, 2023 @ 10:53

  https://canadapharmacy.guru/# canadian discount pharmacy canadapharmacy.guru

 211. Davidpholo said,

  Kasım 4, 2023 @ 13:39

  mexican drugstore online: best online pharmacies in mexico – best online pharmacies in mexico mexicanpharmacy.company

 212. BrianSeemy said,

  Kasım 4, 2023 @ 17:51

  cheapest online pharmacy india: pharmacy website india – best online pharmacy india indiapharmacy.pro

 213. RichardAsype said,

  Kasım 4, 2023 @ 20:33

  http://canadapharmacy.guru/# my canadian pharmacy canadapharmacy.guru

 214. DerekAmuri said,

  Kasım 5, 2023 @ 02:17

  https://indiapharmacy.pro/# best india pharmacy indiapharmacy.pro

 215. Afsacb said,

  Kasım 5, 2023 @ 07:58

  fluconazole ca order generic ampicillin 500mg buy ciprofloxacin no prescription

 216. RobertImado said,

  Kasım 5, 2023 @ 18:38

  mail order pharmacy india: indian pharmacy – pharmacy website india indiapharmacy.pro
  canadian pharmacy store [url=https://canadapharmacy.guru/#]best canadian pharmacy to buy from[/url] canadian pharmacy service canadapharmacy.guru

 217. Opdlks said,

  Kasım 6, 2023 @ 01:47

  buy generic aurogra for sale sildenafil 50mg price estrace 2mg ca

 218. RichardAsype said,

  Kasım 6, 2023 @ 04:17

  https://indiapharmacy.pro/# Online medicine order indiapharmacy.pro

 219. BrianSeemy said,

  Kasım 6, 2023 @ 14:42

  trusted canadian pharmacy: canadian pharmacy world reviews – precription drugs from canada canadapharmacy.guru

 220. Jruuxp said,

  Kasım 7, 2023 @ 03:44

  buy generic metronidazole 200mg keflex drug cheap keflex

 221. DerekAmuri said,

  Kasım 7, 2023 @ 08:13

  https://mexicanpharmacy.company/# pharmacies in mexico that ship to usa mexicanpharmacy.company

 222. Pxnnsy said,

  Kasım 8, 2023 @ 01:02

  lamotrigine 200mg over the counter vermox for sale online order vermox pills

 223. Davidpholo said,

  Kasım 8, 2023 @ 08:11

  mexico drug stores pharmacies: mexican pharmaceuticals online – mexican border pharmacies shipping to usa mexicanpharmacy.company

 224. RichardAsype said,

  Kasım 8, 2023 @ 09:38

  https://indiapharmacy.pro/# top 10 pharmacies in india indiapharmacy.pro

 225. BrianSeemy said,

  Kasım 8, 2023 @ 11:28

  mexican rx online: medicine in mexico pharmacies – purple pharmacy mexico price list mexicanpharmacy.company

 226. Hetiga said,

  Kasım 8, 2023 @ 22:49

  buy cheap generic cleocin purchase erythromycin for sale ed pills

 227. Davidpholo said,

  Kasım 9, 2023 @ 05:01

  canadian pharmacy king reviews: canadian neighbor pharmacy – canadian online drugs canadapharmacy.guru

 228. Tmdeog said,

  Kasım 10, 2023 @ 00:00

  order retin cream generic order tadalis 10mg pills avana 200mg uk

 229. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 00:51

  http://amoxil.world/# cost of amoxicillin 875 mg

 230. Donaldgange said,

  Kasım 10, 2023 @ 02:48

  http://amoxil.world/# buy amoxicillin 500mg online
  where can you buy amoxicillin over the counter [url=http://amoxil.world/#]amoxicillin 500 mg purchase without prescription[/url] buy amoxicillin online mexico

 231. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 04:22

  doxycycline 50 mg: doxycycline 200 mg – doxycycline 100mg

 232. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 11:09

  http://clomid.sbs/# can i purchase clomid

 233. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 13:42

  doxycycline: doxycycline hyc – buy cheap doxycycline

 234. Donaldgange said,

  Kasım 10, 2023 @ 14:04

  http://propecia.sbs/# cheap propecia no prescription
  where to buy clomid without dr prescription [url=http://clomid.sbs/#]buy generic clomid[/url] can i get clomid pill

 235. Revder said,

  Kasım 10, 2023 @ 17:12

  oral tamoxifen 10mg buy rhinocort medication rhinocort nasal spray

 236. WillieGrift said,

  Kasım 10, 2023 @ 22:48

  3000mg prednisone: prednisone daily use – purchase prednisone 10mg

 237. Donaldgange said,

  Kasım 11, 2023 @ 08:06

  http://amoxil.world/# can you buy amoxicillin uk
  cheap clomid without insurance [url=http://clomid.sbs/#]can i purchase clomid price[/url] cost clomid price

 238. JamesEpilm said,

  Kasım 11, 2023 @ 09:24

  https://clomid.sbs/# get cheap clomid without a prescription

 239. RobertBag said,

  Kasım 11, 2023 @ 12:53

  cost of generic propecia for sale: cost of propecia no prescription – cost of generic propecia for sale

 240. Donaldgange said,

  Kasım 12, 2023 @ 00:03

  http://propecia.sbs/# get cheap propecia without dr prescription
  amoxicillin 875 mg tablet [url=http://amoxil.world/#]azithromycin amoxicillin[/url] medicine amoxicillin 500mg

 241. Rnqsui said,

  Kasım 12, 2023 @ 00:39

  buy tadacip 10mg online buy diclofenac 50mg for sale buy cheap generic indomethacin

 242. JamesEpilm said,

  Kasım 12, 2023 @ 00:54

  http://doxycycline.sbs/# doxycycline 100 mg

 243. Gbadbx said,

  Kasım 12, 2023 @ 12:39

  order ceftin 250mg online cheap purchase robaxin buy generic methocarbamol for sale

 244. JamesEpilm said,

  Kasım 12, 2023 @ 16:19

  http://clomid.sbs/# where can i buy cheap clomid pill

 245. RobertBag said,

  Kasım 12, 2023 @ 16:39

  cheap prednisone 20 mg: prednisone 2.5 mg price – where can i order prednisone 20mg

 246. Donaldgange said,

  Kasım 13, 2023 @ 04:43

  http://amoxil.world/# order amoxicillin 500mg
  buy amoxil [url=https://amoxil.world/#]amoxicillin 500mg[/url] buy amoxicillin online no prescription

 247. JamesEpilm said,

  Kasım 13, 2023 @ 08:41

  https://prednisone.digital/# prednisone 10 mg tablet cost

 248. RobertBag said,

  Kasım 13, 2023 @ 11:19

  prednisone without a prescription: buy prednisone without a prescription best price – 30mg prednisone

 249. Donaldgange said,

  Kasım 13, 2023 @ 21:00

  http://doxycycline.sbs/# buy doxycycline cheap
  doxycycline 200 mg [url=https://doxycycline.sbs/#]buy doxycycline 100mg[/url] buy cheap doxycycline

 250. JamesEpilm said,

  Kasım 14, 2023 @ 00:11

  https://clomid.sbs/# where can i buy clomid without insurance

 251. JamesEpilm said,

  Kasım 14, 2023 @ 15:35

  https://propecia.sbs/# generic propecia without dr prescription

 252. Xipspn said,

  Kasım 14, 2023 @ 18:00

  where to buy trazodone without a prescription buy trazodone sale buy generic clindac a

 253. CharlesAtots said,

  Kasım 15, 2023 @ 08:25

  non prescription erection pills: viagra without a doctor prescription – ed prescription drugs

 254. Moshefreem said,

  Kasım 15, 2023 @ 09:56

  http://indiapharm.guru/# top online pharmacy india
  ed drugs compared [url=http://edpills.icu/#]pills for ed[/url] buying ed pills online

 255. Qtnacf said,

  Kasım 15, 2023 @ 15:46

  purchase terbinafine online best winning slots online doubleu casino online casino

 256. Moshefreem said,

  Kasım 15, 2023 @ 19:33

  http://indiapharm.guru/# indian pharmacy online
  non prescription erection pills [url=http://edpills.icu/#]best ed pills online[/url] mens erection pills

 257. Nuoaph said,

  Kasım 16, 2023 @ 08:27

  aspirin over the counter online canadian casino real money world tavern poker online

 258. Moshefreem said,

  Kasım 16, 2023 @ 08:52

  https://mexicopharm.shop/# mexico drug stores pharmacies
  purple pharmacy mexico price list [url=https://mexicopharm.shop/#]mexican border pharmacies shipping to usa[/url] п»їbest mexican online pharmacies

 259. Moshefreem said,

  Kasım 16, 2023 @ 22:36

  https://indiapharm.guru/# п»їlegitimate online pharmacies india
  ed meds online without doctor prescription [url=http://withoutprescription.guru/#]non prescription erection pills[/url] prescription drugs without doctor approval

 260. CharlesAtots said,

  Kasım 17, 2023 @ 02:22

  mexican rx online: mexican drugstore online – mexico drug stores pharmacies

 261. Oqcvvz said,

  Kasım 17, 2023 @ 17:28

  top essay writers order suprax 100mg online buy generic cefixime

 262. Lmpnsh said,

  Kasım 18, 2023 @ 03:26

  online essay writing gambling meaning real money poker online

 263. WillieGrift said,

  Kasım 18, 2023 @ 11:24

  can i buy prednisone from canada without a script: cost of prednisone 40 mg – prednisone 20 mg tablet

 264. CharlesAtots said,

  Kasım 18, 2023 @ 20:58

  cure ed: over the counter erectile dysfunction pills – erection pills that work

 265. AnthonyDig said,

  Kasım 19, 2023 @ 06:13

  generic viagra without a doctor prescription: prescription drugs online without doctor – viagra without doctor prescription amazon

 266. WillieGrift said,

  Kasım 19, 2023 @ 09:43

  amoxicillin 500 mg tablet price: amoxicillin order online no prescription – amoxicillin 500mg price in canada

 267. CharlesAtots said,

  Kasım 19, 2023 @ 12:22

  mexican rx online: medication from mexico pharmacy – mexican border pharmacies shipping to usa

 268. Odmfxs said,

  Kasım 19, 2023 @ 18:57

  buy trimox pills for sale order clarithromycin 250mg generic order clarithromycin 500mg generic

 269. Wwccfx said,

  Kasım 20, 2023 @ 03:04

  rocaltrol 0.25 mg cheap purchase calcitriol without prescription tricor 200mg usa

 270. Williamareds said,

  Kasım 20, 2023 @ 07:58

  https://tadalafil.trade/# canadian pharmacy tadalafil

 271. TimothyDic said,

  Kasım 20, 2023 @ 15:38

  ed pills otc: ed drugs compared – drugs for ed

 272. BVZ_Moskva_S said,

  Kasım 21, 2023 @ 02:00

  Скорозагружаемые здания: коммерческая выгода в каждой составляющей!
  В современной действительности, где секунды – доллары, экспресс-конструкции стали истинным спасением для бизнеса. Эти современные объекты включают в себя твердость, финансовую экономию и быстрое строительство, что дает им возможность превосходным выбором для разных коммерческих начинаний.
  [url=https://bystrovozvodimye-zdanija-moskva.ru/]Быстровозводимые здания[/url]
  1. Скорость строительства: Минуты – важнейший фактор в предпринимательстве, и здания с высокой скоростью строительства способствуют значительному сокращению сроков возведения. Это преимущественно важно в постановках, когда важно быстро начать вести бизнес и начать монетизацию.
  2. Экономия средств: За счет улучшения производственных процедур элементов и сборки на объекте, экономические затраты на моментальные строения часто снижается, чем у традиционных строительных проектов. Это дает возможность сэкономить деньги и обеспечить более высокую рентабельность вложений.
  Подробнее на [url=https://bystrovozvodimye-zdanija-moskva.ru/]www.scholding.ru[/url]
  В заключение, сооружения быстрого монтажа – это идеальное решение для бизнес-проектов. Они обладают быстрое строительство, экономическую эффективность и устойчивость, что дает им возможность наилучшим вариантом для профессионалов, имеющих целью быстрый бизнес-старт и получать доход. Не упустите возможность сократить издержки и сэкономить время, лучшие скоростроительные строения для вашей будущей задачи!

 273. Juliustrose said,

  Kasım 21, 2023 @ 05:29

  http://kamagra.team/# Kamagra tablets

 274. TimothyDic said,

  Kasım 21, 2023 @ 10:12

  sildenafil oral jelly 100mg kamagra: Kamagra tablets – buy kamagra online usa

 275. Oeouag said,

  Kasım 21, 2023 @ 18:54

  order catapres 0.1 mg generic catapres 0.1mg ca spiriva order online

 276. Williamareds said,

  Kasım 21, 2023 @ 19:57

  http://kamagra.team/# п»їkamagra

 277. Ehmaig said,

  Kasım 21, 2023 @ 22:16

  acne medication by prescription trileptal ca oxcarbazepine 300mg generic

 278. JosephAqual said,

  Kasım 21, 2023 @ 23:40

  tadalafil tablets 10 mg online: order tadalafil 20mg – tadalafil coupon

 279. TimothyDic said,

  Kasım 22, 2023 @ 04:46

  tadalafil capsules 20mg: tadalafil 20mg canada – tadalafil tablets in india

 280. Richardunene said,

  Kasım 22, 2023 @ 20:47

  Levitra 10 mg buy online [url=http://levitra.icu/#]Buy Vardenafil 20mg[/url] п»їLevitra price

 281. TimothyDic said,

  Kasım 22, 2023 @ 20:54

  tadalafil 10mg coupon: tadalafil – generic – buy tadalafil india

 282. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 04:16

  amoxicillin medicine [url=http://amoxicillin.best/#]amoxicillin brand name[/url] cost of amoxicillin

 283. Jamesanymn said,

  Kasım 23, 2023 @ 06:14

  https://azithromycin.bar/# zithromax 500

 284. VernonKex said,

  Kasım 23, 2023 @ 13:02

  ciprofloxacin 500 mg tablet price: ciprofloxacin without insurance – cipro 500mg best prices

 285. Wlfmat said,

  Kasım 23, 2023 @ 16:14

  alfuzosin 10mg for sale uroxatral 10mg usa best medicine for stomach problems

 286. Eabocv said,

  Kasım 23, 2023 @ 16:29

  minocycline 50mg pill order ropinirole sale order requip pills

 287. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 16:50

  lisinopril 20 mg no prescription [url=https://lisinopril.auction/#]Over the counter lisinopril[/url] lisinopril 10 mg pill

 288. CharlesPaips said,

  Kasım 24, 2023 @ 09:29

  doxycycline 40mg capsules [url=http://doxycycline.forum/#]Buy doxycycline 100mg[/url] doxycycline online no prescription

 289. VernonKex said,

  Kasım 24, 2023 @ 15:35

  where to buy amoxicillin: amoxicillin medicine – generic amoxicillin 500mg

 290. palm angels hoodie said,

  Kasım 25, 2023 @ 00:41

  I would like to get across my admiration for your generosity for those individuals that require assistance with this particular subject matter. Your real dedication to passing the solution across appeared to be really insightful and have always helped somebody just like me to get to their pursuits. The warm and friendly publication means a great deal to me and much more to my office colleagues. Thank you; from all of us.

 291. CharlesPaips said,

  Kasım 25, 2023 @ 03:49

  buy cipro online [url=https://ciprofloxacin.men/#]ciprofloxacin without insurance[/url] cipro

 292. Jamesanymn said,

  Kasım 25, 2023 @ 07:39

  http://ciprofloxacin.men/# ciprofloxacin 500 mg tablet price

 293. Scotttouct said,

  Kasım 25, 2023 @ 08:02

  cipro: cipro – antibiotics cipro

 294. Mpgkhv said,

  Kasım 25, 2023 @ 09:38

  sleeping pills for sale uk buy sleep medications online best quick weight loss pills

 295. Qrognb said,

  Kasım 25, 2023 @ 19:03

  letrozole usa aripiprazole 20mg cheap buy abilify 20mg pill

 296. CharlesPaips said,

  Kasım 25, 2023 @ 22:04

  doxycycline canada pharmacy [url=https://doxycycline.forum/#]Doxycycline 100mg buy online[/url] doxycycline 75 mg tablet

 297. VernonKex said,

  Kasım 25, 2023 @ 22:53

  lisinopril 10 mg online no prescription: zestril 30mg generic – lisinopril generic brand

 298. Jamesanymn said,

  Kasım 25, 2023 @ 23:59

  https://lisinopril.auction/# lisinopril 40 mg cost

 299. Scotttouct said,

  Kasım 26, 2023 @ 00:52

  order zithromax over the counter: zithromax z-pak – zithromax 250 mg tablet price

 300. Jamesanymn said,

  Kasım 26, 2023 @ 15:21

  https://doxycycline.forum/# cheapest 40 mg doxycycline

 301. CharlesPaips said,

  Kasım 26, 2023 @ 16:28

  doxycycline pharmacy price [url=http://doxycycline.forum/#]Buy Doxycycline for acne[/url] doxycycline 125 mg

 302. Wzhckv said,

  Kasım 27, 2023 @ 04:17

  quit smoking medication list acetaminophen contain pain killer name ordering pain pills online

 303. Jamesmor said,

  Kasım 27, 2023 @ 04:19

  https://ordermedicationonline.pro/# northwestpharmacy

 304. Igicyp said,

  Kasım 27, 2023 @ 17:17

  provera cheap buy generic microzide for sale purchase hydrochlorothiazide pills

 305. Jamesmor said,

  Kasım 27, 2023 @ 20:59

  https://indiapharmacy.site/# cheapest online pharmacy india

 306. Robertirort said,

  Kasım 28, 2023 @ 00:31

  mexican rx online: mexican pharmacy – pharmacies in mexico that ship to usa

 307. Robertirort said,

  Kasım 28, 2023 @ 17:13

  the generics pharmacy online delivery: Online pharmacy USA – prescription drugs online without

 308. Yfoont said,

  Kasım 28, 2023 @ 18:33

  genital herpes medication in stores why is ozempic so popular pharmapure sugar blocker side effects

 309. Iufelo said,

  Kasım 29, 2023 @ 04:24

  cyproheptadine canada purchase ketoconazole generic buy nizoral 200 mg generic

 310. DonaldSeimi said,

  Kasım 29, 2023 @ 10:13

  http://wellbutrin.rest/# no prescription wellbutrin online
  ventolin 90 mcg [url=http://claritin.icu/#]Ventolin inhaler[/url] ventolin 2.5

 311. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 18:56

  paxlovid buy: Buy Paxlovid privately – paxlovid price

 312. Bnqfeu said,

  Kasım 30, 2023 @ 00:20

  best supplements for fungus blood pressure recall list today safest prescription blood pressure medicines

 313. MichaelDauct said,

  Kasım 30, 2023 @ 05:05

  https://clomid.club/# where can i get clomid without prescription

 314. MathewBaits said,

  Kasım 30, 2023 @ 15:53

  paxlovid pharmacy http://paxlovid.club/# paxlovid pharmacy

 315. Aeeuia said,

  Kasım 30, 2023 @ 19:10

  cymbalta without prescription buy generic cymbalta for sale buy modafinil 200mg for sale

 316. MichaelDauct said,

  Kasım 30, 2023 @ 21:52

  https://wellbutrin.rest/# wellbutrin discount price

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın