Not an outlier

Bu yazıyı birkaç hafta önce, aynen yazıdaki hisler içindeyken yazmış (daha doğrusu bu satırlar bir arkadaşıma mesaj yazarken vuku bulmuş), o anın verdiği bir acelecilik duygusuyla paylaşıp, paylaştıktan yaklaşık 5 dakika sonra pişman olmuş ve blogdan kaldırmıştım. Paylaşmak istemediğimden değildi de, o anda gelecek tepkileri kaldıramayacaktım. Bir de annem üzülmesindi. Şimdi, kendimi son derece iyi hissettiğim şu anda, yine de paylaşmak istiyorum bunları. Daha anlatacaklarım da var, ama onları yazar mıyım, vakit bulur muyum, ne zaman olur bilmiyorum. Sadece, depresyon benim hayatımın bir parçası olduğundan ve depresyonu yenmek için sürekli bir çaba halinde olduğumdan, içimde bir şeyler beni bunu paylaşmaya itiyor. Nedenini sorgulamamaya karar verdim.

Resimler daha önceki bir depresyon periyodundan. Hayatta her konuda kendi kaydını tutma saplantısında olan bir insan olarak, depresyondayım demeyip kendi fotoğrafımı çekmiştim. Onunla da yetinmeyip karakalem kopyasını yaptım. (Çünkü, her şeye rağmen, içinde bulunduğum bu durum beni şaşırtıyor, kendi kendimi bir gözlem öğesi olarak görmeden duramıyordum). Şimdi – ikinci bir emre kadar – çok iyiyim.

İlacı bırakınca tekrarlama olasılığı çok yüksek, dedi, yüzü duygusuz, ifadesiz.

İçimden “Bana olmayacak” dedim, ona “Olsun ne yapalım kullanırım ne kadar gerekirse” dedim.
Aslında hiç de istemiyordum kullanmayı başlarda ama bir şekilde ikna oldum.

Tabi bilmiyordum ki, nüksederse eskisinden beter nüksedecek. Üstelik kullanırken beni öyle bir vurdumduymaz yapacak ki, ilişkiler bitecek, şehirler değişecek, ben öyle sakince bakacağım.

Sonra kabuslar görmeye başladım. Gündüzleri hiçbir şey umrumda değil, geceleri bastırılmış bütün korkularım endişelerim üzerime geliyor, ama 100 kat, 300 kat fenalaşarak.

Zamanı geldi, dedim. Artık iyiyim, düzeldim. Başkaları gibi oldum, endişelerimden arındım. Sakin bir insan olmayı öğrendim. Şimdi bu kabusları çekmenin anlamı yok. Bırakayım.

Yavaş yavaş bırakmak gerekiyordu. Her konuda olduğu gibi bu konuda da uslu bir çocuğun ve bilinçli, dikkatli bir bireyin yapacağı gibi, çok yavaş bıraktım.

Başkalarına olan bana olmayacaktı. Evet belki istatistik çok kuvvetliydi. Ama işte ben o yüzde 5′lik özel kesimden olacaktım. Çünkü bana hep çok özel biri olduğumu söylüyorlardı, o zaman bu konuda da özel olabilirdim. Üstelik çok güçlü hissediyordum.

Olmadı. İstatistiğin gücü karşısında çıtır çıtır kabuğu kırılarak terlik altında can veren bir hamamböceğinden farklı değildim. Bana bi sağdan çaktı, bi soldan, bi daha sağdan, bi daha soldan…

Tamam, dedim, dur, ağzım yüzüm dağıldı, başladığımız yere geri döndük işte yetmez mi?

Hayır, dedi, dalga mı geçiyorsun? Şu gördüğün çoğunluğa katılıp bu muazzam yüzdenin bir parçası olabilmen için, baştakinden daha da kötü olman lazım.

Ama, bana böyle dememişlerdi!

Şaşkınlığımdan faydalanarak iki tane daha geçirdi, kırılan dişlerimi ve ağzıma dolan kanı hissederek bir yandan ve “Ama dişlerim kırıldı” diye düşünürken içimden, yüzündeki ifadeden anladım bu bile daha neydi ki…

Koşup kaçmaya çalışırken gördüm ki nereye koşsam vardığım yer o kalabalık, o yüzde 95 idi. Mücadele etmeyi bıraktım.

Ve işte bir kez daha, gözlerim şişlikten kapanana kadar ağladım. Uykuya daha çok vardı.

 • Share/Bookmark

71 Yorum »

 1. bedia said,

  Aralık 11, 2012 @ 01:25

  Sizi birebir tanımıyorum ama blogunuzu takip ediyorum.
  Yaşadığımız duygular o kadar benzer ki!
  Yazıyı okuduğumda kendi blogumu okumuş gibi hissettim.
  İyi ki uyku diye bir bekleme modumuz var!

 2. Seda said,

  Aralık 11, 2012 @ 06:41

  Duygu :(

  Şuana kadar senin yazılarının altına hiç yorum yazmadım. Yeri geldi işte herkes gibi “ahanda aynı ben yaee” diye kaypak gibi bir gülümseme oluştu suratımda, yeri geldi kahkahalar attım, yeri geldi gözlerim bile doldu falan filan… Ama işte internetlerin etkisiyle seni, hani olurda, öyle bir yerde yolda görsem falan sarılasım gelir sana heralde, tutamam kendimi. Bence böyle de bir sürü insan vardır. İşte bu internetler bazen böyle de sevgi yumağı yapıyor insanı. Neyse, bu yazdıklarımın fazla da üzerinde durmayacağım yazarken. Öyle olduğu gibi… Senin de bu yazında, belki, yaptığın gibi.

  Sen çok güzel bir insansın Duygu ve ne kadar da “farklı”, “güçlü”, “duyarlı”, “savaşan”, “yaratıcı” bir insan olsan da insansın. Olmasa keşke ama oluyor böyle çok tatsız zamanlar, olaylar, olay zincirleri bu hayatta; sebepleri büyük veya küçük, insanı yıpratıyor da. Tek söylemek istediğim aslında sana şöyle sımsıkı bir sarılsaydımdı, geçer deseydimdi falan. Bilmiyorum ki işe de yarar mı? Keşke yarasaydı :)

  Domates fidanların gibi tatlı bir şeyler büyüse keşke içinde, birden de, gidiverse tüm o mutsuzluktan çıkamama, kaçamama halleri.

 3. Seda said,

  Aralık 11, 2012 @ 06:45

  Pes bana :) Yazının başını okuduğum halde öyle kaptırmışım ki…
  oleyli mutluymuşsun ki zaten :)

 4. ardamardar said,

  Aralık 11, 2012 @ 09:25

  CBT

 5. Biyolokum said,

  Aralık 11, 2012 @ 10:04

  Seda, sen sarıl yine gördüğün yerde, depresyonu bekleme :) Pek gülümseyerek okudum yazdıklarını ve çok teşekkür ediyorum.

  ardamardarcığım, CBT’den kastın cognitive behavioral therapy di mi? Onun sayesinde aslında çok yollar aştım, çok güzel yerlere geldim, ama bazen beynimin kimyasına yeniliyorum. Özellikle bu ilacı bırakma sonrası hakikaten çok acayip bir dönem geçirdim. Ve fekat, yine CBT sayesinde öğrendiklerimi uygulayıp çıktım düze :)

 6. ardamardar said,

  Aralık 11, 2012 @ 12:55

  CBT ile ilgili bir kitap okumustum, cok mantikli gelmisti. bence yardimi oluyordur bircok insana. zamani gelince ben de yapicam. :D

 7. meren said,

  Aralık 11, 2012 @ 14:19

  hasretlen öperim lan.

 8. Özlem Öztürk said,

  Aralık 11, 2012 @ 14:42

  Ben bu yazıyı okumadan, sonrakine takılmışım. Konunun içine limon sıkmışım.:( Depresyonu da pek küçük, şaka gibi bir şey zannetmişim.
  Duyarsız davranmışım, bilmeden olmuş.
  O zaman koş Duygu koş, diyorum.
  …ve öpüyorum.

 9. Biyolokum said,

  Aralık 11, 2012 @ 14:56

  merenciğim! <3

  Özlem, hiç deme öyle, duyarsız filan diye kendine. Depresyon mu yarıştıracağız. Herkesin derdi var kendince işte. Yardım iste çevrenden, bul bir uyandıran! Ya da belki seninle sabah yürüyüşlerine çıkacak biri… Çıkış yok levhasına takılma :)

 10. samime said,

  Aralık 11, 2012 @ 18:03

  ya bir de üstüme vazife değil biliyorum ama MEREN ile tekrar birarada olduğunuzu bilsek sanki yüreğimize su serpilecek . yani şimdi yanlızlık dostudur depresyonun . elbette yanlız değilsin , sana değer veren ve önemseyen fazlasıyla insan var. kimse olmasa bile kendi kendine yetecek insanlarsınız .

  diğer taraftan aynı yastığa 50 yılı aşkın süre baş koymuş yaşlı çiftleri bir düşünün ne kadar sevimli gelirler . hiç mi hayatlarında çalkantı , depresyon , uçurumdan aşağıya bakma merakı olmamıştır . tabiki de olmuş , annem anlattı .

  işte asıl aşılması zor , imkansız görünen ÇIKIŞ YOK tabelası bu olmalı . birbirimizi üzmeden kendi dünyalarımızda çözülüyoruz çözümlüyoruz mazeretli bir kaçış yolu olmasın mı yoksa ?

  birbirinizi yeseniz de güzel değil miydi mesela
  çok saçmaladım , sil yorumumu beğenmezsen

  fazlasıyla gelenekselci görünebilir
  ama ben taş devri insanıyım .
  sevgimle

 11. Biyolokum said,

  Aralık 11, 2012 @ 18:17

  Meren’le biz hep birbirimizin canı ciğeri yoldaşı olacağız ama bir çift olarak değil. Biz de galiba fütürizm insanlarıyız. Ve konuyu burada bırakırsak şahane olur. :)

 12. Melikeadlıkişi said,

  Aralık 12, 2012 @ 15:34

  Seni çok seviyom Düygüm.

 13. tansu açık said,

  Aralık 13, 2012 @ 07:41

  Sevgili Duygu,

  Çok uzun zamanlar daha az şiddetlisinin içinde yaşadım.
  donanımımız karmaşıklığının kaçınılmaz bir ürünü olabilir, maddi nedendi bu. Toplumsal neden toplu olarak mutsuzluk keder yaratan şeyler var bizi kapmaya hazır ama iktidarlar , rahipler psikiyari rahipleri kedere ihtiyaç duyar. ilaç yerine tinsel-maddi egzersiz duygu durumunu kimyayı değiştiriyor hayret verici ölçülerde. Uzun yürüyüşler yaptım, ama o zaman yoga gibi basit çok etkili (sana uygun hoca düzenli yapma koşuluyla)tin teknolojilerinden haberim yoktu. Tietan five desen google’a sabah 10 dakika vericeksin, presto bütün gün dinçsin.
  sevgiler.

 14. tansu açık said,

  Aralık 13, 2012 @ 07:44

  kusura bakma Dıuygucum diyebilir miyim, tibetan five olacaktı, yüzme yoga (boyun fıtığını böyle gerilettim) yapmama rağmen şaşrıtıcı biçimde beni topraladı zaten kimisini yoga da da yapıyoruz, bazen tamamını ama onun yanısıra başka şeyler hareketler de yapılıyor.

 15. Hakan said,

  Aralık 13, 2012 @ 17:53

  Sevgili Duygu,
  Üzüldüğünü öğrenmek biz sevenlerini de üzdü. Galiba duyarlı ve kafası fazlaca çalışan insanlara bu meret daha fazla musallat oluyor, ve maalesef seni doğal olarak ideal hedef hale getiriyor…
  Sevenlerinle yakın zaman geçirmek, koşmak, o da olmazsa tıbbi yardım almak mutlaka sonuç verecektir. Senin de dedigin gibi beyindeki kimyasalların dengesinin kaçması basite indirgersen.. Yenemeyeceğin birşey hiç değil..
  Seninle, sen bilmesen de çok şey paylaşıyoruz ve çok seviyoruz.. Kendine iyi bak..
  HY

 16. felfecir said,

  Aralık 15, 2012 @ 22:45

  Odevlerden bunalmış bi vaziyette bir aydır giymeye fırsat bulamadığım pijamam nihayet üstümdeyken ve yazılarınızı okuyarak tatilde olmama rağmen 5000 kelimelik essayimi yazmak için motivasyon ararken sizi böyle bulmak… Üzgünüm Duygu. Bir daha antidepresan kullanmamaya yemin etmiş biri olarak son zamanlarda bu konuya artık acaba diyerek yaklaşmak benim için de ‘zor’. Biliyorum üç harfle ifade edilen o kelimenin içini dolduran şeyler herkes için çok farklı. Ama her neyse, her ne idiyse bu seferkinin sonu çıkışla biten bir hikaye olması dileğiyle, içtenlikle.

  PS:Koşu iyi fikir galiba, ne dersiniz ayaklar?
  Sabah yataktan çıkarsan biz geliriz seninleee :)
  Eh, ben de kalkarım o zaman, hem Duygu’ya bir selam çakarız uzaklardan ;)

 17. Biyolokum said,

  Aralık 16, 2012 @ 18:39

  Bekliyorum o selamı! :)

 18. “Kriptografi Gördüm”, Wunjo… » P’ye mektuplar: antidepresanlara dair said,

  Aralık 19, 2012 @ 17:00

  [...] sormuş olsaydınız bambaşka bir şey söylüyor olacaktım. Çünkü bırakma süreci gerçekten çok çetrefilliydi. Başlarken bunu bilip ona göre başlamak lazım, ama asıl bırakırken ona göre etrafınızda [...]

 19. hande said,

  Aralık 30, 2013 @ 19:26

  merhaba duygu,
  ben blogunuzu takip eden biri olarak çizimlerinizi çok begendim ve hangi boya kalemini kullandıgınızı merak ettim. tamam konuyla çok ilgisiz ama merakımı mazur görüp yanıtlarsanız çok sevinecegim :)

 20. eloise said,

  Eylül 23, 2014 @ 16:19

  Cook uzun zaman olmus seni okumayali. Ben evlenmis ustune bi de bebe sahibi olmusum sen yeryurt degistirmissin. Ve meren hayatininin baska bi tarafina gecmis. Cok uzuldum buna. Seni ve onu okurken bunlar uremeli cogalmali bunlardan bi suru cocuk dogmali derdim kendi kendime. Offf keske. Neyse kapattim cenemi. Umarim iyi ve mutlusundur. Sevgilerle

 21. Rrjlmc said,

  Ağustos 9, 2023 @ 10:00

  where to buy tricor without a prescription tricor tablet buy tricor without prescription

 22. Nacioe said,

  Ağustos 18, 2023 @ 01:15

  cheap cialis for sale otc cialis viagra canada

 23. Puhkmf said,

  Ağustos 20, 2023 @ 09:46

  zaditor 1mg without prescription sinequan 75mg brand buy tofranil 75mg for sale

 24. Jivrki said,

  Ağustos 20, 2023 @ 16:36

  buy minoxidil for sale gnc ed pills ed pills for sale

 25. Mfrtah said,

  Ağustos 23, 2023 @ 07:47

  buy precose online order precose griseofulvin 250mg uk

 26. Owzlyt said,

  Ağustos 23, 2023 @ 07:53

  buy aspirin online cheap purchase zovirax online cheap purchase zovirax

 27. Mtvnum said,

  Ağustos 26, 2023 @ 15:51

  buy melatonin generic buy generic danocrine capsules danazol

 28. Nviqbk said,

  Ağustos 27, 2023 @ 21:54

  buy dipyridamole 100mg dipyridamole price pravastatin 10mg us

 29. Xlvpnc said,

  Ağustos 29, 2023 @ 06:47

  duphaston for sale order generic dapagliflozin 10 mg buy jardiance generic

 30. Yfygsl said,

  Eylül 1, 2023 @ 01:24

  where to buy monograph without a prescription how to get etodolac without a prescription pletal 100 mg price

 31. Nvkqhu said,

  Eylül 1, 2023 @ 07:21

  buy fludrocortisone 100 mcg online buy rabeprazole 20mg online buy loperamide 2 mg generic

 32. Uemccg said,

  Eylül 4, 2023 @ 07:28

  buy prasugrel 10 mg generic buy tolterodine for sale order tolterodine 1mg generic

 33. Xpymfw said,

  Eylül 5, 2023 @ 16:28

  order mestinon 60mg without prescription piroxicam canada buy maxalt pills for sale

 34. Xxbjja said,

  Eylül 7, 2023 @ 07:42

  order ferrous pills order actonel for sale buy sotalol

 35. Bdeqxk said,

  Eylül 10, 2023 @ 00:36

  zovirax for sale capecitabine 500mg over the counter rivastigmine order

 36. Flhexm said,

  Eylül 10, 2023 @ 07:33

  enalapril 10mg us buy enalapril 10mg sale oral duphalac

 37. Qxedoz said,

  Eylül 13, 2023 @ 13:36

  order generic premarin 600 mg buy sildenafil for sale purchase sildenafil pills

 38. Urcodu said,

  Eylül 14, 2023 @ 22:34

  order prilosec online buy singulair without prescription buy metoprolol 50mg online

 39. Njjxhs said,

  Eylül 15, 2023 @ 13:42

  order tadalafil for sale real cialis pills generic sildenafil 50mg

 40. Dcneck said,

  Eylül 16, 2023 @ 06:59

  buy micardis 80mg for sale buy plaquenil 400mg online cheap generic molnunat 200mg

 41. Psaywy said,

  Eylül 18, 2023 @ 16:38

  order generic cenforce 100mg naprosyn 500mg over the counter order aralen 250mg without prescription

 42. Zpmayi said,

  Eylül 19, 2023 @ 03:19

  provigil 200mg oral buy provigil 100mg generic order prednisone online cheap

 43. Eawnsq said,

  Eylül 22, 2023 @ 04:16

  buy accutane 10mg without prescription buy accutane without prescription zithromax 250mg ca

 44. Ufdwjn said,

  Eylül 22, 2023 @ 12:49

  buy cefdinir without prescription omnicef 300 mg without prescription order lansoprazole 30mg sale

 45. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 05:25

  http://interpharm.pro/# no prescription online pharmacies
  top rated online pharmacy – internationalpharmacy.icu A modern pharmacy with a traditional touch of care.

 46. Bqjiow said,

  Eylül 24, 2023 @ 07:55

  azipro 250mg oral prednisolone 40mg cost neurontin 600mg ca

 47. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 10:01

  https://onlineapotheke.tech/# п»їonline apotheke

 48. Thomasfut said,

  Eylül 25, 2023 @ 01:58

  п»їfarmacia online farmacia online envГ­o gratis farmacia barata

 49. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 11:26

  http://pharmacieenligne.icu/# Acheter mГ©dicaments sans ordonnance sur internet

 50. Ferqad said,

  Eylül 26, 2023 @ 07:58

  atorvastatin 10mg price order amlodipine generic amlodipine 10mg without prescription

 51. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 11:50

  http://pharmacieenligne.icu/# Pharmacie en ligne pas cher

 52. Inhlna said,

  Eylül 26, 2023 @ 14:03

  play blackjack casino games online cost furosemide 40mg order furosemide pill

 53. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 18:18

  Viagra homme prix en pharmacie

 54. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 07:41

  http://itfarmacia.pro/# migliori farmacie online 2023

 55. Jkzrel said,

  Eylül 28, 2023 @ 12:55

  real money blackjack purchase doxycycline generic albuterol inhaler

 56. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 18:10

  farmacia online madrid: farmacia barata – farmacias online seguras

 57. Bnusdx said,

  Eylül 29, 2023 @ 02:29

  protonix over the counter buy lisinopril 2.5mg for sale purchase pyridium

 58. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 09:11

  https://esfarmacia.men/# farmacia online internacional

 59. Dafunm said,

  Eylül 30, 2023 @ 02:48

  recommended you read online casino real money no deposit ivermectin 6 mg pills for humans

 60. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 08:34

  Their home delivery service is top-notch. cheapest online pharmacy india: top 10 online pharmacy in india – top 10 online pharmacy in india

 61. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 10:22

  п»їbest mexican online pharmacies: mexican drugstore online – purple pharmacy mexico price list

 62. Lorhgr said,

  Ekim 1, 2023 @ 18:49

  gambling game buy levothyroxine medication cheap levothyroxine sale

 63. Michaeldes said,

  Ekim 1, 2023 @ 23:09

  india online pharmacy: best india pharmacy – cheapest online pharmacy india

 64. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 08:06

  earch our drug database. legit canadian online pharmacy: northern pharmacy canada – buying from canadian pharmacies

 65. Qshgqx said,

  Ekim 2, 2023 @ 09:52

  symmetrel medication buy tenormin 50mg buy avlosulfon for sale

 66. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 11:33

  legal to buy prescription drugs from canada: rate canadian pharmacies – legitimate canadian pharmacy online

 67. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 07:39

  A touchstone of international pharmacy standards. safe canadian pharmacies: canadian pharmacy uk delivery – reliable canadian pharmacy reviews

 68. Ivfcrv said,

  Ekim 3, 2023 @ 11:19

  buy generic clomid imuran 25mg canada imuran ca

 69. Michaeldes said,

  Ekim 3, 2023 @ 12:53

  indian pharmacy: pharmacy website india – indian pharmacies safe

 70. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 13:24

  mexico drug stores pharmacies: mexican mail order pharmacies – buying prescription drugs in mexico

 71. Rogerhausa said,

  Ekim 4, 2023 @ 06:57

  They have strong partnerships with pharmacies around the world. canadapharmacyonline: legal canadian pharmacy online – canada rx pharmacy

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın