P’ye mektuplar: antidepresanlara dair

Kendimi bildim bileli hep sırtımda görünmez bir yük, içimde bir endişe ve sıkıntı olageldi. Bu hisler zaman zaman çok arttı, zaman zaman azaldı, ama hiç kaybolmadılar. İşin garip yanı, bunlar benim işlevsel bir vatandaş, iyi bir öğrenci olmamı engellemediler, hatta ben sanki bunları yakıt olarak kullanan bir trendim. Çuf çuf çuf ordan oraya gezindim. Arkadaşlarımdan sık sık ‘iyi de niye bu kadar gerildin/endişelendin’ lafını, ailemden de ‘bi mutlu olamıyorsun’ serzenişlerini duydum. Ben de kendime hep kızdım. Adeta kötü bir ebeveyn gibiydim kendime karşı, ne yaparsam yapayım kendime yaranamıyordum. Lise dereceyle bitiyordu, ben istediğim bölüme giremeyeceğim diye kabuslar görüyor, yeterince akıllı değilim, yeterince çalışmıyorum diye kendime kızıyordum. Sonra istenilen bölüme kat kat üstünde puan ile giriliyordu, bu sefer kendimde gıcık olacak başka bir şey, hayatta endişelenecek başka mecralar buluyordum.

(Endişeli Kız! Çıkarılabilecek en kötü sonuca tek seferde atlayabilir!)

Bu hep böyleydi. Hep.

Hayat sinüsoidal bir eğride devam ediyordu, ama benim eğrimin tepe noktaları sanki, negatif değerlerin üzerine bir türlü çıkamıyordu. En iyi günümde bile ruhumun havası sıfırın altında bir yerlerdeydi.

Ne zaman ki, bu hislerin ağırlığı benim taşıyamayacağım bir noktaya ulaştılar, ne zaman ki yıllardır kullandığım bu yakıtı yakarken, altında ezildiğim o ağırlıkla artık pencereyi açmaya gücüm kalmayınca, kapalı bir alanda yakıtımın karbonmonoksitine maruz kaldım, o zaman, adeta hayvansı bir içgüdüyle dedim ki ‘Ben psikologa gidiyorum!’.

Şans mı bilmiyorum. Ya da artık insan çok acıkınca ne yese güzel gelir ya, ondan mı, ama bana çok iyi bir psikolog denk geldi diye düşünüyorum: Kim. Psikologun yanı sıra bir de psikiyatrist görmek icap ediyordu. Onun randevusu ancak birkaç hafta sonraya olabilmişti. Bu birkaç haftalık süreçte Kim kronik depresyondan muzdarip olduğum konusunda kesin kararlı hale gelmekte gecikmedi ve ne kadar karşı olsam da (karşı olmamı anladığını söyleyip) antidepresan kullanmayı bir düşünmemi önerdi.

Düşündüm, antidepresan kullanmayı istemememin sebepleri bir sürü korkulardı: yan etkileri varmıştı, hadi deyince bırakmak zormuştu, fiziksel olmasa da duygusal bağımlılık yaratıyormuştu, falanmıştı filanmıştı. Sanki üstüne bir de yenilmişlik duygusu ekleniyordu, kim bilir bilinçaltımın, kırılgan egomun hangi derinliklerinden geliyorduysa… Böyle bir yedirememezlik hissi. Ama dedim ki kendime, kaybedecek bir şeyim yok, yan etkileri varsa çekerim, internetten ne olduklarına bile bakmayacağım, bu ilacın bana iyi geleceğine inanacağım.

Psikiyatriste gittim, aile geçmişimden, genel olarak nasıl hissettiğimden, beni neyin rahatlattığından filan konuştuk. Doktorcuğum, dedim, şöyle uzun ve yorucu bir günün akşamında eve gelip bi tane bira çaktım mıydı, işte o an az biraz rahatlıyorum. Harika, dedi. Harika mı, dedim. Harika diyorum çünkü, dedi, bu söylediğin senin durumunun sebebinin kimyasal olma ihtimalini çok güçlendiriyor, kimi insanların depresif olmalarının sebebi tamamen deneyimlerine, travmalarına bağlı olabildiğinden, ilacın etki göstermesi zor olabiliyor. Peki, dedim, ne yazacaksın? Prozac yazıyorum. Prozac. Vay be, daha ne kadar popüler kültürleşebilirdim şu psikolojik problemimle. Peki yaz.

İlk hafta korkunçtu. Hiç girmeyeceğim. Eğer etrafımdakilerin desteği olmasaydı ‘yemişim antidepresanını’ deyip bırakabilirdim sanki. 3 hafta sonra, hayatımda hiç bilmediğim bir his beni kucaklamaya başlamıştı: sakindim ve omuzlarımdaki yükler kalkmıştı.

Bir yandan terapi devam ediyordu ve her seanstan sonra kendimle ilgili yeni bir şeyler keşfetmiş, o kötü acımasız ebeveyden bir adım daha uzaklaşıp kendimin sevecen, destekleyici, ne yapsam gurur duyan ebeveyni olmaya doğru gidiyordum.

Aslında şimdi geriye dönüp bakınca, bana ilacın mı yoksa terapinin mi daha iyi geldiğini kestiremiyorum, ama şu bir gerçek ki, ikisinin aynı anda olması çok kritik idi. Çünkü, sakinleşmeye o kadar ihtiyacım vardı ki, o yükün altında iki büklüm halde terapiden yeterince yararlanamayabilirdim belki.

Bunları anlatmamın sebebi, önceki yazılardan, antidepresanlarla ilgili ürkünç fikirlere kapılmış olanlar var ise, ya da aslında herhangi bir fikre kapılmış olan varsa, onlara hikayenin tamamını anlatmak ve böylece kapılınacak bir fikir varsa, hikayenin tamamı üzerinden kapılmalarını sağlamak.

Ben antidepresan kullandığım için hiç pişman değilim. Tabi bunu bana, antidepresanı bıraktıktan hemen sonraki o korkunç haftalarda sormuş olsaydınız bambaşka bir şey söylüyor olabilirdim. Çünkü bırakma süreci gerçekten çok çetrefilliydi. Başlarken bunu bilip ona göre başlamak lazım, ama asıl bırakırken ona göre etrafınızda size yardımcı olacak insanların olduğu bir dönemde bırakmak lazım. Bunun dışında, ben bunlardan korkmayıp kendime sakin olmak ve kişisel problemlerime yoğunlaşıp bunları çözmek için bir şans verdiğim için memnunum. Ayrıca, çok dayanılmaz zorlukta bir dönemden geçiyorsam, kullanabileceğim böyle bir ‘araç’ olduğunu biliyorum bu da iyi. Fakat bir daha antidepresan kullanmayı düşünüyor muyum? Mümkünse asla.

Asla, çünkü, yükler omzumdan Prozac uçan balonuna bağlanmış yavaş yavaş uçup giderlerken, beraberlerinde beni ben yapan bazı şeyleri ve içimdeki tutkuları da götürdüler. Prozac’la artık hiçbir şey umurumda değildi, dünya umurumda değildi, kariyer dertleri bitmişti, hiçkimse beni kızdıramıyordu, Dalai Lama bu halimi görse beni alnımdan öper, Tibet’te beni en manzaralı manastıra başrahip yapardı. O derece. Ama yani insanın gençlik yılları bu kadar hiçbirşeyin umrunda olmadığı bir pasif budist psikolojisi içinde geçerse yazık be… (Budistler alınmasın. Hani tüm dünya budist olsa tamam da… Aman neyse işte).

Prozac’ı bırakmaya karar verip, yavaş yavaş bırakmak gerektiğinden, dozu yarıya düşürdüğümde ne oldu biliyor musunuz? Bir gün RTE’yi kürtaj hakkında ileri geri konuşurken gördüm ve bu oldu :) Bir şeyler umrumda olmaya başlamıştı! Üstelik labda daha çok çalışıyor, kendimi çok daha motivasyonlu hissediyordum.

Fakat, bünyemdeki Prozac miktarının azalmasıyla artan sinirsekliğim, huzursuzluklarım ve endişelerim, bende yine bir yenilgi duygusu yarattılar. Sanki o süreçte o kadar terapi seansından, okuduğum onca kişisel gelişim kitaplarından vesaireden sonra hiçbir şey öğrenememiş ve yaşadığım bütün pozitiflikleri sadece Prozac sayesinde yaşamıştım, şimdi onsuz olmayacaktı, o gıcık olduğum eski Duygu geri geliyordu. Panikledim. Kafam karıştı. Korktum. Sinirlendim. Lanet olsun dedim, lanet ettim. İnsanın beyni bu kimyasal dengesizlik dönemlerinde hakikaten kısa devre yapıyor. Duygusal bağımlılık da söz konusuydu kesinlikle, çünkü o ‘aman umurumda mı dünya’ hissini çok özlüyordum. Hatta oturdum P’ye mektuplar yazdım (hiç heveslenmeyin, kimseye okutacak cesaretim yok!). Neyse ki (daha önceki yazılarda da dediğim gibi) etrafımdan yardım istemeye artık utanmıyordum, sürekli birileriyle konuşuyordum, yeni bir terapiste de gidiyordum. Bu konuşmalardan birinde bir arkadaşım bana çok bilgece bir şey söyledi: ”Bence, dedi, antidepresanın en önemli işlevi, senin daha önceden bilmediğin bir duyguyu, o sakinliği ve huzuru sana öğretmeleri. Eğer hedefinin ne olduğunu bilemezsen – ki antidepresan olmadan bu rahatlık hissinin ne olduğunu bilmiyordun – o zaman o hedefe doğru gitmek çok zor olmaz mı? Şimdi kafan karışık ve korkmuş durumdasın, ama bundan birkaç hafta/ay sonra, ilacı bırakmanın kimyasal etkileri azaldığında ve sen biraz sakinleştiğinde, artık hedefinin ne olduğunu biliyor olacaksın.” Öyle ne güzel dedi işte.

Şimdi bir aydır düzenli sporun etkisiyle, ayrıca büyük ihtimalle ilacı bırakmanın etkilerinin de hafiflemesiyle kendimi çok iyi hissediyorum. Ama kötü hissettiğim de oluyor. Olması gerektiği gibi yani. Ve sürekli olarak çaba sarfetmem gerektiğinin farkındayım, ama bu o kadar da kötü bir şey değil aslında. Göstermem gereken çaba şu çünkü:

1) Düzenli spor (ne kadar iyi geldiğini anlatamam)

2) Ecnebilerin ‘mindfulness’ dedikleri hadise. Meditasyon olmasına gerek yok ille de. Budist öğretileri bana çok yarıyor (rahiplik günlerimden kalma :P ) İngilizcesi olanlar için Tara Brach insanını son derece tavsiye ediyorum. (İstek üzerine bu konudaki kaynakları listeleyen bir yazı yazabilirim).

3) Daha az kahve içmek.

4) Kendime şefkat göstermek.

Velhasılı, depresyonu yendim mi? Bunu söylemek için çok erken belki de. Ama artık ilaca ihtiyaç duymadan o karanlık hisler olmadan yaşayabiliyorum ve depresyon canavarı geri gelirse onunla nasıl başa çıkmam gerektiğini biliyorum. Geri geleceğinden eminim, fakat geleceği varsa göreceği de var. Belki ona da şefkat gösterir sarılıveririm, ezberi bozulur, şaşırır gider.

 • Share/Bookmark

307 Yorum »

 1. özlem köse said,

  Aralık 19, 2012 @ 22:04

  Bu benim en sevdiğim yazı oldu. Keşke çok daha önce yardım isteseydin diye düşündüm her cümlende. Bir klinisyen olarak en sık rastladığım durum bu, hani sosyal stigmaların self-stigmanın yanında solda sıfır kalması, kendi normalini yaşama konusundaki çelişkili ısrarımız ve o kahrolasıca homeostasis. Bilmeni istediğim bir başka konu ise depresyon ve kaygı bozukluklarının sıklıkla beraber görülmesi ve hatta birbirine karışması. Yazdıkların bu konuda biraz kafamı karıştırdı. Sevgiler Düygü :)

 2. MugeCerman said,

  Aralık 19, 2012 @ 22:59

  Müthiş bir “yolculuk” yazısı, “daraldım, bunaldım, öf pöf” halindeki bütün genç dostlarıma link olarak göndereceğim. Bundan sonra yolculuğunun daha keyifli ilerleyeceğini düşünüyorum. Eğlenceli günler geçireceğin, huzurla ve neşeyle nefes alacağın, bolca kahkaha atacağın harika bir yeni yıl diliyorum.
  Sevgi ve ışıkla kal…

 3. Zeynep said,

  Aralık 20, 2012 @ 00:48

  E oldu mu simdi? Bir antidepresan ile yasamayı cok sevmiş birine yapılır mı bu? :) bırakmalı mı bırakmamalı mı ikilemi içinde gidip gelirken balyoz gibi indi başıma bu yazı :)

 4. Deniz said,

  Aralık 20, 2012 @ 03:40

  Zamanında benzer duygulardan geçmiş biri olarak ben şöyle bi yöntem buldum: Ne zaman içimdeki o gaddar acıması olmayan ebeveyn işaret parmağını sallayarak konuşmaya başlasa (misal bi iş yapıyorsunuz ve o içinizden çıkıyor ve “o öyle yapılmaz, böyle yapılır; gene yapamadın, olmuyor” vs vs ve daha kötüsüni diyor) zor da olsa, her zaman yapamasam da ona “bi sus ya, bi kapa çeneni” demeye çalışıyorum. bazen yarıyor, bazen yaramıyor. Bi de kendimle ilgili hoşuma giden bişiy yaptığım zaman “oha süper olmuş!” diyorum, bunu bazen dışımdan da söylüyorum.
  Ve en önemlisi, bu hastalığı (mı davranış bozukluğunu mu desem bilemedim) kızıma geçirmemeye çalışıyorum. O her bişiy yaptığında, “olmayor, yapamorum, çalışmaayor” dediğinde “oluyor kızım, aferin kızım” diyorum. Belki de ona geçmez böylece bu eksikliğim..

 5. Biyolokum said,

  Aralık 20, 2012 @ 12:10

  Özlem: Kesinlikle daha önce yardım istemeliydim. Ama Türkiye’deyken imkansızlık, bu konuda insanların yeterince bilinçli olmaması vesaire gibi konulardan dolayı, ABD’ye taşındıktan sonra da önce dil, derdimi anlatabilir miyim ”endişeleri”, ama daha önemlisi içimdeki o gaddar ebeveynin bana sürekli ‘otur, haline şükret, kendin çözemiyorsan başkası nasıl çözecek’ diye beni sürekli vazgeçirmesi yüzünden bu kadar geç kaldım. Ayrıca, kaygı bozuklukları konusunda çok haklısın! Bence de ben aslında en başta ciddi kaygı problemleri yaşıyordum, ama ABD’ye taşındıktan sonra içimdeki yaşama sevinci de çekildi ve yavaş yavaş kabuğuma kapandım. Yani ortaya bi karışık bir durum oldu. Fakat endişelerimi hafiflettiğim zaman depresyon da gidiyor.

  MügeÇerman, çok teşekkür ederim :)

  Zeynep, herkesin durumu farklı! Bende çok yan etki gösteriyordu antidepresan, rahatsız bir durum halini almıştı vesaire. Ben kimseye kullanın ya da bırakın demiyorum, aman! Sadece işte benim deneyimim, alın kendinize ne ders çıkaracaksanız çıkarın diyorum :)

  Deniz, ben kendime çok (veya az) kızmaya başlayacak olursam, hemen şunu düşünüyorum (terapistim vermişti bu fikri), şimdi karşımdaki kendim yerine çok sevdiğim, dert içinde bir arkadaşım olsaydı, ona böyle mi davranırdım? Hayır. O zaman kendime çok yakın bir arkadaşıma davranacağım gibi davranmalıyım. :) (Ya da minik bir çocuğa). Tabi insanın kendisine ‘hadi bakim hat hat hatiiii’ demesi gereken zamanlar da oluyor ve dozunu iyi tutturmak lazım. Öğreniyoruz.

 6. denizdağ said,

  Aralık 20, 2012 @ 15:57

  Sevgili Duygu, hayatı fazla ciddiye alan, kaybetmeyi sevmeyen ve herşeyi kontrol edebileceğini düşünen insanların rahatsızlığı bu. Biliyorum çünkü kendim de bunlardan biriyim. Bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi yok. Ara ara tekrarlayacak ama şiddetini azaltmanın ve bu rahatsızlığı bir faydaya dönüştürmenin çözümü var.
  Çok ağır geçirdiğim bir depresyonun ardından yaşadığım acı tecrübeleri bi daha yaşamamak için kişiliğimin keskin köşelerini bile bile törpülemeye başladım. Gururu bir yana bıraktım. Baktım gurursuz insanlar daha huzurlu ve başarılı bir hayat sürüyorlar. İçimde öfkenin birikmesine izin vermedim. Yeri geldi yenilgiyi kabul ettim ya da kabullenmiş gözüktüm. Olayları akışına bırakıp sabrettim. Sabrederken yaptığım işi en iyi şekilde yapmaya, sağlığımı korumaya da özen gösterdim. Kişiliğimin temel ilkelerinden ödün vermedim. Kimseyi incitmedim, zalim olmadım .Bu sabrın ve sakinliğin sonucunda ise hayalini bile kurmadığım güzelliklerle karşılaştım. Sanki bir sihirli değnek dokundu ve sabrımın karşılığını fazlasıyla verdi.
  Demek istediğim aslında bizi bekleyen güzellikleri kendi ellerimizle bozuyoruz. Kendimizi kontrol altına aldığımızda evren zaten bizi ödüllendiriyor.
  Sevgiler

 7. Melikeadlıkişi said,

  Aralık 20, 2012 @ 17:04

  Düygüm, o terapistin verdiği fikirlerden başka var mı :) Az daha vir :)

 8. Biyolokum said,

  Aralık 20, 2012 @ 18:26

  Var :) Not defterime bakim akşam da yazim.

 9. emrah said,

  Aralık 23, 2012 @ 03:33

  sinüsoidal eğri kısmı haricinde güzel bir yazı.

 10. Dicle said,

  Aralık 28, 2012 @ 22:01

  “İçimdeki o gaddar ebeveyn” deyişi beni düşündürdü; ama çok değil. … “Depression”ın belirli bir anlamda insana küçük yaşta “aşılanabileceği”, en azından buna eğilim kazandırılabileceği doğru olmalı… İnsanların, belirli koşullar yaratılarak “depression”a itilebileceği ise, bilinen bir şey…

  “Depression”ın keder, hüzün, can sıkıntısı, moral bozukluğu anlamında hemen kimseye yabancı olmadığı apaçık. … “Ruhsal çöküntü” anlamında, çeşitleri olan, insanı derinden sarsan bir ruh hali olduğu anlaşılıyor. Kimi çeşitlerinde “cognitive behaviour therapy”nin yararlı olduğu saptanmış. Bildiğim kadarıyla amaç, kişinin düşünme tarzını, bakış açısını (fizik diliyle “frame of reference”ını) farklılaştırmak ya da değiştirmek. Kişinin “öznel gerçekliği” üzerinde etkide bulunmak… Örneğin kimileri “her şey”, “hiçbir şey”, “herkes”, “her zaman”, vb. deyişleri çokça kullanır. “Herkes şöyle…”, “Her şey böyle…” diye konuşurlar. Bunlardan olabildiğince kaçınmak, “hemen herşey”, “kimi şeyler”, “kimi insanlar”, “kimi zaman”, vb. demek ve düşünmek çok bakımdan daha doğru görünüyor. En azından “her şeyin” ve “herkesin” kafamıza sığmayacağı, sığamayacağı anlamında… Böylece, düşünce akışında “nesnel gerçeklik”, “öznel gerçekliği” dizginleyebilir. Hizaya getirebilir. Bu da, kişinin yönelimini farkılaştırabilir. Güç iş. … Psikolog ve psikiyatristlerin işlevi, dünyayı değiştirmek değil, bireyi ve olanaklıysa dünyanın o bireyle ilgili kesimini değiştirmek… Ama şairler ısrarla şöyle söyleyebilirler: “Her bireyin payına bir dünya düşer!” Belki “depression” ile “metaphor” arasında felsefi ve psikolojik bir bağ kurulabilir.

  “Dünyayı başkalarının gözünden görme” yeteneğine sahip kişiler mi “depression”a yatkındırlar, yatkın ya da “depression”lu kişiler mi dünyayı başkalarının gözünden görme yeteneğindedirler ya da bu yeteneği kazanırlar? Her ne ise, bu yeteneğin insanı “duyarlı” kıldığı ve kimi “duyarlı” insanların bu yeteneği olduğu apaçık. Duyarlılık, ister istemez duygusallığı, gönüldeşliği, vb. açığa çıkarır. Burada, hiçbir şeyin salt duygular üzerine kurulamayacağı yargısı sağlam bir dayanak olmalı. Duygusallık ile duygululuk da birbirinden ayrılmalı. İkincinin gerekçeleri çoğu zaman görünürdür.

  Fizyolojik nedenlerden kaynaklanan “depression”da ilaç kullanımını önermek yerine (örtülü ya da açık), kişi doktora yönlendirilmeli. Psikolojik desteğin önemi, gerekliliği de unutulmamalı. … Burada, “depression”dan kurtulmak ile başa çıkmanın çok ayrı şeyler olduğu, başa çıkmanın her zaman olanaklı olmadığı da vurgulanmalı. “Depression”la ilgili deneyimler paylaşılırken, yapıcılık önemsenmeli. … Son olarak, “depression” ve “depression”lu kişiler ciddiye alınmalı. Böyle kişiler her bakımdan desteklenmeye çalışılmalı.

 11. Dicle said,

  Aralık 28, 2012 @ 23:10

  Konuyla ne kadar ilgili, bilemiyorum; kişisel bir deneyimimi de yazayım dedim… İnsanoğlunun düşünce ve duygularını abartma eğilimi var. Bunun sınırı da yok gibi. En çok dalkavukluk ettiğimiz kendimiz değil miyiz? Belki de yanılıyorum… Eskiden, epey eskiden, yanlış anımsamıyorsam İncil’de geçen “ölüm derecesinde kederli” deyişi beni cezbediyordu. “Depresssion”da olduğumdan falan değil, üzüntümün, kederimin derecesini abartarak, kendime dalkavukluk etme eğiliminde olduğumdan. Sıradan kederi kendime yakıştıramıyordum, anlaşılan… Bu da, kişinin kendini koşullamasının (conditioning) bir örneği. … Eskiden, örneğin Oscar Wilde’ın Dorian Gray’in Portresi’ndeki şu tümceler de beni cezbediyordu: “Kuvvetli ihtiraslar ya berelenecek, ya bükülecektir. Ya çekeleri öldürüler, yahut kendileri ölürler. Sığ acılar ve sığ aşklar yaşar gider.Fakat derin aşk ve derin acı kendi derinliklerinde mahvolur.” Burada, o zamanlar kendime neyi yakıştırdığım apaçık. … Sonraları, çevremde ruhsal sorunları (tıpça tanımlanmış) olan kişiler bulundu. Kendime bakışımı değiştirmeme de, istemeden de olsa, yardımcı oldular. Onlarınkiyle, kendi düşünme tarzımı da sorguladım. (Düşünme tarzları salt zihinsel biçimlenmelerine bağlı olmasa da…) Hemen her zaman, tek tek şeyler olmadan genele ulaşılamayacağı gibi, bunları toplayarak da ulaşılamayacağı yolunda bir yargım olmuştur. Bu da, kısa sürede toparlanıp kendime çeki düzen vermemi sağladı. Boş deyişleri, metaforları, vb., sözün kısası kendime dalkavukluğu bıraktım. Dünya, her insanın varlığı gibi yokluğunu da kaldırabilirdi. Benimkini de öyle. İyi değil mi, ya? … Şunu demek istiyorum, kişi “depression”da olsun olmasın, dünyayı nasıl yorumladığımız çok önemli. Kendini sorgulamak ve özeleştiri de öyle. Gerçekliğin bilincinde olmadan, ona “sağlıklı” bir yoldan etkide bulunamayız. Bu, kendi gerçeğimizi kabullenmemizi de sağlar. Her ne ise. Sözlerim kimseye yönelik değil. “Depression”da olanlara hiç değil. … Demek ki, konunun epeyce dışında bir şeyler yazdım.

 12. ş said,

  Ocak 1, 2013 @ 13:16

  neden yorum yazdıımı bilmiyorum ama tam olarak bu düşündüklerini düşünüyorum Dicle, tabi ben henüz 20 yaşındayım belki bu yüzdendir ki sen nasıl çıktıysan o psikolojiden ben henüz çıkamadım, çıkmamın bir gereklilik olduğundan da emin değilim, sonuçta yaşam bir yerde bir oyun ve nasıl bir oyun olacağını biz belirliyoruz biraz uçlarda olması ortalarda olmasından daha iyidir belki, bu yaşamama engel olacak derecede beni takıntılı, ayrıntıcı, uç duygularda bir insan yapsa da , bırakamıyorum direkt bu fikirleri. üstelik bırakmak da doğru yaklaşımı bulmak değil, ‘ruh halime beynime ihanet olur’ diye dşünüyorm. bazen narsistlik derecesinde kendimin zeki olduğunu düşünüyorum, hatta düşünmek değil düpedüz ‘biliyorum’ ama bazen de hiç birşey i değiştiremeyeceğimi bu dünyada hiçbişey yapamıcamı ve sırf kendimi fazla onemsediğim için bile çok değersiz bir insan olduğumu düşünüyorum. bu kendimi dğersiz bulma durumumu bile an geliyor yüceltiyorum. sığ yaşamak lazım belki, iş güçle uğraşmak, hesap kitap yapıp okula-işe gitmek gelmek le yetinmek gerek. ama durmuyor ki bu beynimç ben de bimiyorum neden yazdım şimdi, içimden geldi. ama kafam çok karışık, bu yazıyı da iyi ki yazmışsın duygu.

 13. özlem köse said,

  Ocak 1, 2013 @ 22:39

  Kendinle ilgili yazdıkların beni TA’ya geri döndürdü. “TA nedir?” dersen;
  http://www.carolsolomonphd.com/web_pdfs/Transact.pdf
  http://en.wikipedia.org/wiki/Transactional_analysis

  Belki seninle benzer yaşantıları olduğunu paylaşan arkadaşlara da yardımcı olur diye..
  Sevgiler
  Özlem

 14. Dicle said,

  Ocak 3, 2013 @ 05:33

  Özlem Hanım, TA (transactional analysis)’yı duymamıştım. Bende, anlayabildiğim kadarıyla, insanlararası ilişkileri onların gerçek yaşam koşullarından ayrı tutup ele alan, sonlu sayıda zihinsel biçimlenmenin (“kişilik”in de denebilir, belki) etkileşimine indirgeyen, gene de pratikte zaman zaman işe yarar görünen (nasıl olduğu konusunda ayrıntıya girmek gereksiz, sanırım) bir “görüş” izlenimi yarattı. Yanılıyor olabilirim…

  Gerçeğe kıyısından köşesinden de olsa dokunmak, kişiyi “diri” tutar, herhalde. Gerçekle dolu kişi var mıdır, bilmemem, sanmıyorum; ama onu yan cebinde taşıyıp ara sıra sıcaklığını duymak bile, kişiye hiç olmazsa zor zamanlarında onu ayakta tutacak gücü verebilir, diye düşünüyorum. Görece (relative) “doğru”dan değil, katı sanılan, ancak bilincine varılınca esnekliği farkedilen, hatta zaman zaman bilimce fethedilebilen “gerçeklik”ten söz ediyorum… Ve gülme eylemini, gülebilme yetisini ve güldürebilme becerisini bu nedenle de önemsiyorum. Gülemiyorsanız, güldürmeyi deneyin. Kişinin kendisi ya da bir konuda “inancı” katı da olsa, gülmesi “inancını” kırmasa bile, yumuşatabilir. Belki arkası da gelir; çünkü “inanç”, bir kez gülme konusu olabilmiştir. Yanılmıyorsam Rabelais, Gargantua’da şöyle birşey söylüyor:

  “Gülen nar yeğdir, ağlayan ayvadan;
  “Çünkü gülmektir, insanı insan eden.”

  Helenler gerçekçiliğin ustasıydılar, gibime geliyor. Ardılları da az çok öyle. (Geçmişte, benzeri karakterde başka toplumlar da olabilir. – Ayrıca, “Helenler” derken, köle emeğiyle geçinen ayrıcalıklı bir üst sınıftan söz ettiğim de gözden kaçırılmamalı.) Diogenes Laertios’un “Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri” kitabını okurken, o kimilerince “tapılası” ünlü filozofların yaşamöykülerinin yalın ve katı bir gerçekçilikle anlatılıyor olması beni başlangıçta rahatsız etmişti. Bir ansiklopedi maddesinde bile hiç olmazsa az çok sezilebilecek duygudaşlıktan neredeyse iz yoktu. Sonradan, Diogenes Laertios’un tutumunu yerinde bulmaya başladım. Belki de alıştım. Her şey, olduğu gibiydi. Yüklemler (atıflar) değil, gerçeklikle ilgisi bakımından… (Tarihsel, mantıksal, vb. tutarsızlıkları ve yanlışları ayrı tutuyorum.)

  Amacım, “kişinin kendine dalkavukluğu” dediğim (metafor olarak düşünülebilir de, düşünülmeyebilir de) konuya bir kez daha değinmek. … Kitapta yazdığına göre, “ağlayan filozof” Herakleitos (“gülen”in Demokritos olduğu söylenir) toplumdan uzaklaşıp bir süre dağlarda “ot ve yeşillik yiyerek” yaşadıktan sonra, “bedeni su toplamaya” başlar. Kente döner. “Hekimlere bilmece sorar gibi sürekli yağmurlardan sonra kuraklık yaratıp yaratamayacaklarını” sorar. “Onlar ne demek istediğini anlamayınca, kendini sığır ambarına kapatıp tezeklerin sıcaklığı ile içindeki suyu buharlaştırmayı” umar. “Bu şekilde hiçbir şey elde edemeyince, altmış yaşında” ölür.

  Sözleri “karanlık” bir filozoftur Herakleitos. Daha sonraları Sokrates, yazdıklarını okuyup şöyle birşey der: “Anladığım kadarıyla mükemmel. Anlamadıklarım da öyle olabilir.” … Gerçekten Herakleitos’un ölümü böyle mi olmuştur? Sanmıyorum. Laertios’un, Herakleitos’un düşüncelerini kolay anlaşılamaz biçimde dile getirme merakını (hevesini) ya da alışkanlığını yaşamının dönüm noktasına çarpıcı bir biçimde taşımış olduğunu düşünüyorum. Burada da gerçeğin payı var, kuşkusuz. Çünkü, Leartios sanırım tam olarak şöyle demek isityor: “Yaşadığı gibi öldü.” … Yukarıda andığım Oscar Wilde’ın sözlerini bir kez daha yineleyeyim: “Kuvvetli ihtiraslar ya berelenecek, ya bükülecektir. Ya çekeleri öldürüler, yahut kendileri ölürler.”

  Sonuç? Sanırım yeterince yazdım. … Selam ve sevgiler.

 15. pınar sakaoglu turgut said,

  Şubat 19, 2013 @ 09:58

  düygücanımm, şu bira konusunda bir gıdım diyeceğim vardı :) hani doktorun da kimyasal olabilir demiş ya. ben hafif depresyon halinin, vücuttaki bazı eksikliklerden kaynaklandığına bi şekilde inanmış bir insan olarak ara sıra magnezyum almanı önerebilir miydim acep? ben burda sınav, iş, ev bilmem ne uğraşırken bir hayli bunalmıştım, bööle bir sıkıntılar, buhranlar… sonra doktora tezi yazan bir arkadaşım magnezyum B6 vitaminini önerdi. 4 ay kadar kullandım düzenli, 2 ayın sonunda, kendimi inanılmaz iyi ve güçlü hissediyordum. sonuçta beslenme, spor, (burda dendiği üzere hayat hijyeni) bi şekilde kafayı da bir arada tutuyor. sonuç olarak aslansın, kaplansın. öptüm!

 16. murat said,

  Şubat 20, 2013 @ 19:48

  duygu hanım nacizane önerim hem efor hem kondisyon gerektiren sporlar yapmak. bende uzun süre koşuya verdim kendimi ama pek de yararını görmedim, daha sonra bir arkadaşımın ev taşınmasına yardım ettikten sonra fark ettimki, işin içine kas gücünü de kullanmak girince daha da bir yararlı oluyor, sonra okulu bırakıp kendimi hamallığa vermedim tabi :)

 17. Gökçen said,

  Ağustos 1, 2013 @ 11:39

  İngilizcesi olanlar için Tara Brach insanını son derece tavsiye ediyorum. (İstek üzerine bu konudaki kaynakları listeleyen bir yazı yazabilirim).

  ben istiyorum düygü ablaaa

 18. Biyolokum said,

  Ağustos 1, 2013 @ 14:05

  O zaman aklımda hangi yazılar vardı kim bilir. Tara Brach’ın (soyadı Brak diye okunuyor) sitesindeki podcast’leri dinleyerek başlayabilirsin. http://tarabrach.com/audiodharma.html

 19. Kevser Topal said,

  Şubat 18, 2015 @ 04:36

  Birgün ben de kendi canavarımı üzgün ve şevkate ihtiyaç duyan bir küçük kız gibi iyileştirip rahatlatırım umarım. Senin adına sevindim. Sevgilerimle.

 20. rubyroom said,

  Şubat 18, 2015 @ 12:40

  diğer yazılarınız gibi bunu da arada açıp açıp okuyorum siz tekrar yazana kadar da eski arşivlerde gezicem herhalde bu yorumumu açıp okuyor musunuz onu da bilmiyorum sanıyorum ki pek okumuyorsunuz artık halbuki sizin yazılarınızı burayı yeni keşfetmiş birisi olarak çok üzüldüm keşke geri dönseniz ya da arada kapı aralığından gizlice bize seslenseniz

 21. Mehmet said,

  Haziran 18, 2015 @ 02:24

  Bir insan neden anti depresan alır hâlâ anlamış değilim. Belki de önyargılı davranıyorum. Ya benim başım ağrısa bir odaya kapanır geçmesini beklerim hap kullanmayı sevmiyorum. Daha dogrusu her başın ağrıdığında hap kullanırsan bir süre sonra bir tanesinin yetmediğine şahit oldum. Annem de öyle herşeye hap kullanır ama bir süre sonra vücuda o doz yeterli gelmiyor. Ben de hap kullanmak yerine alternatif şeyler yapıyrum. Başım ağrıdı diyelim önce bir şekersiz türk kahvesi içiyorum. Ağrı çok şiddetli ve hafiflemeyecek kadarsa duşa giriyorum sıcak suyu açıp ayaklarıma tutuyorum 15 dakika. Sonra bir şekilde hafifliyo. Ha ne alakası var lan antidepresanla hapın arasında derseniz. Bence anti depresan kolaya kaçmaktır.Yüzleşmemektir. Hapta öyle.İçeyimde kurtulayım demektir.Bundan 200 yıl önce ahh çok kötü durumdayım gidip psikologuma antidepresan mı yazdırayım deniyordu.Kendimii tanımıyoruz sadece. Bayanların çoğunda bu durum var. Belki de biz erkek olarak çok güçlüyüz. Benim de çok kötü oldugum durumlar oldu hayatı hızlı yasayıp her şeyin üst üste geldiği zamanlar oldu. ÇAreyi sporda buldum haftada 4 gün düzenli olarak spor yapıyorum. Amatörce ip atlama,barfiks,şınav,tempolu yürüyüş falan. Ne hap yutarım ne doktora giderim. Ne bi çıkmaza düşerim. Moralim bozuk mu atla ipini bak keyfine. Başkasına ihtiyacım yok ki. Bana benden başka kimse yardım edemez.

 22. Bxzmkb said,

  Ağustos 8, 2023 @ 23:21

  tricor 160mg usa buy fenofibrate 200mg online fenofibrate brand

 23. Yvnigm said,

  Ağustos 17, 2023 @ 20:18

  order tadalafil pill order viagra online cheap order sildenafil 50mg online

 24. Puylkb said,

  Ağustos 20, 2023 @ 02:45

  buy generic ketotifen brand zaditor 1 mg buy imipramine pills for sale

 25. Sqmtjr said,

  Ağustos 20, 2023 @ 10:09

  minoxidil uk tadalafil 20mg us buy ed pills medication

 26. Dkkccg said,

  Ağustos 23, 2023 @ 00:41

  order precose 25mg pills fulvicin 250mg drug purchase griseofulvin online cheap

 27. Xrxqrj said,

  Ağustos 23, 2023 @ 01:06

  aspirin online order buy zovirax cheap buy zovirax generic

 28. Mcluxq said,

  Ağustos 26, 2023 @ 09:43

  order melatonin 3 mg online danocrine generic danocrine 100mg capsules

 29. Skqosv said,

  Ağustos 27, 2023 @ 15:24

  buy dipyridamole 25mg cost pravastatin 20mg buy pravachol sale

 30. Osdmqv said,

  Ağustos 29, 2023 @ 00:41

  buy duphaston 10mg online cheap purchase jardiance purchase jardiance pills

 31. Nqkhmk said,

  Ağustos 31, 2023 @ 19:44

  buy etodolac medication colospa for sale buy generic cilostazol online

 32. Slrzso said,

  Eylül 1, 2023 @ 00:31

  fludrocortisone 100mcg cost rabeprazole 20mg over the counter buy generic imodium 2mg

 33. Frjwkh said,

  Eylül 4, 2023 @ 00:10

  prasugrel 10mg us buy prasugrel cheap buy generic detrol online

 34. Lptmim said,

  Eylül 5, 2023 @ 05:17

  mestinon 60 mg sale purchase feldene without prescription buy rizatriptan pills for sale

 35. Avuvig said,

  Eylül 7, 2023 @ 00:21

  order ferrous 100mg generic ferrous 100mg pills cost sotalol 40mg

 36. Itsaqa said,

  Eylül 9, 2023 @ 13:56

  buy xalatan for sale zovirax drug generic rivastigmine

 37. Sunqcs said,

  Eylül 10, 2023 @ 00:19

  cost enalapril order lactulose for sale purchase lactulose bottless

 38. Adilwg said,

  Eylül 13, 2023 @ 09:56

  order premarin 0.625mg sildenafil mail order usa viagra 50mg

 39. Zsaowt said,

  Eylül 14, 2023 @ 19:17

  order omeprazole 10mg sale montelukast 10mg over the counter order lopressor 100mg generic

 40. Xarfvn said,

  Eylül 15, 2023 @ 04:41

  order tadalafil sale viagra professional viagra cheap

 41. Dxnouh said,

  Eylül 16, 2023 @ 03:46

  buy telmisartan generic movfor order order molnunat sale

 42. Eavwft said,

  Eylül 18, 2023 @ 09:46

  order cenforce 100mg pill buy cenforce 100mg buy chloroquine generic

 43. Flydxp said,

  Eylül 18, 2023 @ 18:18

  modafinil 100mg drug order promethazine prednisone sale

 44. Xsatqq said,

  Eylül 21, 2023 @ 22:29

  order absorica for sale buy isotretinoin tablets order zithromax without prescription

 45. Wtjmvt said,

  Eylül 22, 2023 @ 04:40

  buy generic cefdinir brand glucophage 1000mg lansoprazole 30mg us

 46. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 21:06

  https://interpharm.pro/# buy canadian pharmacy
  best canadian pharmacy to buy from – internationalpharmacy.icu Their wellness workshops have been super beneficial.

 47. Vbbycd said,

  Eylül 24, 2023 @ 02:31

  buy azithromycin 500mg pill buy gabapentin pills cheap neurontin generic

 48. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 02:37

  http://farmaciabarata.pro/# farmacia envГ­os internacionales

 49. Thomasfut said,

  Eylül 24, 2023 @ 09:57

  Acheter mГ©dicaments sans ordonnance sur internet [url=https://pharmacieenligne.icu/#]acheter medicament a l etranger sans ordonnance[/url] pharmacie ouverte 24/24

 50. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 01:12

  http://farmaciaonline.men/# farmacie online affidabili

 51. Kputrf said,

  Eylül 26, 2023 @ 00:50

  order atorvastatin 80mg generic proventil 100mcg usa generic norvasc 5mg

 52. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 01:57

  http://onlineapotheke.tech/# online apotheke versandkostenfrei

 53. Tpvxhv said,

  Eylül 26, 2023 @ 08:34

  casino games real money order furosemide pill brand lasix 40mg

 54. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 08:57

  Acheter kamagra site fiable

 55. Olkuna said,

  Eylül 28, 2023 @ 07:48

  cash poker online cheap ventolin 4mg purchase albuterol

 56. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 08:14

  Acheter mГ©dicaments sans ordonnance sur internet: pharmacie ouverte 24/24

 57. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 18:25

  http://edapotheke.store/# versandapotheke deutschland

 58. Kojvjo said,

  Eylül 28, 2023 @ 20:33

  buy protonix online cheap buy generic pantoprazole for sale pyridium 200 mg for sale

 59. Cehajq said,

  Eylül 29, 2023 @ 22:48

  free slots games play roulette for free stromectol usa

 60. Rogerhausa said,

  Eylül 30, 2023 @ 23:00

  The staff always remembers my name; it feels personal. canadian pharmacy drugs online: canada pharmacy online – best canadian pharmacy online

 61. Hqcykz said,

  Ekim 1, 2023 @ 14:48

  roulette wheel online augmentin 625mg without prescription levoxyl price

 62. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 22:37

  Their international catalog is expansive. maple leaf pharmacy in canada: my canadian pharmacy reviews – canada discount pharmacy

 63. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 23:32

  canada cloud pharmacy: canadian drugs pharmacy – canadian pharmacy king

 64. Qgdbyz said,

  Ekim 2, 2023 @ 01:25

  symmetrel 100mg usa dapsone ca dapsone 100mg tablet

 65. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 22:03

  They take the hassle out of international prescription transfers. buying prescription drugs in mexico online: reputable mexican pharmacies online – reputable mexican pharmacies online

 66. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 00:41

  mexico drug stores pharmacies: mexican pharmaceuticals online – medicine in mexico pharmacies

 67. Wxstan said,

  Ekim 3, 2023 @ 06:59

  clomid tablet clomiphene 50mg us azathioprine sale

 68. Michaeldes said,

  Ekim 3, 2023 @ 13:48

  canadian pharmacy no scripts: pharmacy canadian superstore – certified canadian pharmacy

 69. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 21:39

  Top-notch medications sourced globally. п»їlegitimate online pharmacies india: best online pharmacy india – india online pharmacy

 70. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 03:29

  canadian pharmacy ltd: legitimate canadian pharmacy – reputable canadian online pharmacy

 71. Rogerhausa said,

  Ekim 4, 2023 @ 20:55

  I value the personal connection they forge with patrons. canada drugs online reviews: canadian pharmacy king reviews – canada discount pharmacy

 72. Lowrxe said,

  Ekim 4, 2023 @ 21:05

  medrol buy buy nifedipine 30mg generic order aristocort 4mg pill

 73. Mmnfal said,

  Ekim 4, 2023 @ 21:07

  levitra cost buy tizanidine no prescription tizanidine without prescription

 74. Michaeldes said,

  Ekim 5, 2023 @ 01:31

  purple pharmacy mexico price list: medicine in mexico pharmacies – best online pharmacies in mexico

 75. Felixhew said,

  Ekim 5, 2023 @ 06:50

  thecanadianpharmacy: canadian family pharmacy – canadian drug

 76. Rogerhausa said,

  Ekim 5, 2023 @ 20:28

  They’re at the forefront of international pharmaceutical innovations. medication from mexico pharmacy: mexico drug stores pharmacies – п»їbest mexican online pharmacies

 77. Michaeldes said,

  Ekim 6, 2023 @ 12:35

  legitimate canadian mail order pharmacy: canadian pharmacy meds – canada pharmacy online

 78. https://jobs42.ru said,

  Ekim 6, 2023 @ 15:04

  Работа в Новокузнецке

 79. Kegszs said,

  Ekim 6, 2023 @ 16:43

  purchase dilantin generic cheap cyclobenzaprine order oxybutynin online cheap

 80. Gregoryadart said,

  Ekim 7, 2023 @ 08:05

  They set the tone for international pharmaceutical excellence. can i buy zithromax over the counter: buy azithromycin over the counter – buy zithromax 1000mg online

 81. Felixhew said,

  Ekim 7, 2023 @ 09:25

  can i buy zithromax over the counter buy azithromycin over the counter buy zithromax

 82. Lndjpo said,

  Ekim 7, 2023 @ 13:04

  perindopril 4mg uk order allegra generic allegra 180mg sale

 83. EdPills said,

  Ekim 7, 2023 @ 15:59

  top ed drugs https://edpillsotc.store/# – mens ed pills

 84. JamesAftep said,

  Ekim 7, 2023 @ 16:07

  https://azithromycinotc.store/# zithromax 250 mg

 85. Bobbyerome said,

  Ekim 7, 2023 @ 16:41

  I’m grateful for their around-the-clock service. http://edpillsotc.store/# medicine for impotence

 86. Gaylordjab said,

  Ekim 7, 2023 @ 20:27

  The best in town, without a doubt. http://doxycyclineotc.store/# doxycycline for sale

 87. Onext said,

  Ekim 8, 2023 @ 06:10

  Podle té logiky je ale podvod i ruleta, kde je o něco větší šance na výhru pro kasino než pro hráče. S dostupností internetu a chytrých telefonů roste také obliba zábavy v podobě hry v online casinech. Řada lidí si krátí dlouhou chvíli hrou oblíbených her, či výherních automatů přímo ze svého mobilu. Online hraní výherních automatů dnes patří mezi zálibu, která láká nejen jako adrenalinová zábava, ale také jako možnost vysokých výher. Stále více hráčů si také klade otázky, zda existují nějaké triky a finty, jak vyzrát na hrací automaty. Přečtěte si podrobné recenze a návody krok za krokem jak se zaregistrovat a vytvořit si účet v online casinu a ověřit svou totožnost. Poradíme vám, jak uskutečnit první vklad a jaké platební metody k tomu můžete využít. Samozřejmostí jsou podrobné návody a pravidla casino her, tipy a triky, jak maximalizovat svou šanci na výhru a recenze hracích automatů s video návody. Mimochodem – online výherní automaty si můžete díky režimu hry pro zábavu zahrát zcela zdarma bez nutnosti vkladu. Stačí danou hru spustit v demo režimu. V tomto režimu totiž hrajete pouze o virtuální kredity a ne o skutečné peníze.
  https://alpha-wiki.win/index.php?title=New_casino_no_deposit_bonus
  Blackjack 21! Free Black Jack 21 è in cima alla lista di Carte app di categoria su Google Play Store. Ha punti di valutazione e recensioni davvero buoni. Attualmente, Blackjack 21! Free Black Jack 21 per Windows ha superato 500+ Gioco installazioni and 0 stella punti di valutazione aggregata dell’utente medio. Numero di voti: 23 Se il croupier ha il Blackjack, la mano si conclude e tutti i giocatori perdono la loro puntata originale a meno che anche loro abbiano il Blackjack. Se un giocatore e il dealer hanno entrambi Blackjack, il risultato è un push (patta) e la scommessa del giocatore viene restituita. Eventuali scommesse assicurative vengono pagate in 2:1. Una mano iniziale con una figura e un asso è chiamata Blackjack e batte tutte le mani tranne un altro Blackjack. Se sia il giocatore che il banco hanno Blackjack, il risultato è un push ovvero partita patta: né il giocatore né il banco vincono e la scommessa viene restituita al giocatore.

 88. Felixhew said,

  Ekim 8, 2023 @ 10:30

  buy generic doxycycline 40mg buy doxycycline over the counter 3626 doxycycline

 89. Bobbyerome said,

  Ekim 8, 2023 @ 16:41

  Their international patient care is impeccable. http://doxycyclineotc.store/# buy doxycycline 100mg capsules online

 90. Lgtdkt said,

  Ekim 8, 2023 @ 16:58

  oral ozobax lioresal medication cheap toradol

 91. Gaylordjab said,

  Ekim 8, 2023 @ 22:23

  Trust and reliability on a global scale. http://doxycyclineotc.store/# order doxycycline capsules online

 92. Clintsmamp said,

  Ekim 9, 2023 @ 05:29

  A pharmacy that truly understands international needs. https://drugsotc.pro/# online pharmacy discount code

 93. Charleshoido said,

  Ekim 9, 2023 @ 11:43

  mexican mail order pharmacies mexican online pharmacy buying prescription drugs in mexico online

 94. DrugsOtc said,

  Ekim 9, 2023 @ 19:17

  reputable indian online pharmacy https://drugsotc.pro/# canadian pharmacy 24h com safe

 95. Stefanwaw said,

  Ekim 9, 2023 @ 21:19

  Работа в Новокузнецке

 96. Clintsmamp said,

  Ekim 9, 2023 @ 22:57

  Get information now. http://mexicanpharmacy.site/# mexican pharmaceuticals online

 97. Cdkdmm said,

  Ekim 10, 2023 @ 18:35

  cost baclofen 10mg oral elavil buy ketorolac cheap

 98. Swdjok said,

  Ekim 10, 2023 @ 20:22

  buy generic claritin over the counter dapoxetine 90mg generic buy dapoxetine 30mg without prescription

 99. Clintsmamp said,

  Ekim 10, 2023 @ 22:34

  They have strong partnerships with pharmacies around the world. http://drugsotc.pro/# on line pharmacy

 100. Dennisdag said,

  Ekim 10, 2023 @ 23:09

  Leading the charge in international pharmacy standards. https://drugsotc.pro/# reputable online pharmacy uk

 101. Charleshoido said,

  Ekim 11, 2023 @ 10:20

  mexico pharmacies prescription drugs buy drugs at mexican pharmacy mexican border pharmacies shipping to usa

 102. Clintsmamp said,

  Ekim 11, 2023 @ 22:37

  The staff always goes the extra mile for their customers. https://drugsotc.pro/# canada rx pharmacy world

 103. https://jobejobs.ru said,

  Ekim 12, 2023 @ 03:44

  https://jobejobs.ru

 104. Evjaan said,

  Ekim 12, 2023 @ 10:12

  order fosamax 35mg generic oral colcrys macrodantin 100mg tablet

 105. Clintsmamp said,

  Ekim 12, 2023 @ 22:22

  Leading with compassion on a global scale. http://indianpharmacy.life/# india pharmacy mail order

 106. Charleshoido said,

  Ekim 12, 2023 @ 22:34

  reputable indian online pharmacy buy medicines from India best india pharmacy

 107. Dennisdag said,

  Ekim 13, 2023 @ 15:43

  Read here. http://drugsotc.pro/# canada pharmacy online

 108. StevenSyday said,

  Ekim 13, 2023 @ 22:30

  buying neurontin without a prescription: neurontin generic south africa – neurontin 100mg cap

 109. StevenSyday said,

  Ekim 14, 2023 @ 16:07

  neurontin 2018: neurontin 900 mg – neurontin 600 mg capsule

 110. Ujmwcf said,

  Ekim 14, 2023 @ 22:27

  buy cheap generic inderal motrin 600mg price clopidogrel buy online

 111. WilliamNen said,

  Ekim 14, 2023 @ 23:13

  They provide a world of health solutions. http://gabapentin.world/# neurontin 4 mg

 112. StevenSyday said,

  Ekim 15, 2023 @ 13:29

  buy drugs without prescription: buy medications online no prescription – canada online pharmacies

 113. Poyigx said,

  Ekim 17, 2023 @ 03:25

  purchase nortriptyline online cheap methotrexate 5mg uk panadol tablet

 114. Jamesterly said,

  Ekim 17, 2023 @ 06:55

  п»їbest mexican online pharmacies or mail order pharmacy mexico – mexican border pharmacies shipping to usa

 115. CharlesIcope said,

  Ekim 17, 2023 @ 13:38

  buying from online mexican pharmacy and mexico online pharmacy – mexican rx online

 116. Jamesterly said,

  Ekim 18, 2023 @ 07:40

  mexican pharmaceuticals online : medicines mexico – mexico drug stores pharmacies

 117. Vmisaa said,

  Ekim 18, 2023 @ 14:17

  amaryl order online generic misoprostol order arcoxia 60mg pills

 118. RalphMof said,

  Ekim 19, 2023 @ 03:55

  best canadian pharmacy online: canadian pharmacy pro – canada drugstore pharmacy rx

 119. Wsbutl said,

  Ekim 19, 2023 @ 07:08

  coumadin 2mg without prescription order coumadin 2mg without prescription maxolon where to buy

 120. JamesDap said,

  Ekim 19, 2023 @ 14:48

  https://stromectol24.pro/# stromectol price uk

 121. IndiaPh said,

  Ekim 19, 2023 @ 15:47

  mail order pharmacy india https://indiapharmacy24.pro/# – india pharmacy indiapharmacy24.pro

 122. RalphMof said,

  Ekim 19, 2023 @ 20:45

  canadian pharmacy no rx needed: canadian pharmacy online 24 pro – canadian pharmacy cheap

 123. JamesDap said,

  Ekim 20, 2023 @ 15:58

  https://indiapharmacy24.pro/# mail order pharmacy india

 124. RalphMof said,

  Ekim 20, 2023 @ 18:55

  ivermectin coronavirus: stromectol ivermectin buy – ivermectin 15 mg

 125. JamesDap said,

  Ekim 21, 2023 @ 13:43

  https://indiapharmacy24.pro/# india pharmacy mail order

 126. RalphMof said,

  Ekim 21, 2023 @ 18:40

  ivermectin 0.1: stromectol order online – buy minocycline 100 mg online

 127. Tvbsaw said,

  Ekim 21, 2023 @ 19:35

  orlistat online order xenical 60mg online buy diltiazem 180mg pills

 128. JamesDap said,

  Ekim 22, 2023 @ 11:32

  http://indiapharmacy24.pro/# indian pharmacy paypal

 129. Rfpcef said,

  Ekim 22, 2023 @ 15:28

  buy famotidine 20mg pill cheap tacrolimus 5mg tacrolimus 5mg pills

 130. Larryrom said,

  Ekim 23, 2023 @ 02:17

  http://stromectol.icu/# stromectol tablets 3 mg

 131. Plavixxx said,

  Ekim 23, 2023 @ 14:17

  antiplatelet drug https://plavix.guru/ Cost of Plavix on Medicare

 132. Larryrom said,

  Ekim 23, 2023 @ 19:16

  http://paxlovid.bid/# buy paxlovid online

 133. TerryWeats said,

  Ekim 24, 2023 @ 10:05

  generic plavix: plavix best price – plavix best price

 134. Larryrom said,

  Ekim 24, 2023 @ 19:16

  http://valtrex.auction/# valtrex online canada

 135. ErnieUsazy said,

  Ekim 25, 2023 @ 00:16

  generic for valtrex buy without a prescription: buy valtrex online – valtrex discount

 136. Paxlovid said,

  Ekim 25, 2023 @ 13:46

  paxlovid pharmacy https://paxlovid.bid/ paxlovid for sale

 137. Larryrom said,

  Ekim 25, 2023 @ 19:14

  https://valtrex.auction/# cheap valtrex online

 138. Acgptt said,

  Ekim 25, 2023 @ 21:24

  order esomeprazole 20mg capsules topamax 100mg pills purchase topiramate online

 139. ErnieUsazy said,

  Ekim 26, 2023 @ 02:27

  paxlovid covid: paxlovid cost without insurance – paxlovid india

 140. TerryWeats said,

  Ekim 26, 2023 @ 02:35

  where to buy valtrex generic: generic valtrex best price – valtrex 1000 mg

 141. Krghxf said,

  Ekim 26, 2023 @ 03:28

  purchase azelastine generic avapro drug order avalide generic

 142. NormanEdits said,

  Ekim 27, 2023 @ 11:25

  Buy Cialis online buy cialis pill Cialis without a doctor prescription

 143. JamesCinia said,

  Ekim 27, 2023 @ 15:01

  https://levitra.eus/# Buy Levitra 20mg online

 144. JerryVet said,

  Ekim 28, 2023 @ 04:03

  https://cialis.foundation/# Buy Cialis online

 145. Lodcjb said,

  Ekim 28, 2023 @ 09:20

  imitrex 25mg generic buy dutasteride pill dutasteride over the counter

 146. WilliamGluri said,

  Ekim 28, 2023 @ 11:01

  http://cialis.foundation/# п»їcialis generic

 147. NormanEdits said,

  Ekim 28, 2023 @ 14:09

  generic sildenafil cheapest viagra Cheap generic Viagra

 148. JamesCinia said,

  Ekim 28, 2023 @ 16:01

  http://levitra.eus/# Vardenafil buy online

 149. Avlqzh said,

  Ekim 29, 2023 @ 06:55

  order zyloprim pill buy rosuvastatin online cheap buy cheap generic rosuvastatin

 150. [https://forumdewasa.fun cerita dewasa forum semprot said,

  Ekim 29, 2023 @ 08:53

  Why users still use to read news papers when in this technological globe
  the whole thing is available on web?

 151. Kkyzas said,

  Ekim 29, 2023 @ 20:22

  buy zantac tablets mobic 7.5mg price celecoxib brand

 152. Jamestet said,

  Ekim 30, 2023 @ 08:16

  http://kamagra.icu/# Kamagra 100mg price

 153. NormanEdits said,

  Ekim 30, 2023 @ 16:02

  Cialis 20mg price cheapest cialis п»їcialis generic

 154. JamesCinia said,

  Ekim 30, 2023 @ 16:03

  https://kamagra.icu/# super kamagra

 155. EarnestGex said,

  Ekim 30, 2023 @ 16:17

  http://kamagra.icu/# sildenafil oral jelly 100mg kamagra

 156. Eldrff said,

  Ekim 31, 2023 @ 04:50

  purchase buspirone generic order cordarone generic amiodarone order online

 157. NormanEdits said,

  Ekim 31, 2023 @ 14:51

  Kamagra 100mg price super kamagra п»їkamagra

 158. JamesCinia said,

  Ekim 31, 2023 @ 15:53

  https://kamagra.icu/# Kamagra 100mg price

 159. Invcgs said,

  Ekim 31, 2023 @ 21:49

  purchase flomax generic flomax 0.4mg for sale buy simvastatin 20mg online cheap

 160. NormanEdits said,

  Kasım 1, 2023 @ 13:45

  Generic Tadalafil 20mg price cheapest cialis п»їcialis generic

 161. JamesCinia said,

  Kasım 1, 2023 @ 16:00

  http://levitra.eus/# Levitra online pharmacy

 162. Tjtlji said,

  Kasım 2, 2023 @ 03:26

  buy domperidone 10mg online cheap brand sumycin 250mg sumycin 250mg price

 163. Rgrabv said,

  Kasım 2, 2023 @ 21:28

  aldactone pills buy valacyclovir 1000mg for sale buy cheap generic finasteride

 164. IndiaPharmacy said,

  Kasım 3, 2023 @ 15:40

  best india pharmacy https://indiapharmacy.pro/# – pharmacy website india indiapharmacy.pro

 165. BrianSeemy said,

  Kasım 3, 2023 @ 17:39

  canadian pharmacy drugs online: canadian pharmacy – canadian world pharmacy canadapharmacy.guru

 166. Davidpholo said,

  Kasım 3, 2023 @ 21:53

  buying from online mexican pharmacy: buying prescription drugs in mexico – medication from mexico pharmacy mexicanpharmacy.company

 167. RichardAsype said,

  Kasım 4, 2023 @ 07:16

  http://canadapharmacy.guru/# canadian online drugstore canadapharmacy.guru

 168. Kdjutr said,

  Kasım 4, 2023 @ 10:21

  paper writing websites help me write a thesis essay helpers

 169. Dtrcyn said,

  Kasım 4, 2023 @ 19:26

  fluconazole 200mg cost buy cheap generic acillin buy ciprofloxacin 500mg sale

 170. Davidpholo said,

  Kasım 4, 2023 @ 20:29

  reputable indian pharmacies: Online medicine order – indian pharmacy online indiapharmacy.pro

 171. BrianSeemy said,

  Kasım 4, 2023 @ 21:07

  п»їbest mexican online pharmacies: medication from mexico pharmacy – mexico pharmacies prescription drugs mexicanpharmacy.company

 172. DerekAmuri said,

  Kasım 5, 2023 @ 12:30

  http://mexicanpharmacy.company/# medicine in mexico pharmacies mexicanpharmacy.company

 173. RichardAsype said,

  Kasım 5, 2023 @ 12:55

  https://mexicanpharmacy.company/# mexico drug stores pharmacies mexicanpharmacy.company

 174. Davidpholo said,

  Kasım 5, 2023 @ 22:03

  mexican pharmaceuticals online: mexican pharmaceuticals online – best online pharmacies in mexico mexicanpharmacy.company

 175. Wzeesy said,

  Kasım 6, 2023 @ 09:55

  brand aurogra buy estrace 1mg pill estrace 2mg tablet

 176. Evrbaf said,

  Kasım 6, 2023 @ 15:13

  order flagyl generic buy metronidazole 200mg online cheap cephalexin 125mg price

 177. BrianSeemy said,

  Kasım 6, 2023 @ 17:55

  buying prescription drugs in mexico online: mexico pharmacies prescription drugs – buying prescription drugs in mexico online mexicanpharmacy.company

 178. Davidpholo said,

  Kasım 6, 2023 @ 21:08

  mexican rx online: reputable mexican pharmacies online – mexican pharmacy mexicanpharmacy.company

 179. BrianSeemy said,

  Kasım 7, 2023 @ 08:51

  legit canadian pharmacy: best canadian pharmacy – canada drugs reviews canadapharmacy.guru

 180. Davidpholo said,

  Kasım 7, 2023 @ 17:56

  mexican online pharmacies prescription drugs: buying prescription drugs in mexico – buying from online mexican pharmacy mexicanpharmacy.company

 181. RichardAsype said,

  Kasım 7, 2023 @ 20:51

  http://indiapharmacy.pro/# india pharmacy mail order indiapharmacy.pro

 182. BrianSeemy said,

  Kasım 7, 2023 @ 23:51

  reputable mexican pharmacies online: reputable mexican pharmacies online – purple pharmacy mexico price list mexicanpharmacy.company

 183. DerekAmuri said,

  Kasım 8, 2023 @ 05:27

  https://canadapharmacy.guru/# best canadian online pharmacy reviews canadapharmacy.guru

 184. Wykgba said,

  Kasım 8, 2023 @ 08:44

  lamictal 200mg price minipress us vermox ca

 185. Fszqwy said,

  Kasım 8, 2023 @ 09:39

  clindamycin without prescription buy generic cleocin cheap erectile dysfunction pills

 186. BrianSeemy said,

  Kasım 8, 2023 @ 14:43

  indian pharmacy online: Online medicine order – top 10 online pharmacy in india indiapharmacy.pro

 187. RichardAsype said,

  Kasım 8, 2023 @ 22:56

  https://indiapharmacy.pro/# buy medicines online in india indiapharmacy.pro

 188. BrianSeemy said,

  Kasım 9, 2023 @ 05:41

  best online canadian pharmacy: canadian drugs – canadian pharmacy 24h com canadapharmacy.guru

 189. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 01:17

  prednisone generic brand name: prednisone 50 mg buy – prednisone 250 mg

 190. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 03:06

  http://doxycycline.sbs/# doxycycline 100mg price

 191. Onmnrx said,

  Kasım 10, 2023 @ 04:22

  tamoxifen us nolvadex 10mg canada buy generic symbicort

 192. Svysqc said,

  Kasım 10, 2023 @ 07:37

  buy retin cream online avana pills purchase stendra pill

 193. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 10:35

  cost of cheap propecia pill: order generic propecia pill – cost of propecia tablets

 194. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 13:23

  http://prednisone.digital/# prednisolone prednisone

 195. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 20:00

  where can i get cheap clomid price: cost cheap clomid without prescription – how to get generic clomid without insurance

 196. WillieGrift said,

  Kasım 11, 2023 @ 03:34

  cheap doxycycline online: buy doxycycline hyclate 100mg without a rx – buy doxycycline online

 197. JamesEpilm said,

  Kasım 11, 2023 @ 04:05

  https://amoxil.world/# amoxicillin without a prescription

 198. RobertBag said,

  Kasım 11, 2023 @ 08:12

  doxycycline without prescription: buy generic doxycycline – doxycycline hyc 100mg

 199. Timothyswove said,

  Kasım 11, 2023 @ 12:38

  ampicillin amoxicillin: price for amoxicillin 875 mg – generic for amoxicillin

 200. JamesEpilm said,

  Kasım 11, 2023 @ 19:31

  https://amoxil.world/# amoxicillin capsules 250mg

 201. RobertBag said,

  Kasım 11, 2023 @ 22:03

  clomid without prescription: can i buy clomid without insurance – order generic clomid without rx

 202. Ffqfod said,

  Kasım 12, 2023 @ 00:45

  brand ceftin 500mg buy methocarbamol 500mg without prescription purchase robaxin generic

 203. Wkmtyw said,

  Kasım 12, 2023 @ 08:38

  cheap tadacip cost tadalafil 10mg buy indocin 50mg

 204. RobertBag said,

  Kasım 12, 2023 @ 11:57

  amoxicillin without a doctors prescription: amoxicillin azithromycin – amoxicillin 250 mg capsule

 205. JamesEpilm said,

  Kasım 13, 2023 @ 02:45

  https://doxycycline.sbs/# order doxycycline 100mg without prescription

 206. RobertBag said,

  Kasım 13, 2023 @ 06:32

  prednisone 10mg tablet cost: buying prednisone from canada – prednisone 20 mg tablets

 207. JamesEpilm said,

  Kasım 13, 2023 @ 18:47

  http://prednisone.digital/# buy prednisone without prescription paypal

 208. RobertBag said,

  Kasım 13, 2023 @ 21:02

  order doxycycline online: generic for doxycycline – 100mg doxycycline

 209. Plakdw said,

  Kasım 14, 2023 @ 05:49

  trazodone 50mg pill buy trazodone 100mg pill buy clindamycin generic

 210. JamesEpilm said,

  Kasım 14, 2023 @ 10:14

  https://doxycycline.sbs/# doxycycline vibramycin

 211. RobertBag said,

  Kasım 14, 2023 @ 11:58

  prednisone 5 mg tablet cost: prednisone 21 pack – prednisone 10mg tablet price

 212. [https://forumlendir.fun link forum lendir said,

  Kasım 14, 2023 @ 22:17

  Asking questions are genuinely nice thing if you
  are not understanding anything completely, but this piece of
  writing presents fastidious understanding even.

 213. Davidpsync said,

  Kasım 15, 2023 @ 05:47

  http://edpills.icu/# best ed medication

 214. Nymldl said,

  Kasım 15, 2023 @ 21:00

  brand aspirin 75mg online slots real money usa real casino slots

 215. Pbpsnl said,

  Kasım 15, 2023 @ 23:19

  order lamisil 250mg without prescription online gambling real money casinos crazy poker games

 216. aankoop van azulfidine online in België said,

  Kasım 16, 2023 @ 16:56

  What’s up, I log on to your blogs regularly. Your humoristic style is
  witty, keep doing what you’re doing!

 217. prezzo di remeron a Reggio Calabria said,

  Kasım 16, 2023 @ 18:41

  Hello to every body, it’s my first pay a visit of this website; this web
  site contains amazing and truly fine material for visitors.

 218. CharlesAtots said,

  Kasım 17, 2023 @ 04:57

  erection pills viagra online: cheap erectile dysfunction pill – how to cure ed

 219. Hhxoqf said,

  Kasım 17, 2023 @ 15:33

  help with term paper casino blackjack gambling site

 220. adapalen senza necessità di prescrizione medica said,

  Kasım 17, 2023 @ 16:42

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material
  stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 221. CharlesAtots said,

  Kasım 17, 2023 @ 18:22

  canadian pharmacy no scripts: Certified Canada Pharmacy – canadian pharmacy meds

 222. Polska said,

  Kasım 17, 2023 @ 22:39

  Hi! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward
  this write-up to him. Pretty sure he will have a
  good read. Thank you for sharing!

 223. CharlesAtots said,

  Kasım 17, 2023 @ 23:12

  mail order pharmacy india: Online medicine order – buy prescription drugs from india

 224. Etscss said,

  Kasım 18, 2023 @ 01:05

  edit letter research paper titles suprax price

 225. AnthonyDig said,

  Kasım 18, 2023 @ 08:58

  discount prescription drugs: buy prescription drugs – buy prescription drugs without doctor

 226. WillieGrift said,

  Kasım 18, 2023 @ 10:58

  get propecia pills: buy cheap propecia tablets – cost of propecia without dr prescription

 227. oxiderma Kauf in Österreich said,

  Kasım 18, 2023 @ 16:40

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up plus the rest of the website is
  also really good.

 228. CharlesAtots said,

  Kasım 18, 2023 @ 17:23

  cheap erectile dysfunction pill: top ed pills – compare ed drugs

 229. WillieGrift said,

  Kasım 19, 2023 @ 08:52

  3000mg prednisone: prednisone 5mg coupon – prednisone 10mg cost

 230. CharlesAtots said,

  Kasım 19, 2023 @ 09:26

  best ed pills non prescription: sildenafil without a doctor’s prescription – prescription drugs without doctor approval

 231. prix du oxytrol en Belgique said,

  Kasım 19, 2023 @ 11:36

  What’s up colleagues, its impressive article on the topic of cultureand fully defined, keep it up
  all the time.

 232. TimothyDic said,

  Kasım 19, 2023 @ 21:40

  online tadalafil prescription: tadalafil 5mg tablets price – tadalafil 20 mg buy online

 233. Richardunene said,

  Kasım 20, 2023 @ 00:45

  buy Kamagra п»їkamagra Kamagra 100mg price

 234. Xsnupw said,

  Kasım 20, 2023 @ 03:02

  buy amoxicillin 500mg without prescription buy trimox 500mg generic order biaxin 500mg sale

 235. JosephAqual said,

  Kasım 20, 2023 @ 05:08

  п»їkamagra: Kamagra Oral Jelly – Kamagra 100mg price

 236. Williamareds said,

  Kasım 20, 2023 @ 07:12

  https://levitra.icu/# п»їLevitra price

 237. TimothyDic said,

  Kasım 20, 2023 @ 12:02

  ed medications online: best over the counter ed pills – over the counter erectile dysfunction pills

 238. Richardunene said,

  Kasım 20, 2023 @ 13:45

  Buy Vardenafil 20mg online Buy Levitra 20mg online Buy Vardenafil 20mg

 239. prijs van theostat 100 mg in een apotheek in Nederland said,

  Kasım 20, 2023 @ 19:29

  I just like the valuable information you provide for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check once more here regularly.
  I’m reasonably certain I’ll be informed a lot of new stuff proper here!
  Best of luck for the following!

 240. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 06:23

  Buy Vardenafil online Buy Vardenafil 20mg online Generic Levitra 20mg

 241. TimothyDic said,

  Kasım 21, 2023 @ 06:31

  tadalafil online in india: tadalafil price uk – tadalafil 30

 242. http://forum.smilewel.com/ said,

  Kasım 21, 2023 @ 08:54

  Les deux casinos opèrent sur le marché français depuis plusieurs années, ils disposent d’une licence de Curaçao et sont régulièrement audités, ce qui prouve leur
  fiabilité et leur sécurité. http://forum.smilewel.com/ Les
  bonus sans dépôt encaissables offrent aux joueurs une occasion captivante de profiter des
  jeux de casino en ligne sans risquer leurs propres fonds, tout en ayant la
  possibilité de retirer leurs gains une fois les conditions de mise satisfaites.

  vous pouvez essayer cela En outre, de nombreux logiciels
  de triche piratés (généralement disponibles en téléchargement
  gratuit) contiennent des programmes malicieux difficilement détectables qui infecteront votre ordinateur et subtiliseront toutes
  vos données! kyeyangencplus.co.kr

 243. Jvpfrp said,

  Kasım 21, 2023 @ 09:22

  best doctor prescribed acne medication strongest prescription acne medication oxcarbazepine 300mg pill

 244. Malmalmal.Xyz said,

  Kasım 21, 2023 @ 10:06

  Do not try to convince them to buy a product just because of commissions.
  Malmalmal.Xyz Some of these dating platforms will pay you just for directing
  traffic to them and getting visitors to sign up for free; others will only pay
  when a referral subscribes to a paid premium plan. This Site Third-party recommendations
  are such a powerful marketing channel for driving
  sales and brand awareness that the industry will remain alive
  and kicking no matter what terms we use. http://pyrohwarang.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=28523

 245. JosephAqual said,

  Kasım 21, 2023 @ 13:02

  treatment for ed: ed meds online without doctor prescription – new ed treatments

 246. www.bs-electronics.com said,

  Kasım 21, 2023 @ 13:32

  Und wenn ich mir unsicher bin, dann geht es ab ins KH.
  http://www.bs-electronics.com In Texten, die auch gelegentlich von Menschen gelesen werden (wie es regelmäßig bei Wikitexten der Fall ist),
  schreibt man zur besseren Lesbarkeit ein Leerzeichen vor
  den Schrägstrich, um das Tag sicher und fehlerfrei von der binary-Variante
  unterscheiden zu können, z. hg3b25hm0h.com Im Jahr 2015 erstellte das Institute for Competition Economics der Universität Düsseldorf ein Gutachten, welches das libertäre Freiheitsinstitut Prometheus – das
  mit einer Kampagne und Petition gegen den „Zwangsbeitrag“
  der Rundfunkgebühren mobil machte – in Auftrag gegeben hatte.

  ttlink.com

 247. Williamareds said,

  Kasım 21, 2023 @ 18:55

  https://kamagra.team/# п»їkamagra

 248. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 22:59

  how to order sildenafil from canada sildenafil 20 mg for sale sildenafil tablets 100 mg

 249. TimothyDic said,

  Kasım 22, 2023 @ 01:04

  buy Kamagra: sildenafil oral jelly 100mg kamagra – super kamagra

 250. Cimpbs said,

  Kasım 22, 2023 @ 02:14

  order catapres 0.1mg for sale clonidine without prescription tiotropium bromide usa

 251. pjh3.dothome.co.kr said,

  Kasım 22, 2023 @ 06:34

  ↑ Statistisches Bundesamt: Qualität der Ergebnisse der EVS 2008.
  pjh3.dothome.co.kr Leider nicht. Denn die offensichtlichen Verstöße gegen den Amtseid wie jetzt im Fall
  einer blindwütigen Sanktions“politik“ gegen Russland mit verheerenden Folgen für die deutsche Bevölkerung,
  die Umwelt und die Wirtschaft, sind juristisch nicht verfolgbar,
  weil juristische Folgen bei Verstößen gegen den Amtseid gesetzlich bzw.
  urduwiki.in Prinz Hexenkräuter 0,02l – 48% vol.
  http://www.jcikorea.org

 252. cheongju.hijack7.co.kr said,

  Kasım 22, 2023 @ 13:49

  Le jeu de cartes qui consiste à miser de l’argent:
  le poker. cheongju.hijack7.co.kr En choisissant un casino
  en ligne qui propose un service client de qualité, les joueurs peuvent être sûrs de recevoir
  un soutien professionnel et efficace, qui contribuera à une expérience de jeu
  agréable et satisfaisante. http://www.gbuav.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=754954 Quels sont les documents à fournir pour jouer sur un casino en ligne ?

  consultez ici

 253. Richardunene said,

  Kasım 22, 2023 @ 15:29

  new ed pills cheap ed pills erection pills online

 254. TimothyDic said,

  Kasım 22, 2023 @ 17:54

  pills erectile dysfunction: drugs for ed – best ed pills non prescription

 255. our website said,

  Kasım 23, 2023 @ 00:29

  The downside is that selling expensive affiliate products can take a while.
  our website You can also place affiliate banners in articles.

  mahatonplace.com Failing to create videos to promote your affiliate products is a
  big mistake. http://www.enterline.com

 256. Jamesanymn said,

  Kasım 23, 2023 @ 03:21

  http://doxycycline.forum/# doxycycline 100mg tablet brand name

 257. Ciawmv said,

  Kasım 23, 2023 @ 03:25

  uroxatral usa alfuzosin 10 mg canada acetaminophen for abdominal pain

 258. Scotttouct said,

  Kasım 23, 2023 @ 06:25

  amoxicillin 200 mg tablet: amoxicillin no prescription – amoxicillin cephalexin

 259. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 06:41

  doxy buy doxycycline over the counter doxycycline cost united states

 260. VernonKex said,

  Kasım 23, 2023 @ 12:23

  cipro online no prescription in the usa: buy ciprofloxacin online – cipro ciprofloxacin

 261. Jamesanymn said,

  Kasım 23, 2023 @ 16:58

  https://ciprofloxacin.men/# cipro pharmacy

 262. Scotttouct said,

  Kasım 23, 2023 @ 17:54

  amoxil pharmacy: amoxil for sale – price for amoxicillin 875 mg

 263. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 19:16

  can you purchase amoxicillin online cheap amoxicillin amoxicillin buy online canada

 264. Lduhvl said,

  Kasım 23, 2023 @ 23:56

  buy minocin online buy generic requip for sale generic requip 1mg

 265. artgrs.com said,

  Kasım 24, 2023 @ 08:04

  Il détient une licence de jeu du Curaçao.
  artgrs.com Ils modernisent davantage les casinos en ligne par la mise au point d’applications normalisées
  et sous licence pour les jeux en ligne et la sécurité des transactions via internet.
  http://ttlink.com En choisissant ces jeux, vous augmentez vos chances de gagner.
  ici

 266. Scotttouct said,

  Kasım 24, 2023 @ 09:00

  amoxicillin over the counter in canada: buy amoxil – amoxicillin 200 mg tablet

 267. CharlesPaips said,

  Kasım 24, 2023 @ 12:58

  buy amoxicillin cheap amoxicillin buy amoxicillin online no prescription

 268. VernonKex said,

  Kasım 24, 2023 @ 14:37

  average cost of generic zithromax: zithromax antibiotic – buy zithromax 1000mg online

 269. atlantawomenmag.xyz said,

  Kasım 24, 2023 @ 19:00

  Menschenrechtsverletzungen der Staatssicherheit werden von der Gesellschaft relativiert.
  atlantawomenmag.xyz Sie heirateten am 17. sewontech.kr Mit ihrer Tochter Ruth wurde sie vor
  der Deportation in das ehemalige jüdische Altenheim Große Hamburger Straße 26 eingewiesen und am 9.
  Februar 1943 in das Konzentrations- und Vernichtungslager Auschwitz deportiert.
  pensionorr.co.kr

 270. Tcddwb said,

  Kasım 24, 2023 @ 21:41

  top selling sleep aids sleeping pills over the counter online doctors who prescribe phentermine

 271. Scotttouct said,

  Kasım 25, 2023 @ 02:31

  lisinopril cost uk: buy lisinopril – prinivil online

 272. Jamesanymn said,

  Kasım 25, 2023 @ 04:01

  http://amoxicillin.best/# where can i buy amoxocillin

 273. CharlesPaips said,

  Kasım 25, 2023 @ 07:18

  ciprofloxacin order online Get cheapest Ciprofloxacin online buy ciprofloxacin

 274. https://network.launchrats.com/index.php?topic=70465.0 said,

  Kasım 25, 2023 @ 09:11

  When using any affiliate marketing software open source solution, you can benefit
  from community contributions but also be prone to hacker
  attacks and lack of robust security. https://network.launchrats.com/index.php?topic=70465.0 Mailmodo affiliate program allows you to earn a 20% recurring monthly commission for every paid customer you refer.
  diskusi.smk-roudlotussholihin.sch.Id Consistency is really important when you want to find success with affiliate marketing
  on a blog. Kovid.Co.Kr

 275. https://religiopedia.com said,

  Kasım 25, 2023 @ 10:11

  Dies führte ebenso zu hohen Verlusten unter der Zivilbevölkerung.
  https://religiopedia.com Anne (1564-1635), Schwester und Erbin des duc Charles II d’ Aerschot († 1612),
  heiratete 1587 Charles de Ligne, Prinzen von Arenberg (1550-1610/1616); das
  Herzogtum Aerschot und das Fürstentum Chimay gingen mitsamt der Würde
  eines Granden von Spanien I. Klasse, deshalb 1612 an das Haus
  Arenberg, das seitdem unter anderem auch den Titel Herzog von Croÿ in der Titulatur (berechtigt?) führt.
  ttlink.com Sontags erfolgreichstes Buch, für das sie trotz Plagiatsvorwürfen mit dem National Book Award ausgezeichnet wurde.
  mein neuester Blogbeitrag

 276. Scotttouct said,

  Kasım 25, 2023 @ 19:35

  buy cipro cheap: Ciprofloxacin online prescription – cipro for sale

 277. bitchesgirlz said,

  Kasım 25, 2023 @ 19:47

  Acts of kindness, no matter how small, contribute to a positive and
  loving relationship.

 278. Jamesanymn said,

  Kasım 25, 2023 @ 20:59

  https://ciprofloxacin.men/# buy ciprofloxacin over the counter

 279. VernonKex said,

  Kasım 25, 2023 @ 22:07

  cipro ciprofloxacin: ciprofloxacin 500 mg tablet price – ciprofloxacin over the counter

 280. CharlesPaips said,

  Kasım 26, 2023 @ 01:35

  how to get zithromax online generic zithromax online paypal zithromax 500mg price

 281. Pqvujr said,

  Kasım 26, 2023 @ 02:36

  femara 2.5 mg over the counter purchase albendazole generic buy aripiprazole sale

 282. Jamesanymn said,

  Kasım 26, 2023 @ 12:18

  http://ciprofloxacin.men/# п»їcipro generic

 283. Hymdou said,

  Kasım 26, 2023 @ 14:53

  nicotine replacement therapy while smoking how to buy painkillers online buy pain medicines online

 284. bitchesgirlz said,

  Kasım 26, 2023 @ 18:27

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this
  article plus the rest of the website is really good.

 285. CharlesPaips said,

  Kasım 26, 2023 @ 20:02

  where can i buy amoxicillin online amoxil for sale amoxicillin 500mg price canada

 286. Jamesmor said,

  Kasım 27, 2023 @ 01:49

  https://mexicopharmacy.store/# mexico drug stores pharmacies

 287. Robertirort said,

  Kasım 27, 2023 @ 04:46

  canadian drugs pharmacy: safe online pharmacy – canada pharmacy

 288. Jamesmor said,

  Kasım 27, 2023 @ 17:24

  https://ordermedicationonline.pro/# reliable mexican pharmacies

 289. Robertirort said,

  Kasım 27, 2023 @ 19:14

  mexican rx online: mexican pharmacy online – mexican drugstore online

 290. RichardPax said,

  Kasım 27, 2023 @ 21:16

  top online pharmacy india: reputable indian online pharmacy – india pharmacy mail order

 291. Dhhpnh said,

  Kasım 28, 2023 @ 00:39

  provera for sale online medroxyprogesterone 5mg ca order microzide generic

 292. Xuwzxp said,

  Kasım 28, 2023 @ 09:13

  list of antiviral drugs asthma inhaler cost without insurance drugs approved in 2023

 293. Jamesmor said,

  Kasım 28, 2023 @ 11:40

  http://mexicopharmacy.store/# medication from mexico pharmacy

 294. Robertirort said,

  Kasım 28, 2023 @ 11:53

  canadian drugs pharmacies online: buy medication online – prescription price checker

 295. RichardPax said,

  Kasım 28, 2023 @ 15:25

  canada drugs reviews: trust canadian pharmacy – canadian online pharmacy

 296. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 00:23

  https://clomid.club/# order clomid price

 297. retro-Fietsen.nl said,

  Kasım 29, 2023 @ 00:58

  The best affiliate marketing company in dubai can collect advanced data and insights into the campaign to make your affiliate marketing
  program as productive as possible. retro-Fietsen.nl Inside the
  mailing list you’ll have an email sequence of between 10 and 15 emails.

  why not find out more The length of the membership determined
  how much CyberGhost cost (they all offer the same features).
  see

 298. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 03:25

  neurontin rx: medication neurontin 300 mg – neurontin 300 mg pill

 299. Ogsmwl said,

  Kasım 29, 2023 @ 09:11

  buy cyproheptadine pills for sale generic fluvoxamine 50mg nizoral 200mg price

 300. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 12:32

  http://claritin.icu/# ventolin cost in canada

 301. Ejtfyw said,

  Kasım 29, 2023 @ 12:38

  antifungal cream for pediatric antihypertensive list of drugs what to drink to lower blood pressure quickly

 302. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 15:12

  wellbutrin buy online: Buy Wellbutrin XL online – wellbutrin rx online

 303. MichaelDauct said,

  Kasım 30, 2023 @ 01:41

  https://gabapentin.life/# medicine neurontin

 304. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 05:45

  how to get cheap clomid online: Buy Clomid Online – generic clomid

 305. MathewBaits said,

  Kasım 30, 2023 @ 13:52

  paxlovid india https://paxlovid.club/# Paxlovid over the counter

 306. MichaelDauct said,

  Kasım 30, 2023 @ 18:34

  https://clomid.club/# can you buy cheap clomid prices

 307. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 22:41

  can you buy generic clomid pills: Buy Clomid Online Without Prescription – cheap clomid now

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın