Koşmaktan bahsederken aslında neyi kastediyorum

Geçtiğimiz birkaç ayın zorlukları beni içime kapanmaya itti. Sosyal bir kelebek olmayı bırakıp odamda yalnız başıma daha çok vakit geçirmeye başladıkça buna aslında ne kadar ihtiyacım olduğunu da farkettim. Günlerimi düzene sokmak ve koşmak için vakit yaratmak biraz da bu sayede mümkün oldu. Kitap okumaya da daha çok vaktim oldu. Bu süreçte okuduğum kitaplardan bir tanesi Haruki Murakami’nin “What I talk about when I talk about running” (Koşmaktan bahsederken aslında neyi kastediyorum) kitabı oldu. Kitap, her sene düzenli olarak maraton koşan yazarın koşmak üzerine anılarından oluşuyor, ama isminden de anlayabileceğiniz gibi, aslında sadece koşmak üzerine değil. Bir nevi otobiyografi olduğunu bile söyleyebiliriz.


Murakami son yıllarda özellikle genç nesiller arasında çok popüler olan bir Japon romancı. Aslına bakarsanız ben Murakami’nin bu bahsettiğimden başka hiçbir kitabını okumamıştım. Ama onun kitapları ya da öykülerinden derlenen tiyatro oyunlarına gitmiştim. Bir yazarın “anıları” tarzındaki bir kitabı onun asıl ses getiren romanlarını okumadan okumak aslında biraz garip. Ama hem koşmak (benimki yarı-maraton) hem de yazmak (bilimsel makale) üzerine kendi maratonuma hazırlandığım bir esnada yakın arkadaşım (dünya tatlısı insan) Betsy bu kitaptan bahsedince okumaya karar verdim.

Kasım ayında düzenli olarak koşmaya başladığımda, yine birgün Betsy ile konuşurken bana Mart ayında Washington D.C.’de düzenlenecek olan bir maratona katılacağından bahsetti. Bu organize maratonlar genelde tam maraton (26 mil, yani yaklaşık 42 km) ve yarı-maraton (13.1 mil, yani yaklaşık 21 km) birlikte olmak üzere düzenleniyor. Yani isteyen tam, isteyen yarı-maraton koşuyor. Böyle ileri tarihte yapılacak bir etkinlik için yazılmak beni motive eder, koşmaya daha düzenli devam ederim diye düşündüğümden kayıt yaptırdım. Üstelik söz konusu maraton “Rock ‘n’ Roll” maraton olduğundan, müzik temalı oluşu hoşuma gitti. Betsy bana bir de yarı-maraton için idman çizelgesi verdi. Elimden geldiğince o takvime uyarak koşmaya başladım.

Uzun koşularımda bu yapay gölün etrafını bir kez mutlaka turluyorum.

Maraton gibi uzun mesafe koşan insanların psikolojisini hep merak etmiştim, o kadar uzun koşarken insan ne düşünür, sıkılır mı, vücut buna nasıl dayanır vesaire. Yarı-maraton için hafta sonları, her hafta biraz artırarak uzun koşular yapmak gerekiyor. 6 mil, 7 mil, 8 mil, 10 mil, 12 mil, 10 mil, 8 mil, 7 mil, 6 mil…. ve ESAS KOŞU. Ben bunların hepsini yapamadım ama bir kere Betsy ile 12 mil (bir kısmını yürüyerek) koştuk, ben yalnız başıma çok kereler de 8 mil koştum. Bu 8 millik koşular sırasında, ilginç psikolojik bir tekrara düştüğümü farkettim:

- İlk yarım saat: Yaleppim nasıl koşulucak ya bu 8 mil, daha şimdiden yoruldum.
- İlk saati tamamlarken: Sonunda ısındım! Daha yeni başlıyoruz, koşarım ki ben bu 8 mili.
- 6 mile kadar: Dışarda olmak ne güzel, yaşasın koşuyorum.
- 6’dan sonra, özellikle 7. milde: Ya ben deli miyim, çok uzun bu mesafe bana, 8 mil için böyle hissediyorsam o 13 mil nasıl koşulucağğğkk ühühü.
- 8 mili tamamlayınca: Süperim ya, koşum, yabtım işte bir kez daha başardımmmm! 13 mili de koşamazsam yürürüm napalım, önemli olan katılmaktı. Bi daha ne zaman koşuyoruz?

Bir yandan Murakami’nin kitabını okurken, onun çok farklı bir psikoloji ile koştuğunu gördüm. Ben kendime şefkatli davranıyorum, “ne kadar koşarsan kar, yürümek zorunda kalırsan da yürüsün be Düygüüü” diyorum. Murakami, “acı yok Raki” şeklinde kendini harap ederek koşuyor. Nitekim adam maratonla yetinmeyip bir de ultramaraton koşmuş (ultramaraton mesafeleri değişiyor ama Murakami’ninki 100 milin yani 160 km’nin üzerinde bir mesafe). O nasıl bir şeyin kafası bilemiyorum.

Velhasılı, geçtiğimiz Cumartesi günü yarı-maraton zamanı geldi çattı. Nasıl ki Murakami kitabında koşmaktan bahsederken aslında kendisinden, yazmaktan, hayattan filan bahsediyorduysa, benim için de bu yarı-maratona hazırlanma süreci koşmaktan daha fazla, daha çok, daha başka anlamlar kazanmaya başlamıştı.

Cuma gününü kısa bir 3 mil koşusu ile açtım, evde makalem üzerinde çalışarak ve bol bol makarna yemek suretiyle enerji depolayarak, ufaktan da “vıyyy yarın büyük gün” diye heyecan yaparak geçirdim.

Ertesi sabah erkenden uyandım. Maraton Washington D.C.’de anıtların ve müzelerin toplaşmış oldukları National Mall adı verilen alanda başlayacaktı. Maraton organizasyonu bize eşya çantası, tişört, yarışçı numarası, ayakkabıya takılan bir takip çipi vesaire vermişti. Eşya çantasını, (filmlerden hatırlayacağınız sarı renkli) okul otobüslerine, soyadı başharfine göre veriyorsunuz koşudan önce. O otobüsler sonra koşunun bittiği yerde sizi bekliyor, tekrar sıraya girip eşyalarınızı alıyorsunuz.

Koşunun başlamasını bekliyoruz.

Bu etkinliğe 30bin kişi katıldı. İnanılmaz kalabalıktı. Kalabalık yüzünden 1-2 dakikalık aralıklarla, grup grup başlatıyorlar. Ben arka sıralarda olduğum için, normalde 7:30’da başlayan maratona 8:17’de başlayabildim. Ama ayakkabı çipi sayesinde ne zaman başladığınız takip edilebildiği için, sonuçta mesafeyi tamamladığınız zaman ölçülebiliyor.

Ben 8 millik eğitim koşularım sırasında, yarı-maratonu 2 saat 45 dakika ila 3 saat arasında tamamlarım diye hesaplamıştım, çünkü koşunun bir kısmını yürümek zorunda kalacağım diye düşünüyordum. Hayatımın temalarından biri: kendini hep hafife almak. Koşuyu 2 saat 35 dakikada, hiç yürümeden, hep koşarak tamamladım. Ama bitiş çizgisine varmadan önce sizi biraz koşunun kendisine götüreyim.

“Siz o yollardan geçerken biz geri dönüyorduk”

Koşarken beni en çok şaşırtan şeylerden biri, insanların terledikçe üzerlerindeki kalın penyeleri, eldivenlerini filan yolun iki kenarına atmış olmalarıydı. “Acaba geri dönüp alacaklar mı? Ama mümkün değil, ne acayip iş.” diye düşündüm durdum. Sonradan Betsy’e sorunca, bana koşmaya başlamak için beklerken insanların üşümemek için üzerlerinde bulunan bu fazladan giysileri, koşu başlayınca ısınır ısınmaz attıklarını, sonra da maraton organizasyonunun kıyafetleri toparlayıp bir yerlere bağışladığını söyledi.

(fotoğrafları koşarken telefonumla çektiğim için bazıları bulanıklar efem)

Bu aralar okuduğum kitaplardan bir diğeri de (köleliği sona erdiren sevgili ABD başkanı) Abraham Lincoln’ün depresif kişiliğini inceleyen bir kitap. Kitabı okudukça Lincoln’de kendimden o kadar çok şey buluyorum ki, bu durum bana kalırsa hayatımın bir başka temasını çok güzel ortaya koyuyor: kendini Abraham Lincoln ile eş tutabilen, öyle büyük yerlerde görebilen, ama aynı zamanda kendini sevmekte de çok zorlanan şahsın ikilemi. Lincoln’ü “Gelmiş, geçmiş ve gelecek ruh eşlerim” listesine ekledim. Yarı-maraton rotası Lincoln anıtından geçeceği için çok mutluydum. Anıtın yanından geçerken Abraham’a içimden sevgilerimi gönderdim, “bak koşuyorum!” dedim.

Solda Lincoln anıtı, sağda uzakta Washington anıtı.

Bu kadar çok insanla birlikte bir şey yapıyor olmak muhteşem bir his. Normalde ısınırak ve “nası biticek bu mesafe” diyerek geçirdiğim o ilk yarım saat ben farkında olmadan uçup gitti. Buna rağmen, heyecanın beni hızlı koşup erkenden yorulmaya itmemesi için sürekli kendimi “ilk birkaç mili yavaş git, ısınana kadar yavaş ol, sakin ol, heyecan yapma” diye telkin ediyordum. Yalnız, koşmaya başladıktan kısa bir süre sonra (sabah yemeden koşmayı tercih ettiğim için) karnım guruldamaya başladı. Koşu başlamadan bir enerji jeli yemiştim, bir tane daha lüplettim.

Sevgili insanoğluyla kollektif, Washington D.C.’nin güzelim sokaklarından, parklarından, köprülerinden filan geçerken o kadar keyifli ve mutluydum ki, 7. mile vardığımızda yol kenarında bana tezahürat etmek için bekleyen arkadaşlarım şu fotoğrafı çektiğinde, bende yorgunluktan henüz eser yoktu.

Bundan birkaç mil sonra, North Capitol caddesine vardığımızda insanların bir kısmı artık yürümeye başlamışlardı.

Yanlarından, yavaş da olsa koşu ritmimi bozmadan geçerken tatlı bir yarışçı keyif aldım. Nihayet 10. milden sonra artık “eneee baya yoruldum ya la” diyerek, milleri saymaya başladım. Ama tek derdim yorulmaya başlayan bacak kaslarımdı, yoksa keyfim hala çok yerindeydi.

Bu etkinliklerde, koşmayan halk, yol kenarında koşanlara tezahürat ederek destek oluyor. Garip bir şekilde koşarken o tezahüratlar insana hakikaten iyi geliyor. Ortaklaşa yaratılan tatlı bir atmosfer işte. Koşanlar, kenardan onlara destek olanlar, kimi zaman şeker, hatta bira (!) filan ikram edenler. Tabi bu arada maraton organizasyonu düzenli aralıklarla su ve gatorade enerji içeceği istasyonları kurmuştu. Bir de bu maratonun rakınrol teması sebebiyle, yerel müzik grupları, belli aralıklarla koşu rotasına serpiştirilmiş, konser veriyorlardı, hem koşanlara hem tezahüratçılara eğlence.

Tezahürat şekillerinden beni en güldüren ve en hoşuma giden, iki kadın polisin yaptığı bir şey oldu. Koşmakta olduğumuz sokağı trafiğe kapamış olan polis araçlarından bir tanesinde, polislerden biri arabanın içinden hoparlör telsiziyle koşucuların numaralarını “anons” edip ciddi polis sesiyle “17820, iyi gidiyorsun, devam et” “35628, 25373, ritmi bozmayın” filan gibi şeyler diyordu. Hastası oldum.

Yarış, maratoncular ve yarı-maratoncular karışık başlıyor. Yarı-maraton mesafesinin bitmesine az kala, parkur ikiye ayrılıyor, maratoncular yola devam, yarı-maratoncular da yarım mil kadar ileride bitiş çizgisini geçiyorlar. O ayrıma vardığımızda artık o kadar yorulmuştum ki, maratoncuların, benim koşmuş olduğum bu mesafe kadar daha koşacaklarını düşününce aklım almadı. Ama eğitim şart! İnsan çalışırsa onu da yapar. Üstüne, ben yarı-maraton bitiş çizgisini geçerken, yan kulvarda, maratoncular çoktan iki katı mesafeyi neredeyse aynı sürede koşarak bitirmekteydiler.

Bitiş çizgisini kendimi bir olimpiyat maratoncusu gibi hissederek geçtikten sonra, madalyamı elime verdiler (Hakkaten! Bitiren herkese veriyorlar çünkü). Hemen ileride de, organizasyonun bir parçası olarak yolun iki yanında çikolatalı süt, elma, muz, sandviç, enerji yiyecekleri standları kurulmuştu. Birşeyler atıştırdım. Okul otobüslerinden eşya çantamı almak için sıraya girdim. Ne kadar mutlu olduğumu düşündüm (ve bunu ne kadar nadiren hissettiğimi), derin bir nefes aldım ve tadını çıkardım.

 • Share/Bookmark

148 Yorum »

 1. Aydin said,

  Mart 18, 2013 @ 15:11

  Duygu tebrikler! Imreniyorum boyle marathon kosabilenlere, madalyani kac bin dinara bana satarsin? Senden iyi olmasin ev arkadasim ilkerin selamlarini da iletiyorum.

 2. ferish said,

  Mart 18, 2013 @ 15:47

  harikasın.

 3. Sidika Arli said,

  Mart 18, 2013 @ 15:58

  Duygucum, maratoncu kuzucum :)
  Yine çok güzel yazmışsın, keyifle okudum. Birkaç gündür yazılarını okuyorum, son aylarda, ki o aylar senin zor ayların olmuş, yazılarını takip edememiş olduğumu fark ettim ve üzüldüm. Yazdıklarına üzülmedim yanlış anlaşılmasın, böylesi etkileyici yazıları geç okuduğum için üzüldüm. Yaşadıkların üç aşağı beş yukarı insanların yaşamları boyunca pekçok kez başına geliyor. Vücut yorgunluğu ve beyin yorgunluğu gibi ruh/can yorgunluğu da var. Bunları teker teker yorduğumuzda sorun çıkmıyor ama bazan farkında olmadan hepsini birden yoruyoruz, onlar da birlik olup aklımızı başımıza getirmek için bizi cezalandırıyor. Bu ceza genellikle aklımız başımıza gelene kadar bir kuyunun dibinde beklemek ya da bir cam fanusun içinde umarsızca etrafı seyretmek şeklinde gerçekleşiyor. Dibe vurmak dedikleri şey işte bu. Şarkıdaki gibi “dipteyim, zordayım, depresyondayım” uydurmuş da olabilirim :), ama “dipte olmanın en güzel tarafı çıkış yolunun tek olması” demiş birisi. Yaşam tıpkı senin maratona hazırlanırken yaşadığın süreçte olduğu gibi hatta belki bu katıldığın maraton yaşamın tam olarak kendisi. Arada bir enerji jeli hüpletmek, etrafı izlemek, ısınmak, soğumak, hızlanmak, yavaşlamak, çok yorulunca yürümek, fazlalıkları bırakmak, çiplenmek (son teknoloji), sevinmek, önüne çıkan yol ayrımı, karar vermek, yarıma razı olmak, ya da kendini anda olmayacak tam için zorlamak, vs. vs.
  Gece yarısı biraz saçmalamış olabilirim :) ama kendimi her halimle seviyorum :) Seni de her halinle seviyorum lütfen sen de sev ve Duyguma çok iyi bak, o bizim için çok değerli.
  Beni son zamanlarda çok etkileyen Charles Eisenstein ile Kutsal Ekonomi ve videosu izlemeye değer: https://www.youtube.com/watch?v=dI9OwsaxeQs
  Çok öptüm güzel yanaklarından <3

 4. murat said,

  Mart 18, 2013 @ 17:15

  duygu hanım merdiven çıkmayı deneyin derim koşaraktan, bana en iyi o geliyor, hem sizin orada gökdelende boldur…

 5. Özlem Öztürk said,

  Mart 19, 2013 @ 01:48

  Tebrik ediyorum:)
  …ve sevgilerimi yolluyorum size.

 6. Anoush said,

  Mart 19, 2013 @ 02:13

  Good for you!! You amaze me.

 7. nursel said,

  Mart 19, 2013 @ 05:19

  yavru kuşum ,her zamanki gibi harikasın..Ama küçüklüğünden beri de zaman zaman farkında değilsin bu harikalığının..Etrafında ,arada sana gaz verecek birileri lazım..Sıdıka teyzenin yazdıklarına da bayıldım..
  “Seni de her halinle seviyorum lütfen sen de sev ve Duyguma çok iyi bak, o bizim için çok değerli.” sözlerine yürekten katılıyorum…

 8. Felfecir said,

  Mart 19, 2013 @ 15:26

  Tebriklerrr!! :D

 9. Melikeadlıkişi said,

  Mart 21, 2013 @ 05:40

  Gayışlıgillerden gelen “Eneee nası goşcen o gada, yat uyu deli min” temalı mesajlara aldırmayıp, maraton koşan hastası olduğumuz kişiliksin. Çok seviyoz seni be Düygüm.

 10. Biyolokum said,

  Mart 26, 2013 @ 16:30

  Herkeslere çok teşekkür ederim!

  Aydıncım senin bana imrenmeni gerektirecek bir şey göremiyorum, sahalarda maratona taş çıkarıyorsun. :) İlker’e aleyküm.

  Düygü’ye iyi bakmaya çalışıyorum ama kolay bi insan değil!

 11. Dicle said,

  Mart 30, 2013 @ 10:28

  Duygu Hanım, kutlarım, hedefinize ulaşmışsınız…

  Koşmaktan bahsedersen böyle bir şeyi kastettiğiniz aklıma gelmemişti, doğrusu. Şaşırdım.

  Genel bir anımsatma: Kimseye sağlık kontrolunden geçmeden böyle uzun mesafe koşularına katılmasını önermem. Ben kendimi biliyorum, tanıyorum demeyin, mutlaka bir uzmana görünün.

  Sevgiler.

 12. Eros said,

  Nisan 9, 2013 @ 11:32

  Anaa Jane Adams biyolog ve Türkçe blogu varmış.

 13. Asena said,

  Nisan 16, 2013 @ 19:53

  Çok keyifle okudum, ona benzer bir keyifle de düşündüm..

 14. s said,

  Mayıs 8, 2013 @ 02:09

  Lincoln ile ilgili olan kitap su mu?
  http://www.amazon.com/Lincolns-Melancholy-Depression-Challenged-President/dp/0618773444

 15. Biyolokum said,

  Mayıs 8, 2013 @ 03:40

  Evet! Henüz bitiremedim. Ama çok severek okuyorum. ABD tarihi de ilgimi çektiğinden. Eğer fırsatım olursa umuyorum ki kitap hakkında buradan bir şeyler yazacağım. “

 16. vesile said,

  Haziran 20, 2013 @ 01:20

  duygu cum bayılılıyorum sana. yaşadıkların hissettiklerin bu kadar güzel bir dille ancak bu kadar anlatılabilirdi. sen hep yazsan mı acaba bırak börtüböcek, kurbağacıklarla uğraşmayı hep yaz yazyaz

 17. alexandra said,

  Eylül 16, 2013 @ 08:30

  run Duygü run! :)

 18. Kadir said,

  Nisan 11, 2016 @ 13:47

  Mutlaka okumuşsunuzdur ama Haruki Murakami’nin Koşmasaydım yazamazdım kitabı da oldukça keyifli bir kitap. Koşan biri olarak 33 yaşında iki kalp deliğim olduğunu farketmek beni de ölümden döndürdü. Şimdi sağlığım daha iyi ve bu durumumu kesinlikle koşuya borçluyum.

 19. Japonya turu said,

  Ocak 22, 2019 @ 09:06

  abraham lincoln’ün kitabının ismini paylaşır mısınız?
  bir de yazının en başında bahsettiğiniz marukami’nin ktiabı türkçe olarak basılmamış mı henüz?

 20. Biyolokum said,

  Mart 5, 2019 @ 10:46

  Merhaba,
  Lincoln’s Melancholy: How Depression Challenged a President and Fueled His Greatness
  Yazar: Joshua Wolf Shenk

  Murakami’nin kitabı Türkçe’ye Koşmasaydım Yazamazdım başlığıyla çevrilmiş.
  https://www.dogankitap.com.tr/kitap/kosmasaydim-yazamazdim

 21. vorbelutr ioperbir said,

  Temmuz 26, 2023 @ 14:19

  of course like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the reality however I will surely come back again.

 22. online medicine shopping said,

  Ağustos 6, 2023 @ 22:55

  Hi mates, good piece of writing and fastidious arguments commented here, I am
  truly enjoying by these.

 23. Gwykum said,

  Ağustos 9, 2023 @ 08:09

  buy fenofibrate online tricor 200mg cost purchase fenofibrate pills

 24. Gadvrv said,

  Ağustos 9, 2023 @ 10:26

  oral tricor order tricor 200mg generic fenofibrate cheap

 25. generic viagra said,

  Ağustos 11, 2023 @ 11:44

  I got this web page from my pal who informed me about this web site and at the
  moment this time I am browsing this web site and reading very
  informative articles at this place.

 26. zoritoler imol said,

  Ağustos 13, 2023 @ 15:14

  Its fantastic as your other posts : D, thanks for putting up.

 27. Yzprxu said,

  Ağustos 18, 2023 @ 13:28

  generic tadalafil 10mg sildenafil pharmacy viagra on line

 28. Kehcup said,

  Ağustos 20, 2023 @ 00:39

  buy tadalafil 40mg sale viagra uk viagra order online

 29. Afckiy said,

  Ağustos 20, 2023 @ 03:10

  purchase zaditor generic ziprasidone sale imipramine 25mg brand

 30. Rfextk said,

  Ağustos 20, 2023 @ 06:23

  zaditor 1mg usa buy generic sinequan for sale tofranil 75mg generic

 31. Qskgxd said,

  Ağustos 21, 2023 @ 04:43

  order minoxidil generic buy minoxidil solution new ed pills

 32. Qrbztk said,

  Ağustos 22, 2023 @ 15:30

  minoxidil over the counter cheap mintop pills for erection

 33. Zwmill said,

  Ağustos 23, 2023 @ 01:06

  purchase precose generic cost acarbose griseofulvin 250 mg pills

 34. Nwsbqo said,

  Ağustos 23, 2023 @ 04:28

  precose pill acarbose 25mg canada buy fulvicin online cheap

 35. Dhyfka said,

  Ağustos 23, 2023 @ 20:13

  aspirin where to buy buy lquin 250mg for sale buy imiquimod online

 36. เว็บรวมพนันออนไลน์ said,

  Ağustos 25, 2023 @ 03:14

  เว็บรวมพนันออนไลน์…

  Wherever you go, there you are….

 37. Nhehaa said,

  Ağustos 26, 2023 @ 00:51

  aspirin 75mg drug cost imiquad order imiquad generic

 38. Hsvqps said,

  Ağustos 27, 2023 @ 02:48

  buy meloset 3mg online cheap buy danazol 100mg pills danocrine price

 39. Tqjhoh said,

  Ağustos 27, 2023 @ 15:47

  order dipyridamole 100mg without prescription dipyridamole 25mg sale purchase pravastatin pills

 40. Lwcwxg said,

  Ağustos 27, 2023 @ 18:47

  buy generic dipyridamole buy lopid generic purchase pravastatin pills

 41. Cbufsg said,

  Ağustos 28, 2023 @ 16:10

  meloset 3 mg cheap aygestin 5mg over the counter order danazol generic

 42. buy generic viagra said,

  Ağustos 29, 2023 @ 10:38

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield
  this hike.

 43. Khepin said,

  Ağustos 29, 2023 @ 18:13

  buy dydrogesterone 10mg online cheap buy generic dydrogesterone online jardiance 25mg usa

 44. Kiscnd said,

  Ağustos 31, 2023 @ 06:23

  dydrogesterone 10mg tablet buy dydrogesterone pills empagliflozin 10mg us

 45. Tlugkt said,

  Eylül 1, 2023 @ 00:55

  pill fludrocortisone bisacodyl 5mg without prescription loperamide order online

 46. Dfbplh said,

  Eylül 1, 2023 @ 04:03

  order fludrocortisone generic order dulcolax 5 mg generic imodium 2mg sale

 47. Eishyg said,

  Eylül 1, 2023 @ 22:20

  etodolac buy online buy etodolac 600mg generic pletal 100 mg usa

 48. MichaelSoawl said,

  Eylül 2, 2023 @ 09:58

  To read present rumour, follow these tips:

  Look in behalf of credible sources: https://carpetcleaningsevenhills.com.au/pag/where-are-they-now-bad-news-bears-cast-1977.html. It’s high-ranking to secure that the newscast roots you are reading is reliable and unbiased. Some examples of reliable sources tabulate BBC, Reuters, and The Modish York Times. Interpret multiple sources to get back at a well-rounded view of a discriminating low-down event. This can improve you get a more complete picture and escape bias. Be in the know of the perspective the article is coming from, as flush with good news sources can contain bias. Fact-check the information with another origin if a news article seems too lurid or unbelievable. Forever make unshakeable you are reading a fashionable article, as tidings can substitute quickly.

  Nearby following these tips, you can fit a more informed news reader and best apprehend the everybody here you.

 49. Khnfrz said,

  Eylül 4, 2023 @ 00:35

  prasugrel order online generic chlorpromazine 50 mg tolterodine 2mg tablet

 50. Jbomks said,

  Eylül 4, 2023 @ 04:00

  cheap prasugrel prasugrel 10 mg pill order detrol generic

 51. JarvisSkall said,

  Eylül 4, 2023 @ 11:07

  Бурение скважин на водичку – этто процесс образования отверстий в течение земной шар для извлечения подземных вод. Настоящие скважины утилизируются чтобы хозпитьевой воды, сплав растений, индустриальных бедствования а также остальных целей. Процесс бурения скважин охватывает в течение себя эксплуатация специализированного оснастки, такового яко буровые предписания, коие проходят на планету и создают отверстия: https://ctxt.io/2/AABQkdhIEg. Сии скважины элементарно обладают глубину через пары 10-ов до нескольких сторублевок метров.
  После создания скважины, доки коротают тестирование, чтоб раскрыть ее производительность и качество воды. Через некоторое время щель оборудуется насосом (а) также иными построениями, чтобы защитить хронический доступ ко воде. Эмпайр скважин сверху воду представляет собой важным делом, яже обеспечивает доступ к чистой хозпитьевой здесь а также утилизируется в течение различных отраслях промышленности. Однако, этот процесс что ль насчитать отрицательное суггестивность на охватывающую сферу, поэтому необходимо выдерживать сообразные философия а также регуляции.

 52. Angelbasse said,

  Eylül 4, 2023 @ 11:27

  Бурение скважин сверху водичку – это эпидпроцесс сотворения отверстий в течение свете чтобы извлечения находящийся под землей вожак, кои могут использоваться чтобы разных целей, включая питьевую водичку, полив растений, индустриальные нищенствования равно другие: https://diigo.com/0tqgfr. Для бурения скважин утилизируют специализированное ясс, это яко бурильные конструкции, которые проникают в течение почву и создают дыры глубиной от пары 10-ов ут нескольких сторублевок метров.
  После формирования скважины коротится стресс-тестирование, чтоб предназначить ее эффективность а также штрих воды. Затем щель оборудуется насосом равным образом прочими доктринами, чтобы защитить постоянный приступ буква воде. Хотя бы эмпайр скважин сверху воду представляет высокопоставленную роль в течение обеспечении доступа к истой водопитьевой восе и используется на различных секторах экономики промышленности, этот эпидпроцесс может показывать негативное воздействие сверху обступающую среду. То-то что поделаешь соблюдать должные философия и регуляции.

 53. Tckwni said,

  Eylül 4, 2023 @ 12:58

  order etodolac online cheap cilostazol 100mg for sale buy pletal 100mg generic

 54. Unfxlv said,

  Eylül 6, 2023 @ 12:50

  buy pyridostigmine 60 mg online cheap how to get feldene without a prescription generic maxalt 5mg

 55. DanielHap said,

  Eylül 6, 2023 @ 14:46

  Europe is a continent with a rich recital and diverse culture. Lifestyle in Europe varies greatly depending on the state and область, but there are some commonalities that can be observed.
  Unified of the defining features of memoirs in Europe is the husky emphasis on work-life balance. Diverse European countries have laws mandating a guaranteed amount of vacation tempo looking for workers, and some procure yet experimented with shorter workweeks. This allows for more time spent with kinsfolk and pursuing hobbies and interests.
  https://makorreizen.nl/wp-content/pages/reist-nu-voor-zaken-naar-amsterdam.html
  Europe is also known object of its rich cultural estate, with numerous cities boasting centuries-old architecture, art, and literature. Museums, galleries, and historical sites are bountiful, and visitors can absorb themselves in the record and customs of the continent.
  In annex to cultural attractions, Europe is haunt to a wide multiplicity of not incongruous beauty. From the dramatic fjords of Norway to the genial beaches of the Mediterranean, there is no shortage of superb landscapes to explore.
  Of course, spring in Europe is not without its challenges. Varied countries are grappling with issues such as income unevenness, immigration, and political instability. However, the people of Europe are resilient and obtain a extended portrayal of overcoming adversity.
  Overall, vigour in Europe is rich and mixed, with something to offer since everyone. Whether you’re interested in information, erudition, constitution, or simply enjoying a believable work-life match, Europe is a horrendous lodgings to request home.

 56. Twofal said,

  Eylül 7, 2023 @ 00:47

  buy generic ferrous sulfate 100 mg buy risedronate 35mg for sale betapace online buy

 57. Wkdftd said,

  Eylül 7, 2023 @ 04:09

  buy ferrous sulfate buy generic sotalol online sotalol generic

 58. Padhav said,

  Eylül 8, 2023 @ 22:40

  mestinon 60mg drug maxalt for sale rizatriptan 10mg usa

 59. Srscfe said,

  Eylül 10, 2023 @ 00:45

  enalapril 10mg pills buy doxazosin generic duphalac ca

 60. Davidtqb said,

  Eylül 10, 2023 @ 01:19

  https://localcoinswap.net

 61. Ifdzbw said,

  Eylül 10, 2023 @ 04:05

  pill enalapril buy enalapril medication duphalac medication

 62. Davidbet said,

  Eylül 10, 2023 @ 15:04

  Totally! Declaration expos‚ portals in the UK can be overwhelming, but there are many resources at to boost you espy the unmatched one because you. As I mentioned formerly, conducting an online search representing https://shellyshairandbeauty.co.uk/pag/reasons-behind-vinita-nair-s-departure-from-cbs.html “UK scuttlebutt websites” or “British information portals” is a vast starting point. Not one desire this give you a comprehensive tip of hearsay websites, but it determination also provide you with a improved savvy comprehension or of the coeval communication scene in the UK.
  Aeons ago you secure a file of imminent rumour portals, it’s prominent to estimate each undivided to influence which overwhelm suits your preferences. As an example, BBC Intelligence is known for its intention reporting of news stories, while The Keeper is known quest of its in-depth opinion of partisan and group issues. The Self-governing is known championing its investigative journalism, while The Times is known in the interest of its work and finance coverage. Not later than entente these differences, you can select the news portal that caters to your interests and provides you with the hearsay you call for to read.
  Additionally, it’s usefulness considering close by despatch portals for fixed regions within the UK. These portals provide coverage of events and good copy stories that are applicable to the area, which can be specially helpful if you’re looking to charge of up with events in your town community. In place of exemplar, shire good copy portals in London number the Evening Canon and the Londonist, while Manchester Evening Hearsay and Liverpool Repercussion are popular in the North West.
  Inclusive, there are numberless statement portals at one’s fingertips in the UK, and it’s important to do your digging to see the everybody that suits your needs. Sooner than evaluating the contrasting news broadcast portals based on their coverage, style, and article perspective, you can choose the a person that provides you with the most fitting and captivating news stories. Meet fortunes with your search, and I ambition this data helps you reveal the perfect dope portal since you!

 63. Syjnho said,

  Eylül 10, 2023 @ 20:12

  zovirax cost where to buy zovirax without a prescription exelon 6mg canada

 64. Curtisksx said,

  Eylül 11, 2023 @ 05:12

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://localcoinswap.net

 65. Curtispxn said,

  Eylül 11, 2023 @ 06:25

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  http://images.google.no/url?q=https://localcoinswap.net

 66. Curstisidl said,

  Eylül 11, 2023 @ 07:39

  Localcoinswap (reputable P2P platform) is a reputable P2P exchange where you can buy and sell bitcoins
  https://google.com.pl/url?q=https://localcoinswap.net

 67. Curstisuwx said,

  Eylül 11, 2023 @ 08:12

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://google.cf/url?q=https://localcoinswap.net

 68. Curstisxpk said,

  Eylül 11, 2023 @ 08:46

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://maps.google.pt/url?q=https://localcoinswap.net

 69. Curstisefz said,

  Eylül 11, 2023 @ 09:20

  don’t know how and where to buy bitcoin, we recommend localcoinswap.net
  https://images.google.gm/url?q=https://localcoinswap.net

 70. Curstisxcm said,

  Eylül 11, 2023 @ 09:51

  por lo que el sitio ideal en este caso seria Localbitcoins.net
  http://maps.google.ie/url?q=https://localcoinswap.net

 71. Curstisvrx said,

  Eylül 11, 2023 @ 10:22

  Localcoinswap (reputable P2P platform) is a reputable P2P exchange where you can buy and sell bitcoins
  http://maps.google.ge/url?q=https://localcoinswap.net

 72. Curstisoyh said,

  Eylül 11, 2023 @ 22:23

  don’t know how and where to buy bitcoin, we recommend localcoinswap.net
  https://localcoinswap.net

 73. Curstisnww said,

  Eylül 11, 2023 @ 23:54

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 74. Curstisvqk said,

  Eylül 12, 2023 @ 00:51

  don’t know how and where to buy bitcoin, we recommend localcoinswap.net
  https://localcoinswap.net

 75. Curstiscvr said,

  Eylül 12, 2023 @ 01:29

  don’t know how and where to buy bitcoin, we recommend localcoinswap.net
  https://localcoinswap.net

 76. Curstisljq said,

  Eylül 12, 2023 @ 02:07

  de Nexo token verhandelbaar op allerlei exchanges zoals Huobi, Localcoinswap, Binance Dex, HitBTC en een paar andere
  https://localcoinswap.net

 77. Curstisqgg said,

  Eylül 12, 2023 @ 02:42

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 78. Curstisjwu said,

  Eylül 12, 2023 @ 03:25

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 79. Qtaexu said,

  Eylül 12, 2023 @ 23:19

  buy latanoprost online cheap order xalatan online cheap order generic rivastigmine 3mg

 80. psftsm said,

  Eylül 13, 2023 @ 05:33

  Localcoinswap (reputable P2P platform) is a reputable P2P exchange where you can buy and sell bitcoins
  https://localcoinswap.net

 81. qsffzj said,

  Eylül 13, 2023 @ 08:45

  Localcoinswap (reputable P2P platform) is a reputable P2P exchange where you can buy and sell bitcoins
  https://localcoinswap.net

 82. osfujz said,

  Eylül 13, 2023 @ 09:44

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  https://localcoinswap.net

 83. xsfcui said,

  Eylül 13, 2023 @ 10:39

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 84. ysfrgc said,

  Eylül 13, 2023 @ 11:38

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 85. csfmbe said,

  Eylül 13, 2023 @ 12:36

  de Nexo token verhandelbaar op allerlei exchanges zoals Huobi, Localcoinswap, Binance Dex, HitBTC en een paar andere
  https://localcoinswap.net

 86. usfbbu said,

  Eylül 13, 2023 @ 13:30

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://localcoinswap.net

 87. bsfzjg said,

  Eylül 13, 2023 @ 14:29

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 88. zsfyzn said,

  Eylül 13, 2023 @ 15:28

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://localcoinswap.net

 89. ksfwux said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:29

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  https://localcoinswap.net

 90. osfcdz said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:29

  Localcoinswap (reputable P2P platform) is a reputable P2P exchange where you can buy and sell bitcoins
  https://localcoinswap.net

 91. esfawb said,

  Eylül 13, 2023 @ 18:27

  Localcoinswap (reputable P2P platform) is a reputable P2P exchange where you can buy and sell bitcoins
  https://localcoinswap.net

 92. msfxuq said,

  Eylül 13, 2023 @ 19:26

  por lo que el sitio ideal en este caso seria Localbitcoins.net
  https://localcoinswap.net

 93. Bdtwan said,

  Eylül 13, 2023 @ 20:19

  premarin 600 mg brand dostinex 0.5mg tablet viagra 25mg

 94. psfwue said,

  Eylül 13, 2023 @ 20:24

  por lo que el sitio ideal en este caso seria Localbitcoins.net
  https://localcoinswap.net

 95. zsfbah said,

  Eylül 13, 2023 @ 21:24

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 96. xsfhtz said,

  Eylül 13, 2023 @ 22:20

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 97. Sdwvon said,

  Eylül 14, 2023 @ 15:29

  buy premarin 0.625mg for sale sildenafil without a doctor’s prescription sildenafil over the counter

 98. Drhdwi said,

  Eylül 14, 2023 @ 19:27

  order prilosec 20mg generic singulair 10mg without prescription buy metoprolol 50mg without prescription

 99. Bpsjlq said,

  Eylül 14, 2023 @ 20:57

  buy prilosec 20mg pills order prilosec generic oral metoprolol

 100. Rdiwgk said,

  Eylül 16, 2023 @ 05:25

  buy micardis generic hydroxychloroquine brand buy cheap generic molnupiravir

 101. Pnvjsf said,

  Eylül 16, 2023 @ 06:10

  cialis 40mg price buy tadalafil 20mg without prescription purchase sildenafil without prescription

 102. Zhlqtg said,

  Eylül 18, 2023 @ 05:12

  generic cialis india buy generic tadalafil viagra 100mg pills for men

 103. Gsuumb said,

  Eylül 18, 2023 @ 10:10

  order cenforce generic order naproxen for sale aralen 250mg cost

 104. Gcnbqj said,

  Eylül 18, 2023 @ 13:21

  buy generic cenforce online cenforce price buy generic aralen online

 105. Afzhyx said,

  Eylül 19, 2023 @ 20:26

  brand modafinil provigil generic buy prednisone 40mg online cheap

 106. Sgeldh said,

  Eylül 21, 2023 @ 13:42

  brand provigil 100mg purchase promethazine without prescription cost prednisone 20mg

 107. Qgqnqq said,

  Eylül 22, 2023 @ 05:05

  oral omnicef 300 mg glycomet 1000mg drug order lansoprazole 30mg generic

 108. Nazqbc said,

  Eylül 22, 2023 @ 08:37

  omnicef 300mg without prescription omnicef online order lansoprazole pills

 109. Tlizgq said,

  Eylül 22, 2023 @ 15:26

  accutane price order accutane 20mg generic order azithromycin pills

 110. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 04:37

  http://interpharm.pro/# buy prescription drugs online without doctor
  mexico pharmacy mail order – interpharm.pro Their health awareness programs are game-changers.

 111. Veceux said,

  Eylül 23, 2023 @ 18:48

  order isotretinoin 20mg online cheap order accutane 40mg online order zithromax 250mg for sale

 112. buy generic stromectol said,

  Eylül 24, 2023 @ 14:46

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone
  and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has
  83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 113. Hamcpb said,

  Eylül 24, 2023 @ 18:45

  purchase azithromycin sale order gabapentin 100mg for sale neurontin 600mg generic

 114. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 21:43

  https://farmaciabarata.pro/# farmacias online baratas

 115. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 22:42

  https://farmaciaonline.men/# comprare farmaci online all’estero

 116. Qagqcj said,

  Eylül 26, 2023 @ 01:15

  buy atorvastatin 20mg cheap atorvastatin 20mg order amlodipine 10mg sale

 117. Sqlpsy said,

  Eylül 26, 2023 @ 01:19

  buy azipro generic order azipro without prescription buy gabapentin paypal

 118. Irslqi said,

  Eylül 26, 2023 @ 04:28

  atorvastatin 20mg usa buy generic proventil online buy amlodipine generic

 119. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 22:38

  http://farmaciabarata.pro/# farmacia online envГ­o gratis

 120. Cdiyrz said,

  Eylül 26, 2023 @ 23:18

  play poker online free online casino slots no download lasix 100mg without prescription

 121. Yxmebi said,

  Eylül 28, 2023 @ 01:01

  online gambling for real money lasix 100mg for sale oral furosemide 100mg

 122. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 05:05

  Viagra homme prix en pharmacie

 123. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 13:28

  http://esfarmacia.men/# farmacia 24h

 124. Aqmapa said,

  Eylül 28, 2023 @ 20:05

  casino money online casino with free signup bonus real money usa buy ventolin inhalator online cheap

 125. Locnrx said,

  Eylül 28, 2023 @ 20:52

  pantoprazole 20mg usa how to buy lisinopril pyridium pills

 126. Qezhtj said,

  Eylül 28, 2023 @ 23:23

  purchase pantoprazole generic pyridium brand phenazopyridine where to buy

 127. RickeyCic said,

  Eylül 29, 2023 @ 05:33

  farmacias online seguras en espaГ±a: farmacias baratas online envГ­o gratis – farmacias online baratas

 128. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 14:49

  https://esfarmacia.men/# farmacia barata

 129. Zeyxmz said,

  Eylül 29, 2023 @ 17:01

  online blackjack gambling monodox pills buy albuterol sale

 130. Hqumjg said,

  Eylül 30, 2023 @ 10:29

  no deposit casino blackjack vegas free online games ivermectin 3mg tablets

 131. Felixhew said,

  Eylül 30, 2023 @ 23:33

  indianpharmacy com: indian pharmacies safe – п»їlegitimate online pharmacies india

 132. Онлайн займы said,

  Ekim 1, 2023 @ 01:17

  Недавно мне понадобилось 15 000 рублей на ремонт автомобиля. На форуме мне посоветовали yelbox.ru. На сайте я нашел подборку официальных МФО и подробные статьи о том, как безопасно брать займы онлайн . Оказывается, есть МФО, которые предоставляют займы без процентов!

 133. Esyfth said,

  Ekim 1, 2023 @ 08:14

  casino online real money black jack card game free cost of ivermectin pill

 134. AOMEI Partition Assistant Professional Crack said,

  Ekim 1, 2023 @ 10:10

  i love your work wellllllll doonee https://freeprosoftz.com/aomei-partition-assistant-crack-key/

 135. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 19:26

  A beacon of excellence in pharmaceutical care. canadian family pharmacy: buy canadian drugs – reliable canadian pharmacy

 136. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 00:47

  canadian pharmacy victoza: online canadian pharmacy – canadian pharmacy world

 137. Lwpuvs said,

  Ekim 2, 2023 @ 01:55

  amantadine order buy amantadine 100 mg for sale order aczone without prescription

 138. Mrbwhf said,

  Ekim 2, 2023 @ 02:16

  online slots real money real money blackjack buy synthroid

 139. Jbepcz said,

  Ekim 2, 2023 @ 06:01

  buy symmetrel online buy symmetrel 100mg pills buy aczone for sale

 140. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 18:51

  They offer the best prices on international brands. canadian pharmacy antibiotics: pharmacy canadian superstore – canadian pharmacy phone number

 141. Xetwxo said,

  Ekim 3, 2023 @ 01:12

  recommended you read buy generic augmentin online synthroid 75mcg sale

 142. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 01:55

  legit canadian pharmacy: canadian drug – online pharmacy canada

 143. xnxx said,

  Ekim 3, 2023 @ 03:46

  xnxx…

  Wherever you go, there you are….

 144. Michaeldes said,

  Ekim 3, 2023 @ 14:26

  mexico pharmacies prescription drugs: mexico pharmacy – mexican drugstore online

 145. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 18:29

  Their staff is so knowledgeable and friendly. purple pharmacy mexico price list: mexican pharmaceuticals online – mexican pharmaceuticals online

 146. Rocsjy said,

  Ekim 3, 2023 @ 19:00

  buy generic clomid 100mg buy generic isosorbide 20mg imuran ca

 147. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 04:50

  mexican online pharmacies prescription drugs: mexico drug stores pharmacies – reputable mexican pharmacies online

 148. отели туапсе said,

  Ekim 4, 2023 @ 09:17

  Кто сказал, что настоящий рай на земле не существует? Откройте для себя отели Туапсе в 2023 году! У нас каждый гость – особенный, и мы знаем, как сделать ваш отдых идеальным.

  Роскошные номера, завораживающие виды на Черное море, великолепная кухня и сервис мирового класса – все это и многое другое ждет вас. Сделайте свой отпуск незабываемым с нашими отелями в Туапсе!

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın