Koştur durma

Geçenlerde evde temizlik yapmak için labdan erken çıktım (erken, Düygü’nün dünyasında akşam saat 8-9′dan önceki herhangi bir saat). Kova, bez filan almam gerekiyordu. Place d’Italie’ye gittim, orada büyük bir alışveriş merkezi var. Metro durağında indiğimde, sokağa çıkan merdivenlere doğru yürüken birden çok atmosferik bir müzik duymaya başladım. Kemanlar, kasvetli ve bir o kadar ihtişamlı bir melodiyi çalıyorlardı. Her zaman olduğu gibi acele acele yürüyordum ama kendimi kaptırdığım bu “sürekli bir yere yetişme” duygusunu bastırmayı başarıp durdum, sesin kaynağını aradım. Her ne kadar, metronun koridorlarına sıkışmış bir halde bir orkestra görmeyi hayal etsem de müzik bir amfiden çıkıyordu, bu belliydi. Uzun boylu 50li yaşlarında bir adam, amfinin yanında, önünde nota sehpası, alnının terini opera sanatçılarında görmeye alışık olduğumuz gibi bir mendille siliyordu. İçimdeki aceleci robot ayaklarımı Carrefour’dan alacağım temizlik kovasının heyecanı ile yürümeye zorlasa da ben durmaya devam etmeyi başardım. Hızla akan insan trafiğinden dolayı duvarın kenarına sinmiştim. Mendiliyle terini ara ara silmeye devam edip ufak adımlarla ileri geri yürüyen adam henüz bir şey söylemiyordu. Bu bekleyiş kemanlar yüzünden daha da dramatik hale geliyordu. İçimde garip bir heyecanla bekledim. Nihayet, son derece bas sesiyle bir aryaya başladı. Orada metro duvarlarının arasında, hiç beklenmedik bir atmosferdi bu müziğin yarattığı. Paris’in metrolarındaki müzik genellikle turistlerin en çok bindikleri hatlarda, klişe turist edebiyatına çalışan akordeoncular ve benzerlerinden ibaret olduğundan, artık “Paris’in yerlisi” psikolojisine ermiş, marketten temizlik kovası almaya gitmekte olan bendeniz için enteresandı bu müzik. Kaçmama imkan yoktu, kova da, cif temizlik jeli de, hatta ve hatta temizlik eldivenleri dahi biraz daha bekleyeceklerdi malesef. Adamı iyice görebilmek için yakına gittim. Bulunduğu köşenin karşısında duvara yaslandım. Onlarca insanın arasında durup bu adamın aryasını dinleyen sadece iki kişiydik. Bu da bana garip geldi, ama belki Paris’te biraz daha yaşadıktan sonra bu arya ve sanki Naziler birazdan Paris’i kuşatacakmışın haberini bağıran bu kemanlar bile normalleşecek mi diye meraklandım. Ben bu düşüncelere dalmış, gözlerim operacıya kilitlenmişken O, düzensizce akan insan nehrini yaran bir taş gibi akıntının ortasında duruyor, insanların yüzüne aryasını söylüyordu. Onlarsa, suyun kayayı umursamayıp kenarından akmaya devam etmesi gibi, adam yokmuş, o arya o saniye söylenmiyormuş, o kemanlar Nazilerin geldiğini haber etmiyormuş gibi, sanki bu bir hayalmiş gibi, yüz ifadeleri bile değişmeden hızla akıyorlardı. Bu kadar neyin acelesinde bu insanlar? Ben neyin acelesini ediyorum her gün?

Daha o sabah işe hızlı hızlı yürürken, yine ne kadar hızlı yürüdüğümü, geç kaldım diye kapıda beni azarlamak için bekleyen bir patron olmadığı halde neredeyse koşar adım bir halde olduğumu farkedip, bundan sonra tramvaydan işe kadar olan 500 metrelik yolu yavaş yürümeye karar vermiştim. Acaba bunun yarattığı farkındalık sayesinde mi durabildim bu kemanların sesine o akşam,  ve eğer sabahki acelemin farkına varmamış olsaydım ben de böyle şuursuzca akıp gidenlerden biri mi olacaktım bilmiyorum. Bu düşünceyle (ya da belki de sadece müziğin yarattığı duygularla, operacının o anda aryanın iyice gerilimli bir yerine gelmiş olmasından dolayı) titredim. Adam şarkısnı bitirdiken sonra onu alkışlayıp yerde açık duran şapkasına biraz para attım ve teşekkür ettim. O da bana nazikçe teşekkür etti.

Hızlı yürüme davranışımı çocukluğuma inerek gereksiz bir derinlemesinelikle inceleyecek olursak, suçu önce babama sonra da Neval Teyze’ye atmak istiyorum. “Minik çocuk bacaklarınla kendilerini koşarak takip etmek zorunda kaldığın yetişkinler kimler” diye sorarsanız, işte o kişiler bunlar, başkasını hatırlamıyorum. Babamla olan durum çok problem değildi (ama herkes onun hızlı yürüdüğünü bilirdi) çünkü sadece ikimizin yürüdüğü, ya da ortamda yürüme hızını yavaşlatan bir başka büyüğün olmadığı durumlar nadir oluyordu (diye hatırlıyorum). Fakat Neval Teyze, kendisine teyze diye hitap ediyor olsam da (zira öncelikle karşı komşumuzdu) benim anaokulu örtmenimdi. Hem saçları, hem de bacakları uzun Neval Teyzem her sabah, tatlı endamıyla ve hızlı adımlarıyla Çizmecioğlu İlkokulu’na yürürken ben de onunla giderdim. Bir elimde beslenme çantam, diğer elim Neval Teyze’nin elinde, sabah “jogging”i yapmaya daha o günlerde başlamıştım. 5-6 yaşında her gün okula böyle koştura koştura gidince herhalde kişiliğime kazındı. Bu sayede “kendimi bildim bileli” bir yerlere hep koşturup duruyorum demekte bir sakınca görmüyorum. Veriler oldukça kuvvetli bir şekilde bu duruma işaret ediyor (the data strongly suggest… bu senin içindi sevgili akademisyen).

Fakat aslında bu acelenin en önemli sebebi benim sürekli endişelerden muzdarip bir insan olmam. Acele ediyorum, çünkü yetişmesi gereken bir sürü iş var. Yapmak istediğim bir sürü şey var. Bir günde 24 saat var, ve ne bir günün saatleri, ne bir ayın günleri, ne bir yılın haftaları, ne sağlıklı ve uzun yaşanmış bir ömür, bütün bu yapmak arzusu ile dolup taştıklarıma yetecek gibi görünmüyor (bu nasıl bir arsızlık?). Belki de aslında “iyisinden” bir problem sayılabilir bu. Fakat benim için beraberinde sürekli bir endişe, geç kalmışlık, hatta hatta kimi zaman yenilgi duygusu ile beraber geliyor malesef. İnsanın tamamen değişmesi çok zor, mevcut hallerimizle, problemlerimizle başa çıkmayı öğreniyoruz sadece. Endişe problemlerimin sihirli bir şekilde tamamen ortadan kalkacağına dair hayalperestliği bıraktığımdan beri kendimi daha iyi hissediyorum. Acele acele mi yürüyorum? Hayatım hep bir telaş içinde mi geçiyor? (Bunlar aslında biraz da beni ben yapan şeyler mi?) Bu kadar uğraştığım halde “aceleci” olmayı bünyemden kazıyıp atamıyorsam bununla kavga etmenin alemi yok. Eğer arada bir yavaşlayıp metroda arya söyleyen adamı dinleyen iki kişiden biri olabiliyorsam, bunu da kazandığım bir başka madalya olarak boynuma gururla asar, temizlik kovamı almak için Carrefour’a sakin ve hafif adımlarla, hayatın tadını çıkararak gidebilirim. Namaste.

 

Hamiş: Bu yazıyı yazarken eskilerden çok sevdiğim Bulutsuzluk Özlemi parçası “Koştur durma“yı dinledim. Fotoğraf “resimlerine bakmak için” okuyanlar sıkılmasın diye, konuyla alakasız bir Paris manzarası (Sacré Coeur’den çekildi, Eyfel Kulesi sağda kalıyor, buradan görünmüyor). “Operacının fotoğrafını niye çekmedin?” diye soracak olursanız, bilmiyorum. Sanırım o anda o kadar büyülenmiştim ki, tek yapmak istediğim yavaş adımlarla oradan ayrılmak ve “turist gibi olmamak” oldu. 

 • Share/Bookmark

204 Yorum »

 1. feris fontilifis said,

  Nisan 11, 2015 @ 05:14

  canımmmm, bu yazı ile o müthiş, yararlı, bana göre mucizevi temponun arasına bizi de dahil ettiğin için çooook teşekkürler…. Hep yaz. Hastasıyım…. :)

 2. anne kişisi said,

  Nisan 11, 2015 @ 10:52

  Hah şöyleee. ;-)
  Sahane yazmissin geniş specturumlu kızım..

 3. eren said,

  Nisan 11, 2015 @ 15:09

  sizi ilgiyle takip ediyorum umarım yazmaya devam edersiniz

 4. Baris Ozyurt said,

  Nisan 12, 2015 @ 00:32

  Gülten Akın’ ın muhtesem siirini hatirladim bunu okuyunca.

  Ah, kimselerin vakti yok
  Durup ince şeyleri anlamaya

  Kalın fırçalarını kullanarak geçiyorlar
  Evler çocuklar mezarlar çizerek dünyaya
  Yitenler olduğu görülüyor bir türküyü açtılar mı
  Bakıp kapatıyorlar
  Geceye giriyor türküler ve ince şeyler

 5. bülent k said,

  Nisan 29, 2015 @ 22:12

  bence aceleyle sırf bi şeyler yazmak için yazılmış çok saçma vede gereksiz bi yazı olmuş

 6. jamelika said,

  Mayıs 23, 2015 @ 13:09

  beğenmiyorsanız okumak zorunda değilsiniz

 7. Rempo Tempo Turistik Tesisleri said,

  Mayıs 28, 2015 @ 03:42

  Duygum Duygum hayatta en hakiki mürşitleri bulmuş, yapan, eden bir insansın. Sen nasıl istersen öyle ol canım benim. Sana her halin yakışıyor. Namaste…

 8. afacan takipçi said,

  Haziran 1, 2015 @ 06:48

  duygu hanim yasadiginiz o depresyon evresinde işlerinizi aksatmadan nasil çalişabildiniz tabi artik duzeldiginizi uzerinden baya gectigini de biliyorum ama ben bu depresyon ve prozac aşamasindayim günlük hayatim felce uğramış gibi yataktan çikmaya kendimi zor motive ederken siz bide spor yapiodunuz inanin okulumu herseyi birakip yataktan cikmayasim var kronik biçimde eğer biraz olsun kendinizi motive etme asamasini yazarsaniz cok yardimci olursunuz…umarim cevap verir yazmaya vakit bulabilirsiniz

 9. Biyolokum said,

  Haziran 1, 2015 @ 10:56

  Afacan takipçi, “siportif genç” kategorisindeki yazılarda aradığın bilgiyi bulabilirsin belki: http://www.biyolokum.com/category/siportif-genc/

  Fakat özünde, her insan farklı, her insanın kendini motive edecek şeyleri bulması da ancak kendini iyice tanıyıp doğru yerlerden itekleyebilmesiyle oluyor sanırım. Bir de çevrendekilerden yardım istemeye utanmamak çok önemli. Ben sabahları kalkmakta çok zorluk çekiyordum depresyonda olduğum dönemde. Hemen her sabah beni arayıp “yataktan kalk hadi git bi koş gel” diye beni yüreklendirmeyi kabul eden bir melek insan sayesinde o dönemde motive olabildim. Bir başkasına söz verince insan utanıyor sözünü tutmamaya. Kendimize verdiğimiz sözleriyse, yüzsüzlük yapıp tutmamak daha kolay.

  Şunu da eklemeliyim ki benim için depresyon ve endişelerden tamamen arınmak, “iyileşmek” diye bir şey söz konusu değil. Bunlarla başa çıkmayı her geçen gün daha iyi öğreniyorum sadece (“With a little a lot of help from my friends”). Bunu ne kadar erken kabullenirsen o kadar iyi.

  Sana güç, sabır, bol şans diliyorum.

 10. afacan takip said,

  Haziran 5, 2015 @ 15:22

  cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Depresyonu şımarıklık olarak görüyordum başkalarından içimdeki bu Erengul u saklıyordum ben bu kadar içime kapanık iken sizin yazdıklarınız bana ilaç gibi geldi. o kadar güzel çözümlüyorsunuz ki kendinizi evet her insan özünde farklı dediğiniz gibi ama bazen kendimde adlandıramadığım şeyleri sizin yazılarınızı okurken çözüyordum..terapistim bana duygu durumumu not etme ödevi verdiğinde bir bilim insanının gözünden kendisini yazınızı okuyordum yani demek istediğim bana gerçekten yazdıklarınız iyi geliyor umarım yazmaya da devam edersiniz.Sadece depresyonda değil bilim hakkında yazdıklarınız bana hem bakış açısı kazandırıyor okuduğum okulu işkence olarak değil de daha keyif alarak okumama destek oluyor.Kısaca belki kendinize göre sadece burada blog yazan biri olabilirsiniz ama bana göre kendime örnek aldığım süper bir biyolog ninja

 11. Biyolokum said,

  Haziran 6, 2015 @ 15:09

  Yazdıklarımın başkalarına yardım etmesi beni çok mutlu ediyor. (Bu kadar işe yarıyor olmalarıysa şaşırtıyor!) Teşekkür ederim güzel sözlerin için. Malesef bu aralar iş güç ve başka hobiler sebebiyle yazmaya pek vakit ayıramıyorum. Ama elimden geleni yapacağım :)

 12. Arzu said,

  Ağustos 8, 2015 @ 11:53

  Duygu, merhaba.
  Sizinle iletişim kurabileceğim bir mail adresi var mıdır acaba?

 13. Berna said,

  Ekim 21, 2015 @ 06:29

  İyi ki yine yazmaya başladınız.

 14. vorbelutrioperbir said,

  Temmuz 25, 2023 @ 02:16

  Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal site.

 15. สมัครเว็บหวย lotto said,

  Ağustos 5, 2023 @ 13:14

  สมัครเว็บหวย lotto…

  Wherever you go, there you are….

 16. Ndobbb said,

  Ağustos 8, 2023 @ 23:52

  buy generic tricor order tricor 200mg without prescription buy fenofibrate 160mg pill

 17. viagra from canada said,

  Ağustos 13, 2023 @ 19:32

  Hurrah, that’s what I was looking for, what a stuff!

  existing here at this web site, thanks admin of this website.

 18. zoritoler imol said,

  Ağustos 14, 2023 @ 14:59

  I do like the manner in which you have framed this situation plus it does indeed present us some fodder for thought. However, coming from what I have personally seen, I only wish as the opinions pile on that folks continue to be on issue and in no way start upon a soap box regarding the news du jour. Yet, thank you for this superb piece and though I do not necessarily agree with it in totality, I regard the standpoint.

 19. Psychic Parties said,

  Ağustos 15, 2023 @ 10:49

  I don?t even understand how I stopped up here, but I thought this submit was great. I don’t recognise who you’re however definitely you’re going to a well-known blogger when you are not already ;) Cheers!

 20. Yfjtur said,

  Ağustos 18, 2023 @ 17:13

  cialis 10mg canada cialis us order viagra 50mg online

 21. Ohkgjn said,

  Ağustos 19, 2023 @ 06:13

  buy generic ketotifen buy zaditor 1mg for sale buy tofranil paypal

 22. Mnyuob said,

  Ağustos 21, 2023 @ 08:28

  minoxytop online buy buy mintop generic best ed pills non prescription

 23. Mrufgy said,

  Ağustos 22, 2023 @ 03:27

  acarbose for sale repaglinide 2mg brand purchase fulvicin

 24. 5 axis machining center said,

  Ağustos 22, 2023 @ 09:15

  I would also love to add that when you do not already have got an insurance policy or maybe you do not remain in any group insurance, you might well benefit from seeking the aid of a health insurance agent. Self-employed or people who have medical conditions commonly seek the help of any health insurance brokerage. Thanks for your short article.

 25. help energy drink said,

  Ağustos 23, 2023 @ 18:52

  wonderful post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t notice this. You must continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!

 26. Mcptyr said,

  Ağustos 23, 2023 @ 23:58

  order aspirin 75 mg pill buy aspirin pills for sale zovirax cream

 27. starting a credit card processing business said,

  Ağustos 24, 2023 @ 22:21

  I’m in awe of the author’s ability to make complicated concepts accessible to readers of all backgrounds. This article is a testament to her expertise and passion to providing useful insights. Thank you, author, for creating such an engaging and insightful piece. It has been an absolute pleasure to read!

 28. AC strippers said,

  Ağustos 25, 2023 @ 15:07

  I was very pleased to seek out this web-site.I wanted to thanks in your time for this wonderful read!! I undoubtedly having fun with each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 29. help energy drink said,

  Ağustos 25, 2023 @ 15:42

  Fantastic web site. Lots of useful information here. I?m sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And certainly, thanks for your sweat!

 30. Tarot Reader said,

  Ağustos 26, 2023 @ 10:07

  Thanks for your personal marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice morning!

 31. TarotReading said,

  Ağustos 26, 2023 @ 10:22

  Very good blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any recommendations? Many thanks!

 32. SMD LED said,

  Ağustos 26, 2023 @ 15:03

  Almost all of what you articulate happens to be astonishingly legitimate and it makes me ponder why I hadn’t looked at this in this light before. Your article really did switch the light on for me personally as far as this specific issue goes. Nonetheless there is one particular issue I am not too cozy with and whilst I try to reconcile that with the central theme of the position, let me observe exactly what the rest of your subscribers have to say.Nicely done.

 33. Vvssjq said,

  Ağustos 26, 2023 @ 20:18

  buy dipyridamole 25mg generic buy pravachol pills pravachol 10mg canada

 34. Urrgme said,

  Ağustos 27, 2023 @ 06:14

  cheap meloset 3 mg aygestin uk danazol 100mg generic

 35. articol seo said,

  Ağustos 27, 2023 @ 15:57

  I’m amazed by the quality of this content! The author has obviously put a tremendous amount of effort into exploring and organizing the information. It’s exciting to come across an article that not only provides valuable information but also keeps the readers hooked from start to finish. Great job to her for producing such a remarkable piece!

 36. what is registered iso of a bank said,

  Ağustos 28, 2023 @ 06:46

  Thanks for the ideas you have shared here. Another thing I would like to mention is that computer system memory demands generally go up along with other improvements in the technological know-how. For instance, when new generations of processors are made in the market, there is usually a related increase in the shape preferences of both the computer memory as well as hard drive room. This is because the software operated through these cpus will inevitably surge in power to take advantage of the new engineering.

 37. kontol kuda said,

  Ağustos 28, 2023 @ 14:57

  Thanks for the diverse tips provided on this website. I have noticed that many insurers offer shoppers generous discounts if they elect to insure multiple cars together. A significant variety of households possess several motor vehicles these days, specifically those with elderly teenage young children still located at home, along with the savings for policies can soon increase. So it is good to look for a great deal.

 38. situs bokep said,

  Ağustos 29, 2023 @ 20:25

  I just added this weblog to my google reader, great stuff. Can’t get enough!

 39. situs bokep said,

  Ağustos 29, 2023 @ 20:35

  Hi there, I found your website via Google whilst looking for a similar matter, your web site got here up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 40. Jtnwou said,

  Ağustos 29, 2023 @ 21:42

  pill duphaston 10mg forxiga pills order empagliflozin 25mg for sale

 41. bra manufacturers said,

  Ağustos 30, 2023 @ 01:44

  I?ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i am happy to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to don?t forget this web site and give it a glance regularly.

 42. 奈飞影视网 said,

  Ağustos 30, 2023 @ 07:04

  Excellent site. A lot of useful information here. I?m sending it to some friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your effort!

 43. delta dunarii said,

  Ağustos 30, 2023 @ 13:03

  lacul murighiol

 44. Todaby said,

  Ağustos 30, 2023 @ 23:44

  florinef brand buy florinef 100mcg generic loperamide 2mg ca

 45. hire grinch said,

  Ağustos 31, 2023 @ 15:50

  Generally I do not learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post.

 46. hire santa said,

  Ağustos 31, 2023 @ 17:01

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 47. what is registered iso of a bank said,

  Eylül 1, 2023 @ 02:29

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 48. สล็อตเว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ said,

  Eylül 1, 2023 @ 08:33

  สล็อตเว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์…

  Wherever you go, there you are….

 49. Hyenyi said,

  Eylül 2, 2023 @ 04:30

  monograph over the counter buy cheap mebeverine order cilostazol 100 mg online

 50. 北美代码代写 said,

  Eylül 2, 2023 @ 12:37

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks However I’m experiencing challenge with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting similar rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 51. 计算机代写 said,

  Eylül 2, 2023 @ 12:44

  Audio began playing anytime I opened this blog, so frustrating!

 52. start a credit card machine business said,

  Eylül 3, 2023 @ 00:34

  This is undoubtedly one of the greatest articles I’ve read on this topic! The author’s extensive knowledge and passion for the subject shine through in every paragraph. I’m so thankful for coming across this piece as it has enriched my knowledge and stimulated my curiosity even further. Thank you, author, for taking the time to craft such a outstanding article!

 53. Wnxxep said,

  Eylül 3, 2023 @ 02:15

  prasugrel pills purchase dramamine sale buy detrol no prescription

 54. film porno said,

  Eylül 3, 2023 @ 11:47

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful information particularly the last part :) I care for such information a lot. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and good luck.

 55. anchor said,

  Eylül 4, 2023 @ 09:46

  I have noticed that fixing credit activity should be conducted with tactics. If not, you will probably find yourself endangering your position. In order to be successful in fixing to your credit rating you have to ensure that from this second you pay all your monthly fees promptly in advance of their booked date. Really it is significant simply because by not accomplishing so, all other measures that you will decide on to improve your credit position will not be useful. Thanks for expressing your concepts.

 56. Live Result sgp said,

  Eylül 5, 2023 @ 13:05

  This is really fascinating, You’re a very professional blogger. I’ve joined your rss feed and stay up for in search of extra of your wonderful post. Additionally, I have shared your website in my social networks!

 57. Zgikbp said,

  Eylül 6, 2023 @ 02:51

  ferrous order purchase ferrous generic sotalol canada

 58. plasma pyrolysis system manufacturer said,

  Eylül 6, 2023 @ 04:36

  Thanks for sharing your ideas on this blog. Also, a misconception regarding the banks intentions any time talking about foreclosures is that the financial institution will not have my repayments. There is a specific amount of time in which the bank is going to take payments every now and then. If you are as well deep inside hole, they are going to commonly desire that you pay the particular payment completely. However, that doesn’t mean that they will not take any sort of repayments at all. Should you and the bank can be capable to work a thing out, the foreclosure process may cease. However, should you continue to miss out on payments beneath new program, the foreclosure process can pick up where it left off.

 59. plasma pyrolysis system manufacturer said,

  Eylül 6, 2023 @ 04:53

  Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 60. plasma pyrolysis system manufacturer said,

  Eylül 6, 2023 @ 06:29

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is one thing that’s needed on the internet, somebody with a bit originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 61. Gohpgk said,

  Eylül 6, 2023 @ 19:17

  pyridostigmine cost purchase mestinon generic rizatriptan 5mg canada

 62. best ISO agent program said,

  Eylül 7, 2023 @ 00:07

  Nice weblog right here! Also your website loads up fast! What web host are you using? Can I get your associate hyperlink in your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 63. strippers charlotte said,

  Eylül 7, 2023 @ 04:43

  I have seen that currently, more and more people are now being attracted to camcorders and the issue of picture taking. However, as a photographer, you have to first spend so much time frame deciding the model of camera to buy in addition to moving from store to store just so you may buy the cheapest camera of the trademark you have decided to select. But it will not end right now there. You also have to think about whether you should obtain a digital dslr camera extended warranty. Thx for the good guidelines I obtained from your site.

 64. canadian pharmaceuticals online said,

  Eylül 7, 2023 @ 11:52

  I was suggested this website by my cousin. I am not
  sure whether this post is written by him as no one else know such detailed
  about my difficulty. You are amazing! Thanks!

 65. slot gacor gampang menang said,

  Eylül 7, 2023 @ 16:05

  Thanks for the write-up. My spouse and i have generally observed that many people are desirous to lose weight because they wish to look slim and attractive. On the other hand, they do not often realize that there are additional benefits to losing weight as well. Doctors claim that overweight people are afflicted by a variety of illnesses that can be directly attributed to their particular excess weight. Thankfully that people who definitely are overweight and also suffering from various diseases can help to eliminate the severity of their illnesses by means of losing weight. You are able to see a gradual but marked improvement with health whenever even a bit of a amount of fat loss is accomplished.

 66. led linear lights said,

  Eylül 8, 2023 @ 15:05

  Throughout this great design of things you get an A+ just for effort. Exactly where you actually confused us was first on all the facts. As it is said, the devil is in the details… And that couldn’t be more true right here. Having said that, allow me say to you precisely what did work. The authoring is really persuasive which is probably why I am taking the effort to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. Next, whilst I can easily notice the jumps in logic you make, I am not necessarily certain of how you appear to unite your points that make your final result. For the moment I will yield to your position but hope in the foreseeable future you link the dots better.

 67. Stsebm said,

  Eylül 9, 2023 @ 03:00

  pill vasotec 10mg vasotec sale buy cheap lactulose

 68. Davidaxm said,

  Eylül 10, 2023 @ 02:52

  https://localcoinswap.net

 69. how to start a merchant processing company said,

  Eylül 10, 2023 @ 14:40

  Wonderful paintings! This is the type of information that should be shared across the net. Shame on Google for not positioning this submit upper! Come on over and discuss with my site . Thank you =)

 70. merchant services business model said,

  Eylül 10, 2023 @ 20:12

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 71. iso vs payment processor said,

  Eylül 10, 2023 @ 20:22

  I have really learned new things from your blog post. Yet another thing to I have noticed is that typically, FSBO sellers are going to reject you actually. Remember, they would prefer not to ever use your expert services. But if you maintain a gradual, professional relationship, offering help and keeping contact for about four to five weeks, you will usually have the capacity to win an interview. From there, a listing follows. Thanks

 72. Eqobse said,

  Eylül 11, 2023 @ 02:24

  order zovirax eye drops order exelon 6mg online buy exelon pills

 73. Curtispqt said,

  Eylül 11, 2023 @ 05:31

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  http://images.google.nu/url?q=https://localcoinswap.net

 74. Curstisgpj said,

  Eylül 11, 2023 @ 07:34

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  http://google.ms/url?q=https://localcoinswap.net

 75. Curstiszou said,

  Eylül 11, 2023 @ 08:08

  don’t know how and where to buy bitcoin, we recommend localcoinswap.net
  https://images.google.co.uk/url?q=https://localcoinswap.net

 76. Curstisllk said,

  Eylül 11, 2023 @ 08:41

  Compra y vende bitcoin en LocalCoinSwap
  http://maps.google.sc/url?q=https://localcoinswap.net

 77. Curstiszno said,

  Eylül 11, 2023 @ 09:15

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://images.google.tk/url?q=https://localcoinswap.net

 78. Curstiszaj said,

  Eylül 11, 2023 @ 09:45

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  http://google.co.th/url?q=https://localcoinswap.net

 79. Curstisitf said,

  Eylül 11, 2023 @ 10:17

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  http://google.kz/url?q=https://localcoinswap.net

 80. registered iso of Wells Fargo bank said,

  Eylül 11, 2023 @ 15:33

  Hello, i believe that i noticed you visited my blog so i got here to ?go back the favor?.I am attempting to to find things to improve my website!I assume its ok to make use of a few of your ideas!!

 81. Ivybiz said,

  Eylül 11, 2023 @ 18:25

  ivermectin antiviral

 82. Curstiswnj said,

  Eylül 11, 2023 @ 22:19

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 83. Curstiskhi said,

  Eylül 11, 2023 @ 23:27

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 84. Curstistpq said,

  Eylül 12, 2023 @ 00:47

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 85. Curstiswzn said,

  Eylül 12, 2023 @ 01:25

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 86. Vadjfg said,

  Eylül 12, 2023 @ 01:44

  betahistine buy online haloperidol where to buy benemid uk

 87. Curstiserz said,

  Eylül 12, 2023 @ 02:03

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 88. Curstisxzf said,

  Eylül 12, 2023 @ 03:21

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 89. kontol kuda said,

  Eylül 12, 2023 @ 15:41

  Good article. It is unfortunate that over the last years, the travel industry has had to deal with terrorism, SARS, tsunamis, bird flu virus, swine flu, plus the first ever real global downturn. Through it the industry has proven to be robust, resilient and dynamic, getting new tips on how to deal with difficulty. There are usually fresh challenges and opportunities to which the business must again adapt and act in response.

 90. situs porno said,

  Eylül 12, 2023 @ 20:15

  At this time it looks like BlogEngine is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 91. lsfcmb said,

  Eylül 13, 2023 @ 07:32

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 92. nsfrwd said,

  Eylül 13, 2023 @ 09:26

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 93. vsfgjl said,

  Eylül 13, 2023 @ 10:21

  de Nexo token verhandelbaar op allerlei exchanges zoals Huobi, Localcoinswap, Binance Dex, HitBTC en een paar andere
  https://localcoinswap.net

 94. fsfkvx said,

  Eylül 13, 2023 @ 11:18

  Compra y vende bitcoin en LocalCoinSwap
  https://localcoinswap.net

 95. psfxvc said,

  Eylül 13, 2023 @ 12:17

  Compra y vende bitcoin en LocalCoinSwap
  https://localcoinswap.net

 96. dsfarm said,

  Eylül 13, 2023 @ 13:12

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  https://localcoinswap.net

 97. msfytr said,

  Eylül 13, 2023 @ 14:10

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://localcoinswap.net

 98. zsfxrz said,

  Eylül 13, 2023 @ 15:09

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 99. dsfzph said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:10

  de Nexo token verhandelbaar op allerlei exchanges zoals Huobi, Localcoinswap, Binance Dex, HitBTC en een paar andere
  https://localcoinswap.net

 100. zsfrji said,

  Eylül 13, 2023 @ 18:08

  de Nexo token verhandelbaar op allerlei exchanges zoals Huobi, Localcoinswap, Binance Dex, HitBTC en een paar andere
  https://localcoinswap.net

 101. vsfdxg said,

  Eylül 13, 2023 @ 19:07

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 102. zsfybf said,

  Eylül 13, 2023 @ 20:05

  Localcoinswap (reputable P2P platform) is a reputable P2P exchange where you can buy and sell bitcoins
  https://localcoinswap.net

 103. osfhwd said,

  Eylül 13, 2023 @ 21:04

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 104. Hkmshj said,

  Eylül 13, 2023 @ 22:21

  order generic premarin buy generic premarin order viagra 50mg pills

 105. Amtwsi said,

  Eylül 14, 2023 @ 05:11

  buy cheap generic prilosec purchase singulair online buy metoprolol cheap

 106. 인천출장마사지 said,

  Eylül 15, 2023 @ 09:01

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 107. telegram加好友 said,

  Eylül 15, 2023 @ 12:31

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks

 108. Yqpgzh said,

  Eylül 15, 2023 @ 18:11

  cheap telmisartan 20mg buy movfor generic molnunat online order

 109. Rmdjhl said,

  Eylül 16, 2023 @ 11:16

  cialis 40mg brand tadalafil pill buy sildenafil generic

 110. white label payment solutions said,

  Eylül 16, 2023 @ 22:31

  I appreciate, cause I found just what I was looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 111. Seqdyf said,

  Eylül 17, 2023 @ 13:49

  buy cenforce 100mg without prescription aralen drug aralen 250mg sale

 112. (Promotional products supplier|Promotional products supplier china|Promotional products manufacturer} said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:19

  One thing is that one of the most frequent incentives for making use of your credit cards is a cash-back as well as rebate supply. Generally, you’re going to get 1-5 back in various expenditures. Depending on the cards, you may get 1 again on most expenditures, and 5 in return on purchases made using convenience stores, gasoline stations, grocery stores in addition to ‘member merchants’.

 113. fiserv ISO Program said,

  Eylül 18, 2023 @ 13:48

  Hey there, You’ve done a fantastic job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.

 114. Vvjufb said,

  Eylül 20, 2023 @ 01:25

  buy modafinil 100mg online cheap brand phenergan deltasone generic

 115. eyebrow said,

  Eylül 20, 2023 @ 06:50

  I don?t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 116. Oravjj said,

  Eylül 20, 2023 @ 10:19

  buy omnicef medication lansoprazole 15mg tablet order generic lansoprazole 15mg

 117. payment processing business model said,

  Eylül 20, 2023 @ 19:05

  I’m not sure exactly why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 118. how to become an ISO for Merchant Services said,

  Eylül 21, 2023 @ 18:34

  There are some attention-grabbing time limits in this article however I don?t know if I see all of them heart to heart. There is some validity but I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we wish more! Added to FeedBurner as nicely

 119. 서귀포출장마사지 said,

  Eylül 22, 2023 @ 00:47

  This article is a true game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions hold incredible value. I’m eagerly anticipating implementing them. Thank you not only for sharing your expertise but also for making it accessible and easy to apply.

 120. Igjzes said,

  Eylül 22, 2023 @ 18:18

  buy generic isotretinoin over the counter cheap zithromax azithromycin 500mg ca

 121. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 05:45

  https://interpharm.pro/# canadian cheap rx
  mexico mail order pharmacy – interpharm.pro Their mobile app makes managing my medications so easy.

 122. IDC connectors said,

  Eylül 23, 2023 @ 09:49

  I?ve read several just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you set to make this kind of fantastic informative site.

 123. Minoo said,

  Eylül 23, 2023 @ 14:46

  Hello there, I discovered your web site via Google whilst searching for a similar subject, your web site came up, it seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 124. Wav link said,

  Eylül 23, 2023 @ 22:28

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 125. 출장안마 said,

  Eylül 24, 2023 @ 02:45

  Your positivity and enthusiasm are undeniably contagious! This article brightened my day and left me feeling inspired. Thank you for sharing your uplifting message and spreading positivity among your readers.

 126. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 05:48

  http://farmaciaonline.men/# farmacia online migliore

 127. Fortnite hacks said,

  Eylül 24, 2023 @ 08:17

  I can’t express how much I admire the effort the author has put into writing this outstanding piece of content. The clarity of the writing, the depth of analysis, and the abundance of information offered are simply remarkable. His passion for the subject is apparent, and it has undoubtedly resonated with me. Thank you, author, for offering your insights and enhancing our lives with this exceptional article!

 128. Jonytt said,

  Eylül 24, 2023 @ 19:19

  order lipitor pills atorvastatin order norvasc brand

 129. Parker Robinson said,

  Eylül 24, 2023 @ 22:16

  This post is not only new and challenging but also highly informative. I’m learning a lot from this website!

 130. Hoobik said,

  Eylül 24, 2023 @ 22:22

  order azipro 500mg pills buy neurontin 600mg for sale buy gabapentin 600mg generic

 131. 출장안마 said,

  Eylül 25, 2023 @ 04:04

  Your passion and dedication to your craft radiate through every article. Your positive energy is infectious, and it’s evident that you genuinely care about your readers’ experience. Your blog brightens my day!

 132. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 05:43

  http://pharmacieenligne.icu/# Pharmacie en ligne pas cher

 133. payment processing business model said,

  Eylül 25, 2023 @ 06:26

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I?m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 134. how do I start a credit card processing iso said,

  Eylül 25, 2023 @ 11:14

  Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 135. white label payment solutions said,

  Eylül 25, 2023 @ 12:17

  Thanks for these guidelines. One thing I should also believe is the fact that credit cards supplying a 0 interest rate often entice consumers along with zero monthly interest, instant endorsement and easy online balance transfers, however beware of the number one factor that is going to void the 0 easy neighborhood annual percentage rate and to throw one out into the terrible house quickly.

 136. Thomasfut said,

  Eylül 25, 2023 @ 13:53

  online apotheke versandkostenfrei versandapotheke deutschland versandapotheke

 137. 출장마사지 said,

  Eylül 25, 2023 @ 15:01

  Your storytelling prowess is nothing short of extraordinary. Reading this article felt like embarking on an adventure of its own. The vivid descriptions and engaging narrative transported me, and I eagerly await to see where your next story takes us. Thank you for sharing your experiences in such a captivating manner.

 138. 출장마사지 said,

  Eylül 25, 2023 @ 18:27

  Your unique approach to tackling challenging subjects is a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a joy to read. Your blog is now my go-to for insightful content.

 139. starting a merchant services company said,

  Eylül 26, 2023 @ 05:51

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate?

 140. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 06:13

  http://onlineapotheke.tech/# gГјnstige online apotheke

 141. socks5 proxy list said,

  Eylül 26, 2023 @ 11:28

  I’d also like to convey that most people that find themselves devoid of health insurance can be students, self-employed and those that are laid-off. More than half in the uninsured are under the age of 35. They do not really feel they are looking for health insurance as they are young along with healthy. Their particular income is normally spent on housing, food, in addition to entertainment. Many people that do work either complete or as a hobby are not given insurance by means of their jobs so they head out without owing to the rising expense of health insurance in the states. Thanks for the ideas you share through this site.

 142. 출장안마 said,

  Eylül 26, 2023 @ 18:13

  I simply wanted to convey how much I’ve gleaned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s abundantly clear that you’re committed to providing valuable content.

 143. how to be a payment processor said,

  Eylül 26, 2023 @ 22:08

  It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 144. Rkalox said,

  Eylül 27, 2023 @ 02:08

  real money blackjack best real casino online order furosemide sale

 145. situs bokep said,

  Eylül 27, 2023 @ 14:16

  I simply couldn’t depart your website prior to suggesting that I extremely loved the usual info an individual supply to your guests? Is going to be again frequently to check up on new posts

 146. 출장마사지 said,

  Eylül 27, 2023 @ 16:50

  Your dedication to sharing knowledge is evident, and your writing style is captivating. Your articles are a pleasure to read, and I always come away feeling enriched. Thank you for being a reliable source of inspiration and information.

 147. Ivybiz said,

  Eylül 27, 2023 @ 17:16

  lisinopril 5 mg prices

 148. gclub said,

  Eylül 28, 2023 @ 00:09

  Aw, this was a very nice post. In concept I wish to put in writing like this additionally ? taking time and actual effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and in no way seem to get something done.

 149. Vhmkmz said,

  Eylül 28, 2023 @ 00:17

  order pantoprazole generic cheap pyridium 200 mg pyridium 200mg drug

 150. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 12:32

  acheter sildenafil 100mg sans ordonnance

 151. 출장안마 said,

  Eylül 28, 2023 @ 14:59

  Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 152. 출장안마 said,

  Eylül 28, 2023 @ 15:07

  I’m genuinely impressed by how effortlessly you distill intricate concepts into easily digestible information. Your writing style not only imparts knowledge but also engages the reader, making the learning experience both enjoyable and memorable. Your passion for sharing your expertise shines through, and for that, I’m deeply grateful.

 153. 제주출장마사지 said,

  Eylül 28, 2023 @ 15:11

  I’ve discovered a treasure trove of knowledge in your blog. Your unwavering dedication to offering trustworthy information is truly commendable. Each visit leaves me more enlightened, and I deeply appreciate your consistent reliability.

 154. link bokep said,

  Eylül 28, 2023 @ 15:30

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice factors in features also.

 155. 창원출장마사지 said,

  Eylül 28, 2023 @ 15:33

  I simply wanted to convey how much I’ve gleaned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s abundantly clear that you’re committed to providing valuable content.

 156. 출장마사지 said,

  Eylül 28, 2023 @ 15:45

  Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 157. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 22:07

  https://edapotheke.store/# online apotheke preisvergleich

 158. Qusuts said,

  Eylül 28, 2023 @ 22:17

  play slots order ventolin 2mg for sale buy generic albuterol

 159. Brodie Huerta said,

  Eylül 29, 2023 @ 00:06

  Your posts are like mini-seminars; I always walk away learning something new.

 160. 출장안마 said,

  Eylül 29, 2023 @ 05:37

  Your passion and dedication to your craft shine brightly through every article. Your positive energy is contagious, and it’s clear you genuinely care about your readers’ experience. Your blog brightens my day!

 161. 제주출장마사지 said,

  Eylül 29, 2023 @ 05:49

  I wish to express my deep gratitude for this enlightening article. Your distinct perspective and meticulously researched content bring fresh depth to the subject matter. It’s evident that you’ve invested a significant amount of thought into this, and your ability to convey complex ideas in such a clear and understandable manner is truly praiseworthy. Thank you for generously sharing your knowledge and making the learning process so enjoyable.

 162. 창원출장안마 said,

  Eylül 29, 2023 @ 05:57

  Your passion and dedication to your craft radiate through every article. Your positive energy is infectious, and it’s evident that you genuinely care about your readers’ experience. Your blog brightens my day!

 163. situs bokep said,

  Eylül 29, 2023 @ 12:36

  https://awardsinternational.com/2019/03/01/finalists-announced-uk-employee-experience-awards-2019

 164. RickeyCic said,

  Eylül 29, 2023 @ 12:57

  Pharmacies en ligne certifiГ©es – Acheter mГ©dicaments sans ordonnance sur internet

 165. kontol kuda said,

  Eylül 29, 2023 @ 14:14

  Hello there, simply was alert to your blog thru Google, and located that it’s really informative. I?m going to be careful for brussels. I?ll be grateful should you continue this in future. Many other people might be benefited from your writing. Cheers!

 166. bokep indo said,

  Eylül 29, 2023 @ 14:49

  Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.

 167. open a credit card processing company said,

  Eylül 29, 2023 @ 22:20

  Holy cow! I’m in awe of the author’s writing skills and capability to convey complex concepts in a clear and clear manner. This article is a true gem that deserves all the applause it can get. Thank you so much, author, for offering your expertise and providing us with such a priceless treasure. I’m truly grateful!

 168. 출장마사지 said,

  Eylül 30, 2023 @ 03:11

  Your unique approach to addressing challenging subjects is like a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a pure joy to read. Your blog has now become my go-to source for insightful content.

 169. 제주출장안마 said,

  Eylül 30, 2023 @ 03:18

  I’ve discovered a treasure trove of knowledge in your blog. Your unwavering dedication to offering trustworthy information is truly commendable. Each visit leaves me more enlightened, and I deeply appreciate your consistent reliability.

 170. 창원출장마사지 said,

  Eylül 30, 2023 @ 03:27

  This article is a true game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions hold incredible value. I’m eagerly anticipating implementing them. Thank you not only for sharing your expertise but also for making it accessible and easy to apply.

 171. Mujzww said,

  Eylül 30, 2023 @ 13:03

  best casino that roulette stromectol cvs

 172. 제주출장마사지 said,

  Ekim 1, 2023 @ 02:07

  I can’t help but be impressed by the way you break down complex concepts into easy-to-digest information. Your writing style is not only informative but also engaging, which makes the learning experience enjoyable and memorable. It’s evident that you have a passion for sharing your knowledge, and I’m grateful for that.

 173. 출장마사지 said,

  Ekim 1, 2023 @ 02:08

  Your positivity and enthusiasm are undeniably contagious! This article brightened my day and left me feeling inspired. Thank you for sharing your uplifting message and spreading positivity among your readers.

 174. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 03:12

  Trustworthy and reliable, every single visit. purple pharmacy mexico price list: mexico drug stores pharmacies – buying from online mexican pharmacy

 175. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 03:17

  mexican border pharmacies shipping to usa: medicine in mexico pharmacies – medicine in mexico pharmacies

 176. Iuszef said,

  Ekim 1, 2023 @ 03:31

  order amantadine for sale amantadine 100mg without prescription dapsone 100 mg canada

 177. new york strippers said,

  Ekim 1, 2023 @ 16:27

  You actually make it seem so easy along with your presentation but I find this matter to be actually something which I believe I might never understand. It seems too complicated and very vast for me. I’m having a look ahead for your next post, I?ll attempt to get the hang of it!

 178. interior design cayman said,

  Ekim 1, 2023 @ 22:25

  https://jbm.co.id/2021/04/27/bentuk-tanggung-jawab-untuk-kesejahteraan-masyarakat-badung-bupati-giri-prasta-apresiasi-rekomendasi-dari-dprd-badung

 179. Michaeldes said,

  Ekim 1, 2023 @ 22:58

  indian pharmacies safe: cheapest online pharmacy india – indianpharmacy com

 180. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 02:48

  Their global health insights are enlightening. my canadian pharmacy: canadian pharmacy 24 com – canadian pharmacy meds reviews

 181. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 04:30

  reputable mexican pharmacies online: buying prescription drugs in mexico online – buying prescription drugs in mexico online

 182. Gqyehh said,

  Ekim 2, 2023 @ 04:46

  play slots online gambling website buy synthroid 100mcg online cheap

 183. 출장마사지 said,

  Ekim 2, 2023 @ 06:57

  I am continually impressed by your ability to delve into subjects with grace and clarity. Your articles are both informative and enjoyable to read, a rare combination. Your blog is a valuable resource, and I am sincerely grateful for it.

 184. 창원출장마사지 said,

  Ekim 2, 2023 @ 07:04

  I am continually impressed by your ability to delve into subjects with grace and clarity. Your articles are both informative and enjoyable to read, a rare combination. Your blog is a valuable resource, and I am sincerely grateful for it.

 185. dallas strippers said,

  Ekim 2, 2023 @ 09:46

  Great goods from you, man. I’ve bear in mind your stuff previous to and you are simply extremely great. I really like what you’ve obtained right here, really like what you are saying and the way wherein you say it. You’re making it entertaining and you continue to take care of to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

 186. starting a merchant services company said,

  Ekim 2, 2023 @ 20:18

  I’m in awe of the author’s ability to make complicated concepts understandable to readers of all backgrounds. This article is a testament to her expertise and commitment to providing useful insights. Thank you, author, for creating such an compelling and enlightening piece. It has been an absolute pleasure to read!

 187. start a payment gateway business said,

  Ekim 2, 2023 @ 22:18

  I am curious to find out what blog system you have been using? I’m experiencing some small security issues with my latest blog and I would like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

 188. 제주출장마사지 said,

  Ekim 3, 2023 @ 01:18

  Your unique approach to addressing challenging subjects is like a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a pure joy to read. Your blog has now become my go-to source for insightful content.

 189. 창원출장안마 said,

  Ekim 3, 2023 @ 01:23

  I couldn’t agree more with the insightful points you’ve articulated in this article. Your profound knowledge on the subject is evident, and your unique perspective adds an invaluable dimension to the discourse. This is a must-read for anyone interested in this topic.

 190. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 02:15

  A trusted partner in my healthcare journey. canadian pharmacy price checker: canadian pharmacy cheap – canada drugs online

 191. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 05:49

  best online pharmacy india: reputable indian pharmacies – pharmacy website india

 192. Aydan Tanner said,

  Ekim 3, 2023 @ 08:56

  Your coverage of this topic is second to none.

 193. Michaeldes said,

  Ekim 3, 2023 @ 12:44

  top 10 pharmacies in india: world pharmacy india – buy prescription drugs from india

 194. Skull Tapestry said,

  Ekim 3, 2023 @ 17:16

  http://www.factorytapestry.com is a Trusted Online Wall Hanging Tapestry Store. We are selling online art and decor since 2008, our digital business journey started in Australia. We sell 100 made-to-order quality printed soft fabric tapestry which are just too perfect for decor and gifting. We offer Up-to 50 OFF Storewide Sale across all the Wall Hanging Tapestries. We provide Fast Shipping USA, CAN, UK, EUR, AUS, NZ, ASIA and Worldwide Delivery across 100+ countries.

 195. start a credit card processing company said,

  Ekim 3, 2023 @ 18:51

  You can certainly see your enthusiasm in the paintings you write. The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 196. Besvab said,

  Ekim 3, 2023 @ 21:08

  clomid 50mg price clomid 50mg over the counter buy imuran 25mg online

 197. 출장마사지 said,

  Ekim 3, 2023 @ 23:06

  I’m genuinely impressed by how effortlessly you distill intricate concepts into easily digestible information. Your writing style not only imparts knowledge but also engages the reader, making the learning experience both enjoyable and memorable. Your passion for sharing your expertise shines through, and for that, I’m deeply grateful.

 198. 제주출장마사지 said,

  Ekim 3, 2023 @ 23:08

  Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 199. 창원출장안마 said,

  Ekim 3, 2023 @ 23:15

  Your writing style effortlessly draws me in, and I find it nearly impossible to stop reading until I’ve reached the end of your articles. Your ability to make complex subjects engaging is indeed a rare gift. Thank you for sharing your expertise!

 200. starting a credit card processing company said,

  Ekim 4, 2023 @ 01:11

  I believe that avoiding prepared foods is a first step for you to lose weight. They will taste beneficial, but prepared foods possess very little nutritional value, making you try to eat more simply to have enough electricity to get over the day. If you are constantly consuming these foods, transitioning to cereals and other complex carbohydrates will assist you to have more vigor while having less. Good blog post.

 201. Crponc said,

  Ekim 4, 2023 @ 01:39

  buy medrol generic nifedipine 10mg generic generic triamcinolone 4mg

 202. Rogerhausa said,

  Ekim 4, 2023 @ 01:51

  Best and news about drug. mexico pharmacies prescription drugs: mexican online pharmacies prescription drugs – buying prescription drugs in mexico

 203. start a merchant services company said,

  Ekim 4, 2023 @ 03:42

  One other issue is that if you are in a predicament where you don’t have a cosigner then you may really want to try to wear out all of your school funding options. You will find many funds and other scholarships and grants that will provide you with funding that can help with institution expenses. Many thanks for the post.

 204. how to start a payment processing said,

  Ekim 4, 2023 @ 10:07

  Hi I am so thrilled I found your blog, I really found you by error, while I was searching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın