Rotasyon yapacağınız laboratuvarı ve doktora hocanızı nasıl seçmelisiniz?

Ahali merhaba, geçtiğimiz aylarda, bir bilim kardeşimin bana e-mail üzerinden sorduğu sorulara verdiğim (alel acele) yazılmış cevapların bir kısmını buradan başkalarına da faydası olur diye paylaşmak istiyorum. Doktoraya ABD’de bu sene yeni başlamış olan bu kardeşime şunu yazarken yakaladım kendimi:

“..garip bir ablalık duygusu ile senin çizeceğin yolun benimki kadar zorlu olmaması için elimden geleni yapmak istiyorum.”

Sonra farkettim ki, sadece onun için değil, doktora yapmak çılgınlığına düşmüş hepiniz için aslında elimden geleni yapmak, bir şekilde yardımcı olabilmek istiyorum. Bugün elimden gelen ona yazdıklarımı sizinle paylaşmaktan ibaret. Umarım dünyanın herhangi bir yerinde, kendisini yepyeni bir ülkede yapayalnız, önündeki yolu isli ve asfaltsız bulan çiçeği burnunda doktora öğrencilerine, veya doktoraya başlamayı düşünenlere bir faydası olur, işlerine yarayacak bir fikir verir.

Fotoğraf: Platynereis embriyosu © B. Duygu Özpolat

 

Nerede Rotasyon yapacağınızı (nihayetinde doktora hocanızı) nasıl seçmelisiniz?

Bir kısmınızın bildiği ve uzun bir süre önce bu blogda da (konuk yazarlar sağolsun) bahsettiğimiz üzere, doktora programlarının tabiatı ülkeden ülkeye, hatta bazen aynı üke içinde okula veya bilimdalına göre çok değişebiliyor (Hollanda’da doktora, ABD’de doktora, Sosyal bilimler doktora). Aşağıda yazdıklarım, daha çok biyolojik bilimler alanında ABD’de doktora yapanlar için, AMA başka herkesin de faydalanabileceği genel fikirler de olduğunu düşünüyorum. (Bir de daha önce bu doktora hocası seçimi konusuna değinmiştik. Fakat sene  2009 imiş, üzerinden çok zaman geçti, vizyonlar değişti, konuyu bir daha ziyaret etmekte fayda var.)

ABD’deki çoğu biyolojik bilim doktora programında laboratuvar rotasyonu yapılıyor. Bu şu demek: sizi doktora öğrencisi olarak bir doktora programına kabul ettiklerinde, doğrudan bir hoca ve lab ile başlamıyorsunuz (ama kimi programlarda bu da mümkün). Bölümde ilginizi çeken 3 labda, genelde 3-4 aylık rotasyonlar yapıp, en sonunda nerede kalmak istediğinize (tabi onlar da sizi istiyorsa) karar veriyorsunuz.

Daha fazla uzatmadan, yazdıklarımı kopyalayıp yapıştırıyorum, keyifli okumalar. (Mektubu yazdığım kişinin ismini değiştirdim.)

Rotasyon için lab seçme kriterleri

Rotasyonlar ve lab seçimi konusunda bir kaç şey yazayım. Bunların seni bunaltmasını istemem, zira aklında bir sürü başka şey var biliyorum, ama elinden geliyorsa seçim yaparken şu noktalara dikkat etmeye çalış (tabi bazen her şey bir arada olmuyor, ama en azından ideale en yakını bulabilirsen daha rahat edersin, daha keyifli bir doktora deneyimi yaşarsın diye düşünüyorum). Liste en önemliden en az önemliye gibi gibi:

1) Akademik yayın yapmak: Şu anda akademinin geldiği durum malesef tamamen kimin kaç makalesi var, nerede yayınlanmış üzerine dönüyor. Bazı hocalar bu konuda yeterince dikkatli değiller ve makale yayınlamanın öğrencinin ileride kariyeri için ne kadar kritik olduğunu ya düşünemiyorlar ya da (kendi tercihleri yüzünden) görmezden geliyorlar. İlgini çeken lab geçen 5 senede ne kadar yayın yapmış, mezun olan doktora öğrencileri mezun olmadan makale çıkarabilmişler mi? Bunlara bir bak. Mezun olmaya yakın bir makale yayınlamış olmak çok önemli (benim yoktu malesef) zira bu sayede post-doc için fellowship vesaireye başvurabiliyorsun, değilse şansın çok zor. Yani her ne kadar bu şekilde stratejik düşünmek olayın bilimsel romantizminden götürse de Bu ahval ve şerait içinde vazifen, mezun olmadan makale yayınlamak! Ayşeciğim, bu cümlenin ne kadar altını çizsem, havaifişeklerle bezesem az. Gerçekten gideceğin labın makale basmaktaki verimliliği çok önemli.

2) Hocanın karakteri, labdakilerin genel dinamikleri: Kendine uygun hoca bulmak biraz sevgili/eş bulmaya benziyor, herkesin aradığı ihtiyaç duyduğu şey farklı. Fakat seninle biraz benzer bir eğitimden, kültürel geçmişten geldiğimizi, ve anlattıklarını da göz önünde bulundurarak, sana biraz daha “hands on” yani ilgili bir hoca iyi gelebilir diye düşünüyorum. ABD’de bazı lablarda hocanın yüzünü haftalarca bile görmediğin olur. Yani o da çok keyifli bir şey, kendi kendine yetmeyi, kendi başına iş yapmayı öğrenmek. Ama başlangıçta elimizden tutacak (hele ki eğer daha önce pek lab deneyimimiz yoksa) birilerinin laboratuvarda bulunması çok önemli. Bu anlamda genelde genç hocalar daha ilgili oluyorlar, ama aynı zamanda control-freak olma ihtimalleri de oluyor tabi (her ıcık cıcık ayrıntıya karışma gibi). Zamanla bir denge oturur elbet, karşındaki çok anormal bir kontrol manyağı olmadığı sürece. Veya bir alternatif de, belki hoca çok ortalarda yoksa bile, labda yıllanmış, deneyimli sana yardımcı olabilecek, seni teknik konularda eğitip yol gösterebilecek başka birileri vardır, o da olur. Ama yalnız kalacağın ve bu şekilde başkalarından destek alamayacağın bir labda doktora yapmaya çalışırsan acayip zorlanırsın. Bir de rotasyon yaparken genel olarak labdaki insanların birbirleriyle iletişimi dramalı mı, abuk subuk dedikodular filan dönüyor mu dikkat et. Sırf bu yüzden sevdiğin bir hocayla çalışmamazlık etme, ama o tip saçmalıkların çok açık açık yaşandığı bir laba katılırken de çok dikkatli ol derim. (Hayalimde senin bulunduğun enstitü nedense unicornların koşuşturduğu, gökkuşaklarının yerden fışkırdığı bir ortam olarak canlanıyor, o yüzden bu şekilde berbat lab ortamlarını yakıştıramıyorum, ama insan her yerde insan, ve bu gıcık karakterlere her yerde rastlıyoruz malesef).

3) Çalışacağın konu: Konun senin ilgini çekmesi ve heyecanlandırması çok önemli. Bu da sevgili gibi, aşık olmadığın bir insanı öpmek gibi. Yani öpersin, öpmek güzel bir şey ama öptüğün kişiye bağlı. Hiç içine sinmeyen birini 5 sene boyunca öpmek korkunç bişey :) Bu konuda direkman kalbini dinlemeye çalış bence, konu ne olursa olsun, seni heyecanlandırıyor mu, konu hakkında bilgin az da olsa çok da olsa farketmez, böyle birinden hoşlanmak gibi, ilk görüşte bi elektrik var mı? Şimdi o elektriği aldıktan sonra, muhtemelen karşında birden fazla aday olacak. O noktada başka kriterleri hesaba katmaya başlayabilirsin. Konu hot topic mi, yeni cutting-edge tekniklerin, yaklaşımları içeriyor mu (aceleden İngilizce kelimeler kullandığım için kusura bakma, bu konuda tembelleşmeye başladım).

4) Öğreneceğin teknikler: Öncelikle, doktora sırasında ne kadar çok teknik öğrenebilirsen o kadar iyi. O yüzden seni sürekli aynı şeyi yapmaya itecek bir projenin rahatlığına kapılmayıp, bir sürü farklı konuda deneyim edinmeni sağlayabilecek, geniş spektrumlu bir yaklaşım öneriyorum. Ama bu elbette biraz da kişilik ve tercih meselesi. Kimi insanlar belli bir konuda çok manyak gibi uzmanlaşmayı seviyorlar. Fakat her şeye rağmen uzun vadede eğer akademide kalmayı düşünüyorsan, kariyerinde ilerledikçe sürekli sürekli repertuarına yeni şeyler eklemen gerekecek. Bu yüzden karşına yeni bir teknik öğrenme fırsatı çıktığında hemen atla. O fırsatları hiç kaçırma. Teknikler konusunda bir nokta da şu: Eğer şu anda aklında “kesin Türkiye’ye dönmek istiyorum doktoradan sonra” gibi bir fikir varsa, belki de öğreneceğin, uzmanlaşacağın şeyleri ona göre biraz stratejik seçmekte fayda var. Şöyle ki, mesela biyoinformatik vesaire gibi, çok pahalı ekipman vesaire gerektirmeyen, özünde bir bilgisayar başından da yapılabilecek alanlarda uzmanlaşmak ileride şartların daha kısıtlı olduğu yerlerde bile gayet son moda işleri yapabilmene olanak verir. Fakat benim gibi gönlünü confocal live-imaging vesaireye kaptırırsan, ABD içinde bile yapmak istediğin işi yapabileceğin yerlerin sayısı ciddi miktarda azalıyor. Zira en son model mikroskopların olmadığı herhangi bir enstitü, benim işimi yapamayacağım bir yer oluyor. Yani bunlar biraz uzun vade için de olsa önemli noktalar, ama aklında kesin Türkiye’ye dönmek varsa. Değilse bişekilde hallolur, canın ne istiyorsa onu yap, kasma :)

5) Para para para: Umuyorum ki para konusu senin bulunduğun yerde çok sorun olmayacak, ama gideceğin labın grant/funding durumu nedir, bunları hocaya açıkça sorabilirsin. Genelde doktora öğrencisiyken çok çok problem olmuyor, maaşını departman da karşılayabiliyor bir sorun olursa, ama eğer labda para sıkıntısı varsa ne tür deneyler yapıp yapamayacağına, konferanslara gidip gidemeyeceğine vs etki ediyor. Bu para meselesi post-doc aşamasında çok kritik. Ama doktora için de labın genel durumunu bilmekte fayda var.

Son olarak, Türkiye’den ABD’ye giden öğrenciler genelde oradakilere göre “utangaç” tabiatlı oluyorlar. Soru sormaktan çekinme. Hocalara “bana önerebileceğiniz review veya makale filan var mı, labınızdaki çalışmalarla ilgili daha derinlemesine bilgi edinmem için nereden başlamamı önerirsiniz” filan diye sorabilirsin. Çok hoşlarına gider, proactive student <3

 

 • Share/Bookmark

182 Yorum »

 1. Ezgi said,

  Aralık 3, 2016 @ 08:19

  2009′daki yaziyi okudugumda saniyorum henuz lisans ogrencisiydim. O donemler kafamda bir seyler sekillendirirken senin blogundan nasil yararlandigimi hatirladim simdi bunu okuyunca. Sizin kusagin, arkadan gelen nesilleri nasil etkiledigini oradan bakinca hissediyor musunuz bilmiyorum ama o etkilenenlerden biri olarak tesekkur edeyim yaziyi gormusken dedim :)

 2. Biyolokum said,

  Aralık 5, 2016 @ 19:02

  Ezgi, çok teşekkür ederim. Beni çok mutlu ediyor birilerinin faydalandığını duymak. Keşke daha çok yazıp yardımcı olmaya vaktimiz olsaydı/olsa.

 3. Biyolokum said,

  Nisan 1, 2017 @ 14:42

  Karen Kelsky’nin blogunu da şiddetle öneriyorum bu arada (İngilizce).

  Kendisi sosyal bilimler alanından olduğu için genelde yaşambilim ve mühendislik alanları açısından çok ayrıntıya giremiyor ve bazen yazdıkları sosyal bilimler için geçerli oluyor sadece ama genel olarak müthiş tavsiyeleri var:

  Potansiyel doktora danışmanına nasıl e-posta gönderilir? http://theprofessorisin.com/2011/07/25/how-to-write-an-email-to-a-potential-ph-d-advisor/

  En berbat danışmanların 5 ana özelliği:
  http://theprofessorisin.com/2014/02/23/the-5-top-traits-of-the-worst-advisors/

 4. Amber said,

  Temmuz 3, 2023 @ 01:45

  Thank you very much for the useful material, it will be useful to me at work. https://tvsocialnews.com/story200579/need-time-management-advice-here-is-some

 5. vorbelutrioperbir said,

  Temmuz 24, 2023 @ 06:29

  Respect to op, some good selective information.

 6. buy generic stromectol said,

  Ağustos 5, 2023 @ 03:07

  Greate post. Keep posting such kind of info on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You have done a fantastic job. I’ll certainly digg it
  and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site.

 7. รับจัดงานแต่งงาน said,

  Ağustos 5, 2023 @ 05:41

  รับจัดงานแต่งงาน…

  Wherever you go, there you are….

 8. zoritoler imol said,

  Ağustos 15, 2023 @ 19:01

  Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 9. 5 axis machining center said,

  Ağustos 22, 2023 @ 09:54

  It?s exhausting to search out knowledgeable people on this topic, however you sound like you know what you?re speaking about! Thanks

 10. hire dedicated web designer said,

  Ağustos 23, 2023 @ 00:01

  This is the correct blog for anyone who desires to find out about this topic. You realize so much its virtually arduous to argue with you (not that I truly would want?HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 11. online medicine order discount said,

  Ağustos 23, 2023 @ 21:37

  It’s really a nice and useful piece of info. I’m happy that you shared this
  helpful info with us. Please keep us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 12. starting a credit card processing company said,

  Ağustos 24, 2023 @ 21:14

  Thanks for the recommendations on credit repair on this excellent site. Some tips i would tell people will be to give up a mentality that they buy currently and pay out later. As a society we all tend to repeat this for many factors. This includes vacation trips, furniture, and also items we’d like. However, you have to separate one’s wants from the needs. When you are working to improve your credit rating score you really have to make some trade-offs. For example you are able to shop online to economize or you can go to second hand retailers instead of costly department stores pertaining to clothing.

 13. strippers near me said,

  Ağustos 26, 2023 @ 02:08

  Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I?ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 14. Psychic Parties said,

  Ağustos 26, 2023 @ 10:51

  I have come across that nowadays, more and more people are now being attracted to digital cameras and the issue of images. However, like a photographer, it’s important to first commit so much time period deciding the exact model of video camera to buy and also moving via store to store just so you could possibly buy the cheapest camera of the brand you have decided to choose. But it won’t end now there. You also have to think about whether you can purchase a digital photographic camera extended warranty. Thanks alot : ) for the good tips I acquired from your blog site.

 15. registered iso of Wells Fargo bank said,

  Ağustos 27, 2023 @ 03:14

  Thx for your post. I would really like to comment that the price of car insurance varies greatly from one plan to another, simply because there are so many different issues which give rise to the overall cost. One example is, the brand name of the automobile will have a significant bearing on the cost. A reliable old family auto will have a more affordable premium when compared to a flashy performance car.

 16. kontol kuda said,

  Ağustos 28, 2023 @ 19:09

  I really appreciate this post. I?ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again

 17. online medicine to buy said,

  Ağustos 28, 2023 @ 23:34

  Now I am going to do my breakfast, after having my
  breakfast coming yet again to read further news.

 18. link bokep said,

  Ağustos 29, 2023 @ 20:55

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to search out any person with some unique ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that’s wanted on the web, someone with a little originality. useful job for bringing one thing new to the web!

 19. grinch for hire said,

  Ağustos 31, 2023 @ 15:58

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 20. MINERAL WATER BOTTLING PACKAGING PLANT MANUFACTURER said,

  Eylül 1, 2023 @ 00:58

  I have realized that over the course of building a relationship with real estate proprietors, you’ll be able to come to understand that, in each and every real estate deal, a commission rate is paid. In the end, FSBO sellers don’t “save” the payment. Rather, they try to earn the commission by way of doing the agent’s task. In doing this, they shell out their money along with time to execute, as best they can, the responsibilities of an broker. Those tasks include exposing the home by marketing, offering the home to all buyers, making a sense of buyer urgency in order to prompt an offer, making arrangement for home inspections, managing qualification investigations with the loan provider, supervising maintenance tasks, and facilitating the closing of the deal.

 21. start a merchant processing company said,

  Eylül 1, 2023 @ 13:30

  Hi there! I just want to give a huge thumbs up for the great data you’ve here on this post. I might be coming back to your blog for extra soon.

 22. python代写 said,

  Eylül 2, 2023 @ 12:58

  Valuable information. Fortunate me I found your website by chance, and I’m shocked why this coincidence didn’t came about earlier! I bookmarked it.

 23. start a credit card processing company said,

  Eylül 3, 2023 @ 04:01

  I have really learned new things as a result of your website. One other thing I’d prefer to say is that newer personal computer operating systems tend to allow much more memory to use, but they likewise demand more memory space simply to function. If people’s computer is not able to handle a lot more memory as well as newest program requires that ram increase, it is usually the time to shop for a new PC. Thanks

 24. bokep jepang said,

  Eylül 3, 2023 @ 16:56

  In line with my study, after a foreclosures home is available at an auction, it is common with the borrower to be able to still have any remaining balance on the mortgage. There are many loan companies who seek to have all charges and liens paid by the subsequent buyer. Even so, depending on selected programs, polices, and state guidelines there may be some loans which aren’t easily sorted out through the switch of lending options. Therefore, the obligation still lies on the lender that has obtained his or her property in foreclosure process. Thank you for sharing your notions on this blog.

 25. page said,

  Eylül 5, 2023 @ 12:28

  I discovered your blog website on google and examine a number of of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I simply further up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for ahead to reading more from you in a while!?

 26. Live Singapore said,

  Eylül 5, 2023 @ 15:04

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such great info being shared freely out there.

 27. plasma pyrolysis system manufacturer said,

  Eylül 6, 2023 @ 05:30

  Good post. I be taught one thing tougher on different blogs everyday. It should all the time be stimulating to learn content from other writers and follow a little bit one thing from their store. I?d desire to use some with the content material on my weblog whether you don?t mind. Natually I?ll provide you with a link in your internet blog. Thanks for sharing.

 28. credit card processing ISO programs said,

  Eylül 9, 2023 @ 08:52

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Many thanks

 29. Davidaxk said,

  Eylül 10, 2023 @ 01:07

  https://localcoinswap.net

 30. iso vs payment processor said,

  Eylül 10, 2023 @ 11:07

  Hi there, I found your website by means of Google whilst searching for a comparable matter, your web site came up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 31. how to start a merchant services company said,

  Eylül 11, 2023 @ 16:46

  Thanks for expressing your ideas in this article. The other matter is that each time a problem comes up with a computer motherboard, folks should not go ahead and take risk involving repairing it themselves for if it is not done properly it can lead to permanent damage to the full laptop. Most commonly it is safe to approach your dealer of any laptop for your repair of the motherboard. They’ve technicians that have an skills in dealing with pc motherboard problems and can make the right diagnosis and perform repairs.

 32. Latarsha said,

  Eylül 12, 2023 @ 07:15

  Yes! Finally someone writes about Small Business Advice.

 33. Rolanda said,

  Eylül 12, 2023 @ 19:10

  Wow, that’s what I was seeking for, what a material!
  present here at this weblog, thanks admin of this site.

 34. bokep indo said,

  Eylül 12, 2023 @ 23:29

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 35. bsfimv said,

  Eylül 13, 2023 @ 07:36

  por lo que el sitio ideal en este caso seria Localbitcoins.net
  https://localcoinswap.net

 36. credit card processing business start-up said,

  Eylül 13, 2023 @ 08:40

  Thanks for the tips about credit repair on your web-site. What I would advice people is always to give up the particular mentality they can buy now and pay out later. Like a society all of us tend to do this for many factors. This includes vacations, furniture, and items we really want to have. However, you have to separate a person’s wants from the needs. If you are working to improve your credit score actually you need some trade-offs. For example you’ll be able to shop online to save money or you can turn to second hand shops instead of highly-priced department stores with regard to clothing.

 37. ksfwtv said,

  Eylül 13, 2023 @ 09:27

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 38. usfwqc said,

  Eylül 13, 2023 @ 10:22

  don’t know how and where to buy bitcoin, we recommend localcoinswap.net
  https://localcoinswap.net

 39. gsfixr said,

  Eylül 13, 2023 @ 11:19

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 40. nsftww said,

  Eylül 13, 2023 @ 12:19

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 41. psfcfr said,

  Eylül 13, 2023 @ 13:14

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 42. Jarriel said,

  Eylül 13, 2023 @ 13:56

  I got this site from my friend who shared with me about this website and at the moment this time I am browsing this website and reading very informative posts at this place.

 43. asfjqn said,

  Eylül 13, 2023 @ 14:11

  don’t know how and where to buy bitcoin, we recommend localcoinswap.net
  https://localcoinswap.net

 44. Clarinda said,

  Eylül 13, 2023 @ 14:23

  Very nice write-up. I absolutely appreciate this site.
  Thanks!

 45. esfsra said,

  Eylül 13, 2023 @ 15:10

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 46. Fedrick said,

  Eylül 13, 2023 @ 15:30

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who has been doing a little homework on this. And he in fact bought me dinner due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your blog.

 47. Latavius said,

  Eylül 13, 2023 @ 15:40

  This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise info… Appreciate your sharing this one. A must read article!

 48. Alicha said,

  Eylül 13, 2023 @ 15:52

  The next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, but I genuinely thought you’d have something useful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 49. vsfkjy said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:11

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://localcoinswap.net

 50. Rinaldo said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:30

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve
  discovered It positively helpful and it has aided me out loads.
  I am hoping to contribute & help other customers like its helped me.
  Good job.

 51. Kalika said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:31

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just
  wanted to say I love reading through your blog and look forward to
  all your posts! Keep up the outstanding work!

 52. Shenelle said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:32

  Hey there I am so thrilled I found your blog page, I really
  found you by mistake, while I was searching on Digg for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round
  exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it
  all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  much more, Please do keep up the great work.

 53. Roddy said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:39

  Hi! This is kind of off topic but I need some
  guidance from an established blog. Is it hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out
  pretty fast. I’m thinking about creating my own but
  I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Cheers

 54. Gerardo said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:41

  Heya i’m for the first time here. I came across this
  board and I find It really useful & it helped
  me out a lot. I hope to give something back
  and aid others like you helped me.

 55. Emelina said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:42

  Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get
  that “perfect balance” between user friendliness and appearance.
  I must say that you’ve done a fantastic job with this.
  Additionally, the blog loads very fast for me on Internet explorer.
  Superb Blog!

 56. Monigue said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:45

  Having read this I believed it was very enlightening.

  I appreciate you finding the time and energy to put this content together.
  I once again find myself spending a significant amount of time both reading
  and commenting. But so what, it was still worth it!

 57. Sloan said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:53

  Heya i am for the primary time here. I found this
  board and I in finding It really helpful & it helped me out a lot.
  I’m hoping to give something again and help others such
  as you helped me.

 58. Mabel said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:00

  I’m really impressed with your writing skills and
  also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you
  modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.

 59. Shai said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:03

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 60. Andrena said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:09

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker
  who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered
  me dinner simply because I discovered it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the
  meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this subject here on your blog.

 61. rsflcu said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:10

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 62. Der said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:13

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable experience concerning unexpected feelings.

 63. Montrelle said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:13

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the
  eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit
  more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Exceptional work!

 64. bsfbca said,

  Eylül 13, 2023 @ 18:10

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 65. csfvpz said,

  Eylül 13, 2023 @ 19:08

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 66. qsfpfd said,

  Eylül 13, 2023 @ 20:06

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://localcoinswap.net

 67. hsfftk said,

  Eylül 13, 2023 @ 21:06

  por lo que el sitio ideal en este caso seria Localbitcoins.net
  https://localcoinswap.net

 68. isftji said,

  Eylül 13, 2023 @ 22:03

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  https://localcoinswap.net

 69. Korin said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:32

  I have read so many articles on the topic of the blogger lovers except this post
  is really a nice piece of writing, keep it up.

 70. Johnica said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:33

  Hello, I enjoy reading through your article. I like to write a little comment to support you.

 71. Richelle said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:33

  Generally I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me
  to check out and do so! Your writing style has been amazed me.

  Thanks, quite nice post.

 72. Delora said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:42

  Magnificent beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast offered vibrant clear
  idea

 73. Hebert said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:46

  I savour, result in I found exactly what I used
  to be looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice
  day. Bye

 74. Kieonna said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:46

  I’d like to find out more? I’d love to find out some additional information.

 75. Rober said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:47

  I delight in, result in I found exactly what I used
  to be having a look for. You have ended my four day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

 76. Devion said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:51

  Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it ;) I will come back
  yet again since I book-marked it. Money and freedom is
  the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 77. Janiel said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:51

  It’s remarkable in support of me to have a web page, which is good in favor of my knowledge.

  thanks admin

 78. Lysandra said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:52

  This is very attention-grabbing, You are an overly skilled blogger.
  I have joined your feed and stay up for in the hunt for more of your
  magnificent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 79. Dinesha said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:54

  I blog frequently and I truly thank you for your information. Your
  article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark
  your site and keep checking for new details about once per week.
  I opted in for your Feed too.

 80. Sharene said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:57

  Hello, i think that i saw you visited my web site
  thus i got here to go back the want?.I am attempting to
  find issues to improve my website!I suppose its ok to use some of your concepts!!

 81. Tait said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:57

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.

  In any case I will be subscribing to your rss
  feed and I hope you write again soon!

 82. Zaynab said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:00

  Hello, the whole thing is going fine here and ofcourse every one
  is sharing facts, that’s really excellent, keep up writing.

 83. Trebor said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:04

  Thanks for finally talking about >Wherever you go, there you are.
  » Rotasyon yapacağınız laboratuvarı ve doktora hocanızı nasıl seçmelisiniz?
  <Loved it!

 84. Hogan said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:04

  I am not sure where you are getting your information,
  but great topic. I needs to spend some time learning
  more or understanding more. Thanks for fantastic information I was
  looking for this info for my mission.

 85. Genae said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:04

  Hi every one, here every person is sharing such know-how,
  so it’s good to read this web site, and I used to go to see
  this weblog every day.

 86. Calais said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:06

  I couldn’t refrain from commenting. Very well written!

 87. Josel said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:10

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether
  this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty.
  You’re incredible! Thanks!

 88. Porschia said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:12

  Hi there to all, the contents existing at this site are actually awesome for people experience,
  well, keep up the nice work fellows.

 89. Britney said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:14

  You could certainly see your enthusiasm in the work you
  write. The arena hopes for more passionate
  writers such as you who are not afraid to say how they
  believe. All the time go after your heart.

 90. Aften said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:15

  Excellent blog you’ve got here.. It’s hard to find good quality writing like yours nowadays.
  I really appreciate people like you! Take care!!

 91. Kevina said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:16

  Hi! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest
  authoring a blog post or vice-versa? My blog covers a lot of
  the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the
  way!

 92. Korena said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:19

  Hello colleagues, fastidious post and nice urging commented here, I am really
  enjoying by these.

 93. Eliabeth said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:20

  I pay a quick visit every day some web sites and
  websites to read content, except this website offers feature based
  content.

 94. Nikki said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:27

  Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user
  friendliness and visual appearance. I must say that you’ve done a awesome job with this.
  Also, the blog loads very quick for me on Internet explorer.
  Excellent Blog!

 95. Araseli said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:28

  Asking questions are in fact good thing if
  you are not understanding something completely, however this paragraph presents pleasant understanding yet.

 96. Abbi said,

  Eylül 15, 2023 @ 08:32

  Hey there! I’ve been reading your website for a long time now and
  finally got the bravery to go ahead and give you a
  shout out from New Caney Tx! Just wanted to say keep up the good job!

 97. Loring said,

  Eylül 15, 2023 @ 08:48

  Excellent post however I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate
  a little bit more. Cheers!

 98. Domonique said,

  Eylül 16, 2023 @ 10:39

  I am actually thankful to the owner of this web site who has
  shared this enormous post at here.

 99. Katalin said,

  Eylül 16, 2023 @ 13:21

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find
  It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 100. Kiara said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:01

  Thanks for sharing your thoughts about günlük. Regards

 101. Johnnylee said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:03

  I do not even know how I finished up right here, however I
  thought this put up used to be good. I don’t recognise who you’re but
  definitely you are going to a famous blogger if you happen to are not already.
  Cheers!

 102. Katessa said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:06

  Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,
  you can be a great author. I will make certain to bookmark your blog
  and will come back from now on. I want to
  encourage you continue your great work, have a nice day!

 103. Maranda said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:13

  Actually when someone doesn’t know then its up to other people that they will
  help, so here it takes place.

 104. Sheyenne said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:14

  Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and say I truly enjoy reading through your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover
  the same subjects? Thanks a ton!

 105. Teshara said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:16

  My relatives always say that I am wasting my time
  here at net, however I know I am getting familiarity everyday by reading thes fastidious content.

 106. Steward said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:19

  Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next write ups thank
  you once again.

 107. Breaunna said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:24

  I have learn a few good stuff here. Certainly price
  bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you place to make one of
  these excellent informative web site.

 108. Nichoal said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:29

  I’m gone to convey my little brother, that he should also visit this blog
  on regular basis to obtain updated from latest reports.

 109. Markie said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:33

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this web page is actually good.

 110. Reina said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:50

  hello there and thank you for your information – I’ve definitely
  picked up anything new from right here. I did however expertise some technical
  points using this site, as I experienced to reload the site many
  times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?

  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very
  frequently affect your placement in google and can damage
  your high quality score if ads and marketing with Adwords.

  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective exciting content.

  Ensure that you update this again soon.

 111. Jeremaih said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:08

  Truly no matter if someone doesn’t be aware of after that its up to
  other users that they will assist, so here it happens.

 112. Griffin said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:13

  I have been surfing on-line greater than 3 hours these days, yet I
  never found any attention-grabbing article like yours.

  It is lovely value sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers
  made just right content material as you probably did, the net shall be a
  lot more useful than ever before.

 113. Czarina said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:24

  For hottest information you have to pay a visit internet and on internet I found this web page as
  a best web page for most up-to-date updates.

 114. Jennyfer said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:26

  I will immediately grab your rss as I can’t in finding your email subscription link or e-newsletter service.

  Do you have any? Please allow me understand in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 115. Rasheena said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:29

  Hey there, I think your website might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, superb blog!

 116. Kalandra said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:31

  Just desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just
  nice and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to
  keep updated with forthcoming post. Thanks a million and
  please carry on the enjoyable work.

 117. Audrianna said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:35

  May I just say what a relief to find somebody who actually understands
  what they’re discussing on the web. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important.

  More people really need to read this and understand this side of the story.
  I was surprised that you are not more popular given that you definitely
  possess the gift.

 118. Nallely said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:37

  Hi there, its nice piece of writing concerning media print,
  we all be familiar with media is a impressive source of facts.

 119. Janequa said,

  Eylül 18, 2023 @ 13:07

  Nice post. I was checking constantly this blog and
  I’m impressed! Extremely helpful information particularly the
  last part :) I care for such information much.
  I was looking for this certain information for a
  long time. Thank you and best of luck.

 120. Gerilyn said,

  Eylül 18, 2023 @ 13:08

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your web site provided us with valuable information to
  work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful
  to you.

 121. Iasha said,

  Eylül 18, 2023 @ 13:08

  I used to be suggested this website via my cousin. I’m no longer sure whether this post is written by means of him as nobody
  else understand such distinctive approximately my difficulty.
  You’re incredible! Thank you!

 122. Abbas said,

  Eylül 18, 2023 @ 13:14

  I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s
  both educative and entertaining, and without a
  doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.

 123. Siara said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:23

  Hurrah, that’s what I was exploring for, what a
  material! existing here at this website, thanks admin of this website.

 124. Gerold said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:23

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for
  something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 125. Ericia said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:38

  Hey there would you mind letting me know which web
  host you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say
  this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable
  price? Thanks a lot, I appreciate it!

 126. Yvonna said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:38

  Every weekend i used to pay a visit this site, because i want
  enjoyment, as this this site conations really pleasant funny stuff too.

 127. Sim said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:48

  I’m not that much of a internet reader to be honest but
  your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. Cheers

 128. Katelan said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:49

  Please let me know if you’re looking for a article author
  for your blog. You have some really great articles and I think I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d
  love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Many thanks!

 129. Janea said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:54

  Hello there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after
  looking at many of the articles I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m definitely pleased I discovered it
  and I’ll be book-marking it and checking back often!

 130. Charquita said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:09

  Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make
  your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem.
  If you have any recommendations, please share. Appreciate it!

 131. Stephanos said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:18

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate
  you penning this post and the rest of the website is really good.

 132. Leonora said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:23

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this
  superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS
  feed to my Google account. I look forward to new updates
  and will share this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 133. Maheen said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:33

  When some one searches for his essential thing, so he/she wishes to be available that in detail, thus that thing
  is maintained over here.

 134. Meleah said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:35

  I’m really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A number of my blog visitors have complained about
  my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any ideas to help fix this problem?

 135. Pavan said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:47

  This is a topic which is near to my heart… Many thanks!
  Where are your contact details though?

 136. Gabirel said,

  Eylül 18, 2023 @ 20:36

  Next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I truly thought you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you weren’t too busy seeking attention.

 137. recruitment said,

  Eylül 19, 2023 @ 05:23

  I’m still learning from you, but I’m trying to reach my goals. I certainly liked reading all that is written on your site.Keep the tips coming. I enjoyed it!

 138. Eda said,

  Eylül 19, 2023 @ 14:55

  Hey very nice blog!

 139. Kristle said,

  Eylül 19, 2023 @ 17:43

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I
  think that you could do with a few pics to drive the message home a little
  bit, but other than that, this is great blog. A fantastic
  read. I will definitely be back.

 140. Nitasha said,

  Eylül 19, 2023 @ 20:29

  Highly descriptive post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 141. Sally said,

  Eylül 19, 2023 @ 21:40

  I think that what you said was actually very reasonable. However, what about this?
  what if you added a little information? I mean, I don’t want to tell you how
  to run your website, however what if you added a title that grabbed people’s attention? I mean Wherever you go, there you are.

  » Rotasyon yapacağınız laboratuvarı ve doktora hocanızı nasıl seçmelisiniz?
  is kinda boring. You might peek at Yahoo’s home page and watch how
  they write post headlines to grab viewers interested. You might add a video or a related
  picture or two to get readers interested about what
  you’ve got to say. Just my opinion, it would make your posts a little livelier.

 142. Bettie said,

  Eylül 19, 2023 @ 22:18

  You’re so interesting! I don’t suppose I’ve
  read through anything like that before. So wonderful to find somebody with a few unique
  thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up.
  This web site is something that is needed on the web, someone with a bit of originality!

 143. Devina said,

  Eylül 19, 2023 @ 23:48

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it develop
  over time.

 144. Kyson said,

  Eylül 20, 2023 @ 00:19

  Good day! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know
  of any please share. Cheers!

 145. Lorie said,

  Eylül 20, 2023 @ 01:08

  This article presents clear idea designed for the new visitors of
  blogging, that really how to do blogging and site-building.

 146. Adah said,

  Eylül 20, 2023 @ 03:56

  Thanks for sharing your thoughts about günlük.
  Regards

 147. Raena said,

  Eylül 20, 2023 @ 05:42

  Excellent site you’ve got here.. It’s hard to find excellent writing
  like yours these days. I seriously appreciate individuals like you!
  Take care!!

 148. Rubi said,

  Eylül 20, 2023 @ 07:27

  Thanks for sharing your thoughts about günlük. Regards

 149. Gaylon said,

  Eylül 20, 2023 @ 10:42

  I know this website provides quality depending content and other
  data, is there any other web page which presents these kinds
  of information in quality?

 150. bespoke lighting said,

  Eylül 23, 2023 @ 07:28

  Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 151. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 09:55

  http://interpharm.pro/# pharmacy canadian
  no prescription drugs – internationalpharmacy.icu All trends of medicament.

 152. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 03:14

  http://farmaciabarata.pro/# farmacia online 24 horas

 153. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 02:07

  http://pharmacieenligne.icu/# Pharmacie en ligne livraison rapide

 154. How to start a credit card processing company said,

  Eylül 25, 2023 @ 03:14

  Thanks for your write-up. What I want to say is that while searching for a good on the web electronics shop, look for a site with comprehensive information on important factors such as the level of privacy statement, safety details, payment guidelines, and other terms as well as policies. Often take time to read the help as well as FAQ segments to get a superior idea of what sort of shop is effective, what they can perform for you, and in what way you can take full advantage of the features.

 155. Thomasfut said,

  Eylül 25, 2023 @ 16:24

  farmacie online autorizzate elenco п»їfarmacia online migliore acquisto farmaci con ricetta

 156. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 02:48

  http://onlineapotheke.tech/# gГјnstige online apotheke

 157. AI girlfriend said,

  Eylül 26, 2023 @ 10:52

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 158. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 09:46

  internet apotheke: Sildenafil Preis Apotheke – versandapotheke

 159. Billybet said,

  Eylül 27, 2023 @ 11:31

  https://esfarmacia.men/# farmacia envГ­os internacionales

 160. จีคลับ said,

  Eylül 27, 2023 @ 23:19

  I would love to add if you do not actually have an insurance policy otherwise you do not belong to any group insurance, you might well take advantage of seeking the aid of a health broker. Self-employed or those with medical conditions usually seek the help of one health insurance brokerage. Thanks for your writing.

 161. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 09:05

  versandapotheke versandkostenfrei: Sildenafil Preis Apotheke – versandapotheke deutschland

 162. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 12:48

  http://edapotheke.store/# internet apotheke

 163. bokep jepang said,

  Eylül 28, 2023 @ 13:27

  Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific site.

 164. bokep indo said,

  Eylül 29, 2023 @ 01:24

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 165. open a credit card processing company said,

  Eylül 29, 2023 @ 06:37

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nonetheless I’m experiencing challenge with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 166. bokep jepang said,

  Eylül 29, 2023 @ 07:05

  http://www.energytrustpartners.com/contact/manzano_025/

 167. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 14:16

  https://edapotheke.store/# versandapotheke deutschland

 168. Займы онлайн said,

  Eylül 30, 2023 @ 23:10

  Недавно мне понадобилось 15 000 рублей на ремонт автомобиля. На форуме мне посоветовали yelbox.ru. На сайте я нашел подборку официальных МФО и подробные статьи о том, как безопасно брать онлайн займы . Оказывается, есть МФО, которые предоставляют займы без процентов!

 169. Rogerhausa said,

  Eylül 30, 2023 @ 23:50

  Always up-to-date with the latest healthcare trends. india online pharmacy: world pharmacy india – best online pharmacy india

 170. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 01:46

  real canadian pharmacy: canadian pharmacy com – canadian pharmacy price checker

 171. miami stripper said,

  Ekim 1, 2023 @ 12:14

  Some tips i have observed in terms of laptop memory is the fact that there are specifications such as SDRAM, DDR and so on, that must match the specifications of the motherboard. If the computer’s motherboard is fairly current and there are no computer OS issues, replacing the memory literally requires under a couple of hours. It’s one of many easiest computer system upgrade methods one can imagine. Thanks for sharing your ideas.

 172. porn said,

  Ekim 1, 2023 @ 13:46

  porn…

  Wherever you go, there you are….

 173. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 23:27

  Always on the pulse of international healthcare developments. the canadian drugstore: canadian online drugs – onlinecanadianpharmacy

 174. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 02:59

  best canadian pharmacy online: legitimate canadian pharmacy – canada drugs online review

 175. Michaeldes said,

  Ekim 2, 2023 @ 05:12

  indian pharmacy: buy medicines online in india – top 10 online pharmacy in india

 176. Займы без отказа said,

  Ekim 2, 2023 @ 15:17

  Когда ночью возникла финансовая необходимость, я без колебаний обратился на портал wikzaim. Здесь я быстро нашел и оформил микрозайм от двух МФО, что стало возможным благодаря удобному и понятному интерфейсу сайта.

 177. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 22:53

  A gem in our community. canadian pharmacy india: reputable indian online pharmacy – п»їlegitimate online pharmacies india

 178. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 04:11

  online shopping pharmacy india: buy medicines online in india – top 10 pharmacies in india

 179. seo agency perth bali said,

  Ekim 3, 2023 @ 09:18

  Thanks for your post. One other thing is that often individual states have their particular laws that affect property owners, which makes it quite hard for the Congress to come up with a fresh set of rules concerning property foreclosure on house owners. The problem is that a state possesses own legislation which may interact in a negative manner in relation to foreclosure procedures.

 180. Michaeldes said,

  Ekim 3, 2023 @ 18:18

  online canadian pharmacy reviews: canadian pharmacy uk delivery – legitimate canadian pharmacies

 181. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 07:13

  world pharmacy india: indian pharmacy paypal – indian pharmacies safe

 182. отель с питанием туапсе said,

  Ekim 4, 2023 @ 07:59

  Встречайте удивительный мир комфорта и гостеприимства в отелях Туапсе! Погрузитесь в атмосферу уюта, окруженную живописными пейзажами и ароматом морского бриза. Здесь каждый найдет отдых по вкусу: от спокойного релакса до активного приключения.

  Наши отели оборудованы всем необходимым для вашего комфорта и удобства. Современные номера, просторные бассейны, высококачественный сервис – всё это ждёт вас в Туапсе в 2023 году. Мы предлагаем индивидуальный подход к каждому гостю и стараемся сделать ваш отдых незабвенным.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın