R öğrenmek isteyenler için kılavuz

Herkese merhaba,

Daha önceki bir blog yazısında R programlama dilinin müthişliğinden ve öneminden bahsetmiştim. Fakat kendim R konusunda yeterince tecrübeli değilim, ama daha da önemlisi, yeni işimin yoğunluğu sebebiyle, kendim R öğrenirken oturup bu süreci not edip başkalarına yardımı olsun diye bir yazı haline getirecek enerjim yok. Neyse ki Fırat bu konuda insiyatif alıp bir kılavuz hazırlamış ve blogumdan sizlerle paylaşmak ister miyim diye sordu. Ben de çok sevindim. Kendisini konuk yazar olarak misafir ediyorum bugün. Yazıyı hiç değiştirmeden yayınlıyorum (sadece web bağlantılarını kelimelerin altına, tıklanabilir halde gizledim, ve başlıkları vesaireyi koyu veya italik yapmak gibi kozmetik ekler yaptım). Umarım R öğrenmek isteyenlere güzel bir başlangıç olur. Fırat’a bu katkısı için çok teşekkür ediyorum. — Duygu

“Merhaba Arkadaşlar,

Biyolokum blogunda yüksek lisans, doktora yapanlara istatistiği ve R dilini öğrenmek şiddetle tavsiye olunmakta:

…Onları boşverin. Zor da olsa R öğrenin canlaRRRRRRRR!

Öyleyse haydi R dilini öğrenelim :)

Amaç

Fen bilimleri, mühendislik kısacası uygulamaya yönelik bilimlerle uğraşan insanlar mutlaka veri elde eder ve bu verileri anlamlı hale getirmeye çalışırlar. Bunun için temel istatistik ve istatistik yazılımları kullanırlar. Kısacası bundan kaçış yok, bunlar lazım olacak.

Motivasyon

“İyi hoş da, nasıl öğrenelim?” “Zor değil mi?” “Yapabilir miyiz?” gibi sorular kesinlikle aklınızdan geçiyordur.
Soruların kısa cevapları:

nasıl öğrenelim: kitap, video,forum ve eğitim siteleri yardımıyla öğrenebilirsiniz

zor değil mi: değil. marsa adam göndermeyeceğiz, klasik istatistiksel şeyler yapacağız.

yapabilir miyiz: lise mezunu isen, temel bilgisayar bilgisine sahip isen (dosya/klasör nedir, nasıl adlandırılır vs) kesinlikle yapabilirsin.

Biraz daha motivasyon gerekli ise şu iki kitabı tavsiye ederim:

Kendi Everestinize Tırmanın

Hayatta Kalma Kılavuzu

 

Bunlar bildiğiniz saçma kişisel gelişim kitaplarından değil, aksine gitmiş, görmüş,yapıp-edip gelmiş insanların hakiki hayat tecrübeleri ve tavsiyeleri.

Hızlı bir şekilde motive olmak isterseniz de buyurun, Daron Yöndem’den atarlı giderli başlangıç motivasyonu:
Çok mu geç kaldım?

İlk adımlar

R projesinin web sitesinden R’yi indirip kuruyoruz.

Kullanımı kolaylaştırması açısından R’yi kurduktan sonra R Studio‘yu da kurmanızı tavsiye ederim.

(Kurulum konusunda sorun yaşarsanız şu videoya bakabilirsiniz.)

R’yi bilgisayarınıza kurduktan sonra en temel şeyleri çok hızlı bir şekilde gözden geçirmek isterseniz Şadi Hoca’nın videosuna bakabilirsiniz.

Dökümanlar

İlk adımları attığımıza göre artık öğrenmeye başlayabiliriz.

Öncelikle elinizin altında mutlaka 1-2 referans alacağınız kitap bulunsun. R ile ilgili inanılmaz sayıda çok yabancı kitap var. Sayısı o kadar fazla olmamakla beraber Türkçe kitaplar da mevcut. Üniversite kütüphanesindeki kitaplara ve e-kitaplara mutlaka bakın.

Kitaplara baktığım zaman bu konuda 2-3 farklı tipte kitap olduğunu fark ettim. Birinci tip kitaplarda fazlasıyla hikaye mevcut, uygulama oldukça az. İkinci tip kitaplar önce teori sonra uygulama şeklinde bir yaklaşım sergiliyor(ders kitabı gibi, bazısı fazlasıyla teori ağırlıklı bazıları daha dengeli). Üçüncü tip kitaplar ise “şu işi R ile nasıl yaparım” mantığıyla hazırlanmış kitaplar.

Bundan dolayı birden fazla kitap elinizin altında bulunursa iyi olur.

Benim gözüme çarpanlardan bazıları:
-R ile Uygulamalı İstatistik, İbahim DEMİR
-R ile Programlama İstatistik, Matematik, Yapay Zeka, Veri Madenciliği ve Grafik, Yalçın ÖZKAN
-R İle İstatistiksel Programlama, İlker ARSLAN

-R in Action: Data analysis and graphics with R, Robert KABACOFF
-Getting Started with R An Introduction for Biologists, Andrew BECKERMAN
-Discovering statistics Using R, Andy FIELD

Ayrıca internetten ücretsiz ve özgürce erişebileceğiniz eğitim dökümanları ve kitaplar da faydalı olabilir.
Impatient R “Some hints for the R beginner

Bu kitaplar bazılarımıza hitap ederken bazılarımıza hiç hitap etmeyebilir, o yüzden mutlaka kitapları inceleyin kafanıza yatan kitapları temin edin.

Yardım ve destek

Öğrenme ve uygulama sırasında mutlaka yardıma/desteğe ihtiyacınız olacak. Başvuracağınız ilk kaynaklarınız dökümanlarınız/kitaplarınız ve R’nin dahili yardım menüsü olsun.

İki sebepten dolayı bunu tavsiye ediyorum:

1. Kendi sorununuzu kendiniz çözerseniz hem kendinize güveniniz artar (ben yapamam/edemem vs iyicene azalır) hem de zamandan kazanırsınız. (Sorduğunuz soruya hemen cevap alamayabilirsiniz)
2. Karşılaştığınız sorunla çok büyük ihtimalle diğer insanlar da karşılaşmıştır (insanlar birbirine zannettiğimizden çok daha fazla benzerler, senin düşündüğünün aynısını veya benzerini bir başkası da muhtemelen düşünmüştür ) O yüzden sorunuzun cevabı kuvvetle muhtemel daha önce sorulmuş sorularda mevcuttur.

Kendi işimizi halletmek iyi güzel de insana insan lazım. O yüzden aynı konuyla ilgilenen insanların arasında bulunmak (Hem fiziken hem de iletişim kanalları vasıtasıyla) önemlidir. Moralinizi motivasyonunuzu artırır :)

Gözüme çarpan forum vb siteler şunlardır:

Reddit r/Rlanguage (Mesela r öğrenmek isteyen hemen herkesin aklına gelen bir soru ve çok farklı yanıtlar şurada.)

Stackoverflow

Bunlara benzer başka siteler de mevcut (quora, digg vb) ayrıca “R programlama” şeklinde arama yaptığınızda birçok farklı siteye ulaşabiliyorsunuz. R programlama konusunda insanlar oldukça paylaşımcı. Aradığınız birçok şeyi bulabiliyorsunuz. Az da olsa R programlama dili hakkında Türkçe yazılar/forumlar da mevcut.

Haydi öğrenelim!

İnternetteki online öğrenme sistemleri (ya da bildiğimiz adıyla açık öğretim sistemleri) almış yürümüş :)

Eğer klasik usul seviyorsanız, yani hoca anlatsın ben dinleyeyim, not alayım uygulayayım diyorsanız:

EdX

 

Bu sitede istereniz dersleri canlı canlı takip edebilirsiniz (yoklama da var, katılım zorunlu) hatta ücretini yatırıp sınavlara girip sertifika da alabilirsiniz.

Eğer doğrudan uygulayayım deneyeyim diyorsanız da:

DataCamp

 

Bunlar gözüme çarpan sitelerden yalnızca ikisi. Buna benzer birçok açık öğretim sitesi mevcut (liste).

Ayrıca Youtube’da “r programlama” şeklinde arattığınızda hem Türkçe hem de İngilizce birçok eğitim videosu bulabilirsiniz

Size tavsiyelerim

Mutlaka kurcalayın, verilen örnekleri birebir yapmakla yetinmeyin. Bir de öğrendiğiniz komutları vb mutlaka not edin, sonrasında tekrar edin.

Şu sitede R egzersizleri var, bunları da uygulayabilirsiniz.

Bizden bu kadar, gerisi size kalmış :)

Dipnot: Burada verilen kaynakların birçoğu İngilizce, Türkçe kaynakları da ekledim amma velakin Türkçe kaynaklar kısıtlı, literatürün neredeyse tamamı İngilizce. Duygu Abla’nın küçüklerime tavsiyeler kısmındaki “ingilizce öğrenin” tavsiyesini ben de şiddetle yineliyorum: “okuduğunuzu ve duyduğunuzu rahatça anlayacak kadar ingilizce öğrenin, mutlaka öğrenin gerekirse 1 yıl hazırlık sınıfına gidin. en çok ekmeğini yiyeceğiniz beceriniz budur, ben bu ingilizce sayesine çok işimi hallettim,çok iyi yerlerde iş buldum. Çok işime yaradı. Siz de öğrenin, sizin de işinize yarasın :)”

 • Share/Bookmark

84 Yorum »

 1. fatma said,

  Kasım 22, 2017 @ 03:00

  https://www.meetup.com/rladies-istanbul/events/245274800/

 2. Sümeyye farah t. said,

  Aralık 18, 2017 @ 14:27

  Aslı şahinin blogunda dolana dolana buralara geldim bu saatte taaa 2005’ten beri okudum okuyorum,bi an acaba blogu bıraktımı duygu abla derken,bu içeriği gördüm.
  Ya çok güzel blogun var düyguu abla fevkaladenin fevkinde(zeki müren seslendiriyormuş gibi hayal ediniz), ya öyle böyle değil müptelası oldum,kimseye de söylemiyorum,evde gülüyorum durup durup okurken yazdıklarını,ben daha 2009’dan geliyorum,neler neler yaşadın kimbilir …neyse,senden ricam,daha çok yaz LÜTFEN, hemen bitiyor yazdıkların anlıyormusun nolur

 3. Biyolokum said,

  Aralık 19, 2017 @ 12:43

  Sümeyyeciğim yorumunu yeni gördüm, çok mutlu ettin beni. Keyifle oku. Bu bitince kitap oku :) Artık başka bir dönemindeyim hayatımın, çok az yazıyorum buraya, ama bu blog benim için hala çok değerli. Sevgilerimle, Duygu

 4. decorator-don.ru said,

  Haziran 11, 2023 @ 05:32

  Статья предлагает объективный обзор исследований, проведенных в данной области. Необходимая информация представлена четко и доступно, что позволяет читателю оценить все аспекты рассматриваемой проблемы.

 5. Donald said,

  Temmuz 2, 2023 @ 18:12

  Thank you for the useful and helpful content. https://theappcode.site/profile.php?op=userinfo&do=profile&user=jade-gonzalez-153602&mod=space&action=view

 6. Rose said,

  Temmuz 4, 2023 @ 00:44

  This is useful information https://www.frogsowar.com/users/PinUpCasin0

 7. ivistroy.ru said,

  Temmuz 11, 2023 @ 14:08

  What’s up to all, it’s in fact a good for me to visit this web site, it contains valuable Information.

 8. vorbelutrioperbir said,

  Temmuz 28, 2023 @ 06:52

  This is a very good tips especially to those new to blogosphere, brief and accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article.

 9. buy stromectol uk said,

  Ağustos 6, 2023 @ 11:01

  Terrific article! That is the kind of info that are supposed
  to be shared around the internet. Disgrace on the search engines for no longer positioning this submit higher!

  Come on over and consult with my website . Thanks =)

 10. คลังความรู้ออนไลน์ said,

  Ağustos 9, 2023 @ 03:56

  คลังความรู้ออนไลน์…

  Wherever you go, there you are….

 11. Mcxbon said,

  Ağustos 9, 2023 @ 05:46

  tricor 200mg cheap order generic tricor 160mg buy tricor 200mg online cheap

 12. zoritoler imol said,

  Ağustos 15, 2023 @ 12:45

  I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Studying this info So i am happy to show that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found out just what I needed. I so much no doubt will make certain to do not disregard this website and give it a glance regularly.

 13. zoritoler imol said,

  Ağustos 15, 2023 @ 12:45

  Some really nice and utilitarian information on this internet site, also I conceive the style and design contains fantastic features.

 14. Aofwgm said,

  Ağustos 18, 2023 @ 19:47

  purchase tadalafil for sale buy sildenafil 50mg pills sildenafil 50mg

 15. Yamxkc said,

  Ağustos 20, 2023 @ 01:30

  order ketotifen 1 mg order imipramine 25mg buy tofranil 75mg

 16. Nfcgmw said,

  Ağustos 21, 2023 @ 10:58

  buy mintop solution for sale purchase minoxytop online cheap over the counter ed pills that work

 17. Xdvezf said,

  Ağustos 22, 2023 @ 23:21

  precose where to buy order prandin 1mg for sale order generic fulvicin 250mg

 18. Lqdjhi said,

  Ağustos 24, 2023 @ 02:27

  buy generic aspirin hydroquinone where to buy zovirax us

 19. Rhwrqx said,

  Ağustos 27, 2023 @ 08:34

  buy generic meloset buy danazol 100 mg pills buy cheap danocrine

 20. Nzmejw said,

  Ağustos 27, 2023 @ 14:13

  buy dipyridamole 100mg pills dipyridamole 25mg ca pravastatin 10mg ca

 21. Tgbwkp said,

  Ağustos 30, 2023 @ 00:00

  order dydrogesterone for sale where can i buy sitagliptin jardiance 25mg tablet

 22. Ztulex said,

  Ağustos 31, 2023 @ 23:16

  fludrocortisone 100 mcg cheap cost imodium 2 mg buy generic loperamide online

 23. Hcspdy said,

  Eylül 2, 2023 @ 08:34

  etodolac buy online order etodolac 600mg generic cilostazol buy online

 24. MichaelSoawl said,

  Eylül 2, 2023 @ 10:41

  To understand present dispatch, dog these tips:

  Look for credible sources: https://yanabalitour.com/wp-content/pgs/?what-happened-to-anna-on-fox-news.html. It’s material to safeguard that the newscast origin you are reading is reputable and unbiased. Some examples of reliable sources include BBC, Reuters, and The Modish York Times. Announce multiple sources to pick up a well-rounded sentiment of a discriminating info event. This can improve you carp a more over picture and escape bias. Be cognizant of the perspective the article is coming from, as flush with respected telecast sources can contain bias. Fact-check the low-down with another commencement if a expos‚ article seems too staggering or unbelievable. Forever pass inevitable you are reading a fashionable article, as news can change-over quickly.

  By following these tips, you can evolve into a more in the know rumour reader and better apprehend the world everywhere you.

 25. Iwibpf said,

  Eylül 3, 2023 @ 22:51

  purchase prasugrel online cheap prasugrel 10 mg canada buy tolterodine pills

 26. JarvisSkall said,

  Eylül 4, 2023 @ 11:07

  Эмпайр скважин на водичку – это процесс образования отверстий в течение подсолнечной для извлечения подземных вод. Эти скважины утилизируются чтобы водопитьевой воды, сплав растений, индустриальных нужд а также остальных целей. Эпидпроцесс бурения скважин охватывает в течение себе эксплуатация специального снабжения, подобного яко бурильные предписания, которые проходят в течение грунт и создают отверстия: http://budtrader.com/arcade/members/cracknoise9/activity/3857124/. Данные скважины обычно владеют глубину от нескольких десятков до нескольких сотен метров.
  После творения скважины, доки объезжают тестирование, чтоб определить нее эффективность а также штрих воды. Через некоторое время щель оборудуется насосом и другими системами, чтоб создать условия хронический путь ко воде. Бурение скважин сверху водичку представляется важным процессом, который обеспечивает путь ко аккуратной питьевой восе и еще используется в течение различных секторах экономики промышленности. Что ни говорите, этот процесс что ль любить отрицательное суггестивность на обкладывающую слой, то-то необходимо соблюдать сообразные философия равным образом регуляции.

 27. Angelbasse said,

  Eylül 4, 2023 @ 11:27

  Эмпайр скважин сверху водичку – этто процесс творенья отверстий на поднебесной для извлечения находящийся под землей вожак, которые смогут применяться чтобы разных мишеней, начиная питьевую воду, увлажнение растений, промышленные бедствования и другие: http://controlc.com/0e5fc3aa. Чтобы бурения скважин утилизируют специальное ясс, подобное как буровые сборки, коим проходят в течение подлунную а также основывают отверстия глубиной от нескольких 10-ов до нескольких сотен метров.
  После произведения скважины коротится стресс-тестирование, чтобы определить ее производительность а также штрих воды. Через некоторое время щель снабжается насосом равным образом остальными системами, чтоб обеспечить хронический приступ буква воде. Хотя бы бурение скважин сверху воду играет необходимую роль на обеспечении прохода буква истой водопитьевой здесь а также утилизируется в течение различных отраслях индустрии, текущий эпидпроцесс что ль показывать отрицательное суггестивность на брать в кольцо среду. То-то необходимо беречь соответствующие философия а также регуляции.

 28. Biju said,

  Eylül 6, 2023 @ 06:36

  The Meteor 650 headlight original is a shining example of classic design meets modern functionality. With its sleek, retro-inspired appearance, this headlight pays homage to the timeless aesthetics of vintage motorcycles while incorporating cutting-edge technology. The original Meteor 650 headlight not only illuminates the road ahead with a brilliant beam of light, but it also adds a touch of nostalgic charm to any bike it graces. Its durable construction ensures that it stands up to the rigors of the open road, making it a reliable choice for riders who value both style and performance. Whether you’re cruising down the city streets or embarking on a long-distance journey, the Meteor 650 headlight original is sure to be a beacon of both safety and style for riders who appreciate the best of both worlds.

 29. DanielHap said,

  Eylül 6, 2023 @ 14:47

  Europe is a continent with a rolling in it annals and mixed culture. Soul in Europe varies greatly depending on the provinces and область, but there are some commonalities that can be observed.
  Harmonious of the defining features of life in Europe is the putrid moment on work-life balance. Many European countries be undergoing laws mandating a reliable amount of vacation tempo for workers, and some suffer with yet experimented with shorter workweeks. This allows for more just the same from time to time emptied with one’s nearest and pursuing hobbies and interests.
  https://rvbouwbedrijf.nl/blog/anna-berezina-vrijwilliger.html
  Europe is also known in support of its rich cultural estate, with assorted cities boasting centuries-old architecture, astuteness wiles, and literature. Museums, galleries, and historical sites are abundant, and visitors can absorb themselves in the history and culture of the continent.
  In annex to cultural attractions, Europe is home to a wide variety of not incongruous beauty. From the expressive fjords of Norway to the sunny beaches of the Mediterranean, there is no lack of astounding landscapes to explore.
  Of route, spring in Europe is not without its challenges. Many countries are grappling with issues such as gains inconsistency, immigration, and federal instability. Yet, the people of Europe are resilient and obtain a fancy history of overcoming adversity.
  Blanket, vigour in Europe is opulent and diversified, with something to present oneself in compensation everyone. Whether you’re interested in history, culture, temperament, or only enjoying a appropriate work-life match, Europe is a first-rate lodgings to entitle home.

 30. Inzonz said,

  Eylül 6, 2023 @ 23:03

  buy generic ferrous sulfate 100 mg order generic ferrous sulfate 100 mg sotalol 40mg tablet

 31. Dtkkrq said,

  Eylül 6, 2023 @ 23:25

  mestinon price feldene 20 mg generic buy maxalt pills for sale

 32. Jwxdhm said,

  Eylül 9, 2023 @ 23:02

  order enalapril sale buy enalapril 5mg for sale duphalac cheap

 33. Davidmlx said,

  Eylül 10, 2023 @ 03:27

  https://localcoinswap.net

 34. Davidbet said,

  Eylül 10, 2023 @ 16:00

  Totally! Declaration expos‚ portals in the UK can be awesome, but there are numerous resources accessible to cure you espy the unmatched in unison because you. As I mentioned formerly, conducting an online search for http://lawteacher.ac.uk/wp-content/pages/reasons-behind-joe-donlon-s-departure-from-news.html “UK scuttlebutt websites” or “British news portals” is a great starting point. Not no more than will this give you a thorough list of news websites, but it will also provide you with a better understanding of the coeval communication view in the UK.
  Once you secure a list of potential rumour portals, it’s powerful to estimate each sole to choose which richest suits your preferences. As an example, BBC Intelligence is known benefit of its objective reporting of news stories, while The Trustee is known pro its in-depth breakdown of governmental and group issues. The Self-governing is known for its investigative journalism, while The Times is known in the interest of its vocation and finance coverage. By arrangement these differences, you can decide the rumour portal that caters to your interests and provides you with the rumour you hope for to read.
  Additionally, it’s significance all things neighbourhood scuttlebutt portals because specific regions within the UK. These portals yield coverage of events and scoop stories that are akin to the area, which can be exceptionally accommodating if you’re looking to safeguard up with events in your local community. For event, shire good copy portals in London include the Evening Paradigm and the Londonist, while Manchester Evening Hearsay and Liverpool Reproduction are popular in the North West.
  Blanket, there are diverse bulletin portals available in the UK, and it’s high-ranking to do your research to remark the joined that suits your needs. By means of evaluating the unalike low-down portals based on their coverage, style, and editorial perspective, you can decide the song that provides you with the most relevant and captivating despatch stories. Good fortunes with your search, and I anticipate this bumf helps you find the just right news broadcast portal inasmuch as you!

 35. Qzqrpb said,

  Eylül 11, 2023 @ 06:18

  buy zovirax without a prescription rivastigmine 6mg uk buy rivastigmine 6mg online

 36. Esposa sendo enrabada epedindo até o talo said,

  Eylül 11, 2023 @ 18:51

  Yoou actually make itt seem sso easy withh yourr prrsentation bbut I find this matter too bee actually sometthing whyich I think I would neverr understand.

  It seesms too complicated and very broad for me.
  I’m lookingg fofward ffor your nextt post, I’ll trry too get thee hanhg oof it!

 37. wsfxcp said,

  Eylül 13, 2023 @ 06:07

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 38. jsfnby said,

  Eylül 13, 2023 @ 08:56

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://localcoinswap.net

 39. msfagw said,

  Eylül 13, 2023 @ 11:48

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 40. osfvjc said,

  Eylül 13, 2023 @ 13:41

  de Nexo token verhandelbaar op allerlei exchanges zoals Huobi, Localcoinswap, Binance Dex, HitBTC en een paar andere
  https://localcoinswap.net

 41. nsfucf said,

  Eylül 13, 2023 @ 14:40

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  https://localcoinswap.net

 42. jsfubu said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:41

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  https://localcoinswap.net

 43. tsfxah said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:40

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 44. zsfwuh said,

  Eylül 13, 2023 @ 18:38

  Localcoinswap (reputable P2P platform) is a reputable P2P exchange where you can buy and sell bitcoins
  https://localcoinswap.net

 45. psfvil said,

  Eylül 13, 2023 @ 20:35

  Localcoinswap (renomovana platforma P2P) je renomovana burza P2P, kde muzete nakupovat a prodavat bitcoiny
  https://localcoinswap.net

 46. ysfdcz said,

  Eylül 13, 2023 @ 21:34

  Compra y vende bitcoin en LocalCoinSwap
  https://localcoinswap.net

 47. Sddpwm said,

  Eylül 13, 2023 @ 23:43

  premarin 600 mg over the counter cabergoline 0.25mg uk viagra 25 mg

 48. Kggwit said,

  Eylül 14, 2023 @ 18:42

  prilosec 10mg without prescription order singulair pill order lopressor 50mg

 49. Yledpm said,

  Eylül 16, 2023 @ 03:11

  order micardis 20mg online cheap molnupiravir oral brand molnunat 200mg

 50. Nflyjz said,

  Eylül 16, 2023 @ 14:32

  oral cialis 5mg buy tadalafil 10mg without prescription sildenafil 100mg generic

 51. Xyvqmo said,

  Eylül 18, 2023 @ 08:34

  buy cenforce 50mg generic order naprosyn 250mg pills chloroquine where to buy

 52. Nqadkw said,

  Eylül 20, 2023 @ 04:27

  modafinil 200mg ca purchase modafinil pills prednisone 5mg oral

 53. Kdypic said,

  Eylül 22, 2023 @ 03:26

  cefdinir 300 mg cost purchase cefdinir prevacid 30mg brand

 54. medicine online order said,

  Eylül 22, 2023 @ 16:46

  Hi there! This article could not be written much better!

  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I will
  forward this article to him. Pretty sure he’s going to have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 55. Vlaxaw said,

  Eylül 22, 2023 @ 20:11

  buy isotretinoin 20mg pill buy generic amoxil over the counter order azithromycin 500mg for sale

 56. แทงบอลออนไลน์ said,

  Eylül 22, 2023 @ 22:09

  แทงบอลออนไลน์…

  Wherever you go, there you are….

 57. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 17:23

  http://interpharm.pro/# best online pharmacy without prescriptions
  buy medication online without prescription – interpharm.pro Efficient service with a personal touch.

 58. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 15:12

  http://farmaciabarata.pro/# farmacias baratas online envГ­o gratis

 59. Nbohsc said,

  Eylül 25, 2023 @ 00:50

  azithromycin 500mg canada buy neurontin pills gabapentin 800mg tablet

 60. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 16:26

  https://pharmacieenligne.icu/# acheter medicament a l etranger sans ordonnance

 61. Zbmjlf said,

  Eylül 25, 2023 @ 23:39

  buy atorvastatin 10mg pills buy generic amlodipine 10mg buy amlodipine 10mg

 62. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 16:26

  http://onlineapotheke.tech/# internet apotheke

 63. Srslcb said,

  Eylül 27, 2023 @ 03:59

  casino online games for real money lasix 100mg pills order lasix 100mg online cheap

 64. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 23:04

  Viagra homme prix en pharmacie

 65. Billybet said,

  Eylül 28, 2023 @ 03:24

  http://esfarmacia.men/# farmacia envГ­os internacionales

 66. Xpabho said,

  Eylül 28, 2023 @ 19:36

  protonix 20mg oral buy pyridium buy phenazopyridine 200mg generic

 67. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 23:13

  farmacia barata: Sildenafilo precio – farmacias baratas online envГ­o gratis

 68. Gadyds said,

  Eylül 28, 2023 @ 23:44

  gambling addiction order doxycycline 200mg pills albuterol 2mg price

 69. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 04:55

  https://esfarmacia.men/# farmacia online barata

 70. Cuilsj said,

  Eylül 30, 2023 @ 14:43

  gambling site free casino games no registration no download ivermectin australia

 71. Michaeldes said,

  Ekim 1, 2023 @ 00:42

  canadian pharmacy no rx needed: safe online pharmacies in canada – reliable canadian pharmacy

 72. Amit said,

  Ekim 1, 2023 @ 01:02

  Are you looking to begin a journey towards physical fitness and self-control? There is no need to search any farther than Best Gymnastics Classes in Uttam Nagar. Perfectly located in the heart of this vibrant area, our dojo offers a welcoming and empowering environment for individuals of all ages and skill levels. Our experienced teachers are dedicated to helping you reach your goal of becoming a karate master, regardless of your background in martial arts. Our Uttam Nagar karate classes promote physical prowess and self-defense while also instilling values of perseverance, respect, and focus through a structured curriculum that blends ancient and contemporary methods. Come learn the wonderful benefits of karate with us today, like increased health and self-confidence, and become a part of our friendly martial arts community.

 73. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 09:24

  buying from online mexican pharmacy: mexico drug stores pharmacies – mexico drug stores pharmacies

 74. Rogerhausa said,

  Ekim 1, 2023 @ 13:23

  This international pharmacy offers top-tier service globally. legitimate canadian online pharmacies: canadian pharmacy mall – canadian pharmacy uk delivery

 75. Tmaueo said,

  Ekim 1, 2023 @ 23:48

  order amantadine 100mg generic tenormin buy online avlosulfon 100 mg generic

 76. Sdwocu said,

  Ekim 2, 2023 @ 06:30

  play roulette for free best online gambling sites generic synthroid 100mcg

 77. xnxx said,

  Ekim 2, 2023 @ 06:43

  xnxx…

  Wherever you go, there you are….

 78. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 10:34

  online canadian pharmacy: prescription drugs canada buy online – best rated canadian pharmacy

 79. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 12:44

  Their home delivery service is top-notch. india pharmacy mail order: mail order pharmacy india – top online pharmacy india

 80. Sexy AE said,

  Ekim 3, 2023 @ 04:08

  Sexy AE…

  Wherever you go, there you are….

 81. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 12:22

  canadian online drugs: canadian pharmacy tampa – safe canadian pharmacy

 82. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 12:26

  A pharmacy that’s globally recognized and locally loved. pharmacy com canada: maple leaf pharmacy in canada – online canadian pharmacy

 83. Jxiruh said,

  Ekim 3, 2023 @ 22:36

  clomiphene cost azathioprine order online buy generic imuran over the counter

 84. Michaeldes said,

  Ekim 4, 2023 @ 04:38

  best online pharmacies in mexico: п»їbest mexican online pharmacies – mexican rx online

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın