Lost in Ship Island

Önce ben Sheep Island sanmıştım. Gidince etrafta kuzular koşuşuyo olucak diye hayal bile ettim itiraf ediyorum. Meğer Ship Island imiş… Meksika Körfezi’nde bir ada. Kumları siyah ama biraz eşeleyince altından beyaz kum çıkıyor. Kocaman dalgaları var denizin. Ve cıstak cıstak müzik çalıp dalgaların sesini bastıran iğrenç tesisler, kalabalık gruplar yok. İsterdim ki öküz öküz bakan bıyıklı Türkler de yok diyeyim, ama onların yerine öküz öküz bakan Meksika’lı abilerimiz vardı, Tamam, Antalya’nın Konyaaltı’sının da tadı bir başkadır, buz gibi soğuk bir bira alabilmek denizden çıkınca, Yiğit Beach midir nedir oralarda armut şeylere oturmak. Fakat ben bunu özlemiştim, kahretsin, entelim ya zaten, böyle bir eskiye doğala özlem tipiktir bizde :) Böyle bir arabalara karşı olmalar, bir çevrecilik, bir çekirdek kabuklarını yera attırmamacalar falan.

Ama hanginiz olsa benim yerimde hak verirdi bu sefer, “ay entel aman öf” demeden. O kadar güzeldi ki, sessizdi, tenhaydı… Sadece dalgaların sesi vardı, şezlong şemsiye alma zorunluluğu hissettiren bir atmosfer yoktu. Kuma havlularımızı serdik, dalgalarla oynadık, çocuklar gibi çığlık çığlığa, sonra yüzümüze şapka koyup, yumuşacık kumlara gömülerek uyukladık. O kumlar ki armut koltuklardan daha bir rahattılar. Ne yazık ki kumdan kaleler yapmaya vakit kalmadı ama…

Kumdan kaleler demişken, böyle de bir grup vardır, dinlememiş bir insansanız an itibariyle fena şeyler kaçırmaktasınız, o iğrenç Kral TV’yi kapatıp yarın (Ankara’dakiler Dost Kitabevi’nden) Kumdan Kaleler kaseti (ya da CDsi) almaya söz vermezseniz bu blogu bir daha okumanızı istemiyorum (oha, bu aralar bende bir abartasing, yavaş yavaş Amerikalı mı oluyorum lan yoksa… aman tanrım. o may gudnısss.)

Ya bu müzik konusu açılınca bir öğreten adam olasım geliyor benim. Ama şimdilik susucam, ve ne diyorduk, ha deniz…

Artık Meksika Körfezi’nin sularında çimmedim de demem bundan gayrı. CV’me bile yazarım gerekirse. Deniz öyle nefis ve ciddiye alınası bir şey.

Bu arada hayatının yarısından fazlasını Ankara’da geçirmiş bir insan olarak, Nisan’da “yaz gelmesi” kavramına alışkın bir bünye değilim. Buranın mevsimleri gerçekten çok değişik. Kış denilen şey biraz sert bir sonbahar tadında geçiyor (gerçi kışın bir kısmında Türkiye’de olduğum için tam olarak deneyimlemiş sayılmam). Ama eğer hayallerinizin ilkbaharını yaşamak istiyorsanız, buyrunuz kapımız her zaman açık. Ben böyle güzel ilkbaharı olan bir memleket görmedim. (Biliyorum benim ağzımdan buraya dair böyle güzel sözler dökülmesi çok alışılmış bir şey değil:) Burada aylardır; Ankara’da ucundan gösterip kaçıveren bir ilk bahar vardır hani, hani hava ne çok soğuk ne çok sıcaktır; arada bir gölge olabilsin diye gökyüzüne biraz da bulutlar serpişmiştir; yağmur yağmaz, nem yoktur; cennet gibidir hani, “keşke hep böyle olsa” diyeceğiniz türden birkaç ilkbahar günü yaşarsınız; işte o yaşanıyor. Ama Ankara sonra manyak eder adamı, bir soğur, bir ısınır, bahar şenliğinde her zaman mutlaka yağmur yağar. Daha tadını çıkaramadan, haftasonu bir pikniğe gidemeden de kuru bir sıcağa çevirir…

Burada o cennetsi ilkbahar aylarca sürüyor. Ha, ama bir dakika ey ahali, kıskanmadan önce iki durun mümkünse. Zira o ilkbaharı izleyen bir mevsim vardır ki, bizim oralarda kendisine “yaz” derler. Ve fekat burada “Hurricane season” yani “kasırga mevsimi” deniyor… Ve kasırgasını geçtim (bah ya, artis, kasırgayı geçmiş, bir kere sağlam çıktık ya kasırgadan, artık böyle bir kalemde geçeriz falan), Antalya’nın temmuz sıcağını 10′la çarpın, öyle bir nefes alınamayası nem ve sıcak oluyor. Üstelik de aniden manyaklar gibi yağan bir yağmuru var, yaz ortasında ne olduğunuzu şaşırıyorsunuz üzerinizde iki parça kıyafetle.

Bir de Antalya’nın hamamböceklerini 5 ile çarpın, iki de kanat takın. Öyle böcekler var burada. Ben kendilerine buradan “Cockroach abim, abimiz” diye yalakalık etsem acaba gelmezler mi evime? Onlardan bir tanesi üzerime iniş yapsa beni yakın küllerimi de Meksika Körfezine savurun. Benden kimseye fayda gelmez o vakitten sonra çünkü. O derece iğrenç varlıklar. (Ha ne iğrenç mi, ehehe şaka yahu, abilerim, abim, abimiz… ühühühüh)

İşte böyle onurlu bir şey yaşamak.*

* Öperim teyzemi. O anladı.
** Bu arada bir not düşmek istiyorum. O adanın öyle sessiz, sakin ve “doğal” olmasının sebebi kim bilin bakalım? Tabi ki Katrina. Kasırga silip süpürmüş ne kadar tesis, disko varsa. Katrina abla, ablamız…
*** En üstteki fotoğraf tabi ki Internet’ten. Ailemizin fotoğrafçısı gelse de çekse.

——– ÖNEMLİ NOT———-

Az önce blogun sağ tarafındaki linkler kısmına “haftanın linki” diye bir bölüm ekledim. O bölümde belli aralıklarla tıklarsanız pişman olmayacağınızı umduğum linklere yer vereceğim. İlk linkimiz Greenpeace’in bir haberi. Haberin sonunda bir link daha var, ona da tıklarsanız İran’la çıkacak olası savaşı durdurmaya dair minicik ama damlaya damlaya göl olan bir katkıda bulunabilirsiniz.

 • Share/Bookmark

166 Yorum »

 1. Cigdem Sonmez said,

  Nisan 18, 2006 @ 01:28

  Bataklıktan gelen kemikli sivri sinekleri, pamuk zamanı allerjisi olanları kilometrelerce uzaktan balona çeviren pamuk tozlarını söylemeyi unutmuşsunuz.

  Yine de… buz gibi biradan orada da keyif alınır, yıldızlar yere sanki daha bir yakındır. Katrina’ dan sağ kurtulabildiyse bir sokak şarkıcısı sana özel şarkı söyler.

  “Nostalgia hecha hombre” der Hemingway.. “İnsanı özlem yoğurur.”

 2. ahmeTzehiR said,

  Nisan 18, 2006 @ 08:22

  kiskandim valla ya:( bilim adami olmanin zorluklari sanirim…

 3. Düygü said,

  Nisan 18, 2006 @ 17:56

  Ya evet, buradan kayıtlara geçsin ve gözleri yaşartsın mümkünse. Ahmet labda deney yapabilmek adına, bizimle okyanus suyuna banmaya gelmedi. İnanabiliyamısınııaazz… Evet.

 4. Baris said,

  Nisan 18, 2006 @ 22:12

  Ship Island’a Katrina oncesi gitmistim ben de, daha o zaman da pek ucra issiz medeniyetten uzak bir yerdi. Denizi de dalgali Missisipi’nin getirdigi camurla karisik bulanik bi seydi, ayagimi sokmadan geri donmustum. Ege’nin masmavi sularina alisinca insan bir kere boyle gotu kalkiyor iste :P Meksika korfezinde Florida sahilleri en iyisiydi, Pensacola ve ilerisi. Kum beyaz, deniz mavi, ama kopekbaliklarina dikkat!

  Aaamet, aklina sasiyim senin…

  PS: Duygu, gozun aydin mi? :D

 5. Düygü said,

  Nisan 18, 2006 @ 22:37

  ay Barış’çım tabi sen eski İstanbul asilzadelerindensin :)

  Bulanık olsa da çok güzeldi valla.

  Ama bütün dünyayı gezdim (abartasing), yine de Akdeniz’im Ege’m tabi. Hatta Olimpos’un iğrenç kalabalık olmayan 1990lı yılları… Aah ahh. (Bu cümlede de bakın şu gizli mesela: ben daha siz bebeyken Olimpos’a giderdim, oranın eski hallerini bilirim, hadi bakim.)

 6. pinguar said,

  Nisan 19, 2006 @ 13:21

  kumdan kaleler deyince, aklıma tuna kiremitçi keşke sadece şarkı yazsaydı sonra da güzel güzel söyleseydi; hayat bayram olsaydı diye düşünesim geldi :)

 7. pinguar said,

  Nisan 19, 2006 @ 13:51

  ve işte ben böylesine devrik cümleler kurabilen bir insanım :) off..

 8. Düygü said,

  Nisan 21, 2006 @ 00:00

  :) Pınarcım, benim de bunun üzerine:
  “Allah allah, Tuna Kiremitçi ne yapmış ki başka?” diyesim geldi. Ben de öylesine cahil bir insanım, bakma ordan entel görünüyorum :)))

  Nedir olayı bu Tuna abimizin? Dansöz mü oldu sonradan?

 9. Anonymous said,

  Nisan 21, 2006 @ 09:22

  Tuna Kiremitçi İğrenç Öykü Denemeleri Yaptı Kimse Okumadı. Sonra Roman Yazdı. Kimse Okumadı. Bi Daha Yazdı Kimse Okumadı…

  Kimse Kimdir Şimdi Açıklıyorum…

  Kimse = Tüm Türkiye – (Kral Tv Seyredenler + Sabah O İğrenç Aydın ve Türevlerini Seyreden + Cahil Kesim :D)

  Biraz Sayısal Oldu Ama Valla Matematik Bilmeyen Anlamasada Olur.

 10. Düygü said,

  Nisan 21, 2006 @ 12:32

  Ya yazik olmus ama… Merak ettim simdi. Ne kadar kotu olabilir ki acaba. Belki de “kimse” anlamamistir adami :) Cidden…

 11. pinguar said,

  Nisan 21, 2006 @ 14:13

  Yazarlık kalitesi ayrı bir konu ama adam, işini gerçekten iyi bilen bir “reklamcı”…

  Nasıl dikkat çekeceğini, gündemde kalacağını, işi “tutturacağını” iyi biliyor; tipik medya şaklabanı…

  “bu işte bir yanlışlık var” hakikaten…

  Ama durum böyle :)

 12. Ferhatt said,

  Nisan 23, 2006 @ 16:33

  o linke tıkladım. yazılarının bir kısmını okudum. gerisini okumak için bookmarkladım. artık yedi değil sekinci sırada çıkıyorsun.

 13. Düygü said,

  Nisan 24, 2006 @ 00:48

  :) Teşekkür ederim efenim.

  Yenge sıralamasında sekizinci sıraya düştüğüme çok üzüldüm ama :( :P

 14. isbn said,

  Mayıs 1, 2006 @ 16:09

  Haftanın linkinde isbn’yi görünce sevindim. Teşekkürler.

 15. Anonymous said,

  Mayıs 2, 2006 @ 11:10

  Yok Ya Tuna Kiremitçi Medya Maymunu Falan Değildir. Adam Süper Yazıları Var. Pınar Sen Onu Çok Yanlış Tanımışsın. Kitapları Zaten Satmayan Bir Adamdır Ama Lise Gençliği Arasında Entel Takılacam Rock Dinleyecem Diyen Gençler Yüzünden Bu Aralar Biraz Tabiri Cahiz İse “Ayağa Düştü”. Ama Bence Yazıları İyidir Sonuçta Orhan Pamuk ta Medya Maymunudur Ama Yazıları Çok İyidir Okumaya Değer.

  Kimse Okumadıyı Yazan Anonymous :D

 16. Gm. said,

  Temmuz 4, 2018 @ 05:15

  97 doğumluyum, blogunuzu keşfettim ve bu sayede kumdan kaleleri :’) teşekkür ederim ^^

 17. fear of god said,

  Kasım 16, 2023 @ 23:54

  I have to show my admiration for your kindness in support of those individuals that really want help on your niche. Your real commitment to passing the message all through became quite interesting and have all the time encouraged men and women much like me to arrive at their pursuits. Your new valuable report denotes a lot to me and a whole lot more to my office workers. Best wishes; from all of us.

 18. psyyou said,

  Kasım 29, 2023 @ 09:41

  Ad gloriam — Во славу.
  https://batmanapollo.ru

 19. vizggogo said,

  Kasım 30, 2023 @ 01:24

  «Vita sene libertate nihil» — «Жизнь без свободы — ничто».
  https://batmanapollo.ru

 20. onlineqoa said,

  Kasım 30, 2023 @ 16:29

  Слово Пацана Смотреть Онлайн Без Регистрации. Слово Пацана Асфальте Кровь Смотреть Онлайн Бесплатно. Смотреть Онлайн Хорошем Качестве Сериал Слово Пацана.

 21. smotretonu said,

  Kasım 30, 2023 @ 16:45

  Слово Пацана 2023 Смотреть Онлайн Бесплатно. Сериал Слово Пацана Кровь Смотреть Онлайн. Слово Пацана Смотреть Онлайн Бесплатно Лордфильм.

 22. smoonlinedco said,

  Aralık 1, 2023 @ 02:34

  Слово Пацана Сериал 2023 Смотреть Онлайн Хорошем. Слово Пацна 6 серия Слово Пацана Смотреть Онлайн Бесплатно Качестве.

 23. kinogfi said,

  Aralık 1, 2023 @ 02:47

  Слово Пацана Смотреть Онлайн Бесплатно Серия. Слово Пацна 6 серия Слово Пацана Сериал Смотреть Онлайн в Хорошем.

 24. filmbum said,

  Aralık 1, 2023 @ 07:18

  Слово Пацана Смотреть Онлайн Бесплатно Серия. Слово Пацна 7 серия Слово Пацана Смотреть Онлайн 9.

 25. videomus said,

  Aralık 1, 2023 @ 13:43

  Слово Пацана Смотреть Онлайн Бесплатно Хорошем Качестве. Слово Пацна 8 серия Слово Пацана Смотреть Онлайн Без Регистрации.

 26. hdkinonyj said,

  Aralık 1, 2023 @ 13:58

  Слово Пацана 4 Смотреть Онлайн Бесплатно. Слово Пацна 8 серия Слово Пацана Сериал Серия Смотреть Онлайн.

 27. Lordfilm said,

  Aralık 2, 2023 @ 02:43

  Lordfilm Lordfilm Lordfilm Lordfilm https://2023.lordfilmis.ru Lordfilm Lordfilm

 28. hermes outlet said,

  Aralık 2, 2023 @ 07:24

  Thanks so much for giving everyone an extraordinarily pleasant chance to read in detail from this site. It’s always very awesome and packed with fun for me personally and my office mates to visit your blog at minimum three times in a week to read through the newest guidance you have. And lastly, I am also usually satisfied considering the unique things you serve. Some 2 points in this article are honestly the most suitable we have had.

 29. psydodo said,

  Aralık 3, 2023 @ 02:17

  Ad fontes — К первоисточникам.
  https://batmanapollo.ru

 30. vizghert said,

  Aralık 4, 2023 @ 12:10

  Долгие поиски с огромной вероятностью обычным саботированием. Не ищи оправданий, лучше сходить к первому встречному психологу чем не сделать выбор.Психолог сейчас.

 31. psykholog said,

  Aralık 7, 2023 @ 15:29

  psykholog…

  psykholog…

 32. Theboysword said,

  Aralık 10, 2023 @ 12:21

  Слово пацна 2 сезон Слово пацна 2 сезон 1 серия смотреть Слово пацна 2 сезон

 33. Theboysword8 said,

  Aralık 10, 2023 @ 15:41

  Слово пацна 8 серия Слово пацна 8 серия сериал Слово пацна 8 серия

 34. Бременские музыканты фильм 2024 said,

  Aralık 10, 2023 @ 18:12

  Бременские музыканты фильм 2024 Бременские музыканты фильм 2024 Бременские музыканты фильм 2024 Бременские Музыканты Фильм 2024 https://bit.ly/Bremenskiye-muzykanty-film-2024 Бременские музыканты фильм 2024
  Бременские музыканты фильм
  2024

 35. ЛЮБВИ НЕ БЫВАЕТ said,

  Aralık 10, 2023 @ 19:29

  ГАРРИ ПОТТЕР И ПРИНЦ-ПОЛУКРОВКА НАПОЛЕОН 2023 ЛЮБВИ НЕ
  БЫВАЕТ ВОЗДУХ 2023 http://uf2.ru/ybhAZa4M/ КЛУБ ЗЕРО МОЯ ЖЕНА
  - КИЛЛЕР

 36. kd shoes said,

  Aralık 20, 2023 @ 10:28

  I intended to draft you one bit of remark just to thank you so much again just for the wonderful concepts you have featured in this case. It was certainly unbelievably open-handed with you to make easily exactly what most of us could have offered for sale for an electronic book to earn some dough for their own end, certainly now that you might well have done it in the event you decided. Those concepts additionally acted as a great way to know that someone else have the same keenness much like my personal own to figure out a little more in respect of this issue. Certainly there are numerous more enjoyable occasions in the future for many who read carefully your blog post.

 37. Update Site Error ¹ 654 said,

  Aralık 20, 2023 @ 17:07

  Update Site Error ¹ 654…

  Update Site Error ¹ 654…

 38. Update Site Error ¹ 655 said,

  Aralık 20, 2023 @ 18:35

  Update Site Error ¹ 655…

  Update Site Error ¹ 655…

 39. 354 said,

  Aralık 22, 2023 @ 19:25

  354…

  354…

 40. GlucoTrust said,

  Aralık 25, 2023 @ 19:42

  GlucoTrust is a revolutionary blood sugar support solution that eliminates the underlying causes of type 2 diabetes and associated health risks.

 41. clothing said,

  Aralık 26, 2023 @ 14:22

  A lot of thanks for your own work on this website. Kate take interest in participating in investigation and it is easy to see why. We all hear all concerning the compelling manner you convey worthwhile information via the web blog and as well increase contribution from other ones about this area of interest and our own simple princess is in fact learning a lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re performing a dazzling job.

 42. supreme said,

  Aralık 27, 2023 @ 18:13

  I definitely wanted to type a quick word so as to thank you for the amazing techniques you are giving on this site. My time consuming internet lookup has finally been honored with awesome details to exchange with my close friends. I would declare that many of us readers are undoubtedly fortunate to dwell in a notable network with very many perfect professionals with beneficial strategies. I feel really lucky to have discovered the web site and look forward to so many more excellent minutes reading here. Thanks once again for a lot of things.

 43. Link said,

  Aralık 28, 2023 @ 17:10

  Link…

  Link…

 44. supreme said,

  Aralık 28, 2023 @ 21:43

  I’m also writing to make you be aware of what a terrific experience our daughter went through checking your web site. She even learned so many things, including how it is like to have a marvelous teaching character to get men and women without hassle have an understanding of various advanced matters. You truly surpassed visitors’ desires. Many thanks for giving such informative, dependable, edifying and unique thoughts on this topic to Gloria.

 45. cjejamyz said,

  Aralık 29, 2023 @ 23:50

  Смотреть фильм холоп. Холоп 2 смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве. Холоп смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве лордфильм. Холоп смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве. Холоп фильм.

 46. golden goose said,

  Aralık 29, 2023 @ 23:54

  I have to voice my appreciation for your kind-heartedness supporting persons who need help with your situation. Your special commitment to getting the message up and down came to be certainly insightful and have specifically enabled men and women much like me to realize their targets. Your own informative suggestions implies so much to me and additionally to my colleagues. Thank you; from each one of us.

 47. jouqkoer said,

  Aralık 30, 2023 @ 00:04

  Актеры холоп. Холопы это. Фильм холоп актеры. Холоп 2 смотреть онлайн бесплатно. Холоп 1 смотреть.

 48. zpvxqmad said,

  Aralık 31, 2023 @ 00:32

  Эдгар шейн организационная культура и лидерство. Технологическое лидерство. Ситуационное лидерство херси и бланшара. Командное лидерство. Лидерство что такое. Лекции по лидерству. Agile менеджмент лидерство и управление командами.

 49. ubrukgjs said,

  Aralık 31, 2023 @ 02:29

  Технологии формирования лидерства росбиотех. Как развивать резонансное лидерство. Тип политического лидерства. Феномен лидерства. Полит лидерство. Трансформационный стиль лидерства. Лидерство и руководство в малых группах. Что такое транзакционное лидерство. Модель лидерства фидлера.

 50. vkafxwqi said,

  Aralık 31, 2023 @ 02:42

  Книги лидерство купить. Картинки для презентации лидерство. Лидерство курс. Лидерство картинки для презентации. Попустительский стиль лидерства. Зимние каникулы лагерь лидерство предпринимательство.

 51. scioxxxl said,

  Aralık 31, 2023 @ 14:11

  Женское лидерство. Лидерство купить. Академия лидерства детский лагерь. Эдгар шейн организационная культура и лидерство. Мистика лидерства манфред кетс де врис. Тест на лидерство в коллективе. Политическая элита и политическое лидерство. Лидерство и самообман. Курс по лидерству для директоров.

 52. axzvgvmc said,

  Aralık 31, 2023 @ 15:57

  Лидерство курс. Условия в которых целесообразно компании выбирать стратегию лидерства по издержкам. Курс развитие лидерства. Что означает понятие интегративная функция в теории лидерства. Уроки лидерства для малышей афанасьев. Осознанное лидерство. Рационально легальный тип лидерства. Теория ситуационного лидерства.

 53. tvbypaqc said,

  Aralık 31, 2023 @ 16:09

  Стили руководства и лидерства. Ситуативное лидерство. Германия на пути к европейскому лидерству. Тренинг менеджмент и лидерство. Психология лидерства. Педагогика и психология лидерства и командной работы. Ситуационное лидерство это. В конце xix начале хх в возникают такие концепции лидерства как. Подходы к лидерству.

 54. psy said,

  Ocak 2, 2024 @ 11:57

  psy…

  psy…

 55. golden goose sneaker said,

  Ocak 2, 2024 @ 12:35

  I not to mention my friends have already been checking the nice pointers located on your web site and then immediately developed an awful suspicion I had not expressed respect to the web site owner for those strategies. All the guys are actually so thrilled to see all of them and have now definitely been taking advantage of these things. Thanks for genuinely well kind as well as for settling on this sort of remarkable subjects most people are really desperate to understand about. Our own honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 56. kobe shoes said,

  Ocak 3, 2024 @ 19:16

  Thank you so much for providing individuals with remarkably memorable chance to read articles and blog posts from this site. It is usually so enjoyable plus jam-packed with a great time for me personally and my office friends to visit your site a minimum of thrice in a week to study the latest tips you have. Not to mention, we are at all times satisfied considering the astounding strategies you give. Selected two ideas in this article are certainly the most suitable we have ever had.

 57. rllfkjst said,

  Ocak 4, 2024 @ 19:42

  Сферы лидерства. Согласно личностной теории эффективность лидерства определяется. Уроки лидерства ценностные ориентиры. Выбор мировое господство или глобальное лидерство. Центр цифрового лидерства sap. Лидерство в области охраны труда обеспечивается.

 58. kiino4k.ru said,

  Ocak 4, 2024 @ 20:36

  kiino4k.ru…

  kiino4k.ru…

 59. fnlrijcu said,

  Ocak 4, 2024 @ 21:40

  Лидерство в психологии это. Конспект германия на пути к европейскому лидерству. Трансформационное лидерство предполагает абсолютную преданность своей миссии. Основная характеристика современного института лидерства. Феномен лидерства. Реферат на тему лидерство. Великобритания экономическое лидерство и политические реформы презентация 9 класс.

 60. doxifiof said,

  Ocak 4, 2024 @ 21:53

  Феномен лидерства. Примеры лидерства в литературе. Четыре типа трансформационного лидерства. Функции политического лидерства примеры. Принципы лидерства. Эмоциональное лидерство дэниел гоулман. Поведенческое лидерство. Как соотносятся между собой власть влияние лидерство.

 61. a bathing ape said,

  Ocak 5, 2024 @ 02:16

  A lot of thanks for all of your efforts on this blog. My aunt really likes going through research and it is simple to grasp why. Almost all know all about the dynamic ways you offer powerful tactics by means of the website and therefore invigorate contribution from visitors on that content and our own girl is certainly starting to learn a lot of things. Enjoy the rest of the new year. You have been performing a wonderful job.

 62. ncjpf626 said,

  Ocak 5, 2024 @ 09:11

  https://tinyurl.com/yrfkd5s5

 63. jqlph559 said,

  Ocak 5, 2024 @ 12:14

  https://tinyurl.com/yomnfu6p

 64. usgfg279 said,

  Ocak 5, 2024 @ 12:34

  https://tinyurl.com/yrtb3d8m

 65. lxtqlkdw said,

  Ocak 5, 2024 @ 14:01

  Смотрите фильмы в отличном качестве без регистрации! Смотреть фильмы в онлайн кинотеатре в хорошем качестве. Совместный просмотр фильмов: список сайтов и сервисов. ФИЛЬМЫ ОНЛАЙН БЕСПЛАТНО. Смотреть фильмы онлайн в хорошем качестве. Фильмы новинки которые уже вышли смотреть онлайн.

 66. ckdnxpxr said,

  Ocak 5, 2024 @ 15:50

  Смотреть фильмы онлайн бесплатно в хорошем качестве. Русские фильмы – смотреть фильмы онлайн в высоком качестве. Смотреть фильмы онлайн бесплатно в хорошем качестве. Смотреть фильмы / топ кино онлайн. Смотреть фильмы онлайн бесплатно в хорошем HD качестве. Смотреть фильмы в хорошем качестве (HD, 1080p) в онлайн. Смотреть фильмы онлайн бесплатно в хорошем качестве.

 67. vqgzhywk said,

  Ocak 5, 2024 @ 16:02

  Лучшие фильмы в ютубе бесплатно – список онлайн. Смотреть фильмы онлайн бесплатно в хорошем HD качестве. Бесплатные фильмы смотреть онлайн подборку. Список лучшего. Бесплатные фильмы смотреть онлайн в хорошем качестве. Смотреть фильмы в хорошем качестве (HD, 1080p) в онлайн. Смотреть онлайн фильмы и сериалы. Смотреть фильмы онлайн в хорошем качестве бесплатно.

 68. off white outlet said,

  Ocak 6, 2024 @ 08:44

  I am also writing to make you understand what a beneficial discovery my friend’s princess gained reading through the blog. She noticed too many things, most notably what it is like to have a marvelous helping style to make other individuals easily know just exactly several grueling subject matter. You truly surpassed our own desires. Thank you for delivering these useful, trusted, informative and unique tips on this topic to Evelyn.

 69. best-server-gsa said,

  Ocak 6, 2024 @ 14:47

  Аренда виртуальных серверов (VPS/VDS хостинг)
  - Автоматическая установка Windows – бесплатно
  - Управляйте серверами на лету.
  - Ubuntu, Debian, CentOS, Oracle 9 – бесплатно
  - Мгновенное развёртывание сервера в несколько кликов – бесплатно
  - Возможность арендовать сервер на 1 час или 1 сутки
  - Отлично подходит под A-Parser
  - Более 15 000 сервер уже в работе
  - FASTPANEL и HestiaCP – бесплатно
  - Outline VPN, WireGuard VPN, IPsec VPN.
  - Дата-центр в Москве и Амстердаме
  - Отлично подходит под Xneolinks
  - Быстрые серверы с NVMe.
  - Windows – 2012 R2, 2016, 2019, 2022 – бесплатно
  - Отлично подходит под CapMonster
  - Для сервера сеть на скорости 1 Гбит!
  - Почасовая оплата
  - Супер (аптайм, скорость, пинг, нагрузка)
  - Windows – 2022, 2019, 2016, 2012 R2
  - Отлично подходит под GSA Search Engine Ranker
  - Отлично подходит под XRumer + XEvil
  - Круглосуточная техническая поддержка – бесплатно
  - Скорость порта подключения к сети интернет — 1000 Мбит/сек

 70. best-server-xrumer said,

  Ocak 6, 2024 @ 16:53

  Аренда виртуальных серверов (VPS/VDS хостинг)
  - Дата-центр в Москве и Амстердаме
  - Отлично подходит под CapMonster
  - Почасовая оплата
  - Возможность арендовать сервер на 1 час или 1 сутки
  - Windows – 2012 R2, 2016, 2019, 2022 – бесплатно
  - Ubuntu, Debian, CentOS, Oracle 9 – бесплатно
  - FASTPANEL и HestiaCP – бесплатно
  - Управляйте серверами на лету.
  - Мгновенное развёртывание сервера в несколько кликов – бесплатно
  - Отлично подходит под GSA Search Engine Ranker
  - Более 15 000 сервер уже в работе
  - Круглосуточная техническая поддержка – бесплатно
  - Для сервера сеть на скорости 1 Гбит!
  - Outline VPN, WireGuard VPN, IPsec VPN.
  - Отлично подходит под A-Parser
  - Автоматическая установка Windows – бесплатно
  - Супер (аптайм, скорость, пинг, нагрузка)
  - Windows – 2022, 2019, 2016, 2012 R2
  - Отлично подходит под XRumer + XEvil
  - Скорость порта подключения к сети интернет — 1000 Мбит/сек
  - Быстрые серверы с NVMe.
  - Отлично подходит под Xneolinks

 71. best-server-xrumer said,

  Ocak 6, 2024 @ 17:07

  Аренда виртуальных серверов на базе Windows: VDS, VPS
  - Быстрые серверы с NVMe.
  - Windows – 2012 R2, 2016, 2019, 2022 – бесплатно
  - Супер (аптайм, скорость, пинг, нагрузка)
  - Отлично подходит под CapMonster
  - Отлично подходит под A-Parser
  - Управляйте серверами на лету.
  - Отлично подходит под XRumer + XEvil
  - Отлично подходит под GSA Search Engine Ranker
  - Автоматическая установка Windows – бесплатно
  - Outline VPN, WireGuard VPN, IPsec VPN.
  - Ubuntu, Debian, CentOS, Oracle 9 – бесплатно
  - Более 15 000 сервер уже в работе
  - Скорость порта подключения к сети интернет — 1000 Мбит/сек
  - FASTPANEL и HestiaCP – бесплатно
  - Windows – 2022, 2019, 2016, 2012 R2
  - Круглосуточная техническая поддержка – бесплатно
  - Возможность арендовать сервер на 1 час или 1 сутки
  - Отлично подходит под Xneolinks
  - Для сервера сеть на скорости 1 Гбит!
  - Почасовая оплата
  - Дата-центр в Москве и Амстердаме
  - Мгновенное развёртывание сервера в несколько кликов – бесплатно

 72. off white jordan said,

  Ocak 7, 2024 @ 17:03

  Needed to draft you a little bit of observation to finally say thanks a lot over again over the exceptional pointers you’ve shared on this site. It was so unbelievably open-handed of people like you to offer unreservedly all that a number of people might have sold as an e-book in order to make some dough for themselves, principally given that you might well have tried it if you ever considered necessary. These concepts in addition served to be the easy way to be aware that other individuals have the identical eagerness really like my personal own to realize a little more on the topic of this condition. I believe there are thousands of more enjoyable occasions in the future for those who read your blog post.

 73. uigtz359 said,

  Ocak 7, 2024 @ 20:46

  https://tinyurl.com/ysywtm5s

 74. ptrob585 said,

  Ocak 7, 2024 @ 23:58

  https://tinyurl.com/ywjbs5wz

 75. hcwnm633 said,

  Ocak 8, 2024 @ 00:21

  https://tinyurl.com/ysdfwe92

 76. golden goose platform sneakers said,

  Ocak 8, 2024 @ 16:16

  The subsequent time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I do know it was my option to learn, however I truly thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly fix in the event you werent too busy in search of attention.

 77. lpjuq282 said,

  Ocak 8, 2024 @ 17:11

  https://tinyurl.com/yufehcg9

 78. oayaw520 said,

  Ocak 8, 2024 @ 20:12

  https://tinyurl.com/yoxqkd4q

 79. qpkyg277 said,

  Ocak 8, 2024 @ 20:33

  https://tinyurl.com/ykuzactq

 80. kyrie shoes said,

  Ocak 8, 2024 @ 23:21

  I together with my pals came looking at the good guidelines from your web page and all of the sudden came up with a horrible suspicion I never thanked you for those techniques. Most of the women appeared to be as a result warmed to read them and now have very much been loving them. Many thanks for genuinely quite kind and for having certain exceptional areas most people are really wanting to learn about. My personal sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 81. golden goose sneakers said,

  Ocak 10, 2024 @ 03:35

  I and also my buddies happened to be checking out the nice helpful hints from the website and then before long I got an awful feeling I had not expressed respect to the blog owner for those techniques. These boys came as a result warmed to learn them and already have surely been having fun with these things. We appreciate you turning out to be simply kind and for pick out this kind of wonderful issues most people are really eager to be aware of. My very own honest apologies for not saying thanks to you earlier.

 82. depresiya said,

  Ocak 10, 2024 @ 12:19

  depresiya…

  depresiya…

 83. jordan outlet said,

  Ocak 11, 2024 @ 11:43

  I and also my friends ended up viewing the excellent strategies found on your web site and then got a horrible feeling I had not thanked the blog owner for those techniques. These boys appeared to be certainly glad to study them and have now very much been using those things. I appreciate you for genuinely very accommodating and also for making a decision on variety of impressive subject matter most people are really needing to be aware of. Our own sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

 84. film said,

  Ocak 11, 2024 @ 17:39

  film…

  film…

 85. palm angels hoodie said,

  Ocak 12, 2024 @ 16:42

  A lot of thanks for every one of your effort on this blog. My aunt take interest in conducting internet research and it’s easy to understand why. We hear all regarding the lively form you render efficient techniques via the blog and therefore encourage participation from the others about this concern then our own princess is certainly studying a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. Your performing a remarkable job.

 86. tyqgx620 said,

  Ocak 13, 2024 @ 10:03

 87. opcor943 said,

  Ocak 13, 2024 @ 14:06

 88. mnvou553 said,

  Ocak 13, 2024 @ 14:33

 89. new 2024 said,

  Ocak 13, 2024 @ 20:28

  new 2024…

  new 2024…

 90. golden goose outlet said,

  Ocak 13, 2024 @ 21:38

  I’m just writing to make you know what a superb encounter my friend’s daughter developed studying your webblog. She realized so many pieces, with the inclusion of how it is like to possess an incredible teaching character to make the others without difficulty know just exactly various very confusing issues. You actually did more than visitors’ desires. I appreciate you for churning out these priceless, safe, informative and even easy tips about this topic to Janet.

 91. kyrie 8 said,

  Ocak 15, 2024 @ 02:47

  I must convey my gratitude for your kind-heartedness in support of folks that actually need help with in this area of interest. Your special dedication to passing the solution all-around has been really informative and has continuously permitted girls much like me to reach their goals. Your personal insightful help denotes so much to me and far more to my fellow workers. Regards; from each one of us.

 92. hermes said,

  Ocak 16, 2024 @ 04:51

  Needed to create you one very small note to be able to say thanks the moment again about the unique information you’ve documented on this site. It’s simply wonderfully generous with you giving extensively exactly what some people could possibly have advertised for an ebook to generate some profit for themselves, notably given that you could possibly have tried it in the event you considered necessary. These smart ideas additionally acted as a good way to be sure that most people have the identical keenness similar to my own to know great deal more on the subject of this matter. I believe there are thousands of more pleasant sessions in the future for those who looked over your site.

 93. jordan retro said,

  Ocak 17, 2024 @ 05:00

  I enjoy you because of each of your efforts on this web page. My aunt really likes carrying out investigations and it is obvious why. Most people know all about the powerful method you offer both interesting and useful strategies on this website and in addition invigorate contribution from others on the topic so our own daughter is in fact learning a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. You have been performing a first class job.

 94. batman apollo said,

  Ocak 17, 2024 @ 11:48

  batman apollo…

  batman apollo…

 95. kyrie 7 shoes said,

  Ocak 18, 2024 @ 05:55

  Thanks a lot for giving everyone an extremely splendid possiblity to read critical reviews from here. It can be very sweet and also stuffed with a good time for me personally and my office fellow workers to search your site at a minimum 3 times every week to learn the latest guides you have got. And indeed, we are usually pleased with your unique tips and hints served by you. Selected 4 tips in this article are completely the most suitable I’ve ever had.

 96. Сайт said,

  Ocak 18, 2024 @ 06:18

  Психологический тест какой ты человек.
  Рациональное. Интенсивность
  это в психологии. Как уменьшить последствия стресса.
  Тест на посредника и тд. Дошкольный период продолжается.
  Мыслительные операции и виды мышления.
  Из чего состоит информация.

 97. psyi said,

  Ocak 18, 2024 @ 10:41

  Per aspera ad astra – через тернии к звездам
  http://batmanapollo.ru

 98. zhryt338 said,

  Ocak 18, 2024 @ 19:35

  онлайн

 99. txqrz428 said,

  Ocak 18, 2024 @ 23:00

  смотреть

 100. umgkd958 said,

  Ocak 18, 2024 @ 23:24

  44637

 101. supreme clothing said,

  Ocak 19, 2024 @ 07:57

  I precisely wanted to thank you very much once again. I do not know what I could possibly have carried out in the absence of the actual tactics discussed by you regarding such a question. It had become the intimidating crisis in my position, nevertheless spending time with a new specialised mode you treated that took me to cry over gladness. I will be happier for this assistance and as well , sincerely hope you know what an amazing job you’re carrying out training people via your blog post. I am certain you haven’t encountered any of us.

 102. golden goose sneakers said,

  Ocak 19, 2024 @ 09:49

  I抦 impressed, I must say. Actually hardly ever do I encounter a blog that抯 each educative and entertaining, and let me inform you, you have got hit the nail on the head. Your concept is outstanding; the problem is one thing that not sufficient people are talking intelligently about. I’m very joyful that I stumbled throughout this in my search for one thing relating to this.

 103. hermes outlet online said,

  Ocak 20, 2024 @ 09:18

  I’m just commenting to make you understand of the cool discovery my child obtained reading your blog. She realized some things, which included what it’s like to have an awesome coaching nature to get many more without problems grasp specific advanced topics. You undoubtedly surpassed visitors’ desires. Thanks for churning out the productive, trusted, informative and in addition easy guidance on the topic to Tanya.

 104. film2024 said,

  Ocak 21, 2024 @ 12:53

  film2024…

  film2024…

 105. psyyou said,

  Ocak 21, 2024 @ 23:07

  psyho2031.8ua.ru

 106. goyard outlet said,

  Ocak 22, 2024 @ 15:18

  I would like to show my admiration for your kind-heartedness for those people that absolutely need assistance with this important subject matter. Your very own dedication to getting the message all-around was amazingly beneficial and has constantly helped regular people just like me to attain their pursuits. Your personal useful advice signifies a whole lot a person like me and even further to my fellow workers. Many thanks; from all of us.

 107. 123 Movies said,

  Ocak 22, 2024 @ 18:53

  123 Movies…

  123 Movies…

 108. laloxeziya-chto-eto-prostymi-slovami.ru said,

  Ocak 22, 2024 @ 20:42

  laloxeziya-chto-eto-prostymi-slovami.ru…

  laloxeziya-chto-eto-prostymi-slovami.ru…

 109. 000 said,

  Ocak 27, 2024 @ 16:34

  000…

  000…

 110. samorazvitiepsi said,

  Ocak 27, 2024 @ 19:58

  samorazvitiepsi…

  samorazvitiepsi…

 111. jiral659 said,

  Şubat 13, 2024 @ 07:54

  сериал смотреть

 112. heijw149 said,

  Şubat 13, 2024 @ 10:08

  смотреть сериал

 113. xodcs650 said,

  Şubat 13, 2024 @ 10:24

  сериал русская озвучка

 114. yzqme446 said,

  Şubat 28, 2024 @ 07:26

  сериал в хорошем качестве

 115. zyomt123 said,

  Şubat 28, 2024 @ 09:35

  сериал смотреть

 116. etjio113 said,

  Şubat 28, 2024 @ 09:50

  сериал смотреть

 117. qjgzz763 said,

  Mart 13, 2024 @ 17:44

  фильм в хорошем качестве

 118. ogjmo577 said,

  Mart 13, 2024 @ 19:54

  фильм в хорошем качестве

 119. armlf668 said,

  Mart 13, 2024 @ 20:09

  фильм

 120. ddrnx905 said,

  Mart 14, 2024 @ 06:06

  фильм смотреть

 121. jovgq313 said,

  Mart 14, 2024 @ 08:19

  фильм бесплатно

 122. atybg989 said,

  Mart 14, 2024 @ 08:34

  онлайн

 123. jzvia22 said,

  Mart 14, 2024 @ 17:43

  фильм онлайн

 124. ujqvj499 said,

  Mart 14, 2024 @ 19:51

  онлайн

 125. ntfhv611 said,

  Mart 14, 2024 @ 20:06

  фильм онлайн

 126. pgmcw368 said,

  Mart 15, 2024 @ 16:52

  онлайн

 127. vijba429 said,

  Mart 15, 2024 @ 18:58

  фильм смотреть онлайн

 128. jssuc562 said,

  Mart 15, 2024 @ 19:12

  фильм

 129. cdvhm130 said,

  Mart 16, 2024 @ 04:05

  фильм

 130. amjqi695 said,

  Mart 16, 2024 @ 07:46

  фильм смотреть

 131. lmcuq745 said,

  Mart 16, 2024 @ 08:01

  смотреть

 132. vnyel704 said,

  Mart 17, 2024 @ 10:16

  сериал

 133. kjbnb927 said,

  Mart 17, 2024 @ 12:24

  сериал на русском языке

 134. tupee511 said,

  Mart 17, 2024 @ 12:39

  сериал бесплатно

 135. mozgdodo said,

  Mart 17, 2024 @ 23:20

  Contra spem spero — Без надежды надеюсь.

 136. mozgbobo said,

  Mart 18, 2024 @ 00:49

  Ad usum delphini — Для использования дофином.

 137. psyxyou said,

  Mart 18, 2024 @ 00:59

  Ab hoc et ab hac — Кстати и некстати

 138. boref581 said,

  Mart 19, 2024 @ 05:29

  фильм 2024

 139. gqvhn770 said,

  Mart 19, 2024 @ 07:39

  сериал

 140. vjrtj487 said,

  Mart 19, 2024 @ 07:54

  фильм в хорошем качестве

 141. amnjp152 said,

  Mart 22, 2024 @ 10:54

  сериал 2024

 142. kedgq183 said,

  Mart 22, 2024 @ 13:04

  фильм смотреть онлайн

 143. dhxne586 said,

  Mart 22, 2024 @ 13:18

  сериал на русском языке

 144. ooeoa841 said,

  Mart 26, 2024 @ 15:19

  сериал все серии

 145. uxqst721 said,

  Mart 26, 2024 @ 17:26

  сериал

 146. jmfpg734 said,

  Mart 26, 2024 @ 17:40

  сериал русская озвучка

 147. spisok said,

  Mart 28, 2024 @ 07:48

  spisok…

  spisok…

 148. psyxme said,

  Nisan 25, 2024 @ 09:21

  специалисты психологи https://w-495.ru/

 149. psyme said,

  Nisan 25, 2024 @ 10:53

  психолог бесплатно в москве https://w-495.ru/

 150. mozggo said,

  Nisan 25, 2024 @ 11:03

  сеанс психолога https://w-495.ru/

 151. yfpsi350 said,

  Nisan 26, 2024 @ 17:42

  сериал в хорошем качестве

 152. qzhyu848 said,

  Nisan 26, 2024 @ 19:53

  серия

 153. xjqwz51 said,

  Nisan 26, 2024 @ 20:08

  сериал смотреть полностью

 154. jewuz348 said,

  Nisan 27, 2024 @ 07:40

  orator72

 155. ewnhi308 said,

  Nisan 27, 2024 @ 11:37

  magic-oracul

 156. goxjd865 said,

  Nisan 27, 2024 @ 12:03

  matrixdestiny

 157. russian-federation said,

  Nisan 28, 2024 @ 11:20

  russian-federation…

  russian-federation…

 158. fmmnf878 said,

  Nisan 28, 2024 @ 15:02

  сериал бесплатно

 159. ehpfo918 said,

  Nisan 28, 2024 @ 17:13

  сериал русская озвучка

 160. zrayj258 said,

  Nisan 28, 2024 @ 17:27

  сериал онлайн

 161. ohwfz436 said,

  Haziran 12, 2024 @ 11:36

  сериал все серии

 162. zmqae765 said,

  Haziran 12, 2024 @ 15:03

  сериал бесплатно

 163. rysam772 said,

  Haziran 12, 2024 @ 15:25

  смотреть

 164. ewktx331 said,

  Haziran 15, 2024 @ 10:50

  сериал

 165. elpkg632 said,

  Haziran 15, 2024 @ 13:57

  сериал 2024

 166. hdklw267 said,

  Haziran 15, 2024 @ 14:12

  сериал бесплатно

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın