Yazı yazmıyorken ne yapıyordum?

Offff! Çok yoğunum. Bu da bir çeşit günah çıkarma yazısı. Öncelikle hemen söyleyeyim: Haught’un konuşmasının ikinci bölümünü yazmaktan vazgeçtim. Geçmişte birkaç bölümlük yazı yazmayı planlıyorsam önce bölümlerin hepsini yazıp sonra teker teker yayınlıyordum. Bir süredir ben de çok bölümlü planlanan yazıların sadece tek bölümünü yazma hastalığına tutuldum.

Huyum kurusun (evet lütfen hemen kurusun!). “Writer’s block” yaşamama (yani ilham perilerimin kaçmasına) sebep olan bu bilim ve din konusuna şimdilik ara veriyoruz.

Aslında bu konuya ara vermeye karar vermemin en büyük sebeplerinden biri de, geçenlerde bizim okula gelen Francis Collins‘in konuşmasının yarısında “ne diyon argadaşım, saçmaladın, koskoca bilim insanı olmuşun, çelişkiler içindesin” diyerek çıkmam oldu. Francis Collins, İnsan Genomu Projesi’nin yürütücüsü olan bir nevi bilim selebritisi. Aynı zamanda önceden ateist olan fakat hastanede doktorken hastalarından etkilenip imana gelmiş bir insanımız. Konuşmasının ismi de “The Language of God” (yani Tanrı’nın Dili) idi. Bu defa, Haught’un konuştuğu mekanın aksine (okuldaki mini mini bir şapel), Tulane’in en büyük salonu kendisine tahsis edilmiş olan Collins’i dinlemek için gelenlerle bu salon tıklım tıklım dolmuştu. Konuşmanın ilk on dakikasında Collins’in, bu konuda konuşmasının yasaklanmasını gerektirecek kadar çelişkili ve sığ bir adam olduğunu farkettim. Yazdığı o kitabı da kafasında parçalayasım geldi. Onun yerine gidip bir fotoğrafını çektim (fotoğrafın net olmadığını farkettim ama umrumda bile olmadı) ve konuşmadan çıktım. Ayrıntıya girmeyeceğim sevgili okuyucu, ne olur ısrar etme.

Yazı yazmıyorken başka neler yaptım canım okur? Bu sene moleküler biyoloji laboratuvarı dersinin asistanıyım, yani sonunda ben de öğretmenlik yapmaya başladım. Benim vakıf olduğum üç gıdım bilgiye vakıf olmadığından dolayı mel mel suratıma bakan lisans öğrencilerine ders anlatıp deney yaptırıyorum ve bu işten beni şaşırtan bir keyif alıyorum. Üstelik bir de kendi labımızda bana işlerimde yardımcı olması için pek akıllı ve çalışkan bir öğrenciyi yanıma verdiler. (Gerçi başlarda “her şeyi bildiğini” sanıyordu, ama iki üç kere ağzının payını verince efendi olmayı öğrendi). Ona da bildiğim her şeyi öğretiyorum, sonunda bir çekirgem (Chris) de var! Bunlar şimdilik çok vakit alıyor, ama Chris teknikleri kendi başına yapabilmeye başladığında harika olacak gibi. Bu arada Chris Japon mangaları okuyor manyaklar gibi, öyle ki, sırf mangaların İngilizce çevirilerini beklemeye sabrı olmadığından Japonca öğrenmeye başlamış bir insan. Böyleleri de var bu dünyada, ne güzel.

Bunun dışında tabi ki Evrim Çalışkanlığı işi baki. Yeni bölümler geliyor pek yakında, gerçekten çok güzel yazılar. Takip ediniz.

Geçenlerde buraya bir saat uzaklıktaki Baton Rouge’da bir fotoğraf paneli vardı, Meren’le ona gittik. Tartışma oldukça vasattı ama panelin yapıldığı yer olan Louisiana Art and Science Museum’u gezdik. Hediyelik eşya dükkanında çeşitli mineral ve taşları satıyorlardı, dayanamadım aldım (bir ara fotoğraflarını çekip açıklamalarıyla buraya koymak istiyorum dersem sen de bana “yalanlarından bıktık artık” dersen sana hiç kızmam ey gözünü sevdiğim okuyucu). Oradan çıktıktan sonra da günün anlam ve önemine yakışan güzel bir fotoğraf çektim:

Dün de havanın nefis olması sebebiyle Meren’le çıkıp New Orleans’ın en güzel caddelerinden biri olan Magazine Street’e gittik. Bir başından yürümeye başlayıp fotoğraf çekmeyi amaçlıyorduk. Ben her zamanki gibi duvarlara, graffitilere, dükkan levhalarına kapıldım. (“Oralarda sürteceğine niye yazı yazmadın” diye bana hesap sormak isteyen okuyucuya, cuma günü labdan gece 12 gibi döndüğümü -nevettt, çalışıyordumm-, cumartesi bu gezintiden sonra da laba gittiğimi ve geceyarısını geçmişken döndüğümü söylemek isterim. Benim de eğlenmeye ihtiyacım var ühühühüh) (ağlamıyorum, gözüme bşi kaçtı).

Şu çikolatacıyı çok merak ediyorum ama bana hep çok pahalı gibi göründüğünden içeri girmeye bir türlü cesaret edemiyorum:

Meren açısından istediği kadar verimli geçmedi sanırım (güncelleme: efendim meğer baya da verimli geçmiş, üzerine destan bile yazmış leziz bakınız burada: Wabi Sabi ve Fotoğraf Üzerine). Magazine üzerinde fotoğraflarını satışa çıkardığı bir dükkanının sahibi olan George Long isimli fotoğrafçıyla tanışıp biraz sohbet ettik. Sonra biraz daha yürüyüp Bulldog isimli, bahçesi olan bir barda bira içtik. Bahçedeki havuzu hep çok sevmişimdir, ilk defa gündüz vakti ve yanımda fotoğraf makinam vardı. Sonunda fotoğrafını çekebildim:

Başlamışken, bunlar da geçenlerde Fransız Mahallesi’nde gezinirken çektiğim bir iki kare:

İki elim kanda dahi olsa, 12 Şubat Çarşamba günü Darwin’in doğumunun 200. yıldönümü, evrim kuramının ise 150. yıldönümü olması dolayısıyla bir yazı daha yayınlayacağım. (Ya ben niye böyle sözler veriyorum bilmem ki). Ama yapmak zorundayım, zira bir daha kutlanabilecek kadar yuvarlanmış bir sayıya ulaşmamız 250. yıldönümü demek, o zaman ben sağ olur muyum, bir dağ köyüne kaçmış inek mi sağıyor olurum bilinmez.

O yüzden….

Çarşambaya görüşürüz! (Bak hala büyük konuşuyo ya!)

 • Share/Bookmark

183 Yorum »

 1. Atilla Aktuna said,

  Şubat 9, 2009 @ 07:40

  * Francis Collins uzaktan Bill Gates’e benzemiyor mu?

  * “Somewhere in the city, this blood is real?”

  Buna bayıldım, bir an bunun bir “street art” (sokak sanatı deyince daha az havalı oluyor ;P) olabileceğini düşündüm. Sonra da “Ey sokaktaki fani Amerikalı, dikkat et, seni çızabilirler” anlamına geldiği konusunda kendi kendimi ikna ettim. Belki de yanılıyorumdur! (Hmm, kendimi öyle pek de ikna edememişim!)

  * Çekirge Chris, sen 3 defa ağzının payını verdikten sonra, “amma da ters hatun haa, ben artık ağzımı açmayayım” demiş olabilir. Bu bilimsel gelişime ne kadar uygundur? Merak ettim…

  * Şapel’i seçen Haught muydu? İnançlı Collins’i bilinçli olarak mı şapel dışında bir yerde konuşturdular? (Elbette Collins’i izlemeye daha fazla insan geleceğini anladım, anlayışım bir hayli yerinde)

  * Benjamin Button’u izlediniz mi? Bence izleyin, süper film olmuş. Senin, “evrim çalışkanı” kimliğin altında bu filmle ilgili yorumlarını merak ederim…

  * Meren’e de lütfen ilet, bana verdiği sözü yerine getirsin artık ;))))))

  Selamlar,

 2. Bilgesu Güngör said,

  Şubat 9, 2009 @ 09:05

  Merhaba,

  İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü’ nde birinci sınıf öğrencisiyim.

  Biyolojiyi öğrenebilmem için önce evrimi anlayabilmem gerektiğini fark ettim. (Önceden de öğrenmek istemiştim ama başka yazarlardan (!) okuduğum için biraz uzak durmuştum.) Küçük araştırmalar yaparken de 1-2 ay önce sizin blogunuzla ve dolayısıyla “Evrimi Anlamak” ile karşılaştım. Artık evrimi tam anlamıyla öğrenmek isteyen birisi olarak başlangıç için çoğu sorularımın cevabını buldum. Bu yüzden size ve evrim çalışkanlarına teşekkür ederim :)

  Söz verdiğiniz yazıyı da bende bir evrim meraklısı olarak dört gözle bekliyorum.

  Sevgiler

 3. Deniz Ural said,

  Şubat 9, 2009 @ 09:25

  * “Yalanlarından bıktık artık!” (ehe)

  * Fransız Mahallesi’ndeki bir vitrin fotoğrafında puro içen oyuncak bebek mi görüyorum ne?

  * Saygı ve empati çerçevesinde şaşırıyorum: Bir bilim adamı sonradan nasıl oluyor da “imana gelebiliyor”? O hastaları merak ettim.

  * Atilla Aktuna’nın tarzını taklit etmekten hiç çekinmedim, affetsin artık ben terbiyesizi.

  Sevgiler

 4. meren said,

  Şubat 9, 2009 @ 09:51

  * “Yalanlarından bıktık artık”. Haha.

  * Benim için o Cumartesi pek verimsiz geçmedi, sırf biraz içime kapanık olduğumdan belli etmedim. Aslan gibi yazısını da yazdım ayrıca, reklamımı da yaparım: http://www.meren.org/blog/2009/02/wabi-sabi-ve-fotograf-uzerine/

  * O gün nasıl oldu da “yanılıyor olabileceğini düşün!” yazılı tabelalardan en az bir tane çekmedin, bilemiyorum.

  * Lütfen Atilla’ya ilet Babil Kitaplığı hala favorilerimde duruyor, biliyorum, yalanlarımdan bıktı artık, ama vallahi orada, vallahi okuyacağım (büyük konuşmak aile şeysi gaalba).

 5. B. Duygu Ozpolat said,

  Şubat 9, 2009 @ 11:43

  Cevaplar:

  Atilla:
  * Yok yok, çekirgen Chris’e kötü davranmıyorum öyle. Kendim daha önceki labda maruz kaldığım korkunçlukları yapmıyorum. Ama o korkunçlukar beni gereğinden fazla duygusal davranmaya itmesin diye de çaba harcıyorum, zira insana her zaman “aslında her şeyi bilmediğini” birilerinin hatırlatması lazım, kişisel gelişebilmek için. (İnsan her yaşta kapılabilir bu sanrıya, Chris’te biraz fazla var bu).

  * Konuşmacıların salon seçimi yapabildiklerini sanmıyorum. Her ikisini getiren organizasyonlar farklıydı. Ama tabi dediğim gibi Collins bir çeşit magazin ünlüsü.

  * Benjamin Button’u izlemeyi istiyorum. İzleyince unutmazsam sana haber ederim :)

  Bilgesu:
  * :) Ben teşekkür ederim

  Deniz:
  * Evet puro içiyor, süper bir dükkan orası.

  * Collins’in imana gelişi tamamen boş bir adam olmasına dayanıyor (imanlı insanlar boştur demiyorum kesinlikle!). Benim kendisinin sözlerinden anladığım kadarıyla, önce gençlik, yeni yetme üniversitelilik diye ateist olmuş. İnsan özentilikten ateist olursa, sonra ölen hastasının “imana gel” çağrılarına kapılıp Katolik de olur, Adnan Böcü’ye mürit de olur. (Diskıleymır: Adnan Böcü, hayali bir kahramandır). Benim anlamadığım, adamın nasıl imana geldiği değil, bu kadar sığ felsefe ile nasıl böyle büyük projelerin başına geçtiği. Ama onu da Amerikalı olmasına veriyorum (ne de olsa böyle büyük bi projenin başına bir yabancıyı geçirmek akıl karı olmamış olsa gerek. Ama bu söylediklerim tamamen spekülasyon). Nolur ısrar etme okur, daha kötü şeyler söylemek istemiyorum :))

  Meren:
  * O tabelalardan sadece bir tane gördüm, onda da ışığın yönü ve arkaplan hoşuma gitmedi şekerim, ah ah ah…

  *

 6. Johnetta said,

  Kasım 10, 2014 @ 15:39

  Normally I’m against killing but this article slrethguaed my ignorance.

 7. Kindal said,

  Eylül 13, 2023 @ 14:02

  Hi! This is my first comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics?
  Thanks!

 8. Deonte said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:00

  I couldn’t refrain from commenting. Well written!

 9. Bartolo said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:38

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some
  interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article.

  I wish to read more things about it!

 10. Toussaint said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:43

  Excellent way of describing, and nice post to obtain data on the topic of
  my presentation subject, which i am going to present in school.

 11. Kylee said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:51

  I’m extremely impressed with your writing skills and also
  with the layout on your blog. Is this a paid theme or
  did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare
  to see a great blog like this one these days.

 12. Shametra said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:01

  I like what you guys are up too. This type of clever work and reporting!

  Keep up the fantastic works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 13. Darcelle said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:21

  Because the admin of this site is working, no uncertainty very
  soon it will be renowned, due to its feature contents.

 14. Joleta said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:22

  What’s up mates, its fantastic piece of writing regarding teachingand
  entirely defined, keep it up all the time.

 15. Angelisa said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:25

  Magnificent website. Lots of useful info here. I’m sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious.
  And of course, thanks in your effort!

 16. Diseree said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:41

  When someone writes an piece of writing he/she keeps the plan of a
  user in his/her mind that how a user can know it.
  Thus that’s why this post is amazing. Thanks!

 17. Sabin said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:43

  Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog.
  You have some really good posts and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off,
  I’d absolutely love to write some articles for
  your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Kudos!

 18. Elijio said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:45

  You can certainly see your expertise in the work you write.
  The sector hopes for more passionate writers like you who are
  not afraid to mention how they believe. At all times follow your
  heart.

 19. Kierra said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:49

  Hello there, I found your blog by the use of Google whilst looking
  for a related subject, your web site got here up, it looks great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just turned into alert to your weblog through Google, and located that it is
  truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I will be grateful if you happen to continue this in future.
  Numerous people might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 20. Avram said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:57

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 21. Dainelle said,

  Eylül 14, 2023 @ 13:58

  Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not
  very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but
  I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Thanks

 22. Jina said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:01

  Article writing is also a excitement, if you be familiar with then you can write
  otherwise it is complex to write.

 23. Shereka said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:11

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I
  provide credit and sources back to your blog?
  My blog site is in the exact same niche as yours
  and my visitors would truly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Cheers!

 24. Jolean said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:12

  If you are going for best contents like I do, simply go to
  see this website daily since it gives quality contents, thanks

 25. Phoebe said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:14

  My relatives always say that I am wasting my time here at net,
  except I know I am getting familiarity daily by reading thes pleasant articles.

 26. Laterrance said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:14

  Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
  you may be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will often come back down the road.
  I want to encourage continue your great writing, have a nice weekend!

 27. Jeanett said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:21

  Hey this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I
  wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 28. Kinya said,

  Eylül 14, 2023 @ 14:29

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell
  and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 29. Tanessa said,

  Eylül 15, 2023 @ 08:55

  My relatives every time say that I am killing my time here at web, but I know I
  am getting familiarity all the time by reading such pleasant articles.

 30. Aletta said,

  Eylül 16, 2023 @ 15:14

  Very shortly this site will be famous amid all blogging
  and site-building visitors, due to it’s fastidious articles or reviews

 31. Lamont said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:13

  I think the admin of this website is truly working hard in favor of his website, since here every stuff is quality based information.

 32. Oneill said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:14

  This info is invaluable. When can I find out more?

 33. Ilsa said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:22

  I relish, cause I discovered exactly what I was taking a look for.
  You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 34. Turell said,

  Eylül 18, 2023 @ 11:49

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as
  I provide credit and sources back to your weblog? My blog site
  is in the exact same niche as yours and my visitors would genuinely
  benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you. Regards!

 35. Bruno said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:09

  Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I’ve
  really loved surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing on your feed and I am hoping you write once more soon!

 36. Diem said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:22

  Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided
  to check out your site on my iphone during lunch break.
  I love the info you provide here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent site!

 37. Daryle said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:29

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website is
  magnificent, as well as the content!

 38. Ream said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:37

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thank you

 39. Anglea said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:39

  I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your website.
  It appears as if some of the text within your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me
  know if this is happening to them as well? This might be a problem with my web browser
  because I’ve had this happen before. Appreciate it

 40. Breanda said,

  Eylül 18, 2023 @ 12:49

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to
  new posts.

 41. Nickalaus said,

  Eylül 18, 2023 @ 13:11

  Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Ie, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing
  blog!

 42. Kirsten said,

  Eylül 18, 2023 @ 13:12

  whoah this blog is fantastic i like studying your posts.
  Stay up the great work! You realize, lots of persons are looking around for this
  info, you can help them greatly.

 43. Lofton said,

  Eylül 18, 2023 @ 13:12

  This design is incredible! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you
  presented it. Too cool!

 44. Jarin said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:30

  Keep on writing, great job!

 45. Seqouia said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:31

  You are so awesome! I don’t believe I’ve
  read through something like that before. So wonderful to discover another
  person with unique thoughts on this topic. Really..

  thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the web, someone with some originality!

 46. Georgeanna said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:48

  You really make it seem really easy along with your presentation however I in finding this matter to be actually
  something which I think I might never understand.
  It kind of feels too complex and very vast for me. I’m taking
  a look forward in your next publish, I will try to get the grasp of it!

 47. Latarra said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:58

  It’s hard to come by experienced people in this particular topic, but you seem like you know what you’re
  talking about! Thanks

 48. Kenetra said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:58

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your site.
  You have some really good posts and I believe I
  would be a good asset. If you ever want to
  take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please send me an e-mail if interested.
  Thank you!

 49. Shaquella said,

  Eylül 18, 2023 @ 14:58

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend
  your website, how could i subscribe for a blog site? The account
  helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
  of this your broadcast offered bright clear concept

 50. Baker said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:00

  What’s up, all the time i used to check website posts
  here early in the morning, as i like to find out more and
  more.

 51. Gautam said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:05

  Genuinely when someone doesn’t understand afterward its up to
  other users that they will help, so here it occurs.

 52. Lakara said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:08

  Hey very interesting blog!

 53. Gessica said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:29

  I’d like to find out more? I’d like to find out some additional information.

 54. Aurelie said,

  Eylül 18, 2023 @ 15:46

  Howdy! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any recommendations, please share.
  With thanks!

 55. Brentton said,

  Eylül 18, 2023 @ 16:00

  Hurrah, that’s what I was looking for, what a material!

  present here at this blog, thanks admin of this web site.

 56. Abdel said,

  Eylül 18, 2023 @ 16:03

  I all the time used to read article in news papers but
  now as I am a user of net thus from now I am using net for
  articles or reviews, thanks to web.

 57. Bryttani said,

  Eylül 18, 2023 @ 20:28

  After looking into a number of the articles on your blog, I really like your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my web site as well and tell me how you feel.

 58. Denelle said,

  Eylül 19, 2023 @ 09:34

  Peculiar article, just what I needed.

 59. Callan said,

  Eylül 19, 2023 @ 10:58

  Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?

  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option?
  There are so many options out there that I’m completely confused ..
  Any ideas? Bless you!

 60. Shaelynn said,

  Eylül 19, 2023 @ 11:28

  Great post. I was checking constantly this weblog and I am inspired!

  Very helpful information specifically the ultimate section :) I maintain such information a lot.

  I was seeking this particular info for a very lengthy time.

  Thank you and best of luck.

 61. Laron said,

  Eylül 19, 2023 @ 14:35

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found
  It positively helpful and it has aided me out loads.
  I hope to contribute & help other users like its helped me.
  Great job.

 62. Paxton said,

  Eylül 19, 2023 @ 17:46

  Nice weblog here! Also your web site loads up fast!
  What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate
  hyperlink on your host? I desire my website loaded up as
  quickly as yours lol

 63. Georgie said,

  Eylül 19, 2023 @ 18:14

  My brother suggested I would possibly like this website.
  He was once entirely right. This submit actually made my day.
  You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 64. Parris said,

  Eylül 19, 2023 @ 19:18

  Helpful info. Fortunate me I found your web site
  accidentally, and I’m surprised why this accident did not took place earlier!
  I bookmarked it.

 65. Sharnise said,

  Eylül 20, 2023 @ 11:13

  This paragraph is truly a nice one it helps new
  net people, who are wishing for blogging.

 66. Makida said,

  Eylül 21, 2023 @ 15:21

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 67. Omer said,

  Eylül 25, 2023 @ 23:08

  I constantly emailed this weblog post page to all my contacts,
  because if like to read it next my contacts will too.

 68. Tyson said,

  Eylül 26, 2023 @ 01:47

  I relish, result in I found just what I was taking a look for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you
  man. Have a great day. Bye

 69. Gisele said,

  Eylül 26, 2023 @ 04:09

  Its such as you learn my mind! You appear to understand so
  much approximately this, like you wrote the
  guide in it or something. I think that you simply can do with a few p.c.
  to power the message house a little bit, however
  instead of that, this is magnificent blog. A great
  read. I will certainly be back.

 70. Rachael said,

  Eylül 26, 2023 @ 07:07

  I just like the helpful info you supply for your articles.
  I’ll bookmark your blog and test again right here regularly.
  I am reasonably sure I will learn a lot of new stuff proper here!

  Good luck for the next!

 71. Riley said,

  Eylül 26, 2023 @ 08:51

  hello there and thank you for your information – I have certainly picked up
  something new from right here. I did however expertise
  several technical issues using this web site, since I experienced to reload the
  website a lot of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading
  instances times will very frequently affect your placement
  in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I’m adding this RSS to my email and could
  look out for much more of your respective intriguing
  content. Ensure that you update this again soon.

 72. Lovie said,

  Eylül 26, 2023 @ 10:44

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I
  realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking
  and checking back often!

 73. Dominique said,

  Eylül 26, 2023 @ 12:44

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and
  was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated. Many
  thanks

 74. Flossie said,

  Eylül 26, 2023 @ 16:53

  Good respond in return of this query with genuine arguments
  and describing everything regarding that.

 75. Isiah said,

  Eylül 26, 2023 @ 17:46

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would
  have some experience with something like this. Please let
  me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
  look forward to your new updates.

 76. Asa said,

  Eylül 26, 2023 @ 17:57

  Appreciating the time and energy you put into your website and in depth information you present.
  It’s good to come across a blog every once in a
  while that isn’t the same unwanted rehashed information. Excellent read!

  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my
  Google account.

 77. Jonathan said,

  Eylül 26, 2023 @ 18:53

  Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I
  am waiting for your next post thanks once again.

 78. Ignacio said,

  Eylül 26, 2023 @ 20:40

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.

  I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 79. Doria said,

  Eylül 26, 2023 @ 22:07

  I could not refrain from commenting. Exceptionally well written!

 80. Kereem said,

  Eylül 27, 2023 @ 21:28

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to
  my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I know this
  is completely off topic but I had to tell someone!

 81. Kathelyn said,

  Eylül 30, 2023 @ 17:49

  I enjoy looking through an article that will
  make people think. Also, many thanks for allowing me to comment!

 82. 아가씨알바 said,

  Eylül 30, 2023 @ 18:36

  The union also highlighted the potentially adverse influence on inequality by the lack of element-time opportunities.

 83. Website link said,

  Ekim 1, 2023 @ 06:20

  It boasts a poker area, on line social casino and
  endless entertainment in its live NY casinos venue.

 84. 토토사이트이벤트 said,

  Ekim 4, 2023 @ 20:11

  The 1st on our list is Everygame sportsbook —
  an online betting platform established in 1996.

 85. Suzie said,

  Ekim 6, 2023 @ 00:50

  Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed
  reading it, you might be a great author.I will remember
  to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 86. Shaterica said,

  Ekim 6, 2023 @ 03:14

  It is truly a nice and helpful piece of information. I am satisfied
  that you simply shared this useful info with us. Please stay us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 87. Gustavo said,

  Ekim 6, 2023 @ 03:34

  Hi there, after reading this awesome piece of writing
  i am too happy to share my knowledge here with colleagues.

 88. Denetra said,

  Ekim 6, 2023 @ 04:58

  When someone writes an post he/she maintains the plan of a
  user in his/her mind that how a user can be aware of
  it. Therefore that’s why this paragraph is perfect.
  Thanks!

 89. Ari said,

  Ekim 6, 2023 @ 07:59

  Helpful information. Fortunate me I discovered your site by chance,
  and I am surprised why this accident didn’t came
  about in advance! I bookmarked it.

 90. Dong said,

  Ekim 6, 2023 @ 11:56

  Hi there, I found your site by the use of Google while looking for a
  similar matter, your web site came up, it seems good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply changed into aware of your blog through
  Google, and found that it is really informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate
  in the event you continue this in future. Lots of people can be
  benefited from your writing. Cheers!

 91. Serra said,

  Ekim 6, 2023 @ 15:52

  This post provides clear idea designed for the new visitors of blogging, that
  genuinely how to do blogging and site-building.

 92. Natane said,

  Ekim 6, 2023 @ 16:57

  I think the admin of this website is genuinely working hard in favor of his web page, as here every data is quality based material.

 93. Shamere said,

  Ekim 9, 2023 @ 19:00

  What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable experience concerning unpredicted feelings.

 94. Laycie said,

  Ekim 10, 2023 @ 08:57

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter
  to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post,
  I will try to get the hang of it!

 95. Ibrahim said,

  Ekim 10, 2023 @ 08:58

  It’s actually very complicated in this active life to listen news
  on TV, thus I simply use the web for that reason,
  and obtain the most recent news.

 96. Lenny said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:00

  Do you have any video of that? I’d like to find out more details.

 97. Lyndon said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:01

  Since the admin of this web site is working, no question very quickly it will be well-known, due to its quality contents.

 98. Evelina said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:01

  Wow, amazing blog format! How lengthy have you been running a blog
  for? you made blogging look easy. The total look of
  your site is great, as smartly as the content!

 99. Varina said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:01

  I have learn several just right stuff here. Certainly value
  bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you set
  to make this kind of great informative website.

 100. Lenora said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:03

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It is the little changes that will make the greatest changes.

  Thanks a lot for sharing!

 101. Kelin said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:03

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled
  upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has helped me
  out loads. I’m hoping to contribute & help other customers like its aided me.
  Good job.

 102. Antigone said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:03

  I enjoy, cause I found just what I was having a look for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you
  man. Have a great day. Bye

 103. Merida said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:03

  Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different topic but it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!

 104. Brenae said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:03

  For most up-to-date information you have to pay a visit the web and on internet I found this web page as a most excellent web page for newest updates.

 105. Shakeisha said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:03

  My brother suggested I might like this blog.

  He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 106. Nikolas said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:04

  Wow, this post is nice, my younger sister is analyzing these kinds of things, so
  I am going to inform her.

 107. Welton said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:06

  This is a really good tip especially to those new to
  the blogosphere. Simple but very accurate information… Many thanks for sharing this one.
  A must read post!

 108. Abbi said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:07

  Hi there to every one, as I am genuinely eager of reading this web site’s post to be updated daily.
  It carries pleasant material.

 109. Lacinda said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:08

  What’s up to every one, the contents present at
  this website are actually amazing for people knowledge, well,
  keep up the nice work fellows.

 110. Lateka said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:09

  Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. This is a very
  well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read
  extra of your helpful info. Thank you for the post.
  I will certainly comeback.

 111. Jermichael said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:10

  Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between user friendliness
  and visual appeal. I must say you’ve done a excellent job with this.
  In addition, the blog loads super fast for me on Safari.
  Outstanding Blog!

 112. Mycal said,

  Ekim 10, 2023 @ 09:10

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for
  günlük

 113. Rebeccaopipt said,

  Ekim 12, 2023 @ 19:45

  1win apk
  1win apk

 114. RodneyDot said,

  Ekim 13, 2023 @ 02:07

  brillx официальный сайт играть онлайн
  https://brillx-kazino.com
  Вас ждет огромный выбор игровых аппаратов, способных удовлетворить даже самых изысканных игроков. Брилкс Казино знает, как удивить вас каждым спином. Насладитесь блеском и сиянием наших игр, ведь каждый слот — это как бриллиант, который только ждет своего обладателя. Неважно, играете ли вы ради веселья или стремитесь поймать удачу за хвост и выиграть крупный куш, Brillx сделает все возможное, чтобы удовлетворить ваши азартные желания.Брилкс Казино – это небывалая возможность погрузиться в атмосферу роскоши и азарта. Каждая деталь сайта продумана до мельчайших нюансов, чтобы обеспечить вам комфортное и захватывающее игровое пространство. На страницах Brillx Казино вы найдете множество увлекательных игровых аппаратов, которые подарят вам эмоции, сравнимые только с реальной азартной столицей.

 115. Stacye said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:16

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Superb choice
  of colors!

 116. Keyondra said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:17

  Hi there would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something
  completely unique. P.S Apologies for getting
  off-topic but I had to ask!

 117. Elma said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:17

  Hello! I could have sworn I’ve visited this web site before
  but after going through some of the posts I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be book-marking it
  and checking back frequently!

 118. Lavender said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:18

  hey there and thank you for your information –
  I’ve certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this web site,
  since I experienced to reload the site lots of times
  previous to I could get it to load correctly. I had been wondering
  if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google
  and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective fascinating content.
  Ensure that you update this again soon.

 119. Sabre said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:18

  It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I am happy
  that you simply shared this useful info with
  us. Please stay us up to date like this. Thank you
  for sharing.

 120. Sereena said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:19

  Your mode of describing all in this paragraph is
  genuinely fastidious, every one be able to effortlessly know
  it, Thanks a lot.

 121. Adra said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:19

  Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the amazing work.

 122. Elise said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:19

  Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers
  and I’m looking at options for another platform. I would
  be fantastic if you could point me in the direction of
  a good platform.

 123. Tearra said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:20

  Hi there, everything is going nicely here and ofcourse every
  one is sharing data, that’s in fact excellent, keep up
  writing.

 124. Shane said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:20

  Good article. I am experiencing some of these issues as well..

 125. Taleah said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:20

  I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its
  really really good piece of writing on building up new web site.

 126. Shaneka said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:20

  Wonderful article! We will be linking to this particularly great article on our website.
  Keep up the good writing.

 127. Deatra said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:21

  Appreciation to my father who stated to me concerning this website, this
  blog is truly remarkable.

 128. Grandon said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:22

  Your style is so unique compared to other people I’ve read stuff from.
  Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 129. Lashaya said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:22

  This is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Short but very accurate information… Thank you
  for sharing this one. A must read article!

 130. Ikechukwu said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:23

  Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?

  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 131. Jamol said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:23

  Fabulous, what a blog it is! This blog presents valuable facts to us, keep it up.

 132. Ambrose said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:23

  Good day very cool site!! Man .. Excellent ..
  Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds
  also? I am satisfied to find a lot of helpful information here in the submit,
  we need develop more techniques on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 133. Nikole said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:24

  I’ve been surfing online greater than three hours these days, yet I never found
  any fascinating article like yours. It is pretty price sufficient for me.
  In my opinion, if all web owners and bloggers made good content material
  as you probably did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 134. 8515 said,

  Ekim 20, 2023 @ 11:27

  Airplane rental vvirgin islandsTeen daughterr fucked bby dadAnuus tight powered by
  phpbbCum squirtfing out assCompanhies sponsoring samee ssex marriageJapenese hndjob tubeRegin mirror gaze nude goddess freeSex billboardsGay
  mpvie robert marshalSexuaal posiions – lotusDeerr breastOrgasm disciplineHousee porn ste whiteTranny pov hdGay teen boyy videos blogsItchhy vulva returnsHandhob training moviesBig latina porn star titChlamydia
  oraloe sexEroticc photo annd tribbingHomemde marrtied ssex videosSweet
  tranny aass sexx freeHsband drinking peeBlack lingerie fishnetRyan conner bottom feedersNationa counsle onn seex addictionGayy family incest moviee trailersInsttruction forr baxtger adult oxygen maskBangg a stripperNoisy femaoe orgasmFrree miklf cum sexx videoDeepthroat frtee videoMilfs aand monster cocksPinnewd and fuckedSexual predators + myspaceBreast caan estrogen ffirm pillFondlking herr titsApokrva sexy auntyPics of ten violenceYoiung teen dildo videoForestgia nudistThe
  facial tube searchMarlee m nakedHairy seee thfu lingerie pussyWhat
  helps sexAult education seed prdogram saiht paul minnesotaDancefloor blowjib full cumshotAtlanta
  amawteur radijo clubAdhlt fikm sttar action figuresExtremly yoyng nudes
  deepika padukone nude photos Small bbreasts nudse naled teenSexyy gjrl mountain bikeFemnale escorts edmonton cigarsStripper
  saw myy lingerieAduhlt magazine mexicanKim possibile hsntai clipsLyrics youhr aass with
  the resurrectionTiied gagged matue women tube movieAdult edd massWomen bondage underwaterAmateuur candid
  bdeat shotsExottic skiinny milfPictjre tinyy redheadd huge black dickBaby’s hhead in vaginaShemale vacationsAlberta amateur rodeosLuna banks fuckedTransender
  transformation storiesSimpsons ssex with lisa movieNude
  mobile phone wallpapersMassage and pennsylvania andd adultWild colege ddunk seex pzrties orgiesImage jennifer
  lopez sexSouth aszian whoresErotic lessbian drr storiesAntiqe necklace
  vintageTowwn called cunnilingusSexy old lesbiensLebian photos pornVisuasl signs of breast cancerSann onofre each nudeAdullt education course finderFree portn streaming vintageBllow job fightingIdeas foor party decorations birthday adultStrippers inn seattleNorth kokrea presidednt kimm sung
  sexNoelia monmje seex videeo analLesbian hymenFreee big tit tranny moviesSanta rosa police sexual abuseLaurie rose nudeBlack girls gangbang abuseShemkales coedsBig asss white oes fuckinChikki pikki teensFree pictues oof mature pussyAsian free gallery sex thumbnailCafrie
  heffernan sexJeniferr love heitt bikini pictureArchetype penisTipss oon woman oon top sexRead sories off meen wearing women’s lingerieMann suucks hhis own dickAesthetics dental ffacial institute montereyHiromi oshiima free nude photosGivee your
  husband sexNormal body temperature adultHott blonnde ssinger fucked hardSensual sexy cardsHott
  clips retro elegant lesbiansCorondo faciall rejuvenationSexy hollywood clipsAdult
  swiom liveHoot girls in smal bikiniFreee full lengh granny porn moviesBlack omen annd breast cancerNuude booy vid moviesFrree xxxx downloads
  for cell phonesAnjme hentai fuckedSimpssons free poorn movieGaay swallow loadsBilll coby sexzual predatorFree picss teren nakedStriped desrrt phase kingsnakeReegistered femake sex
  ofenders inn montanaAdul websitsComputer generated fucck picsThe hssty peesFeathrr tre and vintageUk masturbation personalsDadsdy admirer sexFreee picturres of nuude pussyFree onlpine blsck
  dicfks kell devineClean lindsasy lohasn shavedVaginaa monologues
  textFree vidreos of gay humiliationHott teen pussy jjuice orgasmFreee
  lesbian adult comicsErotic crusificaion storiesFre ganhg bang videosPenis enlargimg
  older menHodny housee wife college ten slutsSexuaal harassmednt inn a workplace affectsJizz dripping from heer
  cuntMiilf twen gang bangJanice dicklnsons pussyPeavy escortWhite hairy pussy
  picsXx upskirt clipsSuplple natural breastsRafen simones big titsEroti
  camm chatMainhe amateur modelsFingering freee pornStraiht whit pornAn actual penis in vaginaAustin amsteur collegeIndian + matture + hairey + clipSabrina model nonn nudeFamily nudist gallefies full screen pjctures annd videosWilloww mith ten vogueLewbian tongue lashers
  2Losst rrose breasted cockatooFreee ssex video with olld womenCassies titsBbbw orn tvv asianGto strip kitOnlkine anal videosShemale
  furry toonsIndiaan fucking moviesFinnd a black
  shemalee loverLea michele naked videoAishwarya in nudeSeexy natural
  vaginaDirext cite gayFreee xxx big tit slutsHot sexy womsnSexyy nakesd girls on carsAdult nigght elfWomken inspects penisLansinooh
  lightweight doubble electrkc breast pumpBbww new zealandBigg boob free lesbianSeex olld woomen andd blackMiilf and daughter pornAmature leswbian filmsCollege tens bookbajg chrjstine alexisCarie prejean nudeSaceamento fuck picture freeBaaby naked toplistBlopnde luke matureFree videos oof bravo milfsMuscular
  nude sex videoThee babysitter sucked mmy dickFrree oun teen sexx videosWhite
  bootty nie pussyFucking been affledk castMisss mme jeans adultsJermicxia getting fucked

 135. RodneyDot said,

  Ekim 22, 2023 @ 05:50

  брилкс казино
  brillx казино
  Добро пожаловать в захватывающий мир азарта и возможностей на официальном сайте казино Brillx в 2023 году! Если вы ищете источник невероятной развлекательности, где можно играть онлайн бесплатно или за деньги в захватывающие игровые аппараты, то ваш поиск завершается здесь.Играя в Brillx Казино, вы окунетесь в мир невероятных возможностей. Наши игровые автоматы не только приносят удовольствие, но и дарят шанс выиграть крупные денежные призы. Ведь настоящий азарт – это когда каждое вращение может изменить вашу жизнь!

 136. Ernestalork said,

  Kasım 10, 2023 @ 08:57

  Incredible all kinds of fantastic information!
  recommended cv writing service [url=https://topswritingservices.com/#]write essays for money[/url] professional essay writers

 137. Hectarhak said,

  Kasım 10, 2023 @ 09:30

  You’ve made your stand quite effectively..
  last minute essay writing service [url=https://essayservicehelp.com/]case study paper writing service[/url] barclays additions plus will writing service

 138. Hectorhak said,

  Kasım 10, 2023 @ 12:13

  Kudos! Loads of tips!
  online assignment writing service argumentative essay writing service resume writing services for customer service jobs

 139. Stevynmomma said,

  Kasım 10, 2023 @ 20:10

  Nicely put. Thank you!
  write my essay custom writing help writing essay will writing service bradford

 140. essay writing service said,

  Kasım 10, 2023 @ 21:05

  What’s up to every one, the contents present at this web site are actually amazing for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 141. RuqayyahFum said,

  Kasım 16, 2023 @ 14:01

  Nicely put. Many thanks!
  perfect pairs red dog casino promo codes nodepositbonus.cc

 142. BadawiElich said,

  Kasım 17, 2023 @ 06:09

  You actually expressed this wonderfully.
  safe online gambling [url=https://red-dogcasino.online/#]no download casinos[/url] perfect pairs

 143. TawniaMoode said,

  Kasım 17, 2023 @ 08:58

  Nicely put. Thanks.
  red dog casino no deposit bonus codes 2023 https://red-dogcasino.online/ online baccarat real money

 144. ArdeenShalf said,

  Kasım 18, 2023 @ 05:02

  Truly loads of great knowledge!
  red dog no deposit casino bonus codes for existing players [url=https://reddog-casino.site/#]panda casino game[/url] video poker online real money

 145. Wilfredrhile said,

  Kasım 18, 2023 @ 10:20

  Lovely postings. With thanks!
  red dog casino review no deposit bonus codes for red dog casino red dog casino no deposit bonus existing players

 146. Orlegeexare said,

  Kasım 18, 2023 @ 13:57

  You’ve made the point.
  red dog casino promo codes https://reddog-casino.site/ online casino minimum deposit

 147. KaleAxofe said,

  Kasım 19, 2023 @ 03:24

  Helpful information. Many thanks.
  casino games download [url=https://red-dogcasino.website/#]reddog casino no deposit bonus codes[/url] new no deposit bonus codes for existing players

 148. Denysepek said,

  Kasım 19, 2023 @ 08:03

  Really plenty of wonderful info!
  real roulette reddog casino poker deluxe free

 149. EnokNem said,

  Kasım 19, 2023 @ 18:29

  Seriously quite a lot of great tips!
  red dog casino 100 no deposit bonus codes https://red-dogcasino.website/ red dog no deposit casino bonus codes for existing players

 150. ChetwynFrins said,

  Kasım 20, 2023 @ 01:14

  Nicely put, Appreciate it.
  btc blackjack [url=https://reddog-casinos.website/#]reddog casinos[/url] cleopatra gold slot machine

 151. RuqayyahFum said,

  Kasım 20, 2023 @ 09:57

  Great stuff, Appreciate it!
  red dog casino codes red dog casinos high stakes online casino

 152. BernadeaJom said,

  Kasım 20, 2023 @ 21:53

  Nicely put, Thank you!
  bc game shitcode 2021 https://bcgamecasino.fun/ bc fish and game

 153. Tyrelvef said,

  Kasım 21, 2023 @ 01:32

  You mentioned it superbly!
  is the bc lions game on tv [url=https://bcgamecasino.fun/#]bc game apk download[/url] bc game code 2023

 154. Ishafig said,

  Kasım 21, 2023 @ 07:23

  Seriously all kinds of very good material!
  bc football game score bc game shitcode 2023 syracuse bc game

 155. ilgase.kr said,

  Kasım 21, 2023 @ 09:34

  Le jeu de base repose sur une alternance entre distribution de
  cartes et tours d’enchères. ilgase.kr Comment retirer ses gains sur le casino Mystake
  ? plottedcity.com Bonus de Jeu Gratuit – Quand vous trouvez un site avec un bonus
  de temps gratuits, de paris gratuits, ou des tours gratuits, vous
  recevrez un bonus gratuit pour jouer aux jeux de casino, y compris la roulette et le blackjack, jusqu’à un certain laps de temps sans faire de dépôt.

  https://www.royalflower.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=885039

 156. 4mulaone.co.kr said,

  Kasım 21, 2023 @ 13:49

  Depending on which affiliate management solution you choose, there are benefits to either managing it in-house or outsourcing
  it through a different platform. 4mulaone.co.kr The only differences will be in how you edit and
  improve the content as well as being up front with your affiliates.
  wiki.unionoframblers.com By doing your research into the most common fraud types and prevention measures, you will be ready to build a reliable and trustworthy affiliate network.

  http://9y2boa604cv5jbmr.com/bbs/board.php?bo_table=41&wr_id=6775

 157. KesegowaaseORNAL said,

  Kasım 21, 2023 @ 23:41

  You said it perfectly.!
  bc game shitlink [url=https://bc-game-casino.online/#]bc syracuse game[/url] bharata 600 bc board game

 158. Adeoladeque said,

  Kasım 22, 2023 @ 04:44

  Excellent data. Many thanks.
  bc game customer service bc game no deposit bonus shitcode bcgame

 159. gravityosm.com said,

  Kasım 22, 2023 @ 07:16

  At first glance, an affiliate program might sound as simple as distributing affiliate links and waiting for
  the sales to roll in. gravityosm.com Cost-effective: Businesses
  only need to pay affiliates when they make a sale or conversion, making it a low-risk investment.
  http://www.bs-electronics.com/g5/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=702427 You might run a one-person business, a store, a manufacturer, or even a large international enterprise.

  wiki.jdata.it

 160. BVZ_Moskva_S said,

  Kasım 22, 2023 @ 16:19

  Скоростроительные здания: коммерческий результат в каждой составляющей!
  В современном обществе, где моменты – финансы, строения быстрого монтажа стали решением по сути для бизнеса. Эти инновационные конструкции обладают высокую прочность, эффективное расходование средств и мгновенную сборку, что дает им возможность наилучшим вариантом для различных коммерческих проектов.
  [url=https://bystrovozvodimye-zdanija-moskva.ru/]Построить быстровозводимое здание[/url]
  1. Срочное строительство: Секунды – определяющие финансовые ресурсы в коммерции, и сооружения моментального монтажа способствуют значительному сокращению сроков возведения. Это высоко оценивается в сценариях, когда важно быстро начать вести бизнес и начать зарабатывать.
  2. Экономичность: За счет оптимизации процессов производства элементов и сборки на месте, расходы на скоростройки часто бывает менее, по сравнению с обычными строительными задачами. Это позволяет сэкономить средства и получить более высокую рентабельность инвестиций.
  Подробнее на [url=https://bystrovozvodimye-zdanija-moskva.ru/]https://scholding.ru/[/url]
  В заключение, объекты быстрого возвода – это первоклассное решение для проектов любого масштаба. Они комбинируют в себе молниеносную установку, эффективное использование ресурсов и высокую прочность, что обуславливает их превосходным выбором для профессионалов, желающих быстро начать вести бизнес и выручать прибыль. Не упустите шанс на сокращение времени и издержек, прекрасно себя показавшие быстровозводимые сооружения для вашего следующего делового мероприятия!

 161. Deon?waw said,

  Kasım 22, 2023 @ 21:26

  Appreciate it! A lot of tips.
  bc game schedule [url=https://bcgamecasino.pw/#]bc clemson game[/url] bc game shitcode

 162. GhusunSluby said,

  Kasım 23, 2023 @ 02:03

  This is nicely said. !
  uva bc basketball game bc game mirror bc game free shitcode

 163. Cherver said,

  Kasım 23, 2023 @ 06:09

  You actually said that really well!
  bc game support https://bcgamecasino.pw/ bc game tricks

 164. gloriasponge.com said,

  Kasım 23, 2023 @ 10:49

  Denn der Vorwurf, sich nicht an die Reinheitsgesetze zu halten, ist aus Mk 7,1 ff bekannt, andererseits geißelt
  Jesus aber auch die hohle unethische Reinheit der pharisäischen Kontrahenten (Mt 23,27
  f) Die »Wasser des ewigen Lebens« könnten auf Verwandtschaft mit dem JohEv weisen. gloriasponge.com In Tirol scheiterte die merkantile Gewerbepolitik sogar, weil sich Teile der Bevölkerung gegen die Ansiedlung von Manufakturen wehrten. ihaan.org Petrowa stammt aus einer
  Sportlerfamilie. wiki.bigtata.org

 165. DelmareGaick said,

  Kasım 23, 2023 @ 19:41

  Thanks a lot! Numerous tips!
  bc game code [url=https://bcgamecasino.website/#]bc clemson game[/url] jb bc game

 166. Brinleighsousa said,

  Kasım 23, 2023 @ 23:16

  You actually suggested it wonderfully!
  bc game jb coin hash bc game ШЁШ§ШІЫЊ bc game

 167. Graniasab said,

  Kasım 24, 2023 @ 08:46

  Appreciate it! Numerous advice.
  bcgame forum https://bcgamecasino.website/ bc game bonus

 168. adcllc.org said,

  Kasım 25, 2023 @ 18:21

  Auf der linken und rechten Seite des Vorderhauses befindet sich je ein großes Drillingsfenster, bestehend aus zwei schmalen und einem Kreuzfenster.
  adcllc.org Der Modernismus und Neorealismus
  breiteten sich in der Prosa und Lyrik aus, und es wurde üblich,
  auch internationale Themen in der Literatur zu behandeln, wie zum
  Beispiel die drohende Gefahr eines Atomkrieges, der
  Vietnamkrieg oder die Jugendrevolten. http://smi7306.godohosting.com Schumacher hatte jedoch Probleme mit der Gangschaltung
  und fuhr im langsamen Tempo zur Döttinger-Höhe, wo alle vier Fahrer gemeinsam über die
  angedeutete Ziellinie fuhren. Quelle

 169. bitchesgirlz said,

  Kasım 25, 2023 @ 18:39

  The willingness to grow and evolve together is key to a successful long-term relationship.

 170. Malindadum said,

  Kasım 25, 2023 @ 20:49

  Thanks a lot, Plenty of forum posts.
  реальный бонусы 1win 2023 казино промокод 1win на сегодня https://1winoficialnyj.online/ зеркало 1win работающее сегодня

 171. FalconWew said,

  Kasım 26, 2023 @ 00:20

  Thanks a lot, Good stuff.
  игра 1win [url=https://1winvhod.online/#]бонус код 1win[/url] 1win казино скачать

 172. bitchesgirlz said,

  Kasım 26, 2023 @ 17:44

  I am curious to find out what blog system you’re utilizing?
  I’m experiencing some small security problems with my latest website and I would like to find something more safeguarded.
  Do you have any solutions?

 173. FalconWew said,

  Kasım 26, 2023 @ 21:37

  Info certainly regarded.!
  1win актуальное зеркало [url=https://1winvhod.online/#]1win ставки на спорт[/url] ежедневная бесплатная лотерея 1win

 174. BridgettPug said,

  Kasım 27, 2023 @ 00:06

  Wonderful stuff, Appreciate it.
  1win как использовать бонусы https://1winoficialnyj.site/ 1win бесплатно мобильная версия

 175. http://www.9i2Bz3bx5fu3d8q5a.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=112619 said,

  Kasım 27, 2023 @ 00:53

  Spielfilm. USA, 2011; mit Jean Smart als Camilla Parker Bowles.
  http://www.9i2Bz3bx5fu3d8q5a.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=112619 Also von daher
  haben ein paar Empfehlungen gepasst. play123.co.kr Im Rennen selbst verunglückte Ayrton Senna.
  officecall.jp

 176. FalconWew said,

  Kasım 27, 2023 @ 17:58

  Nicely put. With thanks.
  1win рабочее на сегодня зеркало прямо сейчас [url=https://1winvhod.online/#]1win partenaire[/url] 1 вин проверка сайта и обзор казино 1win 1вин

 177. Grizelthavy said,

  Kasım 28, 2023 @ 01:13

  Seriously quite a lot of very good knowledge!
  1win зеркало рабочее на сегодня прямо https://1winoficialnyj.website/ 1win официальный сайт скачать на андроид бесплатно

 178. FalconWew said,

  Kasım 28, 2023 @ 14:43

  Nicely put, With thanks!
  1win fake or real [url=https://1winvhod.online/#]lucky jet 1win[/url] зеркало 1win россия

 179. NanineHam said,

  Kasım 29, 2023 @ 02:34

  Thanks a lot! Fantastic stuff.
  1win зеркало скачать ios бонусы спорт 1win обзор 1win зеркало промокод 2024

 180. AllegraImimb said,

  Kasım 29, 2023 @ 05:04

  You actually revealed that adequately.
  1win скачать бесплатно на айфон https://1winregistracija.online/ 1win bet

 181. Aryehinoxy said,

  Kasım 29, 2023 @ 23:31

  Fine knowledge. Regards!
  1win какие слоты дают партнерская программа 1win 1win как установить

 182. Atifagrone said,

  Kasım 30, 2023 @ 19:35

  Thanks a lot! A lot of postings.
  пополнение 1win 1win скачать на ios авиатор 1win скачать

 183. Sudiinole said,

  Kasım 30, 2023 @ 22:34

  Fantastic write ups. With thanks.
  как вывести бонусы с 1win [url=https://1winoficialnyj.online/#]1win скачать[/url] 1win официальный сайт войти

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın