Sırtıma dört ispinoz kondu

Bizim bölümde başka bir laboratuarda doktora yapan arkadaşım Tümay’la öğlen yemeklerimizden birinde Tümay, geçen gün bizim Laura (hocası) dövme yaptırmış!, dedi. Ben senelerdir dövme yaptırmak istiyordum, ama ömür boyu vücudumun bir parçası haline gelecek dövmenin gerçekten çok seveceğim, çok orjinal ve estetik bir şey olmasını istediğimden, bir türlü karar veremiyor, cesaret edemiyordum. Tümay’ın benim üzerimde (hiç şikayetçi olmadığım, bilakis minnet duyduğum) aramızda sürekli esprisini yaptığımız bir “kötü arkadaş etkisi” var. Laboratuardan gün ortasında çıkıp alışverişe gittiğim, kahve aralarını 2 saate çıkardığım (çok nadiren!), hiç giymeyeceğim ama bana çok yakışan bir gece elbisesini almaya ciddi şekilde yaklaştığım, dev gibi bir çikolata volkanı pastası ısmarladığım anlarda “nedense” Tümay da sahnededir ve omzuma konmuş hınzır ve sevimli bir şeytancık gibi gülümsemektedir.

Nitekim, Tümay daha önce sırtına yaptırmış olduğu dövmeye eklemeler yaptırıp büyütmek için ertesi gün saat 4′te Electric Ladyland isimli bir dövme dükkanındaki Henry adlı dövme sanatçısına (evet sanatçı!) gideceğini söyledi ve benim de kesinlikle onunla gidip adamla bir konuşmam gerektiği konusunda ısrar etti. Tümaycım, dedim, bir kere saat 4′te benim labdan çıktığım görülmüş şey değil yine ayartıyorsun bak, hem ayrıca yarına kadar aklıma o hep hayalini kurduğum dövme nereden gelecek? Tümay, yaaa amaan işte Darwin’in kuşlarından filan yaptırıver ne güzel hem evrim filan, deyiverdi.

En merak uyandıran olay ise, farklı Geospiza türlerinin gaga büyüklüklerinde gözlenen ve bir kocabaş kuşununki kadar büyük gagalardan bir sarıasma kuşununki kadar küçüklere dek, hatta (eğer Bay Gould alt-grubu Certgidea’yı bu ana gruba eklemekte haklıysa) bir bülbül gagası küçüklüğüne kadar, mükemmel aşamalı bir değişimdi. Geospiza cinsi içindeki en büyük gagalar 1. resimde gösteriliyor ve en küçük gaga ise 3. resimde; fakat ortada 2. resimdeki gibi tek bir ara türün olması yerine, farklı büyüklüklerde gagalarıyla altıdan fazla tür daha var. Certhidea alt-grubunun gagası 4. resimde görülüyor. Cactornis’in gagası bir sığırcığınkini andırıyor ve dördüncü alt-grup olan Camarhynchus’un gagası ise biraz papağanımsı bir şekle sahip. Çok yakın akraba olan küçük bir grup kuşta böyle bir yapısal derecelenme ve çeşitlenme görünce insan , bu takımadada başlangıçta var olan kuş kıtlığından tek bir türün alınıp farklı yönlere doğru değiştirildiğini tasavvur edebilir. Benzer şekilde, başlangıçta şahin olan bir kuşun Amerika kıtasının leşle beslenen Polybori ofisi olma vazifesini üstlenmek üzere buraya gelmeye ikna edildiği hayal edilebilir.*

Hakkaten! Bana bu kadar oturan başka bir şey olabilir miydi? Hayvanları delicesine, kuşları ayrı bir saplantı ile seviyordum, Darwin’in efsanevi Galapagos yolculuğu sırasında farklı hayvan türlerinin birbirinden türediğinden emin olmasına ve doğal seçilim fikrini düşünmesine sebep olan pek çok Galapagos sakininden en ünlü bir tanesi ispinozlardı, hem son birkaç senemde doktora konumdan çok evrim konusunda okuyup yazarak geçirmiş gerçek bir nörddüm, yaptıracağım dövme kesinlikle bilimle ilgili bir şey olmalıydı ama estetik de görünmeliydi. Mükemmel!

İspinozların, yukarıdaki alıntının hemen altında görülen orjinal resmini Google’da basit bir arama ile bulabiliyorsunuz zaten (resim Darwin’in Beagle Yolculuğu kitabından).

Meren’e bu fikri açtığımda, kuşları böyle yan yana koymak yerine, gagaları birbirine bakacak şekilde koymak daha güzel olabilir, diye bir öneride bulundu. Bu fikir çok hoşuma gitti, zira ispinozları dövme olarak yaptıran bir başkasına rastlamıştım ve benim dövmem onunkini dövmeliydi, daha orcinal, daha güzel olmalıydı! (Bu arada bu adreste, ünlü bilim yazarı Carl Zimmer’ın “bilimsel dövmeler tükkanı” adını verdiği fotoğraf derlemesine göz atabilirsiniz, çok güzel şeyler var).

Oturup photoshop üzerinde kuşları gagaları birbirine bakacak şekilde yerleştirince, kelebeği andırdığını gördüm. Her şey daha iyiye gidiyordu. Uzaktan kelebek, yakından 4 ispinoz olan bir dövme. Ertesi gün labdan erkenden çıkıp dövmeciye koşa koşa gittiğimi söylememe gerek yok sanırım.

Benim yanımda götürdüğüm tasarım şuydu:

Henry’ciğimin sırtıma kondurduğu enfes dövme ise işte şu oldu:

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, dövme fikrinin ortaya çıktığı akşam evde Richard Dawkins’in son kitabı “The Greatest Show On Earth”ün çevirmeye başladığım 9. bölümünde, bu yazının en başındaki alıntının bir kısmını kullanan Richard Dawkins, Darwin’in ispinozlarından bahsediyordu.

Bu arada evet, doğru okudunuz! Uygar, İstem, Kahraman ve ben, Richard Dawkins’in bu harika kitabının çevirisini tamamlamak üzereyiz. Kuzey Yayınları’ndan çıkacak olan bu kitap ve son aylarda bu blogu ihmal etmeme sebep olan diğer gelişmelerden bahseden bir yazıyı da hafta içinde yazacağımı umuyor, aynada sırtımı seyretmek üzere sizleri İnternet’le başbaşa bırakıyorum.

Not: Henry’nin yaptığı diğer dövmeleri şu adreste isminin üzerine tıklayıp portfolyosuna bakarak görebilirsiniz. Bu da kendisi:

*Kaynak: Darwin, Charles (1845), Journal of researches into the natural history and geology of the countries visited during the voyage of H.M.S. Beagle round the world, under the Command of Capt. Fitz Roy, R.N. 2d edition, London: John Murray .

NOT: Fotoğraflar tabi ki A. Murat Eren – yeni aldığı ve aşık olduğu objektifi düşürüp kırmadan hemen önce :((

 • Share/Bookmark

414 Yorum »

 1. JuVeNiL said,

  Ekim 18, 2009 @ 14:44

  bir arkadaşım friendfeed e gir diye tuttturup durdu kaç haftadır,iyi ki girmişim ..Böyle blogları göremicektim..
  Ben de biyolokum,ben de tabiki evrimi destekliyorum,günün birin de ben de dövme yaptırmak istiyorum ve bu kadar mükemmel olmasını istiyorum .. Ben de Richard Dawkinse bayılıyorum.. :) Sevgiler..

 2. Baris Ozyurt said,

  Ekim 18, 2009 @ 14:50

  nefis olmus! tebrikler.

 3. Faruk Ahmet said,

  Ekim 18, 2009 @ 15:03

  ÇOK güzel olmuş Duygucum. Dövme işi zor, kimi biliyorsam en az 3′te 2′si pişman oldu yaptırdıklarından (yok periler yok kalpler… böyle salak şeyler yaptırırsan olursun tabi) ama seninki “olmuş” bence. Güle güle at havasını.

  Ben de zamanında, dövme değil ama, kız arkadaşımın doğumgünü için aldığım hediyenin pakedini kendim yapmış, kraft kağıdı üzerine isimlerimizin Arap kaligrafisiyle (olduğu kadar) yazılışını kelebek şeklinde tanzim etmiş, baya sükse yapmıştım, o aklıma geldi :) Hey gidi gençlik…

 4. Arda said,

  Ekim 18, 2009 @ 15:39

  Pek cici olmuş. Güle güle kullan.
  Şu haliyle değil de, birkaç gün sonra daha da güzel durucaktır.

 5. B. Duygu Ozpolat said,

  Ekim 18, 2009 @ 15:41

  JuVeNİL ve Barış Bey’ciğim, çok teşekkür ederim :)

  Faruk Ahmet, Arap kaligrafisiyle kelebek harika ama yav! Hatta gayet bir dövme fikri de olabilir bak şimdi düşündüm de.

 6. Elif said,

  Ekim 18, 2009 @ 16:01

  dahiyane fikirler ustuste gelmis, henry de muthis bir is cikartmis dogrusu. vallahi cok etkilendim, muthis!

 7. içten said,

  Ekim 18, 2009 @ 16:29

  ya süper bir dövme fikriymiş bu.

 8. Hailsematary Beyefendi said,

  Ekim 18, 2009 @ 16:42

  Pek bir leziz, anlamı ve şekli itibariyle tabiri caizse “cuk oturmuş”.. Meren’in önerisiyle daha da bir “dadından yenmiyi” olmuş bence, mutlu günlerde kullanınız efenim :)

  Kitabı da merakla beklemekteyiz, yerinde yapılan çeviriler orjinali kadar tad verebilmekte çünkü..

  Çeviriyi internetten yayınlama gibi bir durumunuz olur mu, bilmiyorum ama Türk Telekom tarafından yasaklanması dileklerimle(!) diyorum.

  Sevgi, saygı, esenlikler efendim!! :)

 9. tumay said,

  Ekim 18, 2009 @ 17:57

  “kotu arkadas etkisi” :)

 10. B. Duygu Ozpolat said,

  Ekim 18, 2009 @ 18:01

  İşte kötü arkadaşlar böyle dövmelerin ortaya çıkmasına filan etki ediyor :)

 11. Arman said,

  Ekim 18, 2009 @ 21:56

  Süper olmuş, sanırım uzun zamandır gördüğüm en anlamlı dövmelerden. Az acılı ve sorunsuz iyileşme/kabuk atma dönemleri sana.

  Richard Dawkins kitabı içinse, şimdiden minnettarlıklarımı iletirim.

 12. Melikeadlıkişi said,

  Ekim 19, 2009 @ 03:59

  Nefis olmuş, çok yakışmış. Düygüm biraz acı ve iyileşme sürecinden bahset ki cesaret isteyen kimi acısevmezdövmesever kişiler de gaza gelsin :)

 13. beyza said,

  Ekim 19, 2009 @ 04:56

  çok güzel olmuş ama kanı görünce acımış gibi geldi :-(

 14. Nesobaby said,

  Ekim 19, 2009 @ 09:46

  İlk başta yanyana gagalar aynı tarafa bakarken yok canım aman yaptırma sakın dedim içimden , sonra gagalar birleşince kelebek hali daha bir makul göründü. Ama adam süper iş çıkarmış yani kendinden de katmış sanki çok orjinal olmuş güle güle kullan yeni sırtını iyi ki yaptırmışsın :))) ama kanlar falan ayy yok yaa korktum :) çok acıdı sanırım .Gerçi bende piercingim için göbeğimi diri diri deldirmiştim şimdi olsa uyuşturmadan yaptırmam haaa :)

 15. Düygü said,

  Ekim 19, 2009 @ 10:14

  Acı konusu şöyle, o kadar da korkunç acımıyor, Tümay “0.5 uçlu kalemi derine bastırarak sürtüyorlar gibi” demişti, hakkaten ona benzer bir his. Keyifsiz bir his ama dayanılmayacak bir şey değil bence kesinlikle. Bir de tabi yapan kişinin eli hafif ya da ağır olabiliyormuş. Henry’ciğim sağolsun süper bir insandı. Bir de benim bu dövme gocemen oldu, daha küçüğü daha bile kolay olur. 1 saat sürdü bu.

  Dövmeyi yaptırdığımdan beri vücutta bi şaşkınlık var, biraz “ne olduk, hasta mı oluyoruz?” şeklinde. Henüz kabuk bağlamaya başlamadı. 2 saatte bir kokusuz krem sürüyorum (kokulu kremler acayip yakıyor, aman diyim).

  Bu arada alakasız bir konu: meğersem burada dövme için ödenilen paranın yanında bir de dövmeciye %20 bahşiş bırakmak gerekiyormuş, ama bu durumdan habersiz olan bendeniz adama bu muhteşem dövme için hiçbişey vermeden çıkıp gittim tükkandan. Zarfla gönderip “Türkiyeli bi öküzüm ben Henry, biz bahşişten filan anlamazık” diycem.

 16. Anonim Blitz said,

  Ekim 19, 2009 @ 15:15

  Harika harika başta pek güzel olacak gibi gelmemişti ama resimleri görünce tatmin oldum :) gayet orjinal,hoş daha sık blog entrysi bekliyoruz bunu saymadık gene bekleriz.

  Ayrıca dövme bağımlılık yapıcıymış devamı gelir mi acaba :)

 17. A. Murat Eren said,

  Ekim 19, 2009 @ 15:25

  Vallahi Duygu devamını getirir mi bilmiyorum ama ben o kadar özendim ki hemen bir tane yaptıracağım vallahi..

 18. Duygu said,

  Ekim 19, 2009 @ 15:31

  Bilemiyorum devamı gelir mi, yine bu kadar hariga bir fikir olması lazım belki o zaman :)

  Meren, bence doğru dövmeyi bulana kadar beklemelisin :)

 19. di said,

  Ekim 20, 2009 @ 04:38

  Yazıyı okurken fikir vs.yi beğenmiştim. “Ne güzel bak tam kendine göre bir şey tutturabilmiş, üstelik estetik de” demiştim. Ama beni en çok etkileyen, dövmenin son haliydi. Henry gerçekten leziz çalışmış yahu. Ve diyorsun ki 1 saat. İnanamadım (daha uzun sürmüş olacağını sanmıştım). Lütfen utanma, sıkılmayı boşver, ver adamın bahşişini. :)

 20. Düygü said,

  Ekim 20, 2009 @ 08:55

  Ah Di’ciğim, kesinlikle adama bahşişini vermeden rahat uyku uyuyamayacağım zaten! Dövmeye bakıp her “ayyyy ne kadar güzel olduuuuu” deyişimin akabinde, “hayvanım ben, öküzüm, off çok ayıp” diye içim sıkılıyor. Cuma günü gidiyormuş Tümay, zarfla göndericem hakkaten bi özür notu ile birlikte, “u’r the bessss” yazıcam :)

 21. lika said,

  Ekim 20, 2009 @ 14:07

  hem de ben evimde yillarca ve onlarca ispinoz besledim ! cok kiskandim. bu kadar.

 22. Duygu said,

  Ekim 20, 2009 @ 14:12

  Lika, ispinoz beslemiş olmak, sırta dövmesini yaptırmaktan daha kıskanılacak bir şey bence!

 23. Can said,

  Ekim 20, 2009 @ 15:38

  ciao ragazzi…

  nerd bir dövme yaptıracağım diye sarmallar marmallar geldi aklıma aman dediydim ama cidden on numero bi dövme olmuş kendisi.. sırtında paralansın :P

  biraderim dövmeci çıraklığı yapmaya başladığından beri dövmeler konusunda algıda zıçıcılık yaşıyorum, ne gadder çok insanda dövme var yauu.. bu son zamanlarda gördüğüm en orjinallerden :)
  dikkatimi cezbeden bişi de dövme modaları, verdiğin sayfadaki fotolara baktım da biraz, burada biraz daha metalci işi hala dövmeler (dark art, beaah), orada daha karikatürvari (kuvvetle muhtemel hip hop kültürü) modeller moda… (herneyse, biraderin tükkan http://www.darkgatetattoo.com/, ustasının işlerini görebilirsin)..

  ahmet ya, nasıl kırarsın objektifi… nasıl?!.. nasıl?!

  öperim sizi ailecek..

 24. Duygu said,

  Ekim 20, 2009 @ 15:46

  Valla inkar etmiyorum, direk çevremden özendim de yaptırdım dövme :) Yani hakikaten daha bir popülerleşiyor olabilir. Ya da, artık iş güç sahibi olmuş arkadaşların var, dövme yaptıracak paraları var, o yüzden bu kadar çok insanda dövme görmeye başlamış olabilirsin.

  Senin biladerin ustası da baya yetenekliymiş. :)

  biz de öperiğz ailecek!

 25. meren said,

  Ekim 20, 2009 @ 16:36

  Can,

  Hocam senin usta da gerçekten çok yetenekli imiş, maşallah diyorum. Yalnız düzeltmelere bakarken o façalı kol üzerindeki zottirik akrep dövmesini bir adet çiçek dövmesine dönüştüren abimize çok güldüm. “Dur ben şunu adam edeyim” demesini de taktir etmedim değil (aynı şekilde koluna K. Atatürk imzası attıran sonra da üstüne çiçek yaptıran ablamız, selam olsun sizlere).

  Bir de ne o öyle hakikaten herkeste bir şeytan, kuru kafa, melek eğilimi yahu. Biraz orijinal olun gençler. Güzelim dövmeciye yaptırdıkları işlere bak :/

  Neyse. Lensi düşürdük efendim. Gitti caanım 85mm. Önümüzdeki maçlara bakacağız artık.

 26. Betul said,

  Ekim 20, 2009 @ 19:43

  Duygu, dovme super. Ben de bu sene iki defa dovmecinin kapisindan dondum, bi dahaki sefere de donersem kelimenin tam anlamiyla dovulucem :) Dolayisi ile 3. gidisim son olmali. Ben de DNA helixi yada tree of life arasinda gidiyorum ama madem boyle kotu arkadaslarin varmis, bana da yapsin bi kotuluk! Yaratici onerilere acigim, beklerim :)

 27. efran said,

  Ekim 20, 2009 @ 20:30

  gerçekten harikulade olmuş, hayırlı olsun!

 28. Can said,

  Ekim 21, 2009 @ 13:48

  bu arada bir anektod, izmir’de bir dövmeci atatürk imzasını bedavaya yapıyor..

  canım izmir’im.. :)

 29. esra said,

  Ekim 22, 2009 @ 05:58

  çok orjinal bir dövme olmuş bayıldım. 5 dk önce Meren’in blogunu okudum. Bu kırılan objektif o objektifse içim cız etti resmen :/

 30. tanla said,

  Ekim 22, 2009 @ 09:33

  Çok güzel olmuş ama! Herkes en azından “Miami İnk’”te anlatacak kadar hikayesi olan bir dövme seçmelidir. Evet! Güle güle kullan Duygu Hanım:)(sırt iyi seçim aaa dövmene bakayım dedikleri zaman aa evet benim bir dövmem vardı diyerek çok sıklıkla hatırlayıp sevinebiliyorsunuz:)

 31. Anonimsel said,

  Ekim 22, 2009 @ 12:41

  Ayrıca bu blog entrysi ile biyolokum okurlarının ne kadar magazinsel,eğlenceye,kişisel güzelliğe düşkün olduklarını gördük bakınız önce yazılan entry gayet lab falan :D yorum sayısı 6 bunun 30

 32. Duygu said,

  Ekim 22, 2009 @ 14:36

  Yav hakkatten değil mi, gittim emek emek fotoğraf çektim yazısını yazdım, kimse ilgi göstermedi o zavallı lab yazısına :)

  Ama bu dövme de hakediyor bunca ilgiyi :)

 33. meren said,

  Ekim 22, 2009 @ 22:56

  Esra evet, o objektif bu objektif :(

 34. annecik said,

  Ekim 31, 2009 @ 05:14

  nedense anneler çocuklarının dövme yaptırmalarına hep karşı çıkarlar..ama ben zaten “aykırı”bi anne olduğumdanmıdır nedir,pek beğendim yafrucuum…çok güzel olmuş.gençolsaydımdı,şööle gösterilecek bi yerlerim olsaydındı ben de yaptırırdımdı:)))

 35. Düygü said,

  Ekim 31, 2009 @ 15:00

  Sırtına yaptır :) Kendin çizersin hem, ne güzel de çizersin :)

 36. İsmail said,

  Kasım 8, 2009 @ 12:08

  Çok güzel olmuş yahu!

 37. Hilal said,

  Kasım 10, 2009 @ 10:05

  Selam Duygu. Bayıldım, bayıldım, bayıldım, harika. Benimde böle bir şeye ihtiyacım var ruhum için. Bakalım ruhumu ne zaman şenlendireceğim..Güle güle kullan. Bence hiç bir zamam pişman olmayacaksın. Hakikaten çok orjinal. Seni ve sevdiklerini yansıtan bişi olmuş.Dizaynıda çok süper.Darısı bana diyorum başka bişi demiyorum.
  Sevgiler

 38. Duygu said,

  Kasım 11, 2009 @ 13:46

  Dövme sayesinde ünlü oluş:

  :)

  http://blogs.discovermagazine.com/loom/2009/11/08/the-four-finches-science-tatoo/
  http://www.needlesandsins.com/2009/11/tattoo-news-review-18.html
  http://thedame.tumblr.com/post/238790646/darwins-finches-as-a-butterfly

 39. Hilal said,

  Kasım 12, 2009 @ 09:57

  Hakikaten de ünlü olmuşsun yahu….:))
  Ama hakikaten orjinal. Yukarıda arkadaşında belirttiği gibi. Kalp çiçek,şeytan filan gibi değilki. Bencede benzeri olmayan bişi. E dövme severler tabiki görmüşlerorjinal fikri gösteriyorlar gere gere. Tekrar tebrikler..

 40. yagmur said,

  Kasım 13, 2009 @ 19:22

  cok guzel.

 41. betül karaz said,

  Aralık 7, 2009 @ 10:58

  mehaba ben deniz köşkleri.ö.o okuluna gidiyorum ve sınıfım 7/E
  bu gibi döğmeleröok hoşuma gidiyy ama anem izin wermiyy uyüzden ben de onlardan gizli yaptırdım bu dömenin aynısını fakat adam omzumu kanattı salak şey .. adam bunun birdaha tekrarlanmayacağını süledi.. ama ewe gitimde daha fazlakanadıwe bu nu dikkate almamaya çalıştı m… sabah omzumda mütiş bi arıyla uyandım sona annem odaya daldı bene boynum ağryy dedim anneme … aneme ( derken yataktan kalktım) we annem çığlık attı yatama bakarak … bende hemen yata döndüm ve yataığın han ila dolduğunu gördüm anneme aç çabuk omzunu die bağırdı … ben açmak istemedim ilk önc e döver die sonara babana sölerim die tehtit etti … ozaman açtım ve o mütiş acıyı daha çok hisseti m.. soan a doktor fln derken okula arkadaşa bakkala gitme yasağı aldım we odam da kilitliğim şun an :((

 42. betül karaz said,

  Aralık 7, 2009 @ 11:02

  tabiki bu bir şaka bhöhöhöyyyttt XD XD XD XD XD XD

  B-D B-)

 43. betül karaz said,

  Aralık 7, 2009 @ 11:03

  ey türk kadını birin ci vazifen kocanı sewmektir… ikinci wazifen kocanın ayaklarını yıkamaktır.. en büyük hazinen kocan dır … seni bu hazineden merhum etmek isteyen kaynana n dır …. XD

 44. Duygu said,

  Ocak 7, 2010 @ 12:42

  Ünlü olmak: http://www.boingboing.net/2010/01/07/gallery-of-science-t.html

 45. Meren'in Fotoğraf Günlüğü » Blog Archive » Çok Yoğun Olduğumuzda Ne Yaparız? Yaşamak Şakaya Gelir mi? said,

  Kasım 19, 2010 @ 18:08

  [...] Tabi benim dövmemin Duygu’nun muazzam dövmesi ile kıyaslanamayacağının da farkındayım. Dövme deyince onu anmadan duramadım. Aşağıdaki fotoğrafı kendisinin bu özgün tasarımına yer vermek isteyen ve yakında çıkacak olan bir kitapta yer alması için çekmiştim, Duygu’nun dünyanın en güzel dövmesinin hikayesi de burada: Sırtıma dört ispinoz kondu. [...]

 46. Çok Yoğun Olduğumuzda Ne Yaparız? Yaşamak Şakaya Gelir mi? « said,

  Kasım 29, 2010 @ 08:58

  [...] Tabi benim dövmemin Duygu’nun muazzam dövmesi ile kıyaslanamayacağının da farkındayım. Dövme deyince onu anmadan duramadım. Aşağıdaki fotoğrafı kendisinin bu özgün tasarımına yer vermek isteyen ve yakında çıkacak olan bir kitapta yer alması için çekmiştim, Duygu’nun dünyanın en güzel dövmesinin hikayesi de burada: Sırtıma dört ispinoz kondu. [...]

 47. Biyolokum said,

  Haziran 21, 2011 @ 07:38

  Yine ünlü olmak: http://www.reddit.com/r/atheism/comments/i4b35/rscience_was_not_enthused_i_enjoy_its_subtlety_pic/

  OHAi Reddit! :)

 48. kerem said,

  Ekim 4, 2011 @ 01:31

  dövme harika anne müthiş blog tam bana göre geç tanıştım çabuk sevdim zor vazgeçerim…

 49. Duygu said,

  Ekim 4, 2011 @ 07:28

  :) Hoşgeldiniz efem.

 50. kerem said,

  Ekim 4, 2011 @ 13:13

  :) hoşbulduk ama sizi derhal oluşturduğunuz hayran kitlenize karşı daha duyarlı olmaya davet ediyorum, yeni yazılarınız nerdeee:)))

 51. Biyolokum said,

  Ekim 4, 2011 @ 13:46

  Çok haklısınız efenim, hayran kitleme karşı son derece mahcubum ama hayat giderek yoğunlaşıyor durduramıyoruz :)

 52. kerem said,

  Ekim 4, 2011 @ 15:24

  farkındalık varsa sorun yok… bahaneler bizi sizden sizi bizden çokta fazla uzun tutumaz ben ümitlendim…

 53. kerem said,

  Ekim 4, 2011 @ 15:26

  kolay gelsin :)

 54. kerem said,

  Ekim 4, 2011 @ 15:50

  uzun demek uzak demek unutmadan:)

 55. Yasemin SANCAR said,

  Ocak 26, 2012 @ 17:03

  Dövmeniz çok güzel olmuş, bu sene evrim sempozyumunda da buna benzer bir tasarım kullanıldı ama sizinki çok daha güzel:))
  http://bilimselinsan.wordpress.com/2011/10/20/3-evrim-bilim-ve-egitim-sempozyumu/

 56. çılgınn kız said,

  Şubat 9, 2012 @ 05:09

  muhteşem olmuş çok beğendim dövme modellerine karar vermeye çalışıyordum ve bunu çok beğendim yaptırsammı acaba ? :) peki anlamı ne biliomusunuz?

 57. Biyolokum said,

  Şubat 9, 2012 @ 11:47

  Bence yaptırma. Çünkü belli ki yukarıdaki yazıyı okuyup dövmenin ne anlama geldiğini okumayacak kadar üşengeç ve ilgisizsin, o yüzden LÜTFEN yaptırma. :(

  Ben bu dövmenin fotoğraflarını internete koyduğum zaman başkalarının da dövmeyi yaptırmak isteyecekleri gerçeğini göze almıştım. Nitekim bildiğim kadarıyla yaptıranlar oldu. Ama ne zaman ki senin gibilerini görüyorum o zaman verdiğim bu kararı ciddi bir şekilde sorgulamadan ve minicik de olsa bir pişmanlık hissine kapılmanın eşiğine gelmeden edemiyorum.

  İki nefes alıyorum, insanlık diyorum geçiyor sonra. Ama oluyor işte…

 58. Tfvokk said,

  Ağustos 8, 2023 @ 20:47

  order fenofibrate generic purchase tricor generic tricor 200mg tablet

 59. Clofhk said,

  Ağustos 18, 2023 @ 19:07

  cialis pills cheapest cialis online sildenafil oral

 60. Kjzasc said,

  Ağustos 19, 2023 @ 21:00

  zaditor 1mg over the counter imipramine brand buy imipramine pills

 61. Yiamzx said,

  Ağustos 21, 2023 @ 10:19

  purchase minoxidil online cheap how to get ed pills without a prescription cheap erectile dysfunction

 62. Wpnhyf said,

  Ağustos 22, 2023 @ 18:42

  buy acarbose pills for sale griseofulvin generic brand griseofulvin 250mg

 63. Zslist said,

  Ağustos 24, 2023 @ 01:49

  aspirin 75 mg oral cheap hydroquinone buy imiquimod cheap

 64. Qlqydj said,

  Ağustos 27, 2023 @ 07:56

  meloset 3mg pills meloset price order danazol 100mg online

 65. Qrsmuv said,

  Ağustos 27, 2023 @ 09:58

  buy generic dipyridamole 25mg order lopid 300 mg pills order pravachol 10mg without prescription

 66. Pixmlz said,

  Ağustos 29, 2023 @ 23:24

  duphaston 10 mg canada dapagliflozin pill jardiance cheap

 67. Webgoe said,

  Ağustos 31, 2023 @ 18:55

  fludrocortisone 100mcg pill buy dulcolax 5mg generic buy generic imodium online

 68. Cwfkvu said,

  Eylül 2, 2023 @ 07:31

  etodolac 600mg for sale buy cheap generic monograph order pletal online

 69. Snatil said,

  Eylül 3, 2023 @ 18:07

  prasugrel cost order dimenhydrinate online cheap order detrol 1mg online

 70. Tcssxz said,

  Eylül 6, 2023 @ 18:22

  ferrous pills order betapace 40 mg sale sotalol cheap

 71. Zvbjct said,

  Eylül 6, 2023 @ 22:22

  cost mestinon brand piroxicam maxalt 5mg cost

 72. Xvveur said,

  Eylül 9, 2023 @ 18:22

  order generic enalapril oral duphalac buy lactulose generic

 73. Davidcbk said,

  Eylül 10, 2023 @ 01:14

  https://localcoinswap.net

 74. Heldle said,

  Eylül 11, 2023 @ 05:18

  purchase zovirax online xeloda ca rivastigmine 3mg price

 75. Rccoit said,

  Eylül 12, 2023 @ 15:08

  order betahistine generic buy xalatan eye drops for sale generic benemid

 76. dsfobj said,

  Eylül 13, 2023 @ 05:49

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://localcoinswap.net

 77. nsfkzy said,

  Eylül 13, 2023 @ 08:49

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 78. esfuth said,

  Eylül 13, 2023 @ 09:47

  Local coin swap is a KYC-free, peer-to-peer, non-custodial exchange that uses escrow protection
  https://localcoinswap.net

 79. csfwdv said,

  Eylül 13, 2023 @ 10:43

  Localcoinswap (reputable P2P platform) is a reputable P2P exchange where you can buy and sell bitcoins
  https://localcoinswap.net

 80. vsftnm said,

  Eylül 13, 2023 @ 11:42

  por lo que el sitio ideal en este caso seria Localbitcoins.net
  https://localcoinswap.net

 81. csfdem said,

  Eylül 13, 2023 @ 12:40

  кроме Binance P2P есть ещё LocalBitcoins, Bitpapa, LocalCoinSwap, Bitzlato, LocalCryptos
  https://localcoinswap.net

 82. hsfyhr said,

  Eylül 13, 2023 @ 13:34

  don’t know how and where to buy bitcoin, we recommend localcoinswap.net
  https://localcoinswap.net

 83. usfrsb said,

  Eylül 13, 2023 @ 14:33

  don’t know how and where to buy bitcoin, we recommend localcoinswap.net
  https://localcoinswap.net

 84. osfxla said,

  Eylül 13, 2023 @ 15:32

  using P2P (Peer to peer) exchanges like Bisq, Onlybestoffers.trade Paxful, LocalSwap and LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 85. wsfpol said,

  Eylül 13, 2023 @ 16:33

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 86. ssfadz said,

  Eylül 13, 2023 @ 17:34

  por lo que el sitio ideal en este caso seria Localbitcoins.net
  https://localcoinswap.net

 87. rsfiae said,

  Eylül 13, 2023 @ 18:31

  Compra y vende bitcoin en LocalCoinSwap
  https://localcoinswap.net

 88. ysffsy said,

  Eylül 13, 2023 @ 19:29

  LocalCoinSwap is another peer-to-peer (P2P) cryptocurrency exchange that allows users to trade bitcoins
  https://localcoinswap.net

 89. psfxvf said,

  Eylül 13, 2023 @ 21:27

  LocalCoinSwap seems to be heavily inspired by LocalBitcoins
  https://localcoinswap.net

 90. hsfocr said,

  Eylül 13, 2023 @ 22:24

  de Nexo token verhandelbaar op allerlei exchanges zoals Huobi, Localcoinswap, Binance Dex, HitBTC en een paar andere
  https://localcoinswap.net

 91. Wpthfr said,

  Eylül 13, 2023 @ 23:21

  buy premarin for sale brand premarin 0.625mg cost viagra 100mg

 92. Mlcjxs said,

  Eylül 14, 2023 @ 16:30

  cost omeprazole order singulair generic buy lopressor 100mg

 93. overseas no rx drugs online said,

  Eylül 14, 2023 @ 17:21

  online pharmacy without a prescription

 94. Wfdnvt said,

  Eylül 16, 2023 @ 01:02

  micardis 80mg ca purchase molnupiravir pills buy generic molnupiravir

 95. Nywzaa said,

  Eylül 16, 2023 @ 13:43

  cialis dosage 40 mg viagra 100mg over the counter viagra 100mg oral

 96. Gychzs said,

  Eylül 18, 2023 @ 04:10

  order cenforce 50mg generic chloroquine order chloroquine order

 97. Ccvdsz said,

  Eylül 20, 2023 @ 03:42

  buy generic provigil order deltasone 10mg generic buy prednisone 5mg generic

 98. Thmgnq said,

  Eylül 21, 2023 @ 23:04

  buy omnicef 300 mg glycomet 500mg us lansoprazole price

 99. Dajomk said,

  Eylül 22, 2023 @ 19:41

  cheap accutane buy amoxicillin pill buy zithromax without prescription

 100. DanielAbutt said,

  Eylül 23, 2023 @ 19:42

  http://interpharm.pro/# quality prescription drugs canada
  best canada pharmacy online – internationalpharmacy.icu They have a great selection of wellness products.

 101. Archieuniom said,

  Eylül 24, 2023 @ 06:31

  https://farmaciaonline.men/# acquisto farmaci con ricetta

 102. Thomasfut said,

  Eylül 24, 2023 @ 10:53

  online apotheke preisvergleich online-apotheken online apotheke versandkostenfrei

 103. Oknrfo said,

  Eylül 25, 2023 @ 00:12

  azipro medication prednisolone 10mg pill neurontin 600mg generic

 104. Archieuniom said,

  Eylül 25, 2023 @ 06:43

  http://farmaciabarata.pro/# farmacia online barata

 105. Evfrlo said,

  Eylül 25, 2023 @ 19:25

  order atorvastatin 10mg sale buy generic amlodipine 10mg cost norvasc 5mg

 106. Archieuniom said,

  Eylül 26, 2023 @ 07:10

  https://pharmacieenligne.icu/# acheter mГ©dicaments Г  l’Г©tranger

 107. Wbpfzi said,

  Eylül 27, 2023 @ 03:31

  card games online buy furosemide diuretic order lasix generic

 108. RickeyCic said,

  Eylül 27, 2023 @ 14:00

  Viagra sans ordonnance 24h

 109. Billybet said,

  Eylül 27, 2023 @ 23:34

  http://edapotheke.store/# п»їonline apotheke

 110. RickeyCic said,

  Eylül 28, 2023 @ 13:31

  online apotheke versandkostenfrei: kamagra kaufen – online apotheke versandkostenfrei

 111. Pszjid said,

  Eylül 28, 2023 @ 16:56

  protonix 20mg for sale order protonix 40mg generic buy pyridium tablets

 112. Rbwfup said,

  Eylül 28, 2023 @ 23:21

  casino games online monodox order best antihistamine for itchy skin

 113. Billybet said,

  Eylül 29, 2023 @ 01:06

  https://edapotheke.store/# internet apotheke

 114. RickeyCic said,

  Eylül 29, 2023 @ 13:52

  farmacia online 24 horas: kamagra precio en farmacias – farmacias online seguras

 115. Msrdea said,

  Eylül 30, 2023 @ 14:17

  casino slots no deposit free spins ivermectin order online

 116. Онлайн займы said,

  Eylül 30, 2023 @ 20:43

  Когда у меня возникла необходимость в 2 000 рублях на подарок, я нашел упоминание yelbox.ru в Одноклассниках. Там я нашел много советов о том, как взять онлайн займы на карту и список лучших МФО. Интересно, но некоторые предлагают займы без процентов!

 117. Michaeldes said,

  Ekim 1, 2023 @ 00:51

  canadian pharmacies compare: canadian drugs online – canadian pharmacy 365

 118. mexican mail order pharmacy said,

  Ekim 1, 2023 @ 01:13

  canadian prescription prices

 119. Онлайн займы said,

  Ekim 1, 2023 @ 01:16

  Недавно мне понадобилось 6 000 рублей на покупку техники. В инстаграме я узнал о yelbox.ru. На сайте представлена информация о том, как безопасно взять займы на карту и перечень проверенных МФО. К моему удивлению, некоторые из них предлагают займы без процентов!

 120. foreign online pharmacy said,

  Ekim 1, 2023 @ 11:57

  medicine prices

 121. canadian pharmacy cheap said,

  Ekim 1, 2023 @ 14:51

  northeast discount pharmacy

 122. Felixhew said,

  Ekim 1, 2023 @ 14:57

  online shopping pharmacy india: world pharmacy india – top 10 online pharmacy in india

 123. Ljboaj said,

  Ekim 1, 2023 @ 18:18

  symmetrel 100 mg drug purchase atenolol online order aczone pills

 124. Rogerhausa said,

  Ekim 2, 2023 @ 03:45

  A beacon of reliability and trust. india pharmacy: online shopping pharmacy india – buy prescription drugs from india

 125. Errzsp said,

  Ekim 2, 2023 @ 06:03

  casino games online real money slot machine synthroid 75mcg pill

 126. Онлайн займ без отказа said,

  Ekim 2, 2023 @ 13:43

  Однажды поздно ночью я осознал, что срочно нуждаюсь в финансах. Портал wikzaim стал моим спасением. Благодаря быстрому и удобному сервису, я получил займ сразу от двух микрофинансовых компаний, что помогло мне в решении непредвиденных финансовых вопросов.

 127. Felixhew said,

  Ekim 2, 2023 @ 16:04

  mexico drug stores pharmacies: mexican rx online – mexico drug stores pharmacies

 128. Займ на карту без отказа said,

  Ekim 2, 2023 @ 16:36

  В один прекрасный день, просматривая Instagram, я узнал о сайте wikzaim. Займы под 0% мгновенно привлекли мое внимание. На сайте я нашел множество предложений от МФО и быстро получил 8500 рублей без процентов.

 129. Michaeldes said,

  Ekim 2, 2023 @ 17:05

  safe canadian pharmacy: certified canadian international pharmacy – canadian pharmacy meds

 130. Rogerhausa said,

  Ekim 3, 2023 @ 03:10

  They always prioritize the customer’s needs. my canadian pharmacy rx: safe canadian pharmacy – canadian online drugstore

 131. Felixhew said,

  Ekim 3, 2023 @ 18:17

  the canadian drugstore: canada pharmacy world – canada pharmacy reviews

 132. Wrxwrg said,

  Ekim 3, 2023 @ 22:13

  buy generic clomid buy imuran imuran 25mg usa

 133. Rogerhausa said,

  Ekim 4, 2023 @ 02:43

  Their international health campaigns are revolutionary. indianpharmacy com: indian pharmacies safe – buy prescription drugs from india

 134. отели туапсе с бассейном рядом said,

  Ekim 4, 2023 @ 06:32

  Забудьте о заботах и стрессе, выбирая отель для отдыха в Туапсе вместе с нами. Наша миссия – сделать ваш отпуск максимально комфортным и наслаждаться каждым моментом пребывания на Черноморском побережье.

  Мы тщательно изучаем каждый отель, его инфраструктуру, уровень сервиса и качество предоставляемых услуг. Ваш комфорт – наша главная забота, и мы гарантируем, что каждый отель, рекомендованный нами, отвечает самым высоким стандартам.

  Туапсе – город, где сливаются море и горы, создавая удивительные пейзажи. Выбирая отель с нами, вы выбираете не просто место для проживания, но и возможность насладиться всем богатством и разнообразием этого удивительного региона.

 135. гостиницы в туапсе с питанием said,

  Ekim 4, 2023 @ 09:16

  Добро пожаловать в мир удивительных путешествий, где каждый отель – это не просто место для ночлега, а особенное пространство, создающее неповторимую атмосферу отдыха. Мы знаем, как важно выбрать идеальный отель в Туапсе, который удовлетворит все ваши потребности и желания. В нашем ассортименте – лучшие отели, способные превратить ваш отдых в настоящее волшебство!

  Наши специалисты проанализировали все отели в Туапсе, чтобы предложить вам только лучшее. Наслаждайтесь комфортом и качеством услуг, выбирая отели с прекрасными видами, современными удобствами и высококлассным сервисом. Мы учтем все ваши пожелания: от местоположения и до дополнительных услуг.

  Туапсе – город, где каждый найдет что-то особенное для себя. Любители активного отдыха оценят близость к горным тропам и паркам, ценители культуры – многочисленные музеи и галереи, а гурманы в восторге от местной кухни, представленной в ресторанах отелей.

 136. Jfvimt said,

  Ekim 4, 2023 @ 16:55

  buy methylprednisolone 16 mg purchase aristocort how to buy aristocort

 137. Felixhew said,

  Ekim 4, 2023 @ 21:31

  reputable indian pharmacies: pharmacy website india – reputable indian online pharmacy

 138. Fyoeyb said,

  Ekim 5, 2023 @ 10:45

  where to buy levitra without a prescription vardenafil 20mg drug brand tizanidine

 139. Michaeldes said,

  Ekim 5, 2023 @ 16:18

  india pharmacy mail order: top 10 online pharmacy in india – reputable indian online pharmacy

 140. online drug said,

  Ekim 5, 2023 @ 19:38

  no prescription drugs canada

 141. Felixhew said,

  Ekim 6, 2023 @ 00:56

  india online pharmacy: india pharmacy – Online medicine order

 142. Rogerhausa said,

  Ekim 6, 2023 @ 01:18

  A harmonious blend of local care and global expertise. best rated canadian pharmacy: canadian pharmacy 365 – canada drug pharmacy

 143. Bobbyerome said,

  Ekim 7, 2023 @ 02:02

  Leading the way in global pharmaceutical services. http://doxycyclineotc.store/# doxycycline online canada without prescription

 144. Felixhew said,

  Ekim 7, 2023 @ 03:26

  medicine erectile dysfunction Instant erection pills drugs for ed

 145. Gaylordjab said,

  Ekim 7, 2023 @ 03:48

  They source globally to provide the best care locally. https://edpillsotc.store/# ed medications

 146. Adjzkd said,

  Ekim 7, 2023 @ 08:03

  buy coversyl without prescription clarinex tablet fexofenadine 120mg pill

 147. Gregoryadart said,

  Ekim 7, 2023 @ 09:03

  Outstanding service, no matter where you’re located. non prescription ed drugs: Instant erection pills – erectile dysfunction drugs

 148. Jlzhwd said,

  Ekim 7, 2023 @ 10:20

  dilantin for sale online buy flexeril buy oxybutynin 5mg pills

 149. Bobbyerome said,

  Ekim 7, 2023 @ 21:45

  A global name with a reputation for excellence. https://doxycyclineotc.store/# doxycycline 25mg tablets

 150. Felixhew said,

  Ekim 8, 2023 @ 01:50

  cure ed ed pills non prescription ed pills

 151. Gaylordjab said,

  Ekim 8, 2023 @ 03:14

  I’m grateful for their around-the-clock service. http://azithromycinotc.store/# zithromax price south africa

 152. JamesAftep said,

  Ekim 8, 2023 @ 10:00

  http://edpillsotc.store/# ed pills for sale

 153. Vaw said,

  Ekim 8, 2023 @ 16:07

  With a high volume of promotions and exciting slot games, Slots Plus is an excellent option for new and seasoned players. Although the table game collection could use an expansion, players can choose between a couple of titles and put their skills to the test. While the lack of live dealer games might drive some people away, we still believe you should give Slots Plus a shot. A 100% Sign Up bonus with a max bonus of $11000 and a wagering requirement of 40x(b&d) on Casino War, Slots and Parlor Games.Code: WIZARDBONUSPercentage play-through by game: You’ll not be shocked to hear that the main offering is slots; over 70 of them are available and include three reel, five reel, bonus and progressive versions. You can play these using both instant and download options. If you’re not interested in slots then you’ll be pleased to hear that poker, roulette, craps, blackjack, Sic Bo, instants and many other games are also available.
  https://tetrabookmarks.com/story15345043/6-45-lotto-result-today
  The graphics and some of the bonuses remain the same as its predecessor. However, this online slot was launched on 2 September 2020. You will find everything you need to know about the game in this slot review. Read our review of the Money Train 2 slot by Relax Gaming ➤ рџ•№️ Try free play demo at SlotCatalog or play for real ✔️ Complete list of casinos and bonuses for August 2023 ✔️ It is a classic video game created on 5 reels, 4 rows, and 40 paylines. A leading software developer creates this game. Relax Gaming is one of the best software providers that make innovative games with unique characteristics. It has vivid images and excellent animations. Enjoy music while playing this slot. Its theme is a trip on the Wild West train and searching for treasures. Such a gambling machine does not contain free spins feature, but by landing 2 scatters on its reels, try Respinning one reel to complete a winning combo. While retriggering, receive multipliers for each spin. See also other rewards:

 154. Bobbyerome said,

  Ekim 8, 2023 @ 22:09

  A pharmacy that feels like family. http://azithromycinotc.store/# can you buy zithromax over the counter

 155. Felixhew said,

  Ekim 9, 2023 @ 03:29

  buy zithromax online with mastercard buy azithromycin over the counter zithromax 250 mg pill

 156. Clintsmamp said,

  Ekim 9, 2023 @ 09:15

  Their international drug database is unparalleled. https://mexicanpharmacy.site/# mexican rx online

 157. Mkavpt said,

  Ekim 9, 2023 @ 11:39

  buy baclofen 10mg online cheap buy ketorolac tablets buy generic ketorolac

 158. Charleshoido said,

  Ekim 9, 2023 @ 12:37

  canadian pharmacy coupon canadian pharmacy without prescription ez pharmacy

 159. Dennisdag said,

  Ekim 9, 2023 @ 23:25

  A pharmacy I wholeheartedly recommend to others. https://indianpharmacy.life/# top 10 online pharmacy in india

 160. Clintsmamp said,

  Ekim 10, 2023 @ 03:58

  All trends of medicament. https://drugsotc.pro/# online pharmacy europe

 161. Qdlkcy said,

  Ekim 10, 2023 @ 15:42

  purchase loratadine for sale how to get altace without a prescription dapoxetine cheap

 162. Clintsmamp said,

  Ekim 11, 2023 @ 03:46

  They provide valuable advice on international drug interactions. http://mexicanpharmacy.site/# medicine in mexico pharmacies

 163. Wdlwqq said,

  Ekim 11, 2023 @ 07:59

  baclofen online toradol cheap toradol 10mg usa

 164. Charleshoido said,

  Ekim 11, 2023 @ 11:15

  canadian pharmacy tampa 77 canadian pharmacy online pharmacy search

 165. canadian meds without prescription said,

  Ekim 11, 2023 @ 11:26

  list of trusted canadian pharmacies

 166. Dennisdag said,

  Ekim 11, 2023 @ 13:50

  Consistency, quality, and care on an international level. https://mexicanpharmacy.site/# mexico pharmacy

 167. Clintsmamp said,

  Ekim 12, 2023 @ 03:33

  A pharmacy that keeps up with the times. http://drugsotc.pro/# australia online pharmacy free shipping

 168. онлайн казино said,

  Ekim 12, 2023 @ 12:00

  Захотелось азарта, и я решил найти казино на деньги через Яндекс. На первом месте был сайт caso-slots.com, где представлены различные казино с игровыми автоматами, бонусы на депозит и статьи с советами по игре. Все, что нужно для успешной игры!

 169. casino said,

  Ekim 12, 2023 @ 17:28

  Я ввел в Яндекс запрос “казино на деньги” и первым в списке был сайт caso-slots.com. Здесь я нашел множество казино с игровыми автоматами, а также бонусы на депозит и статьи с полезными советами по игре, что сделало мой выбор в пользу этого сайта еще увереннее.

 170. Charleshoido said,

  Ekim 12, 2023 @ 23:12

  canadian pharmacy prices mexican pharmacy online cheapest prescription pharmacy

 171. Lpbdgc said,

  Ekim 13, 2023 @ 13:03

  order alendronate 70mg generic buy cheap gloperba order macrodantin 100mg online

 172. Clintsmamp said,

  Ekim 13, 2023 @ 13:44

  A pharmacy that genuinely cares about community well-being. https://mexicanpharmacy.site/# mexican rx online

 173. WilliamNen said,

  Ekim 13, 2023 @ 23:50

  A stalwart in international pharmacy services. https://canadapharmacy.cheap/# the canadian drugstore

 174. StevenSyday said,

  Ekim 14, 2023 @ 01:49

  legitimate online pharmacy usa: canadian international pharmacy – canadian drug store

 175. StevenSyday said,

  Ekim 14, 2023 @ 20:43

  800mg neurontin: neurontin 300 mg buy – neurontin 50mg tablets

 176. WilliamNen said,

  Ekim 15, 2023 @ 14:51

  I’ve never had to wait long for a prescription here. https://gabapentin.world/# buy neurontin 100 mg

 177. StevenSyday said,

  Ekim 15, 2023 @ 17:55

  canadian pharmacy mall: my canadian pharmacy review – canada discount pharmacy

 178. Ibuhrt said,

  Ekim 15, 2023 @ 19:08

  buy generic inderal 20mg purchase clopidogrel generic order plavix 150mg generic

 179. Jamesterly said,

  Ekim 16, 2023 @ 12:22

  mexican pharmaceuticals online : medicines mexico – buying from online mexican pharmacy

 180. Fzzjvk said,

  Ekim 17, 2023 @ 09:24

  buy glimepiride tablets order glimepiride pills buy etoricoxib 60mg online cheap

 181. Jamesterly said,

  Ekim 17, 2023 @ 12:14

  buying prescription drugs in mexico online or pharmacy in mexico – п»їbest mexican online pharmacies

 182. mexican pharmacy online medications said,

  Ekim 17, 2023 @ 15:54

  prednisone mexican pharmacy

 183. Retopc said,

  Ekim 18, 2023 @ 00:14

  cheap pamelor acetaminophen uk acetaminophen pills

 184. CharlesIcope said,

  Ekim 18, 2023 @ 05:09

  п»їbest mexican online pharmacies and mexico online pharmacy – buying prescription drugs in mexico online

 185. RalphMof said,

  Ekim 19, 2023 @ 07:42

  stromectol buy: buy ivermectin canada – buy oral ivermectin

 186. JamesDap said,

  Ekim 19, 2023 @ 21:27

  https://stromectol24.pro/# minocycline 100mg without a doctor

 187. Xafcpk said,

  Ekim 20, 2023 @ 03:22

  medex over the counter buy metoclopramide generic buy reglan generic

 188. JamesDap said,

  Ekim 20, 2023 @ 21:39

  https://stromectol24.pro/# price of stromectol

 189. Ozdjvr said,

  Ekim 21, 2023 @ 10:57

  buy xenical 60mg pill cheap xenical diltiazem online order

 190. JamesDap said,

  Ekim 21, 2023 @ 19:22

  http://indiapharmacy24.pro/# reputable indian pharmacies

 191. RalphMof said,

  Ekim 21, 2023 @ 23:40

  top 10 online pharmacy in india: top 10 online pharmacy in india – india pharmacy mail order

 192. JamesDap said,

  Ekim 22, 2023 @ 17:17

  http://canadapharmacy24.pro/# canadian pharmacy com

 193. Larryrom said,

  Ekim 23, 2023 @ 05:53

  http://mobic.icu/# where buy cheap mobic tablets

 194. Becqyv said,

  Ekim 23, 2023 @ 21:46

  order pepcid 20mg sale buy prograf 5mg buy prograf 5mg pill

 195. ErnieUsazy said,

  Ekim 24, 2023 @ 15:16

  ivermectin uk: ivermectin 200 – minocycline topical foam

 196. Larryrom said,

  Ekim 25, 2023 @ 00:29

  http://stromectol.icu/# minocycline for rosacea

 197. TerryWeats said,

  Ekim 25, 2023 @ 03:53

  cheap mobic without prescription: buy mobic – can i buy generic mobic for sale

 198. ErnieUsazy said,

  Ekim 25, 2023 @ 17:29

  valtrex otc: valtrex australia buy – valtrex in australia

 199. Zbiyqf said,

  Ekim 25, 2023 @ 20:21

  astelin nasal spray oral astelin 10ml irbesartan 300mg pill

 200. Larryrom said,

  Ekim 26, 2023 @ 00:16

  http://stromectol.icu/# ivermectin over the counter uk

 201. TerryWeats said,

  Ekim 26, 2023 @ 17:01

  valtrex 1500 mg: valtrex cost india – buy valtrex cheap online

 202. ErnieUsazy said,

  Ekim 26, 2023 @ 19:50

  can i buy mobic without a prescription: Mobic meloxicam best price – mobic brand name

 203. Fdpdae said,

  Ekim 26, 2023 @ 21:56

  order generic nexium remeron cheap topiramate 200mg sale

 204. JamesCinia said,

  Ekim 26, 2023 @ 23:40

  https://cialis.foundation/# Cialis over the counter

 205. JerryVet said,

  Ekim 27, 2023 @ 07:29

  https://kamagra.icu/# п»їkamagra

 206. ViagraEus said,

  Ekim 27, 2023 @ 10:02

  generic sildenafil https://viagra.eus/# Generic Viagra online

 207. ViagraEus said,

  Ekim 27, 2023 @ 10:04

  Cheap Viagra 100mg https://viagra.eus/# best price for viagra 100mg

 208. WilliamGluri said,

  Ekim 27, 2023 @ 11:51

  https://cialis.foundation/# Generic Tadalafil 20mg price

 209. NormanEdits said,

  Ekim 27, 2023 @ 18:29

  Cialis without a doctor prescription cheapest cialis Generic Cialis price

 210. JamesCinia said,

  Ekim 27, 2023 @ 20:19

  http://cialis.foundation/# Buy Cialis online

 211. LevitraEus said,

  Ekim 28, 2023 @ 14:15

  buy Levitra over the counter https://levitra.eus/# Levitra generic best price

 212. NormanEdits said,

  Ekim 28, 2023 @ 21:14

  Cialis 20mg price in USA Tadalafil Tablet Tadalafil Tablet

 213. Fsehno said,

  Ekim 28, 2023 @ 23:44

  order sumatriptan 25mg generic dutasteride canada buy dutasteride medication

 214. Clcaca said,

  Ekim 29, 2023 @ 04:13

  order allopurinol 300mg for sale buy cheap clobetasol crestor cost

 215. JamesCinia said,

  Ekim 29, 2023 @ 21:10

  http://kamagra.icu/# Kamagra Oral Jelly

 216. NormanEdits said,

  Ekim 29, 2023 @ 23:19

  cialis for sale п»їcialis generic Tadalafil price

 217. Vyfhkk said,

  Ekim 30, 2023 @ 14:02

  buy zantac generic buy ranitidine 300mg without prescription purchase celecoxib

 218. JamesCinia said,

  Ekim 30, 2023 @ 21:24

  https://kamagra.icu/# sildenafil oral jelly 100mg kamagra

 219. NormanEdits said,

  Ekim 30, 2023 @ 21:58

  Kamagra tablets cheap kamagra buy kamagra online usa

 220. Shzhvi said,

  Ekim 31, 2023 @ 00:47

  buspirone price buy zetia generic order amiodarone pills

 221. NormanEdits said,

  Ekim 31, 2023 @ 20:49

  buy cialis pill Cheap Cialis Cialis 20mg price in USA

 222. Jzslzu said,

  Kasım 1, 2023 @ 19:08

  tamsulosin for sale zofran 4mg canada buy zocor 20mg sale

 223. NormanEdits said,

  Kasım 1, 2023 @ 19:40

  Buy generic 100mg Viagra online Viagra online price Viagra Tablet price

 224. Noroax said,

  Kasım 1, 2023 @ 23:15

  motilium us brand sumycin 500mg buy sumycin 500mg online

 225. Jamestet said,

  Kasım 2, 2023 @ 05:37

  http://kamagra.icu/# Kamagra Oral Jelly

 226. NormanEdits said,

  Kasım 2, 2023 @ 18:25

  Kamagra 100mg price Kamagra 100mg price cheap kamagra

 227. JamesCinia said,

  Kasım 2, 2023 @ 20:56

  https://kamagra.icu/# cheap kamagra

 228. BrianSeemy said,

  Kasım 3, 2023 @ 08:09

  online canadian pharmacy: canada drugs online reviews – online pharmacy canada canadapharmacy.guru

 229. DerekAmuri said,

  Kasım 3, 2023 @ 09:45

  https://canadapharmacy.guru/# canadianpharmacy com canadapharmacy.guru

 230. Davidpholo said,

  Kasım 3, 2023 @ 10:55

  best online pharmacy india: best online pharmacy india – buy prescription drugs from india indiapharmacy.pro

 231. RichardAsype said,

  Kasım 3, 2023 @ 14:56

  https://mexicanpharmacy.company/# medication from mexico pharmacy mexicanpharmacy.company

 232. Wizgba said,

  Kasım 3, 2023 @ 16:13

  order spironolactone spironolactone 25mg drug proscar online buy

 233. BrianSeemy said,

  Kasım 3, 2023 @ 18:13

  canadian pharmacy drugs online: reliable canadian online pharmacy – vipps approved canadian online pharmacy canadapharmacy.guru

 234. Sotlvz said,

  Kasım 4, 2023 @ 06:21

  essay helper pre written essays for sale websites for essay writing

 235. BrianSeemy said,

  Kasım 4, 2023 @ 07:03

  indian pharmacy: buy medicines online in india – top 10 online pharmacy in india indiapharmacy.pro

 236. Davidpholo said,

  Kasım 4, 2023 @ 07:45

  best canadian pharmacy to order from: legit canadian pharmacy – best canadian online pharmacy canadapharmacy.guru

 237. RichardAsype said,

  Kasım 4, 2023 @ 17:34

  http://indiapharmacy.pro/# online shopping pharmacy india indiapharmacy.pro

 238. BrianSeemy said,

  Kasım 4, 2023 @ 21:58

  mexican mail order pharmacies: mexican border pharmacies shipping to usa – medicine in mexico pharmacies mexicanpharmacy.company

 239. DerekAmuri said,

  Kasım 5, 2023 @ 03:06

  https://indiapharmacy.pro/# mail order pharmacy india indiapharmacy.pro

 240. Davidpholo said,

  Kasım 5, 2023 @ 06:56

  canadian pharmacy online reviews: canadian pharmacy sarasota – ordering drugs from canada canadapharmacy.guru

 241. Jtrxmw said,

  Kasım 5, 2023 @ 12:28

  forcan ca order diflucan online cipro us

 242. BrianSeemy said,

  Kasım 5, 2023 @ 12:52

  mexican pharmaceuticals online: mexican rx online – reputable mexican pharmacies online mexicanpharmacy.company

 243. RichardAsype said,

  Kasım 6, 2023 @ 00:59

  http://canadapharmacy.guru/# escrow pharmacy canada canadapharmacy.guru

 244. Cmxgag said,

  Kasım 6, 2023 @ 05:57

  aurogra 100mg ca cost sildalis buy estrace 1mg generic

 245. BrianSeemy said,

  Kasım 6, 2023 @ 18:46

  buying from canadian pharmacies: canadapharmacyonline legit – canada rx pharmacy world canadapharmacy.guru

 246. RichardAsype said,

  Kasım 7, 2023 @ 04:49

  http://canadapharmacy.guru/# reliable canadian pharmacy canadapharmacy.guru

 247. Davidpholo said,

  Kasım 7, 2023 @ 05:40

  purple pharmacy mexico price list: purple pharmacy mexico price list – mexican online pharmacies prescription drugs mexicanpharmacy.company

 248. Nxvvxe said,

  Kasım 7, 2023 @ 07:32

  order metronidazole 400mg sale buy cheap generic metronidazole purchase cephalexin for sale

 249. DerekAmuri said,

  Kasım 7, 2023 @ 08:55

  http://mexicanpharmacy.company/# mexican pharmaceuticals online mexicanpharmacy.company

 250. BrianSeemy said,

  Kasım 7, 2023 @ 09:42

  medicine in mexico pharmacies: mexico drug stores pharmacies – mexico drug stores pharmacies mexicanpharmacy.company

 251. DerekAmuri said,

  Kasım 7, 2023 @ 21:38

  https://canadapharmacy.guru/# canadian pharmacy no scripts canadapharmacy.guru

 252. BrianSeemy said,

  Kasım 8, 2023 @ 00:42

  best india pharmacy: buy medicines online in india – cheapest online pharmacy india indiapharmacy.pro

 253. Davidpholo said,

  Kasım 8, 2023 @ 02:26

  india pharmacy: online shopping pharmacy india – india online pharmacy indiapharmacy.pro

 254. Xyqaoe said,

  Kasım 8, 2023 @ 05:00

  buy lamotrigine generic order lamotrigine for sale vermox sale

 255. Davidpholo said,

  Kasım 8, 2023 @ 23:16

  indian pharmacies safe: best online pharmacy india – cheapest online pharmacy india indiapharmacy.pro

 256. Sxjrdl said,

  Kasım 9, 2023 @ 02:37

  generic cleocin cost fildena 100mg best pill for ed

 257. BrianSeemy said,

  Kasım 9, 2023 @ 06:32

  reputable indian online pharmacy: online shopping pharmacy india – best online pharmacy india indiapharmacy.pro

 258. DerekAmuri said,

  Kasım 9, 2023 @ 11:37

  https://indiapharmacy.pro/# online pharmacy india indiapharmacy.pro

 259. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 01:50

  amoxicillin price canada: can you purchase amoxicillin online – over the counter amoxicillin canada

 260. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 03:41

  http://propecia.sbs/# buy generic propecia without a prescription

 261. Dgtegh said,

  Kasım 10, 2023 @ 03:54

  buy generic retin cream tadalis 20mg ca buy avanafil 200mg

 262. Ernestalork said,

  Kasım 10, 2023 @ 10:57

  You actually expressed this terrifically!
  will writing service bishops stortford grade my essay professional resume writing service charlotte nc

 263. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 11:08

  buying amoxicillin in mexico: can you buy amoxicillin over the counter canada – where can i buy amoxicillin without prec

 264. JamesEpilm said,

  Kasım 10, 2023 @ 13:58

  http://prednisone.digital/# prednisone 50mg cost

 265. essay writing service said,

  Kasım 10, 2023 @ 14:17

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. Many thanks

 266. Stevynmomma said,

  Kasım 10, 2023 @ 15:59

  Many thanks. I enjoy this!
  i forgot to do my essay buy essay paper writing service nursing

 267. RobertBag said,

  Kasım 10, 2023 @ 20:34

  order propecia pills: cheap propecia without rx – propecia without rx

 268. Njulnu said,

  Kasım 10, 2023 @ 20:59

  nolvadex 20mg over the counter buy cheap generic betahistine budesonide inhalers

 269. Hectarhak said,

  Kasım 10, 2023 @ 21:42

  Kudos! A lot of info.
  marketing assignment writing service best literature review writing service best cv writing service 2020

 270. JamesEpilm said,

  Kasım 11, 2023 @ 04:49

  http://amoxil.world/# buy cheap amoxicillin online

 271. WillieGrift said,

  Kasım 11, 2023 @ 05:13

  cost of generic propecia for sale: cost of propecia without rx – buying generic propecia without dr prescription

 272. RobertBag said,

  Kasım 11, 2023 @ 07:33

  cost of propecia without a prescription: get propecia price – buying cheap propecia without a prescription

 273. Timothyswove said,

  Kasım 11, 2023 @ 15:57

  where can i get generic clomid without prescription: where buy clomid without dr prescription – buying generic clomid without prescription

 274. install kubernetes said,

  Kasım 11, 2023 @ 17:12

  Definitely imagine that which you said. Your favourite reason appeared to be on the net the
  easiest factor to take into account of. I say to you, I certainly get irked while people
  think about issues that they plainly don’t realize about.

  You managed to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing without having side-effects , other
  people could take a signal. Will likely be again to get more.
  Thanks

 275. JamesEpilm said,

  Kasım 11, 2023 @ 20:16

  http://propecia.sbs/# cost propecia prices

 276. RobertBag said,

  Kasım 11, 2023 @ 21:24

  prednisone 10 mg tablets: prednisone 10 mg tablet cost – prednisone 5 tablets

 277. Bijvgk said,

  Kasım 12, 2023 @ 04:43

  tadalafil order online buy indomethacin without prescription indocin cost

 278. RobertBag said,

  Kasım 12, 2023 @ 11:19

  cost generic propecia for sale: cost cheap propecia prices – cost of propecia without a prescription

 279. JamesEpilm said,

  Kasım 12, 2023 @ 11:41

  https://clomid.sbs/# where to buy clomid without a prescription

 280. Alramx said,

  Kasım 12, 2023 @ 16:45

  buy ceftin 250mg online order methocarbamol 500mg online cheap robaxin pills

 281. JamesEpilm said,

  Kasım 13, 2023 @ 03:37

  https://doxycycline.sbs/# doxycycline mono

 282. RobertBag said,

  Kasım 13, 2023 @ 05:52

  can you buy clomid no prescription: cost of generic clomid pill – where to get clomid without rx

 283. JamesEpilm said,

  Kasım 13, 2023 @ 19:32

  https://propecia.sbs/# buying generic propecia online

 284. RobertBag said,

  Kasım 13, 2023 @ 20:20

  where can i buy clomid without a prescription: clomid pill – how to get generic clomid without prescription

 285. JamesEpilm said,

  Kasım 14, 2023 @ 10:59

  http://clomid.sbs/# can i order clomid tablets

 286. RobertBag said,

  Kasım 14, 2023 @ 11:15

  doxycycline online: doxycycline 100 mg – doxycycline vibramycin

 287. Girdnh said,

  Kasım 14, 2023 @ 21:35

  trazodone 50mg drug clindac a usa clindac a online order

 288. Davidpsync said,

  Kasım 15, 2023 @ 16:26

  http://withoutprescription.guru/# prescription meds without the prescriptions

 289. Oszgdv said,

  Kasım 15, 2023 @ 19:35

  purchase lamisil sale free online slots no deposit blackjack vegas free online games

 290. CharlesAtots said,

  Kasım 16, 2023 @ 05:03

  india online pharmacy: Online medicine home delivery – india pharmacy mail order

 291. Woepjw said,

  Kasım 16, 2023 @ 12:20

  purchase aspirin sale money slots wind creek casino online games

 292. prix du gravicor en pharmacie said,

  Kasım 16, 2023 @ 16:00

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was conducting a little research on this.
  And he in fact bought me dinner because I found it for him…

  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending the time to talk about this
  issue here on your web page.

 293. Davidpsync said,

  Kasım 16, 2023 @ 20:11

  https://edpills.icu/# cheap ed drugs

 294. pioglitazone verkrijgbaar zonder recept in Utrecht said,

  Kasım 16, 2023 @ 21:44

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!

 295. BadawiElich said,

  Kasım 17, 2023 @ 06:19

  Nicely put, Appreciate it!
  european roulette casino red dog casino no deposit code reddog casino bonus codes

 296. vente en ligne de dectancyl 4 mg said,

  Kasım 17, 2023 @ 14:14

  This article will assist the internet visitors for setting up new web site or even a weblog from start to end.

 297. TawniaMoode said,

  Kasım 17, 2023 @ 15:12

  Regards. I like this.
  red cherry casino no deposit bonus https://red-dogcasino.online/ online casinos craps

 298. Evhiek said,

  Kasım 17, 2023 @ 21:17

  academic writing terms buy suprax 200mg online cheap cefixime 100mg

 299. dipyridamole online zonder voorschrift said,

  Kasım 18, 2023 @ 01:04

  This article is truly a nice one it helps new the web viewers,
  who are wishing in favor of blogging.

 300. WillieGrift said,

  Kasım 18, 2023 @ 03:19

  cheap propecia pills: get cheap propecia without a prescription – buy propecia for sale

 301. ArdeenShalf said,

  Kasım 18, 2023 @ 05:10

  Cheers, A lot of knowledge.
  instant casino aztec treasure red dog casino bonus codes 2023

 302. Bcqbuy said,

  Kasım 18, 2023 @ 07:09

  college essay writing help gambling meaning online poker free

 303. Haz un pedido de alendronate en Bélgica said,

  Kasım 18, 2023 @ 07:59

  What’s up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your views are nice in support of new viewers.

 304. CharlesAtots said,

  Kasım 18, 2023 @ 08:53

  best male enhancement pills: ed dysfunction treatment – best medication for ed

 305. Wilfredrhile said,

  Kasım 18, 2023 @ 12:18

  Regards! Lots of information.
  real money gambling games reddog no deposit bonus real blackjack online

 306. achat de biodoxan en Espagne said,

  Kasım 18, 2023 @ 18:49

  Hi colleagues, how is all, and what you would like to say regarding this post,
  in my view its really amazing for me.

 307. Orlegeexare said,

  Kasım 18, 2023 @ 20:00

  Fantastic posts. Thank you!
  atlantis slot https://reddog-casino.site/ play european roulette

 308. WillieGrift said,

  Kasım 19, 2023 @ 01:00

  order cheap propecia without insurance: get cheap propecia without insurance – cost generic propecia without a prescription

 309. CharlesAtots said,

  Kasım 19, 2023 @ 02:34

  legal to buy prescription drugs without prescription: meds online without doctor prescription – cialis without a doctor’s prescription

 310. KaleAxofe said,

  Kasım 19, 2023 @ 03:33

  Amazing forum posts. Regards.
  red dog casino 100 no deposit bonus codes 2023 onlinevideopoker achillis the game

 311. AnthonyDig said,

  Kasım 19, 2023 @ 05:10

  ed meds online without prescription or membership: ed meds online without doctor prescription – buy prescription drugs

 312. Denysepek said,

  Kasım 19, 2023 @ 09:57

  Nicely put, Cheers!
  achillis the game red dog casino 100 free chip online roulette for real money

 313. compra de bisacodyl en Perú fiable said,

  Kasım 19, 2023 @ 17:09

  It’s an amazing piece of writing for all the online visitors; they will take benefit from it I am
  sure.

 314. Schimj said,

  Kasım 19, 2023 @ 23:02

  buy amoxicillin generic buy arimidex without prescription biaxin 500mg cheap

 315. Richardunene said,

  Kasım 19, 2023 @ 23:21

  best drug for ed ed drugs pills for erection

 316. EnokNem said,

  Kasım 20, 2023 @ 00:28

  Amazing lots of great information.
  online casino free chips https://red-dogcasino.website/ high stakes casinos

 317. Williamareds said,

  Kasım 20, 2023 @ 00:30

  http://tadalafil.trade/# tadalafil tablets canada

 318. ChetwynFrins said,

  Kasım 20, 2023 @ 01:21

  Appreciate it, A lot of stuff.
  roullete online red dog casino australia no deposit bonus codes 2023 onlinevideopoker

 319. TimothyDic said,

  Kasım 20, 2023 @ 04:58

  gnc ed pills: best ed drug – pills for erection

 320. Wketke said,

  Kasım 20, 2023 @ 06:49

  rocaltrol 0.25mg over the counter order rocaltrol 0.25 mg generic order tricor online cheap

 321. Richardunene said,

  Kasım 20, 2023 @ 11:51

  Buy Levitra 20mg online Levitra 10 mg buy online Levitra 10 mg best price

 322. RuqayyahFum said,

  Kasım 20, 2023 @ 11:53

  Cheers. A lot of info!
  no download slot red dog casino no deposit bonus 2023 real blackjack online

 323. TimothyDic said,

  Kasım 20, 2023 @ 21:55

  Buy Vardenafil 20mg: Buy generic Levitra online – Levitra generic best price

 324. indication du solupred en vente au Maroc said,

  Kasım 20, 2023 @ 22:32

  A fascinating discussion is definitely worth
  comment. I do believe that you ought to publish more on this subject,
  it may not be a taboo matter but usually folks
  don’t discuss these subjects. To the next!

  Kind regards!!

 325. Tyrelvef said,

  Kasım 21, 2023 @ 01:41

  You definitely made the point!
  bc game crash hack bc game apk download score bc lions game

 326. BernadeaJom said,

  Kasım 21, 2023 @ 03:50

  Incredible lots of helpful info!
  ghost bc game https://bcgamecasino.fun/ bc football bowl game 2018

 327. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 04:29

  new treatments for ed best ed pills online best non prescription ed pills

 328. Ishafig said,

  Kasım 21, 2023 @ 09:14

  Thanks a lot. I like it!
  bc football game today bc lions next game bc game jb

 329. Williamareds said,

  Kasım 21, 2023 @ 09:52

  https://kamagra.team/# п»їkamagra

 330. zakup prochlorperazine online w Gdyni said,

  Kasım 21, 2023 @ 11:39

  I enjoy what you guys are up too. This kind of clever work
  and coverage! Keep up the very good works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 331. TimothyDic said,

  Kasım 21, 2023 @ 16:38

  п»їLevitra price: Levitra 10 mg buy online – Buy generic Levitra online

 332. Richardunene said,

  Kasım 21, 2023 @ 21:03

  Kamagra Oral Jelly buy Kamagra super kamagra

 333. Hxgpeb said,

  Kasım 21, 2023 @ 22:36

  clonidine 0.1mg generic brand catapres order spiriva 9 mcg online cheap

 334. KesegowaaseORNAL said,

  Kasım 21, 2023 @ 23:50

  Kudos! Great stuff.
  bcgame 入金不要ボーナス what channel is the bc lions game on tonight bc game withdrawal time

 335. Ciamlb said,

  Kasım 22, 2023 @ 01:57

  cause of pimples in adults buy pills to treat acne purchase trileptal generic

 336. Adeoladeque said,

  Kasım 22, 2023 @ 06:35

  Reliable forum posts. Regards.
  game design schools in bc bc game free shitcode casino bc game

 337. Serihildebounk said,

  Kasım 22, 2023 @ 07:57

  With thanks. Terrific stuff!
  who won the bc lions game last night https://bc-game-casino.online/ bcgame app

 338. TimothyDic said,

  Kasım 22, 2023 @ 10:56

  ed pills: ed medications online – best erection pills

 339. tub said,

  Kasım 22, 2023 @ 13:26

  If you need help gaining access, please contact our friendly customer services team. It is one of the best-known brands in the country, whether it was on the high-street or online, most everyone has seen the name at some point. This Gala Bingo review, however, will focus on the online bingo operator only. We’ll make sure that, by the end of the page, you will have all of the information you need on the range of bingo and slot games offered, as well as the welcome bonus, mobile app and security features. If you need help gaining access, please contact our friendly customer services team. Gala Bingo is an online bingo and casino offering under the ownership of Entain. Join the site, deposit and spend £10 on any of the bingo games, and Gala Bingo will reward you with £50 extra.
  http://www.dybrush.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=29988
  Five Heidi’s trigger five free spins, each additional Heidi increases the number of spins. Each additional Heidi over five adds 5 free spins to the total. The maximum free spins to start with is 100. Welcome to Heidi’s Bier Haus, where Heidi, the buxom Bavarian blonde, is on hand to pull you a half-litre of beer. Look out for Heidi herself – line up five or more Heidi symbols in view, and if one of them is red, you’ll enjoy a spin on the exciting bonus wheel, which offers extra spins, a cash pot prize, and wilds added to reels. The outage, first detected on Sunday night, affected company emails, reservations, room keys and casino slot machines. With this slot, Scientific Games brings a classic WMS theme to the TwinStar J43 cabinet, the new format featuring a curved LCD monitor in the shape of a “J.” Heidi’s Bier Haus is one of the first group of titles designed exclusively for the TwinStar J43, one of the manufacturer’s new cabinets designed to present content from the game groups of the former WMS or Bally game groups.

 340. Richardunene said,

  Kasım 22, 2023 @ 13:35

  super kamagra п»їkamagra Kamagra 100mg price

 341. Williamareds said,

  Kasım 22, 2023 @ 20:48

  http://sildenafil.win/# generic sildenafil 100mg price

 342. Kent said,

  Kasım 22, 2023 @ 21:10

  naturally like your web site but you need to check the spelling on quite a
  few of your posts. A number of them are rife with
  spelling problems and I to find it very bothersome to inform the truth however
  I’ll surely come again again.

 343. Deon?waw said,

  Kasım 22, 2023 @ 21:35

  Seriously loads of beneficial facts.
  bc game verification bc game download how to play bc game

 344. GhusunSluby said,

  Kasım 23, 2023 @ 04:00

  Useful data. With thanks.
  video game companies in vancouver bc bc game casino no deposit bonus codes jb crypto bc game

 345. Scotttouct said,

  Kasım 23, 2023 @ 05:06

  amoxicillin 500mg for sale uk: purchase amoxicillin online – buy amoxicillin without prescription

 346. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 05:35

  buy amoxicillin online uk buy amoxil azithromycin amoxicillin

 347. VernonKex said,

  Kasım 23, 2023 @ 06:23

  buy doxycycline online without prescription: cheap doxycycline online – purchase doxycycline without prescription

 348. Jamesanymn said,

  Kasım 23, 2023 @ 10:51

  http://amoxicillin.best/# where can i get amoxicillin

 349. casinomforum.net said,

  Kasım 23, 2023 @ 15:17

  I constantly spent my half an hour to read this
  web site’s content every day along with a mug of coffee.

 350. Scotttouct said,

  Kasım 23, 2023 @ 16:34

  buy cipro online: п»їcipro generic – ciprofloxacin over the counter

 351. CharlesPaips said,

  Kasım 23, 2023 @ 18:10

  amoxicillin capsules 250mg buy amoxil amoxicillin 500 mg without a prescription

 352. DelmareGaick said,

  Kasım 23, 2023 @ 19:49

  Thanks, Ample posts!
  nc state bc football game bc game app bc game coin

 353. Qjsopz said,

  Kasım 23, 2023 @ 19:55

  buy uroxatral 10mg online cheap buy uroxatral generic stomach acid medication prescription

 354. Danuta said,

  Kasım 23, 2023 @ 20:11

  Thanks to my father who told me on the topic of this website, this website is truly remarkable.

 355. Rfqxic said,

  Kasım 23, 2023 @ 20:14

  minocin order requip 1mg tablet buy requip 2mg pill

 356. Elana said,

  Kasım 23, 2023 @ 23:17

  Hello! I know this is sort of off-topic however I needed to ask.

  Does building a well-established blog like yours require a large amount of work?

  I am completely new to blogging but I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind
  of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 357. Brinleighsousa said,

  Kasım 24, 2023 @ 00:59

  Thanks a lot, I appreciate it.
  wake forest bc game syracuse bc football game bc game shitlink

 358. Jamesanymn said,

  Kasım 24, 2023 @ 01:14

  http://azithromycin.bar/# zithromax online no prescription

 359. VernonKex said,

  Kasım 24, 2023 @ 06:32

  doxycycline pills for sale: Doxycycline 100mg buy online – doxycycline 50 medicine

 360. Scotttouct said,

  Kasım 24, 2023 @ 07:02

  875 mg amoxicillin cost: how much is amoxicillin – how to buy amoxycillin

 361. CharlesPaips said,

  Kasım 24, 2023 @ 11:25

  amoxicillin 500 mg price amoxicillin 500mg capsules price amoxicillin 800 mg price

 362. Graniasab said,

  Kasım 24, 2023 @ 14:19

  Nicely put. Appreciate it.
  unc bc basketball game https://bcgamecasino.website/ t bc game

 363. Scotttouct said,

  Kasım 25, 2023 @ 00:28

  zithromax for sale 500 mg: buy zithromax canada – zithromax over the counter

 364. CharlesPaips said,

  Kasım 25, 2023 @ 05:45

  buy ciprofloxacin antibiotics cipro ciprofloxacin 500 mg tablet price

 365. Fcflxg said,

  Kasım 25, 2023 @ 13:35

  strongest sleeping pills online virtual visit online physician belsomra good weight loss supplements gnc

 366. Jamesanymn said,

  Kasım 25, 2023 @ 13:56

  http://lisinopril.auction/# cost of generic lisinopril 10 mg

 367. VernonKex said,

  Kasım 25, 2023 @ 15:14

  drug lisinopril: Buy Lisinopril 20 mg online – buying lisinopril in mexico

 368. Pqqsef said,

  Kasım 25, 2023 @ 22:54

  letrozole 2.5mg sale order albendazole 400mg generic order aripiprazole 20mg generic

 369. CharlesPaips said,

  Kasım 26, 2023 @ 00:01

  amoxicillin 500 buy amoxil buy amoxicillin 500mg online

 370. FalconWew said,

  Kasım 26, 2023 @ 00:28

  This is nicely put! .
  1win mirror 1win aviator 1win apk download

 371. Scotttouct said,

  Kasım 26, 2023 @ 10:11

  lisinopril pills: Buy Lisinopril 20 mg online – lisinopril 20 mg daily

 372. CharlesPaips said,

  Kasım 26, 2023 @ 18:26

  lisinopril medication otc prescription for lisinopril lisinopril 2.5 cost

 373. VernonKex said,

  Kasım 26, 2023 @ 19:15

  doxycycline over the counter nz: Buy doxycycline 100mg – doxycycline online with no prescription

 374. Jamesanymn said,

  Kasım 26, 2023 @ 20:41

  https://doxycycline.forum/# doxycycline 20 mg

 375. Robertirort said,

  Kasım 27, 2023 @ 03:27

  reputable canadian pharmacy: safe online pharmacy – canadian pharmacy mall

 376. RichardPax said,

  Kasım 27, 2023 @ 04:03

  canadian generic pharmacy: Top mail order pharmacies – reputable online pharmacy

 377. BridgettPug said,

  Kasım 27, 2023 @ 05:32

  Nicely put. With thanks.
  how to use bonus in 1win https://1winoficialnyj.site/ обзор 1win зеркало промокод 2023

 378. Hgdkso said,

  Kasım 27, 2023 @ 07:54

  states that offer free nrt new drug to quit smoking buy pain reliever online

 379. Jamesmor said,

  Kasım 27, 2023 @ 08:58

  http://canadiandrugs.store/# legit canadian pharmacy

 380. Cierra said,

  Kasım 27, 2023 @ 14:54

  Heya i’m for the primary time here. I found this
  board and I in finding It truly useful & it helped me
  out much. I’m hoping to provide one thing again and help others such as you helped me.

 381. Verla said,

  Kasım 27, 2023 @ 16:14

  Very good information. Lucky me I discovered your blog
  by chance (stumbleupon). I’ve book-marked it for later!

 382. https://atavi.com said,

  Kasım 27, 2023 @ 16:59

  I seriously love your site.. Pleasant colors & theme.
  Did you create this website yourself? Please reply back as
  I’m attempting to create my own personal website and would like to know where
  you got this from or just what the theme is named. Cheers!

 383. Robertirort said,

  Kasım 27, 2023 @ 17:18

  indian pharmacy: online pharmacy india – reputable indian pharmacies

 384. honkaistarrail.wiki said,

  Kasım 27, 2023 @ 17:28

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of
  your fantastic post. Also, I have shared your website
  in my social networks!

 385. FalconWew said,

  Kasım 27, 2023 @ 18:06

  You made the point!
  скачать 1win официальный сайт бесплатно скачать 1win на ios 1win скачать на телефон бесплатно

 386. Fpscmz said,

  Kasım 27, 2023 @ 20:59

  order medroxyprogesterone pill order praziquantel 600mg pills microzide 25 mg sale

 387. Jamesmor said,

  Kasım 28, 2023 @ 03:23

  https://canadiandrugs.store/# prescription drugs canada buy online

 388. Grizelthavy said,

  Kasım 28, 2023 @ 07:12

  You made your position pretty well!!
  1win casino https://1winoficialnyj.website/ 1win зеркало рабочее на сегодня прямо

 389. Robertirort said,

  Kasım 28, 2023 @ 09:58

  buying from canadian pharmacies: international online pharmacy – pharmacy canadian

 390. FalconWew said,

  Kasım 28, 2023 @ 14:53

  This is nicely said. .
  ваучеры для 1win 1win cdigos promocionales 1win og

 391. Lesqmc said,

  Kasım 28, 2023 @ 20:53

  types of antiviral drugs latest treatment for diabetics diabetes pills list

 392. Jamesmor said,

  Kasım 28, 2023 @ 20:58

  http://mexicopharmacy.store/# pharmacies in mexico that ship to usa

 393. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 02:04

  best generic wellbutrin: Wellbutrin online with insurance – where to buy wellbutrin

 394. NanineHam said,

  Kasım 29, 2023 @ 04:23

  Wonderful facts. Many thanks!
  1win как использовать бонус на спорт 1win casino 1win casino скачать

 395. ventolin vrij verkrijgbaar in Amsterdam said,

  Kasım 29, 2023 @ 05:23

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 396. Ioyagi said,

  Kasım 29, 2023 @ 06:50

  buy periactin pills order fluvoxamine 50mg online buy generic ketoconazole online

 397. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 07:08

  http://wellbutrin.rest/# wellbutrin prescription australia

 398. AllegraImimb said,

  Kasım 29, 2023 @ 10:34

  Really quite a lot of superb data!
  1win депозит https://1winregistracija.online/ 1win букмекерская регистрация

 399. Michaelhex said,

  Kasım 29, 2023 @ 13:51

  purchase wellbutrin: best generic wellbutrin 2015 – wellbutrin 450 mg

 400. MichaelDauct said,

  Kasım 29, 2023 @ 18:41

  http://claritin.icu/# ventolin price

 401. Aryehinoxy said,

  Kasım 30, 2023 @ 01:22

  You stated it really well!
  1win зеркало 1вин оффициал бесите скачать 1win официальный сайт бонусный счет 1win

 402. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 03:49

  buy ventolin: buy Ventolin inhaler – rx coupon ventolin

 403. Pauumg said,

  Kasım 30, 2023 @ 04:07

  fungus on skin pictures types antiviral meds for genital herpes dosage for blood pressure medication

 404. Tammara said,

  Kasım 30, 2023 @ 10:44

  You could certainly see your skills within the
  article you write. The sector hopes for more passionate writers such
  as you who are not afraid to say how they believe.

  Always go after your heart.

 405. MichaelDauct said,

  Kasım 30, 2023 @ 10:59

  http://paxlovid.club/# buy paxlovid online

 406. Jovita said,

  Kasım 30, 2023 @ 11:14

  It’s in reality a nice and helpful piece of info. I’m happy
  that you just shared this useful info with us. Please keep
  us informed like this. Thank you for sharing.

 407. Lilla said,

  Kasım 30, 2023 @ 11:43

  I am not sure where you’re getting your information,
  but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

 408. Georgia said,

  Kasım 30, 2023 @ 13:02

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between usability and visual appeal.
  I must say you have done a great job with this. Also, the blog loads super fast for me on Internet
  explorer. Excellent Blog!

 409. Atlket said,

  Kasım 30, 2023 @ 14:27

  You revealed that effectively.
  1win aviator играть https://1winvhod.online/ 1win скачать на айфон с официального сайта

 410. MathewBaits said,

  Kasım 30, 2023 @ 15:38

  paxlovid http://paxlovid.club/# paxlovid generic

 411. Michaelhex said,

  Kasım 30, 2023 @ 20:44

  ventolin diskus: buy Ventolin inhaler – ventolin tabs

 412. Atifagrone said,

  Kasım 30, 2023 @ 21:23

  Thanks a lot, Ample knowledge!
  рабочее зеркало 1win онлайн скачать 1win на андроид voucher 1win

 413. Sudiinole said,

  Kasım 30, 2023 @ 22:42

  You actually reported it effectively.
  1win букмекерская контора вход 1win букмекерская контора 1win официальный сайт вход в личный кабинет

 414. Cjoxdl said,

  Kasım 30, 2023 @ 22:58

  cymbalta online order modafinil 200mg pills generic modafinil 200mg

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın