Şikayet eden bir insanım

Hemen konuya giriyorum:

Bizim okulda (LSU Health Science Center – luiziyana eyalet yuniversitası sağlık bilimleri merkezi) aslında genellikle tıp ve hemşirelik öğrencileri var. Temel bilimler, mühendislik fakültesi vs gibi bölümlerin lisans öğrencileri Baton Rouge’daki LSU kampüsünde, yani başka bir şehirde. Biz bir avuç lisansüstü “cool” insanlar olarak kendi halimizde takılıyoruz. Fakat bazen tıp fakültesinden de ders alıyoruz, kocaman amfilerde bir sürü tıp öğrencisi ile. Ben de bu dönem o derslerden biri olan “Histoloji”yi alıyor olduğum içindir ki bu tıp öğrencisi denen organizmayı yaşam alanında inceleme fırsatını elde ettim.

Şimdi esasen Amerikan gençliğinden niye hazzetmediğimi ne kadar yazsam azdır. Hala alışamadım bu insanlara, ve Meren yanımda olmasa kafayı sıyırıp ilk fırsatta bir Avrupa ülkesine doktora için transfer olma çalışmalarını başlatır, ya da kendimi yollara vurur seyyah olur, “jangıl”larda kelebek avlardım. (Bazen yine de yapmak istediğim şeyin bu olduğunu düşünmüyor değilim. Ama o da başka bir hikaye.)

Mesela Amerika’da uzun saçlı erkek kişiler “serseri” olarak nitelendiriliyorlar genellikle ve uzun saç kesinlikle bir entellektüel insan olma durumunun simgesi değil. Evet uzun saçlı rocker insanlara rastlıyoruz zaman zaman, fakat bunlar gerçekten kendini sokağa vurmuş, kafası binbir kimyasal ile 18. boyuta geçmiş, yüzlerce dövmeli ve binlerce piercingli insanlar oluyorlar misal. Ya da Harley Davidson’lı motorsiklet çetesi insanları. Ah bir de Southpark’ta kendileriyle dalga geçilen “Gotik” abla ve abiler var. Bunlardan birisi olmak isterseniz, bir mağazaya gidip kendinize gerekli kıyafet ve aksesuarı alarak şekilli insan olabilirsiniz.

Burada o ya da bu şekilde bir “kategorinin” insanısınız. Sınırlar çok keskin. “Geçiş formları” yok.

Benim okulda genel olarak gözlemlediğim ve çoğunluğu oluşturduğunu farkettiğim Amerikalı genç insan tipi, sürekli bir “partying” modunda, akşamları ne kadar çok dışarı çıkıp dans edip eğlenirse o kadar “cool” olan, bu akşam gezmelerine pür makyaj, süper kıyafetlerle filan gidip, gündüzleri okula spor ayakkabı, spor bir şort ve LSU tişörtü ile gelen insanlar. Eğer ayağında spor ayakkabı yoksa kesin parmak arası terlik vardır (flip flop). -Bu terlik spor ayakkabı durumu hem erkekler hem kızlar için geçerli-. Mesela “normal” Amerikan gençliği Converse tipi ayakkabı giymiyor. O dövmeli, serseri arkadaşlar giyiyor onlardan.

Neyse, bir şekilde, ODTÜ işletme hatunlarındaki ciksliğin geceleri hortladığı, gündüzleri de özü ciks, dışı “az önce ayrobikten geldim” olan ablalar ile, bakımlı, kısa saçlı, cilalı tıraşlı erkekler. Bir nevi Ceza’nın şaşkın oğlanları.

Şimdi bu ahval ve şerait içinde, Histoloji dersinin Internet bağlantılı, dev ekranlı amfisine geri dönüyoruz. En ön sıraya oturuyoruz, izole bir insanız çünkü, ayrıca önyargılıyız, ve bir türlü bu gençliğe ısınamadık, elimizde değil, uzak olmak istiyoruz. Bu bakımdan işimize bakıyoruz, en önden hocamızın anlattıklarını dikkatle (hadi ordan, uyumamak için savaş vererek – bu da ayrı bir hikaye) dinliyoruz, yazıyoruz. Bir ara amfinin öteki ucunda yine önlerde yalnız başına oturan dümdüz, upuzun ve simsiyah saçlı bir gence gözümüz takılıyor. Neji’ye benziyor biraz. Neji’yi bilenler ne kadar karizmatik bir ninja arkadaşımız olduğunu da bilirler :)

Ertesi gün kendisini kantinde gördüm. Yalnız takılıyordu. (Amerikan gençliği yalnız takılmaz, yalnız insan “looser” insandır.) Bir yandan sandövişini tırmıklıyor, bir yandan hipnozsal bir halde laptopunun ekranına bakıyordu. Beni de şeytan dürttü, “bu çocuk şimdi o gerzek Amerikan gençliğinin karşısına, uzun saçları ile dikilmiş bir tıp öğrencisi, çeşitliliğin bir neferi. Yürüsün!” hisleri içindeyim. Ben bunları düşünürken o bir ısırık daha alıyor, gözlerini kısıyor biraz daha ekrana bakarken. Meraklandım iyice, böyle karizmatik bir insan, buralarda görmeye alışık olmadığımız cinsten bir şahsiyet, neye bakıyor olabilir? Ne bileyim makale mi okuyor, haberleri mi okuyor? Belki sanatsal bişeyler olabilir. Youtube’den bir şey izliyor olabilir. Merakıma yenildim sonunda, arkasından doğru geçerken ekranına bir göz attım çaktırmadan, neye bu kadar ilgi ile baktığını anlamam için çok yakında olmama gerek yokmuş meğer. İşte şunu gördüm.

Saygılar bizden.

 • Share/Bookmark

222 Yorum »

 1. Anonymous said,

  Ekim 1, 2006 @ 17:10

  aşkolsun Duygucum..Adam sıkılmış solitaire oynuyo,oynasıın..ben de oynuyorum sıkıldıkça..çok küssel bi strateji oyunu..çok da seviyorum üstelik..yapma,o kadar da önyargılı olma…

 2. Düygü said,

  Ekim 1, 2006 @ 17:20

  Sen emekli, vakiti bol bir insansın. Stratejik bir şekilde sizi çimdirip kendinize getirme hisleri uyandırmayınız bende sayın anonim postuna bürünmüş anne kişi.

  :)

 3. dneiz said,

  Ekim 2, 2006 @ 12:46

  :))..yorucu bir günün ardından beni güldürdünüz.kendi halimde yaşamayı tercih ettiğim için sizi anlıyorum..

 4. Anonymous said,

  Ekim 2, 2006 @ 15:49

  ha ha haaa…ananene kalsa beş vakit namaz kılmalıyım ama ben yapamıyorum maalesef..oyun oynamak daha tatlı…şeytan icadı işte…

 5. pinguar said,

  Ekim 3, 2006 @ 16:05

  Ahah, öyle bir anlatmışsın ki adamı, direkt önündeki siyah konsol ekranından Aids’e çare olacak bir formül kodluyor falan diye hayal etmiştim. :)

  (bkz: hayal gücü)
  (bkz: dumur olmak)

 6. Düygü said,

  Ekim 4, 2006 @ 00:10

  Dneiz, benimkisi biraz tercihten çok zorunluluk olmaya başladı sanırım. Bu cümlenin üzerine buraya hem :( hem :)

  Pınguar’cığım o günler çok uzak buralarda. Yine de tabi belki çocuk kafasını dağıtıyordu öğle arasında, kemik ismi, hücre çeşidi ezberlemeye çalışmaktan beyni zonklamıştır belki.

  Ama “solitaire” yaaa :(((

  Bi de benim lafım -en azından bu yazı dahilinde- Amerikalılara, annecim, senin de üstüne alınacağın varmış, belli ki için için suçluluk duyuyorsun “solitaire”e “aç evladım bi fal daha” derken :) eki eki.

 7. Mert Ulas said,

  Ekim 4, 2006 @ 02:50

  Ah amerikan gencligini cok guzel tasvir etmisin, ben bir California’da boyle zannediyordum… Berkeley’e yerlestim belki burada daha acik dusuncelidir insanlar diye ama ayni seyler her yerde… Cok sikildim buradan, genel izolasyon bende de var neyazik ki :(

 8. Düygü said,

  Ekim 4, 2006 @ 07:58

  :) Yalnız değilim hakikaten desene :(

 9. Baris said,

  Ekim 12, 2006 @ 17:20

  Duygu, naaaptin sen, niycun aldin histology????

  Seneye bir de TA olunca gordukleri herseyi “Bu ne, sinavda sorarlar mi?” diye baslasinlar, o zaman daha da bir seveceksin (!) tip ogrencisi organizmalarini…

  PS: O parmak arasi terliklere de “thong” dendigini ogrendim yakin zamanda :P

 10. Düygü said,

  Ekim 12, 2006 @ 19:11

  Ayol:
  1) Histoloji almayacaktık da Medical Neuroscience mı alacaktık?
  2) Seviyorum ben Histoloji’yi :) Hem de çok işime yarıyor labda.
  3) TA’lik de yapmak istiyordum zaten :) Arada gözlem olanağı sağladı, Amerikan gençliğine daha bi kıl olduk o da ayrı :P

 11. Anonymous said,

  Ekim 28, 2006 @ 05:00

  insan işte…
  zaten oynamayıp ta ne yapacaktı ki?
  kafayı yeme noktasına geliyor insan büyüdükçe.hele de tıp okuyunca varoluş kaygları pik atıyor,yakın zamanda yakın birini de kaybedince-terk-i dünya yane-işte o zaman way haline….
  looser…ifadesi de ilgimi acaip çekti..Akaşa yayınevinin dipnotu gibi…”bu bir kaybedenler tribidir…”çok kişiyi kaybettiğim için geçmişte korktum..o kadar medeni olduğu düşünülen bir ortamda hem de looser muhabbeti…
  belki daha sonra biraz daha düşünürsem yazabilirim…ama yinede yoruma yorum katmak için… yasarcinarnar@gmail.com

 12. Düygü said,

  Ekim 30, 2006 @ 06:45

  Hayır hayır, bu diyarlarda bir insanın “varoluş kaygısı” gibi sofistike ve derin kaygılara öyle kolay kolay düştüğünü görmedim henüz ben :) Çok az insan tanıyorum öyle. Buraya gelip gerçekten görmeniz lazım elbete anlamak için. Bunun yazıyla anlatılması çok zor çünkü.

  “Loser” kavramının çıkış noktası olduğunu sandığım ülke de burasıdır zaten. (Bu arada yukarıda yanlış yazmışım:). Fakat uzaktan bizler bu tip kavramları bambaşka algılıyor, alıp kendimiz kullanırken anlamlarında çok hafif ama çok önemli değişiklikler yapıyoruz. Türkiye’de bir dönem ortaya çıkan radyo programıyla “kaybedenler kulübü” edebiyatına kendini mensup hisseden insanlarbaşka türden insanlardı :) Sanırım özellikle “kaybedenler kulübü” yüzünden, Türkiye’deki loser anlayışı başka bir şeydir bence.

  Buradaki (ABD) loser kavramı ondan çok başka bir şey. Çok daha yüzeyde bence. Mesela yalnız yemek yersen “Loser” gibi görünürsün. (Örnek burada)
  Kötü bir araban varsa losersın. Kız/erkek arkadaşın yoksa losersın. Falan filan…

  İnsanlar yalnız yemek yemekten kaçıyorlar köşe bucak burada :)

 13. NAR said,

  Aralık 30, 2006 @ 09:19

  Zannedersem looser dan kasıt daha başka birşey,sanki yalnız kelimesinin birinci anlamı gibi,bu arada ilginç bir olay ,yalnız yemek yemek zaten sevdiğim bir olgudur,bir de bizim diyarlarda karizmatik hadisedir.Gerçekten de uzaktan betimlense dahi kavranması zor bir şey galiba.Ama Amerikan toplumunun unutkan belleği ve ortalama zekasını düşündükçe,imaja dayalı Freudian sanılan bu tavırlar içine giren insanları gözlemlemek otlayan keçileri görmekle aynı şey,ama yine de afiyet olsun.

 14. Ahmet said,

  Şubat 13, 2007 @ 21:56

  naber duygu beni hatırladınmı ? ankara dan yan komşun ve ana sınfı öğretmenin+tuğba ,tülay teyzen

 15. jordan outlet said,

  Kasım 29, 2023 @ 03:23

  I have to convey my gratitude for your kind-heartedness giving support to individuals who have the need for help on the study. Your personal commitment to getting the solution around appears to be exceptionally insightful and have regularly allowed workers much like me to get to their targets. Your own interesting tips and hints indicates this much a person like me and substantially more to my peers. Warm regards; from everyone of us.

 16. kyrie 7 shoes said,

  Aralık 16, 2023 @ 07:48

  I’m commenting to let you understand of the remarkable experience my wife’s girl gained checking your blog. She came to understand several issues, including what it is like to possess a great helping mood to make a number of people without problems comprehend some very confusing topics. You actually surpassed our own desires. Thank you for supplying these important, safe, educational and cool thoughts on the topic to Gloria.

 17. golden goose sabot said,

  Aralık 25, 2023 @ 05:12

  I want to get across my passion for your kindness giving support to folks who really need help on in this field. Your special commitment to getting the message all-around turned out to be exceedingly functional and have frequently empowered women just like me to achieve their dreams. This helpful advice can mean so much to me and much more to my peers. Best wishes; from everyone of us.

 18. yeezy shoes said,

  Aralık 25, 2023 @ 20:40

  My husband and i ended up being absolutely glad when Louis managed to round up his web research from the ideas he made out of your web site. It’s not at all simplistic to just find yourself freely giving helpful hints which many people have been making money from. And now we recognize we have the blog owner to thank because of that. The most important illustrations you made, the straightforward web site navigation, the relationships you will make it easier to instill – it is mostly powerful, and it’s really helping our son in addition to the family know that this topic is satisfying, and that’s truly fundamental. Many thanks for all!

 19. curry 9 said,

  Aralık 27, 2023 @ 00:20

  I simply had to thank you so much all over again. I do not know the things I could possibly have implemented without the ways provided by you on my topic. It had become the frightening dilemma for me, nevertheless discovering this skilled form you treated the issue forced me to jump with delight. Now i’m grateful for this guidance as well as believe you are aware of a great job that you’re getting into training some other people thru your blog post. I know that you haven’t come across any of us.

 20. supreme said,

  Aralık 29, 2023 @ 07:15

  I definitely wanted to post a word so as to thank you for these pleasant information you are posting on this website. My time consuming internet research has at the end been rewarded with reasonable suggestions to write about with my contacts. I would mention that many of us visitors actually are undoubtedly lucky to be in a great website with so many awesome professionals with helpful tips and hints. I feel really lucky to have come across your entire webpages and look forward to many more brilliant moments reading here. Thank you once again for everything.

 21. palm angels hoodie said,

  Aralık 30, 2023 @ 12:00

  A lot of thanks for every one of your efforts on this blog. Gloria take interest in making time for investigations and it’s obvious why. All of us hear all concerning the lively form you render efficient techniques on the web site and even cause participation from the others on this area plus my child is without a doubt becoming educated a great deal. Take advantage of the remaining portion of the year. You are conducting a splendid job.

 22. nike dunks said,

  Ocak 3, 2024 @ 00:39

  I have to show my appreciation to you for rescuing me from such a circumstance. As a result of exploring through the search engines and seeing ways that were not helpful, I believed my entire life was gone. Living without the presence of solutions to the problems you’ve sorted out by way of your entire post is a crucial case, as well as those which could have negatively affected my entire career if I hadn’t noticed your blog. Your own natural talent and kindness in handling a lot of things was excellent. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a point like this. I’m able to at this moment look forward to my future. Thanks for your time so much for this reliable and effective help. I will not think twice to suggest your web sites to any individual who requires support on this situation.

 23. golden goose sneakers men said,

  Ocak 3, 2024 @ 01:26

  There are some attention-grabbing closing dates on this article however I don抰 know if I see all of them middle to heart. There’s some validity but I will take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as nicely

 24. jordan shoes said,

  Ocak 4, 2024 @ 06:50

  I as well as my pals were found to be looking at the nice hints found on your website then quickly developed a terrible suspicion I had not expressed respect to the blog owner for those techniques. Those young men were as a result happy to see all of them and have now pretty much been taking advantage of them. We appreciate you getting very thoughtful and also for having certain helpful information millions of individuals are really wanting to be aware of. My sincere apologies for not saying thanks to earlier.

 25. supreme new york said,

  Ocak 5, 2024 @ 14:23

  I simply wanted to send a remark so as to thank you for these stunning strategies you are sharing here. My time intensive internet look up has at the end of the day been compensated with professional strategies to exchange with my family and friends. I would point out that many of us readers are quite fortunate to dwell in a notable website with so many brilliant individuals with beneficial plans. I feel quite fortunate to have seen your webpage and look forward to really more awesome moments reading here. Thank you once more for all the details.

 26. goyard bags said,

  Ocak 6, 2024 @ 20:04

  I am only commenting to let you know of the wonderful experience my girl enjoyed checking your web site. She mastered a good number of pieces, which included what it’s like to possess an ideal helping spirit to let other people without hassle understand chosen multifaceted matters. You actually exceeded readers’ expected results. I appreciate you for providing the interesting, trusted, explanatory and as well as fun thoughts on that topic to Kate.

 27. fear of god said,

  Ocak 8, 2024 @ 05:16

  I and my buddies ended up viewing the good solutions located on the website while all of the sudden I got a horrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those tips. My boys were definitely as a result stimulated to study them and already have absolutely been loving them. Appreciate your genuinely indeed accommodating and for considering variety of fabulous topics millions of individuals are really desperate to be informed on. My honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 28. jordan outlet said,

  Ocak 9, 2024 @ 10:57

  I precisely desired to say thanks again. I’m not certain the things that I would have gone through without the type of hints provided by you on this subject matter. It was an absolute alarming dilemma for me, however , looking at this skilled manner you resolved that took me to leap over contentment. I’m just happy for this help as well as sincerely hope you comprehend what a powerful job you have been carrying out educating men and women by way of a web site. Most likely you haven’t encountered all of us.

 29. bape said,

  Ocak 10, 2024 @ 16:20

  I simply wanted to jot down a simple message so as to appreciate you for some of the awesome solutions you are giving out at this website. My extensive internet lookup has at the end been paid with good content to exchange with my neighbours. I would express that most of us readers actually are rather endowed to exist in a magnificent website with many outstanding individuals with interesting points. I feel very much blessed to have encountered your entire web pages and look forward to some more enjoyable moments reading here. Thank you once more for everything.

 30. kyrie shoes said,

  Ocak 13, 2024 @ 03:21

  I together with my friends came reading the excellent hints from your web blog while at once developed a horrible suspicion I had not expressed respect to the website owner for them. My boys are already consequently stimulated to read through them and have in reality been making the most of these things. Appreciate your actually being simply helpful and also for using these kinds of tremendous subject areas most people are really eager to know about. Our sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 31. chrome hearts outlet said,

  Ocak 14, 2024 @ 09:28

  My husband and i felt quite fulfilled when Peter could round up his web research because of the precious recommendations he gained out of the web pages. It’s not at all simplistic just to continually be releasing tips most people could have been making money from. And we all know we need the website owner to give thanks to for that. The type of illustrations you’ve made, the straightforward website navigation, the friendships you can make it possible to create – it is many amazing, and it’s letting our son and us consider that this topic is fun, and that is truly serious. Thanks for all the pieces!

 32. off white clothing said,

  Ocak 16, 2024 @ 13:54

  My husband and i got very joyful that Louis could conclude his basic research because of the precious recommendations he discovered out of the site. It is now and again perplexing just to continually be offering secrets which often some others have been trying to sell. We really discover we have the website owner to appreciate for that. The type of illustrations you have made, the straightforward website menu, the friendships your site help foster – it is everything wonderful, and it’s aiding our son and us consider that this topic is brilliant, which is truly serious. Thanks for the whole lot!

 33. kyrie 8 said,

  Ocak 19, 2024 @ 17:19

  I enjoy you because of all of your work on this website. Betty really loves doing research and it’s simple to grasp why. A number of us hear all regarding the compelling medium you render vital items by means of the web site and in addition recommend contribution from other individuals about this area of interest plus my princess is without a doubt learning a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You’re doing a superb job.

 34. supreme said,

  Ocak 20, 2024 @ 18:57

  A lot of thanks for all of the effort on this website. Kate take interest in managing investigations and it’s really obvious why. I learn all relating to the dynamic method you render functional ideas via your web site and as well as inspire participation from some others on this situation while our own simple princess is now learning a lot. Have fun with the remaining portion of the year. Your performing a fabulous job.

 35. ggdb outlet said,

  Ocak 21, 2024 @ 21:31

  I am writing to let you know what a nice experience my friend’s daughter developed using yuor web blog. She came to find too many pieces, including what it’s like to have a very effective teaching heart to get the rest effortlessly completely grasp several advanced issues. You really surpassed our expectations. Thanks for rendering those useful, healthy, educational and unique tips on this topic to Mary.

 36. FloydJal said,

  Nisan 20, 2024 @ 05:16

  medication from mexico pharmacy: Online Pharmacies in Mexico – mexican pharmacy

 37. Williambrips said,

  Nisan 20, 2024 @ 09:07

  india pharmacy http://indiaph24.store/# online pharmacy india
  Online medicine home delivery

 38. Rickyjes said,

  Nisan 25, 2024 @ 11:09

  canadian pharmacy store canadian pharmacy no scripts global pharmacy canada

 39. MarcelMit said,

  Nisan 25, 2024 @ 13:09

  https://canadaph24.pro/# legit canadian online pharmacy

 40. MichaelPheds said,

  Nisan 25, 2024 @ 16:22

  http://mexicoph24.life/# п»їbest mexican online pharmacies

 41. Davidgog said,

  Nisan 26, 2024 @ 00:09

  lisinopril 20mg tablets zestoretic 20 mg zestril 5 mg india

 42. RandallZeddy said,

  Nisan 26, 2024 @ 02:11

  lisinopril 60 mg: zestril over the counter – zestoretic 20 12.5

 43. Davidgog said,

  Nisan 26, 2024 @ 06:49

  buy ciprofloxacin ciprofloxacin 500mg buy online cipro pharmacy

 44. WilliamprarT said,

  Nisan 26, 2024 @ 07:21

  https://finasteride.store/# cost of cheap propecia online

 45. RandallZeddy said,

  Nisan 26, 2024 @ 11:22

  order propecia without insurance: cost of propecia prices – rx propecia

 46. Davidgog said,

  Nisan 26, 2024 @ 13:52

  cytotec abortion pill Cytotec 200mcg price cytotec abortion pill

 47. WilliamprarT said,

  Nisan 26, 2024 @ 16:23

  https://cytotec.club/# buy cytotec

 48. Ronaldmof said,

  Nisan 26, 2024 @ 19:03

  https://nolvadex.life/# nolvadex d

 49. RandallZeddy said,

  Nisan 26, 2024 @ 19:53

  buy cytotec: cytotec pills online – buy cytotec pills online cheap

 50. Davidgog said,

  Nisan 26, 2024 @ 20:11

  cost of generic propecia without rx cost cheap propecia prices buy cheap propecia without a prescription

 51. Nolvadex said,

  Nisan 26, 2024 @ 23:24

  tamoxifen menopause https://nolvadex.life/ tamoxifen estrogen

 52. WilliamprarT said,

  Nisan 27, 2024 @ 00:15

  http://cytotec.club/# buy cytotec over the counter

 53. RandallZeddy said,

  Nisan 27, 2024 @ 04:28

  lisinopril online uk: cost of brand name lisinopril – lisinopril from mexico

 54. Davidgog said,

  Nisan 27, 2024 @ 10:43

  buying propecia without rx cheap propecia tablets cost propecia without dr prescription

 55. Cytotec said,

  Nisan 27, 2024 @ 11:46

  buy cytotec online https://cytotec.club/ buy misoprostol over the counter

 56. Ronaldmof said,

  Nisan 27, 2024 @ 12:47

  http://lisinopril.network/# generic lisinopril 10 mg

 57. RandallZeddy said,

  Nisan 27, 2024 @ 14:10

  antibiotics cipro: cipro – cipro for sale

 58. RandallZeddy said,

  Nisan 27, 2024 @ 21:58

  buy cytotec pills: buy cytotec in usa – cytotec online

 59. Lisinopril said,

  Nisan 28, 2024 @ 00:38

  10mg generic 10mg lisinopril https://lisinopril.network/ lisinopril brand name cost

 60. WilliamprarT said,

  Nisan 28, 2024 @ 01:48

  http://finasteride.store/# propecia sale

 61. RandallZeddy said,

  Nisan 28, 2024 @ 06:25

  buy cytotec pills online cheap: purchase cytotec – Cytotec 200mcg price

 62. Ronaldmof said,

  Nisan 28, 2024 @ 07:47

  http://finasteride.store/# cost of generic propecia online

 63. Davidgog said,

  Nisan 28, 2024 @ 08:11

  order cytotec online buy cytotec buy misoprostol over the counter

 64. WilliamprarT said,

  Nisan 28, 2024 @ 10:52

  https://cytotec.club/# buy cytotec online fast delivery

 65. RandallZeddy said,

  Nisan 28, 2024 @ 15:36

  tamoxifen and uterine thickening: aromatase inhibitor tamoxifen – tamoxifen vs raloxifene

 66. WilliamprarT said,

  Nisan 28, 2024 @ 19:06

  http://lisinopril.network/# zestril 5 mg price

 67. RandallZeddy said,

  Nisan 28, 2024 @ 23:21

  nolvadex d: tamoxifen blood clots – cost of tamoxifen

 68. Ronaldmof said,

  Nisan 29, 2024 @ 03:03

  https://lisinopril.network/# generic lisinopril 40 mg

 69. WilliamprarT said,

  Nisan 29, 2024 @ 03:13

  http://cytotec.club/# cytotec pills buy online

 70. RandallZeddy said,

  Nisan 29, 2024 @ 08:39

  cost of cheap propecia tablets: buying generic propecia without prescription – get propecia without a prescription

 71. WilliamprarT said,

  Nisan 29, 2024 @ 12:43

  https://finasteride.store/# get cheap propecia without insurance

 72. Davidgog said,

  Nisan 29, 2024 @ 13:56

  zestril 40 mg tablet lisinopril 40 mg daily zestril discount

 73. RandallZeddy said,

  Nisan 29, 2024 @ 17:44

  ciprofloxacin 500mg buy online: where can i buy cipro online – cipro generic

 74. Elmertaito said,

  Nisan 29, 2024 @ 22:04

  Cheap Cialis Generic Cialis without a doctor prescription Tadalafil Tablet

 75. JamesRit said,

  Nisan 29, 2024 @ 23:57

  buy Kamagra: kamagra pills – Kamagra 100mg

 76. GeorgeFap said,

  Nisan 30, 2024 @ 03:26

  п»їkamagra: kamagra oral jelly – sildenafil oral jelly 100mg kamagra

 77. Elmertaito said,

  Nisan 30, 2024 @ 04:49

  Buy Cenforce 100mg Online Cenforce 150 mg online Cenforce 150 mg online

 78. CharlesPhics said,

  Nisan 30, 2024 @ 05:14

  https://kamagra.win/# buy Kamagra

 79. JamesRit said,

  Nisan 30, 2024 @ 08:39

  Buy Vardenafil 20mg: levitrav.store – Levitra 10 mg buy online

 80. Tylerlom said,

  Nisan 30, 2024 @ 10:33

  http://cenforce.pro/# Purchase Cenforce Online

 81. Elmertaito said,

  Nisan 30, 2024 @ 12:32

  Buy Vardenafil 20mg online levitrav.store Buy generic Levitra online

 82. CharlesPhics said,

  Nisan 30, 2024 @ 14:21

  http://levitrav.store/# Levitra tablet price

 83. JamesRit said,

  Nisan 30, 2024 @ 17:25

  buy Kamagra: buy Kamagra – Kamagra Oral Jelly

 84. Elmertaito said,

  Nisan 30, 2024 @ 19:31

  Cheap Cialis buy cialis online Tadalafil Tablet

 85. GeorgeFap said,

  Nisan 30, 2024 @ 23:20

  Generic Tadalafil 20mg price: buy cialis overseas – cheapest cialis

 86. CharlesPhics said,

  Nisan 30, 2024 @ 23:41

  https://kamagra.win/# Kamagra 100mg price

 87. JamesRit said,

  Mayıs 1, 2024 @ 01:18

  Levitra 20 mg for sale: Cheap Levitra online – Buy Levitra 20mg online

 88. JamesRit said,

  Mayıs 1, 2024 @ 10:40

  Cheap Levitra online: Cheap Levitra online – buy Levitra over the counter

 89. Elmertaito said,

  Mayıs 1, 2024 @ 10:48

  Generic Levitra 20mg Buy Vardenafil 20mg Buy Vardenafil online

 90. Davidciz said,

  Mayıs 1, 2024 @ 16:08

  http://cialist.pro/# cheapest cialis

 91. Tylerlom said,

  Mayıs 1, 2024 @ 17:39

  http://levitrav.store/# Vardenafil price

 92. JamesRit said,

  Mayıs 1, 2024 @ 19:17

  Purchase Cenforce Online: Cenforce 150 mg online – cheapest cenforce

 93. Davidswods said,

  Mayıs 1, 2024 @ 22:25

  mexican rx online medicine in mexico pharmacies mexico drug stores pharmacies

 94. WilliamNok said,

  Mayıs 2, 2024 @ 00:28

  best mexican online pharmacies: buying prescription drugs in mexico online – reputable mexican pharmacies online

 95. Donaldkex said,

  Mayıs 2, 2024 @ 03:57

  canadian pharmacy world coupon: pharm world store – canada pharmacy not requiring prescription

 96. Davidswods said,

  Mayıs 2, 2024 @ 05:22

  india pharmacy mail order pharmacy website india best india pharmacy

 97. Felipeelubs said,

  Mayıs 2, 2024 @ 05:49

  http://pharmworld.store/# cheap pharmacy no prescription

 98. WilliamNok said,

  Mayıs 2, 2024 @ 09:23

  mexican pharmacy: best mexican online pharmacies – buying prescription drugs in mexico online

 99. Davidswods said,

  Mayıs 2, 2024 @ 12:48

  buying prescription drugs in india best online pharmacy without prescriptions online medication without prescription

 100. WilliamNok said,

  Mayıs 2, 2024 @ 17:39

  world pharmacy india: india online pharmacy – best india pharmacy

 101. Davidswods said,

  Mayıs 2, 2024 @ 19:19

  no prescription canadian pharmacy buy medications without prescriptions online pharmacy without prescriptions

 102. Jeromenorgo said,

  Mayıs 2, 2024 @ 21:36

  http://pharmindia.online/# online pharmacy india

 103. Felipeelubs said,

  Mayıs 2, 2024 @ 22:15

  http://pharmnoprescription.icu/# buy prescription drugs without a prescription

 104. WilliamNok said,

  Mayıs 3, 2024 @ 01:15

  prescription online canada: canada prescription online – no prescription medicine

 105. Davidswods said,

  Mayıs 3, 2024 @ 03:33

  pharmacy online 365 discount code pharm world online pharmacy without prescription

 106. Felipeelubs said,

  Mayıs 3, 2024 @ 06:43

  http://pharmworld.store/# canadian online pharmacy no prescription

 107. WilliamNok said,

  Mayıs 3, 2024 @ 10:04

  reputable mexican pharmacies online: mexico pharmacy – mexico pharmacies prescription drugs

 108. Davidswods said,

  Mayıs 3, 2024 @ 12:22

  buy prescription drugs from india reputable indian online pharmacy pharmacy website india

 109. Donaldkex said,

  Mayıs 3, 2024 @ 14:42

  uk pharmacy no prescription: pharm world – canadian online pharmacy no prescription

 110. Felipeelubs said,

  Mayıs 3, 2024 @ 15:17

  https://pharmnoprescription.icu/# buying drugs without prescription

 111. WilliamNok said,

  Mayıs 3, 2024 @ 17:52

  indian pharmacy no prescription: cheap prescription drugs online – pharmacy with no prescription

 112. MarvinGed said,

  Mayıs 3, 2024 @ 21:50

  prednisone for sale prednisone medicine prednisone online india

 113. Billykam said,

  Mayıs 4, 2024 @ 00:57

  https://gabapentinneurontin.pro/# neurontin 150mg

 114. Henrynek said,

  Mayıs 4, 2024 @ 02:14

  doxycycline: doxycycline monohydrate – 200 mg doxycycline

 115. RichardMed said,

  Mayıs 4, 2024 @ 04:16

  medicine amoxicillin 500: buy cheap amoxicillin online – buy amoxicillin 500mg usa

 116. MarvinGed said,

  Mayıs 4, 2024 @ 04:38

  buy amoxil order amoxicillin online uk amoxicillin 50 mg tablets

 117. Billykam said,

  Mayıs 4, 2024 @ 10:27

  https://amoxila.pro/# buy amoxicillin 500mg uk

 118. Henrynek said,

  Mayıs 4, 2024 @ 11:32

  buy zithromax without presc: generic zithromax india – zithromax over the counter canada

 119. CharlesTor said,

  Mayıs 4, 2024 @ 12:56

  neurontin cost: neurontin 100mg discount – neurontin 600 mg tablet

 120. RichardMed said,

  Mayıs 4, 2024 @ 19:14

  doxycycline pills: how to order doxycycline – order doxycycline

 121. Henrynek said,

  Mayıs 4, 2024 @ 19:20

  gabapentin 300: buy neurontin online – canada neurontin 100mg discount

 122. MarvinGed said,

  Mayıs 5, 2024 @ 00:57

  gabapentin medication neurontin mexico neurontin 600 mg

 123. Henrynek said,

  Mayıs 5, 2024 @ 02:07

  purchase doxycycline online: buy doxycycline for dogs – buy doxycycline

 124. Billykam said,

  Mayıs 5, 2024 @ 05:33

  https://zithromaxa.store/# generic zithromax azithromycin

 125. Henrynek said,

  Mayıs 5, 2024 @ 10:04

  buy prednisone 1 mg mexico: buy prednisone nz – 5 mg prednisone daily

 126. Billykam said,

  Mayıs 5, 2024 @ 13:43

  http://amoxila.pro/# where can i buy amoxicillin over the counter uk

 127. RichardMed said,

  Mayıs 5, 2024 @ 14:43

  prednisone 5 mg cheapest: prednisone 10mg tablets – 20 mg of prednisone

 128. MarvinGed said,

  Mayıs 5, 2024 @ 16:04

  zithromax order online uk buy zithromax without prescription online buy zithromax canada

 129. Henrynek said,

  Mayıs 5, 2024 @ 17:50

  neurontin rx: neurontin brand coupon – cost of neurontin 600mg

 130. Billykam said,

  Mayıs 5, 2024 @ 21:36

  https://zithromaxa.store/# can you buy zithromax over the counter

 131. MarvinGed said,

  Mayıs 5, 2024 @ 22:49

  prednisone 60 mg price purchase prednisone no prescription prednisone 30 mg coupon

 132. Henrynek said,

  Mayıs 6, 2024 @ 01:42

  zithromax 1000 mg online: zithromax cost australia – zithromax 500mg

 133. CharlesTor said,

  Mayıs 6, 2024 @ 03:09

  prednisone brand name canada: buy 40 mg prednisone – prednisone 80 mg daily

 134. Billykam said,

  Mayıs 6, 2024 @ 06:16

  https://gabapentinneurontin.pro/# buying neurontin without a prescription

 135. MarvinGed said,

  Mayıs 6, 2024 @ 06:23

  can i buy prednisone online in uk how can i get prednisone online without a prescription prednisone prices

 136. Henrynek said,

  Mayıs 6, 2024 @ 10:40

  where can you get amoxicillin: amoxicillin online pharmacy – amoxicillin 500 coupon

 137. RichardMed said,

  Mayıs 6, 2024 @ 12:27

  canadian pharmacy amoxicillin: amoxicillin 500mg cost – buy amoxicillin online with paypal

 138. Billykam said,

  Mayıs 6, 2024 @ 15:19

  https://zithromaxa.store/# zithromax 250 mg

 139. MarvinGed said,

  Mayıs 6, 2024 @ 15:19

  buy amoxicillin amoxicillin 30 capsules price can i buy amoxicillin over the counter in australia

 140. Henrynek said,

  Mayıs 6, 2024 @ 18:41

  generic amoxicillin 500mg: can i buy amoxicillin online – cost of amoxicillin

 141. Billykam said,

  Mayıs 6, 2024 @ 23:01

  http://prednisoned.online/# where to get prednisone

 142. Manuellak said,

  Mayıs 12, 2024 @ 04:45

  medicine in mexico pharmacies mexican border pharmacies shipping to usa mexico pharmacies prescription drugs

 143. WilliamFer said,

  Mayıs 12, 2024 @ 09:02

  https://mexicanpharmacy1st.shop/# mexican pharmaceuticals online

 144. Robertbug said,

  Mayıs 12, 2024 @ 12:13

  mexico drug stores pharmacies: mexico drug stores pharmacies – mexico pharmacy

 145. Manuellak said,

  Mayıs 12, 2024 @ 13:12

  purple pharmacy mexico price list buying prescription drugs in mexico online mexico drug stores pharmacies

 146. Manuellak said,

  Mayıs 12, 2024 @ 20:13

  medicine in mexico pharmacies reputable mexican pharmacies online reputable mexican pharmacies online

 147. AlbertTeery said,

  Mayıs 12, 2024 @ 22:48

  mexico pharmacies prescription drugs: pharmacies in mexico that ship to usa – medication from mexico pharmacy

 148. JamesWatry said,

  Mayıs 13, 2024 @ 04:32

  https://gabapentin.club/# neurontin 600 mg cost

 149. RobertREw said,

  Mayıs 13, 2024 @ 06:20

  cost for 2 mg lisinopril: lisinopril 2 – can you buy lisinopril online

 150. ThomasHox said,

  Mayıs 13, 2024 @ 10:34

  buy cytotec in usa: purchase cytotec – cytotec buy online usa

 151. RobertDalty said,

  Mayıs 13, 2024 @ 15:32

  http://lisinopril.club/# benicar lisinopril

 152. ThomasHox said,

  Mayıs 13, 2024 @ 18:26

  neurontin brand name 800mg: buy cheap neurontin – neurontin brand name in india

 153. JamesWatry said,

  Mayıs 14, 2024 @ 01:02

  http://gabapentin.club/# neurontin 400 mg capsule

 154. JamesWatry said,

  Mayıs 14, 2024 @ 08:44

  http://cytotec.xyz/# buy cytotec online fast delivery

 155. RobertDalty said,

  Mayıs 14, 2024 @ 09:15

  https://gabapentin.club/# neurontin cost in singapore

 156. ThomasHox said,

  Mayıs 14, 2024 @ 09:20

  cytotec pills buy online: cytotec online – buy misoprostol over the counter

 157. RobertREw said,

  Mayıs 14, 2024 @ 10:36

  can you buy lisinopril: 2 prinivil – lisinopril 1.25

 158. JamesWatry said,

  Mayıs 14, 2024 @ 17:08

  http://gabapentin.club/# neurontin online pharmacy

 159. ThomasHox said,

  Mayıs 14, 2024 @ 17:43

  buy cytotec in usa: Cytotec 200mcg price – order cytotec online

 160. JamesWatry said,

  Mayıs 15, 2024 @ 00:54

  https://clomiphene.shop/# how to buy cheap clomid prices

 161. ThomasHox said,

  Mayıs 15, 2024 @ 01:35

  order cheap propecia without prescription: propecia generic – cheap propecia tablets

 162. RobertDalty said,

  Mayıs 15, 2024 @ 07:36

  http://propeciaf.online/# cheap propecia without prescription

 163. Marvinwit said,

  Mayıs 15, 2024 @ 11:15

  neurontin 800mg neurontin coupon brand name neurontin

 164. ThomasHox said,

  Mayıs 15, 2024 @ 11:48

  where to buy generic clomid no prescription: where can i buy clomid for sale – get cheap clomid without insurance

 165. RobertREw said,

  Mayıs 15, 2024 @ 18:03

  cost propecia without dr prescription: get cheap propecia tablets – cost propecia without a prescription

 166. ThomasHox said,

  Mayıs 15, 2024 @ 20:13

  3 lisinopril: buy lisinopril canada – prices for lisinopril

 167. JimmieLem said,

  Mayıs 16, 2024 @ 05:21

  http://36and6health.com/# pharmacy discount coupons

 168. Stevendiree said,

  Mayıs 16, 2024 @ 05:49

  http://cheapestindia.com/# online pharmacy india

 169. Stevendiree said,

  Mayıs 16, 2024 @ 15:24

  https://cheapestcanada.shop/# my canadian pharmacy rx

 170. JimmieLem said,

  Mayıs 16, 2024 @ 19:53

  https://cheapestmexico.shop/# pharmacies in mexico that ship to usa

 171. Stevendiree said,

  Mayıs 16, 2024 @ 23:21

  https://cheapestandfast.shop/# no prescription medicine

 172. Stevendiree said,

  Mayıs 17, 2024 @ 09:02

  https://36and6health.com/# canadian pharmacy world coupon code

 173. Charlesnup said,

  Mayıs 17, 2024 @ 13:08

  best canadian online pharmacy cheapestcanada.com canadian drug stores

 174. TerryDrego said,

  Mayıs 17, 2024 @ 15:19

  online medication without prescription: cheapest and fast – medications online without prescription

 175. JimmieLem said,

  Mayıs 17, 2024 @ 17:17

  https://cheapestindia.shop/# top 10 online pharmacy in india

 176. Stevendiree said,

  Mayıs 17, 2024 @ 18:01

  https://36and6health.com/# online pharmacy no prescription

 177. Stevendiree said,

  Mayıs 18, 2024 @ 09:52

  https://cheapestmexico.shop/# mexican drugstore online

 178. JimmieLem said,

  Mayıs 18, 2024 @ 16:04

  https://cheapestindia.com/# india pharmacy mail order

 179. Stevendiree said,

  Mayıs 18, 2024 @ 18:03

  https://cheapestandfast.com/# prescription from canada

 180. TerryDrego said,

  Mayıs 18, 2024 @ 22:03

  buying from online mexican pharmacy: medication from mexico pharmacy – mexican border pharmacies shipping to usa

 181. Charlesnup said,

  Mayıs 18, 2024 @ 23:32

  safe reliable canadian pharmacy cheapestcanada.com canadian online pharmacy

 182. Stevendiree said,

  Mayıs 19, 2024 @ 02:04

  https://cheapestcanada.shop/# canadian online pharmacy

 183. WilliamZek said,

  Mayıs 19, 2024 @ 13:15

  farmacias online seguras en espaГ±a: farmacias online seguras – farmacias online seguras

 184. AntoniaUsesy said,

  Mayıs 19, 2024 @ 14:30

  migliori farmacie online 2024: farmacia online – Farmacie online sicure

 185. Vernonchews said,

  Mayıs 19, 2024 @ 15:44

  http://euapothekeohnerezept.com/# europa apotheke

 186. RobertDycle said,

  Mayıs 19, 2024 @ 19:37

  farmacias online seguras farmacia online madrid farmacia barata

 187. RalphMut said,

  Mayıs 19, 2024 @ 19:40

  farmacia online 24 horas: farmacia online espaГ±a envГ­o internacional – farmacia online 24 horas

 188. WilliamZek said,

  Mayıs 19, 2024 @ 20:44

  Farmacia online piГ№ conveniente: п»їFarmacia online migliore – acquisto farmaci con ricetta

 189. AntoniaUsesy said,

  Mayıs 19, 2024 @ 22:00

  eu apotheke ohne rezept: medikament ohne rezept notfall – medikamente rezeptfrei

 190. RobertDycle said,

  Mayıs 20, 2024 @ 04:18

  acheter mГ©dicament en ligne sans ordonnance vente de mГ©dicament en ligne pharmacie en ligne sans ordonnance

 191. WilliamZek said,

  Mayıs 20, 2024 @ 06:06

  farmacie online affidabili: Farmacia online piГ№ conveniente – acquisto farmaci con ricetta

 192. AntoniaUsesy said,

  Mayıs 20, 2024 @ 06:42

  pharmacie en ligne france livraison internationale: trouver un m̩dicament en pharmacie Рpharmacie en ligne sans ordonnance

 193. Vernonchews said,

  Mayıs 20, 2024 @ 12:17

  https://euapothekeohnerezept.com/# medikamente rezeptfrei

 194. AntoniaUsesy said,

  Mayıs 20, 2024 @ 15:59

  pharmacie en ligne france pas cher: pharmacies en ligne certifi̩es Рtrouver un m̩dicament en pharmacie

 195. RobertDycle said,

  Mayıs 20, 2024 @ 21:51

  farmacias direct farmacia online barcelona farmacia online barata

 196. WilliamZek said,

  Mayıs 20, 2024 @ 23:40

  trouver un mГ©dicament en pharmacie: Pharmacie en ligne livraison Europe – pharmacie en ligne pas cher

 197. AntoniaUsesy said,

  Mayıs 20, 2024 @ 23:41

  Achat m̩dicament en ligne fiable: pharmacie en ligne france livraison belgique Рpharmacie en ligne france livraison internationale

 198. RobertDycle said,

  Mayıs 21, 2024 @ 06:16

  acquisto farmaci con ricetta farmacia online senza ricetta п»їFarmacia online migliore

 199. Donaldfew said,

  Mayıs 21, 2024 @ 07:55

  pharmacie en ligne avec ordonnance: п»їpharmacie en ligne france – п»їpharmacie en ligne france

 200. AntoniaUsesy said,

  Mayıs 21, 2024 @ 08:15

  internet apotheke: apotheke online – internet apotheke

 201. WilliamZek said,

  Mayıs 21, 2024 @ 08:32

  Pharmacie Internationale en ligne: pharmacie en ligne pas cher – Pharmacie Internationale en ligne

 202. AntoniaUsesy said,

  Mayıs 21, 2024 @ 16:50

  farmacia online più conveniente: Farmacie online sicure – Farmacie on line spedizione gratuita

 203. RalphMut said,

  Mayıs 21, 2024 @ 16:51

  apotheke online: online apotheke gГјnstig – п»їshop apotheke gutschein

 204. WilliamZek said,

  Mayıs 21, 2024 @ 17:32

  farmacias online seguras: farmacia online 24 horas – farmacia online envГ­o gratis

 205. AntoniaUsesy said,

  Mayıs 22, 2024 @ 00:29

  farmacia online senza ricetta: comprare farmaci online con ricetta – Farmacia online miglior prezzo

 206. WilliamZek said,

  Mayıs 22, 2024 @ 19:08

  farmacias online baratas: farmacia online espaГ±a envГ­o internacional – farmacias online seguras en espaГ±a

 207. AllenFal said,

  Mayıs 23, 2024 @ 03:28

  Viagra gГ©nГ©rique sans ordonnance en pharmacie: viagra sans ordonnance – Acheter viagra en ligne livraison 24h

 208. Robertaltef said,

  Mayıs 23, 2024 @ 10:06

  https://phenligne.shop/# pharmacie en ligne france livraison belgique

 209. canadian pharmacy online no prescription said,

  Mayıs 23, 2024 @ 15:02

  online drugstore without prescription

 210. Ignacioaxoxy said,

  Mayıs 23, 2024 @ 16:00

  pharmacie en ligne sans ordonnance: Levitra sans ordonnance 24h – acheter mГ©dicament en ligne sans ordonnance

 211. viagra at canadian pharmacy said,

  Mayıs 23, 2024 @ 19:27

  canadian internet pharmacies

 212. EdwardWhede said,

  Mayıs 24, 2024 @ 04:55

  pharmacie en ligne: kamagra pas cher – Pharmacie Internationale en ligne

 213. KeithSpula said,

  Mayıs 24, 2024 @ 05:29

  pharmacie en ligne france fiable Acheter Cialis 20 mg pas cher pharmacie en ligne fiable

 214. AllenFal said,

  Mayıs 25, 2024 @ 19:16

  Pharmacie sans ordonnance: Acheter Cialis 20 mg pas cher – pharmacie en ligne avec ordonnance

 215. XRumer23Bok said,

  Mayıs 25, 2024 @ 19:20

  Hello.

  This post was created with XRumer 23 StrongAI.

  Good luck :)

 216. XRumer23Bok said,

  Mayıs 26, 2024 @ 00:09

  Hello!

  This post was created with XRumer 23 StrongAI.

  Good luck :)

 217. AllenFal said,

  Mayıs 26, 2024 @ 18:55

  pharmacie en ligne avec ordonnance: levitra generique prix en pharmacie – pharmacie en ligne france fiable

 218. Robertaltef said,

  Mayıs 26, 2024 @ 20:37

  https://kamagraenligne.com/# pharmacies en ligne certifiées

 219. Ignacioaxoxy said,

  Haziran 1, 2024 @ 02:00

  SildГ©nafil Teva 100 mg acheter: Viagra sans ordonnance pharmacie France – Viagra sans ordonnance livraison 48h

 220. Robertaltef said,

  Haziran 3, 2024 @ 06:52

  https://viaenligne.com/# Viagra femme sans ordonnance 24h

 221. AllenFal said,

  Haziran 3, 2024 @ 15:09

  pharmacie en ligne livraison europe: kamagra oral jelly – pharmacie en ligne france pas cher

 222. Robertbremo said,

  Haziran 3, 2024 @ 22:57

  Pharmacie sans ordonnance: Medicaments en ligne livres en 24h – pharmacie en ligne avec ordonnance

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yapın